Ποιό μαθήμα είναι πιο εύκολο τα Αρχαία ή τα Μαθηματικά;

Ποιο ειναι το πιο ευκολο μαθημα για σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 141)
  • Αρχαία Γυμνασίου

    Ψήφοι: 46 32.6%
  • Αρχες Γεωμετρίας και Άλγεβρας Α Γυμνασίου, Άλγεβρα και Γεωμετρία Β,Γ Γυμνασίου

    Ψήφοι: 68 48.2%
  • Κανένα

    Ψήφοι: 16 11.3%
  • Και τα 2

    Ψήφοι: 11 7.8%

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Με σωστό διάβασμα και τα δυο παλεύονται (προσωπική εμπερία)...αν και δεν έχουν σχέση μεταξύ τους λόγω περιεχομένου και τρόπου σκέψης - διαβάσματος - προσέγγισης. Οπότε ψηφίζω και τα δυο. :)

Σόρρυ για το offtopic:
έχω ακούσει ότι άτομα με καλές επιδόσεις στα Μαθηματικά έχουν και καλές επιδόσεις και στις Κλασικές Σπουδές, λόγω νοητικής οξυδέρκειας, συνδυαστικής και συγκροτημένης σκέψης (μαθηματική λογική), σαφή και καλή εκφορά του προφορικού-γραπτού λόγου (εξαιτίας της μαθηματικής "αυστηρότητας" στην διατύπωση ορισμών, θεωρημάτων - αποδείξεων, στον τρόπο σύνταξης [καθολικοί και υπαρξιακοί ποσοδείκτες] προτάσεων). Η αναφορά αυτή, έγινε γιατί και στις Κλασικές Σπουδές χρειάζονται όλα τα παραπάνω προκειμένουν να είσαι καλός "μάστορας" της Ελληνικής γλώσσας και πόσο μάλλον της Αρχαίας Ελληνικής γλώσσας (π.χ. φιλόλογος). Κλείνει το offtopic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Είχα πάει στη Μαθηματική Εταιρεία και είχα φτάσει στην τελική φάση... Δεν το συζητώ για τις Πανελλήνιες και τη γενική σχέση με το μάθημα !!! Τα Μαθηματικά ποτέ δεν με δυσκολευαν γιατί τα γούσταρα τρελά... Αντίθετα Αρχαία με υπερπροσπάθεια έγραφα ένα 9... Αφού νόμιζα ότι είμαι δυσλεξικός στο συγκεκριμένο μάθημα !!!!!!!!! Τι λέτε ;;; Είμαι ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τα Μαθηματικά του σχολείου...δεν είναι μαθηματικά. Μην κοροϊδευόμαστε. Πάρα πολλά παιδιά που είχαν τρέλα με τα...Λυκειακά Μαθηματικά (βλ. Πανελλήνιες) στο Πανεπιστήμιο, που διδάσκονται τα αληθινά Μαθηματικά (όπως τα έκανε η μάνα τους) έχουν ξενερώσει απίστευτα. Το ίδιο θέλω να πιστεύω ότι ισχύει με όλες τις επιστήμες (π.χ. Αρχαία Ελληνικά).

Zigfrid, δεν πιστεύω να είσαι δυσλεξικός. Απλά, δεν βρέθηκε ο κατάλληλος δάσκαλος να σε μυήσει στο σπορ των Αρχαίων Ελληνικών. Τα μαθήματα δεν θέλουν κόπο για να γράψεις καλά, αλλά τρόπο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Για μένα τα Μαθηματικά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Όχι πάντως τα μαθηματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Ουστ ρε.Μαθηματικα ftw:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagr97

