Πανελλήνιες 2011: Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Καλό βόλι σε όλους μας.. Εγώ είπα να ξεκοκκαλήσω όλη την γραμματική και το συντακτικό των αρχαίων, αλλά και τα λατινικά που κάναμε φέτος.... Έτσι για να είμαστε σε φόρμα όταν ξεκινήσουμε.. Άλλωστε και μόνο που θα έχω κάνει επανάληψη το ηθικό μου θα είναι πολύ ακμαίο, και αυτό από μόνο του είναι πολύ σημαντικό!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ήταν υποχρεωτικό να γίνει αυτός ο προγραμματισμός? Δεν γινόταν να τα μαζέψεις όλα στη μια περίοδο και να έχεις την άλλη ελέυθερη? Νομίζω ότι ένας μήνας ξεκούραση χωρίς καθόλου μάθημα θα ήταν πολύ καλός.
Η αλήθεια είναι ότι το προσπάθησα να χω κενο τον Αύγουστο αλλά δυστυχώς δε γινόταν τίποτα:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Προς το παρόν για το καλοκαίρι έχω κανονίσει 2 2ωρα (Έκθεση + Ιστορία) και 2 3ωρα (Άγνωστο + Λατινικά)...θα συνεχίσω μέχρι μέσα Ιουλίου, κοντά στις 15 θα σταματήσω για καμιά βδομάδα...μετά πάλι τον Αύγουστο ξανά με επιπλέον 2ωρο Γνωστό..όμως τον Δεκαπενταύγουστο τίποτα απολύτως :P

Έπειτα από 1η Σεπτέμβρη φορτσάρουμε...αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μια ερώτηση:
Υπάρχει εδώ κανένας που στη Γ θα πάει Τεχνολογική - 1ο κύκλο?
(ή μήπως είμαι μόνος στο σύμπαν?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Μην τρελαίνεστε,το καλοκαίρι αυτό χαρείτε το όσο μπορείτε,γιατί στο τέλος της χρονιάς θα ξεμείνετε από δυνάμεις και αντοχές.Διάβασμα λογικό,χωρίς υπερβολές και πάνω απ' όλα ξεκούραση :)
Ο πραγματικός αγώνας ξεκινάει απ'τον Σεπτέμβριο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Παιδια το ξερω οτι κρινεται το μεςλλον σας απο τις εξετασεις αλλα για ηρεμηστε λιγο.........Μολις τελειωσατε την χρονιά .Καντε και ενα διαλειμμα και αν εχετε κενο καντε και καμμια επαναληψη.Καθαρο μυαλο = σωστες απαντησεις.καλη επιτυχια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Δια,θα πηγαινα και γω τεχνολογικη 1ου κυκλου,αλλα προτιμησα θετικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Γιατί γιατί;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melody92

Νεοφερμένος

Η melody92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μια ερώτηση:
Υπάρχει εδώ κανένας που στη Γ θα πάει Τεχνολογική - 1ο κύκλο?
(ή μήπως είμαι μόνος στο σύμπαν?)

1 κύκλος είναι με ηλεκτρολογία κτλ γτ δν θυμάμαι????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑGISTER

Νεοφερμένος

Ο ΜΑGISTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ποιά χαρακτηριστικα νομιζετε οτι πρεπει να διαθετει ενα φροντιστηριο για να το εμπιστευτει ενας μαθητης για προετοιμασία για Πανελληνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μέγα-Μπιπ

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ποιά χαρακτηριστικα νομιζετε οτι πρεπει να διαθετει ενα φροντιστηριο για να το εμπιστευτει ενας μαθητης για προετοιμασία για Πανελληνιες;

