Παίζετε κάποιο μουσικό όργανο;

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
κοντευω 2 χρονια ντραμς πληρως αυτοδιδακτος :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Εδώ και 14 χρόνια από όσο θυμάμαι. Το όργανο αυτό είναι κυλινδρικό και έχεις κάποιες τρύπες. Το φυσάς δεν το ρουφάς. Τι είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Παιζω πιανο περιπου 9 χρονια, αν και απο φετος θα ασχοληθω μονη μου. Θελω παρα πολυ να μαθω και κιθαρα.Θα ηταν πολυ δυσκολο, αν προσπαθουσα μονη μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Παιζω πιανο περιπου 9 χρονια, αν και απο φετος θα ασχοληθω μονη μου. Θελω παρα πολυ να μαθω και κιθαρα.Θα ηταν πολυ δυσκολο, αν προσπαθουσα μονη μου?
μπα. έχει τόσες σελίδες στο ίντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Ξέρω πολύ ελάχιστα πράγματα στην κιθάρα αλλά προτιμώ να εξασκώ το φυσικό μου όργανο. Τη φωνή μου εννοώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IoannelaMetal<3

Νεοφερμένος

Η IoannelaMetal<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παίζω ηλεκτρική κιθάρα:):P
Αγαπημένος μου κιθαρίστας είναι ο Slash<3 αλλά και ο Erik Adams <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Παίζω ένα σωρό μουσικά όργανα..λοιπόν έχουμε και λέμε:
-Τρίγωνο
-Πιατίνια
-Μαράκες
-Ντέφι
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IoannelaMetal<3

Νεοφερμένος

Η IoannelaMetal<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Πιάνο, 10 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Αυτό το νήμα είναι αφιερωμένο στη μουσική αγωγή!
Ποια μουσικά όργανα έχετε διδαχθεί και ποια εξακολουθείτε να παίζετε ή σκοπεύετε να μάθετε;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,307 μηνύματα.
Κανένα. Στο γυμνάσιο το είχα παλέψει για κιθάρα αλλά το παράτησα. Τότες δεν είχα την ωριμότητα να καταλάβω ότι ένα όργανο πρέπει να το μάθεις όταν έχεις και μία τρέλλα στην ανάλογη μουσική.

Με τα σημερινά μυαλά είναι στους στόχους μου να μάθω το μπουζούκι μιας που ο έρωτας μου για το ρεμπέτικο και το λαϊκό είναι έκδηλος εις κάθε έκφανση της ζωής μου.

Εν συνεχεία σίγουρα κάποια στιγμή στη ζωή μου θα μάθω την Ποντιακή λύρα ( όπως και να χορεύ'νε τση Ποντιακούς χορούς ). Ως γνήσιος Πόντιος θα γίνω και εγώ μία παρακαταθήκη του χαμένου πολιτισμού των παππούδων μου, γιατί έτσι πρεπ'. Δεν θα τα αφήσουμε όλα αυτά να χαθούν.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Αυτό το νήμα είναι αφιερωμένο στη μουσική αγωγή!
Ποια μουσικά όργανα έχετε διδαχθεί και ποια εξακολουθείτε να παίζετε ή σκοπεύετε να μάθετε;
Εγώ προσωπικά είχα ασχοληθεί με πιάνο πιο μικρή ηλικιακα (δημοτικό) για 1 χρόνο...αλλά δεν μου ταιριάζε. Αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή στη ζωή μου να ασχοληθω με την ηλεκτρική κιθάρα..αν και χλωμό το κόβω :lol: :lol:

Υγ Η φλογέρα στο μάθημα μουσικής μετράει; :lol:
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,440 μηνύματα.
Έπαιζα κιθάρα αλλά I gave up. Ακόμη την έχω πάντως και θέλω να ξανά ασχοληθώ στο κοντινό μέλλον.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Εγώ είχα κάνει έναν ολόκληρο χρόνο πιάνο και τώρα το θρεντ μου το θύμισε και θέλω να ξανακάνω :lol:

Γαλλικά και πιάνο, μες την αλητεία ήμουν ο άτιμος
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
εκανα μερικα χρονια βιολι στον πειραικο συνδεσμο ..αλλα μια η καζουρα απο την παρεα ,μια η δυσκολια συνδιασμου με τις ωρες μπασκετ και τους αγωνες .αναγκαστικα να το αφησω.
Πολυ ωραιο και ενδιαφερον ηταν, αλλα πολυ ακριβο ( 30€ το μαθημα), αλλα και πολυ δυσκολο το βιολι. Στο μελλον θα δουμε για κατι πιο ευκολο.


