Παίζετε κάποιο μουσικό όργανο;

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,816 μηνύματα.
Παιδιά σκέφτομαι να αρχίσω μόνος μου με υλικό από βιβλία και youtube tutorials, αυλό του Πάνα. λένε ότι δεν χρειάζεται ωδείο, αλλά δυστυχώς και ιδιωτικά δεν κατάφερα να βρω δασκαλο.
έχετε άποψη ή εμπειρία από αυτό το μουσικό όργανο;
 

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Γεια σας. Γράφω εδώ, αν και θα μπορούσα να ανοίξω νέο thread. Αποφάσισα να ξεκινήσω-από Σεπτέμβρη- πιάνο. Ήθελα από χρόνια, αλλά είτε λόγω συγκυριών, είτε μη σωστής ιεράρχησης στόχων το ανέβαλλα. (Να πω εδώ πως δεν ξέρω μουσική, παρά κάποτε που κάθισα μόνος να διαβάσω θεωρία του στιλ keys, κλπ. αλλά προσωπικά το θεωρώ τίποτα πέραν της γνώσης).

Πλέον, και λόγω διδακτορικού, είναι απαραίτητο να έχω μια δραστηριότητα στην οποία θα διοχετεύω κάποιες ώρες την εβδομάδα προς αποφυγή "καψίματος". Προφανώς και μιλάμε για μαθήματα και οργάνου και θεωρίας. Οι απορίες λοιπόν:

Πρώτον, έχετε κανένα ωδείο να προτείνετε κέντρο Αθήνας ή βόρεια (π.χ. Χαλάνδρι, Αγία Παρασκευή); Καμία άποψη για το Ωδείο Αθηνών; Αν θεωρείται διαφήμιση, απλά προσπεράστε την ερώτηση.

Επίσης, δεύτερον, με ενδιαφέρει το κλασικό πιάνο, αλλά θα ήθελα να μάθω να παίζω και πιο μοντέρνα κομμάτια, με την έννοια, ποπ, ροκ, τζαζ κ.ο.κ. Έχω ακούσει κατά καιρούς ότι η "κλασική παιδεία" δυσχεραίνει κατά κάποιον τρόπο την ενασχόληση με τζαζ, ποπ κλπ. Ισχύει αυτό;

Ευχαριστώ πολύ!
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Αν εννοείς να πας να μαθεις όργανο και να σου δείξουν πρώτα κάποιο κρουστό, όχι δεν ισχύει. Ο ρυθμός όμως ναι, είναι απαραίτητος.
First, let’s get the obvious out of the way. Learning to drum will absolutely have a huge impact on your skills of rhythm and timing. Although this certainly isn’t the only reason to pick up the sticks, it’s the most appealing benefit for many. Having strong rhythmic skills and a steady “internal clock” are transferable across every instrument. This means you’ll be able to take the things you learn on the kit back to the guitar, keys or whatever your home instrument is.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 980 μηνύματα.
Μετά απο σκληρή δουλειά με μια κιθάρα 50 ευρώ που πήρα το 2018 και ένα μπαγλαμαδακι που βρήκα στα σκουπίδια στο κέντρο, επιτέλους απέδειξα στους γονείς μου ότι είμαι ικανος αυτοδίδακτα να μαθω καποια τραγουδια, και επιτελους ήρθε η ωρα να αγοράσω ένα μπουζουκι που ονειρευόμουν από το 2015 οταν σταμάτησα το πιάνο ( ισως το μεγαλύτερο λάθος της ζωής μου ) . Με το που γυρίσω από την Κέρκυρα στο τέλος του Αυγούστου, θα παω αμέσως να το πάρω. Είμαι πολύ χαρούμενος
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,816 μηνύματα.
Παιδιά αν θέλετε τη συμβουλή μου, αν έχετε στόχο ή όνειρο να μάθετε κάποιο μουσικό όργανο ξεκινήστε το ΤΩΡΑ ΑΜΕΣΩΣ. Όσο μεγαλώνετε και ειδικά μετά τα 22 - 24, ίσως και μικρότερη ηλικία, το πράγμα δυσχέραινει.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,733 μηνύματα.
Παιδιά αν θέλετε τη συμβουλή μου, αν έχετε στόχο ή όνειρο να μάθετε κάποιο μουσικό όργανο ξεκινήστε το ΤΩΡΑ ΑΜΕΣΩΣ. Όσο μεγαλώνετε και ειδικά μετά τα 22 - 24, ίσως και μικρότερη ηλικία, το πράγμα δυσχέραινει.
Καλά αυτό ισχύει για όλα. Όσο μικρότερος (και κυρίως πριν αρχίσεις να δουλεύεις) τόσο το καλλίτερο για τα πάντα. Αλλά το θέμα είναι πως είσαι και άφραγκος. Ένα μπουζούκι της προκοπής κάνει 300 ευρώ. Που σκατά να τα βρω τόσα;

