[Πανελλήνιες 2014] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Οικονομικό θέμα δεν υπάρχει αφού τα χρήματα είναι τα ιδία είτε κάνω σε φροντιστήριο είτε ιδιαίτερα..
Απλώς δεν ξέρω τι μάθημα κάνει ο συγκεκριμένος, αν είναι καλός, αποδοτικός, με μεταδοτικοτητα..
Αξίζει πάντως έτσι? Αν είναι να μη ρωτησω τσαμπα παιδιά που έχουν κάνει μαζί του..
Θεωρητική είμαι :-/

Ιδιαίτερα να κάνεις μόνο Αρχαία Ελληνικά. Τα άλλα βγαίνουν μια χαρά με φροντιστήριο και προσωπικό διάβασμα.
Προσωπική άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dark_Shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χορτιάτη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Σε εμενα παλι τα ιδιαιτερα ειχαν το ακριβως αντιθετο αποτελεσμα.

Εγώ έδινα 3η φορά όμως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Αυτό με το χωρισμό των τμημάτων ισχύει και σε εμάς. ;) Πιστεύω όμως ότι εφόσον δίνεται η ευκαιρία καλύτερα είναι να κάνει κανείς ιδιαίτερο γιατί καλύπτει τα δικά σου κενά, δε χάνεις χρόνο σε μετακινήσεις και δεν αποσυγκεντρώνεσαι με όσα λένε οι άλλοι (βέβαια αυτό εξαρτάται και από το χαρακτήρα του καθενός):redface:
Στην αρχή μπορείς να κάνεις και κάποια μαθήματα δοκιμαστικά, να δεις αν ο καθηγητής είναι καλός, αν σε καλύπτει και αν έχει μεταδοτικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Εγώ έδινα 3η φορά όμως :P
Εεε τοτε παω πασο! Τριτη φορα ομως...;;; Μια εδωσα και δεν αντεξα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Καλησπέρα...Θα ήθελα να μου προτείνεται ότι καλύτερο υπάρχει σε βοήθημα Μαθηματικών και Φυσικής Κατεύθυνσης!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Καλησπέρα...Θα ήθελα να μου προτείνεται ότι καλύτερο υπάρχει σε βοήθημα Μαθηματικών και Φυσικής Κατεύθυνσης!!!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nastazia88

Νεοφερμένος

Η Nastazia88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
καταρχας το φροντιστηριο ειναι συνηθως πιο φθηνο απο τα ιδιαιτερα. εγω πηγα απο β και θα κανω και φετοσ. βοηθαει στον ανταγωνισμο βλεπεις που ειναι και οι υπολοιποι... σε ενα διαγωνισμα για τα ιδιαιτερα δεν διαβαζεισ συνηθως οπως διαβαζεισ για ενα διαγωνισμα στο φροντιστηριο... τρωει πολυ χρονο το πηγαινε ελα ισχυει αλλα αξιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antpal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Καλησπέρα...Θα ήθελα να μου προτείνεται ότι καλύτερο υπάρχει σε βοήθημα Μαθηματικών και Φυσικής Κατεύθυνσης!!!

Για Μαθηματικά.





Για Φυσική :






Από τα βιβλία που κυκλοφορούν λιγότερο στην αγορά, με πολύ καλές ασκήσεις διαφόρων επιπέδων.Και τα βιβλία που προτάθηκαν παραπάνω είναι πάρα πολύ καλά, αλλά χιλιοδουλεμένα.Ολη η Ελλάδα αυτά κάνει.Εάν θες κάτι διαφορετικό ρίξε μια ματιά σε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
antpal δεν μου εμφανίζονται τα βιβλία που λες...Μόνο του jonas είδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
antpal δεν μου εμφανίζονται τα βιβλία που λες...Μόνο του jonas είδα
Με πηγαίο κώδικα φαίνονται αυτά που προτείνει:


Ας επιβεβαιώσει ο Antpal ότι είναι όντως αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
επειδη ειχα ψαχτει ιδιαιτερα με τα βοηθηματα εχω την εντυπωση οτι του μπαρλα ειναι το καλυτερο στα μαθ κατ ! του στεργιου-νακη που ανεβασε ο φιλος επισης ειναι καλο αλλα αναλισκεται σε ανουσια πραγματα σε ορισμενα σημεια σε αντιθεση με του μπαρλα που ειναι πιο πληρες . τωρα για την φυσικη μαγκες ψαχτειτε στο ιντερνετ εχει πολλα ψαγμενα σαιτ . ενα πολυ καλο ειναι το υλικο νετ που με μια πρωτη ματια φαινονται ψιλο ακυρες οι ασκησεις για πανελληνιες ( λογω δυσκολιας ) αλλα να που φετος το τεταρτο θεμα ηταν αυτουσιο απο εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_Shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dark_Shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χορτιάτη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Πολύ καλή φυσική είναι και του δημόπουλου και για μαθηματικά του Παπαδάκη.Τουλάχιστον αν διαβάζεις κατά κύριο λόγο μόνος σου βοηθάει πάρα πολύ η δομή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,600 μηνύματα.
Όσον αφορά σε βοήθημα φυσικής προτείνω ανεπιφύλακτα του Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλου(εννοείται και η επανάληψη για αργότερα).

