Πρόθεση ψήφου 2008-2009

Τι θα ψηφίζατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 3)
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • ΔΞ / ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Δεν ειμαι στρατευμενος.
Δε χρειαζεται να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας ειδικα σε ατομα που δε ξερω. Ειναι ενοχλητικο το επιχειρημα σου και δεν προωθει ουτε τη δημοκρατια ουτε το διαλογο. "Εισαι κομματικος αρα εισαι φανατισμενος αρα δε σου μιλαω".
Ειναι τελειως παραλογα αυτα που λες: Αν επιδιωκα να βολευτω, ΜΟΝΟ στο ΣΥΡΙΖΑ δε θα στρεφομουν!Αντιθετα θα στρεφομουν προφανως στη νεα δημοκρατια ή το ΠΑΣΟΚ ή στο ΚΚΕ που εχει καταφερει να βολευτει στο συστημα, παντως οχι στο ΣΥΡΙΖΑ. Η στροφη μου στο ΣΥΡΙΖΑ ειναι εκτος απο συνειδητοποιημενη και μια διαμαρτυρια. Επομενως δεν δεχομαι απο ΤΟΝ στρατευμενο να με αποκαλει ετσι.
Αν ο Τσιπρας ειναι ανικανος η οχι θα κριθει σε βαθος χρονου και οχι σε 1 και 2 χρονια,νεος ειναι. Αυτο που θελω να παρατηρησω ειναι οτι αναδειχτηκε και εκλεκτηκε με την αξια του , αξιοκρατικα,οχι επειδη ηταν ο γιος του Παπανδρεου ή ο ανιψιος του Καραμανλη και αυτο πρεπει τουλαχιστον να του αναγνωριστει. Μεσα στην αριστερα του ΣΥΡΙΖΑ υπαρχει αξιοκρατια.
Εγω ειμαι ηδη απογοητευμενος.Εσυ δε καταλαβαινω τι χρειαζεσαι ακομα για να απογοητευτεις.

Πώς μπορείς να υποστηρίζεις κάποιον που είναι γαλουχημένος από φοιτητής σε αριστερές παρατάξεις; Και θεωρείς ότι εκπροσωπεί επάξια το νεανικό κίνημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Να απαξιάς όσο γουστάρεις. Το ότι δεν είστε Αδελφότητα Γυναικών Πορταριάς το γνωρίζουν όλοι, απλώς εγώ το υπενθυμίζω. Το ότι ένα σωρό τσογλάνια περιφέρονται στις "αριστερές" οργανώσεις σας είναι επίσης γνωστό. Να ματαιοπονείς να το κρύβεις όσο θέλεις, δεν ενδιαφέρομαι.

Απο εκει που ειχε μεχρι και 18% στις δημοσκοπισεις πηρε 4,5%
Μην μου πεις πως εσυ,ως ψηφοφορος του ΣΥΡΙΖΑ χαρηκες με το αποτελεσμα.Ενω το ΚΚΕ ολοι το θαβανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Το διλημμα ειναι θα αντιγραψω ή θα προσβαλλω το πνευμα και τη νοημοσυνη μου;Αλλωστε απτη στιγμη που μπορει καποιος αντιγραφοντας να επιτυχει το ιδιο το συστημα τον προκαλει.

Το εκπαιδευτικό σύστημα έχει τα χάλια του και το γνωρίζουμε. Η αλλαγή του τρόπου πρόσβασης στην τριτοβάθμια παιδεία δεν είναι πανάκεια. Δυστυχώς τα πράγματα έτσι είναι, για να γράψεις καλά πρέπει να αποστηθίσεις κάποια -άχρηστα ενδεχομένως- πράγματα, ώστε να γράψεις καλά σε συγκεκριμένα μαθήματα. Αναλόγως την κατεύθυνση, το φαινόμενο γίνεται πιο έντονο.

