Ποιοί θα είναι και πάλι στις Πανελλαδικές του 2010;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

toxotis1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Κατα πασα πιθανοτιτα θα σας κανω και εγω του χρονου παρεα στις πανελινιες και ελπιζω αυτι την φορα να περασω καπου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Thanks:D

Οι κατατακτήριες εξετάσεις είναι ένας άλλος τρόπος πέραν των πανελληνίων για να μπει κάποιος απόφοιτος μιας σχολής της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης σε μια άλλη. Εφόσον περάσεις τις κατατακτήριες εξετάσεις, εγγράφεσαι στη σχολή αυτή και φοιτάς στον προπτυχιακό κύκλο σπουδών μαζί με τους φοιτητές που έδωσαν πανελλήνιες εξετάσεις (90%+10%). Η διαφορά είναι πως λόγω συνάφειας της σχολής που αποφοίτησα (πολιτικών μηχανικών) θα εγγραφώ στο 5ο εξάμηνο αν περάσω τις κατατακτήριες και έχω δικαίωμα να ζητήσω απαλλαγή εξέτασης και φοίτησης από όσα μαθήματα επιθυμώ από αυτά που μένουν για το πτυχίο. Αν μου εγκριθεί η αίτηση σε κάποιο μάθημα απαλλάσσομαι και από αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
οοοοο μια χαρά!!!:DΚαλή επιτυχία!!!:no1:Είμαι σίγουρη πως την έχεις!!!:no1::D

Να 'σαι καλά nansy:D. Είμαι σίγουρος πως του χρόνου θα τα πας μια χαρά και θα πίνουμε παρέα καφεδάκι στο κυλικείο του ΕΜΠ:D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toxotis1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
παντος παρατιριτε κατι οι ποιο πολυ που θα δοσουμε παλι ειμαστε αγορια ειναι τιχεο αυτο????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the mage

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Αλικαρνασσός (Ηράκλειο). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Θα ειμαι κι εγω εκει! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Έτσι να γινόμαστε πολλοί. Φοριούνται πολύ οι μηχανολόγοι:D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyg4

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
παιδια, με το 10% τι παιζει; συγκεντρωσα 18650μ, δεν πιανω παιδαγ. θεσ/νικης φετος (το θελω οπωσδηποτε), θα εχω ελπιδες του χρονου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Thanks:D

Οι κατατακτήριες εξετάσεις είναι ένας άλλος τρόπος πέραν των πανελληνίων για να μπει κάποιος απόφοιτος μιας σχολής της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης σε μια άλλη. Εφόσον περάσεις τις κατατακτήριες εξετάσεις, εγγράφεσαι στη σχολή αυτή και φοιτάς στον προπτυχιακό κύκλο σπουδών μαζί με τους φοιτητές που έδωσαν πανελλήνιες εξετάσεις (90%+10%). Η διαφορά είναι πως λόγω συνάφειας της σχολής που αποφοίτησα (πολιτικών μηχανικών) θα εγγραφώ στο 5ο εξάμηνο αν περάσω τις κατατακτήριες και έχω δικαίωμα να ζητήσω απαλλαγή εξέτασης και φοίτησης από όσα μαθήματα επιθυμώ από αυτά που μένουν για το πτυχίο. Αν μου εγκριθεί η αίτηση σε κάποιο μάθημα απαλλάσσομαι και από αυτό.
δεν ηταν καλα στους μηχανολογους; Εκτος απτο στρατο υπαρχει καποιος αλλο λογος που το κανεις αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
δεν ηταν καλα στους μηχανολογους; Εκτος απτο στρατο υπαρχει καποιος αλλο λογος που το κανεις αυτο;

Δεν κατάλαβα paganini666 την ερώτησή σου. Δεν ήμουν εγώ στους μηχανολόγους, αλλά στους πολιτικούς. Για να πάρω άδεια από το στρατό θα δώσω πανελλήνιες και όχι κατατακτήριες αν και τις κατατακτήριες θα τις δώσω και αυτές με μια 5ήμερη άδεια (όχι εκδρομή) τον δεκέμβρη που γίνονται οι εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

native_swimmer

Νεοφερμένος

Ο native_swimmer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Πανω-κατω ξερω (και το πιανω). Απλα ειμαι σκασμενος γιατι εχασα μορια απο βλακειες. Εγωισμος εν ολιγοις. :P



Αυτό, αυτό... ο εγωισμός... και εγώ από εγωισμό έδωσα δεύτερη φορά φέτος, αλλά και επειδή δεν έπιασα αυτό που ήθελα. Για τρίτη δεν το σκέφτομαι με τίποτα... δεν παλεύεται η δεύτερη χρονιά... όλοι οι φίλοι να είναι φοιτητές και εγώ ο μαλάκας που είναι θύμα του συστήματος...

