Ποιά θεωρείτε την κατάλληλη ηλικία για να ξεκινήσει κανείς μαθήματα Proficiency;

Social butterfly

Νεοφερμένος

Η Social butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Απλα φοβαμαι μηπως με την κριση τωρα γινει τιποτα και μας ζητανε και στα πανεπιστημια κανα πτυχιο Proficency και γενικοτερα φοβαμαι οτι θα μου χρειαστει αμμεσα αφου τελειωσω το λυκειο...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Στα πανεπιστήμια δεν θα ζητάνε απαραίτητα πτυχίο proficiency...
Σίγουρα όμως αν θες να συνεχίσεις τις σπουδές σου σε κάποιο πανεπιστήμιο θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον proficiency, αφού ένα πολύ σημαντικό μέρος της βιβλιογραφίας που θα διαβάζεις μόνη σου είναι στα Αγγλικά.
Το lower είναι σχετικά επιφανειακή που θεωρώ ότι εύκολα ξεχνιέται, αν δεν πάρεις το proficiency τώρα που τα έχεις φρέσκα μετά θα δυσκολευτείς πολύ ακόμα κι αν κρατάς σχετική επαφή.
Το διάβασμα για το proficiency του michigan μπορεί να συνδυαστεί και με το φροντιστήριο για το σχολείο, κι εγώ έτσι ακριβώς τα έκανα. Αφού είσαι ΄γ γυμνασίου προχώρα για το proficiency, μέχρι το τέλος της ά λυκείου θα το έχεις πάρει και θα είσαι έτοιμη να τα δώσεις όλα στην β λυκείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Social butterfly

Νεοφερμένος

Η Social butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Σας ευχαριστω ολους!πραγματικα με βοηθησατε με την αποφαση αυτη !αλλα σιγουρα θα τα προλαβαινω γτ θα κανουμε 4 ωρες την εβδομαδα μαθημα αγγλικων ,βαλτε και 4 ωρες φροντηστηριο για το σχολειο ,εχω και πολλες προπονησης βολει....
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ξεκινήσεις οπωσδήποτε. Και 2 χρόνια προετοιμασίας να χρειαστείς, στο τέλος της Α΄Λυκείου θα είσαι έτοιμη. Μια χαρά θα το χωρέσεις στο πρόγραμμά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
πίστεψε με, είναι η καλύτερη περίοδος. Στο πανεπιστήμιο, μπορεί να έχεις και μαθήματα 9πμ-6μμ, εκεί να σε δω αν θα προλαβαίνεις! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Να σημειωθεί ότι το proficiency έχει και ημερομηνία λήξης. Έχω proficiency του Cambridge από την Α λυκείου. Πρόσφατα ανακάλυψα ότι για μεταπτυχιακό στη Μ. Βρετανία, μετά από τόσα χρόνια,δεν το δέχονται και μου ζητήθηκαν άλλες εξετάσεις. Αυτό τα φροντιστήρια Αγγλικών το αποσιωπούν επιμελώς για προφανείς λόγους.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Να σημειωθεί ότι το proficiency έχει και ημερομηνία λήξης. Έχω proficiency του Cambridge από την Α λυκείου. Πρόσφατα ανακάλυψα ότι για μεταπτυχιακό στη Μ. Βρετανία, μετά από τόσα χρόνια,δεν το δέχονται και μου ζητήθηκαν άλλες εξετάσεις. Αυτό τα φροντιστήρια Αγγλικών το αποσιωπούν επιμελώς για προφανείς λόγους.


Εννοείς το TOEFL ,το δίνεις για να σε δεχτούν σε ξένο πανεπιστήμιο και η διάρκεια του είναι 2 χρόνια ,μετά τα 2 χρόνια το ξαναδίνεις και πρέπει να το περάσεις για να συνεχίσεις τις σπουδές σου. Παρόλαυτα το prof δεν έχει ημερομηνία λήξης απλά τα ξένα πανεπιστήμια δεν το ζητάνε αλλά για να βρείς δουλειά στην Ελλάδα το proficiency έχει ισόβια ισχύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Social butterfly

Νεοφερμένος

Η Social butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Οκ θα το σκεφτω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Νομίζω ότι το proficiency έτσι κι αλλιώς δεν ισχύει για το εξωτερικό, τουλάχιστον το michigan. Θυμάμαι είχαμε στο τμήμα δυο φοιτητές που ετοιμάζονταν για ένα άλλο πτυχίο, το ielts, τα proficiency που δίνουμε είναι μόνο για το εσωτερικό.
Δηλαδή αν το είχες πάρει τον προηγούμενο θα το δέχονταν? ή δεν το δέχονται γενικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Νομίζω ότι το proficiency έτσι κι αλλιώς δεν ισχύει για το εξωτερικό, τουλάχιστον το michigan. Θυμάμαι είχαμε στο τμήμα δυο φοιτητές που ετοιμάζονταν για ένα άλλο πτυχίο, το ielts, τα proficiency που δίνουμε είναι μόνο για το εσωτερικό.
Δηλαδή αν το είχες πάρει τον προηγούμενο θα το δέχονταν? ή δεν το δέχονται γενικά?