Το πνεύμα και η νοημοσύνη σου δεν προσβάλλονται από την αποστήθιση συγκεκριμένων πληροφοριών ή το υπάρχων εκπαιδευτικό σύστημα. Εφόσον έχεις αποφασίσει πως δεν έχεις σκοπό συμμετάσχεις στον φαύλο αυτό κύκλο της παπαγαλίας αλλά παρ' όλα αυτά δίνεις εξετάσεις, προσβάλλεις εσύ ο ίδιος το πνεύμα και τη νοημοσύνη σου. Αν είναι έτσι πήγαινε στο εξωτερικό, όπου και καλές σχολές υπάρχουν, και δεν υπάρχουν καταλήψεις και όλα τα ωραία. Εκτός κι αν -επειδή δε σε γνωρίζω προσωπικά- δεν έχεις τη δυνατότητα οπότε δεν έχεις άλλες επιλογές.

Όπως και σε κάθε στιγμή της ζωής, έτσι και στις εξετάσεις υπάρχει η "με το σταυρό στο χέρι" οδός και η "πλάγια" οδός. Το να αντιγράψει κανείς είναι εύκολο, σε καμία περίπτωση δεν πετυχαίνει το ίδιο αποτέλεσμα όμως. Επειδή μπορείς, δε σημαίνει πως πρέπει να το κάνεις. Υπάρχουν και ζητήματα ηθικής, το καταλαβαίνεις.

Τέλος, προκλητικό δεν είναι το σύστημα που σε "αναγκάζει" να αντιγράψεις. Προκλητική είναι αυτή η άποψη. Αν είναι έτσι δηλαδή, όσοι διαβάζουνε είναι κορόιδα (και πρόσεξε, δεν στο λέει αυτό κάποιος αριστούχος ή έστω διαβαστερός μαθητής).


Ειναι σαν να μου λες οτι εισαι σε ενα σκαφος που δεν αντεχει το βαρος,πρεπει να ριξεις καποιον για να σωθεις, τον ριχνεις και μετα εισαι ιδιοτελης. Εκει διακυβεβεται η σωματικη σου ακεραιοτητα, στον παπαγαλισμο διακυβεβεται η πνευματικη τηρουμενων βεβαια των αναλογιων.

Καμία σχέση, το παράδειγμα σου είναι ζήτημα ζωής και θανάτου. Εκεί πολλές φορές έχεις λίγο χρόνο να σκεφτείς, πιάνεσαι απροετοίμαστος και έχεις ελάχιστες επιλογές.

Η πνευματική σου ακεραιότητα δεν κινδυνεύει. Εγώ εξετάστηκα ΑΟΔΕ, ακόμα το θεωρώ μπούρδα μάθημα αλλά δεν έπαθα και τίποτα. Ή μήπως σε απασχολεί το γεγονός ότι αν δε γράψεις καλά σε ένα μάθημα οι άλλοι θα σε πούνε "αμόρφωτο", "αποτυχημένο" κλπ; Αυτά είναι βλακείες και πεποιθήσεις που έχουν επιβληθεί στη μάζα από τα ΜΜΕ και τη στενομυαλιά των γονέων.

Εγω θα μιλησω για τη δικια μας νεολαια δεν ξερω για αλλους. Μαζευονται τα παιδια μια φορα στους 2 μηνες και οργανωνουν εκδηλωσεις μουσικης, ποδηλατοδρομιες και λοιπα. Ουτε ξυλινη γλωσσα ουτε λογια αλλων και καμια δεσμευση. Ειναι τοσο μεμπτο αυτο;

Επειδή βλέπω πως μένεις Πρέβεζα (δε το λέω κακοπροέραιτα) οι νεολαίες μπορεί να διαφέρουν από τόπο σε τόπο.

Έχω εμπειρία από νεολαίους διαφόρων κομμάτων, ανάμεσα σε αυτούς και του συ.ριζ.α και όλοι αυτοί, μιλάνε δυστυχώς με ξύλινη γλώσσα και ακολουθούν εντολές μεγαλύτερων.

