[Πανελλήνιες 2014] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
μπορειτε να μου προτεινετε καλα βιβλια με δυσκολα αγνωστα?

Η θεματογραφία του Τζουγανάτου έχει αρκετά απαιτητικά κειμενάκια. Μολαταύτα, νομίζω πως προϊούσης της εξοικείωσής σου με τα άγνωστα, θα πρέπει να απεγκλωβιστείς από τη λογική των τυποποιημένων θεματογραφιών. Ψάξε στο διαδίκτυο, υπάρχουν δεκάδες πηγές! Σ' εμένα, τουλάχιστον, αυτή η πρακτική τελεσφόρησε. :P

Η αγία τριάδα μου: Θουκυδίδης - Δημοσθένης - Πλάτων. :P


Είναι δυνητικό απαρέμφατο λόγω της παρατακτικής του σύνδεσης με το ἄν γενέσθαι. Μετά θα πρέπει να εξετάσεις το ρηματικό τύπο εξάρτησης, εν προκειμένω το ρήμα ἐλπίζω. Με τι συντάσσεται το ρήμα ελπίζω; Με ειδικό απαρέμφατο (συνήθως μέλλοντα, αλλά δε βαριέσαι :P). Ποιο είναι το υποκείμενο του απαρεμφάτου; Η αντωνυμία "εμέ".
Τι έχουμε λοιπόν; Ένα ειδικό δυνητικό απαρέμφατο σε θέση αντικειμένου στο ρήμα ελπίζω με υποκ. την αντωνυμία "εμέ" (ετεροπροσωπία).

Αν σε ενδιαφέρει και ο πλάγιος υποθετικός, τότε έχεις απλή σκέψη του λέγοντος με αμετάβλητη την υπόθεση και μετατροπή του δυνητικού απαρεμφάτου σε δυνητική ευκτική.

αχα...το σε και την φυσιν τι πιστευεις οτι ειναι συντακτικα;
Αντικείμενο στη μετοχή καταμαθουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Η θεματογραφία του Τζουγανάτου έχει αρκετά απαιτητικά κειμενάκια. Μολαταύτα, νομίζω πως προϊούσης της εξοικείωσής σου με τα άγνωστα, θα πρέπει να απεγκλωβιστείς από τη λογική των τυποποιημένων θεματογραφιών. Ψάξε στο διαδίκτυο, υπάρχουν δεκάδες πηγές! Σ' εμένα, τουλάχιστον, αυτή η πρακτική τελεσφόρησε. :P

Η αγία τριάδα μου: Θουκυδίδης - Δημοσθένης - Πλάτων. :P

Πραγματι, και εγω φετος που δεν ειχα καποιο συγκεκριμενο βιβλιο για αγνωστα καθως καθε φορα μου εφερνε φωτοτυπιες η καθηγητρια μου, βρηκα αρκετα ενδιαφεροντα κειμενα στο ιντερνετ(σε οποιονδηποτε βαθμο δυσκολιας).Ουτως η αλλως ειναι καλο οταν ξεκινουν το διαβασμα να εξοικιωνονται αρχικα σε ευκολα η βατα αγνωστα προκειμενου να δουν με ποιον τροπο μπορουν να τα επεξεργαστουν(με η χωρις συνταξη) και επειτα να προχωρουν σε δυσκολοτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Η χημεία μου είναι αδιάφορη, δεν έχει ενδιαφέρον ως ύλη, αλλά είναι εύκολη..
Η βιολογία γενικής δεν έχει καμία σχέση με αυτήν της κατεύθυνσης. Στη βιολογία κατ. πρέπει να περάσεις αρκετή ώρα στην καρέκλα, συγκεκριμένα να γίνει ο πισινός σου επίπεδος, για να τη μάθεις. Παρόλα αυτά, είναι πολύ ενδιαφέρουσα και την απολαμβάνεις.
Η γενικής βγαίνει πολύ εύκολα, είναι πράγματα που ξέρεις από την καθημερινή σου ζωή. :)
και ΔΕΝ με πρήζεις !

Αυτό ήθελα πιο πολύ να μου πεις,ότι είναι εύκολη.Χαίρομαι που το άκουσα.:redface::D
Για την κατεύθυνση ξέρω και συμφωνώ απόλυτα.Γενικής έχω κοιτάξει την ύλη αλλά ήθελα να μάθω αν μαθαίνεται απ'έξω πολύ πιο εύκολα σε σχέση με την κατεύθυνση.
Πάντως,μπορεί να μην έχουν άμεσα σχέση η μία με την άλλη αλλά πιστεύω ότι σε σχέση με την τεχνολογική ή τη θεωρητική έχουμε ένα μικρό πλεονέκτημα γιατί κάποια μικρά πραγματάκια και κάποιες λεπτομερειούλες τα ξέρουμε από την κατεύθυνση.

