Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Μάλλον θα είμαι εγω τέτοια περίπτωση :)
Ααα πολύ φιλη μου. Κι εγώ εδώσα ένα μάθημα και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι θα ξαναδώσω. Πού στοχεύεις; Θα σου πω κάτι που μου είπε ο εκθεσάς μου. Αν σκέφτεσαι από τώρα ότι θα ξαναδωσεις υπάρχει κίνδυνος να επαναπαφτεις και να παραιτηθείς για φέτος. Ας βγουν τα αποτελέσματα και βλέπεις
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
μπραβο ρε παιδια για την επιμονη σας.δεν μπορω να φανταστω πως ειναι να δινεις δευτερη φορα τι αγχος πρεπει να εχεις.ποσο μαλλον τεταρτη.κατα τη γνωμη μου και για να μην παρεξηγηθω ειναι γνωμη μου αν περασεις σε μια σχολη κοινως αποδεκτη καλη την πρωτη φορα καλο ειναι να την τελειωσεις και μετα πας για κατατακτηριες.ευκαιριες υπαρχουν παντα.
 

.orax

Νεοφερμένος

Η. orax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ααα πολύ φιλη μου. Κι εγώ εδώσα ένα μάθημα και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι θα ξαναδώσω. Πού στοχεύεις; Θα σου πω κάτι που μου είπε ο εκθεσάς μου. Αν σκέφτεσαι από τώρα ότι θα ξαναδωσεις υπάρχει κίνδυνος να επαναπαφτεις και να παραιτηθείς για φέτος. Ας βγουν τα αποτελέσματα και βλέπεις
Ιατρική Αθήνας..
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.

.orax

Νεοφερμένος

Η. orax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Όχι βρε φυσικά και θα πήγαινα αν περνούσα. Απλά ιδανικά στην Αθήνα μένω εκεί θα ήθελα να περάσω. :)
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
μπραβο ρε παιδια για την επιμονη σας.δεν μπορω να φανταστω πως ειναι να δινεις δευτερη φορα τι αγχος πρεπει να εχεις.ποσο μαλλον τεταρτη.κατα τη γνωμη μου και για να μην παρεξηγηθω ειναι γνωμη μου αν περασεις σε μια σχολη κοινως αποδεκτη καλη την πρωτη φορα καλο ειναι να την τελειωσεις και μετα πας για κατατακτηριες.ευκαιριες υπαρχουν παντα.
Ρε συ να σου πω... με το παλιό το σύστημα του 15 ένας που ήθελε ιατρική μπορεί να δήλωνε ημμυ και να περνούσε. Για ποιο λόγο να πάει να τελειωσει ημμυ και μετά να πάει κατακτηριεσ αφού θέλει να γίνει γιατρός; Με τις 4 φορές εγώ είμαι λίγο αντίθετη.. τουλάχιστον για εμένα αν και είναι κάτι πολύ μακρινό αυτό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όχι βρε φυσικά και θα πήγαινα αν περνούσα. Απλά ιδανικά στην Αθήνα μένω εκεί θα ήθελα να περάσω. :)
Υπομονή μέχρι τα αποτελέσματα και τότε θα δούμε τι θα κάνουμε. Προσωπικά γνώρισα ένα άτομο μέσα στο φορουμ το οποίο δίνει 5η φορά για φαρμακευτική. Αν θέλει ας πει την εμπειρία του
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Ιατρική Αθήνας..
Δηλαδή αποκλειεις τις υπόλοιπες πόλεις? Αν περνούσες έξω δεν θα πήγαινες? Επίσης πως ξέρεις ότι δεν περνάς από το πρώτο μόλις μαθημα? Για να λες πάμε για του χρόνου θπρέπει να ξεκινάς από την βάση και κάτω στην έκθεση εφόσον θες ιατρική το οποίο το θεωρώ δύσκολο για ένα άτομο που συνειδητοποιημένα κυνηγάει μια τόσο υψηλόβαθμη σχολή κάτι το οποίο σημαίνει ότι θα έχει ρηξει ωρες διαβάσματος κάθε χρονιά. Τα υπόλοιπα μαθήματα που δεν είναι τόσο υποκειμενικά φαντάζομαι τα ξέρεις άριστα ποιος ο λόγος να τα παρατάς στα τελευταία μέτρα?
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Ρε συ να σου πω... με το παλιό το σύστημα του 15 ένας που ήθελε ιατρική μπορεί να δήλωνε ημμυ και να περνούσε. Για ποιο λόγο να πάει να τελειωσει ημμυ και μετά να πάει κατακτηριεσ αφού θέλει να γίνει γιατρός; Με τις 4 φορές εγώ είμαι λίγο αντίθετη.. τουλάχιστον για εμένα αν και είναι κάτι πολύ μακρινό αυτό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Υπομονή μέχρι τα αποτελέσματα και τότε θα δούμε τι θα κάνουμε. Προσωπικά γνώρισα ένα άτομο μέσα στο φορουμ το οποίο δίνει 5η φορά για φαρμακευτική. Αν θέλει ας πει την εμπειρία του
για δευτερη φορα οκ.απλα απο τριτη φορα και μετα ειναι αρκετα δυσκολο.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
για δευτερη φορα οκ.απλα απο τριτη φορα και μετα ειναι αρκετα δυσκολο.
Συμφωνώ. Μένεις πίσω με το να ασχολείσαι μόνο με πανελλήνιες για τοσα χρόνια γιατί κανένας δεν σου εγγυάται ότι θα πετύχεις
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μια γνωστή μου είχε δώσει 3 φορές για Ιατρική, ήθελε μόνο Ιατρική (ο μπαμπάς της είναι Ιατρός) και τα κατάφερε με την 3η. Θα μπορούσε να πάει να σπουδάσει Βουλγαρία, Ρουμανία κλπ και να τελείωνε νωρίτερα συγκριτικά με την Ελλάδα ; Θα μπορούσε. Αλλά ήθελε να σπουδάσει στην Ελλάδα και τελικά τα κατάφερε με την 3η, στην Κρήτη αν θυμάμαι καλά πέρασε.
Επιλογές είναι αυτά, σίγουρα πολύ ψυχοφθόρα διαδικασία να δίνεις τόσες φορές πανελλήνιες.

