Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Καλύτερα βρες ένα πανεπιστήμιο/πόλη με χαμηλά δίδακτρα/κόστος ζωής(π.χ Βαλκάνια).

  • Με αυτόν τον τρόπο κερδίζεις (τουλάχιστον) 2 χρόνια.
  • Έχεις την εγγύηση ότι όντως θα σπουδάσεις Ιατρική, δίχως προκαταρκτικές προσπάθειες.
  • Θα σπουδάσεις σε μια νέα πόλη/χώρα.
  • Γλυτώνεις τα χρήματα που θα έδινες στους (υπερεκτιμημένους) καθηγητές.
  • Γλυτώνεις το ψάξιμο καθηγητών.

Και πολλά περισσότερα, αλλά το βασικό είναι το 1ο και 2ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είμαι στα τριάντα μετά το πτυχίο μου ένας κόσμος ολόκληρος ανοίγεται μπροστά μου για να τον εξερευνήσω.

Μπράβο Φόκο :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Καλησπέρα φίλοι μου. Είμαι 25 χρονών, μένω στο Ηράκλειο Κρήτης και φοιτούσα για αρκετά χρόνια στο τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας στο Ρέθυμνο από όπου δεν κατάφερα να πάρω πτυχίο καθώς η σχολή δεν με ενδιέφερε καθόλου. Πέρυσι συνειδητοποίησα ότι το όνειρό μου είναι να σπουδάσω ιατρική και μάλιστα σε ελληνικό πανεπιστήμιο κατά προτίμηση στο Πανεπιστήμιο Κρήτης (δεν υπάρχουν χρήματα για έξω). Αποφοίτησα το 2010 από τη θεωρητική κατεύθυνση επομένως ουδεμία σχέση έχω με φυσικές χημείες κλπ. Θέληση όμως για διάβασμα και αγάπη για το επάγγελμα που θέλω να κάνω υπάρχει. Έχω ρωτήσει σε πολλά φροντιστήρια και μου έχουν πει ότι είναι απίστευτα δύσκολο να μάθω από το μηδέν αυτά τα μαθήματα που ποτέ δεν διάβασα κατά τα σχολικά μου χρόνια. Φυσικά δεν είναι πλήρως ακατόρθωτο, αλλά θα ήταν ''θαύμα'' να τα κατάφερνα μέχρι τις επόμενες πανελλήνιες το 2018. Σε 2 χρόνια δηλαδή στις πανελλήνιες του 2019 λένε ότι είναι σίγουρα πιο πραγματοποιήσιμο. Ποια είναι η άποψή σας ;#Εννοείται πως αν ξεκινήσω μαθήματα θα κάνω ιδιαίτερα και δεν θα μπω σε τμήμα. Γνωρίζω πως οι#περισσότεροι ίσως πείτε ότι αν ήταν όντως το όνειρό μου θα το ήξερα απ το σχολείο. Δεν είναι έτσι. Στο σχολείο ήμουν ένα τελείως διαφορετικό άτομο που δεν διάβαζε και το τελευταίο πράγμα που το ενδιέφερε ήταν η επαγγελματική του αποκατάσταση. Δυστυχώς. Είχα όμως αρκετό μυαλό για να γράψω καλό βαθμό παρ'όλο που δεν ασχολιόμουν. Τώρα είμαι πολύ διαφορετική. Είναι σαν να ξεκινάω τη ζωή μου απ το 0. Τι που είμαι 25 ; Καλύτερα σε μεγάλη ηλικία να κάνεις αυτό που θες, παρά να ζεις μια ζωή με απωθημένα. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας. Κάθε άποψη είναι σεβαστή.

Ας τα δουμε λιγο διαφορετικά τα πράγματα. Ησουν θεωρητική. Ποσο εύκολο πιστευεις οτι ειναι για κάποιον της θετικής να μάθει αρχαία και Λατινικά (δεν θα πω ιστορία γιατι δεν νομιζω να χρειάζονται κάποιες βάσεις σε αντίθεση με την βιολογια) μέσα σε 12 μηνες; Δεν θα χρειαστεί να διαβάσει μονο την ύλη της γ φαντάζομαι. Κατι παρόμοιο συμβαίνει και σε ενα θεωρητικαριο, που παει θετική. Θα εχεις 3 δυσκολα μαθηματα στα οποία για να μπορέσεις να αφομοιώσεις την ύλη της γ θα χρειαστεί να διαβάσεις τουλάχιστον απο α. Να μαθεις ονοματολογία της χημείας, στοιχειομετρια γιατι αλλιώς δεν λύνεις ασκήσεις γ. Επισης ακομα και στην φυσικη. Το βιβλίο της α θα πρεπει να το παίζεις στα δάχτυλα γιατι στην γ θα υπάρχουν έννοιες τις οποίες εσυ θα πρεπει να τις καταλαβαίνεις πλήρως αλλιώς δεν θα μπορείς να λύσεις. Τα μαθηματικα στη φυσικη δεν ειναι κατι το ιδιαίτερο για κάποιον που ξέρει μαθηματικα. Αλλα αν δεν θυμάσαι ουτε πως να βρεις διακρίνουσα τοτε υπάρχει θέμα. Ουτε η βιολογια ειναι ευκολακι. ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ. Με έχουν πιάσει τουλάχιστον 3 κρίσεις πανικού επανω στις μεταλλάξεις.(να σημειωθεί οτι ημουν ΠΟΛΥ πιεσμένη).

