Ποιά θεωρείτε την κατάλληλη ηλικία για να ξεκινήσει κανείς μαθήματα Proficiency;

giannis_96

Νεοφερμένος

Ο giannis_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
εγώ το ξεκίνησα στη δευτέρα γυμνασίου δηλαδή φέτος και του χρόνου το Μάιο δίνω CPE και ECPE ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά χωρίς να σε προσβάλλω πως γίνεται να καταλαβαίνεις τα πολύπλοκα νοήματα των εκθέσεων του CPE? Πραγματικά είσαι τόσο ώριμος για την ηλικία σου? Εγώ, προσωπικά, Γ Γυμνασίου έδωσα FCE & ECCE και τα πήγα άριστα.( B-FCE & 3High Pass & 1 Lp-ECCE). Τόσο προχωρημένες γνώσεις κατέχεις? Δίνω το Δεκέμβριο CPE και πέρα ότι τα πηγαίνω μια χαρά πιστεύω ότι είναι απρόσιτο για παιδιά της ηλικίας σου. Μη μου πεις ότι διαβάζεις και τη Λογοτεχνία?

Ας μην κολλάμε σε λέξεις ή αριθμούς.
Δεν υπάρχει κατάλληλη ηλικία, την στιγμή που πιέζεσαι από μια αγορά εργασίας η οποία ζητάει από τους νέους όλο και περισσότερα, ψυχοφθόρο; Ίσως για μερικούς, όμως και απαραίτητο αν θέλει κάποιος να επιβιώσει. Από την στιγμή που σου δίνεται η ευκαιρία να μάθεις περισσότερα πράγματα είναι αφελές να μην το κάνεις με το δικαιολογητικό της ηλικίας. Μιλάμε για τα άτομα που μπορούν, δεν είναι όλα τα παιδιά ικανά να δώσουν εξετάσεις για μεγάλα πτυχία σε μικρή ηλικία, προφανώς.

Πες τα Χρυσόστομε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannis_96

Νεοφερμένος

Ο giannis_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
θα ηθελα αρχικα να σε ενημερωσω πως τον μαιο της πρωτης γυμνασίου εδωσα το κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας χωρις καθολου προετοιμασια για να δω πως ειναι οι εξετασεις και το πηρα με 83/100 και αυτο το δεκεμβριο που μας περασε εδωσα το FCE και το πηρα με Α(83/100).
Προσωπικα τα θεματα εκθεσεων δεν ειναι καθολου δυσκολα γιατι αφορουν κυριως κοινωνικα προβληματα και οσο για τα υπολοιπα parts ειναι γελεια για καποιον που παρακολουθει για αρκετα χρονια BCC σε καθημερινη βαση και κανει μαθημα με αγγλιδα....ειδικα το ECPE ειναι πανεύκολο !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
θα ηθελα αρχικα να σε ενημερωσω πως τον μαιο της πρωτης γυμνασίου εδωσα το κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας χωρις καθολου προετοιμασια για να δω πως ειναι οι εξετασεις και το πηρα με 83/100 και αυτο το δεκεμβριο που μας περασε εδωσα το FCE και το πηρα με Α(83/100).
Προσωπικα τα θεματα εκθεσεων δεν ειναι καθολου δυσκολα γιατι αφορουν κυριως κοινωνικα προβληματα και οσο για τα υπολοιπα parts ειναι γελεια για καποιον που παρακολουθει για αρκετα χρονια BCC σε καθημερινη βαση και κανει μαθημα με αγγλιδα....ειδικα το ECPE ειναι πανεύκολο !!!!
΄

Φίλτατε δεν έχει καμία απολύτως σημασία με ποιον κάνεις αγγλικά! Τι με αγγλίδα, τι σε φροντιστήριο ή μόνος σου! Αυτό που μετρά είναι η ωριμότητα και το υπόβαθρο! Και σε ρωτώ..Τί υπόβαθρο έχεις στα Αγγλικά? Πλάκα μου κάνεις? Δηλαδή κάνεις Αγγλικά από Α Δημοτικού? ή βλέπεις καθημερινώς BBC?
Μήπως τα παραλές? Θεωρείς δλδ εύκολο το Use of English του CPE ( εκτός του Part 2 )? Αν ναι, πραγματικά ψεύδεσαι γιατί και η ίδια η καθηγήτρια μου με τόση εμπειρία δεν τα κάνει και όλα σωστά!
Σύνελθε λίγο μη φας τη κρυάδα από τους φίλους μας τους Άγγλους στο CPE (και δεν μιλώ για το ECPE ΠΟΥ είναι σαφώς πιο εύκολο) και συνειδητοποιήσεις την αλαζονία σου.
Ή σου φαίνεται εύκολο του Part 1 του Reading που έχει άγνωστες λέξεις που ούτε native speaker ξέρει?
Και για να τελειώσω θέλω να σου τονίσω το σχήμα άτη-ύβρις-νέμεσις-τίση... Και εσύ έχεις περιέλθει ήδη στο 2 στάδιο. Άρα ξέρεις τί ακολουθεί..;)
Για να μην κάνω το φωτεινό παντογνώστη κατάλαβε ότι το CPE πιστοποιεί γνώσεις και γενικότερες δεξιότητες native speaker!!! Άρα είναι εντελώς ανώριμο να το θεωρείς γελοίο!:whistle:
Πληροφοριακά ο Μ.Ο των βαθμών μου στα Past Papers είναι στο Reading 91%, στο Use of English 88%, στην Έκθεση Band 4 και στο Listening πάνω από 95% τις περισσότερες φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_96

