[Πανελλήνιες 2014] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
καλημέρα παιδιά!πως πάει το διάβασμα;
Να σας ρωτήσω είμαι ο μόνος ή υπάρχουν κι άλλοι που βαριούνται να διαβάσουν καλοκαιριάτικα; Προσωπικά βλέποντας τον ήλιο έξω και σκεπτόμενος ότι οι άλλοι τώρα κάνουν διακοπές αποθαρρύνομαι!το παθαίνει κανένας άλλος ή μόνο εγώ;
Εγω ακομα δεν εχω διαβασει τιποτα.Μην αγχωνεσαι μια χαρα βγαινει η υλη και χωρις πολυ διαβασμα τωρα το καλοκαιρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Άντε αυτά τα όρια .. πέθανε το χέρι μου να γράφω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω... οι μιγαδικοί είναι τόσο εύκολοι όσο φαίνονται στην αρχή ή τσάμπα χαίρομαι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω... οι μιγαδικοί είναι τόσο εύκολοι όσο φαίνονται στην αρχή ή τσάμπα χαίρομαι; :P

τσάμπα χαίρεσαι. μπορούν να γίνουν πολύ δύσκολοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω... οι μιγαδικοί είναι τόσο εύκολοι όσο φαίνονται στην αρχή ή τσάμπα χαίρομαι; :P

Το δεύτερο... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφ!

Νεοφερμένος

Η Σοφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
καλημέρα παιδιά!πως πάει το διάβασμα;
Να σας ρωτήσω είμαι ο μόνος ή υπάρχουν κι άλλοι που βαριούνται να διαβάσουν καλοκαιριάτικα; Προσωπικά βλέποντας τον ήλιο έξω και σκεπτόμενος ότι οι άλλοι τώρα κάνουν διακοπές αποθαρρύνομαι!το παθαίνει κανένας άλλος ή μόνο εγώ;

καλά πάει το διάβασμα μέχρι στιγμής μωρέ..και ποιος δεν βαριέται να διαβάσει,αχ:P
τι να πω κι εγώ που έχω θέα τη θάλασσα?!τραβάω κουρτίνα και "χώνομαι"ξανά στο βιβλίο!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω... οι μιγαδικοί είναι τόσο εύκολοι όσο φαίνονται στην αρχή ή τσάμπα χαίρομαι; :P

μεχρι και το 2010 βαζαν πραγματα κλασικα που καθε βοηθημα εχει.το 2011 και το 2012 δυσκολεψαν λιγο,γιναν πιο πρωτοτυποι αλλα οχι κατι το φοβερο.φετος,το β1 και το β2 δεν ηταν για τον καθενα,το β3 δεν ηταν για κανεναν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
τσάμπα χαίρεσαι. μπορούν να γίνουν πολύ δύσκολοι.

Το δεύτερο... :P
Το φανταζόμουν, ρητορική ήταν η ερώτηση βασικά , δεν έχω αυταπάτες.. Πανελλήνιες δίνουμε :P

μεχρι και το 2010 βαζαν πραγματα κλασικα που καθε βοηθημα εχει.το 2011 και το 2012 δυσκολεψαν λιγο,γιναν πιο πρωτοτυποι αλλα οχι κατι το φοβερο.φετος,το β1 και το β2 δεν ηταν για τον καθενα,το β3 δεν ηταν για κανεναν!!

Ναι το άκουσα και εγώ αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Μάλλον τζάμπα χαίρεσαι. :P Μπορούν να μας ζορίσουν άνετα, άμα θέλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Μάλλον τζάμπα χαίρεσαι. :P Μπορούν να μας ζορίσουν άνετα, άμα θέλουν.

