Πανελλήνιες 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Απάντησέ μου σε κάτι... Θα τα έλεγες αυτά αν είχες βγάλει 19.500 μόρια και πέρναγες νομική?

αυτό τώρα πού κολλάει; Εγώ, π.χ., παρόλο που περνάω εκεί που θέλω, εξακολουθώ να πιστεύω πως οι Πανελλήνιες (και ό,τι σέρνεται από πίσω, δηλ. πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια) είναι ένας τεεέρμα αναξιοκρατικός, τεχνοκρατικός και αναποτελεσματικός μηχανισμός. Και ofc δε σταματάει εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι ... βάζω τον κωδικό μου στο σαιτ του υπουργείου για το μηχανογραφικό και μου βγάζει μια σελίδα που γράφει ERROR '/' APPLICATION ... τι φάση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αγγελικη123

Νεοφερμένος

Η αγγελικη123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Θα ηθελα να μαθω ποια διαδικασια ακολουθεις σε περιπτωση που θες να δεις το γραπτο σου σε καποιο μαθημα. Ξερω οτι δεν προκειται να αλλαξει κατι αλλα πολυ θα ηθελα να δω πως βαθμολογηθηκα με ακριβως τον ιδιο βαθμο και απο τους δυο βαθμολογητες στην γλωσσα. Ετσι για να μου φυγει η ιδεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να δω πόσα άτομα θα πάρει φέτος κάθε σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ ή σχολείο ή στο σπίτι προσεκτικά με την βοήθεια των γονιών. :P
Στο φροντιστήριο δεν πάω γιατί θα με ζαλίσουν να βάλω τις σχολές όπως θέλουν αυτοί.
Σιγά ρε guys :P Πόσο δύσκολη είναι πια η συμπλήρωση του μηχανογραφικού; :P

(Εγώ θα το κάνω μόνος, γιατί οι γονείς θα λένε να δηλώσω ιατρική, άσχετα με το ότι είμαι θεωρητική κατεύθυνση :hehe:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Σιγά ρε guys :P Πόσο δύσκολη είναι πια η συμπλήρωση του μηχανογραφικού; :P

(Εγώ θα το κάνω μόνος, γιατί οι γονείς θα λένε να δηλώσω ιατρική, άσχετα με το ότι είμαι θεωρητική κατεύθυνση :hehe:)

αθάνατοι γονείς. το τι είχα ακούσει κι εγώ όταν συμπλήρωνα το μηχανογραφικό. καλά, δεν παθαίνεις τίποτα να τη δηλώσεις τελευταία, έτσι για το γαμώτο :P
πράγματι όμως, γιατί να το φτιάξετε το μηχ. στο σχολείο/φροντιστήριο? η διαδικασία είναι απλούστατη, το περιθώρια λάθους είναι ελάχιστα έως μηδαμινά. θα το δείτε κι εσείς και θ' απορείτε που όλοι πάτε να το συμπληρώσετε με τους καθηγητές σας. κάτω από το σπίτι μου είναι ένα φροντιστήριο και κάθε μέρα βλέπεις ορδές μαθητών να περιμένουν να μπουν (υποθέτω για το μηχανογραφικό, τι άλλο?). χαζούλιδες πανελληνιομάχοι, ψυχραιμία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Για να πάει κάποιος σε σχολή η/υ πείτε οτινπερασει πρέπει να ξέρει πολυ καλά την ύλη της γ λυκείου μαθηματικών ;Ας απαντήσει καπιος ειναι ανάγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Κάτι έχει πάθει η σελίδα του μηχανογραφικού και βγάζει error από χθες το βράδυ, τι παίζει; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Παιδιά, εσάς ανοίγει η ιστοσελίδα του Μηχανογραφικού; Από εχθές μου βγάζει run time error μόλις βάλω τους κωδικούς μου.
Και δεν πρόλαβα ακόμη να το οριστικοποιήσω... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinabc5

Νεοφερμένος

Η katerinabc5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!

Πριν λίγο καιρό είχα γράψει σε αυτό το θέμα ότι στόχος μου στην έκθεση ήταν το 19-20. Θυμάμαι προκλήθηκαν πολλές αντιδράσεις, πολλοί με ειρωνεύτηκαν, μου έκαναν προσωπική επίθεση, υποστηρίζοντας πως ένας τέτοιος βαθμός είναι ακατόρθωτος, πως πρέπει να αφήσω τα αποτελέσματα να μιλήσουν, πως 19 γράφει μόνο ο παπανούτσος... Δεν κρύβω ότι αυτά τα σχόλια με στεναχώρησαν και μου προκάλεσαν ακόμα και έκπληξη για την κακία που εκδήλωσαν ορισμένοι προς ένα άτομο που δεν γνωρίζουν προσωπικά.

Τελικά τα αποτελέσματα των πανελληνίων ανακοινώθηκαν την τρίτη και στο μάθημα της έκθεσης έγραψα 18,6. [Μάλιστα ένας από τους δύο διορθωτές με βαθμολόγησε με 95].