Φροντιστήριο με εμπειρία στς πανελλαδικές εξετάσεις νομίζω ότι είναι το βασικό!!!!
Επίσης πιστεύω ότι οι πολλές ώρες φροντιστήριο δεν είναι καλό κριτήριο για να επιλέξεις φροντιστήριο!!!!
Από εκεί και πέρα θέλει και λίγη τύχη έτσι ώστε να πετύχεις καθηγητές που να σε εμπνέουν!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
ποιά χαρακτηριστικα νομιζετε οτι πρεπει να διαθετει ενα φροντιστηριο για να το εμπιστευτει ενας μαθητης για προετοιμασία για Πανελληνιες;
:hmm:Κατά τη γνώμη μου το πιο σημαντικό κομμάτι τις προετοιμασίας για τις πανελλήνιες είναι τα διαγωνίσματα γιατί μεσα από αυτά μπορείς να εντοπίσεις και να διορθώσεις τις αδυναμίες σου.Προετοιμασία χωρίς σοβαρό διαγώνισμα είναι ελλιπής.Γι'αυτό να απαιτείς από τους φροντιστές σου πολλά ολοκληρωμένα διαγωνίσματα ,τρίωρα όπως και στις πανελλήνιες ,στο τέλος του κάθε κεφαλαίου.Επίσης συμφωνώ ότι η εμπειρία του φροντηστηρίου στις Πανελλήνιες είναι σημαντική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
τα διαγωνσματα ειναι πολυ σημαντικα.στην φαση αυτη το να τεσταρεις τον εαυτο σου ειναι πολυ σημαντικο.
αρχιστε απο νωρις να γραφεται διαγωνισματα ,ζητηστε επιπλεον ,διαγωνισματα που θα γραφετε ειτε επιπλεον ωρες στο φροντηστηριο ειτε μονοι στο σπιτι,ειναι πολυ σημαντικα!
και οσο μπορειτε να εξομοιωνετε τις συνθηκες των πανελληνιων,πχ εκθεση ο καθηγητης στο φρον καθε τελος κεφαλαιου μας εβαζε τριωρο διαγωνισμα με εκθεση και πεντε ασκησεις (καλα παλουκια ηταν),ειλικρινα το μεγαλυτερο που ειχα βγαλει ηταν 15/20.
μετα ομως μας φανηκαν πολυ ευκολα τα θεματα των πανελληνιων.
γενικα τα δυσκολα να τα επιζητατε διοτι βλεπετε τις αδυναμιες σας και διορθωνετε τα λαθη σας πιο ευκολα.

η καλη προετοιμασια θα σας κανει να πετυχετε οχι το πολυ διαβασμα/υπερβολικη αισιοδοξια του τυπου ''ελα μωρε ευκολα θα βαλουν η αυτο ειναι αντισος''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Εγώ κάνω ήδη, 21/6 - 2/7, δύο εβδομάδες. Κάθε μέρα 2 ώρες Μαθηματικά, μία ώρα Φυσική, 3 ώρες τη βδομάδα Έκθεση και Βιολογία και 4 Χημεία. Για τον Ιούλιο δεν ξέρω αν θα διαβάσω κάτι, μάλλον κανένα λογοτεχνικό/δοκιμιακό για την Έκθεση. Όμως από αύγουστο, καθημερινά 3 ώρες επανάληψη ό,τι ύλη έχω βγάλει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Πωπω παιδες ''ουτε ψιλος στον κορφο σας'' που λενε...
Εγω εδωσα φετος και ειλικρινα ηταν η χειροτερη φαση της ζωης μου, μην σας αγχωνω μπορει εγω να το εβλεπα ετσι.
Εγω εκανα ολο το χρονο απο Ιουλιο 19 ωρες την εβδομαδα αλλα προτιμησα να παω σε ολα τα μαθηματα σε ιδιαιτερα (τα γνωστα παρανομα) γιατι το οργανομενο φροντηστιριο που εχουμε εδω ειναι καινουριο και δεν ακουγα και τα καλυτερα...
Μπορει να σας ακουγεται περιεργο αλλα ο χρονος στην τριτη λυκειου κυλαει τοσο γρηγορα...αλλα η πιεση και η ενταση ειναι τεραστια.
Προσωπικα μιλωντας ερχονταν και μερες που κλεινομουν στον εαυτο μου και μερικες φορες ξεσπουσα και τα εσπαγα ολα στο δωματιο μου αλλα και μερες (οι περισσοτερες) που μου αρεσε η ολη φαση.
Αν το εχετε παρει σοβαρα το ολο ζητημα των πανελλαδικων να ξεχασετε οτι ειναι καλοκαιρι.Τουλαχιστον για μαθηματικα και φυσικη.
Η υλη σε αυτα τα μαθηματα ειναι τεραστια και πυκνη και ενδεχομενως να καταφερετε να την βγαλεται μια φορα εκτενη και αλλη μια επιφανειακη...οποτε δεν πρεπει να εχετε κενα.
Μην βασιζεστε μονο στους φροντηστες σας αλλα να το ψαχνετε και μονοι σας με διαφορες ασκησεις στο ιντερνετ (ωραιες εχει ο πουκαμισας ειδικα στη φυσικη) καθως και να εχετε 2 βοηθηματα σχεδον για καθε μαθημα ενα καλο στις ασκησεις και ενα καλο στη θεωρια γιατι καλως η κακως κανενα βοηθημα δεν ειναι καλο και στα 2...για παραδειγμα για ασκησεις ειχα μπαρλα και για θεωρια νακη για τα μαθηματικα.
Σας ευχομαι καλη επιτυχια και καλη δυναμη μιας και τα θεματα απο φετος και περα ολο και πιο απαιτητικα θα ειναι μετα την καταργηση της βασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kάθε μέρα 2 ώρες μαθηματικά και 1 φυσική;Δε νομίζω να εννοείς μάθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Θα κάνω απο μέσα Ιουλίου μέχρι αρχές Αυγούστου Μαθηματικά κατ. και Φυσική κατ.
Είμαι από τώρα αποτυχημένος ; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πωπω παιδες ''ουτε ψιλος στον κορφο σας'' που λενε...
Εγω εδωσα φετος και ειλικρινα ηταν η χειροτερη φαση της ζωης μου...
Ευχαριστούμε για το ...κουράγιο που μας δίνεις, αλλά καλά κάνεις και μας λες την αλήθεια.