Σε ολα αυτα τα μαθηματα λοιπόν εσυ καλείσαι να γράψεις πάνω απο 19 για να καταφέρεις να εισαχθείς στην ιατρικη.

Δεν θελω να σε αποθαρρύνω. Εγω έδωσα θετική απο τεχνολογική όποτε παλι ειχα καποια καινούργια πράγματα να μάθω. Αλλα αν δεν ειχα την καβάτζα της πληροφορικής και των γνωςεων Σε μαθηματικα και φυσικη, δεν θα το εκανα με τιποτα.

Θα περασεις ιατρικη. Αν το βάλεις πείσμα θα περασεις. Αλλα οχι φέτος. εισαι 25 και ειναι δυσκολο φαντάζομαι να αφοσιωθείς στην μελέτη σου οπως ενα παιδι στα 17-19 του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Οι κατατακτήριες είναι πολύ πιο βολική λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Οι κατατακτήριες είναι πολύ πιο βολική λύση.

Πώς θα δώσει κατατακτήριες χωρίς πτυχίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hehe xD

Νεοφερμένος

Ο hehe xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μπράβο Φόκο :clapup:

Για πες μου φιλε εσυ στα 31 θα εχεις βγαλει το πολυτεχνειο με τα μαθηματα που χρωστας;
Στους δικους σου που σε πληρωνουν το εχεις πει;
Φιλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Για πες μου φιλε εσυ στα 31 θα εχεις βγαλει το πολυτεχνειο με τα μαθηματα που χρωστας;
Στους δικους σου που σε πληρωνουν το εχεις πει;
Φιλικα.

Ναι, λογικά του χρόνου τελειώνω (στο 6ο έτος). 7ο max. Δηλαδή στα 23 ή 24. Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Πώς θα δώσει κατατακτήριες χωρίς πτυχίο;
Όντως, διάβασα λαθος το αρχικό ποστ :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Καλησπέρα φίλοι μου. Είμαι 25 χρονών, μένω στο Ηράκλειο Κρήτης και φοιτούσα για αρκετά χρόνια στο τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας στο Ρέθυμνο από όπου δεν κατάφερα να πάρω πτυχίο καθώς η σχολή δεν με ενδιέφερε καθόλου. Πέρυσι συνειδητοποίησα ότι το όνειρό μου είναι να σπουδάσω ιατρική και μάλιστα σε ελληνικό πανεπιστήμιο κατά προτίμηση στο Πανεπιστήμιο Κρήτης (δεν υπάρχουν χρήματα για έξω). Αποφοίτησα το 2010 από τη θεωρητική κατεύθυνση επομένως ουδεμία σχέση έχω με φυσικές χημείες κλπ. Θέληση όμως για διάβασμα και αγάπη για το επάγγελμα που θέλω να κάνω υπάρχει. Έχω ρωτήσει σε πολλά φροντιστήρια και μου έχουν πει ότι είναι απίστευτα δύσκολο να μάθω από το μηδέν αυτά τα μαθήματα που ποτέ δεν διάβασα κατά τα σχολικά μου χρόνια. Φυσικά δεν είναι πλήρως ακατόρθωτο, αλλά θα ήταν ''θαύμα'' να τα κατάφερνα μέχρι τις επόμενες πανελλήνιες το 2018. Σε 2 χρόνια δηλαδή στις πανελλήνιες του 2019 λένε ότι είναι σίγουρα πιο πραγματοποιήσιμο. Ποια είναι η άποψή σας ;#Εννοείται πως αν ξεκινήσω μαθήματα θα κάνω ιδιαίτερα και δεν θα μπω σε τμήμα. Γνωρίζω πως οι#περισσότεροι ίσως πείτε ότι αν ήταν όντως το όνειρό μου θα το ήξερα απ το σχολείο. Δεν είναι έτσι. Στο σχολείο ήμουν ένα τελείως διαφορετικό άτομο που δεν διάβαζε και το τελευταίο πράγμα που το ενδιέφερε ήταν η επαγγελματική του αποκατάσταση. Δυστυχώς. Είχα όμως αρκετό μυαλό για να γράψω καλό βαθμό παρ'όλο που δεν ασχολιόμουν. Τώρα είμαι πολύ διαφορετική. Είναι σαν να ξεκινάω τη ζωή μου απ το 0. Τι που είμαι 25 ; Καλύτερα σε μεγάλη ηλικία να κάνεις αυτό που θες, παρά να ζεις μια ζωή με απωθημένα. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας. Κάθε άποψη είναι σεβαστή.

