Ρατσισμός και μετανάστες στην Ελλάδα

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Φυσιολογική σχέση, αλλά ξέρεις πλάκες λόγω καταγωγής, αστεία και γενικά η αντιμετώπιση προς αυτούς καμία φορά μπορεί να είναι λίγο διαφορετική, λόγω καταγωγής. Έχει καθηγητές που θα εκφράσουν ορισμένες φορές κάποια άποψη «κάπως ρατσιστική να το πούμε». Επειδή σε λίγο θα αποτελεί μειονότητα (αν δεν είναι ήδη) σε όλες τις τάξεις το ελληνικό στοιχείο έναντι του αλβανικού.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
πλάκες λόγω καταγωγής; τι κακό έχει να είναι κάποιος από Αλβανία;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,271 μηνύματα.
σωστα, τσαμπα την συνεχειζουμε την συζητηση, αλλα πραγματικα, ζουν ακομα η γονεις μου εκει περα, εχω σχεδον 2 χρονια να παω, και παντα που παταω το ποδι μου με πιανει μια μιζερια με την παλιανθρωπια σας, το 2017 πχ πριν φυγω για γερμανια, ειχαν τρομαξει ενα κοριτσακι κατι τρελοι ελληνες, το κοριτσακι ηταν τοπ μαθητρια αλβανιδα! γιατι θα σηκωναι την ελληνικη σημαια στην σαντορινη νομιζω,λογικα την χρυση αυγη θα την ξαναβαλετε στην βουλη, θεε μου σε τη χωρα εχω μεγαλωση!!!Κριμα για οσως μεταναστες ειναι ακομα εγκλοβισμενοι εκει περα!

Στην Ελλάδα αρκετοί Αλβανοί είναι σημαιοφόροι αντίθετα στην Αλβανία δεν υπάρχουν Έλληνες σημαιοφόροι 😎😎
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αυτά που περιέγραφε ότι βίωνε σε παλιότερο ποστ ο ΑΚ-92, π.χ. ότι κλέβουν, ότι δεν είναι άτομα εμπιστοσύνης.
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
παδια τα πραγματα εινα απλα, τους αλβανους τους εχεται συμπαιρειφερθει οπως και τους νεγρους στην αμερικη το 50, με ανδεκοτα ο αλβανος εκλεψε αυτο, γιατι να σηκωσει την σημαα στην παρελαση αλβανος κτλπ αν ηταν αγγλος η ιταλος θα ηταν περιφενεια, δεν τους εχεται αφησει να ενταχθουν πληρως στην ελληνικη κοινωνια, εχεται φτιαξει ενα γκετο απλα, να σχολεια να ανηξουν να μαθουν την γλωσσα τους θα κανατε σαν τρελοι, στην γερμανια εχετε ποσα ελληνικα σχολεια για τα οποια πληρωνον οι γερμανοι, πραγματικα τους εχετε πιασει κοροιδα σε αυτο, σας παραδεχωμε σε αυτο!

Ναι, γράφεις άσχετα πράγματα όμως. Το αντιλαμβάνεσαι αυτό ή απλά πουλάς τρελίτσα;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,271 μηνύματα.

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Το αστείο είναι ότι ασχολούμαστε ακόμα με ένα τρολ, γιατί δεν παίζει να είναι τόσο γκαζμάς.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,271 μηνύματα.

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Μου θυμίζει εκείνο το ανέκδοτο(; ) με τον βοσκό, τον λύκο και τα πρόβατα. Στο τέλος θα λέει την αλήθεια και κανείς δε θα τον πιστεύει!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Έτσι όπως τα γράφει δεν μου φαίνεται να είναι τρολ. Απλώς επειδή επικρατεί μια σύγχυση και γράφουμε αρκετα άτομα δεν ξέρει τι να πρωτοπεί το παιδί.
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Έτσι όπως τα γράφει δεν μου φαίνεται να είναι τρολ. Απλώς επειδή επικρατεί μια σύγχυση και γράφουμε αρκετα άτομα δεν ξέρει τι να πρωτοπεί το παιδί.

Το θέμα είναι ότι κι όταν απαντάει, δε λέει κάτι συγκεκριμένο, με αποτέλεσμα να χαώνεται ακόμα περισσότερο το τόπικ.
 