 
Τελευταία επεξεργασία:

AfroChem

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AfroChem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Η θεία μου είχε μια κιθάρα ξεχασμένη, σαν ντεκορ για χρόνια στο σπίτι της. Οταν πήγαινα να την δω, έπαιζα λίγο και σήκωνα τη γειτονιά στο πόδι. Τελικά μου την έκανε δώρο και κατέληξα να γραφτώ σε ωδείο
Κανένα. Στο γυμνάσιο το είχα παλέψει για κιθάρα αλλά το παράτησα. Τότες δεν είχα την ωριμότητα να καταλάβω ότι ένα όργανο πρέπει να το μάθεις όταν έχεις και μία τρέλλα στην ανάλογη μουσική.

Με τα σημερινά μυαλά είναι στους στόχους μου να μάθω το μπουζούκι μιας που ο έρωτας μου για το ρεμπέτικο και το λαϊκό είναι έκδηλος εις κάθε έκφανση της ζωής μου.

Εν συνεχεία σίγουρα κάποια στιγμή στη ζωή μου θα μάθω την Ποντιακή λύρα ( όπως και να χορεύ'νε τση Ποντιακούς χορούς ). Ως γνήσιος Πόντιος θα γίνω και εγώ μία παρακαταθήκη του χαμένου πολιτισμού των παππούδων μου, γιατί έτσι πρεπ'. Δεν θα τα αφήσουμε όλα αυτά να χαθούν.
τώρα με θύμησες όταν ήμουν δημοτικό, είχαμε έναν ποντιακό σύλλογο εδώ που πήγαινα για χορό. Ο δάσκαλος ήξερε λύρα και μετά το μάθημα καθόταν έξτρα για να μας μάθει. Θα τον ευχαριστώ για πάντα.
Τότε βρε Γιάννη από χορούς να μάθεις Ουτσαι, Τικ και Τρυγώνα. Το ιστορικό-αρχαιολογικο ακόμα δεν το έχω εντοπίσει για να σου δείξω (στην φιλοσοφική μήπως κάνετε?) αλλά αφησε για το τέλος Σερρα και Κότσαρι. Είναι τα αγαπημένα μου
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Υποθέτω ότι η σπουδή της μουσικής τυπικά ξεκινά με τον ρυθμό και τα κρουστά, έχω άδικο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Υποθέτω ότι η σπουδή της μουσικής τυπικά ξεκινά με τον ρυθμό και τα κρουστά, έχω άδικο;
μπα δεν ισχυει ..αν πας για πιανο δεν θα σε περασουν πρωτα απο τα μπονκος.

1668188464602.png
 

AfroChem

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AfroChem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Υποθέτω ότι η σπουδή της μουσικής τυπικά ξεκινά με τον ρυθμό και τα κρουστά, έχω άδικο;
Αν εννοείς να πας να μαθεις όργανο και να σου δείξουν πρώτα κάποιο κρουστό, όχι δεν ισχύει. Ο ρυθμος όμως ναι είναι απαραίτητος.
Αν μιλάμε γενικά, τότε ίσως απο κρουστά όπως ντέφι, μαράκες, τριγωνο παίζουμε από μικρά ως παιχνίδι. πχ είχα μεταλλόφωνο που επαιζα τα κάλαντα για να μαζεύω περισσότερα λεφτά τα Χριστούγεννα.. Ρώτα με αν έγινα πλουσια χαχαχ
Στα περισσότερα δημοτικά πάντως, τα παιδιά ξεκινάνε με φλογέρα (πνευστό)
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
315329814_5433039656823869_2352891695557062127_n.jpg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top