Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,883 μηνύματα.
Είναι όντως ή έχει να κάνει με την κάθε σχολή αναλόγως με το ποσό δύσκολη η όχι είναι? Άλλο π.χ. να θέλεις να εισαχθείς στην ιατρική κ άλλο στο ΤΕΙ δομικών έργων?

Εσυ βλέπω τελείωσες πολιτικός μηχανικός. Τώρα για που ετοιμάζεσαι?

Για ιατρική.
Έχει βάση αυτό που λες, εξαρτάται από τη σχολή. Διοίκησης επιχειρήσεων πχ πας με θέματα προηγούμενης εξεταστικής και περνάς πανηγυρικά. Ιατρική 3000+ σελίδες διάβασμα απ'όπου μπορούν να βάλουν πραγματικά το οτιδήποτε (και εκτός ύλης). Τα 3 μαθήματα των κατατακτηρίων είναι πλάνη, γιατί στην πραγματικότητα είναι 6.
Για τον ανταγωνισμό δεν μιλάω καν γιατί εκεί έχει κλάμα.
Συγκριτικά με την ύλη των πανελληνίων δηλαδή, που βιολογία έχεις παπαγαλία 70-80 καθαρές σελίδες είναι πραγματικά αστείο.

Βέβαια εξαρτάται και τι σχολή τελείωσες... Για έναν απόφοιτο πχ τει δομικών, μαθηματικό, πολυτεχνίτη είναι πολύ πιο εύκολες οι πανελλήνιες λόγω της φύσης των μαθημάτων. Για έναν νοσηλευτή ή ακτινολόγο όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niffler

Νεοφερμένος

Η Niffler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Για ιατρική όντως δύσκολα τα πράγματα. Όπως και να έχει σου εύχομαι καλή επιτυχία! Κάθε ποτέ είναι οι κατατακτήριες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Γενικά είναι άπειρα πιο βατό πανελλήνιες από κατατακτήριες, ειδικά εάν το προηγούμενο τμήμα σου ήταν θετικών επιστημών.
Μετανιώνω που δεν προετοιμάστηκα για πανελλήνιες αλλά για κατατακτήριες.


στις κατατακτηριες πλεον το 12% του συνολου των εισακτεων παντως μπαινει στις σχολες πια,αν δεν κανω λαθος
βεβαια αν μιλας για ιατρικη δεν εχω ιδεα,προφανως ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,883 μηνύματα.
@Niffer
Ευχαριστώ πολύ, και σε εσένα! 1 φορά, κάθε Δεκέμβρη...

@Κομνηνός
Ναι είναι 12% πλέον, αλλά από φέτος μειώθηκαν πάλι οι θέσεις, εξαιτίας της μείωσης θέσεων των πανελληνίων.

Για να ολοκληρώσω το ζήτημα οι κατατακτήριες για ιατρική είναι δύσκολες, εκτός από τον παραπάνω λόγο, επειδή:
- Τεράστιος ανταγωνισμός, ειδικά στην Αθήνα (παιδιά προετοιμάζονται από φροντιστήρια 2 και 3 φορές).
- Γιγαντιαία ύλη, που καμιά φορά μπορεί να κάτσει και θέμα εκτός ύλης.
-Μερικές σχολές "ελιτίζουν" (Ιωάννινα και Κρήτη) και δυσκολεύουν την προσπάθεια των υποψηφίων.
-Οι ημερομηνίες συνήθως συμπίπτουν. Έτσι είναι πολύ δύσκολο να δώσεις και σε άλλη πόλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oskar_Ben

Νεοφερμένος

Ο Oskar_Ben αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας, είμαι και εγώ 36 χρονών, χωρίς άλλες υποχρεώσεις έξω από μια part-time εργασία, εντούτοις, αποφάσισα να δώσω πανελλήνιες, όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά γιατί μου αρέσει να μαθαίνω καινούρια πράγματα. δήλωσα θετική κατεύθυνση (με 4ο μάθημα βιολογία), δεν κάνω φροντιστήρια και διαβάζω μόνος μου.
δυσκολεύτηκα στη χημεία γιατί δεν είχα διδαχτεί στο λύκειο (ο χημικός παρουσίασε ένα πρόβλημα υγείας στα μέσα της πρώτης λυκείου και τον επόμενο χρόνο δεν τον αναπλήρωσαν!) με αποτέλεσμα να προσπαθήσω να μάθω χημεία "from scratch", η ύλη της μου φάνηκε πραγματικά μεγάλη, η φυσική μου φάνηκε λιγότερο δύσκολη, δεν υπάρχουν εξαιρέσεις και επιπλέον με μια καλή γνώση των βασικών (πχ με τους τρεις νόμους του νεύτωνα) μπορείς να φτάσεις πολύ μακριά, όσο για τη βιολογία, έκανα μια ανάγνωση, την κατανόησα σ´ ένα βασικό επίπεδο, αλλά με τρομάζει η απομνημόνευση, έκθεση δεν ασχολήθηκα ακόμα.
με τη μείωση των εισακτέων υποψιάζομαι ότι ίσως θα είναι πιο δύσκολα τα θέματα, ώστε οι βάσεις να μην ανέβουν και άλλο. (ότι ανοίγουν εκ νέου οι αιτήσεις για να δηλώσουν οι μαθητές 5ο μάθημα μόλις 2 μήνες πριν την έναρξη των εξετάσεων πραγματικά με ξεπερνάει)
από εκεί και πέρα, εύχομαι καλή δύναμη σε όλους (μαθητές και απόφοιτους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria178