Το τι άτομα υπάρχουν δε στις νεολαίες, είναι ένα ενδιαφέρον θέμα από κοινωνιολογικής άποψης. Είχα πετύχει κνίτη που δεν ήξερε ποια είναι η Κανέλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Ο Συνασπισμός πάντως ουσιαστικά τα ποσοστά του δεν τα αύξησε, είχε ενωθεί και με άλλα κόμματα όπως το ΔΗΚΚΙ και η ΚΟΕ.Το εκλογικό του αποτέλεσμα είναι απλώς το άθροισμα της εκλογικής δύναμης όλων αυτών των κομμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ο Συνασπισμός πάντως ουσιαστικά τα ποσοστά του δεν τα αύξησε, είχε ενωθεί και με άλλα κόμματα όπως το ΔΗΚΚΙ και η ΚΟΕ.Το εκλογικό του αποτέλεσμα είναι απλώς το άθροισμα της εκλογικής δύναμης όλων αυτών των κομμάτων.
Ακριβως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Με συγχωρεις αλλα προ μερικων ημερων ειχα επιπληξει τον november Rain για την υπογραφη του που ηταν ψευτικη.
Τωρα θα το πω και σε σενα
https://www.sarantakos.com/isocrat.htm
Γιατι ειναι τετοια η ευκολια των εθνικοφρονων να παραποιουν και ειδικα να παραποιουν αρχαιους συγγραφεις; Αξιζει να το σκεφτει κανεις αυτο

Ισως πράγματι η υπογραφή να είναι παραποιημένη, δέν το εψαξα.
δέν την αλλάζω όμως γιατί είναι απο τις λίγες φράσεις που διάβασα και με εντυπωσίασαν. Σημασία για μένα δέν έχει αν ο ισοκράτης το είπε έτσι ακριβώς, αλλα η φράση αυτή καθ αυτή είναι πολύ επίκαιρη νομίζω και αληθηνή.

φιλικά..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Ο Συνασπισμός πάντως ουσιαστικά τα ποσοστά του δεν τα αύξησε, είχε ενωθεί και με άλλα κόμματα όπως το ΔΗΚΚΙ και η ΚΟΕ.Το εκλογικό του αποτέλεσμα είναι απλώς το άθροισμα της εκλογικής δύναμης όλων αυτών των κομμάτων.

Μα ποιος σου λέει ότι όλοι όσοι ψήφιζαν ΔΗΚΚΙ και ΚΟΕ, ψηφίζουν τώρα συ.ριζ.α; Αν για παράδειγμα το κκε ενώνονταν με τη ν.δ (τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...) πιστεύεις ότι όλοι όσοι ψήφιζαν κκε θα συνέχιζαν να ψηφίζουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Πάντως το 89' που έγινε αυτός ο θεός να τον κανεί συνασπισμός μεταξυ της ΝΔ και της αριστεράς, το ΚΚΕ δεν έχασε μεγάλο αριθμό ψηφοφόρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Απο εκει που ειχε μεχρι και 18% στις δημοσκοπισεις πηρε 4,5%
Μην μου πεις πως εσυ,ως ψηφοφορος του ΣΥΡΙΖΑ χαρηκες με το αποτελεσμα.Ενω το ΚΚΕ ολοι το θαβανε.
Εχεις απολυτο δικαιο. Γιαυτο ειπα "στατιστικα". Οι προσδοκιες των ανθρωπων της αριστερας ειναι πολυ μεγαλυτερες και κανεις δεν το αρνειται αυτο. Αλλα ειναι γεγονος οτι οι δημοσκοπησεις αυτες ηταν φτιαχτες-ας το παραδεχτουμε- οπως οι περισσοτερες ειναι ετσι και επηρεαζουν τον κοσμο και γιαυτο θεωρω οτι ειναι πιο σωστο να συγκρινουμε με βαση υπαρκτα αποτελεσματα και οχι φτιαχτα.
Θεωρω επικινδυνες και τις δημοσκοπησεις και το ρολο των media που μπορουν πια να επιβαλλουν την πολιτικη και τις αποφασεις του κοσμου.
Αυτοι ανεβασαν το ΣΥΡΙΖΑ αυτοι τους οικολογους αυτοι εκαναν μοδα την αποχη.
Ισως πράγματι η υπογραφή να είναι παραποιημένη, δέν το εψαξα.
δέν την αλλάζω όμως γιατί είναι απο τις λίγες φράσεις που διάβασα και με εντυπωσίασαν. Σημασία για μένα δέν έχει αν ο ισοκράτης το είπε έτσι ακριβώς, αλλα η φράση αυτή καθ αυτή είναι πολύ επίκαιρη νομίζω και αληθηνή.

