Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Μην ανησυχείς, καμία απολύτως παρεξήγηση :-)
Δίκιο έχεις σε αυτό, όλα λύνονται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Αντίστοιχα με τον Rudy και εγώ είμαι απίστευτα τελειομανής, οπότε λύνω τις ασκήσεις μία μία.
Τα βοηθήματα του σαλτερή, του μαθιουδάκη κλπ είναι φτιαγμένα κατά τέτοιον τρόπο, ώστενα πηγαίνεις από τις απλές βαθμιαία στις δύσκολες ασκήσεις.
Λύνοντας τες μία-μία μαθαίνεις κάθε λεπτομέρεια του κεφαλαίου, η οποία μπορεί να μην φαίνεται όταν διαβάζεις την άσκηση.
Εμένα ζήτημα να με δυσκολεύουν οι τελευταίες κάθε κεφαλαίου. Οι άλλες φεύγουν σε δευτερόλεπτα.
Σε αυτές βάζεις αστεράκι για να τις ξαναλύσεις στην επανάληψη μαζί με τις λυμένες ασκήσεις που έχουν τις βασικές μεθοδολογίες που πρέπει να ξέρεις.
Σίγουρη συνταγή για την επιτυχία. Φέτος χημεία-φυσική έγραψα σχεδόν 20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Εγω λύνω του Σαββάλα, του Παπαδάκη....
20 φυσική;;;;......... Καλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο μόνο το πόσο λύνεις αλλά και το τι μυαλό κουβαλάει ο καθένας μας, σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Όχι φίλε μου. Όλοι μπορούν να γράψουν 20 στην φυσική.
Το 99% είναι θέμα προσπάθειας. Όλοι ένα μέσο μυαλό το έχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rudy

Νεοφερμένος

Ο Rudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Κοιτα η φυσικη ειναι θεμα κατανοησης της ασκησης και αντιληψης της μικρης λεπτομερειας για την ευστοχη επιλυση της.Αυτον τον σκοπο εχουν τα βοηθηματα και γι αυτο ειναι καλο να τις λυνεις μια-μια με τη σειρα τις ασκησεις μεχρι και την τελευταια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε κάτι και για τα Μαθηματικά; Δεν δίνω φυσική και μάλλον τόση ώρα μάλλον μιλούσατε για βοηθήματα φυσικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rudy

Νεοφερμένος

Ο Rudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγω δεν δινω μαθηματικα αλλα γνωριζω πως Μπαρλας και Παπαδακης ειναι πολυ δυνατα βοηθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Ναι βρε Rudy, δικό μου λάθος. Έπρεπε να καταλάβω τι δίνεις εφόσον θες ιατρικά επαγγέλματα, αλλά βλέπεις ένα μεγάλο μείον μου είναι το οτι είμαι παπατρέχας και βιάζομαι. Για να προλάβω τι, δεν ξέρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε κάτι και για τα Μαθηματικά; Δεν δίνω φυσική και μάλλον τόση ώρα μάλλον μιλούσατε για βοηθήματα φυσικής.

Εκτός από Μπάρλα/Παπαδάκη θα σου έλεγα να κοιτάξεις Στεργίου - Νάκη (από κριτικές φίλων,ήταν αρκετά ικανοποιημένοι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Εκτός από Μπάρλα/Παπαδάκη θα σου έλεγα να κοιτάξεις Στεργίου - Νάκη (από κριτικές φίλων,ήταν αρκετά ικανοποιημένοι)
Ήμουν ανάμεσα σε Παπαδάκη και Στεργίου-Νάκη και είδα οτι λίγο-πολύ είναι παρόμοια, σαν πρώτη ματιά και πήρα τον Παπαδάκη. Πιο πέρα για τελική επανάληψη, μπορεί να πάρω κάτι ακόμα.

Μόνο ΑΟΘ δεν έχω βοήθημα επειδή έχει βρει 2 σάιτ που επεξηγούν και έχουν και αρκετές ασκησούλες για λύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Μια χαρά είσαι.Καλή συνέχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Αοθ πάρε οπωσδήποτε βοήθημα. Είναι βαρύτητας, μην κάνεις βλακείες. Προτείνω αυτό του σαββάλα με τους πολλούς συγγραφείς.
Μαθηματικά από παπαδάκη λύσε ένα 70-80% των ασκήσεων, από μπάρλα όλες.
Αν έχεις χρόνο πάρε και στεργίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Μια χαρά είσαι.Καλή συνέχεια
Ευχαριστώ πολύ.

Αοθ πάρε οπωσδήποτε βοήθημα. Είναι βαρύτητας, μην κάνεις βλακείες. Προτείνω αυτό του σαββάλα με τους πολλούς συγγραφείς.
Μαθηματικά από παπαδάκη λύσε ένα 70-80% των ασκήσεων, από μπάρλα όλες.
Αν έχεις χρόνο πάρε και στεργίου.
Έχω λύσει πόσες ασκήσεις ΑΟΘ, θα λύσω και όλες τις ασκήσεις των παλαιότερων πανελληνίων. Δεν είναι κάτι τρομερό, βασικές ασκήσεις είναι και διάβασμα λόγω θεωρίας, αν είναι για βοήθημα θα το κοιτάξω πιο πέρα....
Πότε θα προλάβω να τα κάνω όλα τα βοηθήματα Μαθηματικών;; Αν είναι να πάρω κάποιο ακόμα, θα το κάνω στην τελική επανάληψη.

