Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ρισκάρεις σίγουρα απλώς, τα 8000-20000 ευρώ/χρόνο που θέλουν δίδακτρα τα πανεπιστήμια είναι πολύ υψηλότερα από το να δώσεις 2η ή 3η φορά ή ακόμα και 4η. Το να δώσει κάποιος 5-6+ φορές ελπίζω να μην υπάρχει άτομο, που υποβλήθηκε σε τέτοια διαδικασία. Γιατί ναι, χάνεις χρόνια πολλά από τη ζωή σου στο έτσι, απλώς δίνοντας πανελλήνιες.
Αναφέρομαι σε άτομα που διαβάζουν απλώς για να δώσουν πανελλήνιες και δεν ασχολούνται με κάτι άλλο.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Το δικό μου το φροντ παίρνει 3300 ειδική τιμή υποτίθεται επειδή είμαστε γνωστοί. Αν κάποιος συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό τα μαθηματα τότε πληρώνει πάνω από 13000. Και κακά τα ψεματα όταν θες ιατρική τα φροντιστήρια σε βάζουν σε μια σειρά. Μπορεί να μειωθούν αλλά δεν νομίζω να δίνει κανένας κάτω από 10000 για 4 φορές πανελλήνιες. Κι αν δεν περασεις τα λεφτά αυτα τα πεταξες
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Σιγά μην πληρώσει και εκατομμύριο ρε παιδιά! Χαλαρώστε λίγο!

Απορώ γιατί παιδιά ρωτάνε τόσο σημαντικές ερωτήσεις σε forum που ο καθένας θα πει την μαλακία του.

Το αν έχασε χρόνο ή όχι το ξέρει ο ίδιος.
Προσωπικά, πεταμένα λεφτά θεωρώ και παιδιά που μπήκαν σε σχολές και συμβιβάστηκαν με κάτι λιγότερο. Όταν ήμουν Γ λυκείου, χρόνια πριν, όλοι ήθελαν Ιατρική. Και ξεκίνησαν φροντιστήρια από Α' Λυκείου! Οι μισοί κατέληξαν Γεωπονικό και σε κάτι άσχετες σχολές, στις οποίες «σπουδάζουν» τώρα και θα καταλήξουν με πτυχία που ούτε οι ίδιοι ξέρουν τι είναι. Αυτό δεν είναι χάσιμο χρόνου;!

Αν αυτό είναι που θέλει να κάνει. Ας δώσει φέτος να δει τι θα γίνει. Και αφού δει τα λάθη του και γιατί δεν πέτυχε τον στόχο του. Ας ξαναδώσει και 4η και 5η φορά.
Όλοι δεν ξεκινάμε από την ίδια βάση. Κάποια παιδιά είναι πιο ανώριμα, αλλά δεν ξέρουν ακόμη τι θέλουν, κάποια μπορεί να έχουν προβλήματα στο σπίτι (γιατί συμβαίνουν και αυτά) που δεν βοηθάνε στο να κάτσεις να διαβάσεις, μπορεί να είχε προβλήματα υγείας, κατάθλιψης. Και πόσα άλλα. Ακόμη και να βαριόταν και να μην διάβαζε. Αν κατάλαβε το λάθος του και το πήρε απόφαση πως τώρα θα στρωθεί, μπορεί να διορθώσει τα πράγματα και δεν θα έχει χαθεί τίποτα. Γιατί δηλαδή πρέπει να τον καταδικάσουμε;

Άλλοι μπαίνουν στις σχολές και πετάνε χαρταετό.Αυτοι δεν έχουν χάσει χρόνο; Άλλοι χρωστάνε όλα τα μαθήματα των προηγούμενων ετών! Αυτοί δεν έχουν κάνει μαλακία;!

Επενδύει αυτή την στιγμή στον εαυτό του και στα όνειρα του. Τίποτα δεν πάει χαμένο. Καλύτερα να δώσει 10000€ και να μπει τελικά εκεί που θέλει πάρα να δώσει αλλά τόσα και να σπουδάσει σε μια σχολή που θα παρατήσει.

