MariaAdamantia

Νεοφερμένος

Η MariaAdamantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα. Φέτος έδωσα πανελλήνιες και πέρασα στην Αγγλική Φιλολογία του ΕΚΠΑ με 20.350 μόρια (17 ελληνικά και 17 αγγλικα). Μέσα στην χρόνια αμφιταλαντευομουν για το αν θα δήλωνα ψυχολογία ή αγγλική. Οταν βγήκαν τα αποτελεσματα ήξερα ότι δεν περνάω ψυχολογία Αθήνα γι αυτό επέλεξα την Αγγλική,αλλα δεν είμαι τόσο σίγουρη για την επιλογή μου. Νιώθω ότι κάτι με τραβάει προς την Ψυχολογία. Τι προτείνετε? Ποια είναι η εμπειρία σας σε παρόμοιες περιστάσεις?
 

kaaaaate

Νεοφερμένος

Η kaaaaate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Δεν έχω σχετική εμπειρία, αλλά η γενική συμβουλή σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να δοκιμάσεις αρχικά να παρακολουθήσεις στην σχολή που πέρασες. Αυτό έχει βάση, καθώς συχνά η πραγματικότητα δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μας και στην εικόνα που έχουμε σχηματίσει για την κάθε σχολή. Εφόσον δοκιμάσεις αυτή την χρονιά και δεις ότι συνεχίζεις να θες ψυχολογία (ιδανικά αφού έχεις αφήσει να περάσει χρόνος χωρίς να σκέφτεσαι το δίλημμα και αφού επιτρέψεις στον εαυτό σου να ζήσει την εμπειρία της αγγλικής φιλολογίας χωρίς να είσαι προκατειλημμένη απέναντι της), κάνε 10% για ψυχολογίες του χρόνου.(Το άλλο ενδεχόμενο προφανώς είναι να δεις ότι σου φαίνεται ενδιαφέρουσα η σχολή σου και σου έχει φύγει το κόλλημα με την ψυχολογία.)
Εφόσον ακολουθήσεις αυτό τον δρόμο, έχεις την δυνατότητα να πας εκτός Αθηνών; Έχεις κριτήρια για μετεγγραφή;
Γενικά πάντως είμαι της άποψης ότι εάν θες κάτι πολύ και το αγαπάς, αξίζει να ξαναδώσεις και να ξαναπροσπαθήσεις και δεν χρειάζεται να το βλέπεις υπό το πρίσμα του ότι έχασες 1-2 χρόνια από τη ζωή σου. Μπροστά στο να επιλέξεις κάτι που πραγματικά σου αρέσει, το οποίο θα σε οδηγήσει σε εντελώς διαφορετικούς δρόμους στην ζωή σου-πιθανότατα- από μία άλλη σχολή, τα 1-2 χρόνια που θα κάνεις κάποια μαθήματα αγγλικών και λογοτεχνίας και ξέρω γω τι δεν είναι τίποτα, και σε κάθε περίπτωση κάτι κερδίζεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

MariaAdamantia

Νεοφερμένος

Η MariaAdamantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση, θα ακολουθήσω την συμβουλή σου
Φέτος έπιανα περιφερειακή ψυχολογία αλλά η μητέρα μου, μου είπε να δηλώσω μόνο Αθήνα παρόλο μου πληρω κριτήρια εγγραφής (βρίσκομαι σε μονογονεϊκή οικογένεια).
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Αν περνούσες , παρακολούθησε τη σχολη κ αν δε σαρεσει κανε 10% για ψυχολογια αλλιως εννοειται να ξανα έδινες
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Και εγω ειχα βαλει Ψυχολογία πρωτα και υστερα Αγγλικης ΕΚΠΑ (μετα παιδαγωγικο)
Περασα Αγγλικης.
Και εγώ το ιδιο θα σου πω. Μπες δες αν σαρεσει η σχολη μετα φυγε αν θες. Μην καθεσαι με το ζορι, είναι ματαιο.
 

