MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Με την αλλαγή κατεύθυνσης στόχευα σε σώματα ασφαλείας (πυροσβεστική, λιμενικό, αστυνομία) δεν με ενδιαφέρει τίποτα άλλο από αυτή την κατεύθυνση. Γι αυτό έγραψα εδώ γιατί είναι μια απόφαση με ρίσκο. Στην θετική έχεις πιο πολλές επιλογές σε στρατό και με μεγάλο εύρος μορίων.
Αμα στοχευεις σε οποιαδηποτε στρατιωτικη σχολη και οχι μονο σε σωματα ασφαλειας προτεινω να μην αλλαξεις κατευθυνση. Εστω και τη ΣΜΥ-Οπλα που ειναι η πιο χαμηλη σε μορια απο τις στρατιωτικες σχολες μπορεις να την πιασεις. Τα σωματα ασφαλειας επειδη βρισκονται σε 3 διαφορετικα πεδια και υπαρχει καθε χρονο ολο και μεγαλυτερη ζητηση (το οριο ηλικιας σε αυτα ειναι 26 και οχι 21 οποτε αρκετοι τελειωνουν πρωτα καποιο Πανεπιστημιο και μετα ξανδινουν για σωματα ασφαλειας) θα εχουν πολυ υψηλη βαση και ειναι λιγο θεμα τυχης η εισαγωγη σε αυτα.
 

Makis7

Νεοφερμένος

Ο Makis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπερα!
Εδωσα φετος για τεφαα απο την κατευθυνση υγειας και δυστηχως τα πραγματα δεν πηγαν οπως περιμενα,βγαζοντας 9000 μορια απο τα γραπτα και 2600 απο τα αθληματα.😥
Σκεφτομαι να ξαναδωσω αλλα αυτην την φορα απο οικονομικα.Θεωρητε πως ειναι εφικτο να πιασω 14500+ μορια απο τα γραπτα.
Ευχαριστω!!
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Καλησπερα!
Εδωσα φετος για τεφαα απο την κατευθυνση υγειας και δυστηχως τα πραγματα δεν πηγαν οπως περιμενα,βγαζοντας 9000 μορια απο τα γραπτα και 2600 απο τα αθληματα.😥
Σκεφτομαι να ξαναδωσω αλλα αυτην την φορα απο οικονομικα.Θεωρητε πως ειναι εφικτο να πιασω 14500+ μορια απο τα γραπτα.
Ευχαριστω!!
Κοίτα, αυτο απο εσενα εξαρτάται. Η πληροφορική θεωρειται ευκολουλα, ισως στα μαθηματικά να δυσκοκευτεις. Μην ρωτας αν ειναι εφικτο ή οχι, δεν θα σου πει κανεις εδω περα τι θα καταφέρεις και τι οχι.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλησπερα!
Εδωσα φετος για τεφαα απο την κατευθυνση υγειας και δυστηχως τα πραγματα δεν πηγαν οπως περιμενα,βγαζοντας 9000 μορια απο τα γραπτα και 2600 απο τα αθληματα.😥
Σκεφτομαι να ξαναδωσω αλλα αυτην την φορα απο οικονομικα.Θεωρητε πως ειναι εφικτο να πιασω 14500+ μορια απο τα γραπτα.
Ευχαριστω!!

Ξαναδώσε από την κατεύθυνση υγείας για να μην διαβάζεις άλλα μαθήματα την δεύτερη φορά.

Οταν κάτι το θές πάρα πολύ είναι εφικτό.

Εγώ πιστεύω πως εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.Μπορεί να μην συγκεντρώθηκες στο διάβασμα όπως πρέπει ή μπορεί και να είχες στρές και τώρα να τα πας καλύτερα.

Από 9000 μόρια στα 14000 μόρια δεν είναι εύκολη υπόθεση πάντως.

Καλή Επιτυχία
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κορώνα

Νεοφερμένος

Η Κορώνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γειά σας, φέτος ήμουν στην θετική κατεύθυνση και μάζεψα 11χιλιαδες μόρια με λίγο διάβασμα(σε κάποια μαθήματα καθόλου) και λίγους μήνες φροντιστήριο χωρίς κάποιο στόχο. Βλέποντας τις σχολές ξανά ερωτεύτηκα την ευελπίδων. Πολλοί μου λένε ότι δεν πρόκειται να γράψω τοσα πολλα μόρια, γιατί οι περισσότεροι πάνε και γράφουν είτε χειρότερα είτε ελάχιστα παραπάνω. Όμως εγώ αυτή την φορά θα διαβάσω κανονικά όπως θα έπρεπε. Πιστεύετε ότι γίνεται κάτι τέτοιο ή απλά ονειρεύομαι; (το ξέρω ότι εξαρτάται από τον μαθητή)
 