Νεοφερμένος

Ο panagr97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εδω παντως εχει σημασια η κλιση του καθενος μαθητη καποιοι ειναι τελειοι σε μαθηματικα/φυσικη και σκραπες σε αρχαια/λογοτεχνια κλπ και το αντιθετο.Προσωπικα, τα μαθηματικα αν τα πιασεις με καλο ματι και τα προσεχεις απ'την αρχη και τ'αγαπας και'χεις και τις βασεις ειναι πιο ευκολα στη συνεχεια και ειναι απολυτα συγκεκριμενα.Σε αντιθεση τα αρχαια καθε χρονο θελουν ιδιαιτερη προσοχη και ειδικα αν θα ακολουθησεις θεωρητικη πρεπει να εισαι προσεκτικος.Η γραμματικη,το συντακτικο,η ετυμολογια και ολα τ'αλλα ειναι λιγο πιο δυσκολα απ'τα μαθηματικα κατα τη δικια μου προσωπικη γνωμη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι μπορει να τεθει θεμα συγκρισης.... Αλλο το ενα κι αλλο το άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Για μενα ειναι τα μαθηματικα! Στα αρχαι αδεν τα παω καθολου καλα! Επισης απο μικρη προτιμουσα τα μαθηματικα απο τη γλωσσα και τρελενομαι για ασκησεις iq οπως για αλλες παρομοιες σπαζοκεφαλιες και quiz! Να σκεφτειτε οτι μαθηματικα πηρα στον ελεγχο 20 ενω αρχαια 16! Και γενικα δεν τα γουσταρω τα φιλολογικα! Ειμαι των θετικων επιστημων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinamamagi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Μαθηματικά.Είναι πιο βατά καθώς δεν υπάρχουν ανεξήγητοι κανόνες,σαφώς και πιο χρήσιμα από τα αρχαία και δεν χρειάζονται παπαγαλία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
που εντοπισες τν παπαγαλια στα αρχαια;;;; εγω τουλαχιστον δν εχω παπαγαλισει κατι στα αρχαια μεχρι στιγμης οπως και στα μαθηματικα!!! ολα ειναι θεμα εφαρμογης και οτι υπαρχει και στα δυο μαθηματα εξηγειται με απλη λογικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
που εντοπισες τν παπαγαλια στα αρχαια;;;; εγω τουλαχιστον δν εχω παπαγαλισει κατι στα αρχαια μεχρι στιγμης οπως και στα μαθηματικα!!! ολα ειναι θεμα εφαρμογης και οτι υπαρχει και στα δυο μαθηματα εξηγειται με απλη λογικη

Εμμ, γκουχ γκουχ... Υπάρχει παπαγαλία στα αρχαία, για παράδειγμα η κλίση των αντωνυμιών, τα άρθρα(Α Γυμνασίου) κ.α. Άσχετα βέβαια αν εγώ(και οι περισσότεροι φαντάζομαι) προσπαθώ να την αποφύγω... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
που εντοπισες τν παπαγαλια στα αρχαια;;;; εγω τουλαχιστον δν εχω παπαγαλισει κατι στα αρχαια μεχρι στιγμης οπως και στα μαθηματικα!!! ολα ειναι θεμα εφαρμογης και οτι υπαρχει και στα δυο μαθηματα εξηγειται με απλη λογικη

Αγορι μου, τραβα μαθε ολες τις εγκλισεις και ολους τους χρονους ενεργητικης και μεσης, και μετα τραβα πες μου οτι τα εμαθες χωρις να παπαγαλισεις να σου βγαλω το καπελο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑνΘη!!!

Νεοφερμένος

Η ΑνΘη!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
κατα την γνωμη μου τα μαθηματικα γιατι στα αρχαια ειναι δυσκολα οι τονοι και τα πνευματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Αγορι μου, τραβα μαθε ολες τις εγκλισεις και ολους τους χρονους ενεργητικης και μεσης, και μετα τραβα πες μου οτι τα εμαθες χωρις να παπαγαλισεις να σου βγαλω το καπελο!



γιατι να παπαγαλισω τις καταληξεις;πολυ απλα μπορω να κανω εξασκηση κλινοντας ρηματα και συνηθιζει το μυαλο !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Μαθηματικα 100000000%! τα αρχαια ειν πολυ δυσκολα.τουλαχιστον μαθηματικα πρεπει μονο να καταλαβεις τους κανονες ενω αρχαια....υπαρχουν 43567543567 εξερεσεις.:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

popular

Νεοφερμένος

Ο popular αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Πισευώ οτι άν διαβάζεις,όλα ειναι εύκολα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Συγκρίνετε απλά μήλα με πορτοκάλια. Το ενα είναι εντελώς διαφορετικό μάθημα από το αλλο οποτε δεν τίθεται θέμα συγκρισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top