Ρατσισμός και μετανάστες στην Ελλάδα

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
και ομως ναι,την αισθανομαι πατριδα μου! με την ελλαδα εχω πολλα αποθημενα απλως!

Ωραια σου προτείνω να σταματήσεις να μιλάς ελληνικά και να μην ασχολείσαι καν με την Ελλάδα.
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Ωραια σου προτείνω να σταματήσεις να μιλάς ελληνικά και να μην ασχολείσαι καν με την Ελλάδα.
δεν εχεις αδικο, αλλα δεν μπορω να την ξεγραψω και πληρως, αμα εχεις οκογενεια πισω, παντα θα εχεις μια επαφη μαζι της!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
δεν εχεις αδικο, αλλα δεν μπορω να την ξεγραψω και πληρως, αμα εχεις οκογενεια πισω, παντα θα εχεις μια επαφη μαζι της!

θα σου πω κάτι και δεν το λέω για κακό.
Καταλαβαίνω ότι μπορεί να σε πόνεσε η Ελλάδα σαν χώρα και λυπάμαι για αυτό.
Όμως δεν είναι όλοι το ίδιο σίγουρα υπάρχει ένα ποσοστό που μπορεί να μην θέλει τους ξένους όμως υπάρχει και η άλλη πλευρά που δεν έχει πρόβλημα.
Εγώ πχ δεν έχω θέμα με τους κενούς (εκτός των προσφύγων) γιατί είναι άνθρωποι που εργάζονται,πληρώνουν φόρους στο κράτος κτλ.
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
παντως αστειο δεν ειναι, στην γερμανια δεν εχω καν υποικοτητα και την αισθομαι πατριδα, στην ελλαδα με ελληνικη υποικοτητα θα ειμαι παντα ενας αλβανος!
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Είσαι Αλβανός και δεν υπάρχει τίποτα το αρνητικό σε αυτό.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πόσα χρόνια έμενες στην Ελλάδα; και πόσα στην Γερμανία;
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
σιγουρα, στην γερμανια λεω ειμαι απο την αλβανια οτι ειμαι και ολα καλα, στην ελλαδα ομως ειναι μια αλλη ιστορια...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πόσα χρόνια έμενες στην Ελλάδα; και πόσα στην Γερμανία;
απο 5 χρονων το 1997 ηρθα και εφυγα για γερμανια το 2017
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ως πεντάχρονο Αλβανόπουλο, πώς ήταν οι σχολικές εμπειρίες; Έκανες φίλους Έλληνες; ή μόνο με άλλα Αλβανόπουλα;
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
στο γυμνασιο ειχα πολλα προβληματα με ρατσισμο, ειχα την ατυχια να ειμαι σε ενα σχολειο με την πλειωψεια να ειναι ελληνες, αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο, και καλα ο ρατσιμος σταματησε μετα, στα μεντια συνεχως να μειωνουν τους αλβανους, γρηγορα να αλλαξουμε τα ονομα τα μας μην καταλαβουν οτι ειμαστε αλβανοι, απο τα πιο απλα μια σχεση να θες να κανεις με μια ελληνιδα, θα βγουν γονεις φιλοι καλα με αυτον τον αλβανο βρηκες να τα φτιαξεις, δηλαδη ακριβως ιδια συμπεριφορα οπως τους νεγρους στην αμερικη το 50, παλα καλα που δεν κανατε και ξεχωριστες τουαλετες για τους αλβανους!
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Και στο δικό μου σχολείο που η συντριπτική πλειοψηφία ήσαν Έλληνες και ελάχιστα παιδιά Αλβανοι δεν υπήρχαν προβλήματα μεταξύ μας. Εγώ βέβαια φοίτησα σε πολύ καλό δημόσιο σχολείο της επαρχίας και όχι σε μεγαλούπολη που είναι πιο σκληρά τα πράγματα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Εγώ πάντως που πήγα σε σχολείο της Αθήνας πάλι δεν ειχαμε θέμα με τους ξένους.
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Ναι, τον πιο καθοριστικό ρόλο τον παίζουν οι άνθρωποι.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Έχω μια γνωστή που είναι Αλβανίδα, και ο σύντροφός της από την Ελλάδα. Δεν είναι μαθητές, είναι νεαροί ενήλικες και μόλις έμαθαν οι γονείς του παιδιού ότι η κοπέλα είναι από την Αλβανία, του είπαν χαρακτηριστικά μην τολμήσεις να μάς την φέρεις στο σπίτι, δεν σε θέλουμε ούτε εσένα αν έρθετε μαζί. Δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσε η οικογένειά μου αν είχα σχέση με Αλβανό.