Για να πας σε ξένο πανεπιστήμιο είτε σε προπτυχιακό είτε σε μεταπτυχιακό επίπεδο πρέπει να δώσεις το TOEFL
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα πάντως στο φροντιστήριο μου είχαν πει ότι κάποια πτυχία έχουν ημερομηνία λήξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Εμένα πάντως στο φροντιστήριο μου είχαν πει ότι κάποια πτυχία έχουν ημερομηνία λήξης.

Όπως???
Πες μου ένα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ πάντως Γ' γυμνασίου σταμάτησα παίρνοντας το Lower.
Και σταμάτησα όχι επειδή δεν προλάβαινα (μπορούσα Μάιο της Α' να δώσω προφ και θα το έπαιρνα κιόλας), αλλά επειδή αν είχα από τα 16 μου το C2 ό,τι συντήρηση και να έκανα μετά, θα βρισκόμουν τώρα καλή ώρα με αγγλικά επιπέδου B2 και άντε C1 με το ζόρι. Έτσι πήρα προφ στο 1ο έτος. Το θέμα είναι να σου μένει και κάτι, αν θες απλά να τελειώνεις με τα αγγλικά και σε 9 μήνες στο πανεπιστήμιο κάνεις 3-4 ώρες και δίνεις ένα από τα άπειρα πτυχία που κυκλοφορούν, και τώρα. Αν θες να σου μείνει κάτι παραπάνω από την γλώσσα, καλύτερα στο πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Εγώ πάντως Γ' γυμνασίου σταμάτησα παίρνοντας το Lower.
Και σταμάτησα όχι επειδή δεν προλάβαινα (μπορούσα Μάιο της Α' να δώσω προφ και θα το έπαιρνα κιόλας), αλλά επειδή αν είχα από τα 16 μου το C2 ό,τι συντήρηση και να έκανα μετά, θα βρισκόμουν τώρα καλή ώρα με αγγλικά επιπέδου B2 και άντε C1 με το ζόρι. Έτσι πήρα προφ στο 1ο έτος. Το θέμα είναι να σου μένει και κάτι, αν θες απλά να τελειώνεις με τα αγγλικά και σε 9 μήνες στο πανεπιστήμιο κάνεις 3-4 ώρες και δίνεις ένα από τα άπειρα πτυχία που κυκλοφορούν, και τώρα. Αν θες να σου μείνει κάτι παραπάνω από την γλώσσα, καλύτερα στο πανεπιστήμιο.

Τι εννοεις να σου μεινει!! Οπου και να κοιταξεις αγγλικα συναντας, αναγκαστικα θα εχεις καθημερινη τριβη, δε θα τα ξεχασεις ποτε(προφανως δε θα θυμασαι τις λεξεις που χρειαζεσαι για c2,που ουτε οι ιδιοι οι αγγλοι δε χρησιμοποιουν ομως) και θα συνεννοεισαι μια χαρα!!! Καλυτερα ειναι να παιρνεις το χαρτι οσο πιο γρηγορα μπορεις για να ξεμπερδευεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τι εννοεις να σου μεινει!! Οπου και να κοιταξεις αγγλικα συναντας, αναγκαστικα θα εχεις καθημερινη τριβη, δε θα τα ξεχασεις ποτε(προφανως δε θα θυμασαι τις λεξεις που χρειαζεσαι για c2,που ουτε οι ιδιοι οι αγγλοι δε χρησιμοποιουν ομως) και θα συνεννοεισαι μια χαρα!!! Καλυτερα ειναι να παιρνεις το χαρτι οσο πιο γρηγορα μπορεις για να ξεμπερδευεις
Ναι. Αυτή είναι η νοοτροπία της ελληνικής κοινωνίας για την ξένη γλώσσα: Να πάρουμε το χαρτί για να ξεμπερδεύουμε. Οι γονείς που γράφουν το παιδί τους στο φροντιστήριο, ρωτούν "πότε θα πάρει το χαρτί;" και ποτέ "πότε θα μάθει αγγλικά;". Η χώρα μας έχει την πρωτοπορία να έχουν τα παιδιά διπλώματα αγγλικών από τα 13 τους. Το 14χρονο που παίρνει το proficiency, υποτίθεται ότι είναι άριστος γνώστης της αγγλικής γλώσσας, ακόμα και να διδάξει, όμως ακόμα στη μητρική του γλώσσα δεν ξέρει την τύφλα του. Είμαι από αυτούς που πήραν το proficiency (Cambridge και μάλιστα με Β) στην Α λυκείου. Και λοιπόν; Μέχρι πρότινος δεν μπορούσα να διαβάσω μια αγγλική εφημερίδα, ούτε να παρακολουθήσω μια ταινία χωρίς υπότιτλους, ούτε να κάνω μια συζήτηση της προκοπής. Ψάχνοντας για μεταπτυχιακά στη Μ. Βρετανία, ανακάλυψα ότι το proficiency μου ήταν άχρηστο χαρτί, καθώς είχε ημερομηνία λήξης τα 2 χρόνια. Έτσι, κάθισα ξανά στα θρανία για TOEFL και IELTS. Επίσης, ασχολήθηκα μόνος μου αρκετά με τη χρήση της γλώσσας (και εδώ και στο εξωτερικό). Πιστεύω ότι τώρα έχω βελτιωθεί σημαντικά. Να σημειώσω ακόμα ότι τα αγγλικά που μαθαίνουμε είναι τα "τυπικά" ή τα "επίσημα". Για παράδειγμα, αν κάποιος βρεθεί στη Σκωτία, θα πρέπει να έχει μια περίοδο προσαρμογής, ώστε να αφομοιώσει και την τοπική προφορά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Social butterfly

