Πανελλήνιες 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Εγώ αύριο γράφω ΑΟΘ...Άντε να δούμε τι πονηριά θα σκεφτούν πάλι οι τύποι..:hmm:
Όσο για τον βαθμό μου...σίγουρα θα είναι 100 μη σας πω και πιο πάνω.. :P

Ναι αλλά εσένα δεν σου είπαν να τελειώσεις γρήγορα για να μπορείς να πας μετά για διόρθωση (μην πω και σύμβουλος σε εξεταστικό κέντρο)! :rtfm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Ναι αλλά εσένα δεν σου είπαν να τελειώσεις γρήγορα για να μπορείς να πας μετά για διόρθωση (μην πω και σύμβουλος σε εξεταστικό κέντρο)! :rtfm:
Καλέ εμένα με ζήτησαν στη NASA..Τι λες τώρα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Όλγα21

Νεοφερμένος

Η Όλγα21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Παιδιά, παραθέτω μια άσκηση μαθηματικών, όποιος έχει χρόνο και διάθεση ας με βοηθήσει :)
Δινονται οι μιγαδικοί Ζ=(5κ+i)/(1+κi), κεR και w=κ(1+i)+1-i, κεR
Αρχικά ζητούνται οι γεωμετρικοί τόποι των εικόνων τους, που είναι κύκλος με κέντρο Κ(Ο,-2) και ρ=3 και ευθεία: y=x-2, αντίστοιχα.
Το τελευταίο ερώτημα ειναι το εξής: να δειξετε οτι υπαρχει κεR ώστε |Ζ-W|= 3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Παιδία, παραθέτω μια άσκηση μαθηματικών, όποιος έχει χρόνο και διάθεση ας με βοηθήσει :)
Δινονται οι μιγαδικοί Ζ=(5κ+i)/(1+κi), κεR και w=κ(1+i)+1-i, κεR
Αρχικά ζητούνται οι γεωμετρικοί των εικόνων τους, που είναι κύκλος με κέντρο Κ(Ο,-2) και ρ=3 και ευθεία: y=x-2, αντίστοιχα.
Το τελευταίο ερώτημα ειναι το εξής: να δειξετε οτι υπαρχει κεR ώστε |Ζ-W|= 3

Για ποτε τις εχεις τις ασκησεις? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ιωαννα d.

Νεοφερμένος

Η ιωαννα d. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εμείς αύριο γράφουμε τελευταίο διαγώνισμα στα Μαθηματικά (Κατεύθυνσης), πάντως στην βιολογία την προηγούμενη βδομάδα μας λιώσανε. Όλο το βιβλίο ήθελε να γράψουμε, μόνο γονιδιακή ρύθμιση δεν έβαλε (προς μεγάλη μου ανακούφιση). Προς το παρών τα διαγωνίσματα είναι μάλλον εμψυχωτικά (εκείνο το ρημάδι το 90 στην έκθεση έφτυσα αίμα για να το φτάσω), αλλά φοβάμαι για αύριο. :redface:

Ευτυχώς οι καθηγητές προσπαθούν να μας ανεβάσουν το ηθικό μέσα στην τάξη...

Μπράβο σου για την έκθεση και καλή επιτυχία για αυριο! Πάντως τη γονιδιακή ρύθμιση διάβασε την οπωσδήποτε γιατί παίζει πολύ για φέτος. Πέθανε πέρυσι ένας από τους επιστήμονες που μελέτησαν τα οπερόνια (ο Francois Jacob), οπότε μπορεί να του κάνουν την τεράστια τιμή να κάνει ένα feature πανελλήνιες 14 :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

man

Νεοφερμένος

Ο man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδία, παραθέτω μια άσκηση μαθηματικών, όποιος έχει χρόνο και διάθεση ας με βοηθήσει :)
Δινονται οι μιγαδικοί Ζ=(5κ+i)/(1+κi), κεR και w=κ(1+i)+1-i, κεR
Αρχικά ζητούνται οι γεωμετρικοί των εικόνων τους, που είναι κύκλος με κέντρο Κ(Ο,-2) και ρ=3 και ευθεία: y=x-2, αντίστοιχα.
Το τελευταίο ερώτημα ειναι το εξής: να δειξετε οτι υπαρχει κεR ώστε |Ζ-W|= 3

w=k+ki+1-i=(1+k)+(k-1)i
θετεις χ=k+i(1)
ψ=k-1(2)
λυνεισ ως προς κ το (1)
αντκαθιστας στο (2) και βγαινει ψ=χ-2
το αλλο δν τ εχω βγαλει...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Όταν λείπω εγώ ανάβουν τα αίματα εδω μέσα :Ρ

Ξεκίνησα να λύνω θέματα των πανελληνίων όλων των χρόνων ιστορία κ έχει γίνει αυγολέμονο το κεφάλι μου....

