Πιστεύετε στη μοίρα;

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Όξινος.Εμένα μόνο ένα γεγονός(αν κατάλαβες,κατάλαβες) μ' έχει κάνει να πιστέψω ότι υπάρχει μια νομοτέλεια,δε ξέρω αν λέγεται μοίρα.
Όσον αφορά στα άλλα η ζωή είναι οι επιλογές μας.Όποτε βέβαια μου έρχεται μια στραβή κι ειδικά όταν συμβαίνει απανωτές φορές,αρχίζω να καταριέμαι το κακό το ριζικό μου και να πιστεύω ότι όλα συντείνουν στο να μη γίνει αυτό που θέλω.
Πιστεύω ότι μερικούς παράγοντες δε μπορεί να τους αποτρέψει η ανθρώπινη λογική,αυτό για εμένα είναι η μοίρα.Μοίρα για παράδειγμα όλων των ανθρώπων είναι ο θάνατος,δε μπορεί να το παραβλέψει κάποιος αυτό.

Αλλά η ζωή τον αποφεύγει το χρησμό της.
-----------------------------------------
Με αφορμή μια συζήτηση που είχα με τη μισητή σε όλους Ειμαρμένη, είπα να ανοίξω αυτό το θέμα. :P

Πιστεύετε στη μοίρα; Νομίζετε ότι από τη στιγμή που γεννιόμαστε η ζωή μας είναι καθορισμένη; Υπολογίζετε καθόλου στον παράγοντα "τύχη";
Τώρα το είδα αυτό.Πώς μπορώ να διαγράψω το μήνυμά μου?Δε θέλω ν'απαντήσω στο θέμα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
ΝΑΙ !!! εχω δει τοσα πολλα στην ζωη μου που αν μη τι αλλο λεω ΝΑΙ....:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ρε παιδια αφου πιστευετε στην μοιρα γιατι δεν καθεστε ολη τη μερα σπιτι χωρις να κανετε τιποτα;Aφου αν η μοιρα ειναι καθορισμενη δεν εχει νοημα να προσπαθουμε για τιποτα,επειδη ο,τι ειναι να γινει..Αλλο η μοιρα αλλο η τυχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ρε παιδια αφου πιστευετε στην μοιρα γιατι δεν καθεστε ολη τη μερα σπιτι χωρις να κανετε τιποτα;Aφου αν η μοιρα ειναι καθορισμενη δεν εχει νοημα να προσπαθουμε για τιποτα,επειδη ο,τι ειναι να γινει..Αλλο η μοιρα αλλο η τυχη.
Οχι κοιτα δεν ειμαι αυτη της αποψης.
Του να καθεσαι ολη μερα σπιτι χωρις να κανεις τιποτα και να περιμενεις το καλο η το κακο να ερθει.
Μενεις απραγος ετσι.
Δεν παιρνεις θεση στην ιδια σου τη ζωη.

Πιστευω στη μοιρα ναι, αλλα οχι με αυτο τον τροπο.
Κατι τετοιο ειναι υπερβολη και δεν ξερω αν μπορει να υφισταται κιολας.
Δηλαδη σιγουρα ενα μεγαλο μερος της ζωης μας το καθοριζουμε μονοι μας και με τις αποφασεις μας,απλα καποια γεγονοτα με εχουν κανει να πιστευω πως ηταν αναποφευκτα η μοιραια οπως λεμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Οχι κοιτα δεν ειμαι αυτη της αποψης.
Του να καθεσαι ολη μερα σπιτι χωρις να κανεις τιποτα και να περιμενεις το καλο η το κακο να ερθει.
Μενεις απραγος ετσι.
Δεν παιρνεις θεση στην ιδια σου τη ζωη.

Πιστευω στη μοιρα ναι, αλλα οχι με αυτο τον τροπο.
Κατι τετοιο ειναι υπερβολη και δεν ξερω αν μπορει να υφισταται κιολας.
Δηλαδη σιγουρα ενα μεγαλο μερος της ζωης μας το καθοριζουμε μονοι μας και με τις αποφασεις μας,απλα καποια γεγονοτα με εχουν κανει να πιστευω πως ηταν αναποφευκτα η μοιραια οπως λεμε.
Aυτο ειναι τυχη,οχι μοιρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Aυτο ειναι τυχη,οχι μοιρα.
Ειναι ενα συνολο γεγονοτων κατα βαση.
Για αυτο και το ονομαζω μοιρα.
Πιστευω πως ακομα και πισω απο τον παραγοντα "τυχη" οπως λες,κρυβεται η μοιρα.
Προσωπικη αποψη παντα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ειναι ενα συνολο γεγονοτων κατα βαση.
Για αυτο και το ονομαζω μοιρα.
Πιστευω πως ακομα και πισω απο τον παραγοντα "τυχη" οπως λες,κρυβεται η μοιρα.
Προσωπικη αποψη παντα. :)
Απλα υπαρχουν γεγονοτα στη ζωη μας που καθοριζονται απο τις δικες μας επιλογες και αλλα τα οποια καθοριζονται απο αλλους ανθρωπους.Το οτι καποια πραγματα που θα ζησουμε δεν εξαρτωνται αποκλειστικα απο μας δεν σημαινει οτι τη στιγμη που γενιομαστε διαγραφεται ολη η πορεια μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Απλα υπαρχουν γεγονοτα στη ζωη μας που καθοριζονται απο τις δικες μας επιλογες και αλλα τα οποια καθοριζονται απο αλλους ανθρωπους.Το οτι καποια πραγματα που θα ζησουμε δεν εξαρτωνται αποκλειστικα απο μας δεν σημαινει οτι τη στιγμη που γενιομαστε διαγραφεται ολη η πορεια μας.
Oχι οχι φυσικα και δεν ειμαι αυτης της αποψης,φαινεται και απο το δευτερο ποστ μου. :)
Μοιρολατρης δεν ειμαι.
Δηλαδη δεν υιοθετω αυτη τη σταση ζωης σε καμια περιπτωση, οπως ειπα και πριν.

