Πιστεύετε στη μοίρα;

ant1637

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
μοίρα-τύχη κι όλες οι συναφείς έννοιες είναι απλά οι ε3ηγήσεις που προσπαθεί να δώσει ο άνθρωπος για να κατανοήσει και να δικαιολογήσει κάποιεσ απρόσμενες καταστάσεις της ζωής του.Προσωπικά πιστεύω ότι ο καθένας καθορίζει το μέλλον του,απλά η συνύπαρ3η μας με τόσα άτομα συχνά οδηγεί στη σύγκρουση των επι8υμιών μας οδηγώντας μας τελικά σε ε3ελί3εις που δν είχαμε προγραμματίσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Όχι μοίρες αστρολογίες και όλες αυτές οι ιστορίες είναι σκευάσματα της φαντασίας μας. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rossettitalia

Νεοφερμένος

Ο Rossettitalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 83 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Είναι σίγουρο πως μας έχει δημιουργήσει κάτι ανώτερο απο εμάς.Εμείς απ την στιγμη που ζούμε δεν πρέπει να προσπαθούμε να καταλαβουμε γιατί συνέβη το ενα,το άλλο κτλ.Το μόνο σίγουρο είναι οτι όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο!Απ τη γέννηση μας την μετέπειτα πορεία της ζωής μας , το πώς σκεφτόμαστε μέχρι το τί πράττουμε!Η ζωή είναι μία κ για αυτό χαρείτε την!Να σκέφτεστε πάντα θετικά και αισιόδοξα και όλα θα συμβούν τις περισσότερες φορές όπως τα θέλετε να συμβούν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ακριβώς. Ή θα μπορούσε κάλλιστα να μην είχε γονιμοποιηθεί κανένα ωάριο και να μη συζητούσαμε τώρα. Οι γονείς σου δεν είπαν ''Ας κάνουμε ένα κορίτσι, τη Χριστιάννα'' αλλά ''Ας κάνουμε ένα παιδί''. :iagree:

Βασικά ούτε αυτό είπαν, κάτι άλλο είπαν να κάνουν και προέκυψε η Χριστιάννα :p

Και στο θέμα μας τώρα.

Διαβάζω ότι πολλοί πιστεύουν στη μοίρα, πιστεύουν ότι κάτι ανώτερο καθορίζει τη ζωή μας.

Αν εγώ πάω και σαλτάρω από το παράθυρο, ποιος θα έχει καθορίσει τη ζωή μου; :xixi:
-----------------------------------------
Τώρα το είδα αυτό.Πώς μπορώ να διαγράψω το μήνυμά μου?Δε θέλω ν'απαντήσω στο θέμα σου!

Μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Είναι σίγουρο πως μας έχει δημιουργήσει κάτι ανώτερο απο εμάς.Εμείς απ την στιγμη που ζούμε δεν πρέπει να προσπαθούμε να καταλαβουμε γιατί συνέβη το ενα,το άλλο κτλ.Το μόνο σίγουρο είναι οτι όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο!Απ τη γέννηση μας την μετέπειτα πορεία της ζωής μας , το πώς σκεφτόμαστε μέχρι το τί πράττουμε!Η ζωή είναι μία κ για αυτό χαρείτε την!Να σκέφτεστε πάντα θετικά και αισιόδοξα και όλα θα συμβούν τις περισσότερες φορές όπως τα θέλετε να συμβούν!!!

Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Από που πηγάζει αυτή η σιγουριά σου για αυτό το ''ανώτερο'' που μας δημιούργησε; Ιδίως όταν αυτό το ''ανώτερο'' δεν είναι σίγουρα κάτι χειροπιαστό και κατανοητό, σύμφωνα με τα όσα λες παρακάτω. (άλλωστε και ο όρος ''ανώτερο'' από εμάς υποδηλώνει κάτι ακατανόητο για εμάς). Επίσης, γιατί να μην προσπαθούμε να καταλάβουμε τα πάντα; Γιατί δηλαδή να μην ικανοποιήσουμε ή έστω, να μην προσπαθήσουμε να ικανοποιήσουμε την περιέργειά μας;