Το καλό είναι ότι επιτέλους βρήκα όρεξη για διάβασμα. :
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Όλγα21

Νεοφερμένος

Η Όλγα21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Για ποτε τις εχεις τις ασκησεις? :)

δεν μου τις ανεθεσε καποιος καθηγητης :) , ειναι απο το διαγωνισμα ενος γνωστου μου μου απο το αρσακειο και ηθελα να το λυσω αλλα το συγκεκριμενο ερωτημα με εχει δυσκολεψει πολυ...

w=k+ki+1-i=(1+k)+(k-1)i
θετεις χ=k+i(1)
ψ=k-1(2)
λυνεισ ως προς κ το (1)
αντκαθιστας στο (2) και βγαινει ψ=χ-2
το αλλο δν τ εχω βγαλει...:hmm:

και γω το ιδιο, ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες :) αν βρεις το τελευταιο ενημερωσε με...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Σαφώς και τρολλαρώ. Δεν ειμαι ο τοπ μαθητής, απλα με αυτα που βλέπω εδω μέσα λέω που ήρθα. Ηρεμηστε. Ειμαι φιλος και ειμαι εδω με καλές διαθέσεις. Το ποστ μου σε καμία περίπτωση δεν είχε απώτερο σκοπό να αγχωσει. Χειρότερος παίζει να μαι, καλύτερος δεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Παιδία, παραθέτω μια άσκηση μαθηματικών, όποιος έχει χρόνο και διάθεση ας με βοηθήσει :)
Δινονται οι μιγαδικοί Ζ=(5κ+i)/(1+κi), κεR και w=κ(1+i)+1-i, κεR
Αρχικά ζητούνται οι γεωμετρικοί των εικόνων τους, που είναι κύκλος με κέντρο Κ(Ο,-2) και ρ=3 και ευθεία: y=x-2, αντίστοιχα.
Το τελευταίο ερώτημα ειναι το εξής: να δειξετε οτι υπαρχει κεR ώστε |Ζ-W|= 3

Καλησπέρα Όλγα. Καταρχάς να σου ευχηθώ καλή επιτυχία στις εξετάσεις. Τώρα ως προς την άκσηση την έλυσα οι γτ βγαινουν εύκολα για το τελευταίο ερώτημα σκέφτηκα να υψώσω στο τετράγωνο και τα δύο μέλη οποτε στο α έλος έχω την εξής παράσταση
(z-w)(zsyzhghs-wsyzhghs)=9 και μετα από πράξεισ να φθάσω σε κάτι που ισχύει.(μέχρι στιγμής αυτό σκέφτηκα, αλλά δεν ξέρω εάν είναι ο ο κατάληλος και σωστος τρόπος επίλυσης αυτού του ερωτήματος:hmm::hmm:)
Φιλικά Άγγελος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Παιδία, παραθέτω μια άσκηση μαθηματικών, όποιος έχει χρόνο και διάθεση ας με βοηθήσει :)
Δινονται οι μιγαδικοί Ζ=(5κ+i)/(1+κi), κεR και w=κ(1+i)+1-i, κεR
Αρχικά ζητούνται οι γεωμετρικοί των εικόνων τους, που είναι κύκλος με κέντρο Κ(Ο,-2) και ρ=3 και ευθεία: y=x-2, αντίστοιχα.
Το τελευταίο ερώτημα ειναι το εξής: να δειξετε οτι υπαρχει κεR ώστε |Ζ-W|= 3
Για το 2ο ζητουμενο κανε ενα σχημα,ουσιαστικα σου λεει να δειξεις οτι υπαρχει ενα κ ωστε η αποσταση ενος σημειου της ευθειας απο τον κυκλο να ειναι ιση με 3.Πιστευω οτι βγαινει με ελαχιστη και μεγιστη αποσταση,μια απο τις 2 θα ικανοποιει την σχεση για καποιον κ .
Θα το κοιταξω αργοτερα,βαριεμαι τωρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Για το 2ο ζητουμενο κανε ενα σχημα,ουσιαστικα σου λεει να δειξεις οτι υπαρχει ενα κ ωστε η αποσταση ενος σημειου της ευθειας απο τον κυκλο να ειναι ιση με 3.Πιστευω οτι βγαινει με ελαχιστη και μεγιστη αποσταση,μια απο τις 2 θα ικανοποιει την σχεση για καποιον κ .
Θα το κοιταξω αργοτερα,βαριεμαι τωρα :D

φίλε Φίλλιπε καλησπέρα, τι κάνεισ??:hmm::hmm:εχουμε αρκετό καιρό να τα πούμε δυστυχώς.:( Λοπόν πρότεινα μία λύση στην όλγα λίγο πιο πάνω είναι. Πως σου φαίνεται???:):hmm::hmm:

Παιδία, παραθέτω μια άσκηση μαθηματικών, όποιος έχει χρόνο και διάθεση ας με βοηθήσει :)
Δινονται οι μιγαδικοί Ζ=(5κ+i)/(1+κi), κεR και w=κ(1+i)+1-i, κεR
Αρχικά ζητούνται οι γεωμετρικοί των εικόνων τους, που είναι κύκλος με κέντρο Κ(Ο,-2) και ρ=3 και ευθεία: y=x-2, αντίστοιχα.
Το τελευταίο ερώτημα ειναι το εξής: να δειξετε οτι υπαρχει κεR ώστε |Ζ-W|= 3