Νεοφερμένος

Η Social butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου!

Το Proficency δεν εχει ημερομηνια ληξης !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Ναι. Αυτή είναι η νοοτροπία της ελληνικής κοινωνίας για την ξένη γλώσσα: Να πάρουμε το χαρτί για να ξεμπερδεύουμε. Οι γονείς που γράφουν το παιδί τους στο φροντιστήριο, ρωτούν "πότε θα πάρει το χαρτί;" και ποτέ "πότε θα μάθει αγγλικά;". Η χώρα μας έχει την πρωτοπορία να έχουν τα παιδιά διπλώματα αγγλικών από τα 13 τους. Το 14χρονο που παίρνει το proficiency, υποτίθεται ότι είναι άριστος γνώστης της αγγλικής γλώσσας, ακόμα και να διδάξει, όμως ακόμα στη μητρική του γλώσσα δεν ξέρει την τύφλα του. Είμαι από αυτούς που πήραν το proficiency (Cambridge και μάλιστα με Β) στην Α λυκείου. Και λοιπόν; Μέχρι πρότινος δεν μπορούσα να διαβάσω μια αγγλική εφημερίδα, ούτε να παρακολουθήσω μια ταινία χωρίς υπότιτλους, ούτε να κάνω μια συζήτηση της προκοπής. Ψάχνοντας για μεταπτυχιακά στη Μ. Βρετανία, ανακάλυψα ότι το proficiency μου ήταν άχρηστο χαρτί, καθώς είχε ημερομηνία λήξης τα 2 χρόνια. Έτσι, κάθισα ξανά στα θρανία για TOEFL και IELTS. Επίσης, ασχολήθηκα μόνος μου αρκετά με τη χρήση της γλώσσας (και εδώ και στο εξωτερικό). Πιστεύω ότι τώρα έχω βελτιωθεί σημαντικά. Να σημειώσω ακόμα ότι τα αγγλικά που μαθαίνουμε είναι τα "τυπικά" ή τα "επίσημα". Για παράδειγμα, αν κάποιος βρεθεί στη Σκωτία, θα πρέπει να έχει μια περίοδο προσαρμογής, ώστε να αφομοιώσει και την τοπική προφορά.