Αν οντως θες να το κανεις επειδη σου αρεσει σαν επαγγελμα ξεκινα απο σημερα κι ολας σιγα σιγα να διαβαζεις λιγο υλη α λυκειου.Σιγουρα τις πανελληνιες του 2018 δεν θα τις προλαβεις αλλα του 19 πιστευω προλαβαινεις αν αφοσιωθεις στο διαβασμα(προς θεου δεν σου λεω να διαβαζεις 24 ωρες το 24ωρο αλλα ενα 4ωρο-5ωρο την ημερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Waverer765

Νεοφερμένος

Ο Waverer765 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εγώ ένα θα σου πω.Μην ακούς κανέναν, οι περισσότεροι μόνο το καλό σου δεν θέλουν.Ψάξε να δεις αν σε συμφέρει με την παρούσα φάση και αν το έχεις και λόξα που λέμε κάνε το.Είναι κρίμα να μετανιώνεις αργότερα που δεν προσπάθησες.Θα σου πρότεινα να βγάλεις τη σχολή και να δόσεις κατατακτήριες όπως οι περισσότεροι και να αρχίσεις να προετοιμάζεσαι όσο το δυνατόν πιο νωρίς.Αν πάλι σε συμφέρει με τα ιδιαίτερα,καλώς.Τώρα του τύπου θα τελειώσεις στα 31-32 εγώ τα ακούω βερεσέ.Έτσι κι αλλιώς ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος ότι ηλικία και να έχεις.Υπάρχουν άτομα που την ξεκίνησαν στα 18 και την τελείωσαν για διάφορους λόγους στα 40(πλέον είναι και το σύνηθες αφού η αναμονή για ειδικότητα είναι τεράστια).Αν βρεις και τρόπο να γλιτώσεις την αναμονή της ειδικότητα(πχ εξωτερικό) θα είναι λες και δεν έχασες ούτε ένα έτος.Και στην τελική στο λέω γω που αν δόσεις πανελλήνιες στο 2018 ή 2019 θα έχω έναν παραπάνω να ανταγωνιστώ.Καλή σταδιοδρομία σου εύχομαι και κάνε αυτό που λέει η ψυχή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Στη σχολή σου σε πόσα μαθήματα έπαιρνες πτυχίο; Δεν είναι για πέταμα το πτυχίο του ιστορικού. Πάρτο αρχικά, και μετά βλέπεις. Αν είναι όντως να πας ιατρική, το πιο λογικό είναι να βρεις πανεπιστήμιο στη Μπρατισλάβα, τη Σόφια, τη Πράγα και λοιπά. Γνώμη μου, μη το επιχειρήσεις διότι μου φαίνεται πολύ δύσκολο χωρίς καθόλου βάσεις να σταθείς απέναντι σε ένα επάγγελμα τέτοιων απαιτήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εγώ έχοντας δώσει παραπάνω από μία φορές πανελλήνιες θα έλεγα ότι δεν είναι ακατόρθωτο. Δεν λέω ότι είναι εύκολο αλλά σίγουρα έχεις κάποιες πιθανότητες τις οποίες στο χέρι σου είναι πως θα αυξήσεις. Το μόνο μάθημα που θεωρώ ότι θα σε παιδέψει αν το θες πραγματικά είναι η Φυσική μιας και όντως χρειάζεται βάσεις όχι μόνο από προηγούμενα χρόνια αλλά και στον τρόπο σκέψης που δουλεύονται οι ασκήσεις. Χημεία ένα κλικ πιο δύσκολο αλλά δεν είναι κάτι τραγικό αν και είδα προσθέσαν μέσα κάποια πράγματα από τη παλιά χημεία κατεύθυνσης της β που θέλουν κάποια εμβάθυνση. Βιολογία θέλει μόνο διάβασμα και κριτική σκέψη.
Αν το θες πολύ κάντο. Αλλά να σαι πολύ σίγουρη ό,τι το θες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panathinaikaras

Νεοφερμένος

Ο panathinaikaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Καλησπέρα φίλοι μου. Είμαι 25 χρονών, μένω στο Ηράκλειο Κρήτης και φοιτούσα για αρκετά χρόνια στο τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας στο Ρέθυμνο από όπου δεν κατάφερα να πάρω πτυχίο καθώς η σχολή δεν με ενδιέφερε καθόλου. Πέρυσι συνειδητοποίησα ότι το όνειρό μου είναι να σπουδάσω ιατρική και μάλιστα σε ελληνικό πανεπιστήμιο κατά προτίμηση στο Πανεπιστήμιο Κρήτης (δεν υπάρχουν χρήματα για έξω). Αποφοίτησα το 2010 από τη θεωρητική κατεύθυνση επομένως ουδεμία σχέση έχω με φυσικές χημείες κλπ. Θέληση όμως για διάβασμα και αγάπη για το επάγγελμα που θέλω να κάνω υπάρχει. Έχω ρωτήσει σε πολλά φροντιστήρια και μου έχουν πει ότι είναι απίστευτα δύσκολο να μάθω από το μηδέν αυτά τα μαθήματα που ποτέ δεν διάβασα κατά τα σχολικά μου χρόνια. Φυσικά δεν είναι πλήρως ακατόρθωτο, αλλά θα ήταν ''θαύμα'' να τα κατάφερνα μέχρι τις επόμενες πανελλήνιες το 2018. Σε 2 χρόνια δηλαδή στις πανελλήνιες του 2019 λένε ότι είναι σίγουρα πιο πραγματοποιήσιμο. Ποια είναι η άποψή σας ;#Εννοείται πως αν ξεκινήσω μαθήματα θα κάνω ιδιαίτερα και δεν θα μπω σε τμήμα. Γνωρίζω πως οι#περισσότεροι ίσως πείτε ότι αν ήταν όντως το όνειρό μου θα το ήξερα απ το σχολείο. Δεν είναι έτσι. Στο σχολείο ήμουν ένα τελείως διαφορετικό άτομο που δεν διάβαζε και το τελευταίο πράγμα που το ενδιέφερε ήταν η επαγγελματική του αποκατάσταση. Δυστυχώς. Είχα όμως αρκετό μυαλό για να γράψω καλό βαθμό παρ'όλο που δεν ασχολιόμουν. Τώρα είμαι πολύ διαφορετική. Είναι σαν να ξεκινάω τη ζωή μου απ το 0. Τι που είμαι 25 ; Καλύτερα σε μεγάλη ηλικία να κάνεις αυτό που θες, παρά να ζεις μια ζωή με απωθημένα. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας. Κάθε άποψη είναι σεβαστή.

