Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
έλα γιατρίνα μου, με αρχαιολογικό μπακγκράουντ (καλύτερα τώρα?)

πλήρης ανωνυμία υπάρχει, δε χρειάζεται να "κρύβεις" γεγονότα όπως ίσως υποννοείς παραπάνω. Εγώ, η Ερινύς, ο Πίτερ ούτε σε ξέρουμε ούτε να σε σαμποτάρουμε θέλουμε. Εγώ πιστεύω ότι πας να κάνεις μεγάλη πατάτα πάντως, ειλικρινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
p_bp καλο είναι να ακούς και μια πιο ρεαλιστική και σκληρή άποψη. Αν σου λέγαμε όλοι κυνήγα το όνειρο σου κλπ και μετά έβλεπες αυτά τα προβλήματα να εμφανίζονται μπορεί να σε έπαιρνε από κάτω. Οπότε τώρα έχεις μια πλήρη γνώση αυτών που σε περιμένουν και μπορείς να πράξεις ανάλογα. Φυσικά είσαι 24, καλύτερα να γίνεις ιατρός στα 37 παρά να δουλεύεις σερβιτόρα για πάντα (για παράδειγμα). Ωστόσο ο δρόμος που επιλέγεις μπορεί να αποτύχει και να χάσεις χρόνο και χρήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
:worship::worship::worship:

Έδινα Παθολογία και μετά πέρασα τις επόμενες μέρες με άπλετο ύπνο, αλλά με κάλυψες πριν να καταφέρω να απαντήσω.

Και ως κάποιος που μπήκε στην σχολή πιο 'πρόσφατα' (σιγά την διαφορά δηλαδή), μπορώ να επιβεβαιώσω ότι αν δεν πάρει κάποιος απόφαση να ασχοληθεί αποκλειστικά με το αντικείμενο, δεν θα την τελειώσει την σχολή. Απορώ που φαντάζονται όλοι ότι θα υπάρχει και χρόνος για εργασία, αν καταφέρει να περάσει. Στην ομάδα μου οι μόνοι που κατάφεραν να δουλεύουν παράλληλα στο 3ο έτος είναι αυτοί που δουλεύουν στο ίδιο το νοσοκομείο, οπότε και έχουν background στο αντικείμενο και μπορούν να πεταχτούν στον θάλαμο για λίγη ώρα και μετά να γυρίσουν στην εργασία τους.

Εμείς στο έτος μου εκτός από αυτούς είχαμε και 2-3 που δούλευαν part-time (τώρα στο 6ο δεν ξέρω τι έκαναν, μέχρι πέρσι πάντως δούλευαν σίγουρα). Ακατόρθωτο δεν είναι, ωστόσο θέλει πολύ καλό time management και να μην κυλήσεις. Και λογικά δεν τελειώνεις στα 6 χρόνια, αλλά και στα 6,5-7 να τελειώσεις ΜΕ part-time job, είναι πολύ καλά.

@p_bp δεν είχα καμιά διάθεση να σε προσβάλλω, και η ερώτησή μου την οποία κουόταρες, ήταν ρητορική. Δεν είσαι υποχρεωμένη να απαντήσεις. Απλά καμιά φορά χρειάζεται κάποιος να μας δώσει ένα χαστούκι και να κάνουμε απολογισμό του γιατί φτάσαμε εδώ που φτάσαμε (όσο δικαιολογημένη και να ήταν τυχόν κατρακύλα) και πού μπορούμε (ρεαλιστικά), να πάμε μετά. Αν λειτούργησε το δικό μου ποστ σαν χαστούκι, δεν ξέρω. Αλλά οι προηγούμενοι σου χάιδευαν αρκετά τα αυτιά και μεταξύ μας, σαν σκέψη/όνειρο δεν μου φαίνεται πολύ ρεαλιστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ήμουν ανάμεσα στο να απαντήσω σε αυτό το thread και το άλλο για τις σπουδές σε άλλη πόλη γιατί συναγωνίζονται σε αφέλεια και ηλιθιότητα, αλλά τουλάχιστον ο άλλος δηλώνει 18 οπότε ένα μικρό συγχωροχάρτι θα έχει.
Αυτό το ποστ θα είναι σκληρό, θα πείτε ότι αποθαρρύνω κόσμο ή ότι βγάζω αυθαίρετα συμπεράσματα, αλλά να σας πω κάτι: ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. Η αφέλεια κάποιων ανθρώπων και ιδιαίτερα όταν έχουν περάσει την young adult φάση, με κάνει να βγαίνω από τα ρούχα μου.