Ας σταματήσουν επιτέλους τα παιδιά να ρωτάνε σημαντικές ερωτήσεις σε ξένους που θα βγάλουν τα αποθημένα τους και τον κομπλεξισμό τους.

Το άλλο το παιδί, σε παρόμοια κατάσταση με σένα, το λέγανε μην σπουδάσεις.. σοβαρολογούμε τώρα;!

Κάνε την προσπάθεια σου! Και άσε όλα τα υπόλοιπα. Άδικα χάνεις χρόνο
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Καλα εννοειται ότι είναι χειρότερο να χανεις χρόνια σε μια σχολη άσχετη με αυτό που θέλεις. Αρκεί να είσαι αρκετά σίγουρος για το ότι το θέλεις όντως και να ξέρεις ότι αξίζει την προσπάθεια. Νομίζω όλα τα παιδιά αυτό είπαμε. Ζήτημα να ήταν ένας ο οποίος να ήταν αρνητικός.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Χαλαρά παιδιά, όπως ο φίλος.

 

Anonym0s

Νεοφερμένος

Ο Anonym0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας, μόλις τελείωσα τις πανελλήνιες με σχετικά κακή επίδοση (γύρω στα 13000 μόρια) με αποτέλεσμα να μην περνάω σε στρατιωτικές σχολές που είναι ο στόχος μου(με βάση τις περυσινές βάσεις). Θα περιμένω να βγουν τα αποτελέσματα αλλά έχω σκέψεις να ξαναδώσω. Έχοντας ψάξει , παρατήρησα ότι οι υποψήφιοι με το παλαιό σύστημα έχουν ένα χαμηλότερο ποσοστό εισαγωγής στα ΑΕΙ , οπότε σας ρωτάω αξίζει να δώσω με παλαιό ή με το νέο σύστημα; (Με το νέο εννοώ του 2020-21). Ακόμη , είναι ευνοικό και επιτρεπτό να αλλάξω κατεύθυνση δηλαδή από θετική σε τεχνολογική αλλάζοντας 2 μαθήματα και εφόσον έχω βρει σχολές που μου αρέσουν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας, μόλις τελείωσα τις πανελλήνιες με σχετικά κακή επίδοση (γύρω στα 13000 μόρια) με αποτέλεσμα να μην περνάω σε στρατιωτικές σχολές που είναι ο στόχος μου(με βάση τις περυσινές βάσεις). Θα περιμένω να βγουν τα αποτελέσματα αλλά έχω σκέψεις να ξαναδώσω. Έχοντας ψάξει , παρατήρησα ότι οι υποψήφιοι με το παλαιό σύστημα έχουν ένα χαμηλότερο ποσοστό εισαγωγής στα ΑΕΙ , οπότε σας ρωτάω αξίζει να δώσω με παλαιό ή με το νέο σύστημα; (Με το νέο εννοώ του 2020-21). Ακόμη , είναι ευνοικό και επιτρεπτό να αλλάξω κατεύθυνση δηλαδή από θετική σε τεχνολογική αλλάζοντας 2 μαθήματα και εφόσον έχω βρει σχολές που μου αρέσουν;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Υπάρχουν 2 δεδομένα:
1) Στις πανελλαδικές του 2021 θα υπάρχει μόνο ένα σύστημα. Το νέο.
2) Οι απόφοιτοι έχουν δικαίωμα να δώσουν για όποιο επιστημονικό πεδίο επιθυμούν.
Τα υπόλοιπα εσύ τα αποφασίζεις!
 

