Ονομασία των Σκοπίων

Τι πιστεύετε για το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Παρωπιδες το λενε αυτο αλλιως.


Με κομμένα αποσπάσματα απο το μηνυμά μου μπορείς να πεις ό,τι ηλιθιότητα γουστάρεις κοπελιά. Όταν επισυνάψεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ το μήνυμά μου, τότε γύρνα μίλα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το υπολοιπο μηνυμα δεν εχει σχεση. Μετα δειχνεις αδιαλαξια, οχι φανατισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οκ, σύμφωνοι, δεν χαλάω εγώ χατήρι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Εμένα τουλάχιστον δεν θα με πει προδότη κανένας.


Μην απαντάς σαν τον Ψωμιάδη. Ή απάντα με επιχειρήματα ή μην απαντάς καθόλου. Μαγκιές του τύπου ελάτε να μετρηθούμε, ή εγώ θα υπερασπιστώ την Ελλάδα και οι άλλοι είστε τιτίκες δεν περνάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ με επιχειρήματα απαντώ, απλά δεν έχω μάθει να κάνω μόκο όταν με απειλεί κάποιος, έστω και με μεγάλες πλάτες. Ρεαλιστής μέχρι ενός σημείου, όχι παραδομένος, με συγχωρείς πολύ. Αν εσύ έτσι γουστάρεις, εντάξει. Εγώ πάντως όχι.
Όσο για τον Ψωμιάδη, μπορεί να είναι πατριδοκάπηλος και να λέει βλακείες, αλλά είναι ο μόνος εν ζωή Έλληνας πολιτικός που δεν ανέχεται μύγα στο σπαθί του. Προς τιμήν του και μακάρι κι άλλοι με καλύτερο μυαλό και καλύτερες ιδέες απ'αυτόν, του προοδευτικού χώρου, να είχαν τη μαγκιά του. Τότε θα μπορούσαμε να μιλάμε για μια καλύτερη Ελλάδα, αλλά δυστυχώς στους περισσότερους εν ενεργεία πολιτικούς πάντα κάτι λείπει. Τα καλά έχω μάθει να τα λέω, ανεξαρτήτως πολιτικού χώρου. Αυτός βέβαια είναι και ο λόγος που πολλές φορές βάλλομαι από διάφορα κομματόσκυλα ή εγκάθετους με μονόπλευρο μυαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
στους περισσότερους εν ενεργεία πολιτικούς πάντα κάτι λείπει. Τα καλά έχω μάθει να τα λέω, ανεξαρτήτως πολιτικού χώρου. Αυτός βέβαια είναι και ο λόγος που πολλές φορές βάλλομαι από διάφορα κομματόσκυλα ή εγκάθετους με μονόπλευρο μυαλό.
Το ποιος ειναι εγκάθετος και κομματόσκυλο το γνωρίζει όλο το φόρουμ...Επίσης δεν μπορείς να λές τους άλλους μονόπλευρους απο την στιγμή που εσύ παινεύεσαι για το γεγονός οτι φανατίζεσαι που σημαίνει οτι είσαι πνευματικά μονολιθικός...Τλπ άσε τον βερμπαλισμό και τον δήθεν πατριωτισμό γιατι σε έχουν πάρει χαμπάρι τι μουφατζής είσαι...