φιλικά..:)
Κανενα προβλημα,ποιος ειμαι γω να σου πω τι υπογραφη θα βαλεις;
Απλώς δε μπορεις να γραφεις Ισοκρατης διπλα οταν δεν ειναι αυτα επακριβως τα λογια του Ισοκρατη. Αλλιως ειναι παραποιηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Πάντως το 89' που έγινε αυτός ο θεός να τον κανεί συνασπισμός μεταξυ της ΝΔ και της αριστεράς, το ΚΚΕ δεν έχασε μεγάλο αριθμό ψηφοφόρων.
μονο τη μιση του νεολαια και καποια μελη του. τιποτα πραγματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εχεις απολυτο δικαιο. Γιαυτο ειπα "στατιστικα". Οι προσδοκιες των ανθρωπων της αριστερας ειναι πολυ μεγαλυτερες και κανεις δεν το αρνειται αυτο. Αλλα ειναι γεγονος οτι οι δημοσκοπησεις αυτες ηταν φτιαχτες-ας το παραδεχτουμε- οπως οι περισσοτερες ειναι ετσι και επηρεαζουν τον κοσμο και γιαυτο θεωρω οτι ειναι πιο σωστο να συγκρινουμε με βαση υπαρκτα αποτελεσματα και οχι φτιαχτα.
Θεωρω επικινδυνες και τις δημοσκοπησεις και το ρολο των media που μπορουν πια να επιβαλλουν την πολιτικη και τις αποφασεις του κοσμου.
Αυτοι ανεβασαν το ΣΥΡΙΖΑ αυτοι τους οικολογους αυτοι εκαναν μοδα την αποχη.

Κανενα προβλημα,ποιος ειμαι γω να σου πω τι υπογραφη θα βαλεις;
Απλώς δε μπορεις να γραφεις Ισοκρατης διπλα οταν δεν ειναι αυτα επακριβως τα λογια του Ισοκρατη. Αλλιως ειναι παραποιηση...
Aπλα εγω θεωρω πως ο ΣΥΡΙΖΑ ασκει πολιτικη εντυπωσεων και μονο.Αποψη μου ειναι αυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ισως πράγματι η υπογραφή να είναι παραποιημένη, δέν το εψαξα.
δέν την αλλάζω όμως γιατί είναι απο τις λίγες φράσεις που διάβασα και με εντυπωσίασαν. Σημασία για μένα δέν έχει αν ο ισοκράτης το είπε έτσι ακριβώς, αλλα η φράση αυτή καθ αυτή είναι πολύ επίκαιρη νομίζω και αληθηνή.

φιλικά..:)
δεν θεωρω οτι ειναι απολυτως αληθινη. η αναρχια μπορει να φερει την ευδαιμονια.
αν δεν ειναι τα λογια του ισοκρατη αυτα, τοτε δεν εχεις δικαιωμα να τον χρησιμοποιεις ως αυθεντια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Καλά η αναρχία όπως τη εννούσαν οι αρχαίοι έλληνες τότε δεν θα φέρει την ευδαιμονία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
πώς την εννοουσαν οι αρχαιοι ελληνες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Αναρχία για τους αρχαίους ήταν το πολιτικό και κοινωνικό χάος.
Διαφέρει από το σύγχρονο φιλοσοφικό κίνημα του αναρχισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω αυτό που λες. Από που κι ως που πρέπει όλοι οι νέοι άνθρωποι να εκφράζονται στο ΣΥΡΙΖΑ και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι κάποιοι εκφράζονται αλλά δεν το ψηφίζουν; Το μόνο που σώζει τον ΣΥΡΙΖΑ είναι η πολυσυλλεκτικότητά του γιατί αν περιμέναμε απ'τον bourgeois εργολάβο Τσίπρα να εκπροσωπήσει τη "γενιά των 600 ευρώ ((500+700)/2)", (η οποία είναι δημιούργημα των media και του λαικισμού), τότε σωθήκαμε. Καλύτερα να επιστρέψει πάραυτα ο Αλαβάνος αν δεν θέλει η παράταξη να πέσει πιο χαμηλά κι από τους Οικολόγους στις εθνικές εκλογές.
Έλεος. Βέβαια αν δεν έχεις γνωρίσει κόσμο ο οποίος να παίρνει όντως 600 και 500 ευρώ δεν μπορείς να ξέρεις πόσο χαζό είναι αυτό που λες.




