Ονομασία των Σκοπίων

Τι πιστεύετε για το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 186)

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Σε πληροφορώ ότι για να γράψεις κάτι στην Βικιπαιδεία χρειάζονται αξιόπιστες παραπομπές.
Αν δεν δέχεσαι κάτι να μας το πεις με αξιόπιστες παραπομπές. Αλλιώς θα είναι προσωπική σου γνώμη. Αφείστε που αυτά που ανέφερα τα διασταύρωσα και σε τρία ξένα λεξικά κυρίων όρων :)
Τα ελληνικά φύλα ήταν σχεδόν πάντα εχθρικά το ένα ως προς το άλλο. Και την φωτιά στην Περσέπολη κανείς δεν την αμφισβητεί. Τι να κάνουμε, να κάψουμε και να ξαναγράψουμε τα λεξικά και τις εγκυκλοπαίδειες όλου του κόσμου; Για να τα ξαναγράψουμε εμείς όπως θέλουμε; Το βρίσκω πολύ υπεροπτικό. Να κάψουμε και τους αρχαίους έλληνες ιστορικούς, και τους Ρωμαίους; Τι να κάνουμε. Τα κείμενα τους έχουν διασωθεί. Κακό δεν είναι.

Το ποιος εκτίθεται ή είναι σοβαρός άστο να το κρίνουν άλλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
vaggo συμφωνω μαζι σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaggos_93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Σε πληροφορώ ότι για να γράψεις κάτι στην Βικιπαιδεία χρειάζονται αξιόπιστες παραπομπές.
Αν δεν δέχεσαι κάτι να μας το πεις με αξιόπιστες παραπομπές. Αλλιώς θα είναι προσωπική σου γνώμη

Λαθος μου τοτε για την Βικιπαιδεια.......... Αγνοια μου.........
Οι θεσεις μου ειναι ξεκαθαρες, εχω δωσει και αξιοπιστες παραπομπες αρκετες σελιδες πριν αλλα φαινεται οτι καποιοι ειναι εντελως μηδενιστες και οι παρωπιδες ειναι ενα αξεσουαρ που φοριεται πολυ τελευταια (αν με πιανεις.....)
Αρκει να διαβασεις τους αρχαιους ιστορικους.........
Κοινο μυστικο ειναι πια ειναι αληθεια...... Μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας......... Απλα καποιοι θελουν να κανουν εντυπωση εδω μεσα λεγοντας βλακειες για τοσο σοβαρα (κατα την ταπεινη μου αποψη) θεματα........ Τους κατανοω ομως....... Every publicity is good publicity..... (ή καπως ετσι.....)
Και στο κατω κατω δωστε μου εσεις στοιχεια επιστημονικα και ιστορικα τεκμηριομενα (απο σοβαρες πηγες, οχι απο καθε κακομοιρη σκοπιανο ιστορικο) γιατι τα Σκοπια ΠΡΕΠΕΙ να ονομαζονται Μακεδονια και γιατι ηταν ο Μεγας Αλεξανδρος σφαγεας και εγω θα βγω και θα παραδεχτω οτι λεω μ@#$%^ς και κανω προπαγανδα χωρις να γνωριζω στοιχεια..........
Δεν εχω κομπλεξ βλεπεις ουτε ειμαι φασιστας εθνικιστης........
Ενας νεος ειμαι που δεν καταλαβαινω γιατι γινεται ολο αυτο και τι συμφεροντα εξυπηρετει..... Και δεν καταλαβαινω και την αρνηση μερικων στην μη αποδοχη της αληθειας.........
Και ξαναλεω οτι ασπαζομαι την ιδεολογια των αριστερων στα περισσοτερα θεματα.......
-----------------------------------------
Σορρυ ηθελα να κανω παραθεση ολο σου το ποστ.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
τα έχουμε πει και γράψει πολλές φορές. τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Χωνέψτε το πως το πολίτευμα της χώρας μας είναι δημοκρατικό και ο καθένας θα έχει την άποψή του.Άλλωστε κανείς δεν υποστήριξε να ονομαστούν τα Σκόπια Μακεδονία.Είπαμε πως μια σύνθετη ονομασία είναι η μόνη ρεαλιστική λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaggos_93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Σιγουρα, αλλωστε οι γνωμες δεν αλλαζουν..... Γινανε εποικοδομητικες συζητησεις αλλα το θεμα εξαντληθηκε, ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του.
Στο μελλον θα δειξει ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο.....
-----------------------------------------
Προς τον Νικο το ποστ μου.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Η σύνθετη ονομασία είναι λύση αλλά δεν είναι η μοναδική.
Αν η Ελλάδα χειριστεί καλά το θέμα και εκμεταλλευτεί τη δύναμη που έχει στα Βαλκάνια μπορεί να πετύχει να ονομαστούν τα Σκόπια χωρίς να περιέχεται ο όρος Μακεδονία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Απορω ρε παιδια γιατι καθεστε τοσην ωρα και προσπαθειτε να τους πεισετε οτι ο Μεγας Αλεξανδρος δεν ηταν σφαγεας......... Γιατι? Αν δεν γουσταρουν να μαθουν την αληθεια και οχι αυτη την ακατασχετη π@παρολογια που γραφεται εδω μεσα τι να τους κανεις, αστους στην μιζερια τους..... Τωρα θα μαθουμε τον κλασσικο μ@#%^α ελληνα??? Αλλωστε αυτοι οι δηθεν "αριστεροι" (διοτι οι πραγματικοι αριστεροι πολεμησαν για τα εθνικα συμφεροντα της χωρας τους στο παρελθον και δεν π@π@ρολογουσαν ανεξελενγκτα λεγοντας απιστευτες βλακειες) και απολυτοι μηδενιστες δεν διαφερουν σε τιποτα απο τους φασιστες των Σκοπιων και τις θεσεις που υποστιριζουν.......
Και μου αρεσει που ο αλλος δινει στοιχεια απο την ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ, που ως γνωστον ο ΚΑΘΕΝΑΣ μπορει να γραψει οτι θελει εκει μεσα....... Τι να πεις ομως.....
Ενα αλλο τραγελαφικο που υποστιριζουν οτι η χωρα εχει πιο σημαντικα ζητηματα να λυσει απο αυτο της ονομασιας των Σκοπιων....... Και για πες μου ρε φιλε εσυ τι κανεις για να λυθουν εστω τα αλλα σημαντικα προβληματα??? Τιποτα........ Καθεσε και ξυνεσαι περιμενοντας να λυθουν ως δια μαγειας και μου το παιζεις και ιστορια κι ολας.........
Αντε γιατι θα μας τρελανεται τελειως......
Και στην τελικη Μακεδονας δεν ηταν μονο ο Μεγας Αλεξανδρος .........
Σοβαρευτειται γιατι εκτειθεστε...........

