Γενικό -  Πώς να βελτιωθώ στα Μαθηματικά και τη Φυσική;

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Περισσοτερο για επαναληπτικες τα κοβω αυτα(Βασικα καθε χρονο επαναληπτικες τετοια βαζουν). Φετος βλεπω ραβδο μαζι με σημιακες μαζες και αλλη μια να ερχεται και να συγκρουεται και να γινεται χαμος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelomaniakos

Νεοφερμένος

Ο trelomaniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
:hehe::hehe::hehe:λες? αλλα παλι ραβδο ρε γαμωτο? δεν εχουν πια φαντασια..αμα ξαναπεσει ραβδο εγω :hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Περισσοτερο για επαναληπτικες τα κοβω αυτα(Βασικα καθε χρονο επαναληπτικες τετοια βαζουν). Φετος βλεπω ραβδο μαζι με σημιακες μαζες και αλλη μια να ερχεται και να συγκρουεται και να γινεται χαμος :P

Θα έχει και μία κόρνα πάνω σε κάθε ράβδο και μετά την κρούση μία από τις σημειακές μάζες θα πέφτει σε κοντινή λίμνη δημιουρώντας εγκάρσιο κύμα. Ή μάλλον καλύτερα, θα είναι δύο οι μάζες που πέφτουν στη λίμνη για να έχουμε και τη συμβολή μέσα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Χαχαχ πολυ φαντασια(και ετσι συνδυαζει και doppler ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Αν εχει ολα αυτα το 4ο, τα αλλα θεματα τι θα εχουν???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Καλη παρατηρηση απο την Χαρα :P Νομιζω το παρακαναμε... Ενα τροχο να κανει συνθετη κινηση σε οριζοντιο επιπεδο δεν μπορουν να βαλουν??? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fripa45

Νεοφερμένος

Η fripa45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!

Είμαι στη θετική κατεύθυνση και στοχεύω για Ιατρική, αλλά αντιμετωπιζώ σοβαρό θέμα με τα Μαθηματικά Κατεύθυνσης! Ενώ πραγματικά διαβάζω πάρα πολύ και νομίζω πως τα έχω καταλάβει, ποτέ δεν μπορώ να λύσω ούτε μία άσκηση! Έχω ήδη αγχωθεί πολύ για αυτό το θέμα, γιατί σκέφτομαι πως αν από τώρα που κάνουμε σχετικά εύκολα δεν μπορώ να ανταποκριθώ, τότε τι θα κάνω στη συνέχεια;
Έχω βαρεθεί να ξενυχτάω διαβάζοντας θεωρία, λύνοντας λυμένα παραδείγμα και εφαμογές, αλλά όταν έρχεται η ώρα να λύσω ασκήσεις να μην μπορώ να κάνω τίποτα! Επίσης γράφω τους χαμηλότερους βαθμούς στο τμήμα μου στα διαγωνίσματα Μαθηματικών..
Είμαι καλύτερη σε όλα τα υπόλοιπα μαθήματα (Βιολογία Γεν. και Κατ., Χημεία, Έκθεση), Φυσική δυσκολεύομαι αλλά τα καταφέρνω. Όλα εκτός από το συγκεκριμένο!! :(

Έχετε να μου προτείνετε κάτι; Όλες οι συμβουλές είναι καλοδεχούμενες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Eγώ αυτό που έχω καταλάβει παρατηρώντας τον εαυτό μου,είναι ότι για να καταφέρεις να λύσεις μια άσκηση,πρέπει να μπορέσεις να εισχωρήσεις μέσα της (ελπίζω να μη παρεξηγηθεί αυτό :P ).Πρέπει να τη φανταστείς,να ανοίξεις το μυαλό σου και να βάλεις τη φαντασία να δουλέψει.Πέρυσι,δευτέρα λυκείου χωρίς φροντιστήριο (όπως και τώρα),δε μπορούσα στην αρχή να καταλάβω τα διανύσματα με τίποτα.Ούτε μια άσκηση δε μπορούσα να λύσω μόνος μου.Άλλα πέρασε κάποιος καιρός και συνειδητοποίησα το παραπάνω.