Είχε πει αν δεν περάσει και 3η θα έδινε ξανά.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Μια γνωστή μου είχε δώσει 3 φορές για Ιατρική, ήθελε μόνο Ιατρική (ο μπαμπάς της είναι Ιατρός) και τα κατάφερε με την 3η. Θα μπορούσε να πάει να σπουδάσει Βουλγαρία, Ρουμανία κλπ και να τελείωνε νωρίτερα συγκριτικά με την Ελλάδα ; Θα μπορούσε. Αλλά ήθελε να σπουδάσει στην Ελλάδα και τελικά τα κατάφερε με την 3η, στην Κρήτη αν θυμάμαι καλά πέρασε.
Επιλογές είναι αυτά, σίγουρα πολύ ψυχοφθόρα διαδικασία να δίνεις τόσες φορές πανελλήνιες.

Είχε πει αν δεν περάσει και 3η θα έδινε ξανά.
ενταξει αν μιλαμε για τετοια πορωση οκ.εγω λεω για μαθητες που βαζουν ιατρικη καθαρα απο εγωισμο για να λενε οτι ειναι στην σχολη των αριστων αξιζει να δωσει 3 και 4 φορες?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Για να πεις ότι είσαι στη σχολή των άριστων δεν αξίζει να δώσεις ούτε 1 φορά, ποσό μάλλον 3-4 και 14... Αν θέλεις να σπουσασεις Ιατρική με αυτό το σκεπτικό καλύτερα άστο. Σπουδές ζωής είναι η ιατρική, δεν σπουδάζεις 6 χρόνια και τέλος...
 

.orax

Νεοφερμένος

Η. orax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δηλαδή αποκλειεις τις υπόλοιπες πόλεις? Αν περνούσες έξω δεν θα πήγαινες? Επίσης πως ξέρεις ότι δεν περνάς από το πρώτο μόλις μαθημα? Για να λες πάμε για του χρόνου θπρέπει να ξεκινάς από την βάση και κάτω στην έκθεση εφόσον θες ιατρική το οποίο το θεωρώ δύσκολο για ένα άτομο που συνειδητοποιημένα κυνηγάει μια τόσο υψηλόβαθμη σχολή κάτι το οποίο σημαίνει ότι θα έχει ρηξει ωρες διαβάσματος κάθε χρονιά. Τα υπόλοιπα μαθήματα που δεν είναι τόσο υποκειμενικά φαντάζομαι τα ξέρεις άριστα ποιος ο λόγος να τα παρατάς στα τελευταία μέτρα?