Maraki196

Νεοφερμένος

Η Maraki196 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Υπάρχουν 2 δεδομένα:
1) Στις πανελλαδικές του 2021 θα υπάρχει μόνο ένα σύστημα. Το νέο.
2) Οι απόφοιτοι έχουν δικαίωμα να δώσουν για όποιο επιστημονικό πεδίο επιθυμούν.
Τα υπόλοιπα εσύ τα αποφασίζεις!
Πώς γίνεται να υπάρχει μόνο ένα σύστημα αφού τα παιδιά που τελείωσαν φέτος λογικά θα έχουν διδαχτεί λιγότερη ύλη από τα παιδιά της επόμενης χρονιάς;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πώς γίνεται να υπάρχει μόνο ένα σύστημα αφού τα παιδιά που τελείωσαν φέτος λογικά θα έχουν διδαχτεί λιγότερη ύλη από τα παιδιά της επόμενης χρονιάς;

Η ύλη είχε διδαχθεί, απλά τον Απρίλιο μ΄όλη αυτή την αναστάτωση από τον κορωνοϊό, μειώθηκε η ύλη για τις πανελλαδικές εξετάσεις για να διευκολυνθούν οι υποψήφιοι.
Ειδικά στα φροντιστήρια η ύλη περίπου στο τέλος Φεβρουαρίου έχει ολοκληρωθεί προκειμένου να μείνει αρκετός χρόνος για επαναλήψεις.
Ακόμα και στην ακραία περίπτωση που έχουν κάποια κεφάλαια αδιάβαστα (που δεν το πιστεύω), έχουν έναν ολόκληρο χρόνο μπροστά τους να τα μάθουν!
 

Anonym0s

Νεοφερμένος

Ο Anonym0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αν υπάρξει παλαιό και νέο σύστημα με ποιο συμφέρει να δώσω; Ρωτάω γιατί το καθένα έχει διαφορετικό ποσοστό εισαγωγής στα ΑΕΙ
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.

Anonym0s

Νεοφερμένος

Ο Anonym0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αξίζει μία αλλαγή κατεύθυνσης την δεύτερη χρονιά αλλάζοντας 2 μαθήματα;(αντί φυσική, χημεία - ΑΟΘ, Προγραμματισμός)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Αξίζει μία αλλαγή κατεύθυνσης την δεύτερη χρονιά αλλάζοντας 2 μαθήματα;(αντί φυσική, χημεία - ΑΟΘ, Προγραμματισμός)

Εαν είσαι σίγουρος οτι δεν σε ενδιαφέρει ούτε το 2ο ούτε το 3ο πεδίο σαφώς .
Εαν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που σε κάνει να θες την αλλαγή το εαν αξίζει τότε εξαρτάται απο τον λόγο .
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Γεια σας, μόλις τελείωσα τις πανελλήνιες με σχετικά κακή επίδοση (γύρω στα 13000 μόρια) με αποτέλεσμα να μην περνάω σε στρατιωτικές σχολές που είναι ο στόχος μου(με βάση τις περυσινές βάσεις). Θα περιμένω να βγουν τα αποτελέσματα αλλά έχω σκέψεις να ξαναδώσω. Έχοντας ψάξει , παρατήρησα ότι οι υποψήφιοι με το παλαιό σύστημα έχουν ένα χαμηλότερο ποσοστό εισαγωγής στα ΑΕΙ , οπότε σας ρωτάω αξίζει να δώσω με παλαιό ή με το νέο σύστημα; (Με το νέο εννοώ του 2020-21). Ακόμη , είναι ευνοικό και επιτρεπτό να αλλάξω κατεύθυνση δηλαδή από θετική σε τεχνολογική αλλάζοντας 2 μαθήματα και εφόσον έχω βρει σχολές που μου αρέσουν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Να ξαναδώσεις αξίζει.

Εγώ στο παρελθόν έκανα λάθος και σπούδασα Οικονομικά.Μεγάλο λάθος.

Το επάγγελμα του Λογιστή είναι αρκετά απαιτητικό για να ανοίξω Λογιστικό Γραφείο και οι Τράπεζες δεν προσλαμβάνουν εύκολα προσωπικό.Επρεπε να σπουδάσω άλλο επάγγελμα.