Νεοφερμένος

Η maria178 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας!εγω ειμαι 32 χρονων κ αποφασισα να δωσω πανελληνιες το 2018,ειχα περασει τει λογιστικης πρεβεζα αλλα δεν πηγα ,ενω ημουν καλη μαθητρια ,τριτη λυκειου τα παρατησα κ δεν διαβαζα κ το εχω αποθημενο που μου βγηκε τωρα...δουλευα βοηθος λογιστη αρκετα χρονια αλλα μετα εκανα οικογενεια κ σταματησα την δουλεια,τωρα που ειμαι σπιτι κ εχω χρονο αποφασισα να ξαναδωσω εξετασεις με στοχο την φαρμακευτικη,ειναι εφικτό?θα παω φροντιστηριο απο σεπτεμβρη ,κ εχω αρκετο χρονο για διαβασμα.καλη επιτυχια σε ολους!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γεια σας!εγω ειμαι 32 χρονων κ αποφασισα να δωσω πανελληνιες το 2018,ειχα περασει τει λογιστικης πρεβεζα αλλα δεν πηγα ,ενω ημουν καλη μαθητρια ,τριτη λυκειου τα παρατησα κ δεν διαβαζα κ το εχω αποθημενο που μου βγηκε τωρα...δουλευα βοηθος λογιστη αρκετα χρονια αλλα μετα εκανα οικογενεια κ σταματησα την δουλεια,τωρα που ειμαι σπιτι κ εχω χρονο αποφασισα να ξαναδωσω εξετασεις με στοχο την φαρμακευτικη,ειναι εφικτό?θα παω φροντιστηριο απο σεπτεμβρη ,κ εχω αρκετο χρονο για διαβασμα.καλη επιτυχια σε ολους!!

Κ εγω 30 ειμαι και θα δωσω το 18.Εχω ξεκινξσει εδω κ ενα μηνα μαθηματα αλλα λιγες ωρες.Κανω απο μια ωρα δτο καθε μαθημα.Γενικα διαβαζω χαλαρα προς το παρον.Ειμαι θεωρητικη.Εχω κ εγω οικογενεια κ ενα παιδακι και εργαζομαι παραλληλα.Σου ευχομαι καλη επιτυχια στην προσπαθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria178

Νεοφερμένος

Η maria178 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κ εγω 30 ειμαι και θα δωσω το 18.Εχω ξεκινξσει εδω κ ενα μηνα μαθηματα αλλα λιγες ωρες.Κανω απο μια ωρα δτο καθε μαθημα.Γενικα διαβαζω χαλαρα προς το παρον.Ειμαι θεωρητικη.Εχω κ εγω οικογενεια κ ενα παιδακι και εργαζομαι παραλληλα.Σου ευχομαι καλη επιτυχια στην προσπαθεια.

