Παίζετε κάποιο μουσικό όργανο;

angela912

Νεοφερμένος

Η angela912 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
χαιρετω..
εγω παιζω πιανο και πληκτρα..
σιγουρα ο χρονος ειναι περιορισμενος..αλλα μελεταω οσο προλαβαινω
επισης παιζω πληκτρα και κανω φωνητικα σε 2 group..ενα rock σχημα κ ενα σχηματακι με δικα μας κομματια(με στοιχεια hip-hop,R'n'B,latin..κ ψιλο-εντεχνες μελωδιες..)..κ ετσι ευτυχως συνεχιζω να ασχολουμαι...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirhnaki21

Νεοφερμένος

Η Ανδρεάδη Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Εγώ ξεκίνησα να παίζω πιάνο από τα 5,5 μου χρόνια...το σταμάτησα όμως πριν 2 χρόνια και αυτό γιατί έφυγε η δασκάλα του πιάνου μου και ήρθε άλλη...δε συνέχισα...όμως τώρα παίζω μόνη μου στο σπίτι και έχω κάνει και δικιές μου συνθέσεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madster95

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
εγω επαιζα κιθαρα μικρος...τωρα τα εχω παρατησει.
αν θεωρειται μουσικο οργανο, μερικες φορες μιξαρω μουσικη στο pc μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirhnaki21

Νεοφερμένος

Η Ανδρεάδη Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
12 χρόνια πιάνο, και 6 χρόνια drums...

γενικως ξερω λίγα και απο κιθάρα μποζούκι ταμπουρά λαούτο κλπ...

Από τότε που γεννήθηκες έπαιζες πιάνο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alessia #8

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
επαιχζα για δυο χρνια κιθαρα κλασσικη αλλα μετα σταματησα......τωρα παιζω καμια δυο φορες ετσι στα ξεκουδουνα οταν εχω χρονο.......μ' αρεσει πολυ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύη Γλύπτη

Νεοφερμένος

Η Εύη Γλύπτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Άνοιξη (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Παίζω 8 χρόνια πιάνο. Παλιά έπαιζα με περισσότερη όρεξη αλλά τώρα παίζω πιό χαλαρά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Παίζω κιθάρα. Κλασική κυρίως, από το δημοτικό. Δε θυμάμαι ακριβώς σε ποια ηλικία ξεκίνησα. Βέβαια, παρακολουθώντας κάποια παρακμιακά μαθήματα δεν ξεκίνησα και με τις καλύτερες βάσεις. Τότε έμενα σε νησί και δεν υπήρχε ωδείο...

Αργότερα, έκανα 2 χρόνια μαθήματα κανονικά πλέον και άρχισα να ασχολούμαι πιο σοβαρά, στον Πειραιά.

Φέτος πήρα και ηλεκτρική. Αλλά ακόμα παίζω άθλια. Προσπαθώ...:D

Επίσης, ξέρω λύρα (καρπάθικη) και λίγο λαούτο. Και ευελπιστώ να μάθω ό,τι έγχορδο κυκλοφορεί. Έχω πρόσβαση, γιατί ο αδερφός μου σπουδάζει μουσική (Στο Τ.Ε.Ι. της Άρτας)///
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosL

Νεοφερμένος

Ο Πανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μεταμόρφωση (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιζω κλασσικη κιθαρα 11 χρονια..
Υποφερτος σε πιανο, ντραμς, μπουζουκι και τα συναφη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρία31454

Νεοφερμένος

Η Μαρία31454 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εγω παιζω παινο εδω και 5 χρονια....μεχρι τωρα παιζω μονο κλασσικα αλλα θα ηθελα να παιξω και ελληνικα κομματια π.χ χατζηγιαννη,πλουταρχο κα....

μηπως ξερετε καμια ιστοσελιδα που να εχει παρτιτουρες???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexUnder

Νεοφερμένος

Ο AlexUnder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παίζω ηλεκτρικό μπάσο εδώ και σχεδόν 2 χρόνια. Προς το παρόν δεν είμαι σε κανένα συγκρότημα, αλλά αυτό θα αλλάξει αυτό το καλοκαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djgiannis

