[Πανελλήνιες 2011] Αποτελέσματα Βαθμολογιών

Πόσα μόρια συγκεντρώσατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 330)
  • 0-5000

    Ψήφοι: 3 0.9%
  • 5000-10000

    Ψήφοι: 21 6.4%
  • 10000-12000

    Ψήφοι: 11 3.3%
  • 12000-14000

    Ψήφοι: 27 8.2%
  • 14000-16000

    Ψήφοι: 49 14.8%
  • 16000-18000

    Ψήφοι: 82 24.8%
  • >=18000

    Ψήφοι: 77 23.3%
  • Δεν είμαι υποψήφιος :)

    Ψήφοι: 60 18.2%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
εδωσαν παραταση σημερα για τα μηχανογραφικα?

μέχρι στιγμής όχι. Να παρακολουθείς το alfavita.gr και το e-sos.gr για τέτοιες έξελίξεις. Αν δε βγει τίποτα ως το μεσημέρι, το βλέπω χλωμό.

νομιζα οτι μεχρι την τριτη φορα που δινεις μετρανε και οι προφορικοι....
οντως ειναι αδικια...:/:

Και μεγάλη, ειδικά για έναν αποφοιτο που για να ξαναδίνει μάλλον στάθηκε άτυχος. Τέλος πάντων. Ας ελπίσουμε ότι οι κόποι του θα ανταμειφθούν, έστω και με ριγμένους προφορικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loobs

Νεοφερμένος

Η μελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Πολύ αντιπροσωπευτική η δημοσκόπηση, πραγματικά δίνει τη σωστή εικόνα για τα αποτελέσματα των Πανελλαδικών εξετάσεων φέτος! Καθόλου προφανές ότι έχουν ψηφίσει μαθητές που σε τραγική πλειοψηφία έγραψαν καλά:P
Οσο για μένα, 19263 από θεωρητική, για Επικοινωνίας Μέσων κ Πολιτισμού Παντείου που θέλει κ αγγλικά βγάζω 21083!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
εδωσαν παραταση σημερα για τα μηχανογραφικα?
Δοθηκε τελευταια μερα η 30η Ιουνιου 2011
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Πολύ αντιπροσωπευτική η δημοσκόπηση, πραγματικά δίνει τη σωστή εικόνα για τα αποτελέσματα των Πανελλαδικών εξετάσεων φέτος! Καθόλου προφανές ότι έχουν ψηφίσει μαθητές που σε τραγική πλειοψηφία έγραψαν καλά:P
συγχαρητηρια για το αποτελεσμα σου, αλλα εχω μια ερωτηση, πως γινεται στο ischool να μπαινουν μονο οι σκιντζηδες???
δεν βρισκω εξηγηση.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgekod92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georgekod92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Είναι αλήθεια πως το iSchool δεν αποτυπώνει την ακριβή εικόνα,μιας και η πλειονότητα των μελών αντιπροσωπεύει τις μεσαίες και υψηλόβαθμες βαθμολογίες, οι δημοσκοπήσεις του όμως, όπως αυτή, δίνουν κατά τη γνώμη μου χρήσιμα στοιχεία και αναδεικνύουν τη φετινή πτώση στους αριστούχους, ΑΝ τη συγκρίνουμε με την περσινή δημοσκόπηση όπου εκεί κυριαρχούσαν οι μαθητές της κλίμακας 18-20!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loobs