Τι έχουμε εδώ; "Ναι γεια σας, έχω καθίσει 2ν χρόνια σε μία σχολή που ουδέποτε με ενδιέφερε, αποφάσισα να μην την τελειώσω και όλως τυχαίως στράφηκα σε μία από τις δυσκολότερες σχολές και από τις λίγες που διατηρούν μία επαγγελματική αποκατάσταση, με την μεγαλύτερη διάρκεια σπουδών, σε ένα αντικείμενο με το οποίο έχω να ασχοληθώ έστω και πλαγίως από σπόντα τουλάχιστον από το 2008. Και τώρα που ξεπεράσαμε όλα τα υπόλοιπα προβλήματα με αυτή την φράση, για πείτε προλαβαίνω τις πανελλήνιες του 2018 ή να πάω το 2019?"

Εδώ μέσα μπήκαν διάφοροι ιδεαλιστές και σου έγραψαν ότι μπορείς να το κάνεις. Τρανό παράδειγμα ο Φόκος, κι άντε εσύ μπορεί να εμπνεύστηκες, από τους υπόλοιπους χρήστες ούτε ΕΝΑΣ δεν βρέθηκε να δει ότι τα παραδείγματά τους είναι μη συγκρίσιμα; Αφενός ο Φόκος τελείωσε Νοσηλευτική πρώτα, και μάλιστα το πανεπιστημιακό τμήμα απ όσο θυμάμαι, που είναι από τα τμήματα με την μεγαλύτερη συνάφεια. Αφετέρου ο Φόκος δούλευε παράλληλα. Μάντεψε γιατί; Γιατί είχε ΠΤΥΧΙΟ και έδωσε κατατακτήριες. Εσύ ακόμα και τώρα να δουλεύεις full-time, για να μπορέσεις να ανταποκριθείς σε 2 χρόνια φροντιστήρια θα πρέπει να το μειώσεις σε part-time, και στην σχολή το ιδανικό θα ήταν να είσαι fully committed ειδικά από τα κλινικά έτη και μετά, αλλά και πάλι πάνω από part-time job είναι φύσει αδύνατο να προλάβεις. Οπότε θέλεις 25 χρονών γαϊδάρα να σε συντηρήσουν οι δικοί σου για τουλάχιστον άλλα 8 χρόνια, επειδή και στις πανελλήνιες πέταξες χαρταετό, και άφησες ένα διάστημα 8 χρόνων μέχρι να αποφασίσεις ότι η σχολή δεν σου ταιριάζει και δεν θα την τελειώσεις καν. 8 ΧΡΟΝΙΑ. Τι στο διάολο έκανες 8 χρόνια;

Και τώρα εσείς οι υπόλοιποι ενθαρρύνετε αυτήν την κοπέλα να κυνηγήσει το όνειρό της, πού δεν ξέρουμε καν πώς της ήρθε, πόσο σίγουρη είναι γι αυτό και αν όντως είναι αποφασισμένη να ανταπεξέλθει. (Και νομίζω έχουμε κάθε δικαίωμα να είμαστε επιφυλακτικοί δεδομένων των όσων έχει γράψει. Δεν είναι μια κοπέλα που συνειδητοποίησε μετά το πτυχίο και ίσως απογοητευμένη από την αγορά εργασίας και την αναζήτηση σε κάτι συναφές, ότι θα έπρεπε να στραφεί κάπου πιο αποδοτικά). Και της λέτε κιόλας όχι μόνο να το κυνηγήσει, αλλά να ακολουθήσει και τον εύκολο δρόμο και να βγει στα Βαλκάνια κατευθείαν "για να μην χάσει 2 χρόνια". Εδώ έχασε 8 και σκεφτόμαστε τα 2 παραπάνω που είναι ίσως και ο καλύτερος δείκτης για το αν το θέλει τόσο πολύ που θα πεισμώσει και θα το καταφέρει.

Λοιπόν, και μετά από αυτό το hate speech, θα πω απλά τέλειωνε με την σχολή σου μπας και καταφέρεις να εξασφαλίσεις και κανένα ιδιαίτερο και δεν είσαι τελείως οικονομικά εξαρτημένη, και διάβασε για κατατακτήριες. Ούτε άπειρα λεφτά σε φροντιστήρια ούτε τίποτα. Πάλι τον ίδιο χρόνο θα κάνεις, άντε 3 χρόνια αντί για 2 (αν χρωστάς πολλά στην σχολή).

Rin mastering the 'tough love' approach :clapping:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
p_bp καλο είναι να ακούς και μια πιο ρεαλιστική και σκληρή άποψη. Αν σου λέγαμε όλοι κυνήγα το όνειρο σου κλπ και μετά έβλεπες αυτά τα προβλήματα να εμφανίζονται μπορεί να σε έπαιρνε από κάτω. Οπότε τώρα έχεις μια πλήρη γνώση αυτών που σε περιμένουν και μπορείς να πράξεις ανάλογα. Φυσικά είσαι 24, καλύτερα να γίνεις ιατρός στα 37 παρά να δουλεύεις σερβιτόρα για πάντα (για παράδειγμα). Ωστόσο ο δρόμος που επιλέγεις μπορεί να αποτύχει και να χάσεις χρόνο και χρήμα.