Θα μπορούσα να ξαναδώσω και να διεκδικούσα ας πούμε το Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης.Παλιότερα διορίζανε το 2010 ας πούμε που θα είχα αποφοιτήσει και θα είχα έτοιμη δουλειά.

Οπότε για στρατιωτικές σχολές διεκδίκησε.Μην κάνεις το ίδιο λάθος με μένα να σπουδάσεις ένα επάγγελμα που θα σε οδηγήσει στην ανεργία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Anonym0s

Νεοφερμένος

Ο Anonym0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την συμβουλή Hacker13. Ο λόγος αλλαγής κατεύθυνσης είναι ότι αυτή η κατεύθυνση είναι πιο εύκολη από την θετική μιας και φέτος οι μαθητές σημείωσαν υψηλές βαθμολογίες σε σχέση με την θετική.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλημέρα, Ανώνυμε την ύλη στα 2 μαθήματα που θελεις να αλλαξεις την έχεις διδαχθεί και εχεις προετοιμαστεί γι αυτήν, επομένως είναι πιο εύκολο θεωρώ να την βελτιώσεις, ωστόσο τα μαθήματα στην ομάδα σπουδών των Οικομικων το ΑΟΘ, για παράδειγμα, είναι εύκολο στο να αποστηθίσεις την θεωρία και να μάθεις να λύνεις ασκήσεις.

Προσωπικά, δεν νομίζω να άλλαζα κατεύθυνση. Ωστόσο, αν εσένα σού είναι πιο εύκολο να γράψεις καλύτερα, αν πιστεύεις, στα μαθήματα της άλλης κατεύθυνσης, εννοείται να πας, χωρίς δεύτερη σκέψη. Όπου εσυ νομίζεις πως είναι ευκολότερο για την επίτευξη του στόχου σου.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Οικονομικά πάντως μην σπουδάσεις....ο χειρότερος κλάδος...εκτός εάν έχεις κάποιον συγγενή που εργάζεται στον κλάδο αυτόν και μπορεί να σε βολέψει με το που αποφοιτήσεις ή πάς για ΣΣΑΣ.
 

Anonym0s

Νεοφερμένος

Ο Anonym0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Με την αλλαγή κατεύθυνσης στόχευα σε σώματα ασφαλείας (πυροσβεστική, λιμενικό, αστυνομία) δεν με ενδιαφέρει τίποτα άλλο από αυτή την κατεύθυνση. Γι αυτό έγραψα εδώ γιατί είναι μια απόφαση με ρίσκο. Στην θετική έχεις πιο πολλές επιλογές σε στρατό και με μεγάλο εύρος μορίων.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με την αλλαγή κατεύθυνσης στόχευα σε σώματα ασφαλείας (πυροσβεστική, λιμενικό, αστυνομία) δεν με ενδιαφέρει τίποτα άλλο από αυτή την κατεύθυνση. Γι αυτό έγραψα εδώ γιατί είναι μια απόφαση με ρίσκο. Στην θετική έχεις πιο πολλές επιλογές σε στρατό και με μεγάλο εύρος μορίων.

Εφόσον μέσω της Θετικής έχεις περισσότερες επιλογές των σωμάτων ασφαλείας που σ΄ενδιαφέρουν πρωταρχικά τότε γιατί προβληματίζεσαι;
Ξαναδιάβασε τα μαθήματα που ήδη ξέρεις και δώσε ξανά πανελλαδικές!
Τι μπλέκεσαι με άλλα πεδία και καινούρια μαθήματα που θα πρέπει να μάθεις από την αρχή και με λιγότερα Τμήματα των σωμάτων ασφαλείας;
Θα γράψεις πολύ καλύτερα από φέτος και θα πετύχεις τον σκοπό σου!
Ξεκάθαρο δεν είναι;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top