25 εισαι δεν εισαι 35!!!το θεμα ειναι οντως πως σου μπηκε ξαφνικα η ιδεα για ιατρικη.το λογικο ειναι να τελειωνες εκεινη τη σχολη που ειχες περασει και μετα να πηγαινες με κατακτηριες.χωρις να τελειωσεις σχολη δεν μπορεις να δωσεις κατατακτηριες.δεν νομιζω να σε εχουν διαγραψει ετσι???τελειωσε τη σχολη και δωσε κατατακτηριες.νομιζω απο πανελληνιες το θεωρω σχεδον απιθανο.φυσικα εσεις της θεωρητικης δε δινετε μαθηματικα για ιατρικη πλεον(απαραδεκτο βεβαια αυτο) φυσικη,χημεια,βιολογια,εκθεση.βιολογια,εκθεση αν παπαγαλισεις θα τα καταφερεις,χημεια πες με λιγη τυχη ναι αλλα φυσικη το θεωρω σχεδον απιθανο εφοσον δεν εχεις καμια σχεση με το αντικειμενο.ειναι σαν να βαλεις εναν της θετικης να παει να μαθει λατινικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ήμουν ανάμεσα στο να απαντήσω σε αυτό το thread και το άλλο για τις σπουδές σε άλλη πόλη γιατί συναγωνίζονται σε αφέλεια και ηλιθιότητα, αλλά τουλάχιστον ο άλλος δηλώνει 18 οπότε ένα μικρό συγχωροχάρτι θα έχει.
Αυτό το ποστ θα είναι σκληρό, θα πείτε ότι αποθαρρύνω κόσμο ή ότι βγάζω αυθαίρετα συμπεράσματα, αλλά να σας πω κάτι: ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. Η αφέλεια κάποιων ανθρώπων και ιδιαίτερα όταν έχουν περάσει την young adult φάση, με κάνει να βγαίνω από τα ρούχα μου.

Τι έχουμε εδώ; "Ναι γεια σας, έχω καθίσει 2ν χρόνια σε μία σχολή που ουδέποτε με ενδιέφερε, αποφάσισα να μην την τελειώσω και όλως τυχαίως στράφηκα σε μία από τις δυσκολότερες σχολές και από τις λίγες που διατηρούν μία επαγγελματική αποκατάσταση, με την μεγαλύτερη διάρκεια σπουδών, σε ένα αντικείμενο με το οποίο έχω να ασχοληθώ έστω και πλαγίως από σπόντα τουλάχιστον από το 2008. Και τώρα που ξεπεράσαμε όλα τα υπόλοιπα προβλήματα με αυτή την φράση, για πείτε προλαβαίνω τις πανελλήνιες του 2018 ή να πάω το 2019?"

Εδώ μέσα μπήκαν διάφοροι ιδεαλιστές και σου έγραψαν ότι μπορείς να το κάνεις. Τρανό παράδειγμα ο Φόκος, κι άντε εσύ μπορεί να εμπνεύστηκες, από τους υπόλοιπους χρήστες ούτε ΕΝΑΣ δεν βρέθηκε να δει ότι τα παραδείγματά τους είναι μη συγκρίσιμα; Αφενός ο Φόκος τελείωσε Νοσηλευτική πρώτα, και μάλιστα το πανεπιστημιακό τμήμα απ όσο θυμάμαι, που είναι από τα τμήματα με την μεγαλύτερη συνάφεια. Αφετέρου ο Φόκος δούλευε παράλληλα. Μάντεψε γιατί; Γιατί είχε ΠΤΥΧΙΟ και έδωσε κατατακτήριες. Εσύ ακόμα και τώρα να δουλεύεις full-time, για να μπορέσεις να ανταποκριθείς σε 2 χρόνια φροντιστήρια θα πρέπει να το μειώσεις σε part-time, και στην σχολή το ιδανικό θα ήταν να είσαι fully committed ειδικά από τα κλινικά έτη και μετά, αλλά και πάλι πάνω από part-time job είναι φύσει αδύνατο να προλάβεις. Οπότε θέλεις 25 χρονών γαϊδάρα να σε συντηρήσουν οι δικοί σου για τουλάχιστον άλλα 8 χρόνια, επειδή και στις πανελλήνιες πέταξες χαρταετό, και άφησες ένα διάστημα 8 χρόνων μέχρι να αποφασίσεις ότι η σχολή δεν σου ταιριάζει και δεν θα την τελειώσεις καν. 8 ΧΡΟΝΙΑ. Τι στο διάολο έκανες 8 χρόνια;

