Ποιά θεωρείτε την κατάλληλη ηλικία για να ξεκινήσει κανείς μαθήματα Proficiency;

marioanna

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
κοίτα πήρα (lower cambridge kai mishigan kai kratiko) στην α γυμνασίου και προφίσιενση mishigan στην β γυμνασίου με 9 μήνες προετοιμασία (5 μήνες για το preliminary kai 4 για το final ) . είναι δύσκολο αλλά έχεις πιο πολύ άνεση χρόνου σε αυτές τις ηλικίες νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
γ' γυμνασιου ειναι το τελειο πιστευω, ετσι ωστε να δωσεις στην α' λυκειου και να εχεις ενα περιθωριο να ξαναδωσεις σε περιπτωση που γινει η στραβη.. και ακομα νωριτερα αν γινεται, ακομα καλυτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Εγώ πήρα το ECCE όταν ήμουν 3η γυμνασίου και τώρα λέω να δώσω για προφίσιενσι όταν περάσω στο πανεπιστήμιο.. Προτίμησα να ασχοληθώ περισσότερα με τα αρχαία και τα μαθηματικά και λιγότερο με τα αγγλικά στο λύκειο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εγώ πήρα το ECPE στην πρώτη λυκείου για να μην με απασχολεί τίποτα στην Β και στην Γ λυκείου εκτός από τα μαθήματα του σχολείου.

κ εγω το ιδιο εκανα!!!! :) τωρα θελω να παρω και το cambridge και μετανιωνω που δεν εκανα λιγες παραπανω ωρες περισυ για να το δωσω γιατι τωρα με 10ωρο φροντιστηριο ειναι λιιιιγο δυσκολο... στο πανεπιστημιο παλι!!;)

ps: μου λειπει απιστευτα η καθηγητρια μου και το μαθημα μαζι της!!!! :(:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Εγω θα πιεστω να δωσω τωρα (Β' Λυκειου) γιατι δεν ηθελα να αφησω τα αγγλικα για το πανεπιστημιο.. Θελω να εχω τελειωσει μ'αυτο, που ειναι βασικο και μετα να συνεχισω τα ισπανικα μου και ισως και αλλη μια γλωσσα, παρεμφερη οπως τα ιταλικα ή τελειως διαφορετικη,οπως τα γερμανικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nigeo

Νεοφερμένος

Ο nigeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
ως μαθητής βλέπεις τα αγγλικά και όλες τις άλλες γλώσσες ως άλλο ένα "μάθημα" που πρέπει να το περάσεις...ΜΟΙΡΑΙΟ ΛΑΘΟΣ...εγώ τις γλώσσες που έμαθα στη ζωή μου δεν τις έμαθα για να πάρω ένα πτυχίο...τις έμαθα επειδή ήθελα να μάθω να τις μιλάω τέλεια..ειδικά τα αγγλικά βλέποντας όλους τους πολιτικούς μας που έχουν θητεύσει υποτίθεται στα Ηarvard και στα Yale να τα μιλάνε σαν τον τελευταίο λαθρομετανάστη στις ΗΠΑ (ειδικά όσον αφορά την προφορά)έβαλα στόχο να τα μάθω τέλεια..ό,τι γράφω ή ό,τι συζητάω σε ελληνικές παρέες πάντα προσπαθώ να κάνω αυτόματη μετάφραση στα αγγλικά μέσα στο κεφάλι μου...ειναι μέγα λάθος να πάρετε το proficiency στα 16 και να πείτε "ουφ..έφυγαν τα αγγλικά από πάνω μου"...αν το σκεφτείτε έτσι θα μιλάτε αγγλικά σαν κάτι δημοσιογράφους που ακούμε στην τηλεόραση και γελάμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Social butterfly

