[Παλιό Σύστημα] Μάθημα επιλογής

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
μηπως μπορει καποιοσ να μου πει ολα τα μαθηματα επιλογησ τησ δευτερασ???
εμασ δε μασ εχουν δωσει για να συμπληρωσουμε ακομα...σκεφτομαι για ελευθερο σχεδιο αλλα δεν ειμαι σιγουρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Προσωπικά προτείνω ότι ο καλύτερος συνδυασμός είναι να πάρεις σχέδιο στη Β' Λυκείου που είναι εύκολο, γιατί στη Γ' μερικοί το θέλουν ως ειδικό και ίσως είναι πιο απαιτητικό. Έτσι θα έχεις την πληροφορική για την Γ', που δεν το δίνεις εξετάσεις (όπως ξέρετε δεν μπορείς να πάρεις πληροφορική και στη Β' και στη Γ').
-----------------------------------------
μηπως μπορει καποιοσ να μου πει ολα τα μαθηματα επιλογησ τησ δευτερασ???
εμασ δε μασ εχουν δωσει για να συμπληρωσουμε ακομα...σκεφτομαι για ελευθερο σχεδιο αλλα δεν ειμαι σιγουρη


Όλα τα μαθήματα της Β' είναι πάρα πολλά, αλλά μόνο ορισμένα γίνονται. Π.χ. στο δικό μου το σχολείο, που είναι και από τα μεγαλύτερα των Σερρών, κάνανε στη Β' μόνο ελεύθερο και γραμμικό σχέδιο, πληροφορική και Γερμανικά (το τελευταίο με πολύ μεγάλη δυσκολία γιατί δεν είχε άτομα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Τα μαθήματα επιλογής που υπάρχουν γενικότερα(χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υπάρχουν και ως επιλογή σε κάθε σχολείο ανεξαρτήτως) είναι κοινά και για τις 3 κατευθύνσεις. Ο κάθε μαθητής θα πρέπει να επιλέξει ένα. Όλα τα μαθήματα επιλογής διδάσκονται 2 ώρες την εβδομάδα και συνολικά είναι 14.



Τα 14 μαθήματα επιλογής της Β΄Λυκείου είναι τα εξής:


Κοινωνική & Πολ. Οργ. στην Αρχ. Ελλάδα
Αρχές Περιβαλλοντικών Επιστημών
Νεότερη Ευρ. Λογοτεχνία: Ιστορία & Κείμενα
Β' Ξένη Γλώσσα
Στοιχεία Αστρονομίας & Διαστημικής
Γραμμικό Σχέδιο
Ελεύθερο Σχέδιο
Ιστορία Κοινωνικών Επιστημών
Θέματα Ιστορίας
Εφαρμογές Υπολογιστών
Βιολογία
Διαχείριση Φυσικών Πόρων
Χημεία
Τεχνικό Σχέδιο


Ελπίζω να βοήθησα
Ναυσικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
βοηθησεσ πολυ Ναυσικά
ευχαριστω.....
δυστηχως δε νομιζω στο δικο μου σχολειο να γινει ταξη για αστρονομια.....:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Μάλλον θα επιλέξω Βιολογία...Μπορεί να μου πει κανείς για τι θέματα θα συζητάμε και για βαθμό δυσκολίας;
Ευχαριστώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ορίστε τα περιεχόμενα του μαθήματος.

Πάντως γενικά όταν ψάχνετε περιεχόμενα μαθημάτων, πηγαίντε στο site του υπουργείου. Είναι αρκετά οργανωμένο και εύκολο στην πλοήγηση. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ουιιιιι!!! Τα λατρεύω αυτά τα θέματα....Αχ..μου έχει λείψει η βιολογία...

Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
ρε παιδια ενας γνωστος μου ρωταει αν γινεται να παρει θετικη κατευθηνση και μαθημα επιλογης βιολογια ειναι το ιδιο βιβλιο η διαφορετικο της επιλογης απο της κατευθυνσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Η θετική κατεύθυνση της Β' δεν έχει βιολογία. Το μάθημα επιλογής που θα πάρει είναι ανεξάρτητο της κατεύθυνσης που θα ακολουθήσεις.

:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Αστρονομία οταν ερθει η ώρα με το καλό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
ρε παιδια να ρωτησω κατι_?οπως ελεγε κ ενα παιδι πιο πανω,δεν προκειται να γινουν ολα τα μα9ηματα επιλογης στη β' λυκειου,επειδη δεν προκειται να δημιουργη9ουν τμηματα..εγω 9ελω να παω βιολογια τελικα αλλα 3ερω οτι 9α το επιλε3ουν λιγα παιδια επειδη 9ελει διαβασμα,οι περισσοτεροι 9α παρουν ελευθερο σχεδιο,πληροφορικη κλπ..τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Έχεις το δικαίωμα να δηλώσεις τουλάχιστον τρία μαθήματα (σε άλλα σχολεία είναι μόνο αυτά, σε άλλα περισσότερα). Αυτό, ακριβώς για το λόγο που είπες: δεν θα δημιουργηθούν τμήματα για όλα τα μαθήματα επιλογής. Συνεπώς οι μαθητές θα διαλέξουν τα μαθήματα με σειρά προτεραιότητας και από κει και πέρα θα πάει αναλόγως.

Ειδικά για εσένα λοιπόν. Εσύ θα δηλώσεις Βιολογία ως πρώτο μάθημα επιλογής εφόσον το θέλεις, ανεξάρτητα με το τι θέλουν οι άλλοι. Έπειτα, δήλωσε ποιά άλλα μαθήματα θα ήθελες να παρακολουθήσεις σε περίπτωση που δεν δημιουργηθεί τμήμα Βιολογίας και θα σε ενημερώσουν το Σεπτέμβριο σχετικά. :iagree:

*να γράφεις κανονικά όλα τα γράμματα, μη χρησιμοποιείς αριθμούς γιατί το μήνυμα δε διαβάζεται εύκολα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Μας δώσανε ένα χαρτή που έγραφε πάνω κάτι μαθήματα για Β και Γ αλλά δεν μας είπαν τίποτα. Μόνο φεύγοντας έχει ενα φάκελο με κάτι φυλλάδια πάρτε από ένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Έχεις το δικαίωμα να δηλώσεις τουλάχιστον τρία μαθήματα (σε άλλα σχολεία είναι μόνο αυτά, σε άλλα περισσότερα). Αυτό, ακριβώς για το λόγο που είπες: δεν θα δημιουργηθούν τμήματα για όλα τα μαθήματα επιλογής. Συνεπώς οι μαθητές θα διαλέξουν τα μαθήματα με σειρά προτεραιότητας και από κει και πέρα θα πάει αναλόγως.

Ειδικά για εσένα λοιπόν. Εσύ θα δηλώσεις Βιολογία ως πρώτο μάθημα επιλογής εφόσον το θέλεις, ανεξάρτητα με το τι θέλουν οι άλλοι. Έπειτα, δήλωσε ποιά άλλα μαθήματα θα ήθελες να παρακολουθήσεις σε περίπτωση που δεν δημιουργηθεί τμήμα Βιολογίας και θα σε ενημερώσουν το Σεπτέμβριο σχετικά. :iagree:

*να γράφεις κανονικά όλα τα γράμματα, μη χρησιμοποιείς αριθμούς γιατί το μήνυμα δε διαβάζεται εύκολα. ;)


ευχαριστω..!:thanks:
βασικα τους αριθμους τους εχω συνηθισει απο το μσν οπου γραφω με λατινικους χαρακτηρες,εδω ομως δεν επιτρεπεται..κριμαααα!!!:D
αντε να ξεσυνηθισω τωρα..:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ένα poll δεν θα ήταν πιο πρακτικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Searcher

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Θα πάω Θετική κατεύθυνση και τώρα είμαι ανάμεσα σε πληροφορική και αστρονομία...δεν ξέρω ποιο θα επιλέξω...είμαι σε δίλημμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Θα πάω Θετική κατεύθυνση και τώρα είμαι ανάμεσα σε πληροφορική και αστρονομία...δεν ξέρω ποιο θα επιλέξω...είμαι σε δίλημμα...

Αν παρεις φετος πληροφορικη,στην Γ λυκειου δεν θα μπορεσεις να την παρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaggos_93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Καλυτερα στην 3η λυκειου να παρεις μαθημα που να εξεταζεται για να ανεβασεις τον βαθμο του απολυτηριου(ολα χαβαλετζηδικα ειναι....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frocita

Νεοφερμένος

Η Frocita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εγω σκοπευω να διαλεξω αρχες περιβαλλοντικης , αν και ηθελα βιολογια αλλά δεν εχει τμημα...Ξερει κανείς να μου πει τι ακριβως κανεις σ αυτό το μαθημά;;....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
γαλλικα:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top