Και εγω ειμαι απο αυτους που το πηραν τοτε που το πηρες και εσυ, και μπορουσα να κανω ολα τα παραπανω... Αμα το αφησεις θα σε αφησει, δηλαδη αμα το παρεις πρωτο ετος σε 5 χρονια αργοτερα που θα το χρειαστεις για μεταπτυχιακο θα τα θυμασαι αμα τα αφησεις; Προφανως και το πτυχιο ειναι ενα χαρτι που εχει ισχυ μονο για Ελλαδα!!! Ολα τα πανεπιστημια εξωτερικο, συνηθως ζητανε δικες τους εξετασεις για να δουν αν ξερεις τη γλωσσα!! Οποτε αν θες τοσο πολυ να το παρεις, παρτο να ξεμπερδευεις!! Ελεος με τις νοοτροπιες της ελληνικης κοινωνιας, καραμελα εχει γινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Να πώ και εγώ την ιστορία μου.Όταν ήμουν στη β γυμνασίου αποφάσισα να δώσω το ΚΠΓ το Β1,λίγες μέρες αφού δήλωσα την επιθυμία μου μας ανακοινώθηκε ότι από εκείνη τη χρονιά για το ΚΠΓ είναι μαζί β1 και β2.Δηλαδή αν συγκέντρωνες πάνω από 60(νομίζω) έπαιρνες το Β1 ενώ αν έπαιρνες πάνω από 120(νομίζω το άριστα ήταν κάπου στα 150) έπαιρνες το Β2.Ο Μάιος ήρθε και προσήλθα στο εξεταστικό κέντρο για να δώσω.Μετά από ένα μήνα πληροφορήθηκα ότι πέρασα με 121,πήρα οριακά το Β2.Αυτό είναι!!!,σκέφτηκα,επιτέλους τελείωσα,πήρα το χαρτί.Τώρα πλέον έχοντας τελειώσει τη γ λυκείου,δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα από γραμματική και δεν μπορώ να συντάξω ένα στοιχειώδες κείμενο στα αγγλικά.Βέβαια αν μου δώσεις να διαβάσω ένα κείμενο ελάχιστα καταλαβαίνω και συνήθως δεν πιάνω το νόημα και τα παρατώ.Σκέφτομαι ότι μια και έχω περάσει ήδη στη σχολή της αρεσκείας μου,το πρώτο και δεύτερο έτος να ασχοληθώ ξανά με τα αγγλικά,ώστε να είμαι σε θέση να δώσω το Proficiency.Στη συνέχεια θα κάνω μια συντήρηση και αν μου χρειαστεί θα δώσω στο 4ο έτος για το TOEFL.ΣΥΜΕΡΑΣΜΑ,η νοοτροπία να πάρω το χαρτί(και μάλιστα γρήγορα) δεν οδηγεί πουθενά.Οπότε θα συμφωνήσω με τον Δία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Παιδια το χαρτι ειναι αχρηστο!! Μονο για διορισμους στο δημοσιο χρειαζοταν, οι οποιοι τωρα δε γινονται!!! Καλο ειναι να υπαρχει , να το εχεις στο βιογραφικο, αλλα οπου και να πας θα σου ζητησουν και ξεχωριστες εξετασεις, οποτε αμα δε τα εχεις φρεσκα τοτε, ειτε το πηρες στο πανεπιστημιο , ειτε στο νηπιαγωγειο, αχρηστο ειναι!!! Οποτε το χαρτι σαν χαρτι, για μενα καλο ειναι να το παιρνεις να ξεμπερδευεις!!! Εμενα προσωπικα δε με πειραξε που το πηρα πριν απο 6 χρονια ουτε με εμποδισε απο το να συνεχισω να ασχολουμαι για να μην τα ξεχασω!!! Το παιρνω και ξεμπερδευω επειδη εχω μαθει αγγλικα δεν υπαρχει , το οτι το παιρνω και ξεμπερδευω γιατι εχω το χαρτι και απλα κανω συντηρηση υπαρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Αυτό που ο καθένας την προσωπική του εμπειρία την ανάγει σε καθολική αλήθεια, με ξεπερνάει.

Αρχικά τα "κλασικά" πιστοποιητικά (Cambridge/Michigan) δεν έχουν ημερομηνία λήξης και ισχύουν κανονικά, όσα χρόνια κι αν περάσουν, στα εξής: αιτήσεις για μεταπτυχιακά στην Ελλάδα, αιτήσεις για υποτροφίες από ιδρύματα/κληροδοτήματα, σε ορισμένα τμήματα ως απαλλαγή από τα μαθήματα αγγλικών Α/Β εξαμήνου, στον επαγγελματικό στίβο.
Προφανώς αν πας για δουλειά κι έχεις πάρει το πιστοποιητικό στα 14, θα θελήσουν να ελέγξουν τις γνώσεις σου, αλλά τι σας κάνει να πιστεύετε πως δεν θα τις ελέγξουν αν το πήρες στα 19;

Όσον αφορά τις σπουδές στο εξωτερικό, ελάχιστα πανεπιστήμια δέχονται Cambridge Proficiency, που να έχει αποκτηθεί την τελευτάια διετία και, αν δεν κάνω λάθος, με Α. Σχεδόν όλα ζητάνε TOEFL/IELTS με συγκεκριμένο βαθμό, επειδή τα πιστοποιητικά αυτά απευθύνονται στοχευμένα σε άτομα που επιθυμούν να σπουδάσουν/εργαστούν (Academic/General) σε αγγλόφωνη χώρα.

Δεν μπορεί όμως να ισχυρίζεται ο καθένας ό,τι θέλει κρίνοντας εξ'ιδίων τα αλλότρια. Κι εγώ στα 16 είχα C2 σε δύο γλώσσες κι έχω δύο μητρικές, αυτό τι σημαίνει; Πως πρέπει να προτείνω σε κάθε παιδάκι να κάνει το ίδιο; Η κάθε περίπτωση στο θέμα της εκμάθησης μιας ξένης γλώσσας είναι ξεχωριστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top