Πληροφορίες για τα Πολυτεχνειακά τμήματα (Μηχανικοί)

Dionysia

Νεοφερμένος

Η Dionysia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Παθούσα του πολυτεχνείου και εγώ, έχω να σου προτείνω ότι αν σου αρέσει η σχολή, τόλμα το χωρίς δεύτερη σκέψη. Πρώτον, γιατί αν δεν το κάνεις θα το μετανιώνεις αργότερα. Επίσης, αν προτιμήσεις κάτι που ίσως θεωρείται πιο εύκολο, δεν είναι εγγυημένο ένα καλό αποτέλεσμα, για τον απλούστατο λόγο ότι εσένα δεν θα σε πορώνει ώστε να ασχοληθείς με αυτό. Η μοναδική φορά στην σχολή που επέλεξα μάθημα γιατί θεωρείτο εύκολο, δυνοπάθησα να το διαβάσω για αυτόν ακριβώς το λόγο, δλδ δεν μου άρεσε.
Επίσης, μπορείς να ακούς διάφορα για την δυσκολία των σχολών, αλλά άσε να το κρίνεις εσύ καλύτερα όταν μπεις την σχολή. Θέλω να πω ότι όλα αυτά είναι υποκειμενικά και η πραγματικότητα μπορεί να σε εκπλήξει.
Τέλος, όταν λέμε διάβασμα δεν εννοούμε το καθημερινό διάβασμα του σχολείου και την εξέταση απο τον καθηγητή. Με συστηματική παρακολούθηση των μαθημάτων και μία επανάληψη πότε πότε, είσαι καλυμμένος.
Η δυσκολία στο πολυτεχνείο είναι οι λίγο πιο δύσκολες έννοιες, αλλά για να τα έχεις πάει τόσο καλά στο σχολείο, αυτό σημαίνει ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις μια χαρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgioSAc

Νεοφερμένος

Ο giorgioSAc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Συγγνωμη που θα βγω εκτος θεματος αλλα μπορει καποιος να μου εξηγησει τη διαφορα ηλεκτρολογων με μηχανολογων γιατι ακουσα οτι εχουν ιδια δικαιωματα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Συγγνωμη που θα βγω εκτος θεματος αλλα μπορει καποιος να μου εξηγησει τη διαφορα ηλεκτρολογων με μηχανολογων γιατι ακουσα οτι εχουν ιδια δικαιωματα:hmm:

Πρακτικά κάνουν τα ίδια πράγματα. Όσον αφορά την επίβλεψη έργων, μηχανολόγοι και ηλεκτρολόγοι έχουν τα ίδια δικαιώματα. Όσον αφορά την εκπόνηση μελετών οι μηχανολόγοι έχουν ορισμένα δικαιώματα παραπάνω από τους ηλεκτρολόγους, δηλαδή οι μηχανολόγοι μπορούν να κάνουν ότι οι ηλεκτρολόγοι δεν ισχύει όμως και το αντίστροφο. Οι ηλεκτρολόγοι από την άλλη μπορούν να διδάξουν μαθήματα πληροφορικής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και να ανοίξουν σχολή πληροφορικής κάτι που δεν μπορούν να το κάνουν οι μηχανολόγοι. Επίσης στο δημόσιο παίρνουν περισσότερους ηλεκτρολόγους από μηχανολόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reS_nobOdY

Νεοφερμένος

Ο reS_nobOdY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Πρακτικά κάνουν τα ίδια πράγματα. Όσον αφορά την επίβλεψη έργων, μηχανολόγοι και ηλεκτρολόγοι έχουν τα ίδια δικαιώματα. Όσον αφορά την εκπόνηση μελετών οι μηχανολόγοι έχουν ορισμένα δικαιώματα παραπάνω από τους ηλεκτρολόγους, δηλαδή οι μηχανολόγοι μπορούν να κάνουν ότι οι ηλεκτρολόγοι δεν ισχύει όμως και το αντίστροφο. Οι ηλεκτρολόγοι από την άλλη μπορούν να διδάξουν μαθήματα πληροφορικής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και να ανοίξουν σχολή πληροφορικής κάτι που δεν μπορούν να το κάνουν οι μηχανολόγοι. Επίσης στο δημόσιο παίρνουν περισσότερους ηλεκτρολόγους από μηχανολόγους.


Σε μεγάλα ηλεκτρολογικά έργα, νομίζω έχει δικαίωμα υπογραφής μόνο ο ηλεκτρολόγος.