Και τώρα εσείς οι υπόλοιποι ενθαρρύνετε αυτήν την κοπέλα να κυνηγήσει το όνειρό της, πού δεν ξέρουμε καν πώς της ήρθε, πόσο σίγουρη είναι γι αυτό και αν όντως είναι αποφασισμένη να ανταπεξέλθει. (Και νομίζω έχουμε κάθε δικαίωμα να είμαστε επιφυλακτικοί δεδομένων των όσων έχει γράψει. Δεν είναι μια κοπέλα που συνειδητοποίησε μετά το πτυχίο και ίσως απογοητευμένη από την αγορά εργασίας και την αναζήτηση σε κάτι συναφές, ότι θα έπρεπε να στραφεί κάπου πιο αποδοτικά). Και της λέτε κιόλας όχι μόνο να το κυνηγήσει, αλλά να ακολουθήσει και τον εύκολο δρόμο και να βγει στα Βαλκάνια κατευθείαν "για να μην χάσει 2 χρόνια". Εδώ έχασε 8 και σκεφτόμαστε τα 2 παραπάνω που είναι ίσως και ο καλύτερος δείκτης για το αν το θέλει τόσο πολύ που θα πεισμώσει και θα το καταφέρει.

Λοιπόν, και μετά από αυτό το hate speech, θα πω απλά τέλειωνε με την σχολή σου μπας και καταφέρεις να εξασφαλίσεις και κανένα ιδιαίτερο και δεν είσαι τελείως οικονομικά εξαρτημένη, και διάβασε για κατατακτήριες. Ούτε άπειρα λεφτά σε φροντιστήρια ούτε τίποτα. Πάλι τον ίδιο χρόνο θα κάνεις, άντε 3 χρόνια αντί για 2 (αν χρωστάς πολλά στην σχολή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Ερινύς μου, εγώ τα είπα, μη με τσουβαλιάζεις (rage mode on κιόλας, και φοβήθηκα).

Και η ιατρός με ειδικότητα στην αρχαιολογία δεν απάντησε σε κανένα μήνυμα, κρίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Δεν θέλω να παίξω τον συνήγορο κανενός αλλά έχω μια απορία....

Οπότε θέλεις 25 χρονών γαϊδάρα να σε συντηρήσουν οι δικοί σου για τουλάχιστον άλλα 8 χρόνια, επειδή και στις πανελλήνιες πέταξες χαρταετό, και άφησες ένα διάστημα 8 χρόνων μέχρι να αποφασίσεις ότι η σχολή δεν σου ταιριάζει και δεν θα την τελειώσεις καν. 8 ΧΡΟΝΙΑ. Τι στο διάολο έκανες 8 χρόνια;

Σχετικά με αυτό το κομμάτι, υπάρχει αντίδραση στο οτι θα την συντηρούν οι γονείς της(γονείς που μπορεί να έχουν οικονομική άνεση και ίσως να μην έχουν πρόβλημα, εξάλλου έχουμε δει ακόμα και 40ρηδες να τους συντηρούν οι γονείς τους επειδή βαριούντε να δουλέψουν) ή για λόγω ηλικίας που θέλει να ξεκινήσει να ασχοληθεί με ένα εντελώς διαφορετικό τομέα; Με λίγα λόγια, ποιο είναι το βασικό: το οικονομικό πρόβλημα ή η ηλικία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σχετικά με αυτό το κομμάτι, υπάρχει αντίδραση στο οτι θα την συντηρούν οι γονείς της(γονείς που μπορεί να έχουν οικονομική άνεση και ίσως να μην έχουν πρόβλημα, εξάλλου έχουμε δει ακόμα και 40ρηδες να τους συντηρούν οι γονείς τους επειδή βαριούντε να δουλέψουν) ή για λόγω ηλικίας που θέλει να ξεκινήσει να ασχοληθεί με ένα εντελώς διαφορετικό τομέα; Με λίγα λόγια, ποιο είναι το βασικό: το οικονομικό πρόβλημα ή η ηλικία;

