Πανελλήνιες 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
* Mαθηματικά Γενικής *

Απορία για Σωστό-Λάθος
Ο αξιωματικός ορισμός της πιθανότητας εφαρμόζεται μόνο όταν τα απλά ενδεχόμενα του δειγματικού χώρου είναι μη ισοπίθανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

axenik

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
* Mαθηματικά Γενικής *

Απορία για Σωστό-Λάθος
Ο αξιωματικός ορισμός της πιθανότητας εφαρμόζεται μόνο όταν τα απλά ενδεχόμενα του δειγματικού χώρου είναι μη ισοπίθανα.
Λάθος,μπορεί να εφαρμοστεί καί σε ισοπίθανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Βρε παιδια οι χημικές ουσίες που απελευθερώνονται απο τα τραυματισμένα κύτταρα η τους μικροοργανισμούς και προσελκύουν φαγοκυτταρα (...) στη φλεγμονή περιέχονται στο πλάσμα;;;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasonosaj

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Βρε παιδια οι χημικές ουσίες που απελευθερώνονται απο τα τραυματισμένα κύτταρα η τους μικροοργανισμούς και προσελκύουν φαγοκυτταρα (...) στη φλεγμονή περιέχονται στο πλάσμα;;;:worry:

οχι δεν περιεχονται στο πλασμα
πλασμα=νερο,πρωτεινες,αντισωματα,αντιμικροβιακες ουσιες(προπερδινη,συμπληρωμα) και παραγοντες πηξης του αιματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Νομιζω οχι,οι αντιμικροβιακες ουσιες περιεχονται στο πλασμα. Εξαλλου,οπως λες και εσυ οι ουσιες αυτες απελευθερωνονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Victoria82

Νεοφερμένος

Η Victoria82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Είχε ζητηθεί πέρυσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana^^

Νεοφερμένος

Η tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
στα μαθηματικά γενικής η απόδειξη σελ.19 είναι μέσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
οχι δεν περιεχονται στο πλασμα
πλασμα=νερο,πρωτεινες,αντισωματα,αντιμικροβιακες ουσιες(προπερδινη,συμπληρωμα) και παραγοντες πηξης του αιματος


Ναι κι εγω αυτό νομίζω αλλά το παιδί που μου είχε δώσει το βιβλίο του έγραφε το αντίθετο και παραξενεύτηκα ..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Νομιζω οχι,οι αντιμικροβιακες ουσιες περιεχονται στο πλασμα. Εξαλλου,οπως λες και εσυ οι ουσιες αυτες απελευθερωνονται

Οι αντιμικροβιακες ουσιες του πλασματος(συμπληρωμα ,προπερδινη_) απελευθερωνονται και καταστρεφουν παθογονους μικροοργανισμους και ενεργοποιουν την φαγοκυτταρωση!! ΑΛΛΕΣ ΧΗΜΙΚΕΣ ΑΝΤΙΜΙΚΡΟΒΙΑΚΕΣ ΟΥΣΙΕΣ απελευθερωνονται απο τραυματισμενα κυτταρα και παθογονους μικροοργανισμους και ενισχυουν την φαγοκυτταρωση!!! ΔΕΝ περιεχονται στο πλασμα!!!!! Ας προσεξουμε ιδιαιτερα πως η φαγοκυτταρωση ενεργοποιειται με την εισοδο του παθογονου,με το πλασμα και τις αντιμικροβιακες του ουσιες,τον πυρετο σε γενικευμενη μολυνση και την συνδεση του αντισωματος με το αντιγονο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
στα μαθηματικά γενικής η απόδειξη σελ.19 είναι μέσα;
Αυτό για την παράγωγο εννοείς, ε; Ο καθηγητής μου μας είπε ότι τυπικά είναι, αλλά αν το ζητήσουν, το επόμενο βήμα θα είναι να ζητηθεί ιστορικό σημείωμα στα μαθηματικά κατεύθυνσης, οπότε μάλλον δεν παίζει :P
Για αποδείξεις μας έχει πει ότι είναι σοσ η ένωση στις πιθανότητες, γιατί έχει καιρό να ζητηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana^^

Νεοφερμένος

Η tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Αυτό για την παράγωγο εννοείς, ε; Ο καθηγητής μου μας είπε ότι τυπικά είναι, αλλά αν το ζητήσουν, το επόμενο βήμα θα είναι να ζητηθεί ιστορικό σημείωμα στα μαθηματικά κατεύθυνσης, οπότε μάλλον δεν παίζει :P
Για αποδείξεις μας έχει πει ότι είναι σοσ η ένωση στις πιθανότητες, γιατί έχει καιρό να ζητηθεί.
χαχα οκ ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juggernaut

Νεοφερμένος

Ο (A) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Καλησπερα φιλοι μου, θεωρω πως τελειωσα πλεον με τα παντα Βιολογια Γενικης και ειμαι αρκετα ετοιμος
Φετος δεν εκανα μαθηματα Βιολογια Γενικης σε καποιο φροντ. ή ιδιαιτερα .
Εχω 2 αποριες και ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ βοηθεια
Μηπως γνωριζετε καποια "ΣΟΣ" ή γενικα τι μπαινει καθε χρονο οπως ΠΧ Φυσικη Κατ. 4ο θεμα λογικα στερεο με ταλαντωσεις;
Επισης, οτι επεσε το 2013 σε θεματα απαπτυξης και ασκησεις ισως , να τα ξερω καλα ή αναγνωση; Αυτο με την φυσικη επιλογη 4η χρονια που μπαινει
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασω[ij]