Νεοφερμένος

Η μελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
συγχαρητηρια για το αποτελεσμα σου, αλλα εχω μια ερωτηση, πως γινεται στο ischool να μπαινουν μονο οι σκιντζηδες???
δεν βρισκω εξηγηση.....
Δεν είναι αναγκαστικό ότι μόνο οι αριστούχοι μαθητές μπαίνουν στο ischool, ίσως μόνο αριστούχοι συμμετείχαν στη δημοσκόπηση! εσύ θεωρείς ότι αυτή η δημοσκόπηση δείχνει όντως τα πραγματικά ποσοστά των φετινών Πανελληνίων;!;!:hmm:Δεν το βρίσκω πολύ ρεαλιστικό! Και δεν βρίσκω το λόγο γι' αυτήν την επιθετικότητα... Εκτός αν εξέλαβα λάθος το σχόλιό σου;):worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τα ξαναείπαμε αυτά. Πιο εύκολα λένε τα αποτελέσματά τους παιδιά με 18.000+ μόρια, γι' αυτό αυτή η πλειοψηφία. Υπάρχουν πολλοί με άσχημους βαθμούς, απλά δε τους αρέσει να το συζητάνε. Λογικό. Απλώς οι υπολοιποι που τα δημοσιοποιήσατε μη νομίζετε ότι είστε μειοψηφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina09

Νεοφερμένος

Η katerina09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
15.509 απο θεωρητικη! Δεν θεωρω οτι ο βαθμος μου αντιπροσωπευει αυτο που αξιζω! Ιδιαιτερα οι βαθμοι της εκθεσης της ιστοριας και της βιολογιας θεωρω οτι δεν ηταν αυτοι που επρεπε να ειναι! Γι'αυτο αλλωστε και θα πληρωσω για να δω αυτα τα 3 γραπτα! Βιολογια μετα απο ωρες συζητησεων και αφου ειδαμε τις επισημες απαντησεις ειχα γραψει το καθαρο εικοσι και οι απαντησεις μου ταυτιζονταν ακριβως με τις απαντησεις που δοθηκαν! Το χαος φανηκε στην αποκλιση των δυο βαθμολογητων η οποια ηταν παραλογη! Οσο αφορα την εκθεση δεν μπορω να συνειδητοποιησω ακομα το 11,7 εφοσον ημουν αλανθαστη στα συνωνημα και ειχα γραψει μια εκθεση που ανταποκρινοταν στο θεμα και ειχε μια πολυ καλη δομη! και σε αυτη την περιπτωση οι αποκλισεις ηταν μεγαλες! Γυρω στις 15 μοναδες στα 100!Τελος η ιστορια κατευθυνσης ηταν η μεγαλυτερη απογοητευση μου γιατι στηριζομουν σε αυτο το μαθημα περισσοτερο απο καθε αλλο αφου ηταν το μονο που διαβασα με ευχαριστηση και στοχευα για 18 και πανω και οταν ειδα το 17 στην ιστορια αρχισα να κλαιω με λυγμουσ! και εκει η διαφορα ηταν μεγαλη! Ο πρωτος βαθμολογητης μου εβαζε 18 και ο δευτερος 16 με αποτελεσμα να βγει 17!Στην ιστορια συγκεκριμενα ενας μαθητης απο το σχολειο μου ειχε τεραστια αποκλιση και μαλιστα δν ειναι δυνατον ο πρωτος βαθμολογητης να του εβαλε 81 και να του εκοψε 19 βαθμους και ο δευτερος να του εβαλε 100 και να τον βρηκε αλανθαστο! Το γραπτο τελικα πηγε για αναβαθμολογηση και ο μαθητης πηρε 99 στα 100!Το ιδιο συνεβη και σε μαθητρια στην εκθεση οπου ο πρωτος βαθμολογητης της εβαλε 83 και ο δευτερος 60 και τελικα βαθμολογηθηκε με 13,8!Με αυτες τις αποκλισεις τα συμπερασματα μου ειναι οτι οι βαθμολογητες δεν διορθωναν με αντικειμενικα κριτηρια και σαφως δν κινηθηκαν συμφωνα με τις οδηγειες του υπουργειου παιδειας το οποιο φετος φανηκε εντελως ανευθυνο και με καθολου καλη οργανωση! Ευελπιστω του χρονου οι εξεταστες να ειναι ανθρωποι ακεραιοι που δεν θα επηρεαζονται απο εξωτερικους παραγοντες και θα βαθμολογουν με γνωμονα τις οδηγιες που τους δινονται ετσι ωστε να μην γκρεμιζουν τα ονειρα χιλιαδων παιδιων που με τοσο κοπο προσπαθουν για ενα καλυτερο αυριο γιατι ας μην ξεχναμε οτι εμεις ειμαστε το μελλον τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Πρέπει να πληρώσεις για να δεις τα γραπτά σου? Γίνετε κάτι τέτοιο? Και γιατί να πληρώσεις?? Εμ δεν είσαι μόνο εσύ!! Και εγώ και κάτι χιλιάδες άτομα νομίζαμε ότι γράψαμε και μας ήρθαν καατι κουλούρες.. πάλι καλά έβγαλες 15000 μόρια!.. Αν και λόγο ηλικίας, δεν με αγχώνουν τα μόρια.
Δηλαδή αν μια σχολή έχει κενή θέση, θα σε πάρουν για να γεμίσει το τμήμα. Εκτός αν δεν σε παίρνουν για να μην χαλάσουν της πιέτες τους.. Αλλά έτσι όπως καταντήσαμε, δεν θα κάνουν εξαιρέσεις?

