Σας αρέσουν τα Λατινικά;

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
παράλληλα με το κλασσικό μάθημα των Λατινικών, κάναμε και πραγματολογικά (σαν το Γνωστό στα Αρχαία ένα πράγμα!)
Αυτό θα ήταν τέλειο αν γινόταν!!!
Ξέρεις μήπως αν στο πανεπιστήμιο γίνεται με αυτόν τον τρόπο το μάθημα;:worry:
Εξίσου ωραίο (για εμένα ε:P) θα ήταν αν κάναμε και άγνωστο στα λατινικά... εμένα τουλάχιστον θα μου άρεσε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
ΤΑ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Τα Λατινικά σαν γλώσσα είναι γαμάτα. Αν στρωθείς απ΄την αρχή και δεν τα παρατήσεις να τι ωραία που σου χαρίζουν 19,20 στις εξετάσεις... τζάμπα θα έλεγα εγώ :) Απαιτούν όμως συστηματικό διάβασμα & συχνές επαναλήψεις για να τα χειρίζεσαι τέλεια στο τέλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cuius Cuius

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Αυτό θα ήταν τέλειο αν γινόταν!!!
Ξέρεις μήπως αν στο πανεπιστήμιο γίνεται με αυτόν τον τρόπο το μάθημα;:worry:
Εξίσου ωραίο (για εμένα ε:P) θα ήταν αν κάναμε και άγνωστο στα λατινικά... εμένα τουλάχιστον θα μου άρεσε...

Δεν έχω πάει ακόμη πανεπιστήμιο (αρχίζω τον Οκτώβρη), αλλά νομίζω ότι στο πανεπιστήμιο κάνουν και πραγματολογικά.

Όσον αφορά το άγνωστο, ε, στις γερμανικές εξετάσεις και άγνωστο κληθήκαμε να λύσουμε!!! :D Δηλαδή όχι κανονικό άγνωστο 10 σειρών, ένα απόφθεγμα μάς έβαλαν να μεταφράσουμε. Αυτό που έπεσε σε εμένα το έχω βάλει στην υπογραφή μου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Ααα νόμιζα ότι είσαι ήδη φοιτήτρια (από το προφίλ σου) και εγώ από τον οκτώβριο θα ξεκινήσω!!!!
Μακάρι ρε συ να είναι έτσι, να έχουμε και άγνωστο και πραγματολογικά!! γιατί αν κάνουμε μόνο αυτά που κάναμε στην τρίτη... εεε δεν φτάνει... τα λατινικά είναι πολλά περισσότερα από αυτά είδαμε φέτος ή πέρσι:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cuius Cuius

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Πραγματικά, αν επιδίωκαν αυτοί του Υπουργείου σφαιρική παιδεία, θα μας είχαν βάλει ένα σωρό ωραία πράγματα στα Λατινικά. Δυστυχώς αυτά που κάναμε στο σχολείο ελάχιστα θα μας χρειαστούν (αν θέλουμε να μάθουμε π.χ. μια ξένη γλώσσα). Η εκμάθηση γραματικών και συντακτικών φαινομένων δεν σημαίνει και παιδεία/καλλιέργεια ή ό,τι άλλο... Αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ στον κόσμο :D Τα λατινικά είναι δώρο για τους υποψήφιους των Πανελληνίων Εξετάσεων απο την κατεύθυνση της Θεωρητικής. Γράφεις ΕΥΚΟΛΑ πάνω από 19 άμα είσαι συγκεντρωμένος και κατάλληλα προετοιμασμένος ( Tίποτα τρομερό...Είναι το μάθημα που χρειάζεται το λιγότερο διάβασμα )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Εντάξει μου φαίνεται ηλίθια γλώσσα αλλά καλά είναι. Αν διαβάσεις, γράφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιωργος!!!

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
σαν μαθημα ειναι πολυ ωραια, απλα η χαζομαρα ειναι που πρεπει να ξερουμε σε καθε ρημα ξεχωριστα τους Α.Χ. για να μπορεσουμε να τα κλινουμε σε παρακειμενο, υπερσυντελικο κλπ!

αλλα γενικα μου αρεσουν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Είναι πολύ καλό μάθημα και με ελκύει αρκετά θα έλεγα..!:)
Άμα κάνεις μία καλή αρχή και στη συνέχεια διαβάζεις καλά και συστηματικά στο τέλος θα σου φανούν παιχνιδάκι..κι ας μη κάνεις φροντ. εγώ προσωπικά δεν κάνω και κατά τα άλλα έγραψα πάρα πολύ καλά..! :clapup:
Και μη ξεχνάμε ότι είναι ένα μάθημα που μας βοηθάει πάρα πολύ στις Πανελλήνιες! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Τα Λατινικά είναι μια ιστορική και ωραία γλώσσα.Στο πανεπιστήμιο τα μαθήματα των Λατινικών δεν έχουν καμία σχέση με αυτό του σχολείου,είναι πολλαπλάσια πιο δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Τα λατινικά της Β είναι υπέροχα και πανεύκολα. Τα λατινικά της Γ είναι απαίσια και λίγο πιο δύσκολα απ' της Β. Το χειρότερο μάθημα. Χίλιες φορές αρχαία παρά λατινικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Τα λατινικά της Β είναι υπέροχα και πανεύκολα. Τα λατινικά της Γ είναι απαίσια και λίγο πιο δύσκολα απ' της Β. Το χειρότερο μάθημα. Χίλιες φορές αρχαία παρά λατινικά!!!

Graeca Antiqua amo !!!:redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Τα λατρεύω... αν μπορούσα να διαβάζω μονάχα 1 μάθημα, αυτό θα διάβαζα :)

(sue me :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
μου αρεσοε πολυ γτ τα καταφερνω πολυ καλα ειναι ευκολο απλα πρεπει να προσεχεις να μην αφηνεις κενα,νομιζω για εξετασεις ενα 100σταρακι ειναι οτι πρεπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Στην αρχή είναι ωραία, ειδικά με τα πανηλίθια κείμενα της Γ που ασχολούνται με τρίχες και μανικιουρίστες στην κυριολεξία, σε κάποιο σημείο ολμως μετά τα βαριέσαι ελεινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Εμενα μου αρεσαν τα Λατινικα παρα πολυ,ηταν το αγαπημενο μου μαθημα στην κατευθυνση,και το πιο ξεκουραστο.Σ'αυτο εγραψα και το μεγαλυτερο μου βαθμο στις Πανελληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Εμενα μου αρεσαν τα Λατινικα παρα πολυ,ηταν το αγαπημενο μου μαθημα στην κατευθυνση,και το πιο ξεκουραστο.Σ'αυτο εγραψα και το μεγαλυτερο μου βαθμο στις Πανελληνιες.
Κι εγώ τα ίδια ακριβώς!!
Μέχρι που πέρασα στη φιλολογία και τα πράγματα άλλαξαν άρδην. Είναι το πιο βαρετό μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα δε μου αρέσουν!!!! Χάλια είναι!!! Λες και θα μας χρησιμεύσουν κάπου!!! >.> Οκ, τώρα θα φάω κράξιμο, αλλά εύχομαι να καταργηθούν! Ας το αντικαταστήσουν με ένα άλλο πιο χρήσιμο μάθημα...
Είναι το μόνο μάθημα που θα απεχθάνομαι στο πανεπιστήμιο, αν τελικά επιλέξω Φιλολογία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Πλέον;

ΤΑ ΜΙΣΩ!!

Ωωω ναι!

:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top