Βασικα οχι, το να γινει γιατρος στα 37 δεν ειναι καλη επιλογη απο καμια πλευρα. Αν ξεκινησει να δουλευει σημερα, δεν θα ειναι στασιμη σε 15 χρονια απο τωρα, εκτος αν βολευτει. Ειδικα αν εχει το πτυχιο της, κι ας δουλευει σε κατι τελειως ασχετο. Αλλωστε ειναι τελειως irrelevant το τι εχεις βγαλει με το τι δουλεια κανεις (εκτος απο περιπτωσεις μπετον με πιο χαρακτηριστικη τους γιατρους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panathinaikaras

Νεοφερμένος

Ο panathinaikaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
καλα ειναι δυνατον να δινεις τοσο επιθετικες απαντησεις???πολυ σωστα σου απαντησε δεν ξερεις τι μπορει να παιχτηκε αυτα τα 8 χρονια.απορω πραγματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Waverer765

Νεοφερμένος

Ο Waverer765 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Δεν είχα σκοπό να ξανά σχολιάσω αυτό το θέμα αλλά ειπώθηκαν κάποια πράγματα στα οποία οφείλω να απαντήσω. 1) Το αν θέλει/μπορεί η οικογένεια ενός ατόμου να το στηρίζει οικονομικά είναι καθαρά δικαίωμα της και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν.2) Κανείς δεν είπε ότι αυτό που θα επιχειρήσει είναι εύκολο.Ίσα ίσα που είναι αρκετά δύσκολο.3)Με την δεδομένη κατάσταση της κοπέλας δεν μπορώ να βρω κάτι καλύτερο από το να προσπαθήσει να μπει στην ιατρική(που της αρέσει).Καλύτερες προοπτικές θα έχει σίγουρα αν περάσει από το να μην μείνει αδρανής ή να παλέψει για να βρει δουλειά σαν πωλήτρια κλπ.Και στα 45 να τη βγάλει(υπερβάλω), πιθανότατα θα είναι σε πολύ καλύτερη θέση από το να έχει το πτυχίο του ιστορικού και 15 διδακτορικά μαζί.4)Είμαι ένα άτομο που χαρακτηρίζομαι για την ορθολογική μου σκέψη και όχι για τον ιδεαλισμό μου.Τουλάχιστον έτσι μου λένε οι άνθρωποι που συναναστρέφομαι καθημερινά και όχι αυτοί που έχουν δει μερικά σχόλια μου.Και να ξέρεις δεν είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία που θα επιχειρήσεις να μπεις στην σχολή της αρεσκείας σου στα 26-27.Ζύγισε τα όπως προείπα,δες αν πραγματικά σε συμφέρει και λιώσε για να τα καταφέρεις.Μην ακούς κανέναν- ορθολογιστή,ίσως-που εκφράζει απόψεις όπως του αρέσει να τις εκφράζει.Οι πιθανότητες είναι εναντίον σου.Αλλά αν μπορείς γιατί να μην το προσπαθήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Η οικογενεια παντα μας στηριζει, σημαινει οτι πρεπει να το εκμεταλλευομαστε αυτο; Δεν ειναι θεμα αν μπορει να τα βγαλει περα οικονομικα, προφανως και μπορει, δεν θα πεινασει. Απο τη στιγμη που ρωταει ομως τη γνωμη σε ενα δημοσιο φορουμ, γιατι ειναι αρνητικο να εκφρασουμε την αποψη μας; Τι δηλαδη να γραψουμε; Μπραβο κυνηγα τα ονειρα σου και να συζηταμε μονο αν μπορει να πετυχει στις πανελληνιες του 2018 ή του 19;

Αυτη τη στιγμη ειναι μια κοπελα 24χρ, που εχει παρατησει τη σχολη της στη μεση και ξαφνικα θυμηθηκε να κανει στροφη σε κατι τελειως ασχετο με το τι σπουδαζε μεχρι τωρα και να ακολουθησει ενα απο τα δυσκολοτερα επαγγελματικα μονοπατια μεσω πανελληνιων, εχοντας να δει θετικα μαθηματα απο εποχες ΓΑΠ. Ε δεν ειναι και ο,τι πιο λογικο, πως να το κανουμε;

Κι αν θελετε να ζειτε απο το χαρτζιλικι των γονιων σας στα 30 σας, δικαιωμα σας ειναι. Απο τη στιγμη που ρωτατε γνωμες ομως, να ειστε ετοιμοι να ακουσετε τον αντιλογο. Και το να περιμενει ενας ανθρωπος 30χρ να τον ζουν οι γονεις του επειδη "κυνηγαει τα ονειρα του" δεν ειναι λογικο. Ειτε σας αρεσει, ειτε οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosb

Νεοφερμένος

Ο nikosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Και στα 27 μου ξύπνησα μια μέρα και είπα ψυχοπονιάρικα: "Α τους καημένους τους αρρώστους...Ας αφιερώσω τη ζωή μου στη θεραπεία τους..."
Από προσωπική εμπειρία οι υποψήφιοι ιατρικής, δοθείσης της ευκαιρίας, ακόμα και σε σκατά θα βούταγαν για κοινωνικό στατους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hehe xD

Νεοφερμένος

Ο hehe xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Οσοι την στηριζετε και της λετε να προσπαθησει το λιγοτερο την κοροιδευετε.
Το ατομο ειτε μας κοριδευει,ειτε ειναι εκτος πραγματικοτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosb

Νεοφερμένος

Ο nikosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Όλοι εσείς οι δηθεν ανώνυμοι ιδεαλιστές του πληκτρολογίου: Σας εύχομαι (εντός εισαγωγικών το εύχομαι, έλεος μην παρεξηγηθώ, υγεία πανω απ ολα κλπ) μετά από χρόνια που θα χρειαστείτε να κάνετε καμιά επέμβαση, να σας ενημέρωσει "η ιατρός" σας ότι μέχρι τα 25 της, για μια δεκαετία το είχε "ματώσει στο ξυστήρι", αλλά τελικά "το' σωσε" στο 90 φεύγα με πτυχίο express(!), γονεϊκής χορηγίας από το εξωτικό Βουκουρέστι!!!! Να ναι καλά οι σχολιαστες-τζιμάνια του ischool!!!
Εκεί να σας δω τη λογύδρια θα πετάτε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Waverer765

Νεοφερμένος

Ο Waverer765 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Η οικογενεια παντα μας στηριζει, σημαινει οτι πρεπει να το εκμεταλλευομαστε αυτο; Δεν ειναι θεμα αν μπορει να τα βγαλει περα οικονομικα, προφανως και μπορει, δεν θα πεινασει. Απο τη στιγμη που ρωταει ομως τη γνωμη σε ενα δημοσιο φορουμ, γιατι ειναι αρνητικο να εκφρασουμε την αποψη μας; Τι δηλαδη να γραψουμε; Μπραβο κυνηγα τα ονειρα σου και να συζηταμε μονο αν μπορει να πετυχει στις πανελληνιες του 2018 ή του 19;

Αυτη τη στιγμη ειναι μια κοπελα 24χρ, που εχει παρατησει τη σχολη της στη μεση και ξαφνικα θυμηθηκε να κανει στροφη σε κατι τελειως ασχετο με το τι σπουδαζε μεχρι τωρα και να ακολουθησει ενα απο τα δυσκολοτερα επαγγελματικα μονοπατια μεσω πανελληνιων, εχοντας να δει θετικα μαθηματα απο εποχες ΓΑΠ. Ε δεν ειναι και ο,τι πιο λογικο, πως να το κανουμε;

Κι αν θελετε να ζειτε απο το χαρτζιλικι των γονιων σας στα 30 σας, δικαιωμα σας ειναι. Απο τη στιγμη που ρωτατε γνωμες ομως, να ειστε ετοιμοι να ακουσετε τον αντιλογο. Και το να περιμενει ενας ανθρωπος 30χρ να τον ζουν οι γονεις του επειδη "κυνηγαει τα ονειρα του" δεν ειναι λογικο. Ειτε σας αρεσει, ειτε οχι
Αυτό με την οικογένεια είναι γνώμη σου που δεν με αφορά κι'όλα.Είπα πουθενά ότι οι πιθανότητες είναι υπέρ της;Η ίδια δεν ξέρει την κατάστασή της;Εσένα και εμένα περιμένει να της ανοίξουμε τα μάτια; Ή με το να συνεχίσει το ιστορικό,σχολή με ελάχιστες προοπτικές ακόμη και για εξωτερικό,που δεν της αρέσει, θα μπορέσει να γίνει οικονομικά ανεξάρτητη;Καλό θα ήταν να διαβάζεις καλύτερα τα μηνύματα γιατί είσαι λίγο άτοπος από ένα σημείο και πέρα.;) Και δεν ενοχλήθηκα από καμία άποψη,μονάχα από χαρακτηρισμούς.Α, και το ότι η γη είναι επίπεδη ήταν το λογικό..να που όμως είναι σχεδόν σφαιρική,τι να κάνουμε;:P;)

Οσοι την στηριζετε και της λετε να προσπαθησει το λιγοτερο την κοροιδευετε.
Το ατομο ειτε μας κοριδευει,ειτε ειναι εκτος πραγματικοτητας.
Δεν βλέπω να κοροϊδεύω κάποιον σε αυτά που γράφω.:hmm: Φίλε μου ιατρός θέλει να γίνει η κοπέλα,όχι αστροναύτης.:laugh:

Όλοι εσείς οι δηθεν ανώνυμοι ιδεαλιστές του πληκτρολογίου: Σας εύχομαι (εντός εισαγωγικών το εύχομαι, έλεος μην παρεξηγηθώ, υγεία πανω απ ολα κλπ) μετά από χρόνια που θα χρειαστείτε να κάνετε καμιά επέμβαση, να σας ενημέρωσει "η ιατρός" σας ότι μέχρι τα 25 της, για μια δεκαετία το είχε "ματώσει στο ξυστήρι", αλλά τελικά "το' σωσε" στο 90 φεύγα με πτυχίο express(!), γονεϊκής χορηγίας από το εξωτικό Βουκουρέστι!!!! Να ναι καλά οι σχολιαστες-τζιμάνια του ischool!!!
Εκεί να σας δω τη λογύδρια θα πετάτε!!
Αν είναι καλή στην δουλειά της μια χαρά θα καθόμουν να με χειρουργήσει.Άλλωστε, μπορείς να ζητάς βιογραφικό του κάθε ιατρού που σε περιθάλπει αν θέλεις.Δεν σε εμπόδισε κανένας.:D

Επίσης να διευκρινίσω, επειδή κάποιοι δεν καταλαβαίνουν τα αυτονόητα, ότι τα πράγματα για σ'ένα κοπελιά είναι όντως τραγικά
( όπως φαίνονται απ'τη σκοπιά μου).Εσύ είσαι υπεύθυνη για τις επιλογές σου και εσύ ξέρεις τι σε συμφέρει και τι όχι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
1ον, δε σημαίνει ότι επειδή τα πράγματα είναι άσχημα επαγγελματικά στα της σχολής της, ότι είναι καταδικασμένη σε φουλ τάιμ ανεργία. Πάντα υπάρχουν λύσεις, έστω και δύσκολες. Δεν σπούδασε δα και σε καμιά σχολή της πίτσας. Σε κάνω quote, συγγνώμη αν φανώ επιθετικός: "Και στα 45 να τη βγάλει(υπερβάλω), πιθανότατα θα είναι σε πολύ καλύτερη θέση από το να έχει το πτυχίο του ιστορικού και 15 διδακτορικά μαζί.4)Είμαι ένα άτομο που χαρακτηρίζομαι για την ορθολογική μου σκέψη και όχι για τον ιδεαλισμό μου."
Αυτό δεν είναι ορθολογισμός. Τα "15 διδακτορικά" δεν είναι κάτι της πλάκας. Σε οποιονδήποτε τομέα αν κάποιος εργαστεί πολύ σκληρά και καταφέρει να έχει επάρκεια στο αντικείμενό του τέτοια, προφανώς κάπου θα βρει μια αξιόλογη εργασία. Πιθανόν να μην αντικατοπτρίζει τη προσπάθειά του, αλλά κάτι θα βρει. Ε, η κοπέλα αυτή έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να είναι καλή ιστορικός παρά καλή γιατρός. Simple as that. Σιγά ρε παιδιά το φοβερό μπικικίνι! Όλοι οι γιατροί που ξέρετε θησαυρίζουν;

2ο,, τα λέγαμε μαζί σου και σε άλλο θέμα. Η ιατρική, το ιερό δισκοπότηρο των ελληνικών σπουδών, ούτε εγγυάται καλές απολαβές, ούτε μπορεί ο καθένας να το ασκήσει. Ο φίλος πάνω (που μας μοίρασε και αρνητικές), με ένα αρκετά κυνικό και ερειστικό μήνυμα, πλην όμως αληθές, θέτει τον εξής προβληματισμό. Η κοπέλα, που έχει να ασχοληθεί με θετικές επιστήμες από "εποχές ΓΑΠ" (μ' άρεσε οπότε το κλέβω) να πάει σε μια χώρα όπου, όλοι το γνωρίζουμε, πάντα υπάρχουν πλάγιοι τρόποι για να αποκτήσεις πτυχίο, και να γίνει γιατρός, ενώ δεν έχει αποδείξει επουδενί στη μέχρι τώρα σταδιοδρομία της (και με βάση όσα μας έγραψε) ότι μπορεί να σταθεί επάξια απέναντι σε επάγγελμα στο οποίο, καλώς ή κακώς, ανεπάρκεια δεν επιτρέπεται. Δεν έχει κανένα υπόβαθρο γνώσεων, πώς να ασκήσει ιατρική; Ας έρθει σε μας στο Βιολογικό, αν δεν είναι καλή, πίτσα μας, δεν επηρεάζει κανέναν. Απλά δε θα καταφέρει και τίποτα επαγγελματικά. Ανεπαρκής γιατρός όμως, με πτυχίο ιατρικής, είναι δημόσιος κίνδυνος.

