Ονομασία των Σκοπίων

Τι πιστεύετε για το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Νέα στο θέμα που αποδεικνύουν πως η σκληρότητα τελικά, όταν έχεις ντουβάρια απέναντι και δεν υπάρχει ηπιότερη λύση αποδίδει. Πριν λίγο ο ίδιος ο, άλλοτε αδιάλλακτος και ακραίος, Gruevski, δήλωσε πως όταν συνέλθουν από το σοκ, όπως χαρακτηριστικά είπε, θα πάρουν αποφάσεις αν και ο Μπους συνεχίζει να τους υποστηρίζει ακόμη πιο ανοιχτά. Ελπίζουμε όλοι να βρεθεί μία άμεση λύση με τα χαρακτηριστικά που έχουμε διατυπώσει πολλές φορές ακόμη κι αν χρειαστεί, ελπίζουμε πως όχι, να φτάσει η Ελλάδα ακόμη και σε άμεσο εκβιασμό οτι θα εμποδίσει την ευρωατλαντική πορείας της ΦΥΡΟΜ και πάλι, αν δεν προβεί σε διάλογο για τη λύση του προβλήματος.
Το τελευταίο που λές <Ελπίζουμε όλοι να βρεθεί> κτλ ποιος το λέει, εσύ? Δεν το κατάλαβα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατί, υπάρχουν πολλοί που δεν ελπίζουν να βρεθεί μία λύση σύντομα? Τουλάχιστον τα 4 από τα 5 κόμματα της Βουλής το έχουν διατυπώσει και ανοιχτά, όπως επίσης είναι θέση της κυβέρνησης, του ΝΑΤΟ και των Ηνωμένων Πολιτειών. Τουλάχιστον σε αυτό έχουμε ομοφωνία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Βασικά άλλο είπα...Αυτό είναι μέσα στις δηλώσεις του πρωθυπουργού τους? Οκ κατάλαβα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, εντάξει, μιλάω από την πλευρά της Ελλάδας. Στα Σκόπια δε μπορώ να ξέρω ποιο αίσθημα επικρατεί, αλλά λογικό είναι οτι κι αυτοι θελουν να τελειώνουν γρήγορα με το θέμα γιατί τους κοστίζει την είσοδο στο ΝΑΤΟ και συντομα θα τους κοστίσει και την είσοδο στην ΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Πράγματι αυτοί καίγονται πιο πολύ από όλους. Οπότε πρέπει να συμβιβαστούν με αυτά που λέμε εμείς αν θέλουν να τους επιτραπεί η είσοδος σε τέτοιες ενώσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ορθώς εμίλησες...Η αρχη της ομοφωνίας που ισχύει στους ευρωατλαντικούς θεσμούς καθιστά κάτι περισσότερο από σαφέστατο οτι ο δρόμος για τις Βρυξέλλες περνάει από την Αθήνα. Και δυστυχως για τα Σκόπια, στην ΕΕ δεν θα υπάρχει κανένας Μπους για να πιέσει, αλλά και στο ΝΑΤΟ που υπήρξε, νομίζω οτι η Ελλάδα έκανε την αρχή για να αμφισβητηθεί ο ρόλος μίας αλαζονικής ιμπεριαλιστικής υπερδύναμης σε όλα τα μεσα και τα έξω στον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εγώ τα έχω βάλει πολύ με τον Μπους. Νομίζει ότι θα μας κυριέψει και ότι θα είμαστε τα σκυλάκια του επειδή είναι υπερδύναμη. Λοιπόν μπορεί να είναι έτσι αλλά έχουμε σαν χώρα τα ίδια δικαιώματα με τους Αμερικάνους, δεν μπορούν να μας επιβάλουν την θέλησή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Έλα ρε Βάλια.
Μπορούμε να θεωρηθούμε ίδοι με USA ;
Πιστευώ βέβαια πως είμαστε κλάσεις ανώτερες αλλά δεν νομίζω ποτέ να το παραδεχτούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Έλα ρε Βάλια.