p.s Εγώ οτι έχω κομματικοποιηθεί ούτε προκειται να κομματικοποιηθώ γιατί βλέποντας εσένα βλέπω σε τι δεν θέλω να καταλήξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Τους διάφορους κουραδόμαγκες, τους μάθαμε τι κάνουν όταν η Ελλάδα βρίσκεται σε δύσκολη κατάσταση. Πάντα είναι οι πρώτοι που εγκαταλείπουν την Ελλάδα. Ψάξε εσύ λοιπόν να βρείς θεωρίες συνωμοσίας ΠΑΣΟΚ (και κατεπεκτασην εννοώντας εμένα) και Τουρκίας. Αν αυτό δεν είναι ο ορισμός του εθνικισμού τότε τί είναι ?
Με ιστορικά ντοκουμέντα φυσικά δεν απαντάς, είτε γιατί δεν ξέρεις, είτε γιατί σαφώς δεν μπορούν να στηρίξουν τις ασυναρτησίες σου.
Εγώ λοιπόν που είμαι προοδευτικός και χεστης εξ αίματος (με ξάδερφο αδικοχαμένο υπερ πατρίδας στα Ιμια) ούτε για αστείο δεν αναφέρω τη λέξη πολεμο. Το μόνο χαρτί που έχει η Ελλαδίτσα είναι οι διαπραγματεύσεις, αν το κάψει το χει χάσει το παιχνίδι, είτε κάνει είτε δεν κάνει πόλεμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το ποιος ειναι εγκάθετος και κομματόσκυλο το γνωρίζει όλο το φόρουμ...Επίσης δεν μπορείς να λές τους άλλους μονόπλευρους απο την στιγμή που εσύ παινεύεσαι για το γεγονός οτι φανατίζεσαι που σημαίνει οτι είσαι πνευματικά μονολιθικός...Τλπ άσε τον βερμπαλισμό και τον δήθεν πατριωτισμό γιατι σε έχουν πάρει χαμπάρι τι μουφατζής είσαι...


p.s Εγώ οτι έχω κομματικοποιηθεί ούτε προκειται να κομματικοποιηθώ γιατί βλέποντας εσένα βλέπω σε τι δεν θέλω να καταλήξω...

Δεν εννοούσα εσένα γιατί δεν έχεις σχέση με την πολιτική, συνεπώς δε μπορείς να είσαι ουτε καν κομματόσκυλο. Το μόνο χαρακτηριστικό που έχεις είναι η αντιδραστικότητα.
Το αν είμαι εγώ μονόπλευρος που υποστηρίζω θέσεις από ολόκληρο το πολιτικό φάσμα είσαι πολύ λίγος για να το πεις. Το κόμμα που υποστηρίζω το υποστηρίζω γιατί με εκφράζει περισσότερο, όχι απόλυτα. Θεωρώ οτι αυτό μπορεί να κάνει καλύτερο έργο στην Ελλάδα από άλλους. Υπάρχουν όμως κι άλλοι που μπορούν να κάνουν έργο και το αναγνωρίζω. Τι να πω, αν εσύ το γεγονός οτι δεν είμαι απολιτίκ το λαμβάνεις σαν κομματική εγκαθετότητα;

Τους διάφορους κουραδόμαγκες, τους μάθαμε τι κάνουν όταν η Ελλάδα βρίσκεται σε δύσκολη κατάσταση. Πάντα είναι οι πρώτοι που εγκαταλείπουν την Ελλάδα. Ψάξε εσύ λοιπόν να βρείς θεωρίες συνωμοσίας ΠΑΣΟΚ (και κατεπεκτασην εννοώντας εμένα) και Τουρκίας. Αν αυτό δεν είναι ο ορισμός του εθνικισμού τότε τί είναι ?
Με ιστορικά ντοκουμέντα φυσικά δεν απαντάς, είτε γιατί δεν ξέρεις, είτε γιατί σαφώς δεν μπορούν να στηρίξουν τις ασυναρτησίες σου.
Εγώ λοιπόν που είμαι προοδευτικός και χεστης εξ αίματος (με ξάδερφο αδικοχαμένο υπερ πατρίδας στα Ιμια) ούτε για αστείο δεν αναφέρω τη λέξη πολεμο. Το μόνο χαρτί που έχει η Ελλαδίτσα είναι οι διαπραγματεύσεις, αν το κάψει το χει χάσει το παιχνίδι, είτε κάνει είτε δεν κάνει πόλεμο.