Κάτι άλλο ρε παίδες.Αν σπουδάσω μηχανολόγος,θα βρω εύκολα δουλειά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σε μεγάλα ηλεκτρολογικά έργα, νομίζω έχει δικαίωμα υπογραφής μόνο ο ηλεκτρολόγος.

Στα μεγάλα έργα ο κάθε μηχανικός έχει το ρόλο του καθώς υπάρχει ψωμί για όλους (και για πολιτικό και για τοπογράφο και για αρχιτέκτονα και για ηλεκτρολόγο και για μηχανολόγο κλπ). Τα μεγάλα έργα όμως δεν γίνονται συχνά και αναλαμβάνονται από μεγάλες εταιρείες.

Κάτι άλλο ρε παίδες.Αν σπουδάσω μηχανολόγος,θα βρω εύκολα δουλειά?

Κανένας (όχι μόνο μηχανικός αλλά γενικότερα) δεν βρίσκει σήμερα εύκολα δουλειά αν δεν την έχει έτοιμη από το μπαμπά του, το θείο του, τον κουνιάδο του κλπ. Μόνο οι απόφοιτοι στρατιωτικών, αστυνομικών και παιδαγωγικών σχολών έχουν εξασφαλισμένη δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Χεχε. Όχι από το πρωί. Το πρωί θα πηγαίνεις στα μαθήματα και τα εγαστήρια. Από το μεσημέρι ως το βράδυ.:P
Σοβαρα μιλας??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σοβαρα μιλας??:hmm:

Ψάρωσες, ε?:D

Κοίταξε. Αν θες να τελειώσεις στα 5 χρόνια αυτό πρέπει να κάνεις. Αν δεν σε πειράζει να κάνεις 1-2 χρόνια παραπάνω βγαίνει πιο ανθρώπινα. Αλλά αν κρίνω από την εμπειρία μου οι ρυθμοί είναι φρενήρεις και το άγχος στο φουλ.

"Είναι πολλά τα μαθήματα Σωτήρη!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johncy

Νεοφερμένος

Ο johncy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ΕΜΠ ή ΑΠΘ? Θα δηλωσω ΕΜΠ αλλα ως δευτερη επιλογη σκευτομαι...να μεταπηδησω σε αλλο κλαδο ή ΑΠΘ... Ποση βαρυτητα δλδ εχει η σχολη την οποια τελειωνεις ποσο μαλλον αμα ειναι ΕΜΠ?please αυριο δινω το μηχανογραφικο...Με 19570 εχω αρκετες ελπιδες για ΕΜΠ σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ΕΜΠ ή ΑΠΘ? Θα δηλωσω ΕΜΠ αλλα ως δευτερη επιλογη σκευτομαι...να μεταπηδησω σε αλλο κλαδο ή ΑΠΘ... Ποση βαρυτητα δλδ εχει η σχολη την οποια τελειωνεις ποσο μαλλον αμα ειναι ΕΜΠ?please αυριο δινω το μηχανογραφικο...Με 19570 εχω αρκετες ελπιδες για ΕΜΠ σωστα?

Είναι (σχεδόν) σίγουρο ότι θα πιάσεις όλες τις σχολές του 4ου πεδίου με τα μόρια σου. Για μένα σημασία έχει ο κλάδος και όχι η πόλη ή το πανεπιστήμιο. Εγώ στη θέση σου θα δήλωνα ΕΜΠ και ξεκαθαρίζω ότι δεν θα το έκανα λόγω ονόματος. Το ποιο πανεπιστήμιο τελειώνεις δεν έχει καμία απολύτως σημασία στην αγορά εργασίας. Αρκεί να έχεις άδεια. Αν θες να κάνεις μεταπτυχιακό ή διδακτορικό και κυρίως στο εξωτερικό τότε έχει σημασία ποιο πανεπιστήμιο τελείωσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johncy

Νεοφερμένος

Ο johncy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ΕΜΠ ως πρωτη επιλογη ειναι σχεδον βεβαιο...σκευτομαι τωρα για τη 2η επιλογη...Μηχανολογια ΑΠΘ ή οδοντιατρική αθηνας που επισης μου φαινεται καλη σχολη...ΑΠΘ ειναι 4ετης σχολη ετσι? το διπλωμα/πτυχιο του ΕΜΠ δεν ειναι ισοδυναμο με μεστερ ετσι?ρωτω γιατι ερχομαι απο Κυπρο και δεν ξερω σιγουρα πολλα πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ΕΜΠ ως πρωτη επιλογη ειναι σχεδον βεβαιο...σκέφτομαι τωρα για τη 2η επιλογη...Μηχανολογια ΑΠΘ ή οδοντιατρική αθηνας που επισης μου φαινεται καλη σχολη...ΑΠΘ ειναι 4ετης σχολη ετσι?