Είναι ένας συνδυασμός. Καταρχήν η ίδια είπε ότι θέλει να μείνει Κρήτη γιατί δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα για αλλού. Θα υποθέσω λοιπόν ότι οι γονείς δεν τα φυσάνε. Επίσης, είναι διαφορετικό να ξυπνάει ένας 25άρης που μέχρι τώρα το μόνο που έχει κάνει είναι να περνάει πού και πού κανένα μάθημα και να ζητάει οικονομική ενίσχυση για άλλα 7-8 χρόνια γιατί του γύρισε το μυαλό, από τις εξής περιπτώσεις: Πρώτον το να συνειδητοποιήσει ο άλλος στα 20 ότι κάτσε ρε μαλάκα βλακεία έκανα και μπήκα στην Χ σχολή, θα αλλάξω κατεύθυνση ώστε να μπω στα 22 στην Ψ σχολή που με ενδιαφέρει περισσότερο. Και δεύτερον είναι τελείως διαφορετικό από το να έχω φτάσει 25-26, να έχω πτυχίο, να έχω ψιλοδουλέψει/να έχω μια σταθερή δουλειά/να δουλεύω σε κάτι τελείως άσχετο, και να σκέφτομαι ότι αυτό που κάνω δεν με γεμίζει και άρα θα στραφώ αλλού. Υπεισέρχονται παράγοντες πραγματικών κινήτρων όταν από την μία συνειδητοποιείς καθυστερημένα ότι η δουλειά που κάνεις δεν είναι για σένα, και από την άλλη όταν 8 χρόνια απλά μάτωσες στο ξυστήρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Είναι ένας συνδυασμός. Καταρχήν η ίδια είπε ότι θέλει να μείνει Κρήτη γιατί δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα για αλλού. Θα υποθέσω λοιπόν ότι οι γονείς δεν τα φυσάνε. Επίσης, είναι διαφορετικό να ξυπνάει ένας 25άρης που μέχρι τώρα το μόνο που έχει κάνει είναι να περνάει πού και πού κανένα μάθημα και να ζητάει οικονομική ενίσχυση για άλλα 7-8 χρόνια γιατί του γύρισε το μυαλό, από τις εξής περιπτώσεις: Πρώτον το να συνειδητοποιήσει ο άλλος στα 20 ότι κάτσε ρε μαλάκα βλακεία έκανα και μπήκα στην Χ σχολή, θα αλλάξω κατεύθυνση ώστε να μπω στα 22 στην Ψ σχολή που με ενδιαφέρει περισσότερο. Και δεύτερον είναι τελείως διαφορετικό από το να έχω φτάσει 25-26, να έχω πτυχίο, να έχω ψιλοδουλέψει/να έχω μια σταθερή δουλειά/να δουλεύω σε κάτι τελείως άσχετο, και να σκέφτομαι ότι αυτό που κάνω δεν με γεμίζει και άρα θα στραφώ αλλού. Υπεισέρχονται παράγοντες πραγματικών κινήτρων όταν από την μία συνειδητοποιείς καθυστερημένα ότι η δουλειά που κάνεις δεν είναι για σένα, και από την άλλη όταν 8 χρόνια απλά μάτωσες στο ξυστήρι.
Λέει οτι δεν έχει χρήματα για πανεπιστήμιο του εξωτερικού.. Τέλος πάντων, το αφήνουμε αυτό.
Εμένα η απορία μου αυτή δημιουργήθηκε επειδή νόμιζα οτι κολλάς στην ηλικία... Όμως συμφωνώ μαζί σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Ήμουν ανάμεσα στο να απαντήσω σε αυτό το thread και το άλλο για τις σπουδές σε άλλη πόλη γιατί συναγωνίζονται σε αφέλεια και ηλιθιότητα, αλλά τουλάχιστον ο άλλος δηλώνει 18 οπότε ένα μικρό συγχωροχάρτι θα έχει.
Αυτό το ποστ θα είναι σκληρό, θα πείτε ότι αποθαρρύνω κόσμο ή ότι βγάζω αυθαίρετα συμπεράσματα, αλλά να σας πω κάτι: ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. Η αφέλεια κάποιων ανθρώπων και ιδιαίτερα όταν έχουν περάσει την young adult φάση, με κάνει να βγαίνω από τα ρούχα μου.

Τι έχουμε εδώ; "Ναι γεια σας, έχω καθίσει 2ν χρόνια σε μία σχολή που ουδέποτε με ενδιέφερε, αποφάσισα να μην την τελειώσω και όλως τυχαίως στράφηκα σε μία από τις δυσκολότερες σχολές και από τις λίγες που διατηρούν μία επαγγελματική αποκατάσταση, με την μεγαλύτερη διάρκεια σπουδών, σε ένα αντικείμενο με το οποίο έχω να ασχοληθώ έστω και πλαγίως από σπόντα τουλάχιστον από το 2008. Και τώρα που ξεπεράσαμε όλα τα υπόλοιπα προβλήματα με αυτή την φράση, για πείτε προλαβαίνω τις πανελλήνιες του 2018 ή να πάω το 2019?"

Εδώ μέσα μπήκαν διάφοροι ιδεαλιστές και σου έγραψαν ότι μπορείς να το κάνεις. Τρανό παράδειγμα ο Φόκος, κι άντε εσύ μπορεί να εμπνεύστηκες, από τους υπόλοιπους χρήστες ούτε ΕΝΑΣ δεν βρέθηκε να δει ότι τα παραδείγματά τους είναι μη συγκρίσιμα; Αφενός ο Φόκος τελείωσε Νοσηλευτική πρώτα, και μάλιστα το πανεπιστημιακό τμήμα απ όσο θυμάμαι, που είναι από τα τμήματα με την μεγαλύτερη συνάφεια. Αφετέρου ο Φόκος δούλευε παράλληλα. Μάντεψε γιατί; Γιατί είχε ΠΤΥΧΙΟ και έδωσε κατατακτήριες. Εσύ ακόμα και τώρα να δουλεύεις full-time, για να μπορέσεις να ανταποκριθείς σε 2 χρόνια φροντιστήρια θα πρέπει να το μειώσεις σε part-time, και στην σχολή το ιδανικό θα ήταν να είσαι fully committed ειδικά από τα κλινικά έτη και μετά, αλλά και πάλι πάνω από part-time job είναι φύσει αδύνατο να προλάβεις. Οπότε θέλεις 25 χρονών γαϊδάρα να σε συντηρήσουν οι δικοί σου για τουλάχιστον άλλα 8 χρόνια, επειδή και στις πανελλήνιες πέταξες χαρταετό, και άφησες ένα διάστημα 8 χρόνων μέχρι να αποφασίσεις ότι η σχολή δεν σου ταιριάζει και δεν θα την τελειώσεις καν. 8 ΧΡΟΝΙΑ. Τι στο διάολο έκανες 8 χρόνια;

