Ονομασία των Σκοπίων

Τι πιστεύετε για το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 186)

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
ξερω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είναι στην Θεσσαλία



Φυσικά, αλλά δεν είναι οι Τούρκοι. (Ενημερωτικά, για τους "έξυπνους" που υποστιρίζουν την άποψη αυτή)

Τουρκική ή τουρανική ονομάζεται μια οικογένεια δεκάδων νομαδικών φύλων με καταγωγή από τη Μογγολία και τη ΝΑ Σιβηρία, τα οποία μετανάστευαν κατά κύματα καθ' όλη τη διάρκεια του μεσαίωνα, κυρίως μεταξύ 6ου και 11ου αιώνα. Μιλούσαν διάφορες διαλέκτους της αρχαίας τουρκικής γλώσσας, οι οποίες στη συνέχεια διαφοροποιήθηκαν δημιουργώντας τις σύγχρονες τουρκικές γλώσσες. Η θρησκεία τους ήταν σαμανιστική με ανώτατο θεό τον Τένγκρι, άρχοντα του γαλάζιου ουρανού. Στην πορεία όμως η πλειοψηφία, ιδιαίτερα όσοι μετακινήθηκαν προς δυσμάς, ασπάσθηκε τον ισλαμισμό από τους Άραβες και τους Πέρσες.

από την Βικιπαίδια



1) ΟΚ
2) ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑ
3) Τι λες μωρέ? Θα μας τρελάνεις? Δηλαδή έρχομαι και σε λέω Γιάννη, με σκωτώνεις, ενώ εάν σε πω Κώστα, με αφήνεις? Πάμε καλά?
4) Στον πόλεμο και στις μάχες τι ήθελες να κάνει? Να πετά ροδοπέταλα? Είχε εξ' άλλου λόγο που το έκανε. Οι φίλοι μας οι Τούρκοι τι λόγο είχαν για να μας υποτάξουν για 400+ χρόνια? Εκεί γίνονταν σφαγές. Σφαγές εκτός πεδίου μάχης. Ο ξεριζωμός τον Ελλήνων από τα εδάφη της Μ. Ασίας δεν ήταν σφαγή ε?
Όταν είσαι στρατιώτης, ή σκωτώνεσαι ή σκωτώνεις φίλε μου. Άλλο να είσαι κάτοικος και να σε σκωτώνουν και να σε διώχνουν από την πατρίδα σου. Ο Μέγας Αλέξανδρος δεν σκώτωνε απλούς ανθρώπους. Την οικογένια του μεγαλύτερου εχθρού του, του Πέρση βασειλιά, δεν την ακούμπισε καν. Τον ίδιο τον Δαρείο διέταξε να τον θάψουν στην γη των προγόνων του με όλες τις τιμές.



Ακριβώς.



Οι Πέρσες θυμίζω επίσης ήταν οι Υπαίτιοι για τις μάχες των Πλαταιών, του Μαραθώνα, των Θερμοπυλών, την ναυμαχία στην Σαλαμίνα κτλ...
Εμάς η πρώτη και τελευταία φορά που επιτεθήκαμε ήταν με τον Μέγα Αλέξανδρο.



1) Πώς το 'πες αυτό? Οι στρατιώτες του τον λάτρευαν σαν βασιλά, και τον θαύμαζαν ως στρατιώτη
2) Κανείς δεν χάρηκε. Όλοι με δάκρυα στα μάτια τον αποχαιρέτησαν τις τελευταίες του στιγμές.
3) Λάιτ έχουν γίνει τα μυαλά μας με όλες αυτές τις @#!#$ που μας αραδιάζουν με διάφορα μέσα. Η Αμερική δεν είχε λόγο να επιτεθεί στο Ιράκ. Η Αμερική δεν έχει τον ηγέτη της στην πρώτη γραμή της μάχης. Η Αμερική δεν έχει ηγέτη σαν τον Αλέξανδρο.



