Ρατσισμός και μετανάστες στην Ελλάδα

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
1.Τα θέματα υπηκοότητας και ιθαγένειας στην Ελλάδα είναι επιεικώς αστεία. Εδώ σκέψου ότι με όσα άτομα ήρθαν από το '91 και μετά από τη Βόρεια Ήπειρο χρειάστηκαν περίπου 15 χρόνια για να αποκτήσουν ελληνική ιθαγένεια...

2.Επίσης, πολιτισμικά και ιστορικά θεωρώ ότι με τους Αλβανούς έχουμε απίστευτα πιο πολλά κοινά σε σχέση, π.χ. με τους Μακεδόνες ή τους Βούλγαρους, που είναι κι αυτοί κοντινοί μας γείτονες. Κοινές μουσικές παραδόσεις, κοινή θεματολογία (θρήνος, ξενιτιά) στα περισσότερα έργα λαϊκής τέχνης (τραγούδια, ποιήματα κ.λπ.), κοινές λέξεις κ.λπ. Απλά, ιστορικά τους τελευταίους αιώνες για την Ελλάδα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και η ορθοδοξία, γι' αυτό και, ας πούμε, νιώθουν πολλοί κάτοικοι της Ελλάδας πιο κοντά στους Σέρβους - με τους οποίους έχουμε ουσιωδώς λιγότερα κοινά στοιχεία - από ότι με τους Αλβανούς ή τους Μακεδόνες.

1. Και φαντασου,αυτοί ήταν και ένιωθαν και Έλληνες. Που να εισαι πραγματικός Αλβανός, Πακιστανός η Νιγηριανός γεννημένος έδω στην χώρα, δε θα δεις υπηκοότητα ποτέ. Εκτός και αν εισαι εκατομμυριούχος μπασκετμπολίστας που κανείς «περήφανη» την χώρα εξω- αλλά και παλι, για κάποιους παρολ αρα δεν εισαι Έλληνας.

2. Αν δεις την μουσικόδημοτική παραδοση της Νοτίου Ελλάδος, η καλύτερα, της κεντροδυτικης Αλβανίας, θα δυσκολευτείς να διαχωρίσεις τι ειναι «ελληνικό» και τι «αλβανικό».
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Οι φυλές είναι με βιολογικά κριτήρια δομημένες. Δε γίνεται ο καθένας ο,τι θέλει.

Για ποιους Μακεδόνες μιλάς ρε Ανθελληνα; Η Μακεδονία είναι μια και είναι Ελληνική.

Δηλαδή αν εγώ νιώθω ότι προέρχομαι από τον πλανήτη Άρη είμαι Αρειανός;
ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ
View attachment 70652
Όλοι οι άνθρωποι το ίδιο αίμα έχουν, το ίδιο dna κλπ. Δεν είναι κάποια φυλή ανώτερη σε σχέση με κάποια άλλη, ας τα αφήσουμε αυτά στον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι καθένα άτομο βιώνει διαφορετικές ρατσιστικές συμπεριφορές. Μπορεί το παιδί που άνοιξε το φορουμ να έχει υποστεί ρατσιστική βία σε μεγάλο βαθμό ή και μπόουλινγκ λόγω καταγωγής. Επομένως, αν και δεν δικαιολογούνται οι εκφράσεις του για την Ελλάδα και τους Έλληνες, αντιπροσωπεύουν τα βιώματα του.

Για να προσθέσω το δικό μου στίγμα στο θέμα, η αλήθεια είναι ότι οι Αλβανοί σαν λαός (το γνωρίζω λόγω καταγωγής) είναι πολύ πολύ περισσότερο ρατσιστές από τους Ελληνες, αρκετές φορές ακόμα και με τους συμπατριώτες. Πχ εγώ έχω βιώσει περισσότερο την αποδοχή σαν Έλληνας , ενώ στην Αλβανία (χώρα καταγωγής) μας απορρίπτουν και δεν μας θεωρούν καν συμπατριώτες (μας θεωρούν Έλληνες).

Και το αστείο ξέρετε που είναι; Ότι ουτε οι Έλληνες δεν αποδέχονται εμάς παρόλο που γεννηθηκαμε εδώ, κάναμε εδώ το σχολείο, μιλάμε την ελληνική γλώσσα, είμαστε Ορθόδοξοι κλπ. Όμως, αυτοί οι Έλληνες αναγνωρίζουν με την πρώτη ευκαιρία άτομα με ελληνικές ρίζες (πχ Νικ Κύργιος, Στεφάνια Λυμπερακάκη, κλπ) παρόλο που έχουν ουσιαστικά αφομοιωθεί από άλλες χώρες και βλέπουν την Ελλάδα όπως την βλέπει και ο υπόλοιπος κόσμος (Μύκονος, Δωδεκάθεο, Σουβλάκι)

Αυτό δεν είναι άδικο?