Δεν θα γεμίσουν τα τμήματα? Έχουν περιθώρια να λένε « λίγους και καλούς» η μήπως λίγα άτομα = κλείσιμο μετά!!?? Χαχα
Ερώτηση αυτό..

Εγώ όπως τα είδα χθες, φρίκαρα, απόρησα πως τελευταία στιγμή θα προλάβουν 40-50000 μηχανογραφικά να κατατεθούν ηλεκτρονικά!! Θα φρίκαρε ο σερβερ! Εκτός αν δεν δηλώσουν όλοι!.
Μέχρι χθες το βράδυ ήταν 56000 πρωτόκολλο. Σήμερα δεν γνωρίζω και οι θέσεις ανέρχονται περίπου στης 75000?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Πρέπει να πληρώσεις για να δεις τα γραπτά σου? Γίνετε κάτι τέτοιο? Και γιατί να πληρώσεις?? Εμ δεν είσαι μόνο εσύ!! Και εγώ και κάτι χιλιάδες άτομα νομίζαμε ότι γράψαμε και μας ήρθαν καατι κουλούρες.. πάλι καλά έβγαλες 15000 μόρια!.. Αν και λόγο ηλικίας, δεν με αγχώνουν τα μόρια.
Δηλαδή αν μια σχολή έχει κενή θέση, θα σε πάρουν για να γεμίσει το τμήμα. Εκτός αν δεν σε παίρνουν για να μην χαλάσουν της πιέτες τους.. Αλλά έτσι όπως καταντήσαμε, δεν θα κάνουν εξαιρέσεις?

Δεν θα γεμίσουν τα τμήματα? Έχουν περιθώρια να λένε « λίγους και καλούς» η μήπως λίγα άτομα = κλείσιμο μετά!!?? Χαχα
Ερώτηση αυτό..
Ένα τμήμα θα πάρει τόσους υποψήφιους όσες είναι οι θέσεις οι οποίες έχει προκυρήξει,η βάση είναι απλά ο βαθμός του τελευταίου υποψηφίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Μα πλέον δεν ισχύουν οι βάσεις, μπορούν να πάρουν και από αυτούς που γράφουν κάτω από την βάση.
Πέρυσι, πανεπιστήμιο πείρε άτομο με 0.3

Ps: χθες βγήκε δελτίο τύπου, παράταση για την οριστικοποίηση μηχανογραφικού δελτίου, μέχρι τις 30/06
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Δεν είναι αναγκαστικό ότι μόνο οι αριστούχοι μαθητές μπαίνουν στο ischool, ίσως μόνο αριστούχοι συμμετείχαν στη δημοσκόπηση! εσύ θεωρείς ότι αυτή η δημοσκόπηση δείχνει όντως τα πραγματικά ποσοστά των φετινών Πανελληνίων;!;!:hmm:Δεν το βρίσκω πολύ ρεαλιστικό! Και δεν βρίσκω το λόγο γι' αυτήν την επιθετικότητα... Εκτός αν εξέλαβα λάθος το σχόλιό σου;):worry:

καμια επιθετικοτητα, απλα παραξενευομαι απο τα αποτελεσματα της δημοσκοπησης η οποια ειναι και ανωνυμη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ένα τμήμα θα πάρει τόσους υποψήφιους όσες είναι οι θέσεις οι οποίες έχει προκυρήξει,η βάση είναι απλά ο βαθμός του τελευταίου υποψηφίου.