Από κει και ύστερα ότι ακατανόητα συναντάω ξέρω με τι τρόπο πρέπει να το αντιμετοπίζω και μόλις περάσει λίγος καιρός τελικά το κατακτώ.Με τους μιγαδικούς (αν εννοείς αυτό) έτσι έγινε φέτος.Προσπάθισε να καταλάβεις επί της ουσίας τη θεωρία όσο καλύτερα μπορείς,να μπορείς δηλαδή να φαντάζεσαι την άσκηση.Να βλέπεις διανύσματα.Μετά,είναι θέμα γνώσεων...δηλαδή απλά εφαρμόζεις ότι ξέρεις από θεωρία και βγαίνει.Δηλαδή πρώτα φαντάζεσαι την άσκηση με ανοιχτό μυαλό,και θα δεις ότι οδηγείσαι σιγά σιγά σε κάτι...το οποίο τελικά μπορείς να κάνεις μέσω των γνώσεων που θα έχεις.Τουλάχιστον σε εμένα κάπως έτσι λειτουργεί.

Πέρυσι αντιμετώπισα σοβαρό πρόβλημα στην αρχή...είχα απελπιστεί γιατί δε καταλάβαινα τα μαθηματικά κατεύθυνσης,μέχρι που βρήκα το τρόπο σκέψης.Δε ξέρω αν βοήθισα :)