kaaaaate

Νεοφερμένος

Η kaaaaate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση, θα ακολουθήσω την συμβουλή σου
Φέτος έπιανα περιφερειακή ψυχολογία αλλά η μητέρα μου, μου είπε να δηλώσω μόνο Αθήνα παρόλο μου πληρω κριτήρια εγγραφής (βρίσκομαι σε μονογονεϊκή οικογένεια).
Ε σε αυτή την περίπτωση μόνο παίζει θέμα σε σχέση με το αν θα πιάσεις Αθήνα με 10% και κατά πόσο έχεις όρεξη να ξαναδώσεις για να περάσεις ψυχολογία Αθήνας... Αν θες τσεκαρε κι όλας αν συνήθως ανεβαίνουν ή κατεβαίνουν οι βάσεις ψυχολογίας Αθήνας με 10%. Πάντως εφόσον έχεις κριτήρια, στην χειρότερη μετά από ένσταση θα ρθεις, δε μπορεί...
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Φέτος μονο Φλώρινα έπιανε κάποιος με 17.000 που ειναι μη αντίστοιχο αρα μη στεναχωριέσαι για τη μετεγγραφή :)
 

SweetGirl

Νεοφερμένος

Η SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μία φίλη μου, αποφάσισε να δώσει ξανά πανελλήνιες το 2021, μετά από 3 χρόνια (έδωσε το 2018 και δεν πέρασε κάπου). Το θέμα είναι ότι επειδή δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να κάνει φροντιστήρια, έχει αγοράσει κάποια βοηθήματα ώστε να ξεκινήσει να διαβάζει μόνη της (να σημειώσω ότι θα δώσει τα μαθήματα των ανθρωπιστικών σπουδών). Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει ώστε να της το μεταφέρω, τι ισχύει τελικά με τα συστήματα (υπάρχει παλιό, νέο; πρέπει να δώσει λατινικά ή κοινωνιολογία; κτλ)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μία φίλη μου, αποφάσισε να δώσει ξανά πανελλήνιες το 2021, μετά από 3 χρόνια (έδωσε το 2018 και δεν πέρασε κάπου). Το θέμα είναι ότι επειδή δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να κάνει φροντιστήρια, έχει αγοράσει κάποια βοηθήματα ώστε να ξεκινήσει να διαβάζει μόνη της (να σημειώσω ότι θα δώσει τα μαθήματα των ανθρωπιστικών σπουδών). Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει ώστε να της το μεταφέρω, τι ισχύει τελικά με τα συστήματα (υπάρχει παλιό, νέο; πρέπει να δώσει λατινικά ή κοινωνιολογία; κτλ)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νομίζω από εδώ και πέρα όλοι με Κοινωνιολογία δίνουν ( νέο ) μέχρι η Νέα Δημοκρατία να εφαρμόσει το δικό της σύστημα με επιστροφή των Λατινικών.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μία φίλη μου, αποφάσισε να δώσει ξανά πανελλήνιες το 2021, μετά από 3 χρόνια (έδωσε το 2018 και δεν πέρασε κάπου). Το θέμα είναι ότι επειδή δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να κάνει φροντιστήρια, έχει αγοράσει κάποια βοηθήματα ώστε να ξεκινήσει να διαβάζει μόνη της (να σημειώσω ότι θα δώσει τα μαθήματα των ανθρωπιστικών σπουδών). Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει ώστε να της το μεταφέρω, τι ισχύει τελικά με τα συστήματα (υπάρχει παλιό, νέο; πρέπει να δώσει λατινικά ή κοινωνιολογία; κτλ)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παλιο και νεο δεν υπαρχει για τις εξετασεις του 2021, μετα βλεπουμε. Το χρονου, 2021 θα δώσουν κοινωνιολογια, το 2022 λατινικα. Τα μορια το 2021 θα υπολογιστουν με συντελεστες βαρυτητας , Αρχαια επιπλον με χ 1,3 και Ιστορια επιπλεον με x 0,7
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Νομίζω από εδώ και πέρα όλοι με Κοινωνιολογία δίνουν ( νέο ) μέχρι η Νέα Δημοκρατία να εφαρμόσει το δικό της σύστημα με επιστροφή των Λατινικών.