Και τώρα εσείς οι υπόλοιποι ενθαρρύνετε αυτήν την κοπέλα να κυνηγήσει το όνειρό της, πού δεν ξέρουμε καν πώς της ήρθε, πόσο σίγουρη είναι γι αυτό και αν όντως είναι αποφασισμένη να ανταπεξέλθει. (Και νομίζω έχουμε κάθε δικαίωμα να είμαστε επιφυλακτικοί δεδομένων των όσων έχει γράψει. Δεν είναι μια κοπέλα που συνειδητοποίησε μετά το πτυχίο και ίσως απογοητευμένη από την αγορά εργασίας και την αναζήτηση σε κάτι συναφές, ότι θα έπρεπε να στραφεί κάπου πιο αποδοτικά). Και της λέτε κιόλας όχι μόνο να το κυνηγήσει, αλλά να ακολουθήσει και τον εύκολο δρόμο και να βγει στα Βαλκάνια κατευθείαν "για να μην χάσει 2 χρόνια". Εδώ έχασε 8 και σκεφτόμαστε τα 2 παραπάνω που είναι ίσως και ο καλύτερος δείκτης για το αν το θέλει τόσο πολύ που θα πεισμώσει και θα το καταφέρει.

Λοιπόν, και μετά από αυτό το hate speech, θα πω απλά τέλειωνε με την σχολή σου μπας και καταφέρεις να εξασφαλίσεις και κανένα ιδιαίτερο και δεν είσαι τελείως οικονομικά εξαρτημένη, και διάβασε για κατατακτήριες. Ούτε άπειρα λεφτά σε φροντιστήρια ούτε τίποτα. Πάλι τον ίδιο χρόνο θα κάνεις, άντε 3 χρόνια αντί για 2 (αν χρωστάς πολλά στην σχολή).

:worship::worship::worship:

Έδινα Παθολογία και μετά πέρασα τις επόμενες μέρες με άπλετο ύπνο, αλλά με κάλυψες πριν να καταφέρω να απαντήσω.

Και ως κάποιος που μπήκε στην σχολή πιο 'πρόσφατα' (σιγά την διαφορά δηλαδή), μπορώ να επιβεβαιώσω ότι αν δεν πάρει κάποιος απόφαση να ασχοληθεί αποκλειστικά με το αντικείμενο, δεν θα την τελειώσει την σχολή. Απορώ που φαντάζονται όλοι ότι θα υπάρχει και χρόνος για εργασία, αν καταφέρει να περάσει. Στην ομάδα μου οι μόνοι που κατάφεραν να δουλεύουν παράλληλα στο 3ο έτος είναι αυτοί που δουλεύουν στο ίδιο το νοσοκομείο, οπότε και έχουν background στο αντικείμενο και μπορούν να πεταχτούν στον θάλαμο για λίγη ώρα και μετά να γυρίσουν στην εργασία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p_bp

Νεοφερμένος

Η p_bp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ήμουν ανάμεσα στο να απαντήσω σε αυτό το thread και το άλλο για τις σπουδές σε άλλη πόλη γιατί συναγωνίζονται σε αφέλεια και ηλιθιότητα, αλλά τουλάχιστον ο άλλος δηλώνει 18 οπότε ένα μικρό συγχωροχάρτι θα έχει.
Αυτό το ποστ θα είναι σκληρό, θα πείτε ότι αποθαρρύνω κόσμο ή ότι βγάζω αυθαίρετα συμπεράσματα, αλλά να σας πω κάτι: ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. Η αφέλεια κάποιων ανθρώπων και ιδιαίτερα όταν έχουν περάσει την young adult φάση, με κάνει να βγαίνω από τα ρούχα μου.

Τι έχουμε εδώ; "Ναι γεια σας, έχω καθίσει 2ν χρόνια σε μία σχολή που ουδέποτε με ενδιέφερε, αποφάσισα να μην την τελειώσω και όλως τυχαίως στράφηκα σε μία από τις δυσκολότερες σχολές και από τις λίγες που διατηρούν μία επαγγελματική αποκατάσταση, με την μεγαλύτερη διάρκεια σπουδών, σε ένα αντικείμενο με το οποίο έχω να ασχοληθώ έστω και πλαγίως από σπόντα τουλάχιστον από το 2008. Και τώρα που ξεπεράσαμε όλα τα υπόλοιπα προβλήματα με αυτή την φράση, για πείτε προλαβαίνω τις πανελλήνιες του 2018 ή να πάω το 2019?"

Εδώ μέσα μπήκαν διάφοροι ιδεαλιστές και σου έγραψαν ότι μπορείς να το κάνεις. Τρανό παράδειγμα ο Φόκος, κι άντε εσύ μπορεί να εμπνεύστηκες, από τους υπόλοιπους χρήστες ούτε ΕΝΑΣ δεν βρέθηκε να δει ότι τα παραδείγματά τους είναι μη συγκρίσιμα; Αφενός ο Φόκος τελείωσε Νοσηλευτική πρώτα, και μάλιστα το πανεπιστημιακό τμήμα απ όσο θυμάμαι, που είναι από τα τμήματα με την μεγαλύτερη συνάφεια. Αφετέρου ο Φόκος δούλευε παράλληλα. Μάντεψε γιατί; Γιατί είχε ΠΤΥΧΙΟ και έδωσε κατατακτήριες. Εσύ ακόμα και τώρα να δουλεύεις full-time, για να μπορέσεις να ανταποκριθείς σε 2 χρόνια φροντιστήρια θα πρέπει να το μειώσεις σε part-time, και στην σχολή το ιδανικό θα ήταν να είσαι fully committed ειδικά από τα κλινικά έτη και μετά, αλλά και πάλι πάνω από part-time job είναι φύσει αδύνατο να προλάβεις. Οπότε θέλεις 25 χρονών γαϊδάρα να σε συντηρήσουν οι δικοί σου για τουλάχιστον άλλα 8 χρόνια, επειδή και στις πανελλήνιες πέταξες χαρταετό, και άφησες ένα διάστημα 8 χρόνων μέχρι να αποφασίσεις ότι η σχολή δεν σου ταιριάζει και δεν θα την τελειώσεις καν. 8 ΧΡΟΝΙΑ. Τι στο διάολο έκανες 8 χρόνια;