Υ.Γ. Ναι διακαής πόθος δικός μου είναι το μπουζούκι χδ.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 980 μηνύματα.
Επιτέλους, σήμερα αγόρασα το μπουζούκι, είμαι πάρα πολύ χαρούμενος :yahoo::yahoo:
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 980 μηνύματα.
Φίλε κι εγώ φέτος θα μαθω μπουζούκι. Αυτοδίδακτος σκοπεύω, είναι πολύ ζόρι;
Πολλά κομμάτια φαίνονται εύκολα μέχρι να τα δοκιμάσεις, αυτο είναι το μονο κακο... είναι λίγο ζόρι αλλα αμα το θές θα το πετύχεις
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Φίλε κι εγώ φέτος θα μαθω μπουζούκι. Αυτοδίδακτος σκοπεύω, είναι πολύ ζόρι;
Και με γεια!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολλά κομμάτια φαίνονται εύκολα μέχρι να τα δοκιμάσεις, αυτο είναι το μονο κακο... είναι λίγο ζόρι αλλα αμα το θές θα το πετύχεις
Γνωρίζεις που μπορώ να βρω κάποια καθοδήγηση στο διαδίκτυο;
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 980 μηνύματα.
Και με γεια!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Γνωρίζεις που μπορώ να βρω κάποια καθοδήγηση στο διαδίκτυο;
Ευχαριστώ πολύ!
Κοίτα, υπαρχουν παρα πολλά βίντεο στο γιουτουμπ για τεχνικές και διάφορα τραγούδια. Υπάρχει και το bouzouksis.com στο οποίο ανεβάζουν άτομα ταμπλατούρες, οπότε μπορεί να ακουγεται λιγο off αλλα είναι τις περισσότερες φορές εύκολα. Τώρα θα σου πρότεινα να μάθεις να διαβάζεις πεντάγραμμο και να μάθεις τις νότες του μπουζουκιού, γιατι υπάρχουν pdf αρχεία στο διαδίκτυο με τις εκδοχές των τραγουδιών όπως τα έπαιξαν "οι μεγάλοι" αλλά εγώ θα το πάω με tutorials στο youtube και ταμπλατούρες γιατί είμαι μαλάκας και θέλω γρήγορα αποτελέσματα και όχι βαθιά γνώση. Υπάρχει επίσης και το rembetiko forum το οποίο θα σε βοηθήσει παρα πολύ.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 980 μηνύματα.
Mικρό update-ish:
Τώρα έχω τα εξής μουσικά όργανα
Κλασσική Κιθάρα
Ηλεκτρική Κιθαρα
Ακουστική Κιθάρα
Μπουζούκι
Μπαγλαμαδάκι.

Στην κιθάρα παίζω πιο πολλά έντεχνα κομμάτια, χατζηφραγκέτα, σιδηρόπουλο, σκοπεύω να μάθω κανα του μιλτιάδη ή του χαρούλη να αφιερώσω στην κοπέλα μου
Ενώ στο μπουζούκι έχω μάθει πιο πολλά ρεμπέτικα, του τύπου: Τα ζηλιάρικά σου μάτια, φραγκοσυριανή, τζαμάικα, το πιτσιρικάκι, παξιμαδοκλέφτρα. Έχω περιοριστεί στα πιο "παλιά" γιατί αγόρασα 3χορδο μπουζούκι.