Νεοφερμένος

Ο giannis_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Αρχικά αγγλικά κάνω πράγματι από την πρώτη δημοτικού.Όσον αφορά το BBC σε καθημερινή βάση παρακολουθώ τα BBC News. Το Reading είναι τουλάχιστον για εμένα πολύ εύκολο παρόλο που πάντα έχω άγνωστες λέξεις. Το Use Of English είναι πραγματικά ένα αρκετά δύσκολο part αλλά με το σωστό υπόβαθρο στην επίγνωση της αγγλικής γλώσσας δεν είναι και ακατόρθωτο να καταφέρεις να επιτύχεις!!!Όσο για το ηθικό σχήμα του Ομήρου πιστεύω πως θα αποβεί αναληθές αν έχεις τις κατάλληλες γνώσεις για να επιτύχεις.(προοικονομία) χαχαχαχαχαχα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EFL Cyclades

Νεοφερμένος

Ο EFL Cyclades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Παιδιά, το Proficiency απευθύνεται σε ενήλικους υποψήφιους. Ωστόσο, αν κάποιος είναι ΠΟΛΥ καλός στα Αγγλικά, μπορεί να το πάρει στην Α' Λυκείου. Πρέπει, βέβαια, να καταλάβετε ότι τα πραγματικά αγγλικά μαθαίνονται ΜΕ ΕΞΑΣΚΗΣΗ. Να μιλάτε όσο πιο πολύ μπορείτε, να βλέπετε πολλές ταινίες στα Αγγλικά χωρίς υπότιτλους, κλπ. Είναι μεγάλο λάθος να πιστεύουν κάποιοι υποψήφιοι (και οι καθηγητές) τους, ότι μαθαίνοντας λίστες με λέξεις και κάνοντας ένα βιβλίο είναι έτοιμοι για την εξέταση. Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο ΤΡΟΠΟΣ της προετοιμασίας.

Υ.Γ. Το ALCE, κατά τη γνώμη μου, είναι συχνά πιο δύσκολο από το ECPE και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το θεωρούν C1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Συγκριτικα το target group των υποψηφιων CPE εχει κατα μεσο ορο ηλικιες 16-23 ετων.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socrates1997

Νεοφερμένος

Ο socrates1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Αυτή είναι η κατάληλλη ηλικία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Τα 16 με 23 δηλαδη.Χαιρομαι που συμφωνεις μαζι μου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele.

Νεοφερμένος

Η Μαρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αναλόγως την ωριμότητα και τη θέληση του καθενός.Εγώ τώρα θα πάω Α' λυκείου και θα δώσω τον Νοέμβριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Έχω πρόβλημα!
Φέτος τον Μάιο θα δώσω εξετάσεις για το Β2 (lower) και του χρόνου θα είμαι 2α Λυκείου.
Όμως εγώ θέλω να συνεχίσω τα αγγλικά και να πάρω και το C1 και το C2 αργότερα.Από την άλλη όμως του χρόνου δεν θέλω να μπλέκω με αγγλικά γιατί θα είμαι 2α και θα έχω άλλα πράγματα να κάνω,πόσο μάλλον C1 που θέλει πιο πολύ διάβασμα!
Σκέφτομαι να τα συνεχίσω μόλις τελειώσω το λύκειο.Θα μπορέσω να δώσω όμως εξετάσεις τότε;Φοβάμαι ότι πολλά πράγματα θα τα έχω ξεχάσει..
Τι μου προτείνετε εσείς;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Καλυτερα μετα το Λυκειο διοτι 2α Λυκειου δεν ειναι παιξε γελασε και θα κουραστεις πολυ απο τα φροντιστηρια.
Μπορεις με ενα-δυο μηνες να θυμηθεις αρκετα αν εχεις ηδη ενα καλο background.Δεν θα σαι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταίος άλλωστε!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikitwinaki

Νεοφερμένος

Η Nikitwinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εγώ στη θέση σου θα συνέχιζα.. Φυσικά μιλάμε για ιδιαιτερα μαθήματα, έτσι θα μπορείς να κάνεις πιο λίγες ώρες την εβδομαδα όταν τα πράγματα είναι πιο πιεσμένα με το σχολείο. Αν το αφήσεις για αργότερα ίσως σου φανεί δυσκολότερο να συνεχίσεις αμέσως απ'το επίπεδο που σταμάτησες. Επίσης, μια μικρή συμβουλή, καλύτερα να αφήσεις το C1 και να πας κατευθείαν για C2.. θεωρώ λίγο χάσιμο χρόνου να πάρει κανείς τόσα πτυχία και να χάσει τόσο καιρό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Οταν λες να "αφησει" το C1 εννοεις να μην δωσει καποια πιστοποιηση εκεί.Πράγματι αυτο ειναι συνετό μιας και να παραλείψεις επίπεδο και να πας απο το Β2 στο Γ2 ειναι κατι παρακινδυνευμενο και ο φιλος μας θα πελαγώσει.Ετσι και αλλιως η διαδικασια της μαθησης απαιτει χρονο και κοπο και αν πραγματι θες να μαθεις αγγλικα και οχι να παρεις απλα ενα πιστοποιητικο πρεπει να το σκεφτεις πάρα πολυ καλα να δωσεις στη Β Λυκείου.
Ετσι και αλλιως η τελική επιλογή είναι δική σου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
Έχω πρόβλημα!
Φέτος τον Μάιο θα δώσω εξετάσεις για το Β2 (lower) και του χρόνου θα είμαι 2α Λυκείου.
Όμως εγώ θέλω να συνεχίσω τα αγγλικά και να πάρω και το C1 και το C2 αργότερα.Από την άλλη όμως του χρόνου δεν θέλω να μπλέκω με αγγλικά γιατί θα είμαι 2α και θα έχω άλλα πράγματα να κάνω,πόσο μάλλον C1 που θέλει πιο πολύ διάβασμα!
Σκέφτομαι να τα συνεχίσω μόλις τελειώσω το λύκειο.Θα μπορέσω να δώσω όμως εξετάσεις τότε;Φοβάμαι ότι πολλά πράγματα θα τα έχω ξεχάσει..
Τι μου προτείνετε εσείς;:hmm:

:hmm:εξαρτάται με ποσό χρόνο θέλεις να αφιερώνεις στα αγγλικά ,και τα 2 αυτά πτυχία θέλουν αρκετό διάβασμα ...
ωστόσο θα σου πρότεινα να συνεχίσεις τα αγγλικά και να μην τα σταματήσεις ....τα ιδιαίτερα που πρότειναν
οι παραπάνω είναι μια πολύ καλή πρόταση :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikitwinaki

Νεοφερμένος

Η Nikitwinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Οταν λες να "αφησει" το C1 εννοεις να μην δωσει καποια πιστοποιηση εκεί.Πράγματι αυτο ειναι συνετό μιας και να παραλείψεις επίπεδο και να πας απο το Β2 στο Γ2 ειναι κατι παρακινδυνευμενο και ο φιλος μας θα πελαγώσει.Ετσι και αλλιως η διαδικασια της μαθησης απαιτει χρονο και κοπο και αν πραγματι θες να μαθεις αγγλικα και οχι να παρεις απλα ενα πιστοποιητικο πρεπει να το σκεφτεις πάρα πολυ καλα να δωσεις στη Β Λυκείου.
Ετσι και αλλιως η τελική επιλογή είναι δική σου!;)

Αν κάνει ιδιαίτερα μαθήματα, που είναι και η καλύτερη λύση κατα τη γνώμη μου, θα πηγαίνει με το δικό του ρυθμό και θα μπορεί να αφιερώνει όσο χρόνο χρειάζεται σε κάτι, ανάλογα με το πόσο εύκολο του είναι. Δεν έχει νόημα να χάσει τόσο χρόνο που ίσως δεν διαθέτει για ακόμα ένα ενδιάμεσο πτυχίο.. Εξαλλου, οποιαδήποτε άλλη γλώσσα, εκτός των αγγλικών, θέλει 2-3 χρόνια για το πτυχίο αντίστοιχο του Lower απο όσο ξέρω και δεν υπάρχει λόγος τα πτυχία των αγγλικών να καθηστερούν τόσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis_96

Νεοφερμένος

Ο giannis_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Εγώ που τα πήρα (CPE & ECPE) ενώ δεν είχα καν κλείσει τα 15 είμαι freak ?? lmao xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
εγω ευτυχισα να παρω το προφισενσυ στην 3η γυμνασιου και απλα εδωσα και ενα 2ο τα χριστουγεννα της 1ης λυκειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ πήρα το ECPE στην πρώτη λυκείου για να μην με απασχολεί τίποτα στην Β και στην Γ λυκείου εκτός από τα μαθήματα του σχολείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Εγώ πήρα το ECPE στην πρώτη λυκείου για να μην με απασχολεί τίποτα στην Β και στην Γ λυκείου εκτός από τα μαθήματα του σχολείου.
Ακριβώς αυτό.
Η πιο κατάλληλη ηλικία κατ' εμέ είναι στα 16.(για τα σημερινά δεδομένα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top