Πληροφορίες για τα Πολυτεχνειακά τμήματα (Μηχανικοί)

Jimakos92

Νεοφερμένος

Ο Jimakos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Επειδή με ενδιαφέρει τρελά Μηχανολόγων Μηχανικών αλλά και ηλεκτρολόγων μήπως μπορεί κάποιος φοιτητής του τμήματος να μας μιλήσει για τα επαγγελματικά δικαιώματα που θα έχουμε?Δεν θέλω κάποιο site και τέτοια...απλά να μου αναφέρει προσωπικά όταν τελειώσει τι σκοπέυει να κάνει.Και αν οι ηλεκτρολόγοι έχουν περισσότερα δικαιώματα.Ειδικότερα ενδιαφέρομαι για ΑΠΘ.Ευχαριστώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Επειδή με ενδιαφέρει τρελά Μηχανολόγων Μηχανικών αλλά και ηλεκτρολόγων μήπως μπορεί κάποιος φοιτητής του τμήματος να μας μιλήσει για τα επαγγελματικά δικαιώματα που θα έχουμε?Δεν θέλω κάποιο site και τέτοια...απλά να μου αναφέρει προσωπικά όταν τελειώσει τι σκοπέυει να κάνει.Και αν οι ηλεκτρολόγοι έχουν περισσότερα δικαιώματα.Ειδικότερα ενδιαφέρομαι για ΑΠΘ.Ευχαριστώ :D

Ειχα διαβασει οτι Μηχανολογοι και Ηλεκτρολογοι εχουν τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα.Παλαιοτερα ηταν ενα τμημα Ηλεκτρολογων Μηχανολογων Μηχανικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimakos92

Νεοφερμένος

Ο Jimakos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ναι φίλε και εγώ το εχω διαβάσει αυτό.:D
Αλλά θέλω να μας μιλήσει και κάποιος ειδικότερα ο οποίος είναι μέσα στα πράγματα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

temperik

Νεοφερμένος

Ο temperik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Είμαι θετική κατεύθυνση θα μπορέσω να ανταπεξέλθω σε ενα πολυτεχνείο υπολογιστών; βγαζω 17936
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Είμαι θετική κατεύθυνση θα μπορέσω να ανταπεξέλθω σε ενα πολυτεχνείο υπολογιστών; βγαζω 17936

ΝΑΙ, θα μπορέσεις όπως. Το ίδιο ισχύει και για τους υποωηφίους του κύκλου τεχνολογίας και παραγωγής της τεχνολογικής κατεύθυνσης. Η διαφορά με τους υποψηφίους του κύκλου πληροφορικής και υπηρεσιών της τεχνολογικής κατεύθυνσης είναι μόνο 1 μάθημα, το ΑΕΠΠ, οπότε με λίγο διάβασμα παραπάνω από αυτούς η διαφορά μπορεί να καλυφθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Civilara ξαναρωτησα αλλα ισως να μην το ειδες:Στους μηχανολογους του ΑΠΘ ισχυουν τα ιδια που ανεφερες κατα καιρους στα ποστ σου για τους πολιτικους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μηχανολόγους ΑΠΘ, ε? Χμμμ... Ιδιαίτερη περίπτωση. Έχει καθηγητές κάφρους που κόβουν αβέρτα σε ορισμένα μαθήματα. Τα στατιστικά δείχνουν ότι η πλειοψηφία των φοιτητών παίρνει το δίπλωμα μηχανολόγου μηχανικού στα 6 χρόνια. Είναι η 1η ή η 2η σχολή της πολυτεχνικής ΑΠΘ με το μικρότερο μέσο χρόνο σπουδών, οπότε δεν είναι από τα δυσκολότερα τμήματα της πολυτεχνικής σχολής ΑΠΘ. Δεν λέω ότι καλοπαιρνάνε οι φοιτητές στο τμήμα μηχανολόγων μηχανικών ΑΠΘ, είναι πολύ δύσκολο αλλά συγκριτικά με τα υπόλοιπα (π.χ. πολιτικοί μηχανικοί, ΗΜΜΥ) είναι ευκολότερο. Αν και οι συνθήκες δεν είναι ιδιαίτερα καλές από πλευράς οργάνωσης και λειτουργίας, ο μέσος χρόνος σπουδών είναι μικρότερος από τα άλλα τμήματα λόγω του περιορισμένου αριθμού μαθημάτων καθώς για την απόκτηση του διπλώματος απαιτείται επιτυχής εξέταση σε 48 μαθήματα. Το ότι ο μέσος χρόνος σπουδών είναι 6 χρόνια αναφέρεται και στον οδηγό σπουδών του τμήματος μηχανολόγων μηχανικών ΑΠΘ.