Νομίζω ότι ο καθένας βιώνει την αποδοχή του ανάλογα με τον τρόπο που συμπεριφέρεται. Εδώ το ίδιο το κράτος της Ελλάδας συμπεριφέρεται "ρατσιστικά" σε πολλούς Έλληνες, ως πολίτες Β' κατηγορίας αποκλείοντάς τους από ευκαιρίες για κανονική δουλειά ή όταν πολλοί Έλληνες απορρίπτουν άλλους Έλληνες σε επίπεδο φιλίας με τα πιο εγωπαθή και απαίσια κριτήρια. Ο ρατσισμός είναι μια κακή έκφραση του ανθρώπου όταν υπολείπονται άλλα στοιχεία (μόρφωση, αντίληψη, εικόνες κτλ) ή όταν γίνεται με κρατική σκοπιμότητα. Από όσο γνωρίζω για το θέμα της Β.Ηπείρου, το Ην.Βασίλειο το δημιούργησε με την εκκρεμότητα της Μ.Αλβανίας πριν το 1913, έτσι ώστε να υπάρχει εστία εθνικισμού μεταξύ των δυο χωρών για οφέλη τρίτων. Άδικα είναι πολλά πράγματα. Ποτέ δεν μπόρεσα να προσεγγίσω ανθρώπινα έναν Αλβανό για παρέα επειδή υπήρχε έντονη καχυποψία από την άλλη πλευρά. Κρίμα..
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Όλοι οι άνθρωποι το ίδιο αίμα έχουν, το ίδιο dna κλπ. Δεν είναι κάποια φυλή ανώτερη σε σχέση με κάποια άλλη, ας τα αφήσουμε αυτά στον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο.

Για κάποιους έχουν. Αλλο το «ελληνικό αίμα» , αλλά το αλβανικό κοκ. Μιλας με ατομο που θεωρεί μεγάλο ηγετη τον Αδόλφο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
Όλοι οι άνθρωποι το ίδιο αίμα έχουν, το ίδιο dna κλπ. Δεν είναι κάποια φυλή ανώτερη σε σχέση με κάποια άλλη, ας τα αφήσουμε αυτά στον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο.

Βλακείες αριστερών. Οι Φυλές πάντα υπήρχαν και δεν υπάρχει κοινό αίμα. Τα παραμύθια στην ΚΝΕ.


Ακομα δεν κατάλαβες εσυ; Αν θυμαμαι σου είχα κάνει κάποια μαθήματα γεωγραφίας σε αλλο θρεντ εσενα.

Σλαβομακεδόνες του 6ου αιώνα και μετά αν θες να τους πεις δεκτό. Μακεδόνες σκέτο είναι μόνο οι Μακεδόνες της Αρχαίας ΕΛΛΗΝΙΚΉΣ Μακεδονίας. Για τα οποία συμφωνούσες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νομίζω ότι ο καθένας βιώνει την αποδοχή του ανάλογα με τον τρόπο που συμπεριφέρεται. Εδώ το ίδιο το κράτος της Ελλάδας συμπεριφέρεται "ρατσιστικά" σε πολλούς Έλληνες, ως πολίτες Β' κατηγορίας αποκλείοντάς τους από ευκαιρίες για κανονική δουλειά ή όταν πολλοί Έλληνες απορρίπτουν άλλους Έλληνες σε επίπεδο φιλίας με τα πιο εγωπαθή και απαίσια κριτήρια. Ο ρατσισμός είναι μια κακή έκφραση του ανθρώπου όταν υπολείπονται άλλα στοιχεία (μόρφωση, αντίληψη, εικόνες κτλ) ή όταν γίνεται με κρατική σκοπιμότητα. Από όσο γνωρίζω για το θέμα της Β.Ηπείρου, το Ην.Βασίλειο το δημιούργησε με την εκκρεμότητα της Μ.Αλβανίας πριν το 1913, έτσι ώστε να υπάρχει εστία εθνικισμού μεταξύ των δυο χωρών για οφέλη τρίτων. Άδικα είναι πολλά πράγματα. Ποτέ δεν μπόρεσα να προσεγγίσω ανθρώπινα έναν Αλβανό για παρέα επειδή υπήρχε έντονη καχυποψία από την άλλη πλευρά. Κρίμα..