Συμφωνώ όμως με αυτό που λες, πως ''όλα γίνονται για κάποιο λόγο'' με μια σημείωση: όλα όσα θα γίνουν από εμένα θα γίνουν για κάποιο δικό μου λόγο, και όχι επειδή ήταν έτσι γραφτό να γίνει. Μπορεί πράγματι να έχω λάθος σε αυτή μου την πεποίθηση. Έχω δεν έχω όμως, και από τη στιγμή που κανένας δε μπορεί να μου αποδείξει πως έχω με σιγουριά, δεν πρόκειται ποτέ να πιστέψω πως ό,τι κάνω εγώ στη ζωή μου, η πορεία μου όπως λες, είναι όλα καταγεγραμμένα ''κάπου αλλού''. Πιστεύω πως όταν ο άνθρωπος θα καταφέρει να ξεφύγει από αυτού του είδους τις αντιλήψεις, όταν θα καταλάβει ή έστω θα πιστέψει πως αυτός και μόνο μπορεί να ελέγξει τις πράξεις του και τις επιλογές του, τότε νομίζω θα μπορέσει να φτιάξει τη ζωή του, την πορεία του, όπως την θέλει ο ίδιος. :bye:
-----------------------------------------
Βασικά ούτε αυτό είπαν, κάτι άλλο είπαν να κάνουν και προέκυψε η Χριστιάννα :p

Όχι δεν το ξέρεις με σιγουριά. Μπορεί να ήταν και οι δύο σε κατάλληλη ηλικία και αποφάσισαν να κάνουν ένα παιδί. Ή μπορεί να σκέφτηκαν απλώς να κάνουν άλλο ένα παιδί, έναν αδερφό ή μια αδερφή γι' αυτό που είχαν ήδη. Μπορεί εν ολίγοις να το είχαν προγραμματίσει, και να μην ήταν απλά ''τυχαίο''.

*όταν λέω ''προγραμματίσει'' εννοώ στα πλαίσια προσπάθειας μιας και δε μπορείς να ξέρεις στα σίγουρα πότε θα γίνει η σύλληψη*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgA 19956

Νεοφερμένος

Η olga-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εννοειτε οτι γραφει δεν ξεγραφει!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

G!Ot@K/

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Δεν ξέρω και ναι και όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Είναι σίγουρο πως μας έχει δημιουργήσει κάτι ανώτερο απο εμάς.Εμείς απ την στιγμη που ζούμε δεν πρέπει να προσπαθούμε να καταλαβουμε γιατί συνέβη το ενα,το άλλο κτλ.Το μόνο σίγουρο είναι οτι όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο!Απ τη γέννηση μας την μετέπειτα πορεία της ζωής μας , το πώς σκεφτόμαστε μέχρι το τί πράττουμε!Η ζωή είναι μία κ για αυτό χαρείτε την!Να σκέφτεστε πάντα θετικά και αισιόδοξα και όλα θα συμβούν τις περισσότερες φορές όπως τα θέλετε να συμβούν!!!

Πραγματικά,η σιγουριά σου αυτή(σχετικά με το οτι μας δημιούργησε κάτι ανώτερο και οτι όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο)δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει...και για αυτό πραγματικά απορώ με ορισμένους ανθρώπους που πιστεύουν στη μοίρα,είναι θρησκόληπτοι κλπ ρε γαμώτο..Οταν ΔΕΝ ξέρεις πως δημιουργήθηκε κάτι,πες απλά ΔΕΝ ΞΕΡΩ...μην προσπαθείς να το εξηγήσεις με μλκς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Ναι πιστευω στη μοιρα.Καποιες επιλογες δεν τις εχω διαλεξει καν εγω για μενα.Κι ομως βρισκομαι ευτιχισμενη,εχοντας τα παντα,σ αυτη τη χρονικη περιοδο,χωρις να εχω κυνηγησει κατι τοσο πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Ναι πιστευω στη μοιρα.Καποιες επιλογες δεν τις εχω διαλεξει καν εγω για μενα.Κι ομως βρισκομαι ευτιχισμενη,εχοντας τα παντα,σ αυτη τη χρονικη περιοδο,χωρις να εχω κυνηγησει κατι τοσο πολυ.

Δηλαδή όταν μας συμβαίνει κάτι καλό χωρίς να το έχουμε επιδιώξει φταίει η μοίρα, κι όχι ας πούμε οι πιθανότητες/συγκυρίες/προσωπικές, ή μη, επιλογές.
Να μαντέψω πως πιστεύεις και στα ζώδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πιστεύω ότι το σύμπαν στηρίζεται σε συγκεκριμένους φυσικούς νόμους. Αυτό σημαίνει ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα.Άρα λοιπόν, ναι πιστεύω στη μοίρα, με αυτήν την έννοια όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Οχι δεν πιστευω στα ζωδια.Δεν περιμενω καμια κυρια να μου πει τι θα συμβει.
Αλλα ναι θεωρω πως υπαρχει κατι που μου φερνει τα πραγματα οπως τα θελω χωρις να εχω κουραστει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Πιστεύω ότι το σύμπαν στηρίζεται σε συγκεκριμένους φυσικούς νόμους. Αυτό σημαίνει ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα.Άρα λοιπόν, ναι πιστεύω στη μοίρα, με αυτήν την έννοια όμως.