Όχι. Όσοι ήθελαν μάθαιναν. Ο Αλέξανδρος φερόταν στους Πέρσες σαν να ήταν Έλληνες. Επίσης, για πες μας για ποιους Πέρσες λες.

Οι Ιρανοί είναι οι Πέρσες. Mahmud Ahmadinejad και δε συμμαζεύεται. Οι Τούρκοι ήρθαν στη Δυτική Ασία 1000 χρόνια μετά τον Αλέξανδρο...
-----------------------------------------
Η διεθνής ιστοριογραφία λέει ότι οι Πέρσες επετέθησαν στην Ελλάδα στο δρόμο προς την Ευρώπη. Και η σειρά των μαχών σε Πλαταιές, Μαραθώνα, Θερμοπύλες κλπ. θεωρούνται σημείο καμπής στην ατέρμονη προσπάθεια της Ανατολής να φάει τη Δύση. Παρόμοια σημεία καμπής θεωρούνται η απόκρουση των Αράβων στο Πουατιέ, η απόκρουση των Οθωμανών στη Βιέννη κλπ.
Εντάξει, δεν ξέρω αν ήθελε να εκδικηθεί ή όχι ο Αλέξανδρος, πάντως δεν έφτασε μέχρι την Ινδία γι'αυτό. Υπήρχαν κι άλλοι παράγοντες, πιο ρεαλιστικοί, πιο ανθρώπινοι και πιο στρατηγικοί. Αυτούς που έχει πάντα κάθε υπερδύναμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaggos_93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ, ΑΜΑ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΠΑΡΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΥΛΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΚΑΤΑ ΣΚΟΠΙΑ Η ΚΑΤΑ ΙΡΑΝ ΜΕΡΙΑ

ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΤΑ @@@ ΔΙΠΛΑΣΙΑ

αντε να σοβαρευομαστε λεω εγω......
μα καλα? τρελα πουλατε? απορω με καποιους ωρες ωρες και τις μ@#$%^ς που πετανε......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Σε μια βλακεία που πέταξε κάποιος πριν κάτι σελίδες ότι ο απλός πληθυσμός μισούσε τον Μ.Αλεξάνδρο να τον πληροφορήσω ότι σε πολλές χώρες της Ασίας λατρεύονταν ως θεός.
ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ, ΑΜΑ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΠΑΡΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΥΛΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΚΑΤΑ ΣΚΟΠΙΑ Η ΚΑΤΑ ΙΡΑΝ ΜΕΡΙΑ
Μάλλον θα είδαν τη φάτσα τους στον καθρέπτη πολύ απότομα και θα κατάλαβαν ότι δεν μοιάζουν με έλληνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N@D!@

Νεοφερμένος

Η N@D!@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
δεν εχω κανενα προβλημα να ονομαστη Μακεδονια...ε....δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα δικα μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.....ελεος πια ας ονομαστη οπως θελει .....τι το ψαχνει πια το κρατος ........χαλια πολιτικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaggos_93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Και Μ@#^^$#α παει συννεφο..... ετσι να σας βλεπω, συνεχιστε......... Ποια ελλαδα μωρε τωρα, ποια μακεδονια......... klein............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexander 94

Νεοφερμένος

Ο alexander 94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδια μου φαινεται οτι πρεπει να αποφυγουμε φανατισμους και εθνικισμους.η μακεδονια ειναι ενας ευρυς γεωγραφικος χωρος μερη του οποιου βρισκονται στη βουλγαρια,στα σκοπια και στην ελλαδα.τα σκοπια εχουν δικαιωμα χρησης του ορου μακεδονια στην ονομασια τους αλλα δεν εχουν την αποκλειστικοτητα της μακεδονιας.μια συνθετη ονομασια λοιπον ειναι η καλυτερη λυση(κατα τη γνωμη μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Ναι αλλά οι σκοπιανοί δεν είναι Μακεδόνες είναι σλάβοι και γι αυτό δεν πρέπει να ονομαστούν τα Σκόπια μακεδονία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ναι αλλά οι σκοπιανοί δεν είναι Μακεδόνες είναι σλάβοι και γι αυτό δεν πρέπει να ονομαστούν τα Σκόπια μακεδονία.
Ούτε εμείς είμαστε καθαροι απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaggos_93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ε ρε φιλε ελεος, τον δικηγορο του διαβολου κανεις τωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexander 94