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Παίδες αρχίζω το σάββατο μαθήματα ηλεκτρικής κιθάρας. Πόσο καίρο θα χρειαστώ να μάθω ένα τραγούδι αν κάνω μάθημα μια φορά την βδομάδα:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ο σκοπός είναι να μάθεις να παίζεις σωστά και να μπορείς να βγάζεις μόνος σου τραγούδια, οχι να πας στο ωδείο και να μάθεις κάποια συγκεκριμένα κομάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Αν εννοείς πόσο καιρό θα σου πάρει να φτάσεις σε σημείο να μπορείς να παίξεις ένα απλό τραγούδι με τις γνώσεις που θα αποκτήσεις, θα έλεγα τουλάχιστον 6 μήνες. Για πολύ απλό τραγούδι ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύη Γλύπτη

Νεοφερμένος

Η Εύη Γλύπτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Άνοιξη (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
εγω παιζω παινο εδω και 5 χρονια....μεχρι τωρα παιζω μονο κλασσικα αλλα θα ηθελα να παιξω και ελληνικα κομματια π.χ χατζηγιαννη,πλουταρχο κα....

μηπως ξερετε καμια ιστοσελιδα που να εχει παρτιτουρες???????

Ξέρω αυτό εδώ. Στην αρχή έχει ξένες παρτιτούρες και μετά ελληνικές. Τις κατεβάζεις από το Rapid Share. Ελπίζω να βοήθησα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexUnder

Νεοφερμένος

Ο AlexUnder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αν εννοείς πόσο καιρό θα σου πάρει να φτάσεις σε σημείο να μπορείς να παίξεις ένα απλό τραγούδι με τις γνώσεις που θα αποκτήσεις, θα έλεγα τουλάχιστον 6 μήνες. Για πολύ απλό τραγούδι ε.

Συγνώμη, τι εννοείς; Γιατί να χρειαστεί 6 μήνες για ένα πολύ απλό τραγούδι; Να, για παίξει το smells like teen spirit, το οποίο είναι ένα πάρα πολύ απλό και εύκολο κομμάτι (και το αναφέρω γιατί το ξέρουν σχεδόν όλοι) νομίζω πως δεν χρειάζεται παραπάνω από μία μέρα, και αυτό γιατί θα πρέπει πρώτα να μάθει να κρατά σωστά την κιθάρα, καθώς τα πολύ βασικά περί παιξίματος, έτσι ώστε να μην τραυματίσει τα χέρια του, και για να μην συνηθίσει κάποια λανθασμένη τεχνική η οποία μπορεί να του σταθεί εμπόδιο στο μέλλον. Αν ήξερε κιόλας τα πολύ βασικά, τότε θα ήταν θέμα ωρών (ή και λεπτών).
Τουλάχιστον έτσι πιστεύω από δική μου εμπειρία (διορθώστε με αν πιστεύετε πως δεν είναι έτσι).
Τώρα αν εννοούσες κάτι άλλο τότε πάω πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Τα πολύ βασικά που αναφέρεις και εσύ δε νομίζω ότι μαθαίνονται σε μια μέρα. Το να παίξεις κιθάρα είναι κάτι στο οποίο τα δαχτυλά σου δεν έχουν καμία εμπειρία, οπότε χρειάζεται μια προσαρμοστική περίοδος ώστε να συνηθίσουν τα χέρια σου και να αποκτήσεις τις απαραίτητες τεχνικές βάσεις. Μπορεί το να παρκάρεις ένα αυτοκίνητο σε ένα χώρο όπου δεν υπάρχει κανένα άλλο να είναι πολύ απλό, αλλά αν μου ζητήσεις εμένα που δεν έχω πιάσει τιμόνι στα χέρια μου να το κάνω, δε θα τα καταφέρω. Το ίδιο θα έλεγα ισχύει και για την κιθάρα.