Guest 475402

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η καραμέλα ότι η Ελλάδα ωχριά μπροστά στη Δυτ. Ευρώπη κουράζει. Είναι μια σύγκριση άτοπη, με χαρακτηριστικά ρατσιστικής αποικιοκρατικής μπαρούφας. Τα κράτη εύλογο είναι να διαφέρουν, όχι μόνος ως προς τις υποδομές, αλλά και ως προς τη νοοτροπία, την κουλτούρα, τον αξιακό και ηθικό κώδικα κλπ. Όταν γίνονται τέτοιες αντιπαραβολές συχνά αγνοούνται οι ιστορικές παράμετροι, η τοποθεσία αλλά και οι συσχετισμοί κυρίαρχων δυνάμεων.

Το ζήτημα που πολύ γλαφυρά περιγράφει ο θεματοθέτης είναι η τρομερή καχυποψία απέναντι στο ξένο στοιχείο. Όχι κατ' ανάγκην εθνικό, αλλά και πολισμικό και θρησκευτικό. Μια αντίδραση παλαιολιθική, που φανερώνει ότι ακόμη δεν έχει εμπεδωθεί η στοιχειώδης ανεκτικότητα. Για προστασία και ανάδειξη της ιδιαιτερότητας του κάθε ανθρώπου ούτε λόγος. Το ζήτημα είναι βαθύτατο και, απ' όπου κι αν το πιάσεις, είναι αδύνατον να εξαγάγεις ένα ολοκληρωμένο συμπέρασμα. Εγώ αφουγκράζομαι τους προβληματισμούς του θεματοθέτη και δικαιολογώ την αγανάκτησή του. Οι ιστορίες των Αλβανών που άφησαν πίσω τους μια ολόκληρη ζωή με σκοπό τη διεκδίκηση ενός καλύτερου μέλλοντος είναι άκρως συγκινητικές. Η συνεισφορά τους σε επίπεδο κοινωνικό, πολιτισμικό και οικονομικό είναι πολυδιάστατη. Το να σηκώνουν την ελληνική σημαία τα παιδιά μεταναστών ή προσφύγων δεν είναι παρά το αποκορύφωμα του ευγενούς πατριωτισμού. Είναι πράξη βαθιά ανθρωπιστική, ανεξάρτητα από τις πολιτικές τοποθετήσεις του καθενός.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Η καραμέλα ότι η Ελλάδα ωχριά μπροστά στη Δυτ. Ευρώπη κουράζει. Είναι μια σύγκριση άτοπη, με χαρακτηριστικά ρατσιστικής αποικιοκρατικής μπαρούφας. Τα κράτη εύλογο είναι να διαφέρουν, όχι μόνος ως προς τις υποδομές, αλλά και ως προς τη νοοτροπία, την κουλτούρα, τον αξιακό και ηθικό κώδικα κλπ. Όταν γίνονται τέτοιες αντιπαραβολές συχνά αγνοούνται οι ιστορικές παράμετροι, η τοποθεσία αλλά και οι συσχετισμοί κυρίαρχων δυνάμεων.

Το ζήτημα που πολύ γλαφυρά περιγράφει ο θεματοθέτης είναι η τρομερή καχυποψία απέναντι στο ξένο στοιχείο. Όχι κατ' ανάγκην εθνικό, αλλά και πολισμικό και θρησκευτικό. Μια αντίδραση παλαιολιθική, που φανερώνει ότι ακόμη δεν έχει εμπεδωθεί η στοιχειώδης ανεκτικότητα. Για προστασία και ανάδειξη της ιδιαιτερότητας του κάθε ανθρώπου ούτε λόγος. Το ζήτημα είναι βαθύτατο και, απ' όπου κι αν το πιάσεις, είναι αδύνατον να εξαγάγεις ένα ολοκληρωμένο συμπέρασμα. Εγώ αφουγκράζομαι τους προβληματισμούς του θεματοθέτη και δικαιολογώ την αγανάκτησή του. Οι ιστορίες των Αλβανών που άφησαν πίσω τους μια ολόκληρη ζωή με σκοπό τη διεκδίκηση ενός καλύτερου μέλλοντος είναι άκρως συγκινητικές. Η συνεισφορά τους σε επίπεδο κοινωνικό, πολιτισμικό και οικονομικό είναι πολυδιάστατη. Το να σηκώνουν την ελληνική σημαία τα παιδιά μεταναστών ή προσφύγων δεν είναι παρά το αποκορύφωμα του ευγενούς πατριωτισμού. Είναι πράξη βαθιά ανθρωπιστική, ανεξάρτητα από τις πολιτικές τοποθετήσεις του καθενός.