Ποιους φυσικούς νόμους, πέραν αυτών που μαθαίνουμε στη φυσική, εννοείς?Πως συμπέρανες ότι υπάρχουν αυτοί οι "φυσικοί" νόμοι?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
εκτος απ'το θεο δν πιστευω σε τπτ μεταφυσικο......και βεβαια δν σημαινει πως ο θεος δν δρα μεσω της φυσης...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Λέτε να παίξω κανα τζόκερ να να μου τύχει? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πιστεύω ότι το σύμπαν στηρίζεται σε συγκεκριμένους φυσικούς νόμους. Αυτό σημαίνει ότι τα πάντα είναι προκαθορισμένα.Άρα λοιπόν, ναι πιστεύω στη μοίρα, με αυτήν την έννοια όμως.
Κάτι τέτοιο μπορεί να ισχύει πολύ γενικά, όχι όμως για μικρά μέρη του σύμπαντος. Είναι θέμα στατιστικής. Τη συμπεριφορά μιας ποσότητας ενός αερίου μπορούμε να την προβλέψουμε, όχι όμως και το τι θα κάνει ένα συγκεκριμένο μόριο.
Μου αρέσει πολύ η επιστημονική φαντασία. Ο Ασίμωφ στα βιβλία του "γαλαξιακή αυτοκρατορία" λέει για μια φανταστική επιστήμη, την "ψυχοϊστορία" που θα μπορούσε να προβλέψει την ιστορία με μαθηματικές εξισώσεις. Τελευταία διάβασα ότι έχουν αρχίσει και στην πραγματικότητα τέτοιες έρευνες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Κάτι τέτοιο μπορεί να ισχύει πολύ γενικά, όχι όμως για μικρά μέρη του σύμπαντος. Είναι θέμα στατιστικής. Τη συμπεριφορά μιας ποσότητας ενός αερίου μπορούμε να την προβλέψουμε, όχι όμως και το τι θα κάνει ένα συγκεκριμένο μόριο.
Μου αρέσει πολύ η επιστημονική φαντασία. Ο Ασίμωφ στα βιβλία του "γαλαξιακή αυτοκρατορία" λέει για μια φανταστική επιστήμη, την "ψυχοϊστορία" που θα μπορούσε να προβλέψει την ιστορία με μαθηματικές εξισώσεις. Τελευταία διάβασα ότι έχουν αρχίσει και στην πραγματικότητα τέτοιες έρευνες.


εχμ ΑΚΡΙΒΩΣ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ποιους φυσικούς νόμους, πέραν αυτών που μαθαίνουμε στη φυσική, εννοείς?Πως συμπέρανες ότι υπάρχουν αυτοί οι "φυσικοί" νόμοι?:hmm:

Μιλώ για τους φυσικούς νόμους που μαθαίνουμε στη φυσική (όχι του σχολείου απαραίτητα), και τυχόν φυσικούς νόμους που υπάρχουν, αλλά μέχρι τώρα ίσως δεν έχουμε ανακαλύψει και θα εξηγούν ανεξήγητα φαινόμενα όπως πχ οι μαύρες τρύπες.
Η ύπαρξη των φυσικών νόμων μια θεωρεία που υποστηρίζεται από τη συντριπτική πλειονότητα των επιστημόνων σήμερα.
Υπάρχουν 2 περιπτώσεις. Ή το σύμπαν υπάγεται σε συγκεκριμένες αρχές, ή βασίζεται σε αποτελέσματα τύχης. Συμπεραίνω ότι ισχύει το πρώτο λόγω της επαγωγής. Βλέπω ότι αν εδώ που είμαι αφήσω ένα αντικείμενο με πυκνότητα μεγαλύτερη από αυτή του αέρα αυτό θα κινηθεί προς τη γη. Επίσης βλέπω ότι το αυτό δεν συμβαίνει εδώ μόνο, αλλά και σε οποιοδήποτε μέρος της γης. Ύστερα βλέπω ότι υπάρχει μια θεωρεία που λέει ότι ένα σώμα με μεγαλύτερη μάζα, από ένα άλλο, το ελκύει, θεωρεία που σύμφωνα με την επιστημονική κοινότητα ταιριάζει με πάρα πολλά φαινόμενα τα οποία παρατηρούνται όχι μόνο στη γη, αλλά και στο σύμπαν γενικότερα (κινήσεις πλανητών κλπ) Από αυτό λοιπόν συμπεραίνω λογικά ότι υπάρχει ένας φυσικός νόμος που λέει αυτό το πράγμα, και συμφωνεί με τη λειτουργία της φύσης.