Guest 475402

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι ήταν αυτό που σε εμπόδισε να επιδιώξεις κάποιον συγκεκριμένο στόχο εξαρχής;
 

Κορώνα

Νεοφερμένος

Η Κορώνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Τι ήταν αυτό που σε εμπόδισε να επιδιώξεις κάποιον συγκεκριμένο στόχο εξαρχής;
Τα προγράμματα σπουδών όλων των σχολών (εκτός στρατού που δεν Είχα ψάξει) μου φαίνονταν εντελώς βαρετές αν κι μου άρεσαν σαν ιδέα κάποια επαγγέλματα και έτσι είχα χάσει το ενδιαφέρον μου και δεν Είχα στόχο
 

xriiistiiinaaa

Νεοφερμένος

Η xriiistiiinaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Φυσικα και μπορείς να τα καταφερεις! Από τη στιγμή που διάβασες λίγο χωρίς ιδιαίτερη βοήθεια (φροντιστήρια κλπ) και συγκέντρωσες τόσα μόρια με τα φετινά θέματα (ξερω άτομα από ιδιωτικά σχολεία με χίλια ιδιαίτερα/φροντιστήρια που έγραψαν λιγότερο από σενα στη θετική ), πιστεύω πως οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου. Απλά φέτος θα χρειαστεί να θέσεις ένα προγραμμα εξ’αρχης και να παρακολουθείς πιο συστηματικά φροντιστηριακά μαθήματα. Αν οντως το έχεις πάρει απόφαση και είσαι διατεθειμένος να κανεις αυτή τη «θυσία» φέτος, δηλαδη να οργανωθείς και να καλύψεις όλα τα κενά που άφησες τη φετινή χρονιά, εννοείται να ξανά δώσεις ! Εύχομαι καλή τυχη σε οτιδήποτε αποφασίσεις να κανεις εν τελει :)
 

fay01

Νεοφερμένος

Η fay01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Εννοέιται πως μπορείς αρκεί να το θες πραγματικά και προσπαθήσεις ουσιαστικά. Το έκανα και εγώ και έχω να σου πω πως δεν είναι τίποτα . Η δεύτερη χρονιά δεν συγκρίνεται με την πρώτη , θα έχεις πάρα πολύ χρόνο να κάνεις και άλλα πράγματα που σε ευχαριστούν . Επομένως αν είσαι αποφασισμένη ολα μπορει να συμβούν!! Καλή επιτυχία!!!
 

_merion

Νεοφερμένος

Η _merion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θα τα πω σύντομα.
Φέτος, έδωσα πανελλήνιες 3η συνεχόμενη χρόνια για Ιατρική. Έχασα τον στόχο μου για ΕΛΑΧΙΣΤΑ μόρια. Πέρασε το στάδιο της απογοήτευσης και θλίψης και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Να ξαναδώσω; Να το ρισκάρω; Οι φίλοι μου λένε συνέχεια πως αυτοί σε έναν χρόνο τελειώνουν και εγώ δεν έχω καν στην ουσία αρχίσει και πως και Ιατρική να μπω φέτος θα τελειωσω στα 28 και θα είμαι πολύ πίσω στην καριέρα μου και στην ζωή μου. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Χρειάζομαι κάποια συμβουλή.

Σκέφτομαι πως δεν έχει νόημα να συγκρίνομαι με τους άλλους, δεν με συμφέρει άλλωστε στην προκειμένη, και οι 9 μήνες θα περάσουν ούτως ή άλλως γρήγορα, οπότε αξίζει μια τελευταία προσπάθεια. Αλλιώς θα το μετανιώνω για πάντα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου,
Νομίζω έχεις πάρει την απόφασή σου και να την υποστηρίξεις όσο μπορείς. Πράγματι οι 9 μήνες περνάνε πολύ γρήγορα. Είναι αλήθεια πως θα τελειώσεις την Ιατρική, στην καλύτερη περίπτωση, στα 28 σου, όμως, σκέψου αρκετό κόσμο που πάει για Ιατρική μέσω κατατακτηρίων. Είναι σχετικό, το πότε θα αρχίσεις και θα πετύχεις ή όχι επαγγελματικά. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη διαδρομή, που ακολουθούν όλοι.
Εσύ θέλεις ξεκάθαρα Ιατρική, το αποδεικνύουν και οι αρκετές φορές, που έδωσες Πανελλήνιες.

Χαρά στο κουράγιο σου πραγματικά. Και καλή δύναμη στην προετοιμασία σου.
 

