[Παλιό Σύστημα] Μάθημα επιλογής

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Tυπικά μέχρι 15 Οκτώμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Εντάξει παιδιά το άλλαξα σήμερα!! :)¨Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Είμαι τεχνολογούμενη και πήρα επιλογής την αστρονομία.
Ρε παιδιά την συχάθηκα την πληροφορική τόσα χρόνια! Αφήστε που βαριέμαι και τις πολυσέλιδες εργασίες που βάζουν αντί των εξετάσεων.. χζμρ!!!:P
Στην αστρονομία μας κάνει ένας απ' τους μαθηματικούς μας που είναι υπερμέγιστος, τρομερότατος! αλλά γενικότερα το βρίσκω και πολύ ενδιαφέρον:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nightwish 4 ever

Νεοφερμένος

Η Nightwish 4 ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Εγω ηθελα βιολογια αλλα τελικα δεν εγινε τμημα...Πηρα λοιπον αστρονομια. Η καθηγητρια που μας κανει μαθημα ειναι αθλια, τουλαχιστον θα βλεπουμε συχνα ντοκιμαντερ στο βιντεο(ετσι μας ειπε τουλαχιστον)...
και στο δικό μου σχολείο το τμήμα για σχέδιο που δημιουργήθηκε,αποτελείται μόνο από 5 παιδιά...:iagree:
Στο σχολειο μου δημιουργηθηκαν 3 τμηματα σχεδιου με 20 ατομα το καθενα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

androuan1992

Νεοφερμένος

Ο Αναστασόπουλος Νικόλαος Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Φέτος είμαι στην τρίτη λυκείου και πέρυσι είχα πάρει βιολογία. ΑΝ έχετε βιβλίο το μάθημα μπορεί να γίνει λίγο δύσκολο πάντως είναι υπερβολικά ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DespinaP

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εγώ διάλεξα γαλλικά.
Δεν ήμουν τόσο ευχαρθστημένη όμως από άποψη καθηγητή και απαιτήσεων και ζήτησα αλλαγή!
Δυστυχώς δεν με αφήνουν :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar0oZz

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
εγω διαλεξα σχεδιο...ειναι πολυ ευχαριστο μαθημα και σε κανει να ξεχνας για 2 ωρες τουλαχιστον ολα αυτα που εχεις να διαβασεις οταν θα γυρισεις σπιτι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Καλησπέρα. Πριν από μία περίπου εβδομάδα μας μοίρασαν φυλλάδια στα οποία μας ζητούσαν μετά το Πάσχα να έχουμε συμπληρώσει την κατεύθυνσή μας και το μάθημα επιλογής στην Β΄ Λυκείου. Και κάπου έδω έρχεται να κολλήσει το ερώτημά μου. Να επιλέξω εφαρμογές πληροφορικής ώστε να μην έχω έναν επιπλέον μπελά ή να διαλέξω κάποιο άλλο μάθημα το οποίο ώντας εξεταζόμενο και ( θεωρητικά τουλάχιστον ) εύκολο θα μου ανεβάσει τον γενικό μέσο όρο?Ζητάω την βοήθειά σας γιατί η επόμενη χρονιά είναι μία χρονιά στην οποία θα ήθελα να μετρήσω τις δυνάμεις μου για την Γ' λυκείου για να δω σε τι επίπεδο περίπου κυμαίνομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liza_Korniza

