Γενικό -  Πώς να βελτιωθώ στα Μαθηματικά και τη Φυσική;

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Γεια σας.Λοιπον στα μαθηματικα παντα ειχα μια μικρη αδυναμια αλλα απο τοτε που πηγα 1η λυκειου οι βαθμοι μου πηρν την κατω φορα.Στην φυσικη στην 1η λυκειου εγραψα 20 αλλα στην Β (αφου αλλαξα καθηγητη στο σχολειο) ο βαμος μου επεσε κατω απο τη βαση.Εγινα απ'τους χειροτερους μαθητες στα μαθηματικα αλλα κ στην φυσικη(λογω τον καθηγητων επειδη δεν τα εξηγουσαν καλα.Αλλα και επειδη αφησα τον εαυτο μου να τα παρατησει...)Γραψαμε στο σχολειο στους μιγαδικους κ εγραψα 0.Τι να κανω για να βελτιωθω?Στα δυο αυτα μαθηματα?Αυτο που με εμποδιζει να λυσω ασκηση ειδικα στα μαθηματικα ειναι οτι δεν ξερω πια μεθοδο να χρησιμοποιησω σε καθε ασκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Δεν διαβαζεις καθολου σπιτι; Δεν πας φροντιστηριο κλπ να υποθεσω. Αλλα απ'οτι φαινεται δουλεια απο μονη σου δεν κανεις. Και γω φυσικη β' λυκειου και κατευθυνση και γενικη ολο σκατα εγραφα, αλλα δεν εχει να κανει. Ασχετα αν στη φυσικη φετος τα βρισκω σκουρα γιατι δεν μαρεσει. Τα μαθηματικα αν τα πιασεις ζεστα απο την αρχη ειναι ενα διαρκες κουιζ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92paok

Νεοφερμένος

Η elenaki92paok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Κατσε αμεσως και διαβασε...γραψου σε ενα φροντηστηριο,δες πιο ζεστα κ τους καθηγητες σου!αν δεν εχεις την οικονομικη ευχαιρεια κατσε στην ενισχυτικη!Κανε συχνες επαναληψεις,παρε στυλο στα χερια σου και λυσε οσες ασκησεις μπορεις,(βλαλε PC,TV ξκτλ απο το δωματιο σου)

διαβασε τουλαχιστον 2 ωρες την ημερα...διαβασμα ειναι η μονη λυση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
Συστηματικο διαβασμα και επαναληψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ξεκινάς με την θεωρία αρχικά.Θα την διαβάζεις,θα την κατανοείς κι ένα καλό βοήθημα θα σε βοηθήσει να την κατανοήσεις ακόμα καλύτερα.Μετά θα κοιτάς τα λυμένα παραδείγματα από το βοήθημα.Όταν λέω θα κοιτάς εννοώ πρώτα θα τα προσπαθείς μόνη σου κι αν δεν τα καταφέρνεις τότε θα κοιτάς την λύση και θα βλέπεις ποιον τρόπο ακολούθησε.Ύστερα λύσε ασκήσεις μόνη σου.Ξεκίνα με αυτές του σχολικού και ύστερα όσες πιο πολλές μπορείς απ'το βοήθημα.Οποιαδήποτε απορία σου να την λύνεις.Αφού δεν πηγαίνεις φροντιστήριο ρώτα ό,τι θες τους καθηγητές στο σχολείο.Αν αυτός που σου κάνει Φυσική/Μαθηματικά νομίζεις ότι δεν θα σε βοηθήσει πήγαινε σε κάποιον άλλον στο σχολείο.Στο διάλειμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Δεν διαβαζεις καθολου σπιτι; Δεν πας φροντιστηριο κλπ να υποθεσω. Αλλα απ'οτι φαινεται δουλεια απο μονη σου δεν κανεις. Και γω φυσικη β' λυκειου και κατευθυνση και γενικη ολο σκατα εγραφα, αλλα δεν εχει να κανει. Ασχετα αν στη φυσικη φετος τα βρισκω σκουρα γιατι δεν μαρεσει. Τα μαθηματικα αν τα πιασεις ζεστα απο την αρχη ειναι ενα διαρκες κουιζ :)
Παω φροντηστηριο απλως αλλαξα φροντηστηριο τον Σεπτεμβριο γιατι εκανα αλλου θερινα κ δεν τα καταλαβαινα και διαβαζω (ομως πιστευω πως πρεπει να διαβασω περισσοτερο κ θα το κανω! ).Να φανταστεις στο φροντηστηριο που γραψαμε διαγωνισμα κ εγραψα 88/125.Αλλα αναρωτιεμαι τι επαθα στο σχολειο και εγραψα ετσι!Το σχολικο διαγωνισμα δεν ειχε θεωρεια μονο 4 ασκησεις αλλα και παλι δεν εγραψα οχι πως δεν ελυσα τις ασκησεις απλως προσπαθουσα να τις λυσω και εβγαινα σε αδιεξοδο.Νομιζω πρωτα πρωτα οτι δεν ξερω πιοα μεθοδολογια να χρησιμοποιησω σε καθε ασκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