Γενικά για την πολυτεχνική σχολή ΑΠΘ. Η οργάνωση και η λειτουργία της σχολής βρίσκεται σε τριτοκοσμικό επίπεδο, σε σημείο που νομίζεις ότι σπουδάζεις στη Ζιμπάμπουε. Ενδεχομένως να εξαιρείται κάποιο τμήμα της πολυτεχνικής για να μην είμαι απόλυτος αλλά ο γενικός κανόνας είναι αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αλεξης M

Νεοφερμένος

Ο αλεξης M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
μπορείτε να μου πείτε για τα επαγγελματικά δικαιώματα των πολιτικών μηχανικών? στοχεύω στο εμπ............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
ΟΚ ευχαριστω πολυ για την ενημερωση.Παντως εχω σχεδον καταληξει στους Μηχανολογους.Πρωτη επιλογη ΑΠΘ,μιας και η Θεσσαλονικη ειναι μολις 60 χλμ απο εδω που μενω,οποτε γλυτωνω τα μεγαλα εξοδα μετακινησεων(το νοικι βεβαια δεν το γλιτωνουμε).Τωρα εχω διλημμα για το τι να βαλω 2ο.Μηχανολογους Βολου ή Πατρας?Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τη σχολη της Πατρας,αλλα οχι και τοσο καλα για την πολη,τα εισιτηρια αστικων κτλ.Τι προτεινετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jobra

Νεοφερμένος

Ο jobra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν γίνεται από μηχανικός περιβάλλοντος να μπεις με κατατακτήριες πολιτικός μηχανικός??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν γίνεται από μηχανικός περιβάλλοντος να μπεις με κατατακτήριες πολιτικός μηχανικός??

Με κατατακτήριες εξετάσεις μπορείς να μπεις σε οποιαδήποτε σχολή, όποια σχολή και να έχεις βγάλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jobra

Νεοφερμένος

Ο jobra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
και απο ποιο εξαμηνο μπαινω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Νομίζω από το 1ο αλλά σου αναγνωρίζονται τυχόν κοινά μαθήματα. Οπότε αν είναι συναφείς οι σχολές στην ουσία ξεκινάς από 2ο ή 3ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jobra

Νεοφερμένος

Ο jobra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
υπαρχουν συναφεις μαθηματα αναμεσα σε πολιτικους μηχανικους και μηχανικους περιβαλλοντος???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosD

Νεοφερμένος

Ο nikosD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ΠΑΙΔΙΑ θα ηθελα καποιος να μου πει , αν οι αντιστοιχειες των τμηματων του ΕΜΠ με τα αλλα τμηματα που βλεπω στην σελιδα του ΕΜΠ ισχυουν κανονικα και για του χρονου ?

δηλαδη οι ηλεκτρολογοι του ΕΜΠ με ηλεκτρολους ΑΠΘ , ΔΠΘ ΚΑΙ ΠΑΤΡΑΣ κτλ ?