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Η θεματογραφία του Τζουγανάτου έχει αρκετά απαιτητικά κειμενάκια. Μολαταύτα, νομίζω πως προϊούσης της εξοικείωσής σου με τα άγνωστα, θα πρέπει να απεγκλωβιστείς από τη λογική των τυποποιημένων θεματογραφιών. Ψάξε στο διαδίκτυο, υπάρχουν δεκάδες πηγές! Σ' εμένα, τουλάχιστον, αυτή η πρακτική τελεσφόρησε. :P

Η αγία τριάδα μου: Θουκυδίδης - Δημοσθένης - Πλάτων. :P
και η θεματογραφια του πατακη ειναι πολυ καλη εχει κειμενα απο ευκολα μεχρι πολυ δυσκολα και ασκησεισ πανω σε αυτα σαν τισ πανελλαδικεσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Αυτό ήθελα πιο πολύ να μου πεις,ότι είναι εύκολη.Χαίρομαι που το άκουσα.
Για την κατεύθυνση ξέρω και συμφωνώ απόλυτα.Γενικής έχω κοιτάξει την ύλη αλλά ήθελα να μάθω αν μαθαίνεται απ'έξω πολύ πιο εύκολα σε σχέση με την κατεύθυνση.
Πάντως,μπορεί να μην έχουν άμεσα σχέση η μία με την άλλη αλλά πιστεύω ότι σε σχέση με την τεχνολογική ή τη θεωρητική έχουμε ένα μικρό πλεονέκτημα γιατί κάποια μικρά πραγματάκια και κάποιες λεπτομερειούλες τα ξέρουμε από την κατεύθυνση.
εντάξει, μην το δένεις και κόμπο, δύο μαθηματάκια έχω κάνει :P
μερικά πράγματα, αλλά όχι σημαντικά. οι δύο κατευθύνσεις είναι ισοδύναμες στην παπαγαλία :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Αυριο λεω να ξεκινήσω λίγο ΑΟΔΕ . Θα δείξει όμως , αμα δεν έχω όρεξη , ούτε καν θα το αγγίξω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αυριο λεω να ξεκινήσω λίγο ΑΟΔΕ . Θα δείξει όμως , αμα δεν έχω όρεξη , ούτε καν θα το αγγίξω :P
Ο τελευταίος που είχε όρεξη να διαβάσει ΑΟΔΕ, βρίσκεται ακόμα...
...εδώ:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
αχ αυτό το κιτρινί... χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Αυριο λεω να ξεκινήσω λίγο ΑΟΔΕ . Θα δείξει όμως , αμα δεν έχω όρεξη , ούτε καν θα το αγγίξω :P

Εγώ το έχω ξεκινήσει.
Σκέτο παλούκι είναι από την αρχή, απορώ πως θα το παλέψω όλο τον χρόνο. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Α ωραία παιδάκια θα ξαναδώσω και εγώ του χρόνου μαζί σας :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Α ωραία παιδάκια θα ξαναδώσω και εγώ του χρόνου μαζί σας :hehe:

Καλό κουράγιο... Εγώ με τίποτα δε θα άντεχα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
εντάξει, μην το δένεις και κόμπο, δύο μαθηματάκια έχω κάνει :P
μερικά πράγματα, αλλά όχι σημαντικά. οι δύο κατευθύνσεις είναι ισοδύναμες στην παπαγαλία :/:
Δεν εννοώ την παπαγαλία,αλλά κάποιες γνώσεις!:redface:
Αυτό είναι δικό μου προαίσθημα βέβαια.Τίποτα παραπάνω.:P:redface:

Α ωραία παιδάκια θα ξαναδώσω και εγώ του χρόνου μαζί σας :hehe:

Καλή δύναμη και μπράβο για την απόφαση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καλό κουράγιο... Εγώ με τίποτα δε θα άντεχα :worry:
Εσύ βασικά δεν υπήρχε περίπτωση να χρειαστεί να δώσεις δεύτερη φορά :P

btw ούτε εγώ αντέχω αλλά τι να κάνω θα το υποστώ ;ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Μαρή άγνωστο:P Μίλα νέα ελληνικά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Παιδια ξερετε κανενα καλο βοηθημα μαθηματικα κατευθυνσης με θεματα διαβαθμισμενης δυσκολιας και αρκετες ασκησεις???:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Σοφία βλέπω καλά; Μιλάς σοβαρά; Μπράβο για αυτή σου την απόφαση! Καλή επιτυχία σου εύχομαι...Κατα τα άλλα, εδώ θάμαστε, θα τα λέμε :) Για βιολογία, σωστά; ;)

Δεν εννοώ την παπαγαλία,αλλά κάποιες γνώσεις!
Αυτό είναι δικό μου προαίσθημα βέβαια.Τίποτα παραπάνω.
έχεις κάνει καθόλου βιο γεν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
έχεις κάνει καθόλου βιο γεν;

Όχι.Έχω κοιτάξει την ύλη μια δυο φορές και έχω δει θέματα πανελληνίων και άλλων εξετάσεων.Κάποια διαγωνίσματα στο ιντερνετ κυρίως.Περισσότερο για το πρώτο κεφάλαιο βασικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Παιδια ξερετε κανενα καλο βοηθημα μαθηματικα κατευθυνσης με θεματα διαβαθμισμενης δυσκολιας και αρκετες ασκησεις???:):)
Ειναι πολλα.Εμενα μου αρεσει του Στεργιου αλλα και του Μπαρλα.Δυσκολες ασκησεις παντως εχει του Μαυριδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Για έκθεση τι προτείνετε? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hliass_1989

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hliass_1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Θα ανοιξετε ενα θεμα μονο για θετικοτεχνολογικους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top