air*

Νεοφερμένος

Ο air* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εμμ τα κενά αυτά δεν καλύπτονται εύκολα...Τα μαθηματικά χρειάζονται έναν συγκεκριμένο τρόπο σκέψης, ο οποίος καλλιεργείται σταδιακά και μόνο με την άμεση επαφή με αυτά (κοινώς: χαρτί και μολύβι). Έτσι, είναι πολύ δύσκολο σε μια χρονιά να διαμορφωθεί μια τέτοια μαθηματική λογική..

Τώρα το μόνο που θα μπορούσα να προτείνω είναι το εξής: Μάθε πολύ καλά τη θεωρία του βιβλίου. Μετά άρχισε να λύνεις ασκήσεις' ενδεχομένως αρχικά θα χρειαστούν αναλυτικά λυμμένες ασκήσεις από κάποιο βοήθημα (όπως αναφέρει και η SoZi). Παρ'ολ'αυτά ΔΕ θα κοιτάς τη λύση. Αντιθέτως θα την προσπαθείς μόνη, μέχρι να καταφέρεις να την λύσεις- και ας πάρει 3-4 ώρες...(Προφανώς θα αρχίσεις με ευκολότερες ασκήσεις και θα συνεχίσεις με δυσκολότερες.) Μετά σύγκρινε τη λύση με αυτήν του βοήθηματος: Αν δεις ότι έχεις βγάλει λάθος αποτέλεσμα ξαναπροσπάθησε να λύσεις την άσκηση. Αν πάλι έχεις σωστό αποτέλεσμα, αλλά έχεις ακολουθήσει διαφορετικό τρόπο, δες αν μπορείς να καταλάβεις τον τρόπο λύσης του βοηθήματος.

Πάντως σε κάθε περίπτωση, αυτή τη στιγμή η απομνημόνευση "στεγνής" μεθοδολογίας είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melenios

Νεοφερμένος

Ο melenios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
λυσε τς ασκησεις που εχεις κανει και οπου εχεις απορια ρωτας η μονη λυση,θελω και γω να κανω αεππ αλλα ολο βρισκω δικαιολογιες να μην ασχοληθω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dnoss