Επειδή έχω και το βοήθημα του Παπαδάκη,μπορώ να πω ότι είναι υπέροχο.Αναλυτικότατη θεωρία,πολλές ασκήσεις σε κάθε ενότητα ξεχωριστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Η συμβουλή που έχω για εσένα αγαπητή μου (αν και δεν μας δίνεις πουθενά λεπτομέριες για το τι ακριβώς σε δυσκολεύει από τα μαθηματικα ή ποιά τάξη είσαι) είναι η εξής: επιμονή και πάνω απ ' όλα υπομονή... Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό που σε δυσκολεύει... Προσωπικά έδωσα πανελλήνιες μόνος μου (δίχως την παραμικρή βοήθεια) και κατάφερα να γράψω πάρα πολύ καλά στα μαθηματικά... Τί έκανα; Να λοιπόν ας το πω και ίσως σε βοηθήσει... Δεν είναι καλή ιδέα να "Ξενυχτάς όπως λες" διαβάζοντας θεωρία... Τα μαθηματικά δεν είναι μάθημα στο οποίο θα κριθείς για το πόσο καλά διάβασες... Επίσης δεν συνιστώ να διαβάζεις λυμμένα παραδείγματα... Όχι τουλάχιστον πριν εσύ η ίδια λύσεις ασκήσεις... Πάρε άλλη μια φορά το βιβλίο των μαθηματικών μπροστά σου... Κοίταξέ το, επέλεξε μια άσκηση που να σου τραβά το ενδιαφέρον - δοκίμασε να τη λύσεις ... Βλέπεις πως δυσκολεύεσαι; Τότε θα καταφύγεις στο κομμάτι εκείνο της θεωρίας που πιστεύεις πως υπάρχει η λύση στο πρόβλημά σου... Προσπαθείς ξανά; πάλυ αποτυγχάνεις; Ψάχνεις και πάλι στη θεωρία και ξαναδοκιμάζεις .. αν τέλος μετά από αρκετή ώρα δεν μπορείς να λύσεις την άσκηση θα δεις από το λυσάρι που σου έδοσε το βιβλίο σου ένα μέρος μόνο της λύσης (ή το αποτέλεσμα μόνο) και επέστρεψε προσπαθώντας και πάλι να λύσεις την άσκηση... (καταλαβαίνεις γιατί έγραψα υπομονή και επιμονή...) Έτσι μαθαίνονται τα μαθηματικά ... Πρέπει να τα ζήσεις.. Πρέπει κάθε άσκηση και κάθε πρόβλημα να το ζείς, να μπαίνεις σε αυτό, να περνάς από κάθε προσωπική φάση αμφισβήτησης, σιγουριάς, απογοήτευσης, πόρωσης , οργής και ικανοποίησης... Μαθηματικά διαβάζοντας θεωρία και λύσεις άλλων ατόμων δεν μαθαίνονται.... Δεν μπορεί παρά εσύ η ίδια να θέλεις να έχεις την προσωπική ικανοποίηση να δεις τον εαυτό σου να λύνει τις ασκήσεις!!! Απλά είναι τα πράγματα... Ένα από τα "δύσκολα" των μαθηματικών τώρα είναι να καταλάβεις τι ακριβώς σου λέει κάθε άσκηση...Κάθε άσκηση στα μαθηματικά (και σου το λέω και εγώ που φτιάχνω ασκήσεις για τους μαθητές μου) δεν είναι παρα΄ένας γρίφος.. Μια αληθεια την οποία κάποιος επέλεξε να παραφράσει και να σου κρύψει και εσύ πρέπει χρησιμοποιώντας τα "όπλα" που σου διδάσκονται να την ανασκάψεις!!! Κάθε πρόβλημα που θα κληθείς να λύσεις στα μαθηματικά του λυκείου δεν είναι παρά ένα θεώρημα ή κάποιο πόρισμα το οποίο σου ζητάται να αποδείξεις εσύ από το μηδέν...
Η συμβουλή μου δηλαδή είναι να πάρεις τώρα μάλιστα (αφού κοιμηθείς λόγω ώρας) το βιβλίο των μαθηματικων με άλλη διάθεση τώρα, να το ξεφυλλίσεις, να αναζητήσεις μια άσκηση και να προσπαθήσεις να τη λύσεις όπως με τον τρόπο που είπαμε.. Θα δεις και μόνη σου πως όταν λύσεις εναν αριθμό ασκήσεων η ίδια θα μπορέσεις να χτίσεις τις δικές σου "μεθοδολογίες" και να "κατηγοριοποιήσεις κάποια θέματα που φαίνεται να μοιάζουν ως προς τον τρόπο αντιμετώπισης.. Αλλά αυτό ΔΕΝ μπορεί σε καμία περίπτωση να το πετύχει κανείς διαβάζοντας τις λύσεις άλλων... Τα μαθηματικά μαθαίνονται με το χέρι.. Μπές στο δωμάτιό σου και μην βγείς αν δεν γεμίσει αυτό από σκισμένα φύλλα Α4 στο πάτωμα από τις απόπειρες λύσεων.. Εγώ έτσι έμαθα μαθηματικά, δίχως καθηγητές, δίχως βοηθήματα ή σημειώσεις , δίχως φροντιστήρια.. Απλά ζώντας τα...
Τ¨ωρα αν μου πεις ακριβω΄ς τι σε δυσκολεύει (ποιό χωρίο) θα μπορέσω να σου δώσω πιο συγκεκριμένες συμβουλές ίσως ή και να σε βοηθήσω κατάλληλα... Καλή διασκέδαση λοιπόν!!! Πάρε το βιβλίο και άλλαξέ του τα φώτα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
@thinkpad πραγματικα με αφησες μαλακα με αυτα που ειπες,δεν ξερω τι σπουδαζεις αλλα ο τροπος γραφης σου ειναι απιστευτος φιλε :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η συμβουλή που έχω για εσένα αγαπητή μου (αν και δεν μας δίνεις πουθενά λεπτομέριες για το τι ακριβώς σε δυσκολεύει από τα μαθηματικα ή ποιά τάξη είσαι) είναι η εξής: επιμονή και πάνω απ ' όλα υπομονή... Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό που σε δυσκολεύει... Προσωπικά έδωσα πανελλήνιες μόνος μου (δίχως την παραμικρή βοήθεια) και κατάφερα να γράψω πάρα πολύ καλά στα μαθηματικά... Τί έκανα; Να λοιπόν ας το πω και ίσως σε βοηθήσει... Δεν είναι καλή ιδέα να "Ξενυχτάς όπως λες" διαβάζοντας θεωρία... Τα μαθηματικά δεν είναι μάθημα στο οποίο θα κριθείς για το πόσο καλά διάβασες... Επίσης δεν συνιστώ να διαβάζεις λυμμένα παραδείγματα... Όχι τουλάχιστον πριν εσύ η ίδια λύσεις ασκήσεις... Πάρε άλλη μια φορά το βιβλίο των μαθηματικών μπροστά σου... Κοίταξέ το, επέλεξε μια άσκηση που να σου τραβά το ενδιαφέρον - δοκίμασε να τη λύσεις ... Βλέπεις πως δυσκολεύεσαι; Τότε θα καταφύγεις στο κομμάτι εκείνο της θεωρίας που πιστεύεις πως υπάρχει η λύση στο πρόβλημά σου... Προσπαθείς ξανά; πάλυ αποτυγχάνεις; Ψάχνεις και πάλι στη θεωρία και ξαναδοκιμάζεις .. αν τέλος μετά από αρκετή ώρα δεν μπορείς να λύσεις την άσκηση θα δεις από το λυσάρι που σου έδοσε το βιβλίο σου ένα μέρος μόνο της λύσης (ή το αποτέλεσμα μόνο) και επέστρεψε προσπαθώντας και πάλι να λύσεις την άσκηση... (καταλαβαίνεις γιατί έγραψα υπομονή και επιμονή...) Έτσι μαθαίνονται τα μαθηματικά ... Πρέπει να τα ζήσεις.. Πρέπει κάθε άσκηση και κάθε πρόβλημα να το ζείς, να μπαίνεις σε αυτό, να περνάς από κάθε προσωπική φάση αμφισβήτησης, σιγουριάς, απογοήτευσης, πόρωσης , οργής και ικανοποίησης... Μαθηματικά διαβάζοντας θεωρία και λύσεις άλλων ατόμων δεν μαθαίνονται.... Δεν μπορεί παρά εσύ η ίδια να θέλεις να έχεις την προσωπική ικανοποίηση να δεις τον εαυτό σου να λύνει τις ασκήσεις!!! Απλά είναι τα πράγματα... Ένα από τα "δύσκολα" των μαθηματικών τώρα είναι να καταλάβεις τι ακριβώς σου λέει κάθε άσκηση...Κάθε άσκηση στα μαθηματικά (και σου το λέω και εγώ που φτιάχνω ασκήσεις για τους μαθητές μου) δεν είναι παρα΄ένας γρίφος.. Μια αληθεια την οποία κάποιος επέλεξε να παραφράσει και να σου κρύψει και εσύ πρέπει χρησιμοποιώντας τα "όπλα" που σου διδάσκονται να την ανασκάψεις!!! Κάθε πρόβλημα που θα κληθείς να λύσεις στα μαθηματικά του λυκείου δεν είναι παρά ένα θεώρημα ή κάποιο πόρισμα το οποίο σου ζητάται να αποδείξεις εσύ από το μηδέν...
Η συμβουλή μου δηλαδή είναι να πάρεις τώρα μάλιστα (αφού κοιμηθείς λόγω ώρας) το βιβλίο των μαθηματικων με άλλη διάθεση τώρα, να το ξεφυλλίσεις, να αναζητήσεις μια άσκηση και να προσπαθήσεις να τη λύσεις όπως με τον τρόπο που είπαμε.. Θα δεις και μόνη σου πως όταν λύσεις εναν αριθμό ασκήσεων η ίδια θα μπορέσεις να χτίσεις τις δικές σου "μεθοδολογίες" και να "κατηγοριοποιήσεις κάποια θέματα που φαίνεται να μοιάζουν ως προς τον τρόπο αντιμετώπισης.. Αλλά αυτό ΔΕΝ μπορεί σε καμία περίπτωση να το πετύχει κανείς διαβάζοντας τις λύσεις άλλων... Τα μαθηματικά μαθαίνονται με το χέρι.. Μπές στο δωμάτιό σου και μην βγείς αν δεν γεμίσει αυτό από σκισμένα φύλλα Α4 στο πάτωμα από τις απόπειρες λύσεων.. Εγώ έτσι έμαθα μαθηματικά, δίχως καθηγητές, δίχως βοηθήματα ή σημειώσεις , δίχως φροντιστήρια.. Απλά ζώντας τα...
Τ¨ωρα αν μου πεις ακριβω΄ς τι σε δυσκολεύει (ποιό χωρίο) θα μπορέσω να σου δώσω πιο συγκεκριμένες συμβουλές ίσως ή και να σε βοηθήσω κατάλληλα... Καλή διασκέδαση λοιπόν!!! Πάρε το βιβλίο και άλλαξέ του τα φώτα!!!