Ήθελα να σου πω ότι ίσως βίωνες το ρατσισμό τόσο έντονα λόγω της ηλικίας, τα παιδιά είναι αρκετά σκληρά άθελά τους πολλές φορές. Μεγαλώνοντας, δεν ξέρω βέβαια πώς ήταν τα επόμενα σου χρόνια στην χώρα αλλά υποθέτω καλύτερα. Στην Γερμανία δεν ξέρω τα παιδιά τι συμπεριφορές έχουν απέναντι σε άλλα παιδιά.

Πάντως αυτό που είπε ο VW Fan ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο εννοείται ισχύει και έχει δίκιο. Ρατσιστές και ξενοφοβικούς θα βρεις παντού. Σίγουρα όλοι οι Έλληνες δεν είναι το ίδιο.
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Έχω μια γνωστή που είναι Αλβανίδα, και ο σύντροφός της από την Ελλάδα. Δεν είναι μαθητές, είναι νεαροί ενήλικες και μόλις έμαθαν οι γονείς του παιδιού ότι η κοπέλα είναι από την Αλβανία, του είπαν χαρακτηριστικά μην τολμήσεις να μάς την φέρεις στο σπίτι, δεν σε θέλουμε ούτε εσένα αν έρθετε μαζί. Δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσε η οικογένειά μου αν είχα σχέση με Αλβανό.

Ήθελα να σου πω ότι ίσως βίωνες το ρατσισμό τόσο έντονα λόγω της ηλικίας, τα παιδιά είναι αρκετά σκληρά άθελά τους πολλές φορές. Μεγαλώνοντας, δεν ξέρω βέβαια πώς ήταν τα επόμενα σου χρόνια στην χώρα αλλά υποθέτω καλύτερα. Στην Γερμανία δεν ξέρω τα παιδιά τι συμπεριφορές έχουν απέναντι σε άλλα παιδιά.

Πάντως αυτό που είπε ο VW Fan ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο εννοείται ισχύει και έχει δίκιο. Ρατσιστές και ξενοφοβικούς θα βρεις παντού. Σίγουρα όλοι οι Έλληνες δεν είναι το ίδιο.
καημενο κοριτσι, η απανθρωπια σε ολο της το μεγαλειο, ελπιζω να ειναι καλα και να μην εκανε βλακεια να ερωτευθει κανα ελληνα ξανα!
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Ήθελα να σου πω ότι ίσως βίωνες το ρατσισμό τόσο έντονα λόγω της ηλικίας, τα παιδιά είναι αρκετά σκληρά άθελά τους πολλές φορές. Μεγαλώνοντας, δεν ξέρω βέβαια πώς ήταν τα επόμενα σου χρόνια στην χώρα αλλά υποθέτω καλύτερα. Στην Γερμανία δεν ξέρω τα παιδιά τι συμπεριφορές έχουν απέναντι σε άλλα παιδιά.

Όχι μονο σκληρα, αλλά εμποτισμένα με μίσος και μισαλλοδοξια από το εθνικό εκπαιδευτικό σύστημα, ενώ οι γείτονες χαρακτηρίζονται ως «βάρβαροι» και «Απολίτιστοι», οι οποίοι επιβουλεύονται το περιούσιο εθνος.

Απλα ν αναλογιστει κανείς τι χροιά δίνουμε στις λέξεις «Βούλγαρος», «Σκοπιανός», «Αλβανός»,«Τούρκος».
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
καημενο κοριτσι, η απανθρωπια σε ολο της το μεγαλειο, ελπιζω να ειναι καλα και να μην εκανε βλακεια να ερωτευθει κανα ελληνα ξανα!