Παιδιά σας αφήνω εγω, να λύσω τίποτα ακόμα.... Καλό σας βράδυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Οντως ο παπαδακης ειναι πολυ καλος για τον μπαρλα δεν ξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Άσχετο αλλά πόσο ανησυχητικό είναι το οτι κάνω επανάληψη 1ο κεφάλαιο Μαθηματικά και θυμάμαι σχεδόν τα μισά;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Άσχετο αλλά πόσο ανησυχητικό είναι το οτι κάνω επανάληψη 1ο κεφάλαιο Μαθηματικά και θυμάμαι σχεδόν τα μισά;;;;
Αχ όχι, μη μπαίνεις σ'αυτό το τρυπακι του να αγχώνεσαι επειδή δεν τα θυμάσαι όλα. Μόνο κακό μπορεί να σου κάνει αυτό.
Repetition makes it permanent;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Αχ όχι, μη μπαίνεις σ'αυτό το τρυπακι του να αγχώνεσαι επειδή δεν τα θυμάσαι όλα. Μόνο κακό μπορεί να σου κάνει αυτό.
Repetition makes it permanent;)

Απλώς, όταν έδινα μαθηματικά είχα πατώσει και ένα τεράστιο άγχος για αυτό το μάθημα το εχω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Απλώς, όταν έδινα μαθηματικά είχα πατώσει και ένα τεράστιο άγχος για αυτό το μάθημα το εχω....
Το καταλαβαίνω αυτό, been there done that αλλά προσπάθησε να μη το πολυσκέφτεσαι. Απ'την εμπειρία μου και μόνο είμαι σε θέση να γνωρίζω πως άμα τα πάρεις με το καλό και τα διαβάζεις με μεθοδικότητα και συνέπεια, δεν έχεις κάτι να φοβάσαι. Όταν έδινα πρώτη φορά πανελλήνιες τα είχα πάρει πάρα πολύ στραβά. (τη γενικότερη ιδέα είχα παρει στραβά, αλλά ναιι :P ) Ε από ένα σημείο και μετά προφανώς έχασα τη μπάλα. Αλλά οκ, εγώ δεν ήξερα και που ήθελα να περάσω τότε και δεν είχα κάτι να με παρακινεί. Anyway, έχοντας ένα στόχο, τα πήρα απ'την αρχή, κυριολεκτικά έλιωσα πάνω απ'τον Παπαδάκη/Μπάρλα και κατάφερα να ανεβάσω τον βαθμό μου κατά 6 μονάδες. Πως το κατάφερα; Έκανα επαναλήψεις. Υπήρχε τόσος ελεύθερος χρόνος, όπου μου έφθανε να κάνω επαναλήψεις στα παλαιότερα κεφάλαια. Όπου νιώθεις ότι δεν είσαι πολύ...δυναμική, σημείωνε το κάπου, και όποτε έχεις ελεύθερο χρόνο - που σίγουρα έχεις- κάνε επαναλήψεις σ'αυτά. Δε ξέρω ποιο βοήθημα έχεις, αλλά για θεωρία και για λυμένα παραδείγματα σου προτείνω να πάρεις Παπαδάκη. Τα εξηγεί τόσο καλά, τόσο αναλυτικά που δεν είναι δυνατό να μη γίνουν κατανοητά.
Είναι ακόμη πολύ νωρίς για να αγχώνεσαι, πίστεψε με. Έρχονται τα Χριστούγεννα σιγά-σιγά, τότε θα κάνεις ακόμη περισσότερες επαναλήψεις και θα θυμηθείς τα περισσότερα - αν όχι όλα.-
Θυμήθηκα τα δικά μου τώρα γαμώτο, στο καλό, συγκινήθηκα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Το καταλαβαίνω αυτό, been there done that αλλά προσπάθησε να μη το πολυσκέφτεσαι. Απ'την εμπειρία μου και μόνο είμαι σε θέση να γνωρίζω πως άμα τα πάρεις με το καλό και τα διαβάζεις με μεθοδικότητα και συνέπεια, δεν έχεις κάτι να φοβάσαι. Όταν έδινα πρώτη φορά πανελλήνιες τα είχα πάρει πάρα πολύ στραβά. (τη γενικότερη ιδέα είχα παρει στραβά, αλλά ναιι :P ) Ε από ένα σημείο και μετά προφανώς έχασα τη μπάλα. Αλλά οκ, εγώ δεν ήξερα και που ήθελα να περάσω τότε και δεν είχα κάτι να με παρακινεί. Anyway, έχοντας ένα στόχο, τα πήρα απ'την αρχή, κυριολεκτικά έλιωσα πάνω απ'τον Παπαδάκη/Μπάρλα και κατάφερα να ανεβάσω τον βαθμό μου κατά 6 μονάδες. Πως το κατάφερα; Έκανα επαναλήψεις. Υπήρχε τόσος ελεύθερος χρόνος, όπου μου έφθανε να κάνω επαναλήψεις στα παλαιότερα κεφάλαια. Όπου νιώθεις ότι δεν είσαι πολύ...δυναμική, σημείωνε το κάπου, και όποτε έχεις ελεύθερο χρόνο - που σίγουρα έχεις- κάνε επαναλήψεις σ'αυτά. Δε ξέρω ποιο βοήθημα έχεις, αλλά για θεωρία και για λυμένα παραδείγματα σου προτείνω να πάρεις Παπαδάκη. Τα εξηγεί τόσο καλά, τόσο αναλυτικά που δεν είναι δυνατό να μη γίνουν κατανοητά.
Είναι ακόμη πολύ νωρίς για να αγχώνεσαι, πίστεψε με. Έρχονται τα Χριστούγεννα σιγά-σιγά, τότε θα κάνεις ακόμη περισσότερες επαναλήψεις και θα θυμηθείς τα περισσότερα - αν όχι όλα.-
Θυμήθηκα τα δικά μου τώρα γαμώτο, στο καλό, συγκινήθηκα. :redface:

Tον Παπαδάκη έχω και εγω και είναι πολύ καλό, αν και σε μερικές ασκήσεις κολλάω για κάποιες ώρες χωρίς να βρω λύση και φυσικά χωρίς να κοιτάξω την λύση στο τέλος του βιβλίου.
Δεν ξέρω αν έχεις δει την πρώτη μου ανάρτηση, στην οποία γράφω οτι θα δώσω πάλι μετά απο δεκαετία, άρα όπως καταλαβαίνεις μπαίνω σε αυτό το κλίμα και χωρίς φροντιστήρια-αυτός είναι ένας βασικός λόγος που με αγχώνουν τα Μαθηματικά-. Δυστυχώς ή ευτυχώς έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο, (ευτυχώς για να μπορώ να διαβάζω και δυστυχώς επειδή στην ηλικία που είμαι θα ήθελα να έκανα άλλα πράγματα και να είχα μια πιο ''μόνιμη'' ζωή, πχ. δουλειά).
Πως θα καταφέρω την μεθοδικότητα και την συνέπεια όταν αγχώνομαι και απογοητεύομαι σε κάποια σημεία;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Tον Παπαδάκη έχω και εγω και είναι πολύ καλό, αν και σε μερικές ασκήσεις κολλάω για κάποιες ώρες χωρίς να βρω λύση και φυσικά χωρίς να κοιτάξω την λύση στο τέλος του βιβλίου.
Δεν ξέρω αν έχεις δει την πρώτη μου ανάρτηση, στην οποία γράφω οτι θα δώσω πάλι μετά απο δεκαετία, άρα όπως καταλαβαίνεις μπαίνω σε αυτό το κλίμα και χωρίς φροντιστήρια-αυτός είναι ένας βασικός λόγος που με αγχώνουν τα Μαθηματικά-. Δυστυχώς ή ευτυχώς έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο, (ευτυχώς για να μπορώ να διαβάζω και δυστυχώς επειδή στην ηλικία που είμαι θα ήθελα να έκανα άλλα πράγματα και να είχα μια πιο ''μόνιμη'' ζωή, πχ. δουλειά).
Πως θα καταφέρω την μεθοδικότητα και την συνέπεια όταν αγχώνομαι και απογοητεύομαι σε κάποια σημεία;;;;
Σε όποιες ασκήσεις κολλάς μπορείς να μας γράφεις στο εξής θέμα ώστε να σου δίνουμε κάποιες κατευθύνσεις/υποδείξεις για να φτάσεις στη λύση.
Ομολογώ πως όχι, δεν το γνώριζα αυτό. Είχα στο μυαλό μου ότι έδωσες πέρυσι ας πούμε και τα είχες νωπά ακόμη. :/: Δεν γνωρίζω πως είναι να πιάνεις τις πανελλήνιες και δη τα μαθηματικά μετά από δεκαετία.
Πάντως δεν είσαι η μόνη που κολλά σε ασκήσεις για ώρες. Μου έχει τύχει να μη μπορώ να λύσω μια άσκηση μαθηματικών, να'χω στύψει το κεφάλι μου, να βλέπω τη λύση στον ύπνο μου ( ναι, κι όμως) και να ξυπνώ στις 4 τα χαράματα για να τη γράψω.
Αυτά είναι προβλήματα που λίγο-πολύ όλοι αντιμετωπίσαμε, στα μαθηματικά ειδικά.
Well, I never said it was easy. Άμα έχεις στόχο και θες να τον πετύχεις, πρέπει να ξεχάσεις τις απογοητεύσεις και τα άγχη, πραγματικά μόνο κακό σου κάνουν. Κάνε την προσπάθεια σου όσο το δυνατόν καλύτερα μπορείς, κάνε τις επαναλήψεις σου αρκετά συχνά - το πιο σημαντικό θεωρώ- και εύχομαι όλα να πάνε καλά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top