Εγω εκανα ολο το χρονο απο Ιουλιο 19 ωρες την εβδομαδα αλλα προτιμησα να παω σε ολα τα μαθηματα σε ιδιαιτερα .....και μερικες φορες ξεσπουσα και τα εσπαγα ολα στο δωματιο μου...
Με 19 ώρες την εβδομάδα ιδιαίτερο το βρίσκω λογικό να τα σπας όλα. Δεν ήταν υπερβολικό τόσες ώρες ιδιαίτερο?

Αν το εχετε παρει σοβαρα το ολο ζητημα των πανελλαδικων να ξεχασετε οτι ειναι καλοκαιρι..
Ο Αύγουστος θα είναι αποκλειστικά για διακοπές. Δεν πάει συνέχεια, χρειάζεται ξεκούραση.

Η υλη σε αυτα τα μαθηματα ειναι τεραστια...
Εδώ διαφωνώ. Η ύλη στα μαθηματικά είναι λίγη και στη φυσική ελάχιστη. Έχεις δει την ύλη τότε με τις δέσμες? Αν θέλεις να πεις ότι επειδή η ύλη είναι λίγη μπορεί να βάλουν ότι νάναι θα το δεχτώ.

Μην βασιζεστε μονο στους φροντιστες σας αλλα να το ψαχνετε και μονοι σας ......
Αυτό το θεωρώ πολύ σωστό. Οι φροντιστές δεν είναι θεοί, αλλά καθένας μας είναι θεός για τον εαυτό του. Το πιο σημαντικό είναι η δουλειά που κάνουμε μόνοι μας.

Σας ευχομαι καλη επιτυχια και καλη δυναμη μιας και τα θεματα απο φετος και περα ολο και πιο απαιτητικα θα ειναι μετα την καταργηση της βασης.
Ευχαριστούμε για τις ευχές. Και συ να έχεις καλά αποτελέσματα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑGISTER

Νεοφερμένος

Ο ΜΑGISTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ΑΠΟ τί μπορει να εμνευστει ενας μαθητής απο εναν καθηγητη; η διδασκαλία ειναι θεμα εμπνευσης ή καταρτισης του καθηγητη στο αντικείμενο που διδάσκει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Θα κάνω απο μέσα Ιουλίου μέχρι αρχές Αυγούστου Μαθηματικά κατ. και Φυσική κατ.
Είμαι από τώρα αποτυχημένος ; :whistle:

Ετσι. Κι εγω αυτα εκανα μονο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top