και ενας δεύτερος τρόπος που πιστεύω ότι είναι σωστός είναι να κάνει |Ζ-W|=d(K,ε) + ρ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Όλγα21

Νεοφερμένος

Η Όλγα21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα Όλγα. Καταρχάς να σου ευχηθώ καλή επιτυχία στις εξετάσεις. Τώρα ως προς την άκσηση την έλυσα οι γτ βγαινουν εύκολα για το τελευταίο ερώτημα σκέφτηκα να υψώσω στο τετράγωνο και τα δύο μέλη οποτε στο α έλος έχω την εξής παράσταση
(z-w)(zsyzhghs-wsyzhghs)=9 και μετα από πράξεισ να φθάσω σε κάτι που ισχύει.(μέχρι στιγμής αυτό σκέφτηκα, αλλά δεν ξέρω εάν είναι ο ο κατάληλος και σωστος τρόπος επίλυσης αυτού του ερωτήματος:hmm::hmm:)
Φιλικά Άγγελος:)

Ευχαριστώ πολυ! Το δοκίμασα όμως δεν κατέληξα πουθενά δυστυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ! Το δοκίμασα όμως δεν κατέληξα πουθενά δυστυχώς...

δοκίμασε τον δεύτερο τρόπο λύσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Όντως παίζει πολύ η γονιδιακή ρύθμιση για φέτος. Για κακή μας τύχη, διότι είναι από τα πιο κακογραμμένα κομμάτια του βιβλίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Όλγα21

Νεοφερμένος

Η Όλγα21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
φίλε Φίλλιπε καλησπέρα, τι κάνεισ??:hmm::hmm:εχουμε αρκετό καιρό να τα πούμε δυστυχώς.:( Λοπόν πρότεινα μία λύση στην όλγα λίγο πιο πάνω είναι. Πως σου φαίνεται???:):hmm::hmm:



και ενας δεύτερος τρόπος που πιστεύω ότι είναι σωστός είναι να κάνει |Ζ-W|=d(K,ε) + ρ:D

σχεδίασα τους γεωμετρικούς τόπους και η ευθεία τέμνει τον κυκλο αρα η ελάχιστη απόσταση ειναι 0 και η μεγιστη άπειρο, οποτε δεν ισχυει νομιζω το παραπανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Παιδία, παραθέτω μια άσκηση μαθηματικών, όποιος έχει χρόνο και διάθεση ας με βοηθήσει :)
Δινονται οι μιγαδικοί Ζ=(5κ+i)/(1+κi), κεR και w=κ(1+i)+1-i, κεR
Αρχικά ζητούνται οι γεωμετρικοί των εικόνων τους, που είναι κύκλος με κέντρο Κ(Ο,-2) και ρ=3 και ευθεία: y=x-2, αντίστοιχα.
Το τελευταίο ερώτημα ειναι το εξής: να δειξετε οτι υπαρχει κεR ώστε |Ζ-W|= 3



Πήγαινε το 9 μπροστά θεώρησε συνάρτηση και κάνε Bolzano στο (0,1)
Την έκανα στα γρήγορα γι αυτό δεν είμαι απόλυτα σίγουρος μπορεί να έχει και λάθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εμείς αύριο γράφουμε τελευταίο διαγώνισμα στα Μαθηματικά (Κατεύθυνσης), πάντως στην βιολογία την προηγούμενη βδομάδα μας λιώσανε. Όλο το βιβλίο ήθελε να γράψουμε, μόνο γονιδιακή ρύθμιση δεν έβαλε (προς μεγάλη μου ανακούφιση). Προς το παρών τα διαγωνίσματα είναι μάλλον εμψυχωτικά (εκείνο το ρημάδι το 90 στην έκθεση έφτυσα αίμα για να το φτάσω), αλλά φοβάμαι για αύριο. :redface:

Ευτυχώς οι καθηγητές προσπαθούν να μας ανεβάσουν το ηθικό μέσα στην τάξη...

Εγώ βλέπω να γράφουμε κι άλλα διαγωνίσματα στα μαθηματικά, όλη τη χρονιά γράφαμε κάθε δεύτερη κυριακή... και έχω ακόμα να γράψω αεππ, θεωρία + υποπρογράμματα, μαθηματικά γενικής, οεφέ φυσικής και όχι μόνο... στην έκθεση πάντως έχουμε γράψει μόνο ένα διαγώνισμα όλη τη χρονιά στο φροντιστήριο :hehe: τουλάχιστον δεν έχω πρόβλημα με την έκθεση, ευτυχώς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Όλγα21

Νεοφερμένος

Η Όλγα21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.



Πήγαινε το 9 μπροστά θεώρησε συνάρτηση και κάνε Bolzano στο (0,1)
Την έκανα στα γρήγορα γι αυτό δεν είμαι απόλυτα σίγουρος μπορεί να έχει και λάθη.

ευχαριστω παρα πολυ :D
δεν ειχε λαθη, μονο ενα προσημο σου ξεφυγε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Εχω την εντύπωση ότι άμα αλλάξω το πρόσημο που έκανα λάθος δεν βγαίνει.
Βασικά η λύση είναι το -1 άμα παρατηρήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top