Μπορούμε να θεωρηθούμε ίδοι με USA ;
Πιστευώ βέβαια πως είμαστε κλάσεις ανώτερες αλλά δεν νομίζω ποτέ να το παραδεχτούν.

Σε τι ακριβώς είναι η Ελλάδα κλάσεις ανώτερη από τις ΗΠΑ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Σε τι ακριβώς είναι η Ελλάδα κλάσεις ανώτερη από τις ΗΠΑ;
Σε τίποτα. Απλά εγώ μεγάλωσα ξέροντας ότι όλες οι χώρες έχουν τα ίδια δικαιώματα και μπορούν να έχουν την απόψή τους και να μετράει όσο και των άλλων...Εγώ αυτό ξέρω αυτό πιστεύω αυτό θεωρώ σωστό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Σε τι ακριβώς είναι η Ελλάδα κλάσεις ανώτερη από τις ΗΠΑ;
Συνεχίζεις να δηλώνεις Έλληνας ; :P
Η Ελλάδα ακτινοβόλησε , ακτινοβολεί και θα συνεχίσει να ακτινοβολή μέχρι να υπάρχει ;) . Toυς έχουμε επηρεάσει σε τεράστιο βαθμό , αυτό μου αρκεί.
Ίσως έχετε διαφορετικές απόψεις.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Συνεχίζεις να δηλώνεις Έλληνας ; :P
Η Ελλάδα ακτινοβόλησε , ακτινοβολεί και θα συνεχίσει να ακτινοβολή μέχρι να υπάρχει ;) . Toυς έχουμε επηρεάσει σε τεράστιο βαθμό , αυτό μου αρκεί.
Σε ποιους τομείς ακτινοβολεί η σημερινή Ελλάδα και σε ποιους έχει επηρεάσει τις ΗΠΑ; Εγώ άλλους βλέπω να έχουν επηρεαστεί από τις ΗΠΑ και να ακολουθούν κατά γράμμα ότι γίνεται εκεί.

Ίσως έχετε διαφορετικές απόψεις.

Mε τη Βάλια δε διαφωνώ. Πιστεύω πως έχει απόλυτο δίκιο όσον αφορά την ισότητα των χωρών. Τα δικά σου λόγια έβαλα σε παράθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η Νέα Ελλάδα δεν επηρεάζει τις ΗΠΑ, πέρα από τα όσα που έχουν προσφέρει στην αμερικάνικη οικονομία τα 3 εκατομμύρια Ελλήνων μεταναστών και ορισμένοι μεγάλοι Έλληνες επιχειρηματίες. Ίσως μόνο επίσης να λέγαμε οτι αποτελεί ένα βασικό προορισμό Αμερικανών για τουριστικούς λόγους.
Αυτό πάνω στο οποίο χτίστηκε η Ευρώπη, η Αμερική, η Δύση, ο κόσμος είναι βασικά η Αρχαία Ελλάς. Για το λόγο αυτό θεωρώ οτι εμείς έχουμε χρέος περισσότερο να τιμούμε στην πράξη τους φωτοδότες πρόγονούς μας και όχι τόσο οι ξένοι τους Έλληνες. Ίσως όταν σεβαστούμε εμείς την ταυτότητά μας, τον πολιτισμό μας τον αρχαίο που έδωσε φώτα σε όλους όσους σήμερα το παίζουν υπερδυνάμεις να πρέπει να έχουμε την απαίτηση από τους ξένους να σεβαστούν αυτούς που τους ανέβασαν στάδια πάνω από τα ζώα και δυστυχώς ήταν οι Αρχαίοι και όχι οι Νέοι Έλληνες. Ίδια ράτσα είναι βέβαια, αλλά εμείς σήμερα περνάμε μια πολιτισμική κρίση που σημαίνει βασικά οτι δεν έχουμε και πολλά δικαιώματα πάνω στον πολιτισμο που δημιούργησαν οι πρόγονοί μας. Τουλάχιστον μέχρι να αρχίσουμε να τους τιμούμε στην πράξη.