Νεοφερμένος

Η Liza_Korniza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Θα σου συνιστουσα να κρατησεις την πληροφορικη για την τριτη λυκειου.
Πως σου φαινεται η αστρονομια και η λογοτεχνια ξενων συγγραφεων; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
:hmm: Εξαρτάται τι θέλει ο καθένας:
(Θα πω την κατάσταση στο σχολείο μου γιατί αλλού μπορεί να είναι διαφορετική και να παρεξηγηθώ, όπως κάποτε) :whistle:
1) Αν κάποιος θέλει να περνά έτσι η ώρα και να έχει μάθημα χωρίς βαθμό και εξετάσεις παίρνει πληροφορική. Υποτίθεται ότι αν πάρεις πληροφορική στη Β δεν μπορείς να πάρεις στη Γ, αλλά υπάρχει κόλπο: στη Γ παίρνεις πολυμέσα-δίκτυα που στην ουσία είναι πληροφορική και επίσης δεν εξετάζεται και δεν μετράει ο βαθμός. :popcorn:
2) Αυτοί (συνήθως αυτές) που μισούν τους υπολογιστές και αυτοί που θέλουν έναν εύκολο βαθμό παίρνουν κάποια γλώσσα που την ξέρουν ήδη (Γαλλικά ή Γερμανικά) ή ελεύθερο σχέδιο. :baby:
3) Όσοι ενδιαφέρονται για αρχιτεκτονική παίρνουν γραμμικό σχέδιο. (Βέβαια γρήγορα καταλαβαίνουν ότι στο σχολείο σιγά μην μάθουν σχέδιο και άδικα κουβαλάνε όλο τον εξοπλισμό τους). :wall:
4) Όσοι θέλουν να κάνουν αρχή σε μια άλλη γλώσσα παίρνουν Ιταλικά ή Ισπανικά (φέτος άρχισαν σχολείο μου αυτές οι γλώσσες πρώτη φορά) :mpinelik:
5) Όσοι είναι μουρλαμένοι (π.χ. εγώ) παίρνουν μάθημα που να τους δώσει κάποιες γνώσεις: αστρονομία, ΑΠΕ (περιβάλλον), ανθρωπολογία (με την προυπόθεση όμως ότι "λέει" ο καθηγητής που θα το κάνει. (έχει και άλλα τέτοια μαθήματα όπως κάποια λογοτεχνία που τα ζητάνε 1-2 και δεν γίνονται). :spasiklas:
:smartass: -- Διαλέγεις και παίρνεις (ανάλογα πάντα με τις συνθήκες του σχολείου σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Οντως καλα θα ηταν να παρεις πληροφορικη στη γ λυκειου, αλλα υπαρχει το κολπο που ανεφερε ο dias. Εγω ειχα παρει αστρονομια, γιατι τρελαινομαι για αυτο το μαθημα και ειναι πολυ ενδιαφερον. :D
Υπαρχει και η β ξενη γλωσσα. Βασικα ειναι ενα σωρο μαθηματα, αλλα θα πρεπει να υπαρχει και καθηγητης που να τα διδαξει και κυριως ικανοποιητικος αριθμος ατομων ωστε να βγαινει τμημα (στο σχολειο μου τουλαχισοτν ετσι γινοτανε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love 2 b hated

Νεοφερμένος

Η love 2 b hated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
εγω ειμαι αναμεσα σε πληροφορικη και αστρονομια (πιο πολυ μ'αρεσει η συγχρονη λογοτεχνια αλλα δεν θα γινει τμημα 99%)
επειδη στ γ θα ειμαι τεχνολογικη θα ηθελα να ρωτησω τα μεγαλυτερα παιδια αν η πληροφορικη που κανουν στη β εχει καμια σχεση με την ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ που θα κανω στη τριτη..:)

εγω ειμαι αναμεσα σε πληροφορικη και αστρονομια (πιο πολυ μ'αρεσει η συγχρονη λογοτεχνια αλλα δεν θα γινει τμημα 99%)
επειδη στ γ θα ειμαι τεχνολογικη θα ηθελα να ρωτησω τα μεγαλυτερα παιδια αν η πληροφορικη που κανουν στη β εχει καμια σχεση με την ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ που θα κανω στη τριτη..:)
ας μου απαντησει καποιος παρακαλω...αυριο δινω το χαρτι και πρεπει να αποφασισω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Καμια απολυτως σχεση. Ετσι μου ελεγαν τα παιδια, κανανε ασκησεις μονο σε excel και τετοια πραγματα.
Στην τεχνολογια επικοινωνιων παντως μολις τελειωσαμε την υλη καναμε εισαγωγη στην ΑΕΠΠ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
μας εδωσαν σημερα το χαρτι για κατευθυνση και μαθημα επιλογης... θα παω θεωρητικη και μαλλον ως μαθημα επιλογης θα διαλεξω γερμανικα! Αν δε γινει τμημα τοτε ελευθερο σχεδιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VakocNE