Παρόλο που είμαι αυτοδίδακτος εδώ και 2 χρόνια έχω αρχίσει να είμαι ΠΑΡΑ πολυ χαρούμενος και ικανοποιημένος. Βέβαια, δεν παίζω καλά. Ούτε κάν μέτρια, δεν έχω καθόλου καλη φωνή, αλλά παίζω με μεράκι και το χέρομαι εγω ο ίδιος. Η μεγαλύτερη απογοήτευση και καημός είναι η ηλεκτρική κιθάρα την οποία σύνδεσα για 1-2 ώρες το '22 και ποτέ ξανά. Ήταν και η πιό ακριβή, με 150 η κιθάρα και 350 ο ενισχυτής... Άουτς... Πάντως, τώρα που πήρα την ακουστική πρίν 2-3 μήνες έχω επεκτείνει την γκάμα τραγουδιών.
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Εγώ ξεκίνησα να παίζω ηλεκτρική κιθάρα στην 1η λυκείου αλλά την έκοψα λίγο πριν την κορώνα. Ελπίζω όταν έχω χρόνο να μάθω να παίζω αυτό το πάρα πολύ ωραίο όργανο, επειδή άκουγα πιο παλιά και 16 Horsepower και με εντυπωσίασε η μουσική του Dave Eugene Edwards σκεφτόμουν να μάθω και Μπάντζο.

Αυτά.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 980 μηνύματα.
Έχει κανενας tips για ρεμπέτικο ρυθμό στη κιθάρα; είναι απλα muscle memory?

Υ.Γ: Εμαθα το καπηλειό του Μίλτου Πασχαλίδη
Υ.Γ 2: Οι μπαρέδες πονάνε
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 980 μηνύματα.
Ήρθε η ώρα να αποχαιρετήσω την πρώτη μου κιθάρα, μια κλασσική μαύρη που πήρα απο τα Lidl. Ηταν η μόνη κομπανία που είχα στις καραντίνες το 20 και 21 (οπου εκεί εμαθα και να παίζω μόνος μου, αντι να κάνω σχολικά μαθήματα, φυσικα.) Βρήκα όμως μια πολύ παλιά κιθάρα του πατέρα μου, ίσως το 1990 να την έπαιξε τελευταία φορά, με χορδές σπασμένες και πιο σκουριασμένες που παθαίνεις τέτανο μονο αν την κοιτάξεις, και καποια μέρη που λείπουν. Θα προσπαθήσω να την ξαναφτιάξω, ελπίζω να μπορέσω. Θα χρησιμοποιήσω αυτό το νήμα σαν ημερολόγιο περίπου.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 980 μηνύματα.
Ενημέρωση 1:
Πήρα την κιθάρα, την ξεσκόνισα επιφανειακά, το μέσα είναι ακομα τίγκα και μου γαργαλά τη μύτη. Πρεπει να πάρω κολλα για ξύλο να κολλησω τον λαιμό στο σώμα που παίζει, μετά πρεπει να παρω ενα καβαλάρη, τις χορδές, λογικά και κάτι στο κατω μερος. Μεχρι τώρα έχω τη κιθάρα.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 980 μηνύματα.
Κάπου στην αποθήκη μου έχω ενα παλιο αρμόνιο απο το 2016 (πιστεύω, τοτε εκανα μαθήματα πιάνου) Μπορεί να το φέρω πάνω σπιτι μου, η κιθάρα εκο ειναι αρκετα δυσκολο να την φτιαξω
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,733 μηνύματα.
Κάπου στην αποθήκη μου έχω ενα παλιο αρμόνιο απο το 2016 (πιστεύω, τοτε εκανα μαθήματα πιάνου) Μπορεί να το φέρω πάνω σπιτι μου, η κιθάρα εκο ειναι αρκετα δυσκολο να την φτιαξω
Πάντως φίλε, όργανο για όργανο δεν άφησες Ε; κιθάρα, μπουζούκι, αρμόνιο. :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top