Λες και βλέπω τη σκηνή με την Ματίνα και τον Κατακουζηνό, να φωνάζει..."τα χώνω, τα χώνω" τα χέρια του στις τσέπες, και η Βλαχάκη να λέει "χώστα ολα παθιάρη"..

 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
τσαμπα εχει νοημα αυτη η συζητηση, οταν θα πεσαιτε, που δεν προκειται ποτε θυματα ρατισμου στην γερμανια, σουηδια ξερω εγω τα παιδια σας μπουλιγκ λογο καταγωσης ησως να καταλαβεται καλυτερα καποια πραγματα, γιατι μια χαρα εχεται ενταχθει στις ξενες χωρες οσοι ζειτε, οπως και εγω στην γερμανια, στην ελλαδα παλι, σκετος εφιαλτης!!!
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
τσαμπα εχει νοημα αυτη η συζητηση, οταν θα πεσαιτε, που δεν προκειται ποτε θυματα ρατισμου στην γερμανια, σουηδια ξερω εγω τα παιδια σας μπουλιγκ λογο καταγωσης ησως να καταλαβεται καλυτερα καποια πραγματα, γιατι μια χαρα εχεται ενταχθει στις ξενες χωρες οσοι ζειτε, οπως και εγω στην γερμανια, στην ελλαδα παλι, σκετος εφιαλτης!!!

Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις, φίλε. Δεν έχουμε πέσει θύματα ρατσισμού ή διακρίσεων ούτε στην Ελλάδα ούτε στο εξωτερικό - όσοι ζουν εκεί. Αλήθεια, πόσους φίλους Γερμανούς έχεις;
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
ο καλυτερος μου φιλος ειναι γερμανος, απο ανατολικη γερμανια, εχει μεγαλωσει με κουμουνισμου, εχουμε αρκετα κοινα στοιχεια!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Όταν έμενα στο Βέλγιο και ενοικίαζα ένα διαμέρισμα, ακριβό θα έλεγα, ερχόντουσαν τα παιδιά με τα οποία έκανα παρέα εκεί στο σπίτι μου και με ρωτούσαν πώς μπορώ και συντηρώ ένα τέτοιο σπίτι. Θεωρούσαν/θεωρούν, μιας και δεν πέρασαν και πολλά χρόνια από τότε που ήμουν στο Βέλγιο, πώς μπορεί κάποιος που είναι από την Ελλάδα, την οποία θεωρούν φτωχή χώρα με πολλά προβλήματα, να μένω σε τέτοιο σπίτι. Αρέσει η Ελλάδα ως χώρα στους ξένους θεωρώ αλλά δεν παύουν να την κακολογούν κι όλας για την οικονομικοπολιτική της κατεύθυνση. Τουλάχιστον, εμένα αυτή την εντύπωση μου έδιναν τα άτομα στο εξωτερικό, όταν έλεγα πως είμαι Έλληνας.
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
ο καλυτερος μου φιλος ειναι γερμανος, απο ανατολικη γερμανια, εχει μεγαλωσει με κουμουνισμου, εχουμε αρκετα κοινα στοιχεια!

Αυτό είναι θετικό! Γενικά δεν έχω ακούσει τα καλύτερα (προφανώς ούτε τα χειρότερα) για τους κοινωνικούς δεσμούς των ντόπιων, σε χώρες π.χ. όπως η Γερμανία, η Αυστρία, η Σουηδία κ.ά., με τους ξένους. Δηλαδή χωρες μπροστά στις οποίες η Ελλάδα είναι ένα τίποτα όσον αφορά την οργάνωση, την παιδεία, τις υποδομές κ.ά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,271 μηνύματα.
τσαμπα εχει νοημα αυτη η συζητηση, οταν θα πεσαιτε, που δεν προκειται ποτε θυματα ρατισμου στην γερμανια, σουηδια ξερω εγω τα παιδια σας μπουλιγκ λογο καταγωσης ησως να καταλαβεται καλυτερα καποια πραγματα, γιατι μια χαρα εχεται ενταχθει στις ξενες χωρες οσοι ζειτε, οπως και εγω στην γερμανια, στην ελλαδα παλι, σκετος εφιαλτης!!!

Εχεις ενταχθεί τόσο καλά στην Γερμανία που γράφεις συνέχεια σε ελληνικό φόρουμ 😎
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top