Επομένως, θα ήθελα να επισημάνω για τα παιδιά που δίνουν πανελλήνιες τα παρακάτω:

1) Μην ακούτε ΚΑΝΕΝΑΝ που σας λέει ότι δεν μπορείτε να επιτύχετε ένα στόχο που έχετε θέσει, είναι επειδή ο ίδιος δεν μπορεί! Μην αφήσετε ΚΑΝΕΝΑΝ να σταθεί εμπόδιο στην υλοποίηση ενός στόχου. Με ΣΚΛΗΡΗ, ΜΕΘΟΔΙΚΗ, ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ και ΕΞΑΣΚΗΣΗ μπορείτε να κατάφερετε ο,τι όνειρο, στόχο ή φιλοδοξία έχετε.

2) Στοχεύστε ψηλά και αν αποτύχετε θα βρεθείτε κάπου ανάμεσα στα αστέρια. [Στη συγκεκριμένη περίπτωση, αν όχι 19-20, 18,6]

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Εντάξει δύσκολο το 19 στην έκθεση αλλά όχι και ακατόρθωτο.Δηλαδή σε μία χρονιά όπως φέτος με Σ/Λ αντί παραγραφικής που μπορούσες 10/10 ,σωστές όλες τις ασκήσεις και μια φυσιολογική απώλεια σε έκθεση και περίληψη(37/40 και 23/25 αντίστοιχα) πιστεύω ότι δεν είναι ακατόρθωτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lurker.no97

Νεοφερμένος

Η Lurker.no97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Η σελιδα του μηχανογραφικου εχει τωρα μηνυμα οτι ειναι προσωρινα εκτος λειτουργιας. Βγαζει και ενα μοβ σπασμενο ρομποτακι.
Θεματα με τον σερβερ απο τωρα? Μενει μια εβδομαδα+ ! Ελπιζω να το διορθωσουν συντομα.
Εχει ξανασυμβει αλλες χρονιες να ειναι εκτος λειτουργιας;

Ακυρο, συνδεθηκα επιτελους. Θελει υπομονη και πολλα refresh.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

trelomogolo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelomogolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Καλημερα!!!!! Ξερει κανεις ποτε βγαινουν οι βαθμοι των αγγλικων? ( και αν βγηκαν που τους βλεπουμε?)
στο https://results.it.minedu.gov.gr μου εχει τους βαθμουσ απο ολα τα μαθηματα εκτοσ των αγγλικων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Περιμένουμε ανακοίνωση απο το Υπουργείο για τα ειδικά μαθήματα.
Λογικά από αύριο θα ξέρουμε πότε θα βγουν
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackowl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackowl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Παιδιά με 17062 πιάνω Φιλολογία ΑΠΘ; Πέρυσι είχε 17409 και το 2013 17300 κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος κρυφός λόγος που το άθλιο θνητό μυαλό μου δεν μπορεί να συλλάβει, για τον οποίο υπάρχει η συγκεκριμένη ενοχλητική διαφοροποίηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος κρυφός λόγος που το άθλιο θνητό μυαλό μου δεν μπορεί να συλλάβει, για τον οποίο υπάρχει η συγκεκριμένη ενοχλητική διαφοροποίηση;

Είναι προφανές.Διαφέρουν ως προς τα επαγγελματικά δικαιώματα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
αυτό τώρα πού κολλάει; Εγώ, π.χ., παρόλο που περνάω εκεί που θέλω, εξακολουθώ να πιστεύω πως οι Πανελλήνιες (και ό,τι σέρνεται από πίσω, δηλ. πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια) είναι ένας τεεέρμα αναξιοκρατικός, τεχνοκρατικός και αναποτελεσματικός μηχανισμός. Και ofc δε σταματάει εκεί...

Το τεχνοκρατικός γιατί είναι κακό πράγμα? :worry: Τεχνοκρατία: σύστημα διακυβέρνησης όπου η δύναμη βρίσκεται στα χέρια όχι των πολιτικών αλλά των ειδικών της διοίκησης και της οικονομίας (βικιλεξικό). Αυτό μου φαίνεται ιδανικό (και άσχετο με τις πανελλαδικές).

Αναποτελεσματικός μηχανισμός δεν είναι, γιατί επιτυγχάνει τον στόχο του: κατανέμει τους υποψήφιους σε σχολές με συγκεκριμένους "κανόνες" προτίμησης και βαθμολογίας.

Αναξιοκρατικός πάλι, δεν βλέπω γιατί είναι. Στην μεγάλη τους πλειοψηφία, οι προετοιμασμένοι υποψήφιοι (η διαχείριση του άγχους και του χρόνου μαθαίνεται, δεν είναι έμφυτη) επιτυγχάνουν μεγάλους βαθμούς και οι απροετοίμαστοι χαμηλούς. Εξαιρέσεις υπάρχουν, φυσικά, αλλά να μην ξεχνάμε ότι η βαθμολογία είναι σχετική!

Σίγουρα ο θεσμός των πανελλαδικών έχει πολλά προβλήματα, όπως και κάθε τι άλλο στον κόσμο, αλλά αντίστοιχα συστήματα εισόδου στην τριτοβάθμια εκπαίδευση υπάρχουν παντού! Τα A-levels της Μεγάλης Βρετανίας, τα GMAT/MCAT/κλπ στις ΗΠΑ, κλπ. Ο λόγος που οι πανελλαδικές φαντάζουν τέτοιο 'θηρίο' είναι η αξία που όλοι τους δίνουμε, καθώς η είσοδος στο πανεπιστήμιο θεωρείται απαραίτητη (σε αντίθεση με άλλες χώρες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top