Απλα καποια πραγματα μεχρι τωρα στη ζωη μου με εχουν κανει να πιστευω σε αυτη την εννοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ακούω γενικά που λένε ότι η μοίρα των ανθρώπων είναι καθορισμένη αλλά μπορούνε να την αλλάξουν με μια διαφορετική απόφαση. Εμένα η γνώμη μου είναι ότι η μοίρα πράγματι είναι προκαθορισμένη ακόμα και αυτές οι "ανατρεπτικές" επιλογές. Όλα έχουν υπολογιστεί από την αρχή και το μόνο που μπορει ο άνθρωπος είναι να εκπληρώνει το πεπρωμένο του. το καθήκον του. δεν υπάρχουν ανατρεπτικές επιλογές. είναι επιλογές που μπορει να κάνουν εντύπωση αλλά είναι προακθορισμένες. Αυτό πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N@D!@

Νεοφερμένος

Η N@D!@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
να πιστευω...αλλα λεω οτι πρεπει να την ''χτισεις'' ο ιδιος...:gym:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Θα 'θελα πάρα πολύ να μου 'ρχονται όλα μόνα τους αλλά η ζωή με διαψεύδει. Εμείς καθορίζουμε τη μοίρα μας.

Εξαιρείται η περίπτωση όταν μιλάμε με λαμάκες. Αυτοί είναι πολλοί και θες δε θες πέφτεις πάνω τους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Ας διαχωρίσουμε τις έννοιες τύχη και μοίρα.

Η τύχη αναφέρεται σε ένα γεγονός το οποίο είναι μαθηματικά πιθανόν να συμβεί (θεωρία πιθανοτήτων).
Η μοίρα κρατάει την καταγωγή της από τις 3 Μοίρες της αρχαίας εποχής: Λάχεσις, Ατροπός, Κλωθώ, οι οποίες είχαν στην κατοχή τους το νήμα της ζωής. Επομένως η έννοια της μοίρας έχει χαρακτήρα επηρεασμένο από κάποια εξωτερική θεϊκή δύναμη (πχ Κισμέτ στους μουσουλμάνους)

Τώρα, το θέμα μας εδώ είναι το δεύτερο. Η μοίρα στερεί την ελεύθερη βούληση από τον άνθρωπο. Στερεί το θεμελιώδες χάρισμα του αυτεξούσιου (που είναι εξάλλου και θεϊκό δώρο). Για κάποιον ελεύθερο άνθρωπο η έννοια της μοίρας είναι τουλάχιστον χαζό να την αποδεχτεί. Ο άνθρωπος φτιάχνει μόνος του με τις επιλογές του τη ζωή του, τίποτα δεν είναι προαποφασισμένο.

Θυμηθείτε και τον Ηρακλή στο μονοπάτι της Αρετής και της Κακίας. Εκείνος επέλεξε, έτσι δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Μου φαίνεται ειρωνικό να λέμε πως ορίζουμε την μοίρα μας, πως παίρνουμε τις αποφάσεις μόνοι μας, πως, πως, πως, όταν την πιο σημαντική απόφαση, αυτή της ύπαρξής μας, δεν την έχουμε πάρει εμείς οι ίδιοι.

Απλός προβληματισμός είναι, επί του θέματος δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη για πολλούς, φιλοσοφικούς κυρίως, λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Γιατί πρέπει να έχει πάρει απαραίτητα κάποιος την απόφαση για την ύπαρξή μας; Γιατί να μη δεχθώ πως κατά σύμπτωση προέκυψα, όπως σχεδόν και τα πάντα γύρω μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Την απόφαση της ύπαρξής μας την πήραν εκείνοι που μας έφεραν στον κόσμο. Εγώ δεν έπαιξα κανέναν ρόλο σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
υπαρχουν πολλοι αλλοι παραγοντες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Την απόφαση της ύπαρξής μας την πήραν εκείνοι που μας έφεραν στον κόσμο. Εγώ δεν έπαιξα κανέναν ρόλο σε αυτό.


Ναι αλλά σύμπτωση είναι ότι υπάρχεις.Θα μπορούσε να είχε γεννηθεί αγόρι για παράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ναι αλλά σύμπτωση είναι ότι υπάρχεις.Θα μπορούσε να είχε γεννηθεί αγόρι για παράδειγμα.

Ακριβώς. Ή θα μπορούσε κάλλιστα να μην είχε γονιμοποιηθεί κανένα ωάριο και να μη συζητούσαμε τώρα. Οι γονείς σου δεν είπαν ''Ας κάνουμε ένα κορίτσι, τη Χριστιάννα'' αλλά ''Ας κάνουμε ένα παιδί''. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
ΚΑΙ ΝΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top