DimV

Νεοφερμένος

Ο DimV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Θα τα πω σύντομα.
Φέτος, έδωσα πανελλήνιες 3η συνεχόμενη χρόνια για Ιατρική. Έχασα τον στόχο μου για ΕΛΑΧΙΣΤΑ μόρια. Πέρασε το στάδιο της απογοήτευσης και θλίψης και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Να ξαναδώσω; Να το ρισκάρω; Οι φίλοι μου λένε συνέχεια πως αυτοί σε έναν χρόνο τελειώνουν και εγώ δεν έχω καν στην ουσία αρχίσει και πως και Ιατρική να μπω φέτος θα τελειωσω στα 28 και θα είμαι πολύ πίσω στην καριέρα μου και στην ζωή μου. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Χρειάζομαι κάποια συμβουλή.

Σκέφτομαι πως δεν έχει νόημα να συγκρίνομαι με τους άλλους, δεν με συμφέρει άλλωστε στην προκειμένη, και οι 9 μήνες θα περάσουν ούτως ή άλλως γρήγορα, οπότε αξίζει μια τελευταία προσπάθεια. Αλλιώς θα το μετανιώνω για πάντα.
Έδωσες με το παλιό σύστημα; Αν ναι σκέψου μήπως κάνεις 10% ( 6% βασικά) αφού ουσιαστικά όλες τις θέσεις της ιατρικής με το 10% θα τις πιάσουν από το παλαιό σύστημα επειδή σε αυτό η τελευταία ιατρική είχε βάση 1000+ μόρια παραπάνω από το νέο. Έχεις δηλαδή πολύ μικρότερο ανταγωνισμό σε αυτή την περίπτωση και πιθανόν να δικαιωθεί η προσπάθειά σου. Υποθέτωντας ότι το 10% θα ειναι κοινό όπως ήταν και το 2016.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,221 μηνύματα.
Θα τα πω σύντομα.
Φέτος, έδωσα πανελλήνιες 3η συνεχόμενη χρόνια για Ιατρική. Έχασα τον στόχο μου για ΕΛΑΧΙΣΤΑ μόρια. Πέρασε το στάδιο της απογοήτευσης και θλίψης και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Να ξαναδώσω; Να το ρισκάρω; Οι φίλοι μου λένε συνέχεια πως αυτοί σε έναν χρόνο τελειώνουν και εγώ δεν έχω καν στην ουσία αρχίσει και πως και Ιατρική να μπω φέτος θα τελειωσω στα 28 και θα είμαι πολύ πίσω στην καριέρα μου και στην ζωή μου. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Χρειάζομαι κάποια συμβουλή.

Σκέφτομαι πως δεν έχει νόημα να συγκρίνομαι με τους άλλους, δεν με συμφέρει άλλωστε στην προκειμένη, και οι 9 μήνες θα περάσουν ούτως ή άλλως γρήγορα, οπότε αξίζει μια τελευταία προσπάθεια. Αλλιώς θα το μετανιώνω για πάντα.

Και ποιός λέει οτι δεν θα σου καρφωθεί η ιδέα να δώσεις και 5η φορά, αλλιώς "θα το μετανιώνεις για πάντα" ; Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω,και ούτως η άλλως εσύ ξέρεις τι είναι το καλύτερο για εσένα,αλλά υπάρχει ο κίνδυνος να μπαίνεις σε έναν φαύλο κύκλο εδώ...

Πάντως η γνώμη μου για όσα παιδιά σκέφτονται να δώσουν πολλαπλές φορές και δίνουν πανελλήνιες για πρώτη φορά το 2021 είναι :

Μέχρι 2η φορά αξίζει να δώσεις εαν δεν θες με τίποτα την σχολή που πέρασες αρχικά και έχεις σκοπό να στρώσεις κώλο να διαβάσεις. Αλλά εαν κάποιος έχει αποφασίσει εκ των προτέρων, οτι ενδέχεται να δώσει και τρίτη φορά για τον στόχο του,είναι προτιμότερο εν τέλει να πάει όπου πέρασε αρχικά,να βγάλει την σχολή στα 4 χρόνια και να δώσει κατατακτήριες. Αν μη τι άλλο έχεις ένα χαρτί στο χέρι σου ήδη.
 