Δεν έχω καταλάβει σε ποια σχολή αναφέρεσαι, μηχανολόγων μηχανικών ΑΠΘ ή οδοντιατρική; Όπως και να 'χει και τα 2 τμήματα είναι 5ετούς φοιτήσεως.


το διπλωμα/πτυχιο του ΕΜΠ δεν ειναι ισοδυναμο με μεστερ ετσι?ρωτω γιατι ερχομαι απο Κυπρο και δεν ξερω σιγουρα πολλα πραγματα...

Πικρή ιστορία κι αυτή για τους διπλωματούχους μηχανικούς. Δυστυχώς όχι δεν ισχύει κάτι τέτοιο ακόμα. Το ΕΜΠ στα πλαίσια της αυτοτέλειάς του ως ΑΕΙ προσκομίζει σε όποιον απόφοιτο το επιθυμεί (με το αζημίωτο φυσικά) μία βεβαίωση ισοτιμίας του διπλώματος με τίτλο master. Ακούγεται ότι από φέτος θα το εφαρμόσει το πολυτεχνείο Κρήτης και οι Πολυτεχνικές σχολές των πανεπιστημίων της χώρας. Δεν έχει όμως νομική ισχύ αυτή η βεβαίωση. Δεν μοριοδοτείσαι για το δημόσιο για μεταπτυχιακό τίτλο, δεν δικαιούσαι το επίδομα master και γενικά δεν είναι αναγνωρισμένο το δίπλωμα ως ισοδύναμο με master. Η επικύρωση της ισοδυναμίας αυτής θα γίνει μόνο με έκδοση του σχετικού νόμου και δημοσίευση στην εφημερίδα της κυβερνήσεως. Αυτή η βεβαιωση είναι τυπική και η πρακτική της αξία είναι για τους διπλωματούχους μηχανικούς που ενδιαφέρονται να κάνουν μεταπτυχιακό ή διδακτορικό στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reS_nobOdY

Νεοφερμένος

Ο reS_nobOdY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Άσχετο με το θέμα,αλλά εγώ έχω μπερδευτεί άσχημα.Οικονομικά ή μηχανολόγος?
Αξίζει η ταλαιπωρία που θα περάσω?Και οι δύο κλάδοι με ενδιαφέρουν περίπου το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Άσχετο με το θέμα,αλλά εγώ έχω μπερδευτεί άσχημα.Οικονομικά ή μηχανολόγος?
Αξίζει η ταλαιπωρία που θα περάσω?Και οι δύο κλάδοι με ενδιαφέρουν περίπου το ίδιο.

μπορεις να τα συνδυασεις και τα δυο!αρχιζοντας βεβαια 1α με τους μηχανολογους!στους οποιους παρεπιπτοντως υπαρχει και κατευθυνση οργανωσης και διοικησης!αν παλι δεν θελεις μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο στα οικονομικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johncy

Νεοφερμένος

Ο johncy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει σε ποια σχολή αναφέρεσαι, μηχανολόγων μηχανικών ΑΠΘ ή οδοντιατρική; Όπως και να 'χει και τα 2 τμήματα είναι 5ετούς φοιτήσεως.