Όσοι θέλετε να ξαναδώσετε μαζέψτε κουράγιο γιατί δεν είναι καθόλου εύκολη η ζωή αυτών που δίνουν ξανά... Μιλώ εκ πείρας!!! :):bye::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα paganini666 την ερώτησή σου. Δεν ήμουν εγώ στους μηχανολόγους, αλλά στους πολιτικούς. Για να πάρω άδεια από το στρατό θα δώσω πανελλήνιες και όχι κατατακτήριες αν και τις κατατακτήριες θα τις δώσω και αυτές με μια 5ήμερη άδεια (όχι εκδρομή) τον δεκέμβρη που γίνονται οι εξετάσεις.
Αρα γιατι θελεις να κανεις και αλλη σχολη; Δεν ηταν καλα στους πολιτικους;
Τι σκεφτεσαι δηλαδη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Αυτό, αυτό... ο εγωισμός... και εγώ από εγωισμό έδωσα δεύτερη φορά φέτος, αλλά και επειδή δεν έπιασα αυτό που ήθελα. Για τρίτη δεν το σκέφτομαι με τίποτα... δεν παλεύεται η δεύτερη χρονιά... όλοι οι φίλοι να είναι φοιτητές και εγώ ο μαλάκας που είναι θύμα του συστήματος...

Όσοι θέλετε να ξαναδώσετε μαζέψτε κουράγιο γιατί δεν είναι καθόλου εύκολη η ζωή αυτών που δίνουν ξανά... Μιλώ εκ πείρας!!! :):bye::jumpy:


Εγώ από εγωισμό και μονο θέλω να ξαναδώσω και τρίτη φορα...θέλω να πάω στο σχολειο και να τα δω όλα 20 ξερωγω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Αντε βουρ.....:sman:.......ολοι για την τριτη χρονια!!!! Τι εχουμε να χασουμε? Απολυτως τιποτα...!!
Μονο στο τελος να μη καταληξουμε ετσι απο το πολυ διαβασμα.....:crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xxvasilakosxx

Νεοφερμένος

Ο xxvasilakosxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
εγω δεν διαβαζα τιποτα κι εβγαλα 13300 στο 4ο πεδιο..
ελπιζω να περασω στο τει ηλεκτρονικης αθηνας η πειραια...
αλλα θα ξαναδωσω σιγουρα μπας και περασω καπου καλυτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αρα γιατι θελεις να κανεις και αλλη σχολη; Δεν ηταν καλα στους πολιτικους;
Τι σκεφτεσαι δηλαδη;

Η αλήθεια είναι πως αλλιώς τα περίμενα και αλλιώς τα βρήκα όταν πέρασα στο πανεπιστήμιο. Επειδή δεν είμαι και κανένας φαντασμένος ήμουν σίγουρος ότι τα πράγματα δεν θα ήταν ρόδινα. Τελικά τα πράγματα ήταν πολύ χειρότερα από ό,τι μπορούσα να φανταστώ. Anyway, εγώ μπήκα σε αυτήν την σχολή για "να κάνω το χατήρι των γονιών μου" αλλά και γιατί έχοντας πατέρα πολιτικό μηχανικό είμαι εξασφαλισμένος. Τώρα θα μου κάνουν οι γονείς μου το χατήρι και θα σπουδάσω αυτό που γουστάρω για να μη μου μείνει κανένα απωθημένο και μου βγει στα 50 αφού το θέλω. Οπότε βάζω πλώρη για μηχανολόγους ΕΜΠ. Τώρα βέβαια, ψημένος από το χάλι που συνάντησα στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, είμαι πολύ περισσότερο προσγειωμένος και υποψιασμένος, με λίγα λόγια καθόλου ψαρωμένος και ξέρω πως πρέπει να διαβάσει κανείς για να πάρει "ένα 5 στα 10 σε μάθημα πανεπιστημίου". Καθώς έχω δική μου δουλειά το μεταπτυχιακό δεν έχει να μου προσφέρει τίποτα επι του πρακτέου, αλλά επιπλέον δεν το γουστάρω γι αυτό το έχω αποκλείσει. Υπάρχει πάντα και η περίπτωση να μην περάσω τις κατατακτήριες. Γι αυτό υπάρχουν οι πανελλήνιες τις οποίες θα δώσω το 2010 για την άδεια. Αν το δεκέμβρη του 2009 κοπώ κατατακτήριες μετά έχω διαβατήριο και με πανελλήνιες του 2010 και είμαι σίγουρος τότε ότι θα περάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως αλλιώς τα περίμενα και αλλιώς τα βρήκα όταν πέρασα στο πανεπιστήμιο. Επειδή δεν είμαι και κανένας φαντασμένος ήμουν σίγουρος ότι τα πράγματα δεν θα ήταν ρόδινα. Τελικά τα πράγματα ήταν πολύ χειρότερα από ό,τι μπορούσα να φανταστώ. Anyway, εγώ μπήκα σε αυτήν την σχολή για "να κάνω το χατήρι των γονιών μου" αλλά και γιατί έχοντας πατέρα πολιτικό μηχανικό είμαι εξασφαλισμένος. Τώρα θα μου κάνουν οι γονείς μου το χατήρι και θα σπουδάσω αυτό που γουστάρω για να μη μου μείνει κανένα απωθημένο και μου βγει στα 50 αφού το θέλω. Οπότε βάζω πλώρη για μηχανολόγους ΕΜΠ. Τώρα βέβαια, ψημένος από το χάλι που συνάντησα στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, είμαι πολύ περισσότερο προσγειωμένος και υποψιασμένος, με λίγα λόγια καθόλου ψαρωμένος και ξέρω πως πρέπει να διαβάσει κανείς για να πάρει "ένα 5 στα 10 σε μάθημα πανεπιστημίου". Καθώς έχω δική μου δουλειά το μεταπτυχιακό δεν έχει να μου προσφέρει τίποτα επι του πρακτέου, αλλά επιπλέον δεν το γουστάρω γι αυτό το έχω αποκλείσει. Υπάρχει πάντα και η περίπτωση να μην περάσω τις κατατακτήριες. Γι αυτό υπάρχουν οι πανελλήνιες τις οποίες θα δώσω το 2010 για την άδεια. Αν το δεκέμβρη του 2009 κοπώ κατατακτήριες μετά έχω διαβατήριο και με πανελλήνιες του 2010 και είμαι σίγουρος τότε ότι θα περάσω.
Moνο που αν περασεις με πανελληνιες πρεπει να το κανεις απτην αρχη ενω με κατατακτηριες αρχιζεις στο 5ο εξαμηνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Moνο που αν περασεις με πανελληνιες πρεπει να το κανεις απτην αρχη ενω με κατατακτηριες αρχιζεις στο 5ο εξαμηνο;