Νεοφερμένος

Ο Ntinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το πρόβλημα σου είναι απολύτως λογικό και την απάντηση του θα την βρεις στο φροντιστήριο . Επειδή είχα κι εγώ(όπως και πολλοί συμμαθητές μου) ένα παρόμοιο πρόβλημα με τους μιγαδικούς η απάντηση που πήραμε (από το φροντιστήριο) ήταν ότι επειδή κάναμε μιγαδικούς τον ΙΟΥΛΙΟ τους έχουμε ήδη ξεχάσει αλλά αυτό είναι φυσιολογικό !! γι αυτό και τελειώνουμε την υλη (όλων των μαθημάτων τον ΦΕΥΡΟΥΑΡΙΟ-ΜΑΡΤΙΟ) και μετά κάνουμε επαναλήψεις . (για να σιγουρευτείς ότι γνωρίζεις π.χ. τους μιγαδικούς , ρίξε μια ματιά στα θέματα των πανελλαδικών των προηγούμενων χρόνων ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Πω, ούτε κι εγώ την παλεύω με τη φυσική φέτος... Παραδόξως, τα μαθηματικά, τα κατανοώ πολύ εύκολα, και μου αρέσουν πάρα πολύ... Αυτό που κάνω με τη φυσική, πάντως ειναι να διαβάζω πολύ καλά τη θεωρία, και μετά να λύνω ασκήσεις, ειτε αυτές του φροντ είτε από μόνη μου, με ένα αυξανόμενο επίπεδο δυσκολίας πάντα, λίγο ιο δύσκολες από το πνεύμα των πανελληνίων, και μετά κάνω από Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλο κάποιες, που από εκεί είναι πιο δύσκολες.Αλλά ότι και να κάνω, η φυσική δε μου αρέσει, καθόλου.

Το διάβασμα θα σε σώσει, μόνο αυτό, και για όποιες απορίες έχεις, ρώτα. Πάντα να τις λύνεις. Είτε στο σχολείο είτε στο φροντ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Προμηθεσου δυο βοηθήματα ένα μαθηματικά και ένα φυσική και λιωσε στις ασκήσεις. Εννοείται οι πρώτα κοιτάς τα παραδείγματα αν δέν είσαι σίγουρη για τον εαυτό σου και τα λυνεις, ξανά και ξανά...

Μόνο το διάβασμα θα σε σώσει δεν είναι τυχαίο που στο λέμε όλοι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Εγω δεν σου λεω τι να κανεις γιατι εισαι ανταγωνιστρια μου στις πανελληνιες μπορει να μου κλεψεις την θεση στην σχολη:D:D.
Πλακα κανω εννοειται:no1:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Προμηθεσου δυο βοηθήματα ένα μαθηματικά και ένα φυσική και λιωσε στις ασκήσεις. Εννοείται οι πρώτα κοιτάς τα παραδείγματα αν δέν είσαι σίγουρη για τον εαυτό σου και τα λυνεις, ξανά και ξανά...

Πολυ σωστος αλλα κατι ακυρο... αν δεν κανεις το βοηθημα του Μπαρλα (στα μαθηματικα εννοω) με τον καθηγητη σου στο Φροντιστηριο μην το παρεις μεχρι να φτασεις στην επαναληψη... Το λεω γιατι το ξερω απο φιλους μου που την παθανε... Να ξερεις ο Μπαρλας ειναι τοπ αλλα πολυ δυσκολος για εναν που δεν εχει και τοσο καλη σχεση με τα μαθηματικα και κυριως για καποιον που δεν το δουλευει με καποιον καθηγητη...

Τωρα εγω σου προτεινω τα εξης πολυ καλα βοηθηματα για καλο ξεκινημα και εξασκηση (δεν κανω διαφημιση προς θεου !!)...

-->Στεργιου/Νακη εκδοσεις Σαββαλας : πολυ καλο και πληρες...με λιγα λογια 'εμπειριας' αν και δεν μου αρεσει η θεωρια του αλλα αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη
-->Ν.Σκομπρης εκδοσεις Σαββαλας : σου το συνιστω ανεπιφυλακτα αν εισαι αρχαριος με τα μαθηματικα... εχει τρομερη θεωρια και πολλες και ομορφα κατανεμημενες ασκησεις.