ισχυουν ολα ετσι ? αν ηταν να αλλαξει κατι για του χρονου θα το ξεραμε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Μόλις έδωσα πανελλαδικές εξετάσεις και έχω διάφορες απορίες σχετικά με το τι θα ακολουθήσω. Αρχικά ήθελα Ιατρική γιατί ήμουν καλός μαθητής και ήταν μια ενδιαφέρουσα επιστήμη. Βέβαια ορισμένες ατυχίες στις εξετάσεις δεν μου ανοιγουν την πόρτα για αυτη τη σχολή. Οπότε άρχισα να σκέφτομαι το Πολυτεχνείο.
Δεν ήταν ποτέ ο στόχος μου γιατί δεν ήξερα με τι ακριβως ασχολείται! Θα ήθελα αν υπάρχουν φοιτητές σε κάποια πολυτεχνικη σχολή, να με διαφωτήσουν ! :confused::confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Φιλική συμβουλή: κύττα αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Ωρες ωρες σκεφτομαι , τοσο τυφλα πατε και επιλεγετε σχολες ;
Αυτη η μανια του "ΕΙμαι καλος μαθητης, ας παω Ιατρικη" ή ας "Παω Πολυτεχνειο" εχει καταλιξει αηδια. Κοιταξτε απλα τι σας ενδιαφερει και δηλωστε αρχικα αυτο, γιατι πρεπει υποχρεωτικα να αντιστοιχει με τα μορια που θα βγαλετε ; Τα μορια δεν θα σας κυνηγανε για μια ζωη, θα μπειτε στην σχολη και μετα θα τρεχετε να την τελειωσετε.
Αν ψαχνατε τι σας ενδιαφερει δεν θα καθοσασταν και θα ρωτουσατε τοσο "ακυρες" ερωτησεις του στυλ
"Ειμαι καλος μαθητης, να παω Πολυτεχνειο; Αλλα δεν εχω ιδεα με τι στο διαολο θα ασχοληθω εκει." , καλυτερα να αφηστε την θεση σε καποιον αλλον που ξερει τι στο καλο θελει να σπουδασει.

Ειναι κριμα και για το συγκεκριμενο ατομο που θελει να επιτυχει εναν στοχο αλλα και για τον ευατο σας. Μετα παραπονιεστε για υψηλες βασεις σε σχολες. Αφου ολοι οι υψηλοβαθμοι πανε σε συγκεκριμενες μονο και μονο επειδη επιασαν τοσα μορια, δεν ειναι βλακεια του Υπουργειου αλλα καθαρα δικια σας. Γι'αυτο δεν θα πω τι ειναι Πολυτεχνεια, θα πω ψαξε τι σε ενδιαφερει σαν επιστημη και τι ονειρα εχεις. ΨΑΞΕ, δεν θα βρεις την ακρη σου στο iSchool.

Εντελως φιλικα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ωρες ωρες σκεφτομαι , τοσο τυφλα πατε και επιλεγετε σχολες ;
Αυτη η μανια του "ΕΙμαι καλος μαθητης, ας παω Ιατρικη" ή ας "Παω Πολυτεχνειο" εχει καταλιξει αηδια. Κοιταξτε απλα τι σας ενδιαφερει και δηλωστε αρχικα αυτο, γιατι πρεπει υποχρεωτικα να αντιστοιχει με τα μορια που θα βγαλετε ; Τα μορια δεν θα σας κυνηγανε για μια ζωη, θα μπειτε στην σχολη και μετα θα τρεχετε να την τελειωσετε.
Αν ψαχνατε τι σας ενδιαφερει δεν θα καθοσασταν και θα ρωτουσατε τοσο "ακυρες" ερωτησεις του στυλ
"Ειμαι καλος μαθητης, να παω Πολυτεχνειο; Αλλα δεν εχω ιδεα με τι στο διαολο θα ασχοληθω εκει." , καλυτερα να αφησε καποιον αλλον που ξερει τι στο καλο θελει να σπουδασει.

Ειναι κριμα και για το συγκεκριμενο ατομο που θελει να επιτυχει εναν στοχο αλλα και για τον ευατο σας. Γι'αυτο δεν θα πω τι ειναι Πολυτεχνεια, θα πω ψαξε τι σε ενδιαφερει σαν επιστημη και τι ονειρα εχεις. ΨΑΞΕ, δεν θα βρεις την ακρη σου στο iSchool.

Εντελως φιλικα !




Για να βρω τι μου αρέσει όμως πρέπει να έχω γνώση. Πως να απορίψω το Πολυτεχνείο αν δεν έχω ιδέα για το τι ακριβως είναι!

Φιλική συμβουλή: κύττα αλλού.


Τι ακριβώς εννοείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει σχολή που λέγεται "Πολυτεχνείο". Απο τη στιγμή λοιπόν που μπορείς να επιλέξεις απο ναυπηγούς μέχρι μηχανικούς περιβάλλοντος δεν νομίζω να γίνεται να πάρεις κάποια απάντηση σχετικά με το τι θα ασχολήσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top