γενικολογιες εσυ λες, με το συμπαθειο. γενικολογιες και δογματισμου. αποψεις που δεν τις στηριξες πουθενα.

Υ.Γ. στα αρθρα της wikipedia δεν μενουν ο,τι παπαριες γραφει ο καθε ενας, αλλα αλλαζουν.

Και για πες μου ρε φιλε εσυ τι κανεις για να λυθουν εστω τα αλλα σημαντικα προβληματα???
απ'οτι φαινεται, εισαι εξω απο τον χορό και δεν εχεις ιδεα τι μπορει να κανουν αυτοι οι "δηθεν" αριστεροι. απ'οσα εχω δει για τη δραση τους, κανουν πολλα περισσοτερα για την κοινωνια απ'οσα κανεις εσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Το μέλλον του Αλεξάνδρου όμως ήταν η συρρίκνωση του Ελληνισμού (9 χρόνια κατακτήσεις) με το να μαλώνουν οι διάδοχοι και οι επίγονοι. Τους δίδαξε ήθος και τους εμφύσησε ιδεώδη. Γι αυτό αλληλλοφαγώθηκαν μεταξύ τους (150 χρόνια φαγωμάρας).

Και να μην ξεχνάμε ότι οι Ιλλυριοί ήταν για τους Αθηναίους και τους άλλους Έλληνες ημι-βάρβαροι γιδοβοσκοί που αλληλλοσκοτωνόντουσαν για τα κοπάδια τους και τη γη τους ή και των άλλων. Η δολοφονία ήταν επιδημία σε όλα την Υλλυρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Η σύνθετη ονομασία είναι λύση αλλά δεν είναι η μοναδική.
Αν η Ελλάδα χειριστεί καλά το θέμα και εκμεταλλευτεί τη δύναμη που έχει στα Βαλκάνια μπορεί να πετύχει να ονομαστούν τα Σκόπια χωρίς να περιέχεται ο όρος Μακεδονία.

δεν το πετυχε οταν μπορουσε, την προηγουμενη δεκαετια, επι μιτσοτακη. τωρα ειναι σε πολυ χειροτερη θεση απο εκεινη την περιοδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Kαλά, οι γνωστές αντεθνικές απόψεις μερικών γνωστών που κάνουν τους γνώστες. Δε θα μπω στο κόπο καν να σχολιάσω τα λεγόμενά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
"Ο Ελληνικός λαός σε 10 χρόνια θα το έχει ξεχάσει""
Άρπα 10 μούτζες π@@ρα Μητσοτάκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaggos_93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Σιγουρα, το μηνυμα πηγαινε προς ενα ατομο..... Εγω δεν μπορω να κανω και πολλα πραγματα ακομα για το κοινωνικο συνολο...... Πιστεψε με ομως οταν μου δοθει η ευκαιρια το κανω..... Ειπαμε να το κοψουμε εδω...... το ποιος γενικολογει ασε να το κρινουν οι αλλοι, ουτε εγω μπορω, ουτε εσυ......
φιλικα
-----------------------------------------
προς fasdag το μηνυμα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
γιατι τα Σκοπια ΠΡΕΠΕΙ να ονομαζονται Μακεδονια και γιατι ηταν ο Μεγας Αλεξανδρος σφαγεας και εγω θα βγω και θα παραδεχτω οτι λεω μ@#$%^ς και κανω προπαγανδα χωρις να γνωριζω στοιχεια..........
κανενας δεν υποστηριξε οτι τα σκοπια ΠΡΕΠΕΙ να ονομαστουν Μακεδονια.