Νεοφερμένος

Ο alexander 94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ναι αλλά οι σκοπιανοί δεν είναι Μακεδόνες είναι σλάβοι και γι αυτό δεν πρέπει να ονομαστούν τα Σκόπια μακεδονία.
γι αυτο η τελεια ονομασια ειναι slavomacedonia
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ε ρε φιλε ελεος, τον δικηγορο του διαβολου κανεις τωρα?
Όχι.Απλά είμαι αντικειμενικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
γι αυτο η τελεια ονομασια ειναι slavomacedonia

Albanian Yugoslavia θα ηταν καλυτερο γιατι τουλαχιστον με τους αλβανους εχουν καποια σχεση με την Μακεδονια ομως καμια:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
+1000000
και ολα αυτα περι ειρηνης και καλης γειτονιας εχω παρει ωραιοτατο στυλο παρκερ και υπαρχει μπολικος χωρος να γραφτουνε εκει που πρεπει.

Ενώ εδώ ακούμε και συμφωνούμε με τις απόψεις του κάθε αριστερού ή διεθνιστή π****ρα.
ψευτοαριστερων ή ακροαριστερων οχι κανονικων αριστερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
+1000000
και ολα αυτα περι ειρηνης και καλης γειτονιας εχω παρει ωραιοτατο στυλο παρκερ και υπαρχει μπολικος χωρος να γραφτουνε εκει που πρεπει.
Δηλαδή τι προτείνεις;Πόλεμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Παιδιά ηρεμήστε...Είναι φυσικό ο κάθε Μη-Μακεδόνας να μην τον νοιάζει ούτε στο ελάχιστο αν θα ονομαστούν τα Σκόπια Μακεδονία.Όλοι το συμφέρον τους:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Παιδιά ηρεμήστε...Είναι φυσικό ο κάθε Μη-Μακεδόνας να μην τον νοιάζει ούτε στο ελάχιστο αν θα ονομαστούν τα Σκόπια Μακεδονία.Όλοι το συμφέρον τους:bye:
Και Μακεδόνας να είμουνα τα ίδια θα έλεγα.
Το πολίτευμα της χωρας μου μου αναγνωρίζει αυτο το δικαίωμα ξέρεις.:bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Και Μακεδόνας να είμουνα τα ίδια θα έλεγα.
Το πολίτευμα της χωρας μου μου αναγνωρίζει αυτο το δικαίωμα ξέρεις.:bye::bye:

Φυσικά και στο αναγνωρίζει αν και δεν αναφέρθηκα μεμονωμένα σε σένα:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexander 94

Νεοφερμένος

Ο alexander 94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ναι αλλά οι σκοπιανοί δεν είναι Μακεδόνες είναι σλάβοι και γι αυτό δεν πρέπει να ονομαστούν τα Σκόπια μακεδονία.

Απλώς σαν λαός εμείς οι Έλληνες είμαστε ολίγον μ***ες.Άν το ischool ήταν στα Σκόπια στοιχηματίζω ότι όλοι θα συμφωνούσαν η χώρα τους νά ονομαστεί Μακεδονία.
Ενώ εδώ ακούμε και συμφωνούμε με τις απόψεις του κάθε αριστερού ή διεθνιστή π****ρα.
ουτε π****ρας ειμαι ουτε διεθνιστης ειμαι.πριν απαντησεις ομως θυμισου οτι ενας φανατισμενος ελληνας δε διαφερει απο τους σκοπιανους που θελουν αποκλειστικοτητες με αδικο τροπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Εγώ λέω να κόψετε τον πολύ Άδωνη και τους λοιπούς "μη θολοκουλτουραίους".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top