Έκθεση έχω γράψει σίγουρα 10 το πολύ 13.. Τα προηγούμενα χρόνια έγραφα σταθερά 18+.Υποτίθεται ήταν το δυνατό μου χαρτί, πήγαινα δήθεν για άριστο βαθμό.Έπαθα Black out. Δεν ξέρω αν μπορώ να το σώσω με τα άλλα μαθήματα, θα απαιτούσε να γράψω 20 σε όλα!:/:
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Τι σχολή @.orax στοχεύεις;
Επίσης, δεν είναι τελεσίδικο πως επειδή δεν έγραψες καλά στην Έκθεση (όπως θεωρείς εσύ, μιας και εναπόκειται στην κρίση των διορθωτών η βαθμολόγηση, ειδικά φέτος, που ζητούσε προσωπικές τοποθετήσεις).
Προσπάθησε να γράψεις όσο το δυνατόν καλύτερα και με ανεβασμένο ηθικό, γιατί ποτέ δεν ξέρεις προς τα πού θα κινηθούν οι βάσεις των σχολών και πώς θα τα πας στα υπόλοιπα μαθήματα.

Πολλές εκπλήξεις συμβαίνουν και είναι κρίμα να ελαττώσεις την απόδοσή σου στα υπόλοιπα μαθήματα επειδή σκέφτεσαι πως είναι άδικος κόπος μιας και δεν έγραψες Έκθεση.
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Κάνε την προσπάθεια σου τώρα, σε μια εβδομάδα τελειώνεις. Δεν ξέρεις καμιά φορά το μπορεί να γίνει.Μην τα παρατάς τώρα! Σημασία δεν έχει να γράψεις 20, αλλά να γράψεις καλύτερα από τους άλλους και δεν ξέρεις τι έχουν γράψει οι άλλοι.

Αν θέλεις να ξαναδώσεις, ξαναδώσε! Πολλά παιδιά πηγαίνουν σε σχολές δεν τους αρέσουν και μετά από χρόνια ξαναδίνουν 3 χρόνια μπροστά σε όλη την ζωή σου δεν είναι τίποτα. Κάποιοι σπαταλούν 4 χρόνια σε σχολές που δεν τους αρέσουν και άλλοι γίνονται αιώνιοι φοιτητές και «χάνουν» περισσότερα από 3 χρόνια της ζωής τους.

Ο καθένας τραβάει τον δικό του δρόμο. Αν θεωρείς ότι αυτό είναι όνειρο της ζωής σου, ξαναδώσε. Στη σχολή είχανε μια κοπέλα που πέρασε με την 4η φορά Ιατρική ΕΚΠA, δεν έδειχνε να το μετάνιωσε και ήταν και από τους άριστους φοιτητές σε σχέση με εμάς τους πρωτοετείς γιατί την είχε ωριμάσει η όλη η διαδικασία.

Τώρα κάνε ότι καλύτερο μπορείς και σε μια εβδομάδα το ξανά συζητάμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι σχολή @.orax στοχεύεις;
Επίσης, δεν είναι τελεσίδικο πως επειδή δεν έγραψες καλά στην Έκθεση (όπως θεωρείς εσύ, μιας και εναπόκειται στην κρίση των διορθωτών η βαθμολόγηση, ειδικά φέτος, που ζητούσε προσωπικές τοποθετήσεις).
Προσπάθησε να γράψεις όσο το δυνατόν καλύτερα και με ανεβασμένο ηθικό, γιατί ποτέ δεν ξέρεις προς τα πού θα κινηθούν οι βάσεις των σχολών και πώς θα τα πας στα υπόλοιπα μαθήματα.

Πολλές εκπλήξεις συμβαίνουν και είναι κρίμα να ελαττώσεις την απόδοσή σου στα υπόλοιπα μαθήματα επειδή σκέφτεσαι πως είναι άδικος κόπος μιας και δεν έγραψες Έκθεση.
Μήπως δίνει με το παλιό;
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Μια γνωστή μου είχε δώσει 3 φορές για Ιατρική, ήθελε μόνο Ιατρική (ο μπαμπάς της είναι Ιατρός) και τα κατάφερε με την 3η. Θα μπορούσε να πάει να σπουδάσει Βουλγαρία, Ρουμανία κλπ και να τελείωνε νωρίτερα συγκριτικά με την Ελλάδα ; Θα μπορούσε. Αλλά ήθελε να σπουδάσει στην Ελλάδα και τελικά τα κατάφερε με την 3η, στην Κρήτη αν θυμάμαι καλά πέρασε.
Επιλογές είναι αυτά, σίγουρα πολύ ψυχοφθόρα διαδικασία να δίνεις τόσες φορές πανελλήνιες.