Νεοφερμένος

Η Social butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδιά....χρειάζομαι την βοήθεια σας ως προς το αν πρεπει να συνεχισω Prof τωρα που ειναι νωρις ή μετα το λυκειο .Εδωσα το lower (Cambridge )το Μάιο και το πηρα:clapup:.Αυτο με εβαλε σε σκεψεις οτι μπορει αμα συνεχισω να εχω τις ικανοτητες να το παρω αλλα απο την αλλη δεν ειμαι ατομο που θα κατσει να διαβαζει με τις ωρες.Δεν σας ρωτω αμα πρεπει να παρω το Prof γενικοτερα γιατι ξερω οτι στις μερες το χρειαζομαι οπωσδηποτε!Οπωτε πειτε καμια γνωμη...Σας ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Σε ποια τάξη είσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Παιδιά....χρειάζομαι την βοήθεια σας ως προς το αν πρεπει να συνεχισω Prof τωρα που ειναι νωρις ή μετα το λυκειο .Εδωσα το lower (Cambridge )το Μάιο και το πηρα:clapup:.Αυτο με εβαλε σε σκεψεις οτι μπορει αμα συνεχισω να εχω τις ικανοτητες να το παρω αλλα απο την αλλη δεν ειμαι ατομο που θα κατσει να διαβαζει με τις ωρες.Δεν σας ρωτω αμα πρεπει να παρω το Prof γενικοτερα γιατι ξερω οτι στις μερες το χρειαζομαι οπωσδηποτε!Οπωτε πειτε καμια γνωμη...Σας ευχαριστω:)

Κοίτα αφού πήρες το Β2 το cambridge σημαίνει ότι έχεις καλές βάσεις και είσαι καλή οπότε εγώ θα σου έλεγα να συνεχίσεις (ανάλογα και με την ηλικία βέβαια δηλαδή αν τον Σεπτέμβρη πας Β λυκείου άστο μετά το σχολείο αλλά εάν πας Γ γυμνασίου πήγαινε).Από ότι έχω δει οι περισσότεροι που έχουν lower cambridge-michigan το παίρνουν και το prof τουλάχιστον με τη 2η σίγουρα.Εδώ το πήρα εγώ που έχω lower PTE :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Γενικά το proficiency θέλει πολύ διάβασμα θεωρώ. Το θέμα είναι ότι στην ΄β λυκείου κατά την γνώμη μου δεν πρέπει να έχεις κάτι τόσο απαιτητικό, και απ'ότι θυμάμαι απαιτεί 2 χρόνια προετοιμασία. Για να καταλάβω, τώρα μπαίνεις στην ά λυκείου? Αν ναι, εξέτασε το ενδεχόμενο να κάνεις καλοκαιρινά μαθήματα ώστε να δώσεις για το proficiency τον Μάιο που θα είσαι ά λυκείου. Αν το αποφασίσεις όμως να έχεις υπόψιν ότι ειδικά στο καλοκαιρινό θα κουραστείς αρκετά.
Πάντως δεν θα πρότεινα να το αφήσεις για μετά, τώρα βρίσκεσαι σε ένα καλό επίπεδο και αν συνεχίσεις δεν θα δυσκολευτείς αρκετά, σε κάμποσα χρόνια όμως που θα είσαι φοιτήτρια θα είναι σαν να αρχίζεις από την αρχή, ειδικά αν σταματήσεις στο lower, ενώ αν σταματήσεις στο proficiency και διατηρείς και μια επαφή με ταινίες, σειρές, τραγούδια κτλ. θα σου μείνουν αρκετά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marizel