Νεοφερμένος

Ο Κωστάκης ;) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νεάπολης (Λασιθίου). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
:hmm: Εξαρτάται τι θέλει ο καθένας:
(Θα πω την κατάσταση στο σχολείο μου γιατί αλλού μπορεί να είναι διαφορετική και να παρεξηγηθώ, όπως κάποτε) :whistle:
1) Αν κάποιος θέλει να περνά έτσι η ώρα και να έχει μάθημα χωρίς βαθμό και εξετάσεις παίρνει πληροφορική. Υποτίθεται ότι αν πάρεις πληροφορική στη Β δεν μπορείς να πάρεις στη Γ, αλλά υπάρχει κόλπο: στη Γ παίρνεις πολυμέσα-δίκτυα που στην ουσία είναι πληροφορική και επίσης δεν εξετάζεται και δεν μετράει ο βαθμός. :popcorn:
2) Αυτοί (συνήθως αυτές) που μισούν τους υπολογιστές και αυτοί που θέλουν έναν εύκολο βαθμό παίρνουν κάποια γλώσσα που την ξέρουν ήδη (Γαλλικά ή Γερμανικά) ή ελεύθερο σχέδιο. :baby:
3) Όσοι ενδιαφέρονται για αρχιτεκτονική παίρνουν γραμμικό σχέδιο. (Βέβαια γρήγορα καταλαβαίνουν ότι στο σχολείο σιγά μην μάθουν σχέδιο και άδικα κουβαλάνε όλο τον εξοπλισμό τους). :wall:
4) Όσοι θέλουν να κάνουν αρχή σε μια άλλη γλώσσα παίρνουν Ιταλικά ή Ισπανικά (φέτος άρχισαν σχολείο μου αυτές οι γλώσσες πρώτη φορά) :mpinelik:
5) Όσοι είναι μουρλαμένοι (π.χ. εγώ) παίρνουν μάθημα που να τους δώσει κάποιες γνώσεις: αστρονομία, ΑΠΕ (περιβάλλον), ανθρωπολογία (με την προυπόθεση όμως ότι "λέει" ο καθηγητής που θα το κάνει. (έχει και άλλα τέτοια μαθήματα όπως κάποια λογοτεχνία που τα ζητάνε 1-2 και δεν γίνονται). :spasiklas:
:smartass: -- Διαλέγεις και παίρνεις (ανάλογα πάντα με τις συνθήκες του σχολείου σου)

Κρητικός είμαι, βεντέτες ξέρω να ανοίγω, οπότε ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ θα κάνω σίγουρα, ο κόσμος να χαλάσει..!! Θα πείσω 2 - 3 άτομα... Εξάλλου, δεν υπάρχουν και τα εξαιρετικά ενδιαφέροντα μαθήματα σ' αυτή την τάξη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Εγώ είχα πάρει σχέδιο (σ' εμάς το γραμμικό και το ελεύθερο διδάσκονται μαζί) γιατί είχα βαρεθεί την πληροφορική. Είμαι και καλή στο σχέδιο οπότε με βοήθησε πολύ στο τέλος με τις εξετάσεις αυτό και φυσικά αποκόμισα νέες γνώσεις όσον αφορά στο σχέδιο. Πάντως αυτό που ρώτησες για το βαθμό. Δεν ισχύει. Δε σου ανεβάζει το βαθμό. Απλώς εσυ κάνεις στο τέλος διαίρεση για το Γ.Μ.Ο. με ένα μάθημα επιπλέον. Αν δε το είχες τον ίδιο βαθμό θα έβγαζες. Αυτό στο λέω γιατί είδα τί βαθμό θα έβγαζα και στις δύο περιπτώσεις και ήταν ο ίδιος... Τώρα αν σ' αρέσει η λογοτεχνία και θέλεις να ασχοληθείς με θεωρητική και φιλολογίες θα σε βοηθήσει πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikospetroupoli

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
γιατί ρε παιδιά, η βιολογία τι έχει???? βιολογία και ξερό ψωμί!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VakocNE

Νεοφερμένος

Ο Κωστάκης ;) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νεάπολης (Λασιθίου). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
....ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ θα κάνω σίγουρα, ο κόσμος να χαλάσει..!! Θα πείσω 2 - 3 άτομα...
Δεν είναι τόσο απλό:
1) Δεν φτάνουν 2-3 άτομα για να γίνει τμήμα (τουλ. 7-8 χρειάζονται νομίζω).
2) Πρέπει να υπάρχει καθηγητής που να θέλει να κάνει το μάθημα (συνήθως τα σπάνια μαθήματα όλοι οι καθηγητές τ αποφεύγουν).
3) Αν μαζευτείτε άτομα και πιέσετε και γίνει το τμήμα, φαντάζεσαι να σου βάλουν κάποιο UFO (με σκούφο) για καθηγητή?

... Εξάλλου, δεν υπάρχουν και τα εξαιρετικά ενδιαφέροντα μαθήματα σ' αυτή την τάξη
Θα μου επιτρέψεις να πω ότι αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό. Εγώ βλέπω αρκετά εξαιρετικά ενδιαφέροντα μαθήματα: βιολογία, περιβαλλοντικά, αστρονομία (που τελικά και πήρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VakocNE

Νεοφερμένος

Ο Κωστάκης ;) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νεάπολης (Λασιθίου). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο απλό:
1) Δεν φτάνουν 2-3 άτομα για να γίνει τμήμα (τουλ. 7-8 χρειάζονται νομίζω).
2) Πρέπει να υπάρχει καθηγητής που να θέλει να κάνει το μάθημα (συνήθως τα σπάνια μαθήματα όλοι οι καθηγητές τ αποφεύγουν).
3) Αν μαζευτείτε άτομα και πιέσετε και γίνει το τμήμα, φαντάζεσαι να σου βάλουν κάποιο UFO (με σκούφο) για καθηγητή?


Θα μου επιτρέψεις να πω ότι αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό. Εγώ βλέπω αρκετά εξαιρετικά ενδιαφέροντα μαθήματα: βιολογία, περιβαλλοντικά, αστρονομία (που τελικά και πήρα).

Δία, θεέ της φιλοξενίας και βασιλιά των θεών :P,


  1. στο σχολείο μας, ακόμη και με 5 άτομα δημιουργείται τμήμα. Εδώ πέρισυ έκανα τμήμα Θετικής Γ για δύο άτομα, ενώ σε απόσταση το πολύ πέντε λεπτών, υπάρχει άλλο. Οπότε τέτοιο θέμα, δεν τίθεται.
  2. θέμα δεν τίθεται επίσης για το δεύτερο σου σχόλιο... Δεν υπάρχουν αυτά..!! Είναι υποχρεωμένοι, τι δεν θέλουν;;; Όσο για την περίπτωση που θα φορτωθούμε κανένα UFO με σκουφάκι, έχουμε προ πολλού συνηθήσει με δαύτους.:clapup:
  3. Μα και εγώ υποκειμενικά το είδα και απάντησα. Ήταν προσωπική μου άποψη.
αα και κάτι άλλο αλλά χωρίς παρεξήγηση εεε?? φιλικά πάντα.!!!
Έχω βαρεθεί να βλέπω ποστς σου με φώτος... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top