Το θέμα της Βόρειας Ηπείρου ξεκίνησε από τους Ιταλούς. Οι Ιταλοί θέλανε κράτος δορυφόρο στα Βαλκάνια και κάνανε την Αλβανία. Το θέμα της Βορείου Ηπείρου λύθηκε το 1919 με το σύμφωνο Βενιζέλου-Τιτονι υπέρ της Ελλάδας αλλά το ακύρωσε το 1923 ο Κεμάλ Ατατούρκ.
Αλύτρωτες πατρίδες.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Βλακείες αριστερών. Οι Φυλές πάντα υπήρχαν και δεν υπάρχει κοινό αίμα. Τα παραμύθια στην ΚΝΕ.




Σλαβομακεδόνες του 6ου αιώνα και μετά αν θες να τους πεις δεκτό. Μακεδόνες σκέτο είναι μόνο οι Μακεδόνες της Αρχαίας ΕΛΛΗΝΙΚΉΣ Μακεδονίας. Για τα οποία συμφωνούσες.
Το θέμα είναι να βλέπουμε και τι λεεί και η επιστήμη όχι μόνο ό,τι μας βολεύει. Αν υπάρχουν αποδεδειγμένα ανώτερες φυλές ή με ξεχωριστό αίμα από άλλες θα ήθελα να το ξέρω. Spoiler alert: Δεν υπάρχουν.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
Για κάποιους έχουν. Αλλο το «ελληνικό αίμα» , αλλά το αλβανικό κοκ. Μιλας με ατομο που θεωρεί μεγάλο ηγετη τον Αδόλφο.

Σας πόνεσε τόσο στον Β'ΠΠ που καπιταλες και κομμουνια πήγατε χέρι χέρι :friends:

Δηλαδή βιολογικά το αίμα έχει διαφορετικό χρώμα; :wacko: Έχουν διαφορετικό λιλί;

Κατάλαβες τι λέω. Μη γράφεις περιττά πράγματα.

Το θέμα είναι να βλέπουμε και τι λεεί και η επιστήμη όχι μόνο ό,τι μας βολεύει. Αν υπάρχουν αποδεδειγμένα ανώτερες φυλές ή με ξεχωριστό αίμα από άλλες θα ήθελα να το ξέρω. Spoiler alert: Δεν υπάρχουν.

Το να βλέπουμε μονόπλευρα την επιστήμη είναι το πρόβλημα.

" Η γενετική καταγωγή των Ελλήνων " ~ Κωνσταντίνος Τριανταφυλλίδης.

Για διάβασε τίποτα από εκεί.

Οι Φυλές διαφοροποιούνται αλλά ανώτερη δεν υπάρχει. Το γεγονός ότι είμαστε υπερήφανοι για την Φυλή μας δε σημαίνει ότι υποτιμάμε τους αλλους.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Δηλαδή βιολογικά το αίμα έχει διαφορετικό χρώμα; :wacko:

Εγώ ξέρω πως πολλοί Πακιστανοί και γενικότερα μαυριδεροί στην χώρα μας κάνουν ένα κάρο εγκλήματα...σίγουρα κάνουν και Ελληνες αλλά αυτοί σε αυξημένο ποσοστό.Να μην αναφέρω και τους Γύφτους και τον τρόπο ζωής τους όπως και την συμπεριφορά τους.

Τώρα όσοι θίχτηκαν από αυτά που έγραψα είμαι σίγουρος πως θα έκαναν παρέα με Γύφτους όπως και θα φιλοξενούσαν Λάθρο στα σπίτια τους γιατί έχουμε το ίδιο αίμα.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Οι φυλές είναι με βιολογικά κριτήρια δομημένες. Δε γίνεται ο καθένας ο,τι θέλει.

Για ποιους Μακεδόνες μιλάς ρε Ανθελληνα; Η Μακεδονία είναι μια και είναι Ελληνική.

Δηλαδή αν εγώ νιώθω ότι προέρχομαι από τον πλανήτη Άρη είμαι Αρειανός;
ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ
View attachment 70652

Ποιος μίλησε, αρχικά, για βιολογία; Ο άνθρωπος παραπάνω είπε ότι νιώθει Έλληνας, άρα είναι.