Νεοφερμένος

Η Σέβη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά πιτεύω οτι πρέπει να ασχοληθείς μετα οταν τελειώσεις το σχολείο!!! Εγώ είχα δώσει στην πρώτη λυκείου αλλά τα φροντιστήρια και οι απαιτήσεις του σχολείου με έκαναν να μην ανταποκρίνομαι όσο ήθελα σε εκείνο τον στόχο μου....Το αποτέλεσμα ήταν να μην πάρω το proficiency.....Τώρα που τελείωσα τις πανελλήνιες ξεκίνησα να διαβάζω αγγλικά για να δώσω το Γ1 και στη συνέχεια το Γ2...Έχω περισσότερο χρόνο και το αποτέλεσμα μου είναι καλύτερο.....Επίσης πιστεύω οτι οταν τελειώνεις το σχολείο και έχεις ζήσει την εμπειρία των πανελληνίων αλλά και το βάσανο της δευτέρας λυκείου ο τρόπος διαβάσματος είναι πολύ πιο ώριμος και μπορείς να μαθαίνεις και να συγκρατείς καλύτερα τα πράγματα.....Τουλάχιστον με εμένα αυτό συμβαίνει όπως και με πολλά άλλα παιδιά....Αν όμως βλέπεις οι δυνατότητες σου είναι πολύ μεγάλες και οτι μπορείς να ανταποκριθείς πολύ καλά σε αυτό το σκοπό θα σου έλεγα να μην τα παρατήσεις αλλά να συνεχίσεις....και αν πάρεις και το proficiency (στο ευχομαι) όταν τελειώσεις το σχολείο θα έχεις χρόνο να μάθεις μια δεύτερη ή και τρίτη γλώσσα!!! :) :) :) Ελπίζω πραγματικά να σε βοήθησα!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Α' Λυκείου έκανα την τάξη C1 σε φροντιστήριο, μαζί με άλλα 4 παιδιά. Β' Λυκείου το φροντιστήριο αποφάσισε να αυξήσει τα δίδακτρα, οπότε βρέθηκα να κάνω ιδιαίτερα στο σπίτι, με σκοπό να δώσω C2 το Νοέμβριο. Την ίδια περίοδο είχα ξεκινήσει και φροντιστήριο ΜΕ, για προετοιμασία στις πανελλήνιες. Έκανα, συνολικά, 10 ώρες την εβδομάδα μάθημα, εκ των οποίων οι 4 ήταν ιδιαίτερα (και άρα εντατικό μάθημα). Η αλήθεια είναι ότι μπορούσα και ανταποκρινόμουν, τόσο στις ώρες που ήταν το μάθημα, όσο και στο διάβασμα που έπρεπε κατόπιν να κάνω.
Το μεγάλο λούκι το έτρωγα στις εκθέσεις. Είχα να γράψω 2 εκθέσεις αγγλικών και 1 ελληνικών κάθε εβδομάδα και, πραγματικά, δεν άντεχα. Ευτυχώς ο καιρός πέρασε γρήγορα, ήρθε η περίοδος των εξετάσεων, έδωσα και ελάφρυνε κάπως η κατάσταση. Το C2 (Michigan) το πήρα με Pass (αν είχα γράψει καλύτερη έκθεση και δεν μου έβαζαν LP, θα είχα High Pass στο σύνολο) και μετά αφοσιώθηκα στο διάβασμα για τις εξετάσεις.

Πιστεύω ότι είναι καλύτερο να συνεχίσεις και να τελειώσεις τώρα με τα αγγλικά, καθώς τα έχεις πρόσφατα και υπάρχει συνέχεια. Και άμα υπάρχει ευχέρεια, σκέψου και το ενδεχόμενο εντατικών μαθημάτων, ώστε να μην χρειαστεί να περιμένεις μέχρι τον Μάιο του 2017 για να δώσεις profficiency.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως εγώ που το Δεκέμβριο θα δώσω C2 θα κάνω μόνο μια απλή προετοιμασία με δοκιμαστικά διαγωνίσματα, τίποτ' άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Είχα δώσει FCE τον Μάιο της Β' γυμνασίου και ECPE τον Νοέμβρη της Α' Λυκείου. Χωρίς θερινά. Ε, η Γ' γυμνασίου πήγε χαλαρά (βιβλία C1 ασκήσεις τύπου Cambridge), αλλά εκείνοι οι 2-3 μήνες στην Α' Λυκείου ήταν λίγο ζόρικοι. Γενικά δεν ήθελα να το τραβήξω μέχρι Μάιο για Cambridge γι αυτό έδωσα Michigan Νοέμβρη, που ήθελε λιγότερη προετοιμασία, κυρίως ως προς την έκθεση, μιας και έπεφτε στανταράκι essay/opinion. Παρεμπιπτόντως, έκανα 3 ώρες μάθημα την βδομάδα (ήμασταν 4 παιδιά) και μετά προσθέσαμε μια ώρα ακόμη που ασχολούμασταν μόνο με τα τεστάκια, αυτό για ένα-ενάμιση μήνα.
Πάντως, ξέρω αρκετούς που το πήραν στην Β' λυκείου και δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα.
Προσωπικά θα μου ήταν αδύνατο να το τραβήξω τόσο, εξαρτάται βέβαια και από το πόσο βάρος θέλει να δώσει κάποιος στις Πανελλήνιες στη Β'.
Τελοσπάντων, δεν μας έχεις πει την τάξη σου, αν είσαι Β' γυμνασίου μπορείς να συνεχίσεις άνετα, αν είσαι Γ' συνέχισε και το πολύ πολύ δίνεις για C1 αν βλέπεις ότι δε σε παίρνει. Αν είσαι λύκειο καλύτερα όχι, αλλά επιμένω ότι εξαρτάται μόνο από σένα, αν δεν σκοπεύεις ασχοληθείς πολύ με πανελλήνιες στη Β' μπορείς ίσως να το κάνεις, με ρίσκο όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγώ συμφωνώ να το παλέψεις μέχρι τον Ιούνιο της Α΄Λυκείου, άντε το πολύ μέχρι το Νοέμβριο της Β΄Λυκείου. Αν δεν προλαβαίνεις μέχρι τότε, καλύτερα να το αφήσεις για μετά το Λύκειο. Εκτός αν σε ενδιαφέρουν σχολές με ειδικό μάθημα τα Αγγλικά , οπότε αυτό είναι πολύ καλή περίπτωση γιατί "με έναν σμπάρο, δυο τρυγόνια". Και θα συνεχίσεις την προετοιμασία σου οπότε μπορείς να δώσεις όποτε θες το Proficiency και θα προετοιμάζεσαι συγχρόνως για το ειδικό μάθημα των πανελλαδικών. Δυο μήνες πριν τις πανελλαδικές θα κάνεις και τα προηγούμενα θέματα των εξετάσεων και θα γράψεις τέλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Πηγαινε το πισω για το πανεπιστημιο που θα εχεις πολυ χρονο!!! Αν βλεπεις και καμια ταινια στα αγγλικα, η γενικα τα παρακολουθεις καθημερινα(ειδησεις , κανα βιντεακι στο youtube κτλ) δε θα δυσκολευτεις να το παρεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
6 μηνες πρετοιμασια ειναι με 1 χρονο, τι χρονια ρε παιδια? Εμενα ετσι μου ειπε η καθηγητρια μου .. Μπορει να ειμαι υπερβολικα καλος βεβαια(πλακα κανω). Και εγω που εχω το michigan ελεγα να το δωσω μετα δεν ξερω.. Θα κουραζουν παρα πολυ στην Β Λυκειου. Τωρα αν εισαι Α Λυκειου δωστο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Κάνε τώρα προετοιμασία και δώστο μέχρι τον Νοέμβριο της Β Λυκείου. Τα έχεις τώρα φρέσκα στο στο μυαλό σου και δεν θα δυσκολευτείς πολύ. Σκέψου ότι όταν πας φοιτήτρια θα αντιμετωπίσεις πολλές δυσκολίες πάνω σε αυτό το θεμα, όπως : 1. θα τα έχεις ξεχάσει και αυτό θα σε κουράσει παραπάνω. 2. θα έχεις ήδη πολλά έξοδα (ενοίκιο,ρεύμα,νερό κτλ), θα έχεις την δυνατότητα να κάνεις όντως αυτά τα εντατικά μαθήματα; 3. θα μπορέσεις να τα βγάλεις πέρα και με τα μαθήματα της σχολής σου και να τα περάσεις σε εξεταστική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Social butterfly