Η κοπέλα αν δε γουστάρει το ιστορικό,είμαι σίγουρος ότι μπορεί να βρει κάτι άλλο, πιο ελπιδοφόρο οικονομικά σε σχέση με τη τωρινή σχολή της, στο οποίο και αυτή θα μπορεί να διακριθεί, και οι υπόλοιποι θα έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Waverer765

Νεοφερμένος

Ο Waverer765 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αυτά που έχω πει εγώ δεν αναιρούν,όπως καταλαβαίνεις,αυτά που λες και εσύ.Μάλιστα, με βρίσκουν και σύμφωνο.Όμως διαφωνώ όταν μιλάς για δημόσιο κίνδυνο.Πίστεψε με πολλοί ιατροί που τελείωσαν "κανονικά" είναι πολύ χειρότεροι από αυτούς που πήγαν Ιταλία,Βουλγαρία κλπ.Το υπόβαθρο σε αυτή την σχολή θεωρώ ότι χτίζεται από την προσωπικότητα-υπευθυνότητα του ατόμου πρωτίστως και δευτερευόντως από το διάβασμά του.Η ιατρική είναι ένα θεωρητικό μάθημα αφού βασίζεται ως επί το πλείστον στην αποστήθιση γεγονός που δεν απέχει από τον τρόπο που έχει μάθει να διαβάζει.Αν είναι ανίκανη να γίνει γιατρός, δεν θα γίνει απλά και μόνο επειδή δεν θα καταφέρει να περάσει.Αν περάσει πίστεψε με θα είναι ικανότατη από τεχνική άποψη για το επάγγελμα.Τώρα το ηθικό είναι άλλο ζήτημα...(Η κοπέλα ξεκαθάρισε ότι θέλει να περάσει Κρήτη και όχι να πάει Βουλγαρία κ.ο.κ.Άρα μιλάμε για δύσκολες πανελλήνιες ή κατατακτήριες)
Αν ήμουν στην θέση της πάντως θα έκανα αυτό που προτείνεις στην τελευταία παράγραφό σου από άποψη συμφέροντος στο οποίο δεν αναφέρθηκε ποτέ ξεκαθαρίζοντας πως τελικά είναι αυτό που αγαπά.(Αν είναι αλήθεια αυτό είναι άλλο ζήτημα που θα φανεί στο αν αντέξει την πίεση των εξετάσεων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
καλα ειναι δυνατον να δινεις τοσο επιθετικες απαντησεις???πολυ σωστα σου απαντησε δεν ξερεις τι μπορει να παιχτηκε αυτα τα 8 χρονια.απορω πραγματικα

Βασικός κανόνας στα φόρουμ: Όσο περισσότερες πληροφορίες δίνεις, τόσα περισσότερα hate speech θα πάρεις. Δεν ξέρεις πού θα του καρφωθεί του κάθε άκυρου (πάρε εμένα ως άκυρη, καλή ώρα), να σταθεί σε ένα ποστ 20 σειρών. Ας έγραφε "γεια σας, είμαι 25, ήμουν θεωρητική στο σχολείο, αποφάσισα να κάνω στροφή καριέρας και θέλω να μου πείτε αν είναι εφικτό να περάσω ιατρική με τις γνώσεις που (δεν) έχω". Θα είχαμε γλιτώσει καμιά 30αριά ποστ εδώ, και εγώ θα είχα ακόμα νεύρα που δεν θα είχα εκτονώσει. :P Too bad.
Από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να γράφει το μακρύ του και το κοντό του, και όσο διατηρείται ένα στοιχειώδες έστω επίπεδο, sorry not sorry αλλά τέτοιες απαντήσεις είναι μέσα στο παιχνίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αυτό με την οικογένεια είναι γνώμη σου που δεν με αφορά κι'όλα.Είπα πουθενά ότι οι πιθανότητες είναι υπέρ της;Η ίδια δεν ξέρει την κατάστασή της;Εσένα και εμένα περιμένει να της ανοίξουμε τα μάτια; Ή με το να συνεχίσει το ιστορικό,σχολή με ελάχιστες προοπτικές ακόμη και για εξωτερικό,που δεν της αρέσει, θα μπορέσει να γίνει οικονομικά ανεξάρτητη;Καλό θα ήταν να διαβάζεις καλύτερα τα μηνύματα γιατί είσαι λίγο άτοπος από ένα σημείο και πέρα.;) Και δεν ενοχλήθηκα από καμία άποψη,μονάχα από χαρακτηρισμούς.Α, και το ότι η γη είναι επίπεδη ήταν το λογικό..να που όμως είναι σχεδόν σφαιρική,τι να κάνουμε;:P;)

Ρωταει γνωμες. Λεμε γνωμες.