1. Και φαντασου,αυτοί ήταν και ένιωθαν και Έλληνες. Που να εισαι πραγματικός Αλβανός, Πακιστανός η Νιγηριανός γεννημένος έδω στην χώρα, δε θα δεις υπηκοότητα ποτέ. Εκτός και αν εισαι εκατομμυριούχος μπασκετμπολίστας που κανείς «περήφανη» την χώρα εξω- αλλά και παλι, για κάποιους παρολ αρα δεν εισαι Έλληνας.

2. Αν δεις την μουσικόδημοτική παραδοση της Νοτίου Ελλάδος, η καλύτερα, της κεντροδυτικης Αλβανίας, θα δυσκολευτείς να διαχωρίσεις τι ειναι «ελληνικό» και τι «αλβανικό».

Ναι, η ελληνική μουσική παράδοση έχει ένα μοναδικό χαρακτηριστικό να μοιάζει, κατά τόπους, με όλων των γειτόνων της. Αν εξαιρέσεις τα νησιώτικα (Κυκλάδες), τα δωδεκανησιακά τραγούδια και ένα μέρος αφηγηματικών τραγουδιών του Β. Αιγαίου όλες οι άλλες μουσικές μας παραδόσεις θυμίζουν κάτι από τη γειτονιά μας. Τα ηπειρώτικα και τα στερεο-ελλαδίτικα/πελοποννησιακά φέρνουν πολύ σε αλβανικά παραδοσιακά, τα δυτικο-μακεδονικά και τα θρακιώτικα μοιάζουν πολύ με παραδοσιακή βουλγάρικη μουσική - ειδικά ως προς τα ρυθμικά τους σχήματα - ενώ τα σμυρναίικα μοιάζουν, μοιραία, με την παλιά τουρκική μουσική παράδοση. Ακόμα και τα ελληνικά τσιγγάνικα, που έχουν δικό τους στυλ, θυμίζουν έντονα τη μακεδονική μουσική, αλλά και γενικότερα, τη λοιπή σλάβικη.

Ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι ότι εδώ ακριβώς συναντάμε αυτήν την τεράστια μουσική ποικιλομορφία ενώ στα υπόλοιπα Βαλκάνια τα μουσικά σύνορα είναι πιο «κλειστά» - όπως και στην τουρκική μουσική. Βέβαια, αυτή τη γνήσια μουσική ανοιχτότητα δεν την έχουμε ακόμα εντάξει και στις ζωές μας, αλλά, πού θα πάει, θα τα καταφέρουμε.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
Εγώ ξέρω πως πολλοί Πακιστανοί και γενικότερα μαυριδεροί στην χώρα μας κάνουν ένα κάρο εγκλήματα...σίγουρα κάνουν και Ελληνες αλλά αυτοί σε αυξημένο ποσοστό.Να μην αναφέρω και τους Γύφτους και τον τρόπο ζωής τους όπως και την συμπεριφορά τους.

Τώρα όσοι θίχτηκαν από αυτά που έγραψα είμαι σίγουρος πως θα έκαναν παρέα με Γύφτους όπως και θα φιλοξενούσαν Λάθρο στα σπίτια τους γιατί έχουμε το ίδιο αίμα.

Είσαι κακος χουντικός φασίστας. Είπαμε όχι ρατσισμό κατά των Ξένων. Γίνε ρατσιστής κατά των Ελλήνων και θα σε βλέπουν για Θεό. Ο άλλος στις πρώτες σελίδες τους έβριζε και αυτοί βριζανε το Ελληνικό κράτος. Δουλοπρέπεια ραγιάδων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ποιος μίλησε, αρχικά, για βιολογία; Ο άνθρωπος παραπάνω είπε ότι νιώθει Έλληνας, άρα είναι.

Άμα μου τη βαρεσει εγώ αύριο να γίνω Κινέζος θα είμαι Κινέζος ε; Μετά μεθαύριο αν γουστάρω να γίνω Ιάπωνας θα γίνω έτσι; Αυτά μου αρεσουν. Κάναμε τις φυλές τρενάκι του Λουνα παρκ.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Βλακείες αριστερών. Οι Φυλές πάντα υπήρχαν και δεν υπάρχει κοινό αίμα. Τα παραμύθια στην ΚΝΕ.

