maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γιατί δεν σκέφτεσαι να πας να τελειώσεις ένα Bachelor σε κάποιο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο να νιώσεις ότι φοιτάς σε Πανεπιστήμιο και όχι σε κομματικό στέκι-κωλάδικο-μπαρ; Γιατί δεν αποφεύγεις τη φασαρία με τις πανελλήνιες και την όλη φάση σκότωμα; Για να μιλήσω σοβαρά, θεωρώ ότι στο εξωτερικό έχουν πιο σοβαρή εικόνα για τις σπουδές και τις ευκαιρίες που θα λάβεις ως φοιτήτρια. Δεν είσαι και μεγάλη ηλικιακά, από τη στιγμή που θα κάνεις κάτι με αντίκρισμα άμεσο για τη ζωή σου από πολλές απόψεις. Επίσης αν υπάρχει οικονομικό θέμα, υπάρχουν πολλές Ευρωπαϊκές χώρες με χαμηλά ή χωρίς δίδακτρα για τους φοιτητές της ΕΕ. Δυστυχώς οι Έλληνες όταν αναφέρονται στο εξωτερικό, εννοούν λανθασμένα σπουδές στο Ην.Βασίλειο, αγνοώντας αξιόλογα προγράμματα σπουδών σε άλλες χώρες (εκτός Ελλάδας).
Γιατι εχω οικογενεια κ ένα παιδακι κ εχουμε το σπιτι μας εδώ, τις δουλειες μας, τα σχολεια κλπ...Δεν γινονται αυτά τα πραγματα ετσι απλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μπορω με τιποτα να συγκεντρωθώ στο σπιτι.Απο την μια το παιδι, από την άλλη δουλειες, το σκυλι κλπ. Μεσα στην εβδομαδα δουλευω κ παραλληλα βγαζω και διπλωμα οδηγησης.Μονο στην βιβλιοθηκη του δημου μου συγκεντρώνομαι.Μακαρι να ηταν ανοιχτη κ τα σ/κ.Εσεις πως πατε με το διάβασμα?Που διαβαζετε?

Βρες καμιά παρακμιακή καφετέρια που δεν πατάει άνθρωπος και κάτσε εκεί κανένα τρίωρο και διάβασε, ή πήγαινε σε κανένα μεγάλο σχετικά πάρκο που έχει πολλή άπλα και μπορείς να απομονωθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Προς το παρον τη βγαζω στη βιβλιοθηκη του Δημου,.Αλλα ρε παιδια δεν μπορω με τιποτα να τα αφομοιωσω.Δεν μενουν στο ρημαδι το κεφαλι.Μαλλον η ηλικια θα φταιει.χαχαχαχ.Απειχα πολλα χρονια.Διαβαζω κ ξαναδιαβάζω τα ιδια.Γκρρρρρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλά συνέχισε να διαβάζεις. Αν είχες πολλά χρόνια να διαβάσεις κάτι ο εγκέφαλος έχει απλά ξεσυνηθίσει, με τον καιρό θα επανέλθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μακαρι. Το ευχομαι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Πως πατε με το διάβασμα οσοι δινεται φετος?Σας εχει μεινει χρονος για επαναληψη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Και μια ασχετη ερωτηση παιδια..Πως βαζω φωτο στο avatar μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p_bp