Και ναι, αν τελειωσει ιστορικο θα μπορει να γινει οικονομικα ανεξαρτητη γιατι οπως εγραψα πιο πανω, το τι τελειωσες με το τι δουλεια κανεις δεν εχει σχεση. Το πτυχιο ειναι χρησιμο οπως και να εχει. Δεν υπαρχουν περιορισμοι οπως πιθανως τους εχετε πολλοι στο μυαλο σας.

Πληροφορικαριος-> Κομπιουτερας
Μαθηματικος -> Καθηγητης σε σχολειο
Ιστορικος -> Ιντιανα Τζοουνς.

Στο κατω κατω, αν το προβλημα της ειναι το Ιστορικο, ας το τελειωσει και ας γραφτει σε μια 4ετη σχολη με κατατακτηριες σε αλλο αντικειμενο η οποια ομως δεν θα ειναι οσο απαιτητικη ειναι η ιατρικη και θα της επιτρεπει ταυτοχρονα να εργαζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Αυτά που έχω πει εγώ δεν αναιρούν,όπως καταλαβαίνεις,αυτά που λες και εσύ.Μάλιστα, με βρίσκουν και σύμφωνο.Όμως διαφωνώ όταν μιλάς για δημόσιο κίνδυνο.Πίστεψε με πολλοί ιατροί που τελείωσαν "κανονικά" είναι πολύ χειρότεροι από αυτούς που πήγαν Ιταλία,Βουλγαρία κλπ.Το υπόβαθρο σε αυτή την σχολή θεωρώ ότι χτίζεται από την προσωπικότητα-υπευθυνότητα του ατόμου πρωτίστως και δευτερευόντως από το διάβασμά του.Η ιατρική είναι ένα θεωρητικό μάθημα αφού βασίζεται ως επί το πλείστον στην αποστήθιση γεγονός που δεν απέχει από τον τρόπο που έχει μάθει να διαβάζει.Αν είναι ανίκανη να γίνει γιατρός, δεν θα γίνει απλά και μόνο επειδή δεν θα καταφέρει να περάσει.Αν περάσει πίστεψε με θα είναι ικανότατη από τεχνική άποψη για το επάγγελμα.Τώρα το ηθικό είναι άλλο ζήτημα...(Η κοπέλα ξεκαθάρισε ότι θέλει να περάσει Κρήτη και όχι να πάει Βουλγαρία κ.ο.κ.Άρα μιλάμε για δύσκολες πανελλήνιες ή κατατακτήριες)
Αν ήμουν στην θέση της πάντως θα έκανα αυτό που προτείνεις στην τελευταία παράγραφό σου από άποψη συμφέροντος στο οποίο δεν αναφέρθηκε ποτέ ξεκαθαρίζοντας πως τελικά είναι αυτό που αγαπά.(Αν είναι αλήθεια αυτό είναι άλλο ζήτημα που θα φανεί στο αν αντέξει την πίεση των εξετάσεων)

Η ιατρική μπορεί, στα δικά μου μάτια, να μην είναι και η πιο δύσκολη σχολή, αλλά και προαπαιτούμενες γνώσεις έχει, και δύσκολα μαθήματα. Η κοπέλα θα ακούει μεθυλιώσεις και θα κοιτάει το τοίχο. Θα διδάσκεται Φυσιολογία εγκεφάλου, θα έχουμε brain farts. Άσε τα μαθηματικά πρώτου εξαμήνου που θα τα κουβαλάει μέχρι τις κλινικές.

Ρωταει γνωμες. Λεμε γνωμες.

Και ναι, αν τελειωσει ιστορικο θα μπορει να γινει οικονομικα ανεξαρτητη γιατι οπως εγραψα πιο πανω, το τι τελειωσες με το τι δουλεια κανεις δεν εχει σχεση. Το πτυχιο ειναι χρησιμο οπως και να εχει. Δεν υπαρχουν περιορισμοι οπως πιθανως τους εχετε πολλοι στο μυαλο σας.

Πληροφορικαριος-> Κομπιουτερας
Μαθηματικος -> Καθηγητης σε σχολειο
Ιστορικος -> Ιντιανα Τζοουνς.

Στο κατω κατω, αν το προβλημα της ειναι το Ιστορικο, ας το τελειωσει και ας γραφτει σε μια 4ετη σχολη με κατατακτηριες σε αλλο αντικειμενο η οποια ομως δεν θα ειναι οσο απαιτητικη ειναι η ιατρικη και θα της επιτρεπει ταυτοχρονα να εργαζεται.

εγώ πάντως καριέρα Ίντι δε θα τη παρατούσα ποτέ για κανένα Grey's Anatomy.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sorsor

Νεοφερμένος

Ο Sorsor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Πέρυσι συνειδητοποίησα ότι το όνειρό μου είναι να σπουδάσω ιατρική και μάλιστα σε ελληνικό πανεπιστήμιο κατά προτίμηση στο Πανεπιστήμιο Κρήτης (δεν υπάρχουν χρήματα για έξω).