Τους λόγους μου να υποστηρίζω κάποιο κόμμα άσε να τους γνωρίζω εγώ. Κι εσύ τους δικούς σου.
Στα πλαίσια της μόδας μπορώ να εντάξω αυτό που στην ουσία λες "οι νέοι ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ" και όχι της πολιτικής ουσίας. Όχι φίλε μου, καθόλου αυτονόητο δεν είναι να στηρίζω τον αλητάκο τον Καριτζή και να μη στηρίζω τη Μαριέττα Γιαννάκου. Δεν θα γενίκευες, δεν θα ισοπέδωνες τόσο εύκολα, με λαζοπουλίστικους όρους, για δύο κόμματα με 30 χρόνια ιστορία απ'τα οποία πέρασαν χιλιάδες πολιτευτές.

Πραγματικά μόνο ώριμη πολιτική σκέψη δεν είναι αυτό. Ούτε βέβαια στα πλαίσια της δημοκρατίας εντάσσεται, ασχέτως αν λες ότι είναι η αδυναμία σας (ποιοι είστε εσείς, είσαι εκπρόσωπος της ΚΟΕ?). Αυτό που γουστάρουν οι Έλληνες, αυτό έχουν. Σε όσους δεν αρέσει ας πάνε να πολιτευτούν αλλού. Αλλά βέβαια, οι Ελληνες είναι καλοί μόνο όταν δίνουν 20% για το κοκοράκι στο μαλλί του Τσίπρα. "Χασε ένα μπάνιο να χάσουν τον ύπνο τους". Σα να μας λένε "δεν ξέρω τι θα κάνεις, αλλά την ψήφο σου τη γουστάρω όπως και να χει". Ας γίνουν λίγο πιο αξιοπρεπείς να την πάρουν, γιατί αυτά που κάνουνε είναι ξεφτιλίκια, χρόνια τώρα.
Λες ότι η ψήφος στο ΣΥΡΙΖΑ είναι στα πλαίσια της μόδας και απόρροια λαζοπουλίστικης προπαγάνδας, η δικία σου απαξίωση για αυτό το κόμμα είναι απόρροια πιας προπαγάνδας?
Όσο για τα 2 μεγάλα και τρανά κόμματα που υπερεκτιμάς μικρή σημασία έχει η ιστορία τους δεν είναι καθόλου ένδοξη κια σαφώς δεν είναι λόγος για να τα ψηφίσεις. Αντιθέτως είναι λόγος να τα μαυρίσεις και να στιρίξεις κάποιους που θέλουν να αλλάξουν μερικά πράγματα και δεν έχουν βολευτεί 30 χρόνια τώρα στις κληρονομικές έδρες τους.
-----------------------------------------
Εκτός κι αν οι καταλήψεις που είχε κάνει το 1991 κατοχυρώνονται ως "αξία" σε κάποιου είδους αγωνιστικό βιογραφικό.