Eιτε μηχανολογια ΑΠΘ ή οδοντιατρικη Αθηνας...ευχαριστω οπως και να εχει για την απαντηση:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Επειδή είδα ότι έκανε εντύπωση το σχόλιο για μαθήματα και εργαστήρια από το πρωί ως το βράδυ, το ξαναλέω για να μην την πατήσετε όπως εμείς. Αν περιμένετε ότι θα δώσετε πανελλήνιες και μετά θα πάτε στο πανεπιστήμιο για να χαλαρώσετε ξεχάστε το. Ειδικά στα τμήματα που αναφέρεστε απαιτούνται πολύωρες παρακολουθήσεις, εργαστήρια, εργασίες, διαβάσματα. Πραγματικά δεν ξέρω ποιος διέδωσε την φήμη ότι θα μπούμε σε πανεπιστήμια και θα περνάμε ζωή και κότα. Πρέπει να κρεμαστεί για τα αναίσχυντα ψεύδη του :P Λίγα είναι τα αξιοπρεπή τμήματα που θα το ζησετε αυτό. Μεγαλώνετε άρα μεγαλώνουν και οι ευθύνες σας. Δεν είναι δυνατόν να διάβαζες πολύ στο Λύκειο και να περιμένεις ότι στο πανεπιστήμιο θα τη βγάλεις καθαρός επειδή αρίστευσες στις πανελλήνιες. Δεδομένου ότι πιθανόν στην αρχή να μην ξέρετε άτομα, θα πρέπει να στρωθείτε και να δουλεύετε. Σίγουρα και τις βόλτες σας και τα ουζάκια σας και τους καφέδες θα τα ζήσετε αλλά όχι από το πρωί μέχρι το βράδυ. Εκτός κι αν έχετε φυσικά κάποιον μπαμπά να σας ταίζει και δε σας νοιάζει να βγάλετε τη σχολή σας ούτε σε 10 χρόνια. Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι το πανεπιστήμιο είναι πολύ πιο κουλ εμπειρία. Νιώθεις πλέον ότι εσύ και μόνο εσύ θα καθορίσεις το πως θα πας. Ούτε φροντιστήρια ούτε ιδιαίτερα ούτε καλές σχέσεις με καθηγητές. Δούλεψε και δε θα χάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reS_nobOdY

Νεοφερμένος

Ο reS_nobOdY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Eμένα με ενδιαφέρει βασικά αν θα διαβάζω στο πολυτεχνείο όπως και στις πανελλαδικές ή και χειρότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Eμένα με ενδιαφέρει βασικά αν θα διαβάζω στο πολυτεχνείο όπως και στις πανελλαδικές ή και χειρότερα...
Στο πολυτεχνείο θες να μπεις απλά για να πεις πως πέρασες σε μια σχολή? Τα πανεπιστήμια/πολυτεχνεία ξεφεύγουν από τη λογική του Λυκείου. ΟΚ, έχεις να διαβάσεις μια συγκεκριμένη ύλη, αλλά τι νομίζεις τελείωσες? Θα πας να ψάξεις μετά δουλειά και ο εργοδότης σου θα περιμένει το κάτι παραπάνω. Οι επιστήμες αυτές εξελίσσονται, πάρτε το χαμπάρι πρέπει να τρέχεις πάντα για να γίνεις ο καλύτερος. Ξαναλέω, αν έχεις δουλειά από τον μπαμπά στρωμένη μην ανησυχείς τόσο, αν και σε δύσκολους καιρούς ζούμε. Θα δεις μετά από 2 χρόνια στο πανεπιστήμιο ότι το διάβασμα που έκανες στις πανελλήνιες είναι για κλάματα. Μπαίνεις σε άλλη σφαίρα, μαθαίνεις να διαβάζεις σωστά, όχι απαραίτητα πολύωρα. Δεν είναι τόσο οι θεωρίες που θα σου τρώνε χρόνο, όσοι οι εργασίες. Δεν ξέρω πόσο διαβάζατε στο σχολείο, αλλά να'στε περήφανοι αν μπείτε σε τμήμα που διαβάζετε παραπάνω. Σημαίνει ότι κάτι πηγαίνει καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Στο πολυτεχνείο θες να μπεις απλά για να πεις πως πέρασες σε μια σχολή? Τα πανεπιστήμια/πολυτεχνεία ξεφεύγουν από τη λογική του Λυκείου. ΟΚ, έχεις να διαβάσεις μια συγκεκριμένη ύλη, αλλά τι νομίζεις τελείωσες? Θα πας να ψάξεις μετά δουλειά και ο εργοδότης σου θα περιμένει το κάτι παραπάνω. Οι επιστήμες αυτές εξελίσσονται, πάρτε το χαμπάρι πρέπει να τρέχεις πάντα για να γίνεις ο καλύτερος. Ξαναλέω, αν έχεις δουλειά από τον μπαμπά στρωμένη μην ανησυχείς τόσο, αν και σε δύσκολους καιρούς ζούμε. Θα δεις μετά από 2 χρόνια στο πανεπιστήμιο ότι το διάβασμα που έκανες στις πανελλήνιες είναι για κλάματα. Μπαίνεις σε άλλη σφαίρα, μαθαίνεις να διαβάζεις σωστά, όχι απαραίτητα πολύωρα. Δεν είναι τόσο οι θεωρίες που θα σου τρώνε χρόνο, όσοι οι εργασίες. Δεν ξέρω πόσο διαβάζατε στο σχολείο, αλλά να'στε περήφανοι αν μπείτε σε τμήμα που διαβάζετε παραπάνω. Σημαίνει ότι κάτι πηγαίνει καλά.