Νεοφερμένος

Η p_bp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα φίλοι μου. Είμαι 25 χρονών, μένω στο Ηράκλειο Κρήτης και φοιτούσα για αρκετά χρόνια στο τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας στο Ρέθυμνο από όπου δεν κατάφερα να πάρω πτυχίο καθώς η σχολή δεν με ενδιέφερε καθόλου. Πέρυσι συνειδητοποίησα ότι το όνειρό μου είναι να σπουδάσω ιατρική και μάλιστα σε ελληνικό πανεπιστήμιο κατά προτίμηση στο Πανεπιστήμιο Κρήτης (δεν υπάρχουν χρήματα για έξω). Αποφοίτησα το 2010 από τη θεωρητική κατεύθυνση επομένως ουδεμία σχέση έχω με φυσικές χημείες κλπ. Θέληση όμως για διάβασμα και αγάπη για το επάγγελμα που θέλω να κάνω υπάρχει. Έχω ρωτήσει σε πολλά φροντιστήρια και μου έχουν πει ότι είναι απίστευτα δύσκολο να μάθω από το μηδέν αυτά τα μαθήματα που ποτέ δεν διάβασα κατά τα σχολικά μου χρόνια. Φυσικά δεν είναι πλήρως ακατόρθωτο, αλλά θα ήταν ''θαύμα'' να τα κατάφερνα μέχρι τις επόμενες πανελλήνιες το 2018. Σε 2 χρόνια δηλαδή στις πανελλήνιες του 2019 λένε ότι είναι σίγουρα πιο πραγματοποιήσιμο. Ποια είναι η άποψή σας ;#Εννοείται πως αν ξεκινήσω μαθήματα θα κάνω ιδιαίτερα και δεν θα μπω σε τμήμα. Γνωρίζω πως οι#περισσότεροι ίσως πείτε ότι αν ήταν όντως το όνειρό μου θα το ήξερα απ το σχολείο. Δεν είναι έτσι. Στο σχολείο ήμουν ένα τελείως διαφορετικό άτομο που δεν διάβαζε και το τελευταίο πράγμα που το ενδιέφερε ήταν η επαγγελματική του αποκατάσταση. Δυστυχώς. Είχα όμως αρκετό μυαλό για να γράψω καλό βαθμό παρ'όλο που δεν ασχολιόμουν. Τώρα είμαι πολύ διαφορετική. Είναι σαν να ξεκινάω τη ζωή μου απ το 0. Τι που είμαι 25 ; Καλύτερα σε μεγάλη ηλικία να κάνεις αυτό που θες, παρά να ζεις μια ζωή με απωθημένα. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας. Κάθε άποψη είναι σεβαστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Και τι συνέβη ξαφνικά και σου καρφώθηκε η ιδέα να σπουδάσεις ιατρική; τι είδους "όνειρο" είναι αυτό; 2019 και άμα σκιστείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ε τι να σου πούμε. Άσε που αλλάζουν και τις πανελλήνιες όπου τους καπνίσουν. Καταρχάς, μπορείς να αλλάξεις κατεύθυνση; Δηλαδή να δώσεις θετική ενώ είσαι εγγεγραμμένη ως θεωρητική; Αν γίνεται αυτό τότε είναι κάτι θετικό καθώς με μειωμένους συντελεστές της θεωρητικής στο τρίτο πεδίο θεωρώ ακατόρθωτο να περάσεις ιατρική. Επίσης, είσαι τυχερή που έχει αλλάξει το σύστημα και δεν εξετάζεσαι στα μαθηματικά. Εκεί θα είχες το ζόρι επειδή έχεις μηδενική επαφή με το αντικείμενο. Εντάξει, η βιολογία είναι απλά διάβασμα και την έκθεση την ξέρεις. Από εκεί και πέρα η φυσική και η χημεία είναι το παλούκι. Για χημεία δεν ξέρω αλλά η φυσική σε εσένα που έχεις ελλείψεις και στα μαθηματικά δε νομίζω να βγει σε ένα χρόνο.

Απλά πρέπει να γνωρίζεις ότι αν πάρεις μια τέτοια απόφαση, είσαι διατεθειμένη πιθανό να ξοδέψεις 2 χρόνια από τη ζωή σου και πάλι να μην περάσεις ιατρική. Επίσης επειδή έγραψες:

Στο σχολείο ήμουν ένα τελείως διαφορετικό άτομο που δεν διάβαζε και το τελευταίο πράγμα που το ενδιέφερε ήταν η επαγγελματική του αποκατάσταση.

Αν το κάνεις για την επαγγελματική αποκατάσταση να σου πω ότι δεν αξίζει. Είσαι 24, στην καλύτερη θα κάνεις ειδικότητα στα 31-32 (αν περάσεις) και θα ψάξεις για δουλειά στα 35-36. Και δεν παίρνουν όλοι οι ιατροί καλό μισθό να ξέρεις. Αν το κάνεις επειδή όπως λες γουστάρεις, κάν'το. Αν δηλαδή μπορείς είτε να εργάζεσαι είτε να σε συντηρούν οι δικοί σου παράλληλα τότε δεν έχεις κάτι να χάσεις εκτός από το χρόνο διαβάσματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ προτείνω να προσπαθήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ προτείνω να προσπαθήσεις