Η βάση θα είναι απλά ο βαθμός του τελευταίου υποψηφίου :)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Πάντως παιδιά αν δείτε τα περσινά ποσοστά -> ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ :P
(Ειδικά στην κλίμακα των αριστούχων :D)

Ας παραθέσω λοιπον την σύγκριση :

2010 / 2011
Δείγμα 230 ατόμων / Δείγμα 265 ατόμων
[Bγάζω έξω αυτούς που δεν ήταν υποψήφιοι]

18-20 : 45,65% /27,92% [Μείωση : 17,73%]
16-18 : 28,70% /30,57% [Αύξηση : 1,87%]
14-16 : 10,00% /18,11% [Αύξηση : 8,11%]
12-14 : 6,52% /10,57% [Αύξηση : 4,05%]
10-12 :3,04% /3,77% [Αύξηση : 0,73%]
5-10 : 5,22% /7,93% [Αύξηση : 2,71%]
0-5 : 0,87% /1,13% [Αύξηση : 0,26%]

Και ας λάβουμε υπόψη το γεγονός ότι το ischool είναι κυρίως η "αφρόκρεμα" των μαθητών!
Και επίσης ότι αυτοί που έγραψαν χαμηλά,
σιγά μην κάθονται να λένε τους βαθμούς τους βλέποντας τα 18αρια και τα 19αρια,
όντας και οι ίδιοι απογοητευμένοι με την επίδοσή τους :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

loobs

Νεοφερμένος

Η μελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
καμια επιθετικοτητα, απλα παραξενευομαι απο τα αποτελεσματα της δημοσκοπησης η οποια ειναι και ανωνυμη....

Εντάξει τότε! Σ' αυτό συμφωνώ απόλυτα, μα είναι προφανές ότι η δημοσκόπηση δεν βγάζει αξιόπιστα αποτελέσματα!;) τι μαθαίναμε όλη τη χρονιά στη στατιστική; Για να είναι αξιόπιστη μια μελέτη, πρέπει τα δείγματα του πληθυσμόυ που μελετάει να αντιπροσωπεύουν όλο τον πληθυσμό!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Παντως,κι εγω σε καποια μαθηματα οπως ειπε ενα παιδι πιο πανω,σκεφτομουν να βρω λαθη που να δικαιολογουν τις βαθμολογιες που πηρα σε καποια μαθηματα(κι οχι μονο εγω,κι αλλα παιδια).Πχ ιστορια περιμενα να γραψω 18+,για να με βοηθησει βαθμολογικα,και οταν ειδα 16.3 εμεινα καγκελο!Οπως το 16.2 στα αρχαια(περιμενα 17 στη χειροτερη περιπτωση) και το 13.7 στην εκθεση!!!(περιμενα 15+).Και στη βιολογια ενω τα ειχα ελεγξει στο φροντηστηριο με την καθηγητρια μου,και περιμενα 17.5,μου ρθε 16.8!Βεποντας τις βαθμολογιες κι αλλων παιδιων που ηταν πολυ καλοι μαθητες,σκεφτομουν μηπως οι διορθωτες ειχαν ξεχασει να προσθεσουν μοναδες στον τελικο βαθμο ή ξερω εγω τι αλλο.
Τελος παντων,δεν αξιζει να δωσει καποιος λεφτα για να δει το γραπτο οτυ,εφοσον δεν αλλαζει η βαθμολογια.Δεν αξιζει να χαλιεται ψυχολογικα καποιος για αυτα!(εγω το συνειδητοποιησα 2 μερες μετα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Και εγώ είμαι ο τύπος που παπαγαλίζω σε εξετάσεις, όπως μου παραδοθεί η διαβάσω, έτσι ακριβώς το γράφω σε εξετάσεις (το είχα από μικρό παιδί αυτό).. Τα θεωρητικά μου ήταν 05 , 03… Η τα θέματα ήταν παγίδες και άλλα ήθελαν, άλλα ζητούσαν η σκόπιμα έθαψαν την επαρχία!.. (κουλούρες όλοι πήραμε, αφού ήμουν 3ος καλύτερος κουλουράς).