Για δικαιώματα λαών βέβαια δεν τίθεται θέμα. Εννοείται οτι η ισότητα των λαών είναι κεκτημένο δικαίωμα εδώ και χρόνια. Απλώς οι λαοί με Ιστορία μπορούν επίσης να νιώθουν περηφάνια. Αυτό δεν είναι βέβαια λόγος για να ισχυρίζονται κάποιοι οτι αυτοί οι λαοί είναι ανώτεροι από άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Τεκμηριωμένη απάντηση , άλλη μια φορά από τον miv. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μία διευκρίνιση μόνο. Δεν αναφέρομαι γενικά στη νεοελληνική κουλτούρα που είναι από τις πλουσιότερες και πιο ζωντανές στον προηγμένο κόσμο. Κι αν ακόμη δε μπορώ εγώ να το κρίνω, οι τουρίστες που το βλέπουν απ'έξω μπορούν να με διαβεβαιώσουν. Τουλάχιστον από αυτούς που γνωρίζω εγώ δε βρέθηκε κανένας να μην ενδιαφέρεται έντονα για την κουλτούρα των Νεοελλήνων. Το ζήτημα είναι οτι η Ελλάδα του 08 δεν είναι μόνο Αρχαία Ελλάδα, αλλά και πολλά άλλα πράγματα. Απλώς ώρες ώρες έχουμε μία αρχαιολαγνεία, χωρίς να τιμουμε τουλάχιστον τους προγόνους όσο πρέπει και αγνοώντας επιδεικτικά (να το πω νεοελληνικό κόμπλεξ) οτι Ελλάδα, εκτός από Πλάτωνας κι Αριστοτέλης, είναι και Χριστιανισμός, Βυζάντιο, Μεσαίωνας και Οθωμανία. Αν μιλούσαμε για την υπέροχη νεοελληνική κουλτούρα τότε να το δεχτώ. Επειδή όμως έχουμε μία τάση να θεωρούμε ελληνισμό μόνο την αρχαιότητα, ενώ παράλληλα δεν αποδίδουμε τις τιμές που οφείλουμε, τότε αυτό είναι πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Λοιπόν δεν ξέρω αν κολλάει εδώ αλλά χτες νομίζω είχαμε κάνει μια συζήτηση με έναν καθηγητή μου (τι συζήτηση, αυτός προσπαθούσε να μου επιβάλει τη γνώμη του) και έλεγε ότι εμείς δεν είμαστε έλληνες, έτυχε να ζούμε σε αυτό το μέρος, ότι είναι βλακείες αυτά π λένε ότι είμαστε συνεχιστές της ελληνικής παράδοσης. Μάλιστα φώναζε με τέτοιον τρόπο που εγώ δεν μπόρεσα να του διατυπώσω όλα όσο πίστευα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και τότε, κατά τη γνώμη αυτού του βλαμμένου (γιατί δε μπορεί να είναι κάτι άλλο) τι μπορεί να είμαστε; Βλακείες τύπου Φαλμεράιερ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Κοίτα δεν με πείραξαν τόσο οι απόψεις του όσο το ότι ήθελα να μου τις επιβάλει. Ακούς εκεί ΤΥΧΑΙΑ είμαστε εδώ
τι είμαστε δλδ απόγονοι των ινδιάνων?
Καταρχάς μόνο άμα σκεφτείς ότι η γλώσσα μας έχει τις ίδιες ρίζες...έλεος δηλαδή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Κοίτα δεν με πείραξαν τόσο οι απόψεις του όσο το ότι ήθελα να μου τις επιβάλει. Ακούς εκεί ΤΥΧΑΙΑ είμαστε εδώ
τι είμαστε δλδ απόγονοι των ινδιάνων?
Καταρχάς μόνο άμα σκεφτείς ότι η γλώσσα μας έχει τις ίδιες ρίζες...έλεος δηλαδή
Πιστεύεις οτι είσαι απόγονος του Περικλή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
πιστεύω ότι οι έλληνες έχουν μακράν παράδοση σε σχέση με τους Αμερικάνους για τους οποίους έγινε η κουβέντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top