Ευχαριστω πολυ!καλη επιτυχια κ σε σενα!εχεις αγορασει τα βιβλια του σχολειου κ διαβαζεις μονη σου?φροντιστήριο θα ξεκινησεις απο σεπτεμβρη?πως τα βλεπεις γενικα ευκολα δυσκολα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ!καλη επιτυχια κ σε σενα!εχεις αγορασει τα βιβλια του σχολειου κ διαβαζεις μονη σου?φροντιστήριο θα ξεκινησεις απο σεπτεμβρη?πως τα βλεπεις γενικα ευκολα δυσκολα?
Ευχαριστω παρα πολυ.Εχω ξεκινησει ιδιαιτερα εδω κ ενα μηνα.Κανω μονο τεσσερις ωρες.Και θα συνεχισω το ιδιο μεχρι του χρονου.Εχω παρει τα βιβλια ναι κ καποια βοηθηματα απο περυσι.Αλλα κυριως βασιζομαι στις σημειωσεις της καθηγητριας μου.Το μονο μου θεμα ειναι το που διαβαζω.Δεν μπορω καθολου στο σπιτι κ συνηθως παω στην βιβλιοθηκη του δημου μου.Θα σου ελεγα παντως να ξεκινησεις απο τωρα σιγα σιγα διαβασμα.Δεν εχεις να χασεις κατι.Που μενεις?Ρε παιδια ας μαζευτουμε αυτοι που δινουμε το 18 για εμψυχωση κ για να λυνουμε κ καμμια απορια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ.Εχω ξεκινησει ιδιαιτερα εδω κ ενα μηνα.Κανω μονο τεσσερις ωρες.Και θα συνεχισω το ιδιο μεχρι του χρονου.Εχω παρει τα βιβλια ναι κ καποια βοηθηματα απο περυσι.Αλλα κυριως βασιζομαι στις σημειωσεις της καθηγητριας μου.Το μονο μου θεμα ειναι το που διαβαζω.Δεν μπορω καθολου στο σπιτι κ συνηθως παω στην βιβλιοθηκη του δημου μου.Θα σου ελεγα παντως να ξεκινησεις απο τωρα σιγα σιγα διαβασμα.Δεν εχεις να χασεις κατι.Που μενεις?Ρε παιδια ας μαζευτουμε αυτοι που δινουμε το 18 για εμψυχωση κ για να λυνουμε κ καμμια απορια.:)
Ας τελειώσουν με το καλό οι φετεινοί και θα ανοιχτεί θέμα Πανελλήνιες 2018 και για εμάς:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ας τελειώσουν με το καλό οι φετεινοί και θα ανοιχτεί θέμα Πανελλήνιες 2018 και για εμάς:)

Καλημερα.Εχεις κανει καθολου την υλη της γ?Τι πιστευεις οτι πρεπει να βγαλω μεχρι τον αυγουστο για να ειμαι οκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Καλημερα.Εχεις κανει καθολου την υλη της γ?Τι πιστευεις οτι πρεπει να βγαλω μεχρι τον αυγουστο για να ειμαι οκ?
Απ'ότι διαβάζω είσαι θεωρητική, οπότε δεν είμαι ο κατάλληλος να σου απαντήσω μιας και είμαι θετικός:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ουπς σωστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria178

Νεοφερμένος

Η maria178 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλημερα!σχετικα με την καταργηση των πανελληνιων,ξερετε αν θα ισχυσει για το 18?και με εμας τι θα γινετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Καλημερα!σχετικα με την καταργηση των πανελληνιων,ξερετε αν θα ισχυσει για το 18?και με εμας τι θα γινετε?

οχι καλε, ετσι απ τη μια στιγμη στην αλλη γινονται αυτα; μια χαρα πανελληνιες θα δωσετε (fingers crossed οτι δε θα δωσΟΥΜΕ) του χρονου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Καλημερα!σχετικα με την καταργηση των πανελληνιων,ξερετε αν θα ισχυσει για το 18?και με εμας τι θα γινετε?

Οι πανελλήνιες δεν θα καταργηθούν και σίγουρα, ΑΝ κάποια στιγμή γίνει αυτό, θα γίνει μετά από κάποια χρόνια. Οι πανελλήνιες δεν γίνεται να καταργηθούν άμεσα. Οπότε μην ανησυχείς, πανελλήνιες θα δώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria178

Νεοφερμένος

Η maria178 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
??????????????????ελεγα μηπως γινει κατι πιο ευκολο κ για μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
θα πηξετε κωλοψαρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Mε τιποτα δεν καταργουνται κ τοσο γρηγορα.Οταν ανακοινωθεί κατι τετοιο θα υλοποιηθεί μετα από καιρο.Με την καθηγητρια μου που το συζητησα είναι καθετη.Δεν καταργουνται.Οποτε δινουμε το 18 κανονικα.Αντε ανυπομονω να ανοιξει νέο θεμα Πανελλήνιες 2018.Πως πατε με το διάβασμα οσοι δινετε το 18?Εγω πηζω κάθε μερα κ βγαζω λιγη υλη.

Ποια σχολη στοχεύετε?Εγω βιβλιοθηκονομια στοχευω αν και ακουω τα χειροτερα.Στα 30 μου όμως παραμενει ονειρο να δουλευω μεσα σε μια βιβλιοθηκη κ να περιτριγυρίζομαι από βιβλια.Αν ξερεις κανεις πληροφοριες για αυτην την σχολη ας τις μοιραστει εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Τι εννοεις πιο ευκολο; :P
Με ποια κριτηρια θα επιλεξουν οταν ολοι θα εχουν βαθμο 20;(εννοειται οτι θα πεσει τρελο μεσον αν γινει κατι τετοιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top