Κάτι τέτοιο μπορεί να ισχύει πολύ γενικά, όχι όμως για μικρά μέρη του σύμπαντος. Είναι θέμα στατιστικής. Τη συμπεριφορά μιας ποσότητας ενός αερίου μπορούμε να την προβλέψουμε, όχι όμως και το τι θα κάνει ένα συγκεκριμένο μόριο.

Ναι, φυσικά. Έχουμε τη δυνατότητα ως ανθρωπότητα να παρατηρήσουμε τη λειτουργία της φύσης μόνο σε μέρη τα οποία μπορούμε να ερευνήσουμε. Αν ότι ξέρουμε μέχρι τώρα ισχύει για όλο ή όχι το σύμπαν δεν το ξέρουμε ( ή τουλάχιστον εγώ δεν το ξέρω)

edit: Αν αναφέρεσαι σε μέρη που έχουμε ήδη ερευνήσει, αλλά παρ' όλα αυτά δεν μπορούμε να εξηγήσουμε με βάση τους φυσικούς νόμους που έχουμε ήδη ορίσει. Εκτίμησή μου είναι ( δηλαδή δεν έχω κάποια απόδειξη, καθαρά υποκειμενικό ) ότι το γεγονός αυτό οφείλεται σε άλλους φυσικούς νόμους που δεν έχουμε ακόμα ανακαλύψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Μιλώ για τους φυσικούς νόμους που μαθαίνουμε στη φυσική (όχι του σχολείου απαραίτητα), και τυχόν φυσικούς νόμους που υπάρχουν, αλλά μέχρι τώρα ίσως δεν έχουμε ανακαλύψει και θα εξηγούν ανεξήγητα φαινόμενα όπως πχ οι μαύρες τρύπες.
Η ύπαρξη των φυσικών νόμων μια θεωρεία που υποστηρίζεται από τη συντριπτική πλειονότητα των επιστημόνων σήμερα.
Υπάρχουν 2 περιπτώσεις. Ή το σύμπαν υπάγεται σε συγκεκριμένες αρχές, ή βασίζεται σε αποτελέσματα τύχης. Συμπεραίνω ότι ισχύει το πρώτο λόγω της επαγωγής. Βλέπω ότι αν εδώ που είμαι αφήσω ένα αντικείμενο με πυκνότητα μεγαλύτερη από αυτή του αέρα αυτό θα κινηθεί προς τη γη. Επίσης βλέπω ότι το αυτό δεν συμβαίνει εδώ μόνο, αλλά και σε οποιοδήποτε μέρος της γης. Ύστερα βλέπω ότι υπάρχει μια θεωρεία που λέει ότι ένα σώμα με μεγαλύτερη μάζα, από ένα άλλο, το ελκύει, θεωρεία που σύμφωνα με την επιστημονική κοινότητα ταιριάζει με πάρα πολλά φαινόμενα τα οποία παρατηρούνται όχι μόνο στη γη, αλλά και στο σύμπαν γενικότερα (κινήσεις πλανητών κλπ) Από αυτό λοιπόν συμπεραίνω λογικά ότι υπάρχει ένας φυσικός νόμος που λέει αυτό το πράγμα, και συμφωνεί με τη λειτουργία της φύσης.

εννοεις πως οι νομοι της φυσης καθως εχουν μεγαλη επιδραση στο χρονο και στο χωρο εχουν και στα συμβαντα της ζωης μας, ναι κατανοητο. αλλα αυτο δν ειναι μοιρα, μοιρα ειναι να ειναι ΟΛΑ καθορισμενα απο πριν, γραμμενα, σαν προγραμματισμενοι να ειμαστε ενα πραμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Και πάλι όμως κάτι τέτοιο δε σχετίζεται, όπως το βλέπω τώρα τουλάχιστον, με την ψυχοσύνθεση και το χαρακτήρα του καθενός ξεχωριστά. Θα μπορούσε κάποιος δηλαδή να υποθέσει πως η μοίρα όλων των έμβιων όντων είναι η επιβίωση και η αναπαραγωγή*. Από τη στιγμή όμως που χρησιμοποιούμε προφυλακτικά ή αντισύλληψη δεν επιλέγουμε να ξεφύγουμε από αυτή;

* Μην το δέσει κόμπο κανείς, έτυχε να διαβάσω πρόσφατα πως κάποιοι βιολόγοι δε συμφωνούν και πολύ με την ιδέα. I'll get the updates soon though, μόλις βρω χρόνο μετά τις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top