Τα λατινικά έχουν επιστρέψει ηδη επίσημα :)

Τελευταία χρόνια ειναι φέτος με κοινωνιολογία.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Τα λατινικά έχουν επιστρέψει ηδη επίσημα :)

Τελευταία χρόνια ειναι φέτος με κοινωνιολογία.

Λατινικά 13,7 έγραψα πανελλήνιες Β Λυκείου και 12,4 Γ Λυκείου με βαθμό πρόσβασης 13 .

Πιο εύκολα από τα Αρχαία είναι απλά όσοι δεν κάνουν φροντιστήριο στην Κοινωνιολογία στα Λατινικά θα χρειαστούν σίγουρα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.

SweetGirl

Νεοφερμένος

Η SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Οπότε κοινωνιολογία.. εκεί ίσως δυσκολευτεί χωρίς τη βοήθεια κάποιου καθηγητή γιατί στο σχολείο όταν το διδασκόμασταν εμείς ήταν η ώρα του παιδιού! Ο καθηγητής δεν έκανε μάθημα, στην ουσία υπογραμμίζαμε δυο αράδες και αυτό ήταν όλο :/
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Οπότε κοινωνιολογία.. εκεί ίσως δυσκολευτεί χωρίς τη βοήθεια κάποιου καθηγητή γιατί στο σχολείο όταν το διδασκόμασταν εμείς ήταν η ώρα του παιδιού! Ο καθηγητής δεν έκανε μάθημα, στην ουσία υπογραμμίζαμε δυο αράδες και αυτό ήταν όλο :/

Είναι μια δεύτερη ιστορία ουσιαστικά. Για άτομα σαν εμένα που μας αρέσει και ειμαστε καλοί στην αποστήθιση, η Κοινωνιολογία είναι ο,τι καλύτερο. Κατά την γνώμη μου επίσης σίγουρα είναι πολύ πιο χρήσιμη στην ζωή από τα Λατινικά. Καλά έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ και το άλλαξε.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Οπότε κοινωνιολογία.. εκεί ίσως δυσκολευτεί χωρίς τη βοήθεια κάποιου καθηγητή γιατί στο σχολείο όταν το διδασκόμασταν εμείς ήταν η ώρα του παιδιού! Ο καθηγητής δεν έκανε μάθημα, στην ουσία υπογραμμίζαμε δυο αράδες και αυτό ήταν όλο :/
Ισως να εχει την οικονομικη δυνατοτητα να γραφτει μονο στην κοινωνιολογια σε φροτιστηριο δεν θα στοιχισει πανω απο 50 ευρω το μηνα.

Θελω ομως να πω και αυτο. Οι πανελληνιες του χρονου μπορει να εχουν ασχημες εκπληξεις . Ο κυριακος ανακοινωσε κοφτες μαθηματων ανα σχολη και πανεπιστημιο. Μεχρι τα χριστουγεννα θα ξερουμε.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Κοινωνιολογία δεν χρειάζεται φροντιστήριο, να μην την αγχώνει.

Σκέτη αποστήθιση ειναι.
Εχει κι ενα ωραιότατο βοήθημα το μεταίχμιο .
 

MariaAdamantia

Νεοφερμένος

Η MariaAdamantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι!!
Ήθελα να ρωτήσω, μπορώ με ένα πτυχίο Αγγλικής Φιλολογίας να κάνω μεταπτυχιακό στην Λογοθεραπεια και να γίνω λογοθεραπευτρια?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι!!
Ήθελα να ρωτήσω, μπορώ με ένα πτυχίο Αγγλικής Φιλολογίας να κάνω μεταπτυχιακό στην Λογοθεραπεια και να γίνω λογοθεραπευτρια?

Μαλλον οχι , το επαγγελμα ειναι ελεγχομενο απο το κρατος και χρειαζεται πτυχιο λογοθεραπευτη απο ελλαδα ή εξωτερικο.
Εδω ειναι και το προεδρικο διαταγμα για τους ορους και τις προυποθεσεις χορηγησης της βεβαιωσης εξασκησης επαγγελματος.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top