Συμφωνω απολυτα με την προσεγγιση σου και συγχαρητηρια για την επιτυχια σου στις πανελληνιες η οποια πιστευω αποκτα πολυ μεγαλη σημασια μιας και εγινε διχως την βοηθεια φροντιστηριου. Ομως θα ηθελα να τονισω ενα πραγματικα. Στα μαθηματικα ειναι πολυ σημαντικο να εχεις βασεις και απο προηγουμενες ταξεις. Με κενα προηγουμενων ταξεων τα πραγματα ειναι δυσκολα. Δεν ξερω τα χρονικα περιθωρια της κοπελας απλα θα συνιστουσα αν εχει κενα να κοιταξει να τα μπαλωσει ακομα και αν χρειαστει να προχωρησει πιο αργα την υλη των μαθηματικων γ λυκειου. Και φυσικα στα μαθηματικα θα πρεπει να μαθεις να σκεφτεσαι (οπως προανεφερες) δηλαδη το ιδανικο ειναι να εχεις αποκτησει την δυνατοτητα (η οποια πιστευω απορρει κυριως απο τον συνδιασμο εξασκησης και γενικου ενδιαφεροντος για το μαθημα) ωστε οποια ασκηση και να σου τυχει να μπορεις να την λυσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Το σημαντικότερο πράγμα στο σημείο που είσαι είναι να διατηρήσεις τη ψυχραιμία σου και να μην πανικοβάλεσαι...δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να αφήσεις τα μαθηματικά να σε τρομοκρατήσουν γιατί τότε θα τα μισήσεις και αυτό δε το θέλουμε με τίποτα,όχι τουλάχιστον πριν περάσεις ιατρική(μετά ούτως ή άλλως τα μαθηματικά δε θα τα χρειαστείς)...γνώμη μου είναι να συνεχίσεις να διαβάζεις θεωρία και λυμένες ασκήσεις γιατί υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες μεθοδολογίες που πρέπει να μάθεις να τις χειρίζεσαι με άνεση...τώρα για να καταφέρεις να λύσεις μόνη σου τις ασκήσεις σου θα πρέπει να κάνεις ένα βήμα παραπάνω και αυτό το βήμα λέγεται φαντασία...για παράδειγμα θα χρειαστεί αρκετές φορές να φέρεις στο μυαλό σου τη γραφική παράσταση μιας συνάρτησης γιατί αν δε το κάνεις η άσκηση πιθανόν να μη μπορεί να λυθεί...οπότε άνοιξε το μυαλό σου και δες λίγο πιο βαθιά από την επιφάνεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konna96