Όταν λες συνειδητοποίησες; Πήγες καθόλου στην Ιατρική Σχολή του Ηρακλείου να παρακολουθήσεις κανένα μάθημα να δεις από κοντά αν η ιδέα σου περι ιατρικής ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα ; :worry:
Στο λέω γιατί άπαξ και ξεκινήσεις μια τέτοια διαδρομή , θα πρέπει να το θέλεις πάρα πάρα
ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ
πολύ. Και είναι κρίμα στην μέση να δεις ότι τελικά κακώς σάλπαρε το πλοίο γιατί έρχεται καταιγίδα.

Αναφέρεις την επαγγελματική αποκατάσταση. Θεωρείς δηλαδή ότι το να συντηρούν μια 25χρονη οι γονείς επί 2 + 6 + 6 = 14 χρόνια +- 2 , ενώ σε αυτό το διάστημα τα μάτια σου να κυλάνε στο πάτωμα από το διάβασμα και άρα να μην μπορείς να δουλέψεις , αποτελεί κάτι το οικονομικά επιθυμητό; Επίσης , αν και πρωτοετό , νιώθω ότι όποιον νυν ιατρό και να ρωτήσεις για το οικονομικό μάλλον θα γελάσει μαζί σου. Αν αναλογιστείς τις ώρες και τις συνθήκες εργασίας ...

Για να μην σε ζαλίζω , πες μας ( ή σκέψου ) γιατί θες να περάσεις σε αυτήν την σχολή. Αν η απάντηση είναι λατρεύω ιατρική , δεν με βλέπω να κάνω κάτι άλλο στην ζωή μου πέρα από αυτό , ε τότε δεν χρειάζεται να σου πούμε κάτι , καταλαβαίνεις ότι έχει δυσκολίες ο δρόμος αλλά αφού δεν θες κανέναν άλλο δρόμο ... :P Αν είναι οτιδήποτε άλλο , ξανασκέψου το , ή πήγαινε μίλα στους φοιτητές της σχολής στο Ηράκλειο/Καθηγητές/ Ιατρούς να αποκτήσεις 2-3 παραπάνω γνώμες.

Τα παραιατρικά δεν τα σκέφτηκες ; Λέω μια ιδέα τώρα ...

Edit : Όοοοοχι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί να επαναλαμβάνω λίγο πράγματα που ειπώθηκαν από Darth αλλά δε βαριέσαι. Όταν ζητάς γνώμες σε ενα φορουμ δε θα πάρεις μόνο αυτές που θες και όπως τις θες. Άλλος εκφράζεται πιο politcally correct άλλος πιο ωμά.Το θέμα έγκειται στη στοιχειώδη ωριμότητα εκείνου που ζητάει απόψεις να κρατήσει τα points αγνοώντας σάλτσες ή πράγματα που μπορεί να τον ''προσβάλλουν''.Αν βλέπεις μόνο χαρακτηρισμούς χωρίς να υπάρχει δομημένη σκέψη είσαι ελεύθερος να απασφαλίσεις ή να κάνεις ignore και να δώσεις βάση σε κάτι που μπορεί να σε ωφελήσει. Γενικά,σαν παρατηρητής προτείνω το πρώτο :popcorn:

click
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TrueBlue

Νεοφερμένος

Η TrueBlue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Μην το κανεις, δεν αξιζει. Τα λεφτα για το ολο εγχειρημα ειναι πολλα, το ψυχικα αποθεματα που απαιτουνται ειναι απειρα τοσο για να μπεις, εφοσον δεν εχεις επαφη με τα σχολικα μαθηματα, οσο και για να τελειωσεις ειδικα αν δουλευεις παραλληλα. Δεν θα κολλησω τοσο στην ηλικια, δεν πιστευω οτι παιζει τοσο μεγαλο ρολο το να παρεις το πτυχιο στα 30+ αν πραγματικα σου αρεσει το αντικειμενο. Απλα σκεψου ομως οτι το μυαλο σου αλλη "σπιρταδα" εχει τωρα που εισαι 25 κ αλλη στα 32 που θα κληθεις να μαθεις πχ Παθολογια. Ισως ενα ΤΕΙ νοσηλευτικης, ιατρικων εργαστηριων ή κατι αντιστοιχο να ηταν καλυτερη επιλογη οπως αναφερεται κ πιο πανω.

Αναφέρεις την επαγγελματική αποκατάσταση. Θεωρείς δηλαδή ότι το να συντηρούν μια 25χρονη οι γονείς επί 2 + 6 + 6 = 14 χρόνια +- 2 , ενώ σε αυτό το διάστημα τα μάτια σου να κυλάνε στο πάτωμα από το διάβασμα και άρα να μην μπορείς να δουλέψεις , αποτελεί κάτι το οικονομικά επιθυμητό;

Επειδη καπου το εχασα, το 14+-2 πως προκυπτει ακριβως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top