Να ο Φόκος εδώ κυνήγησε το όνειρο του και φέτος ξεκίνησε ειδικότητα οπότε ότι θες ρωτα αυτον. Πόσο είσαι Φόκο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Λες ότι δεν έχεις λεφτά αλλά από την άλλη γράφεις για ιδιαίτερα. Θέλεις να γίνεεις ιατρός; Ναι γίνεται αλλά όχι στην Ελλάδα. Ψάξε Σλοβακία, Βουλγαρία που είναι normal τα δίδακτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Υποψιάζομαι ότι η συλλογιστική πορεία έχει ως εξής:
Τελείωσα Ιστορικό, δεν βλέπω επαγγελματικό μέλλον, αναζητώ μια καλύτερη επαγγελματική επιλογή, πετάω την ιδέα της Ιατρικής (της
Μεγαλοϊατρικής συγκεκριμένα, για να υπάρχει μπόλικο μπικικίνι). Αν δεν είναι το "όνειρο ζωής" (που γιατί να είναι; έχεις καμία επαφή με το αντικείμενο και τα απαιτούμενα του; Από το γυμνάσιο έχεις να δεις τέτοια πράγματα) δεν σε συμφέρει. Αν τώρα το κίνητρο είναι η αναβάθμιση του κοινωνικού στάτους, ακόμη χειρότερα.

Αν είναι πραγματική η επιθυμία σου, εύχομαι επιτυχία και καλό διάβασμα.

Λες ότι δεν έχεις λεφτά αλλά από την άλλη γράφεις για ιδιαίτερα. Θέλεις να γίνεεις ιατρός; Ναι γίνεται αλλά όχι στην Ελλάδα. Ψάξε Σλοβακία, Βουλγαρία που είναι normal τα δίδακτρα.

Ναι, χωρίς προετοιμασία, θα βγει γιατρός... ιστορικός. Η ιατρική Έχει ευθύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Ναι, χωρίς προετοιμασία, θα βγει γιατρός... ιστορικός. Η ιατρική Έχει ευθύνη.
Ιατρός βγαίνεις με πτυχίο αναγνωρισμένο από την E.E.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Ιατρός βγαίνει με πτυχίο αναγνωρισμένο από την E.E.

Ναι φυσικά. Αλλού βρίσκεται ο προβληματισμός μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Ναι φυσικά. Αλλού βρίσκεται ο προβληματισμός μου.

Δηλαδή κάποιος που δεν προετοιμάζεται για πανελλαδικές σε θετικά μαθήματα δεν μπορεί να γίνει καλός ιατρός;

Οι ιατροί είναι άσχετοι με μαθηματικά και στατιστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ποιος σας ζει ρε παιδια; Δηλαδη εισαι 24, σε ηλικια που θα επρεπε να εργαζεσαι. Και θες να κανεις κανα δυο χρονια φροντιστηριο (δηλαδη full-time ενασχοληση και σημαντικη χρηματικη επενδυση), και να περασεις σε μια απαιτητικη 6ετη σχολη. Μιλαμε οτι στην καλυτερη των περιπτωσεων θα εισαι γιατρος στα 31-32. Αν εισαι εισοδηματιας καν'το. Αλλιως πηγαινε δουλεψε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Δηλαδή κάποιος που δεν προετοιμάζεται για πανελλαδικές σε θετικά μαθήματα δεν μπορεί να γίνει καλός ιατρός;

Οι ιατροί είναι άσχετοι με μαθηματικά και στατιστική.

Δε μιλάω για μαθηματικά. Βάλε τη κοπέλα αυτή που δεν τελείωσε καν το Ιστορικό να διαβάσει Βιοχημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Είμαι στα τριάντα μετά το πτυχίο μου ένας κόσμος ολόκληρος ανοίγεται μπροστά μου για να τον εξερευνήσω. Είναι δουλειά που έχει τα καλά και τα κακά της . Ανεξάρτητα από που θα περάσει προτεινω να δώσει από θετική γιατί υπάρχουν πιο σίγουρες σχολές ακόμα και με μικρότερο βαθμό πρόσβασης .



Παιδια πολλοί τελειώνετε μια σχολή και βρίσκετε μια δουλειά που σας πληρώνουν με 450 ΕΕ σε 1 2 χρόνια θα έχω καλύψει το κενό των 5 χρόνων Επίσης κανένας δεν εμποδίζει κάποιον να σπουδάζει και να δουλεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top