Νεοφερμένος

Η konna96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
δε μπορεις να φανταστεις ποοοοοοσο σε καταλαβαινω...ειμαστε ακριβως στην ιδια θεση..θελει εξασκηση full..δε γινεται αλλιως...περσι..τα μαθηματικα κατ...μου φαινοταν το πιο ευκολο μαθηματα της κατ..20 εγραψα στο τελος..φετος στην τριτη..τα πραγματα αντιστραφηκαν τελειως..δεν εισαι η μονη..οι περισσοτεροι αντιμετωπιζουν προβ..υπομονη θελει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Noμίζω ότι έχεις παραγνωρίσει την δυσκολία του συγκεκριμένου μαθήματος. Μαθηματικά διαβάζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mea Culpa

Νεοφερμένος

Η Ποτούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα. Και κάθε φορά που κολλάω κάπου απογοητεύομαι κομμάτι...Δεν πάω φροντιστήριο αλλά ακούγοντας τους παραπάνω αναθάρρησα ;)

Συμφωνώ λοιπόν κι εγώ με τους προλαλήσαντες και έχω να προσθέσω τα εξής ,αυτά που προσπαθώ να "επιβάλλω" ας πούμε και στον εαυτό μου: Όσο δύσκολα και να 'ναι να μην απογοητευτείς και να μην τα παρατήσεις.
Σκέψου πως τόσοι και τόσοι τα κατάφεραν, γιατί όχι κι εσύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Που λέτε ανοίγω το βιβλίο της Φυσικής διαβάζω θεωρία όλα καλά και φθάνω στις ασκήσεις και δεν καταλαβαίνω τίποτα! Κάποια συμβουλή κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Διάβαζε λυμένα και παραδείγματα και χρησιμοποίησε βοήθημα (για μένα του Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλου είναι το καλυτερο στη φυσική).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Διάβαζε λυμένα και παραδείγματα και χρησιμοποίησε βοήθημα (για μένα του Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλου είναι το καλυτερο στη φυσική).

Ποιάς χρονολογίας λες; Έχω το παλιό αλλά φαίνονται ακαταλαβίστικα σε εμένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Τι πρόβλημα έχεις ακριβώς φίλε?Καλό είναι να διαβάζεις λυμένες ασκήσεις πρώτα.Πρέπει να κατανοήσεις πλήρως τη θεωρία και να μην παπαγαλίζεις πράγματα,δίχως να καταλαβαίνεις τίποτα.Πάρε ένα βοήθημα,σου συνιστώ του Πενέση της Ελληνοεκδοτικής,που έχει πληθώρα ασκήσεων μέσα.Ξεκινάει από τις πιο εύκολες και καταλήγει σε παλούκια στο τέλος.Μην απογοητεύεσαι πάντως.

ΥΓ:Φροντιστήριο πηγαίνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Πάρτα ολα απο την αρχη, διαβασε καλα θεωρια, δες λυμενες και ξεκινα να λυνεις απο τις πιο απλες προς τις πιο συνθετες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top