Το άλλο που παρατήρησα ήταν οι βαθμολογίες των 2 βαθμολογητών.. Σε όλα ήταν ίδια, ούτε 1 μονάδα απόκλισης (μήπως ο δεύτερος δεν το κοίταζε καθόλου???)..
Μιας και ήταν η πρώτη φορά που έδωσα πανελλαδικές, μου άφησε μια ξινίλα στημένου η αλήθεια.. (όχι όταν είδα τους βαθμούς μου, αλλά όταν είδα όλους τους βαθμούς του σχολείου).

Δεν γίνετε να ήταν ΟΛΟΙ κουλουράδες.. ;)
Το θέμα είναι κάπου θα μπουν και οι κουλούρες, αλλά όχι εκεί που πραγματικά ήθελαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Και εγώ είμαι ο τύπος που παπαγαλίζω σε εξετάσεις, όπως μου παραδοθεί η διαβάσω, έτσι ακριβώς το γράφω σε εξετάσεις (το είχα από μικρό παιδί αυτό).. Τα θεωρητικά μου ήταν 05 , 03… Η τα θέματα ήταν παγίδες και άλλα ήθελαν, άλλα ζητούσαν η σκόπιμα έθαψαν την επαρχία!.. (κουλούρες όλοι πήραμε, αφού ήμουν 3ος καλύτερος κουλουράς).

Το άλλο που παρατήρησα ήταν οι βαθμολογίες των 2 βαθμολογητών.. Σε όλα ήταν ίδια, ούτε 1 μονάδα απόκλισης (μήπως ο δεύτερος δεν το κοίταζε καθόλου???)..
Μιας και ήταν η πρώτη φορά που έδωσα πανελλαδικές, μου άφησε μια ξινίλα στημένου η αλήθεια.. (όχι όταν είδα τους βαθμούς μου, αλλά όταν είδα όλους τους βαθμούς του σχολείου).

Δεν γίνετε να ήταν ΟΛΟΙ κουλουράδες.. ;)
Το θέμα είναι κάπου θα μπουν και οι κουλούρες, αλλά όχι εκεί που πραγματικά ήθελαν.
Μισό να φέρω το tinfoil hat μου!
It's conspiracy time!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina09