Γιαννάκη δεν έχει να κάνει με ποια οπτική το πιάνουμε το θέμα ή αν το λέει η ΚΝΕ ή η ΜΠΛΕ. Οι φυλές μπορεί να διαφέρουν σε επίπεδο μόνο κοινωνιολογικών δομών, ιστορικών καταβολών και εθίμων. Οι άνθρωποι στις βασικές τους ανάγκες, ανησυχίες και προβλήματα είναι ίδιοι παντού. Αυτά περί αίματος με πάνε κάτι δεκαετίες πίσω τότε που υπήρχε αγραμματοσύνη και ο κόσμος την άγνοιά του την βάφτιζε "ξένο αίμα" ακόμη και για τον χωριάτη του διπλανού χωριού. Πρόσεξε τι είπα.. Κουφό ε; :lol:

Ποιος είσαι εσύ ρε φίλε ο καθένας που ορίζεις τι αίμα έχει ο άλλος; Μπορεί να έχουμε διαφορές που ανέφερα αλλά όχι σαν άνθρωποι. Αυτό κάποτε θα έπρεπε να εμπεδωθεί και να καταλάβουμε ότι η Γη μας ανήκει σαν ένα οικοσύστημα (που δεν το σεβόμαστε καθόλου) και την ίδια στιγμή μας νοιάζει το κάθε κωλοχώραφο (χώρα) να είναι ανώτερο από το άλλο για σκοπιμότητες τρίτων για να βάζουν ανθρώπους να σκοτώνονται. Η πλήρης διπροσωπία και αντίφαση του ανθρώπινου είδους. Δεν θεωρώ ότι η Ελλάδα είναι κάτι ανώτερο από ένα άλλο κράτος. Aναγνωρίζω και σέβομαι τον πολιτισμό της Ελλάδας στην ανθρωπότητα, αλλά όχι με την ρατσιστική ερμηνεία περί "ανωτερότητας" έναντι άλλων λαών. Την ίδια στιγμή μπορώ να πω ότι ντρέπομαι για πολλές εκφράσεις των σύγχρονων Ελλήνων. Το κάθε κράτος είναι μια θεσμική οντότητα που εκπροσωπείται σε επίπεδο νομικών. Ο κόσμος που τυγχάνει και ανήκουν ως εθνότητα είναι και αυτό μια πολιτική συνέπεια. Ο καθένας δεν επιλέγει την θεσμική του ένταξη σε μια κοινωνική μορφή. Τυγχάνει και ανήκει κάπου με την γέννησή του. Μην μπλέκουμε την ανθρώπινη συνύπαρξη με τις κρατικές ανωμαλίες.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εγώ ξέρω πως πολλοί Πακιστανοί και γενικότερα μαυριδεροί στην χώρα μας κάνουν ένα κάρο εγκλήματα...σίγουρα κάνουν και Ελληνες αλλά αυτοί σε αυξημένο ποσοστό.Να μην αναφέρω και τους Γύφτους και τον τρόπο ζωής τους όπως και την συμπεριφορά τους.

Τώρα όσοι θίχτηκαν από αυτά που έγραψα είμαι σίγουρος πως θα έκαναν παρέα με Γύφτους όπως και θα φιλοξενούσαν Λάθρο στα σπίτια τους γιατί έχουμε το ίδιο αίμα.

Γνήσιος ρατσισμός. Προφανώς, μία φτωχοποιημένη ομάδα είναι πιο επιρρεπής στην εγκληματικότητα, ειδικά όταν δεν της δίνονται ίσες ευκαιρίες με τον γηγενή πληθυσμό. Έλληνες μετανάστες στις ΗΠΑ έκαναν σειρά εγκλημάτων, ήταν αντιπαθείς στον γηγενή πληθυσμό, χρησιμοποιούνταν από πολιτικά συμφέροντα με διάφορους τρόπου - π.χ. απεργοσπασία - και άλλα πολλά ωραία. Δεν ήταν οι Έλληνες εγκληματίες από κούνια, ούτε είναι οι Πακιστανοί. Απλά, η φτωχοποίηση έχει αυτές τις συνέπειες. Δυστυχώς, για τους απανταχού ρατσιστές, το πρόβλημα έχει ταξικές και όχι φυλετικές ρίζες...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
Γιαννάκη δεν έχει να κάνει με ποια οπτική το πιάνουμε το θέμα ή αν το λέει η ΚΝΕ ή η ΜΠΛΕ. Οι φυλές μπορεί να διαφέρουν σε επίπεδο μόνο κοινωνιολογικών δομών, ιστορικών καταβολών και εθίμων. Οι άνθρωποι στις βασικές τους ανάγκες, ανησυχίες και προβλήματα είναι ίδιοι παντού. Αυτά περί αίματος με πάνε κάτι δεκαετίες πίσω τότε που υπήρχε αγραμματοσύνη και ο κόσμος την άγνοιά του την βάφτιζε "ξένο αίμα" ακόμη και για τον χωριάτη του διπλανού χωριού. Πρόσεξε τι είπα.. Κουφό ε; :lol:

Ποιος είσαι εσύ ρε φίλε ο καθένας που ορίζεις τι αίμα έχει ο άλλος; Μπορεί να έχουμε διαφορές που ανέφερα αλλά όχι σαν άνθρωποι. Αυτό κάποτε θα έπρεπε να εμπεδωθεί και να καταλάβουμε ότι η Γη μας ανήκει σαν ένα οικοσύστημα (που δεν το σεβόμαστε καθόλου) και την ίδια στιγμή μας νοιάζει το κάθε κωλοχώραφο (χώρα) να είναι ανώτερο από το άλλο για σκοπιμότητες τρίτων για να βάζουν ανθρώπους να σκοτώνονται. Η πλήρης διπροσωπία και αντίφαση του ανθρώπινου είδους. Δεν θεωρώ ότι η Ελλάδα είναι κάτι ανώτερο από ένα άλλο κράτος. Το κάθε κράτος είναι μια θεσμική οντότητα που εκπροσωπείται σε επίπεδο νομικών. Ο κόσμος που τυγχάνει και ανήκουν ως εθνότητα είναι και αυτό μια πολιτική συνέπεια. Ο καθένας δεν επιλέγει την θεσμική του ένταξη σε μια κοινωνική μορφή. Τυγχάνει και ανήκει κάπου με την γέννησή του. Μην μπλέκουμε την ανθρώπινη συνύπαρξη με τις κρατικές ανωμαλίες.


Καλά εσύ στη Σουηδία σε λίγο θα μας λες και ότι δεν υπάρχει αρσενικό και θηλυκό.
Οι άνθρωποι διαφέρουν φυλετικά, είτε το θέλουμε είτε οχι. Το που θα γεννηθεί κανένας είναι τυχαίο. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε θα είμαστε υπερήφανοι για αυτό.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Σας πόνεσε τόσο στον Β'ΠΠ που καπιταλες και κομμουνια πήγατε χέρι χέρι :friends:



Κατάλαβες τι λέω. Μη γράφεις περιττά πράγματα.



Το να βλέπουμε μονόπλευρα την επιστήμη είναι το πρόβλημα.

" Η γενετική καταγωγή των Ελλήνων " ~ Κωνσταντίνος Τριανταφυλλίδης.

Για διάβασε τίποτα από εκεί.

Οι Φυλές διαφοροποιούνται αλλά ανώτερη δεν υπάρχει. Το γεγονός ότι είμαστε υπερήφανοι για την Φυλή μας δε σημαίνει ότι υποτιμάμε τους αλλους.
Νομίζω πως πρέπει να ακολουθούμε consensus των θετικών επιστημών και όχι τι λέει ένας ή δύο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
Γνήσιος ρατσισμός. Προφανώς, μία φτωχοποιημένη ομάδα είναι πιο επιρρεπής στην εγκληματικότητα, ειδικά όταν δεν της δίνονται ίσες ευκαιρίες με τον γηγενή πληθυσμό. Έλληνες μετανάστες στις ΗΠΑ έκαναν σειρά εγκλημάτων, ήταν αντιπαθείς στον γηγενή πληθυσμό, χρησιμοποιούνταν από πολιτικά συμφέροντα με διάφορους τρόπου - π.χ. απεργοσπασία - και άλλα πολλά ωραία. Δεν ήταν οι Έλληνες εγκληματίες από κούνια, ούτε είναι οι Πακιστανοί. Απλά, η φτωχοποίηση έχει αυτές τις συνέπειες. Δυστυχώς, για τους απανταχού ρατσιστές, το πρόβλημα έχει ταξικές και όχι φυλετικές ρίζες...


Να μένουν στις χώρες τους τότε. Είναι νόμος του κόσμου. Όπου και αν πας πάντα θα είσαι ξένος. Πουθενά δεν είναι σαν την χώρα σου.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Παιδιά, γενικά μην αποδίδεται χαρακτηριστικά σε ολόκληρους λαούς, δεν έχει καμία λογική αυτό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top