Σε όλα τα μαθήματα μπορούν να ζορίσουν , ακόμα και στα παπαγαλέ που αλλοι τα θεωρούν στανταράκια , μπορούν πολύ εύκολα να σου βάλουν τόσα πολλά που να μην προλάβεις να τα γράψεις .. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Ακουσα οτι το φετινο β3 δεν το ελυναν ουτε μαθηματικοι και λεω νταξ παει..δεν την παλευουν αυτοι που βγαζουν τα θεματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Ακουσα οτι το φετινο β3 δεν το ελυναν ουτε μαθηματικοι και λεω νταξ παει..δεν την παλευουν αυτοι που βγαζουν τα θεματα
ε αφού το άκουσες και είπες και τέτοιο πράγμα , τι να πω? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
ε αφού το άκουσες και είπες και τέτοιο πράγμα , τι να πω? :whistle:
ΛΟΛ ιδιος μαθηματικος το ειπε σε τοπικο καναλι δεν το λεω εγω.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Kαι εγώ το άκουσα από 2 μαθηματικούς.Ο ένας το έλυσε σε πάνω από ώρα,και ο άλλος μου είπε ότι ήταν 3 μαζί και τους πήρε πάλι πολύ χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ιω_αννα

Νεοφερμένος

Η ιω_αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
παντως ο αδερφος μου που ειναι μαθηματικος το ελυσε με μια ματια και μαλιστα μου ειπε οτι αυτο που τους ζητουσαν ειναι βασικο θεωρημα στους μιγαδικους... βεβαια το θεωρημα αυτο το μαθαινουν στο πανεπιστημιο οχι στο λυκειο:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Εμάς πάντως που μας το έκανε ο μαθηματικός,είπε ότι μέχρι ένα σημείο το έφτασαν οι περισσότεροι και από κει και πέρα δεν μπόρεσαν να το συνεχίσουν.Αυτός έκανε κάτι το οποίο ήταν απλό μεν στην πράξη,αλλά πάρα πολύ δύσκολο να το σκεφτεί κανείς.Εγώ προσωπικά δε θα το σκεφτόμουν ποτέ νομίζω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Εμάς πάντως που μας το έκανε ο μαθηματικός,είπε ότι μέχρι ένα σημείο το έφτασαν οι περισσότεροι και από κει και πέρα δεν μπόρεσαν να το συνεχίσουν.Αυτός έκανε κάτι το οποίο ήταν απλό μεν στην πράξη,αλλά πάρα πολύ δύσκολο να το σκεφτεί κανείς.Εγώ προσωπικά δε θα το σκεφτόμουν ποτέ νομίζω.:P


ναι ειναι το θεωρημα του cauchy αλλα ποσοι το ξερουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
ναι ειναι το θεωρημα του cauchy αλλα ποσοι το ξερουν?

Δεν ξέρω αν είναι κάποιο θεώρημα.Αυτός θυμάμαι πρόσθεσε και στα δύο μέλη της ανισότητας το -1 για να εμφανιστεί στο πρώτο μέλος το -4 και να πάρει Horner μετά.Έβγαινε μετά την παραγοντοποίηση το πρώτο μεγαλύτερο ή ίσο(νομίζω) του -1 δηλαδή μεγ ή ίσο του 0 και αποδεικνύονταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Ο αδερφός μου το έλυσε, αλλά έκανε λάθος σε άλλο θέμα, με αποτέλεσμα να χάσει το 100.
Όποιος ασχολείται με το mathematica, το λύνει. :P

Υ.Γ. Οι μαθηματικοί που δεν μπόρεσαν να το λύσουν και σέβονται τον εαυτό τους, δεν πρέπει να ονομάζονται μαθηματικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
ναι ειναι το θεωρημα του cauchy αλλα ποσοι το ξερουν?

https://www.futuretg.com/FTHumanEvol...esources/Victor V. Prasolov - Polynomials.pdf

Σελίδα 2, πόρισμα από θεώρημα Rouche.

(βέβαια αυτό που μας ζητήθηκε ήταν σε πολύ απλή μορφή και έβγαινε με καθαρά αλγεβρικά τεχνάσματα)

παντως ο αδερφος μου που ειναι μαθηματικος το ελυσε με μια ματια και μαλιστα μου ειπε οτι αυτο που τους ζητουσαν ειναι βασικο θεωρημα στους μιγαδικους... βεβαια το θεωρημα αυτο το μαθαινουν στο πανεπιστημιο οχι στο λυκειο:/:

Ναι, γιατί τον αδερφό σου τον δίδαξαν πολυωνυμικούς δακτυλίους στο πανεπιστήμιο, χαίρω πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top