Ναι στο βιογραφικό όλοι σας θα κάνουμε κατάληψη για τα δικαιώματα μας.
Τα παιδία τότε είχαν χάσει την χρονία τους για πράματα που πίστευαν και αυτός έκανε ιδιαίτερα μαθήμτα..
-----------------------------------------
Επειδή γίνεται λόγως για τα μέλη κομματικών νεολέων. Θα συμφωνίσω με τους προλαλήσαντες ότι όντως και από δικία μου εμπειρία τα παιδία είναι πραγματικά φερέφωνα του εκάστοτε οργανωτή τους και απλώς παπαγαλίζουν θέσεις άλλων. Προσχορώντας σε μια κομματική νεολέα μοιράζοντας φυλλάδια και ακούγοντας τις "σοφίες" των μεγαλύτερων περιχαρακώνουν τον νού τους και δογματίζονται. Πράγμα καταστροφικό για το πνεύμα ενός νέου.

Με δυο λόγια δεν είναι ελεύθεροι πνευματικά ώστε να μπορέσουν να διακρίνουν στο πολιτικό τοπίο τους πραγματικά άξιους.


Υπάρχουν στην πολιτική σκηνή ικανοί και ανίκανοι πολιτικοί με τους δεύτερους να κυριαρχούν. Αν ένα κόμμα ονομαζόταν Αξιοκρατία και μάζευε όλους τους άξιους παραμερίζοντας δήθεν ιδεολογικές διαφορές τους, η χώρα θα προόδευε. (ουτοπία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Ειδικα επι Κωνσταντοπουλου μια χαρα βολευονταν.Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ειναι ακριβως το αγιο κομμα που εχεις στο μυαλο σου.
Να αντιστρεψω την ερωτηση: Μηπως ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ειναι ακριβως το διεφθαρμενο κομμα που εχεις στο μυαλο σου; Καλο ειναι να παραθετουμε και στοιχεια οταν κατηγορουμε καποιον αλλιως προκειται για συκοφαντια.
Εγω ειλικρινα δε το νομιζω αυτο για το ΣΥΡΙΖΑ,ούτε εχω ακουσει ποτε καποια αιχμη για αυτον σε αντιθεση με το ΚΚΕ και προφανως με τα 2 αθλια κομματα που μας κυβερνανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Σε σχεση με το 2004 ομως;

Σε σχέση με το 2004 το ΚΚΕ έχει 152.113 ψήφους λιγότερο

Σε σχέση με το 2007 (που είναι πιο πρόσφατο) όμως το ΚΚΕ έχει 155.532 ψήφους λιγότερο (και να φανταστεί κανείς ότι η χαλαρή ψήφος των ευρωεκλογών -σε σχέση με βουλευτικές εκλογές- δεν ευνοεί τον δικομματισμό)
το ΣΥΡΙΖΑ 120.313 λιγότερο (μάλλον λόγω οικολόγων)
το ΛΑΟΣ 94.851 περισσότερο
οι Οικολόγοι Πρασινοι 103.435 περισσότερο και 2 άλλοι οικολόγοι + 63,000 ψήφοι
η ΝΔ 1.339.843 λιγότερο (μιλάμε για ολοσχερή καταστροφή)
το ΠΑΣΟΚ 848.994 λιγότερο
Άρα οι περισσότερο κερδισμένοι είναι οι ΠΡΑΣΙΝΟΙ Οικολόγοι και σε ψήφους και σε αύξηση ποσοστών αλλά κανείς δε μιλάει για αυτό.

Ευρωεκλογές 2009 https://el.wikipedia.org/wiki/Ελληνικές_ευρωεκλογές_2009

Εκλογές 2007 https://el.wikipedia.org/wiki/Ελληνικές_βουλευτικές_εκλογές_2007

Ευρωεκλογές 2004 https://el.wikipedia.org/wiki/Ελληνικές_ευρωεκλογές_2004

Εν κατακλείδι, πιστεύω ότι σε περιόδους κρίσης υπάρχει μια μεγαλύτερη ριζοσπαστικοποίηση του εκλογικού σώματος (αύξηση οικολόγων και ακροδεξιάς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Οι οικολόγοι λέμε ότι έχουν χάσει σε σχέση με τις εκτιμήσεις των γκάλοπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Έχουν όμως πενταπλασιάσει τα ποσοστά τους:) τη στιγμή που άλλοι καταρρέουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top