...ενα πολυ καλο ειναι το υλικο νετ που με μια πρωτη ματια φαινονται ψιλο ακυρες οι ασκησεις για πανελληνιες ( λογω δυσκολιας ) αλλα να που φετος το τεταρτο θεμα ηταν αυτουσιο απο εκει
Συμφωνώ για την ποιότητα του site,που είναι από τα καλύτερα για τη φυσική,αλλά πιστεύω πως η αυξημένη δυσκολία στις ασκήσεις του δρα πολύ θετικά(ασφαλώς όχι για κάποιον που τώρα αρχίζει την ύλη),αφού προωθεί ένα αναβαθμισμένο και περιεκτικό γνωστικό υπόβαθρο και λύνοντας μερικές τέτοιας δυσκολίας ασκήσεις(που προετοιμάζουν και με το παραπάνω για τις πανελλήνιες) ουσιαστικά "ξεσκονίζεις" όλην την ύλη.Ακόμα,περιέχει και αρκετές εξεζητημένες και ακραίες περιπτώσεις, που όμως σε κάνουν να κατανοήσεις σφαιρικά την ύλη και να εμβαθύνεις,αποκομίζοντας τον κατάλληλο τρόπο σκέψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Εγώ θέλω το βοήθημα να έχει πολλές λυμένες ασκήσεις...Δηλαδή να έχει όλων των μορφών τις ασκήσεις,ώστε αν δυσκολεύομαι σε μία άσκηση,να ανατρέχω στο βοήθημα,να βλέπω πως λύνει μία παρόμοια και να λύνω και γω τη δικιά μου..Πιστεύω πως έτσι γίνεται πολύ καλή δουλειά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,600 μηνύματα.
Εγώ θέλω το βοήθημα να έχει πολλές λυμένες ασκήσεις...Δηλαδή να έχει όλων των μορφών τις ασκήσεις,ώστε αν δυσκολεύομαι σε μία άσκηση,να ανατρέχω στο βοήθημα,να βλέπω πως λύνει μία παρόμοια και να λύνω και γω τη δικιά μου..Πιστεύω πως έτσι γίνεται πολύ καλή δουλειά
Αυτό του Μαθιουδάκη πιστεύω ότι είναι το καλύτερο πάντως.Έχει αρκετά λυμένα ανά κεφάλαιο και ανά είδος ασκήσεων,με μεθοδολογία,θεωρία και ασκήσεις ανά θέμα αντίστοιχα (1ο-4ο) και με πλήρεις απαντήσεις.Α και είναι 2 οι τόμοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Περισσότερες προτάσεις για βοηθήματα εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Ψάχνοντας στη βιβλιοθήκη μου ανακάλυψα ένα βοήθημα φυσικής,που μου είχε χαρίσει η ξάδερφη μου πριν 2 χρόνια...Δεν νομίζω να είναι καλό όμως..Να το κρατήσω ή να πάρω ένα του μαθιουδάκη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Ψάχνοντας στη βιβλιοθήκη μου ανακάλυψα ένα βοήθημα φυσικής,που μου είχε χαρίσει η ξάδερφη μου πριν 2 χρόνια...Δεν νομίζω να είναι καλό όμως..Να το κρατήσω ή να πάρω ένα του μαθιουδάκη?

Παλόγλου-Ποντικού και Μαθιουδάκη ο καλύτερος συνδυασμός !Αυτά χρησιμοποιώ εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crusader

Νεοφερμένος

Ο crusader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Εγώ θέλω το βοήθημα να έχει πολλές λυμένες ασκήσεις...Δηλαδή να έχει όλων των μορφών τις ασκήσεις,ώστε αν δυσκολεύομαι σε μία άσκηση,να ανατρέχω στο βοήθημα,να βλέπω πως λύνει μία παρόμοια και να λύνω και γω τη δικιά μου..Πιστεύω πως έτσι γίνεται πολύ καλή δουλειά

Φίλε θα σου πρότεινα του Αντώνη Παλόγου τα βοηθήματα(εκδόσεις γκρίτζαλης)(πολύ προσεγμένα με εξαιρετικά επιστημονικό τρόπο προσέγγισης της ύλης και πολύ ελκυστική δομή ασκήσεων)όπως αναφέρει και το άλλο παιδί από πάνω μου...αλλά λαμβάνοντας υπ' όψει το παραπάνω σου μήνυμα...έχεις φύγει για Μαθιουδάκη. Υπερνικά τα υπόλοιπα βοηθήματα στο τομέα των λυμένων ασκήσεων.

Με το να δουλέψεις όμως αυτό το βοήθημα,απαραίτητη είναι η επανάληψη(μέσα Μαρτίου και πέρα)από ένα επαναληπτικό βοήθημα,όπως τα παρακάτω:
-Καλοδουλεμένη επανάληψη που καλύπτει όλο το φάσμα ασκήσεων:


-Πολύ ανεβασμένη επανάληψη για μαθητές με υψηλές απαιτήσεις:


-"Για άτομα που...έχουν γεννηθεί για να διαβάζουν φυσική,πέρα από τα τετριμμένα θέματα....που η δυσκολία τους δεν συγκρίνεται με αυτή των άλλων βοηθημάτων και.."ξεφεύγει":



Το να δουλέψεις από ένα επιπλέον βοήθημα το επισημαίνω από προσωπική εμπειρία καθώς το Δ2 ερώτημα δεν υπήρχε στο βιβλίο του Μαθιουδάκη...αλλά στο πρώτο από τα τρία που σου προτείνω για επανάληψη υπήρχε και ευτυχώς το είχα δει πριν τις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Eυχαριστώ...Από μαθηματικά να πάρω στεργίου,μπάρλα ή παπαδάκη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top