ο αλεξανδρος ο τριτος, ως κατακτητης, σκοτωσε, μεσω των διαταγων του, παρα πολυ κοσμο. ναι, ηταν στρατιωτικη ιδιοφυια αλλα εκανε σφαγες. ναι, διεδωσε το ελληνικο στοιχειο σε αλλους λαους, αλλα σε πολλες περιπτωσεις μεσω της βιας και της εξουσιας που ειχε ως κατακτητης. ετσι και αλλιως, το γεγονος οτι διεδωσε τον ελληνισμο, δεν μπορει καποιος να πει οτι ειναι απαραιτητα θετικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
τον μητσοτακη γιατι δεν τον εχει δολοφονησει κανενας? καθικι ηταν και ειναι. η Ελλαδα ισως ειναι η ισχυροτερη χωρα στα βαλκανια και μακαρι οι πολιτικοι μας να καταλαβαιναν το τι δυναμη θα μπορουσαμε να εχουμε σαν χωρα. Ειδικα οσον αφορα πετρελαια και ιστοριες σε Αιγαιο και Μακεδονια(αλλωστε για ποιον αλλο λογο να ενδιαφεροταν ο αμερικανος για τα σκοπια? με την πρωτη ευκαιρια θα τους προδοσουν τους σκοπιανους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Σιγουρα, το μηνυμα πηγαινε προς ενα ατομο..... Εγω δεν μπορω να κανω και πολλα πραγματα ακομα για το κοινωνικο συνολο...... Πιστεψε με ομως οταν μου δοθει η ευκαιρια το κανω..... Ειπαμε να το κοψουμε εδω...... το ποιος γενικολογει ασε να το κρινουν οι αλλοι, ουτε εγω μπορω, ουτε εσυ......
φιλικα
-----------------------------------------
προς fasdag το μηνυμα......

και οι δυο μας εχουμε το δικαιωμα να κρινουμε. δεν εχω κατι να αφησω σε αλλους. απλα, αυτοι θα διαμορφωσουν την δικια τους αποψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaggos_93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
και οι δυο μας εχουμε το δικαιωμα να κρινουμε. δεν εχω κατι να αφησω σε αλλους. απλα, αυτοι θα διαμορφωσουν την δικια τους αποψη
δεν μιλησα περι δικαιωματος, αλλα τεσπα, εχεις δικαιο.....
-----------------------------------------
δεν το πετυχε οταν μπορουσε, την προηγουμενη δεκαετια, επι μιτσοτακη. τωρα ειναι σε πολυ χειροτερη θεση απο εκεινη την περιοδο

Και να μην εισαι απολυτος για τα θεματα, αφηνε περιθωρια και στις αλλες γνωμες..... Αλλα αντικειμενικα εχεις δικαιο οσον αφορα την συνθετη ονομασια..... Δυστυχως η μονη λυση........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makisr91

Νεοφερμένος

Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Καταρχήν, αν θέλετε να εκφράζετε απόψεις πρέπει να έχετε και επιχειρήματα γι'αυτές. Όχι να μιλάτε φανατικά χωρίς καν να δικαιολογείτε αυτά που γράφετε. Τέλος πάντων, σαν χώρα η ελλάδα δε μπορεί να κάνει κάτι σημαντικό πλέον όσον αφορά την ονομασία της fyrom ή πγδμ και όχι λανθασμένα όπως γράφει ο τίτλος σκόπια. Σκόπια είναι η προτεύουσα του κράτος και όχι το κράτος. Υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους η ελλάδα δε μπορεί να αλλάξει αυτό που ήδη έχει δημιουργηθεί εδώ και χρόνια, όποιο κόμμα κι αν βρίσκεται στην εξουσία. Δεν είναι θέμα μόνο πολιτικής και ιστορίας αλλά και διεθνών σχέσεων. Η ελλάδα δεν έχει ούτε το απόλυτο δικαίωμα αλλά ούτε την καθοριστική απόφαση για να επιβληθεί στα άλλα κράτη. Όσοι λοιπόν φανατικά πιστεύουν πως μπορεί να αλλάξει κάτι χρησιμοποιώντας εθνικιστικά μέσα είναι εντελώς γελασμένοι. Τους συμβουλεύω να ρίξουν μια ματιά σε ιστορικά και πολιτικά βιβλία για να δουν αυτή την πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
οκ αφου σε ενοχλει το νεο τους ονομα Σκοπια θα χρησιμοποιω το παλιο Vardaska...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
οκ αφου σας ενοχλει το νεο τους ονομα Σκοπια θα χρησιμοποιω το παλιο Vardaska...

Χμ. Συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top