Αν θεωρείς οτι εσύ είσαι το ΠΑΣΟΚ τότε έχεις πολύ μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου. Το πραγματικό ΠΑΣΟΚ πέθανε το 1996 μαζί με τον ιδρυτή του, το έθαψε όσο πιο βαθιά μπορούσε ο θρούμπας και τώρα προσπαθεί να επανέλθει. Ελπίζω να τα καταφέρει γιατί εγώ είμαι υποστηρικτής του. Για αυτούς που μιλάς μιλησα κι εγώ. Χαρακτήρισα τον Ψωμιάδη πατριδοκάπηλο και οτι το μόνο καλο πάνω του είναι οτι διεκδικεί όσα θέλει να διεκδικήσει. Δεν είδα πουθενά να τάσσομαι υπέρ των ακραίων θέσεών του περί της ονομασίας της ΠΓΔΜ και δεν θα το έκανα ποτέ, γιατί ο συγκεκριμένος άνθρωπος δεν είναι πατριώτης, είναι πατριδοκάπηλος. Το είπα, το ξαναλέω, προς λύσην των αποριών σας.

Το πρόβλημα της ονομασίας αν δεν λυθεί δεν θα φέρει καμία σταθερότητα και καμία ειρήνη στην περιοχή. Οι σχέσεις εμπιστοσύνης μεταξύ των δύο λαών πρέπει να οικοδομηθούν πατώντας πάνω στην ξεκάθαρη λυση του προβλήματος. Μόνο έτσι θα επιτευχθεί ειρήνη και σταθερότητα. Στη λογική αυτή είμαι υπερ της άμεσης επίλυσης του προβλήματος ακόμη και με τον τσαμπουκά, πράγμα που τελικά λειτουργεί, αφού μετά το βέτο (ουσιαστικά εκβιασμός προς άμεση λύση) ο ίδιος ο Πρόεδρος της ΠΓΔΜ δήλωσε οτι θα σκεφτεί να αλλάξει στάση. Στη βάση μίας συνθετης ονομασίας με γεωγραφικό προσδιορισμό, έναντι όλων και απόρριψη οποιουδήποτε αλυτρωτικού στοιχείου εκφράζεται επισήμως από την άλλη πλευρά έναντι της Ελλάδος. Με τον τσαμπουκά, σε ένα κόσμο του δικαίου του ισχυρού κάνεις πολλά. Αν ο Παπανδρέου δεν είχε απειλήσει τη βιωσιμότητα της σκοπιανής οικονομίας το 1995 με το εμπάργκο, ακόμη το άστρο της Βεργίνας θα είχαν στη σημαία τους οι Σκοπιανοί. Ακόμη θα διατύπωναν στο Σύνταγμά τους οτι η "Μακεδονία" έχει πρωτεύουσα τη Θεσσαλονίκη και φτάνει μέχρι τη Θάσο. Δεν τους πήρε από το διπλωματικό χεράκι για να το κάνουν και αξίζει να σημειωθεί οτι το 1995 δεν κυβερνούσε στα Σκόπια το νεοφασιστικό, εθνικιστικό κόμμα VMRO που κυβερνάει σήμερα, αλλά ακόμη τα νήματα κινούσε το μετριοπαθές σοσιαλδημοκρατικό κόμμα του Gligorov.
Βλέπετε, η άποψη που στηρίζει ολόκληρη η Ελλάδα, μαζί κι εγώ, είναι πολύ εθνικιστική. Τι να πω, την άποψη αυτή τη χαρακτήρισε εθνικισμό και ο Μιλόσοσκι όταν τα μάζευε κι έφευγε από το Βουκουρέστι. Από Έλληνες πραγματικά δεν περίμενα να την ακούσω.