Και τώρα εσείς οι υπόλοιποι ενθαρρύνετε αυτήν την κοπέλα να κυνηγήσει το όνειρό της, πού δεν ξέρουμε καν πώς της ήρθε, πόσο σίγουρη είναι γι αυτό και αν όντως είναι αποφασισμένη να ανταπεξέλθει. (Και νομίζω έχουμε κάθε δικαίωμα να είμαστε επιφυλακτικοί δεδομένων των όσων έχει γράψει. Δεν είναι μια κοπέλα που συνειδητοποίησε μετά το πτυχίο και ίσως απογοητευμένη από την αγορά εργασίας και την αναζήτηση σε κάτι συναφές, ότι θα έπρεπε να στραφεί κάπου πιο αποδοτικά). Και της λέτε κιόλας όχι μόνο να το κυνηγήσει, αλλά να ακολουθήσει και τον εύκολο δρόμο και να βγει στα Βαλκάνια κατευθείαν "για να μην χάσει 2 χρόνια". Εδώ έχασε 8 και σκεφτόμαστε τα 2 παραπάνω που είναι ίσως και ο καλύτερος δείκτης για το αν το θέλει τόσο πολύ που θα πεισμώσει και θα το καταφέρει.

Λοιπόν, και μετά από αυτό το hate speech, θα πω απλά τέλειωνε με την σχολή σου μπας και καταφέρεις να εξασφαλίσεις και κανένα ιδιαίτερο και δεν είσαι τελείως οικονομικά εξαρτημένη, και διάβασε για κατατακτήριες. Ούτε άπειρα λεφτά σε φροντιστήρια ούτε τίποτα. Πάλι τον ίδιο χρόνο θα κάνεις, άντε 3 χρόνια αντί για 2 (αν χρωστάς πολλά στην σχολή).

Ευχαριστώ κατ'αρχάς για την απάντηση και το ενδιαφέρον. Γενικά δεν απαντάω εύκολα σε μηνύματα γιατί είναι πάρα πολλά (έχω γράψει και σε άλλα forums) καθώς εγώ ήθελα απόψεις και όχι συζήτηση. Αυτό το λέω για έναν φίλο μας που είπε ότι η ''γιατρίνα - αρχαιολόγος'' (κάπως έτσι τέλος πάντων) δεν απαντάει.
Εννοείται ότι ξέρω πολύ καλά πως θα ακούσω γνώμες σαν τη δική σου προτού κάνω μια τέτοια δημοσίευση, άρα είμαι και πολύ καλά προετοιμασμένη. Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, με ενόχλησαν λίγο κάποιες εκφράσεις σου όπως και η επιθετικότητα που έβγαζε η απάντησή σου. Δεν στέκομαι σε αυτά όμως. Το τι έκανα για 8 χρόνια είναι προσωπική μου υπόθεση. Δεν στο λέω επιθετικά, απλώς πριν ρωτήσεις ''τι στο διάολο έκανες 8 χρόνια?'' σκέψου ότι αυτός στον οποίο απευθύνεσαι μπορεί να πάλευε να τελειώσει την προηγούμενή του σχολή ή να πήγε να κάνει κάτι άλλο ή να δούλευε σαν σκυλί ή απλώς να πελάγωνε στην κατάθλιψη και στην αδράνεια. Το τι απ' όλα αυτά έκανα εγώ, θα προτιμούσα να το κρατήσω για μένα. Δεν θεωρώ ότι κάνουν λάθος όσοι με ενθαρρύνουν όπως ούτε εσύ είσαι λάθος που με ''κράζεις'' . Άλλωστε όπως είπα, κάθε γνώμη είναι σεβαστή και εξίσου σημαντική με τις υπόλοιπες. Όπως και να χει, η προσπάθεια είναι το παν όπως και το να μην έχεις απωθημένα επίσης πολύ σημαντικό. Είναι καλύτερο κατά την ταπεινή μου άποψη να προσπαθήσεις και να παλέψεις μια και δυο και τρεις φορές και ας αποτύχεις, παρά να μείνεις μόνο στη θεωρία κια να μην αντιμετωπίσεις τα όνειρα και τους φόβους σου. Ναι, χρήματα υπάρχουν για 2 χρόνια φροντιστήριο, άλλωστε αν περάσω θα δηλώσω μόνο την πόλη μου. Φυσικά υπάρχει θέμα για τα επόμενα χρόνια και το πώς θα βγάζω χρήματα. Όλα τα σκέφτομαι. Όπως και να έχει, σε ευχαριστώ και πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top