Αυτα σορρυ αν βγηκα οφ-τοπικ αλλα προσπαθω να βοηθησω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Διαβαζω συνεχεια οτι πρεπει να κανεις ασκησεις απο πολλα βοηθηματα μαθηματικων.Γιατι ενα βοηθημα δεν φτανει?Του Μπαρλα που εχω περιεχει παρα πολλες ασκησεις,που δεν ξερω αν θα προλαβω να τις κανω ολες μεχρι το Μαιο.Βεβαια το αγορασα μεσα Σεπτεμβρη αλλα ελεος ρε παιδια δεν υπαρχει χρονος και λετε για πολλα βοηθηματα?Πως προλαβενεται εσεις?Ειναι και αλλα μαθηματα,ακομα 6+ τις ασκησεις απο το φροντηστηριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouko

Νεοφερμένος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ευρωπός (Κιλκίς). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Στα μαθηματικα ενα σου προτεινω να κανεις...ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΟΥ(πλακα κανω)...ειναι το πιο δυσκολο μαθημα της κατευθυνσης...αν εχεις κενα ειναι πολυ δυσκολο να ανταπεξελθεις οποτε ξεκινα πρωτα με τις βασικες γνωσεις απο προηγουμενες ταξεις και οταν μπεις στην υλη τηΓ' αφιερωνε παααααρα πολυ χρονο ωστε να διαβαζεις πολυ προσεχτικα τη θεωρια και κατοπιν λυσε πολλες ασκησεις...στη Φυσικη τα πραγματα νομιζω οτι ειναι πιο απλα,κανε οτι σου λενε απο το φροντηστηριο ειναι πιο βατο μαθημα σε σχεση με τα μαθηματικα κατ/σης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis123

Νεοφερμένος

Ο giannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γειά σας...ειμαί ο Γιάννης πάω γ λυκείου...και το δικό μ πρόβλημα είναι τα μαθηματικά και η φυσική!!!! Ενώ στα άλλα μαθήματα μπορω να γράψω καλό βαθμό τα μαθηματα που θα μου βυθισουν το βαθμο γιατι ειναι και βαρυτητας ειναι αυτα τα δυο...Εχει κανεις καμοια ιδεα για να μπορεσω να καταλαβω αυτα τα μαθηματα και να γραψω καλα σε αυτα τα μαθηματα τωρα που μενουν 6 μηνες για τις πανελληνιες;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Διαβαζεις θεωρια, λυνεις ασκησεις και ρωτας οπωσδηποτε οταν εχεις αποριες...τα μαθηματικα θελουν περισσοτερη προσπαθεια παντως γιατι ειναι πιο δυσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Και σε κάθε κεφάλαιο να διαβάζεις θεωρεία και να κάνεις ασκήσεις με αυξανόμενο βαθμό δυσκολίας. Μην αφήνεις κενά γιατί θα ξυπνήσεις ένα πρωί και θα χεις να καλύψεις πολλέεες σελίδες ασκήσεων, που αν το έκανες στην ώρα του η προσπάθεια σου θα ήταν πιο αποδοτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
6 ΜΗΝΕΣ!!!!!!? Παναγια μου...δεν το ειχα υπολογισει:xixi:

Κι εγω εχω προβλημα σε αυτα τα μαθηματα αλλα παω φροντηστηριο...Αυτο με εσωσε! Ειχα φοβερα κενα! Καπως τα εχω καλυψει πλεον...αν οχι απολυτως, αισθητα παντως!

Ισως καποιοι να μην εχουν την δυνατοτητα να πανε φροντηστηριο τοτε το μονο που εχουν να κανουν ειναι μια γερη προσπαθεια!


Καλη μας επιτυχια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Αγορασε βοηθηματα, θα βρεις στο ischool αυτα που οι ιδιοι μαθητες αλλα και καθηγητες προτεινουν.
Κανε ασκησεις απο κει, ξεκινα με τις λυμενες που εχει (με κλεφτες ματιες στη λυση βεβαιως βεβαιως) και μετα πας στα 'γερα' θεματα που εχει.
ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ, χωρις αυτη δεν μπορεις να κανεις ασκησεις.
Καλη μας επιτυχια παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top