Είχε πει αν δεν περάσει και 3η θα έδινε ξανά.
Ίσως εξαρτάται και από την ψυχολογία του καθενός. Εγώ δεν θα άντεχα να ασχολουμαι 3 ή 4 χρόνια αποκλειστικά και μόνο με τα ίδια 4 βιβλία. Θα με έριχνε πολύ. Αν δεν περάσω θα ξαναδωσω αλλά σίγουρα θα κάνω και κάτι αλλο παράλληλα..
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Προσωπικά δεν νομίζω ότι αξίζει να δωσει κάποιος 4 φορά. Σε πάει πολύ πίσω. Τρώγεσαι ακόμα με σχολικά θέματα μένεις στάσιμος/η, ενώ το πανεπιστήμιο και γενικά η περίοδος μετά το λύκειο σου δίνει την δυνατότητα να ενηλικιωθείς να ωριμάσεις, να βρεις ενδεχομένως μια δουλειά όσο σπουδαζεις και να δεις πως δουλεύει ο κόσμος γενικότερα. Δεν ξέρω αν είναι τόσο μεγάλο το όνειρο σου και δεν μπορείς να σκεφτείς τον εαυτό σου οτιδήποτε άλλο από γιατρό τότε ξανάδωσε, προσωπικά δεν έχω βιώσει ποτέ τέτοιου είδους δυνατό συναίσθημα οπότε δεν ξέρω πως είναι. Για αυτό το λόγο θα προτιμούσα μετά τα 20 μου να άρχιζε η τριβή με τον έξω κόσμο. Το θεωρώ εξίσου σημαντικό με τις σπουδες. Το να είσαι μέσα επί τέσσερα χρόνια στο σπίτι διαβάζοντας τα ίδια και τα ίδια νομίζω δεν σου κάνει καλό ψυχολογικά ούτε εσένα ούτε των γονιων σου, συν ότι ίσως πληρώνετε όλα αυτά τα χρόνια φροντιστήρια κλπ.Αυτα όλα δεν στα λέω για να σε αποθαρρύνω είναι η προσωπική μου αποψη, πως τα βλέπω εγώ, και επειδή όπως ξαναειπα ποτέ δεν ένιωσα κάτι τόσο δυνατό για την σχολή μου η για οποιαδήποτε άλλη σχολή να με κάνει να δώσω για αυτήν 3 και 4 χρόνια μπορεί να είμαι και λάθος.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεύτερη φορά δεν θα έδινα, όχι 3η ή περισσότερες.
Είναι, νομίζω και στους στόχους του καθενός σε συνδυασμό με το πόσο άμεσα θέλει να εργοδοτηθεί, την οικονομική του δυνατότητα (γιατί η συγκεκριμένη κοπέλα έκανε φροντιστήρια όλα τα χρόνια, απλώς όχι με την ίδια συχνότητα τις επόμενες φορές που έδωσε πάλι εξετάσεις) και άλλους παράγοντες. Θα πει βέβαια κανείς αντί να πάω να δώσω τα δίδακτρα σε ιδιωτικά πανεπίστημια, ας κάνω ακόμα μία προσπάθεια, στην προκειμένη περίπτωση έγιναν 3.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Δεύτερη φορά δεν θα έδινα, όχι 3η ή περισσότερες.
Είναι, νομίζω και στους στόχους του καθενός σε συνδυασμό με το πόσο άμεσα θέλει να εργοδοτηθεί, την οικονομική του δυνατότητα (γιατί η συγκεκριμένη κοπέλα έκανε φροντιστήρια όλα τα χρόνια, απλώς όχι με την ίδια συχνότητα τις επόμενες φορές που έδωσε πάλι εξετάσεις) και άλλους παράγοντες. Θα πει βέβαια κανείς αντί να πάω να δώσω τα δίδακτρα σε ιδιωτικά πανεπίστημια, ας κάνω ακόμα μία προσπάθεια, στην προκειμένη περίπτωση έγιναν 3.
Αυτό δεν τελειωνει... τα δίδακτρα στα ιδιωτικά τα δίνεις και σπουδαζεις. Στα φροντιστήρια τα δίνεις και ελπίζεις να σπουδάσεις. Not the same. Εγώ είμαι υπέρ του να προσπαθεί κάποιος όσες φορές θέλει αλλά μη μένει μόνο σ αυτό και περνάει η ζωή του έτσι
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top