Το Smells Like Teen Spirit που αναφέρεις(αν εξαιρέσουμε τις rake chords βέβαια) είναι όντως ένα απλό τραγούδι, αλλά για να το παίξει κάποιος πρέπει να μπορεί να παίζει συγχορδίες πέμπτης. Το να βάλεις τα δάχτυλα σου στην ταστιέρα σε 5th chord shape δεν είναι τίποτα, ούτε το να strummareis στο δεξί χέρι. Αν θέλεις όμως να παίζεις το riff ομαλά και χωρίς να νιώθεις ενοχλήσεις, αλλά να έχεις και τον σωστό ήχο, θα πρέπει και τις συγχορδίες να κατέχεις, και το δεξί χέρι να είναι σε ένα επίπεδο ώστε να το παίξεις. Αν σκεφτείς πως ένας άνθρωπος που δεν έχει παίξει ποτέ κιθάρα δυσκολεύεται να κάνει το άνοιγμα 1-3 της power chord, καταλαβαίνεις γιατί λέω 6 μήνες ώστε να πετύχεις τα παραπάνω. Φυσικά το διάστημα μπορεί να είναι μικρότερο ή μεγαλύτερο, ανάλογο πόσο μελετά ο καθένας στην αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Συγνώμη, τι εννοείς; Γιατί να χρειαστεί 6 μήνες για ένα πολύ απλό τραγούδι; Να, για παίξει το smells like teen spirit, το οποίο είναι ένα πάρα πολύ απλό και εύκολο κομμάτι (και το αναφέρω γιατί το ξέρουν σχεδόν όλοι) νομίζω πως δεν χρειάζεται παραπάνω από μία μέρα, και αυτό γιατί θα πρέπει πρώτα να μάθει να κρατά σωστά την κιθάρα, καθώς τα πολύ βασικά περί παιξίματος, έτσι ώστε να μην τραυματίσει τα χέρια του, και για να μην συνηθίσει κάποια λανθασμένη τεχνική η οποία μπορεί να του σταθεί εμπόδιο στο μέλλον. Αν ήξερε κιόλας τα πολύ βασικά, τότε θα ήταν θέμα ωρών (ή και λεπτών).
Τουλάχιστον έτσι πιστεύω από δική μου εμπειρία (διορθώστε με αν πιστεύετε πως δεν είναι έτσι).
Τώρα αν εννοούσες κάτι άλλο τότε πάω πάσο.

Παλ'καρ', πολύ βιάζεσαι. Η βιασύνη κάνει κακό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
πιάνο:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexUnder

Νεοφερμένος

Ο AlexUnder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τα πολύ βασικά που αναφέρεις και εσύ δε νομίζω ότι μαθαίνονται σε μια μέρα. Το να παίξεις κιθάρα είναι κάτι στο οποίο τα δαχτυλά σου δεν έχουν καμία εμπειρία, οπότε χρειάζεται μια προσαρμοστική περίοδος ώστε να συνηθίσουν τα χέρια σου και να αποκτήσεις τις απαραίτητες τεχνικές βάσεις. Μπορεί το να παρκάρεις ένα αυτοκίνητο σε ένα χώρο όπου δεν υπάρχει κανένα άλλο να είναι πολύ απλό, αλλά αν μου ζητήσεις εμένα που δεν έχω πιάσει τιμόνι στα χέρια μου να το κάνω, δε θα τα καταφέρω. Το ίδιο θα έλεγα ισχύει και για την κιθάρα.

Το Smells Like Teen Spirit που αναφέρεις(αν εξαιρέσουμε τις rake chords βέβαια) είναι όντως ένα απλό τραγούδι, αλλά για να το παίξει κάποιος πρέπει να μπορεί να παίζει συγχορδίες πέμπτης. Το να βάλεις τα δάχτυλα σου στην ταστιέρα σε 5th chord shape δεν είναι τίποτα, ούτε το να strummareis στο δεξί χέρι. Αν θέλεις όμως να παίζεις το riff ομαλά και χωρίς να νιώθεις ενοχλήσεις, αλλά να έχεις και τον σωστό ήχο, θα πρέπει και τις συγχορδίες να κατέχεις, και το δεξί χέρι να είναι σε ένα επίπεδο ώστε να το παίξεις. Αν σκεφτείς πως ένας άνθρωπος που δεν έχει παίξει ποτέ κιθάρα δυσκολεύεται να κάνει το άνοιγμα 1-3 της power chord, καταλαβαίνεις γιατί λέω 6 μήνες ώστε να πετύχεις τα παραπάνω. Φυσικά το διάστημα μπορεί να είναι μικρότερο ή μεγαλύτερο, ανάλογο πόσο μελετά ο καθένας στην αρχή.

Χμμ, ωραία τα είπες, και συμφωνώ μαζί σου έτσι όπως τα λες. Εννοείται πως δεν εννοούσα να παίζει το κομμάτι με μεγάλη άνεση, να μην κοιτάει καν την ταστιέρα κλπ, απλά εννοούσα να μπορέσει ίσα ίσα να το βγάλει, και νομίζω πως αυτό είναι δυνατό σε μία μέρα. Από την άλλη όμως, αυτός ο γρήγορος και πρόχειρος τρόπος που αναφέρω δεν οδηγεί και πουθενά συνήθως...
Οπότε ναι, έχεις δίκιο τελικά όταν λες για 6 μήνες.
(looks like I got owned a bit here...:()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
12 χρόνια πιάνο, 6 χρόνια κλαρινέτο και κάτι ψιλά από ταμπουρά και λαούτο:)! Μουσικά σχολεία for ever!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top