Valentina

Νεοφερμένος

Η Valentina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γιατι δεν σκεφτεσαι για σχολές οπως Φαρμακευτικη,Οδοντιατρική,κτηνιατρική;
Παρόλα αυτα αν ειναι όνειρο ζωής και δεν το κανεις απλα γιατι αου εχει κολλησει η ιδεα της Ιατρικής καντο.
Ωστόσο μπορει να ειναι σημαδι...
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Τις πρωτες δυο φορες τι πηγε στραβα και δεν καταφερες να μπεις; Αν θες απαντας βεβαια αλλα ως καποια που θα δωσει επισης 4η φορα πανελ του χρονου (και ειμαι ηδη 24 λολ) θα σου ελεγα να το ξαναπροσπαθησεις ^^ δεν συμφωνω με τις δυο φορες ως "οριο" στον αριθμο πανελληνιων που θα δωσει καποιος ουτε επισης πως ισως ειναι καποιο "σημαδι" τ οτι δεν καταφερες για τοσο λιγο να περασεις στην σχολη που ηθελες.. αν οντως εχασες την σχολη σου για ελαχιστα μορια τοτε υποθετω ειναι καλυτερο να δωσεις με το 10% ωστε να αποφυγεις το διαβασμα και το εξτρα αγχος για ακομη μια χρονια :)
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Εγω συμφωνώ να ξανα δωσεις αφου το αντέχεις, 9 μηνες δεν ειναι τιποταααα , πολλοι γνωστοι μου μπήκαμε ιατρικη με τη 3η φορα. Επομένως κ αυτοι στα 27 θα τελειώσουν + πόσοι αλλοι μπαίνουν με κατατακτήριες. Απλα κανε Μονο αυτο...βρες καλούς καθηγητές και στρωσου οσο μπορεις περισσοτερο..
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Ελπιζω να μην ειναι τρολ γτ κατα καιρους εχουν αποδειχτει μουφες κατι τετοια μηνυματα και τα account κλεινανε μετα απο 3 μερες.Επομενως ειμαι καλοπιστος και το πιστευω.Θελει γερα καρυδια η αποφαση σου να δωσεις 3 φορες και να πηγαινεις για τεταρτη.Εγω παντως θα σου προτεινα(δεν ξερω σε ποια σχολη εισαι γραμμενη τις 3 φορες που εδωσες θα περασες σε 3 διαφορετικες σχολες) ταυτοχρονα με τις πανελληνιες να εχεις και καβατζα τη σχολη που πετυχες γτ σε περιπτωση που αποτυχεις την τεταρτη φορα μενεις ξεκρεμαστος και φτανεις 21 ετων χωρις τιποτα.Στην τελικη υπαρχουν και οι κατατακτηριες.Τωρα καποιος ανεφερε το 10%.Ειναι και αυτο μια λυση αλλα κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει απολυτως τιποτα.Ακομα και να ισχυει αυτο που λετε παλιο-νεο κανεις δεν μπορει να εγγυηθει οτι δε θα του φαει τη θεση καποιος αλλος απο το παλιο που θα χει 1 μοριο παραπανω.Κοινως,ταυτοχρονα με την τεταρτη φορα περνα κανα μαθημα και απο τη σχολη
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Θα τα πω σύντομα.
Φέτος, έδωσα πανελλήνιες 3η συνεχόμενη χρόνια για Ιατρική. Έχασα τον στόχο μου για ΕΛΑΧΙΣΤΑ μόρια. Πέρασε το στάδιο της απογοήτευσης και θλίψης και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Να ξαναδώσω; Να το ρισκάρω; Οι φίλοι μου λένε συνέχεια πως αυτοί σε έναν χρόνο τελειώνουν και εγώ δεν έχω καν στην ουσία αρχίσει και πως και Ιατρική να μπω φέτος θα τελειωσω στα 28 και θα είμαι πολύ πίσω στην καριέρα μου και στην ζωή μου. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Χρειάζομαι κάποια συμβουλή.

Σκέφτομαι πως δεν έχει νόημα να συγκρίνομαι με τους άλλους, δεν με συμφέρει άλλωστε στην προκειμένη, και οι 9 μήνες θα περάσουν ούτως ή άλλως γρήγορα, οπότε αξίζει μια τελευταία προσπάθεια. Αλλιώς θα το μετανιώνω για πάντα.
Τι 27 τι 28. Έχει δικό όμως ο Samuel ότι αυτό μπορεί να σε βάλει σε έναν φαύλο κύκλο και το 28 να γίνει 30 όπως το 24 έγινε 28. Πολλα πράγματα μπορούν να πάνε στραβά και από ατυχία να μείνεις εκτός και το ένιωσα στο πετσί μου αυτό φέτος. Γι αυτό θα το σκεφτόμουν πααααρα πολύ να ξαναδωσω αν δεν περνούσα τελικά. Οι γονείς σου και οι καθηγητές σου όμως τι σε συμβουλεύουν; Η δικιά τους άποψη έχει μεγαλύτερη σημασία από τη δικιά μας
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
θα τελειωσω στα 28 και θα είμαι πολύ πίσω στην καριέρα μου και στην ζωή μου. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Χρειάζομαι κάποια συμβουλή.

Εχε υπ'οψιν πως πολλοί Γιατροί αν συμπεριλάβουμε την υποχρεωτική Μεταπτυχιακή Ειδίκευση μπαίνουν στην αγορά εργασίας μετά τα 30 και ορισμένοι πετυχημένοι με πλούσια καριέρα εργάζονται μέχρι τα βαθιά γεράματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top