Νεοφερμένος

Η katerina09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
εγώ έβγαλα 15.509 από θεωρητίκη που μέσα στην τραγική κατάσταση που επικράτησε στο σχολείο μου θεωρείται από τους καλύτερους βαθμούς!προσωπικά δεν πιστεύω οτι οι βαθμοί που είχα σε ορισμένα μαθήματα ήταν αυτό που πραγματικά άξιζα!διάβαζα πάρα πολύ κ είχα βάλει στόχο να μπώ στην πρώτη σχολή που είχα επιλέξει!αυτό που θεωρώ απαράδεκτο ήταν οι μέγαλε αποκλίσεις που είχαν τα γραπτά μου!συγκεκριμένα αναφέρομαι στα μαθήματα της βιολογίας της έκθεσης κ της ιστορίας κατεύθυνσης!θα ξεκινήσω με τη βιολογία όπου έπειτα απο πολλές ώρες μελέτης με την καθηγήτρια μου κ αφού είχαμε εξαντλήσει ολες τις λύσεις που είχαν δωθεί για το κάθε θέμα είδαμε οτι οι απάντησεις μου ταυτίζονταν με όλες τις πιθάνες λύσεις κ είχα σίγουρα το απόλυτο 20 αφού οι απαντήσεις μου ήταν τεκμηριωμένες κ δεν ήταν δυνατόν να έχω χάσει ένα μόριο απο πουθενά!όταν βγήκαν τα αποτελέσματα στη βιολογία ο βαθμός του πρώτου εξεταστή ήταν 19,8 ενώ του δεύτερου 18 με αποτέλεσμα να βγεί ένα τελικό 18.7 προσπαθώντας ακόμα να καταλάβουμε απο που έχω χάσει έστω κ ένα μόριο!έπειτα το μεγάλο σόκ ήταν στην έκθεση!η απόκλιση κ εδώ ήταν απαράδεκτη αφού είχα πιάσει όλα τα συνώνυμα κ είχα δώσει τό καλύτερο γραπτό που είχα δώσει ποτέ με μια πολύ καλή δομή η οποία ανταποκρινόταν πλήρως στο ζητούμενο θέμα!εδώ ο πρώτος βαθμολογητής μου έβαλε 14 κ ο δεύτερος 10,8 !τελικό βαθμό είχα 11,7!είναι σαν να μην είχα γράψει καθόλου την έκθεση δηλαδή!το ίδιο συνέβη κ σε μια άλλη μαθήτρια του σχολείου μου στην οποία ο πρώτος εξεταστής έβαλε 83 κ ο δεύτερος ...........60!τέλος όσο αφορά την ιστορία κατεύθυνσης ήταν η μεγαλύτερη απογοήτευση καθώς ήταν το μοναδικό μάθημα που διάβαζα με ευχαρίστηση κ στο οποίο στηριζόμουν περισσότερο απο κάθε άλλο μάθημα κ στόχευα απο 18 κ πάνω!εδώ ο πρώτος εξεταστής μου έβαλε 16.5 κ ο δεύτερος 18.9 κ ο βαθμός μου κατέληξε στο 17!το ίδιο συνέβη κ έδω με έναν συμμαθήτη μου μόνο που εδώ η απόκλιση ειλικρινά ήταν γελοία!ο πρώτος βαθμολογητής λοιπόν τον βαθμολόγησε με 81 αφαιρώντας του 19 μονάδες απο λάθη κ ο δεύτερος με 100 βρίσκοντας τον αλάνθαστο!το γραπτό του πήγε κ σε τρίτο εξεταστή ο οποίος κ τελικά τον δικαίωσε κ του έβαλε 99!τα συμπεράσματα που έβγαλα απο αυτές τις αποκλίσεις είναι οτι οι εξεταστές δεν διόρθωναν αντικειμενικά κ με βάση τις οδηγίες του υπουργείου παιδείας το οποίο κ αυτό αποδείχτηκε κ φέτος ανεύθυνο με τρομερά λάθη κ χωρίς να μπορεί να διαχειριστεί σωστά τη διαδικασία των πανελλαδικών εξετάσεων!ευελπιστώ του χρόνου οι εξεταστές που θα διορθώνουν τα γραπτά να είναι άνθρωποι ακέραιοι κ να βαθμολογούν με γνώμονα τις γνώσεις των παιδιών κ τις οδηγίες που τους δίνονται κ να σταματήσουν να γκρεμίζουν τα όνειρα χιλιάδων νέων που απλά προσπαθούν για έναν καλύτερο κόσμο ίσως λίγο πιο ανθρώπινο απο αυτόν που έχουμε σήμερα!άλλωστε ας μην ξεχνάμε..εμείς είμαστε το μέλλον τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Offtopic, πότε θα μάθουμε αν περάσαμε και που περάσαμε?
Γνωρίζει κάποιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

updown

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο updown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
επειδη θελω να ξαναδωσω πρεπει να κανω κατι πριν το φεβρουαριο ,τιποτα αιτησεις κτλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top