Noμίζω ότι εσύ έχεις τα θεματάκια σου φίλε. Άκου με που σου λέω. :ok: Μας βρίζεις όλους αδιακρίτως λες και μας ξέρεις από χθες. Νισάφι πια. Προσωπικά δεν συμπαθώ όλους τους Έλληνες ούτε είμαι λάτρης όλων των ανθρώπων ανεξαιρέτως. Σε κάθε έθνος θα βρεις κάθε καρυδιάς καρύδι.

Το πρόβλημα είναι εσύ τι σόι άνθρωπος είσαι; Αν ήμουν εκεί θα σε άρχιζα στις φάπες σαν τον "αγάπη μόνο" για να συνέλθεις με αυτά που μας αραδιάζεις. :dash1:


1591122337438.png
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Άσχετο, επειδή γράφεις και ξανά γράφεις ότι φερόμαστε (που, δυστυχώς, πολλοί από εμάς φέρονται) ρατσιστικά στους Αλβανούς, όπως οι Αμερικάνοι στους μαύρους το '50, να σου υπενθυμίσω ότι στις Η.Π.Α. τις τελευταίες ημέρες εκτυλίσσεται μια ανείπωτη τραγωδία, θύματα της οποίας είναι οι μαύροι.
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Άσχετο, επειδή γράφεις και ξανά γράφεις ότι φερόμαστε (που, δυστυχώς, πολλοί από εμάς φέρονται) ρατσιστικά στους Αλβανούς, όπως οι Αμερικάνοι στους μαύρους το '50, να σου υπενθυμίσω ότι στις Η.Π.Α. τις τελευταίες ημέρες εκτυλίσσεται μια ανείπωτη τραγωδία, θύματα της οποίας είναι οι μαύροι.
εσεις αμα ησασταν στη θεση του κοριτσιου πως θα νιωθατε?τω ξερω, μενει η αδελφη μου αμερικη,αλλα εκει περα ειναι χωρα μεταναστων, με λιγα λογια ειναι στο σπιτι τους ολοι μαυροι, στην ελλαδα οι αλβανοι θα ειναι παντα μα παντα ξενοι, οι κακοι γειτωνες!δεν θα μπορουν ποτε να αντηθρασουν σε τιποτα, και να θελουν, θα βγουν οι ελληνες με το κλασσικο, αν δεν σας αρεσει, πατε πισω στην αλβανια!
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
εσεις αμα ησασταν στη θεση του κοριτσιου πως θα νιωθατε?τω ξερω, μενει η αδελφη μου αμερικη,αλλα εκει περα ειναι χωρα μεταναστων, με λιγα λογια ειναι στο σπιτι τους ολοι μαυροι, στην ελλαδα οι αλβανοι θα ειναι παντα μα παντα ξενοι, οι κακοι γειτωνες!δεν θα μπορουν ποτε να αντηθρασουν σε τιποτα, και να θελουν, θα βγουν οι ελληνες με το κλασσικο, αν δεν σας αρεσει, πατε πισω στην αλβανια!

Αν με το ''εσείς'' ρωτάς εμένα να πω ότι ναι, πιθανό να με πείραζε, αλλά με τα τωρινά δεδομένα της ζωής μου θα το ξεπερνούσα. Και προσωπικά μιλώντας, αντιμετωπίζω θέματα υγείας που για πολλά χρόνια με κράτησαν πίσω και σταδιακά με απομόνωσαν. Οπότε ξέρω πως είναι να ζεις όλη σου τη ζωή σε μια χώρα που σε θεωρεί περιττό και σου το δείχνει με όλους τους τρόπους.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
καημενο κοριτσι, η απανθρωπια σε ολο της το μεγαλειο, ελπιζω να ειναι καλα και να μην εκανε βλακεια να ερωτευθει κανα ελληνα ξανα!
Ακόμα σχέση έχουν με το παιδί (περίπου 2 χρόνια) απλώς δεν έχει επαφή με τους γονείς του, και δεν συζητάνε γι' αυτό το θέμα το αγόρι της με την οικογένειά του. Δεν την αποδέχονται οι γονείς του αυτή την σχέση. Αλλά είναι στο χέρι του ζευγαριού ευτυχώς αν θα την διατηρήσουν, άσχετα που δεν συμφωνούν οι δικοί του.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top