Ε, ναι έτσι είναι. Γι αυτό θα φροντίσω να περάσω κατακακτήριες και να πάω τουρίστας πανελλήνιες με βερμουδικό, σαγιοναράκι και γυαλί ηλίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Ε, ναι έτσι είναι. Γι αυτό θα φροντίσω να περάσω κατακακτήριες και να πάω τουρίστας πανελλήνιες με βερμουδικό, σαγιοναράκι και γυαλί ηλίου.
και ποια ειναι η υλη και οι απαιτησεις για κατατακτηριες. Ξερω οτι ειναι περιορισμενος ο αριθμος των φοιτητων που περνανε ετσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
και ποια ειναι η υλη και οι απαιτησεις για κατατακτηριες. Ξερω οτι ειναι περιορισμενος ο αριθμος των φοιτητων που περνανε ετσι...


Ο ανταγωνισμός ευτυχώς για απόφοιτους ΑΕΙ που πηγαίνουν σε άλλο ΑΕΙ με κατατακτήριες δεν είναι τόσο μεγάλος όσο για τους απόφοιτους ΤΕΙ που πηγαίνουν με κατατακτήριες σε ΑΕΙ. Σε κάθε σχολή είναι ξεχωριστό το ποσοστό απόφοιτων ΑΕΙ και απόφοιτων ΤΕΙ που κατατάσοονται.

Ας μιλήσω με γεγονότα. Πέρυσι (Νοέμβρης 2008), δήλωσαν υποψήφιοτητα συμμετοχής στις κατατακτήριες εξετάσεις της σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ 15 απόφοιτοι ΑΕΙ. Από αυτούς προσήλθαν στις κατατακτήριες εξετάσεις μόλις οι 5. Το διοικητικό συμβούλιο της σχολής καθόρισε να καταταχθούν 2 το πολύ απόφοιτοι ΑΕΙ, δηλαδή πάρα πολύ λίγοι. Για να είσαι υποψήφιος για κατάταξη πρέπει να πιάσεις και στα 3 μαθήματα τη βάση. Από τους 5 που εξετάστηκαν μόνο ο 1 πέρασε και στα 3 την βάση και κατά συνέπεια κατατάχθηκε στη σχολή. Ο ανταγωνισμός δεν είναι πολύ μεγάλος. Είναι μεν λίγες οι θέσεις αλλά είναι λίγοι και οι υποψήφιοι απόφοιτοι ΑΕΙ. Πάντως οι περισσότεροι ήταν μηχανικοί άλλων ειδικοτήτων, περίπου οι 8-9 στους 15. Αν θυμάμαι καλά που είδα την ανακοίνωση ήταν στους 15 οι εξής ειδικότητες: Μηχανικοί παραγωγής και διοίκησης, Ναυπηγοί μηχανολόγοι μηχανικοί, Πολιτικοί μηχανικοί, Μηχανικοί μεταλλείων-Μεταλλουργών. Υπήρχαν και μερικοί του μαθηματικού και του φυσικού, ίσως και της ΣΕΜΦΕ, δεν θυμάμαι τώρα.
-----------------------------------------
Η ύλη εξαρτάται από την εκάστοτε σχολή. Στη σχολή μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ τα εξεταζόμενα μαθήματα για τις κατατακτήριες είναι

1) Μηχανική ρευστών Ι (το ξέρω ήδη καθώς κάνουνε και οι πολιτικοί μηχανικοί μηχανική ρευστών)
2) Θερμοδυναμική Ι
3) Στοιχεία μηχανών ΙΙ

Αν πας στη σελίδα της σχολής μπορείς να βρεις πληροφορίες. Ίσως να έχει ακόμη και τα αποτελέσματα των περσινών κατατακτηρίων. Από τη σελίδα της σχολής τα βρήκα και εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top