Νεοφερμένος

Η Social butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Θα παω Γ'γυμνασιου.και εγω θελω να συνεχισω αλλα θελω να ξεκινησω και φροντ για το σχολειο γτ εχω πολλα κενα στη φυσικη κ την Χημεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Πηγαινε το πισω για το πανεπιστημιο που θα εχεις πολυ χρονο!!! Αν βλεπεις και καμια ταινια στα αγγλικα, η γενικα τα παρακολουθεις καθημερινα(ειδησεις , κανα βιντεακι στο youtube κτλ) δε θα δυσκολευτεις να το παρεις!!!
Νομίζω η καθημερινή επαφή (με ειδήσεις, ταινίες κλπ) σε βοηθάει να φτάσεις μέχρι ένα επίπεδο B2 άντε C1 αν είσαι πολύ καλός. Τώρα για C2 νομίζω είναι πιο πολύ θέμα διαβάσματος μιας και θα πρέπει να μάθεις και ασυνήθιστο λεξιλόγιο (που ούτε και πρόκειται να χρησιμοποιήσεις ποτέ στη ζωή σου). Σε κάθε περίπτωση αυτά που λες σίγουρα θα τη βοηθήσουν να μη χάσει επαφή.
6 μηνες πρετοιμασια ειναι με 1 χρονο, τι χρονια ρε παιδια? Εμενα ετσι μου ειπε η καθηγητρια μου .. Μπορει να ειμαι υπερβολικα καλος βεβαια(πλακα κανω). Και εγω που εχω το michigan ελεγα να το δωσω μετα δεν ξερω.. Θα κουραζουν παρα πολυ στην Β Λυκειου. Τωρα αν εισαι Α Λυκειου δωστο..
Το ζήτημα είναι από που μετράς. Θεωρητικά είναι 2 χρόνια από το lower, ένα για C1, ένα για C2. Το michigan πάντως βγαίνει σίγουρα και σε λιγότερο. Σημασία έχει πόσο διάβασμα είσαι διατεθειμένος να κάνεις, και τι ικανότητες έχεις βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top