Νεοφερμένος

Η Βασω[ij] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Το πόσο μισώ τη στατιστική δεν λέγεται.. Φοβάμαι ότι θα μπέρδεψω κανέναν τύπο και θα βγάλω λάθος αποτελέσματα...
Ελπιζω να πέσουν συνδυαστικα πιθανότητες-συναρτησεις αύριο, αυτα είναι τα αγαπημένα μου

Πω συμφωνω με χιλια...!!! :P μακαρι να πεσουν πιο πολυ συναρτησεις με πιθανοτητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Καλησπερα φιλοι μου, θεωρω πως τελειωσα πλεον με τα παντα Βιολογια Γενικης και ειμαι αρκετα ετοιμος
Φετος δεν εκανα μαθηματα Βιολογια Γενικης σε καποιο φροντ. ή ιδιαιτερα .
Εχω 2 αποριες και ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ βοηθεια
Μηπως γνωριζετε καποια "ΣΟΣ" ή γενικα τι μπαινει καθε χρονο οπως ΠΧ Φυσικη Κατ. 4ο θεμα λογικα στερεο με ταλαντωσεις;
Επισης, οτι επεσε το 2013 σε θεματα απαπτυξης και ασκησεις ισως , να τα ξερω καλα ή αναγνωση; Αυτο με την φυσικη επιλογη 4η χρονια που μπαινει
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ

προσωπικα αν στοχευα σε καλο βαθμο δεν θα αφηνα ΤΙΠΟΤΑ αδιαβαστο.
ειναι τοσα λιγα που ολα σος ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Καλησπερα φιλοι μου, θεωρω πως τελειωσα πλεον με τα παντα Βιολογια Γενικης και ειμαι αρκετα ετοιμος
Φετος δεν εκανα μαθηματα Βιολογια Γενικης σε καποιο φροντ. ή ιδιαιτερα .
Εχω 2 αποριες και ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ βοηθεια
Μηπως γνωριζετε καποια "ΣΟΣ" ή γενικα τι μπαινει καθε χρονο οπως ΠΧ Φυσικη Κατ. 4ο θεμα λογικα στερεο με ταλαντωσεις;
Επισης, οτι επεσε το 2013 σε θεματα απαπτυξης και ασκησεις ισως , να τα ξερω καλα ή αναγνωση; Αυτο με την φυσικη επιλογη 4η χρονια που μπαινει
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ
Καθαρους ορισμους (π.χ βλενογοννοι π επεσαν επαν/κες,χρηση-αχρησια λαμαρκ,φαινομενο ευτροφισμου π επεσε το 13) εγω δεν σκοπευω να τους μαθω καλα,απλα αναγνωση .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Αν ζητήσουν ορισμό μέτρων διασποράς γράφουμε αυτόν που έχει στη σελίδα 84 ή αυτόν στη σελίδα 91;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juggernaut

Νεοφερμένος

Ο (A) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Εχεις δικιο, απλα θελω να ξερω τι πρεπει να γνωριζω παρα πολυ καλα και τι εχει τις περισσοτερες πιθανοτητες να πεσει φετος Βιολογια Γενικης καθως δεν εχω ιδεα τι να περιμενω απο ασκησεις και απο αναπτυξη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Καλησπερα φιλοι μου, θεωρω πως τελειωσα πλεον με τα παντα Βιολογια Γενικης και ειμαι αρκετα ετοιμος
Φετος δεν εκανα μαθηματα Βιολογια Γενικης σε καποιο φροντ. ή ιδιαιτερα .
Εχω 2 αποριες και ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ βοηθεια
Μηπως γνωριζετε καποια "ΣΟΣ" ή γενικα τι μπαινει καθε χρονο οπως ΠΧ Φυσικη Κατ. 4ο θεμα λογικα στερεο με ταλαντωσεις;
Επισης, οτι επεσε το 2013 σε θεματα απαπτυξης και ασκησεις ισως , να τα ξερω καλα ή αναγνωση; Αυτο με την φυσικη επιλογη 4η χρονια που μπαινει
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ

Οσα επεσαν περυσι να τα ξερεις πολυ καλα,εχουν τη συνηθεια να επαναλαμβανουν θεματα προηγουμενων χρονων!
ως sos ξερω χαρακτηριστικα βακτηριων/ιων,aids,ιντερφερονες,τοξινες,διαπνοη,τροφικα πλεγματα,αιτια ατμοσφαιρικης ρυπανση,ευτροφισμος,κυκλος αζωτου,Λαμαρκ
Γενικα ολα ειναι sos στη βιολογια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Αν ζητήσουν ορισμό μέτρων διασποράς γράφουμε αυτόν που έχει στη σελίδα 84 ή αυτόν στη σελίδα 91;

Στη σελ.84 ΠΡΟΣΟΧΗ εχει τα μετρα ΑΣΥΜΜΕΤΡΙΑΣ που ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΙ σε συναρτηση με τα μετρα θεσης και διασπορας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Αν ζητήσουν ορισμό μέτρων διασποράς γράφουμε αυτόν που έχει στη σελίδα 84 ή αυτόν στη σελίδα 91;

Νομίζω ότι όποιον και να γράψεις, δεν θα υπάρχει πρόβλημα.. Δεν είμαι σίγουρη όμως, αν ξέρει κάποιος σίγουρα, ας μας πει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top