Αυτά ακούω και γω απ'τον αδερφό μου και ανυπομονώ να δω τι με περιμένει...
Πάντως, για να το λέτε κάτι παραπάνω θα ξέρετε εσείς...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geoedessa

Νεοφερμένος

Ο geoedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Παιδιά αν γνωρίζεις κάποιος θέλω μια πλήρη ενημέρωση για τα πολυτεχνεία της χώρας μας.Δηλαδή μηχανολόγων και ηλεκτρολόγων μηχανικών πιο πολύ.Ποιά είναι η διαφορά τους;Mε τι ασχολείται το κάθε ίδρυμα;Τι μπορείς να γίνεις;Σε ποιες πόλεις έχει;κτλ.

Ευχαριστώ πάρα πολύ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Διοικητικά, τα Πολυτεχνεία της χώρας μας είναι δύο. Το Πολυτεχνείο της Αθήνας (ΕΜΠ: Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο) και το Πολυτεχνείο Κρήτης (έδρα Χανίων… «γνωστότερο» και ως ΚΙΤΣ : Κουνουπιδιανά Institute Technology & Science :D). Ωστόσο, σχολές-τμήματα πολυτεχνικού χαρακτήρα βρίσκονται και σε Πανεπιστήμια που έχουν έδρα σε πολλές άλλες πόλεις της Ελλάδας. Ειδικότερα, για αυτά που ρωτάς:

Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ: Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Ξάνθη
Από εδώ έχεις επαγγελματική ταυτότητα «ΠΕ-Ηλεκτρολόγος Μηχανικός».

Κομμάτι «ακαδημαϊκό & επαγγελματικής ταυτότητας» των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών είναι και τα:
Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Πάτρας
Μηχανικών Η/Υ & Τηλεπικοινωνιών & Δικτύων Βόλου
Ηλεκτρονικών Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Χανίων
Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Σάμου
Μηχανικών Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών Κοζάνης

Από αυτά έχεις επαγγελματική ταυτότητα «ΠΕ-Ηλεκτρονικός Μηχανικός» (που ακαδημαϊκά είναι ροή-τομέας των 4 τμημάτων ΗΜΜΥ που ανέφερα παραπάνω)!

Αναφέρεται, ότι τα τμήματα Χανίων και Βόλου οσονούπω πρόκειται να χορηγούν πτυχία με ταυτότητα επαγγελματική «ΠΕ-Ηλεκτρολόγος Μηχανικός», αλλά τώρα που μιλάμε δεν ισχύει.

Μηχανολόγων Μηχανικών: Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Βόλο, Κοζάνη

Κομμάτι «ακαδημαϊκό & επαγγελματικής ταυτότητας» των Μηχανολόγων Μηχανικών είναι και τα:
Μηχανικών Παραγωγής & Διοίκησης (σε Χανιά και Ξάνθη)
Μηχανικών Οικονομίας & Διοίκησης (Χίος)
Αλλά επαγγγελματικά ΔΕΝ χορηγούν ταυτότηα «ΠΕ-Μηχανολόγος Μηχανικός».

Επίσης, το Τμήμα Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών εκλαϊκευτικά σού χορηγεί ταυτότητα «ΠΕ-Μηχανολόγος Μηχανικός» συν κάτι ακόμα (βαπόρια sic)...

Οι διαφορές των «Μηχανολόγων Μηχανικών» και «Ηλεκτρολόγων Μηχανικών» είναι και μικρές και μεγάλες. Τί σημαίνει αυτό? Παλιότερα ήταν μία σχολή (Ηλεκτρολόγος-Μηχανολόγος Μηχανικός) και κάποτε (πριν γεννηθείς) διασπάσθηκαν σε δύο.

Μια πρώτη γεύση στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ (https://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE_HOME)
Και τα υπόλοιπα στους οδηγούς σπουδών του κάθε τμήματος (καλό googlάρισμα)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top