Στα άκρα θα φτάσουμε για να λυθεί το πρόβλημα, όχι για να φτάσουμε στα άκρα. Αυτό το πολύ απλό εννοούσα όταν έλεγα οτι η απλή και μετριοπαθής διπλωματία, δεδομένης της σημερινής πραγματικότητας της FYROM, δεν κάνει τίποτα. Έγινα κατανοητός; Σας λύθηκαν όλες οι απορίες; Υπάρχει καμία ερώτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Δεν εννοούσα εσένα γιατί δεν έχεις σχέση με την πολιτική, συνεπώς δε μπορείς να είσαι ουτε καν κομματόσκυλο. Το μόνο χαρακτηριστικό που έχεις είναι η αντιδραστικότητα.
Το αν είμαι εγώ μονόπλευρος που υποστηρίζω θέσεις από ολόκληρο το πολιτικό φάσμα είσαι πολύ λίγος για να το πεις. Το κόμμα που υποστηρίζω το υποστηρίζω γιατί με εκφράζει περισσότερο, όχι απόλυτα. Θεωρώ οτι αυτό μπορεί να κάνει καλύτερο έργο στην Ελλάδα από άλλους. Υπάρχουν όμως κι άλλοι που μπορούν να κάνουν έργο και το αναγνωρίζω. Τι να πω, αν εσύ το γεγονός οτι δεν είμαι απολιτίκ το λαμβάνεις σαν κομματική εγκαθετότητα;
Εννοείται οτι είσαι και μονόπλευρος και κομματόσκυλο όσο δεν πάει...Δεν θεωρώ οι απόψεις του ΠΑΣΟΚ σε αντιπροσωπεύουν γιατί όπως είπα και πριν οι εθνικιστικές σου αντιλήψεις και η συντηρητικότητα που σε διέπει παραπέμπει σε νεοφασιστικά κόμματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Όσο για τον Ψωμιάδη, μπορεί να είναι πατριδοκάπηλος και να λέει βλακείες, αλλά είναι ο μόνος εν ζωή Έλληνας πολιτικός που δεν ανέχεται μύγα στο σπαθί του. Προς τιμήν του και μακάρι κι άλλοι με καλύτερο μυαλό και καλύτερες ιδέες απ'αυτόν, του προοδευτικού χώρου, να είχαν τη μαγκιά του. Τότε θα μπορούσαμε να μιλάμε για μια καλύτερη Ελλάδα, αλλά δυστυχώς στους περισσότερους εν ενεργεία πολιτικούς πάντα κάτι λείπει. Τα καλά έχω μάθει να τα λέω, ανεξαρτήτως πολιτικού χώρου. Αυτός βέβαια είναι και ο λόγος που πολλές φορές βάλλομαι από διάφορα κομματόσκυλα ή εγκάθετους με μονόπλευρο μυαλό.
Τώρα αυτά για τον Ψωμιάδη τα λές αλήθεια?? Μακάρι όλοι οι πολιτικοί να ήταν σαν και αυτόν? Και να ήταν πρώτο θέμα σε όλα τα μεσημεριανο-πρωινά , να παρακαλούσε για τηλεθέαση? Ο Ψωμιάδης είναι ένας από τους πολιτικούς που δείχνει το πρόσωπο αυτής της χώρας? Δεν πίστευα ότι κάποιος θα το έλεγε ποτέ αυτό. Πείτε απλά ότι οι Θεσσαλονικοις είμαστε βλάκες που τον ψηφίζουμε μόνο και μόνο για να τραβήξουμε την προσοχή και όχι επειδη αξίζει ή κάνει σοβαρά έργα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εννοείται οτι είσαι και μονόπλευρος και κομματόσκυλο όσο δεν πάει...Δεν θεωρώ οι απόψεις του ΠΑΣΟΚ σε αντιπροσωπεύουν γιατί όπως είπα και πριν οι εθνικιστικές σου αντιλήψεις και η συντηρητικότητα που σε διέπει παραπέμπει σε νεοφασιστικά κόμματα...

Βλέπετε, η άποψη που στηρίζει ολόκληρη η Ελλάδα, μαζί κι εγώ, είναι πολύ εθνικιστική. Τι να πω, την άποψη αυτή τη χαρακτήρισε εθνικισμό και ο Μιλόσοσκι όταν τα μάζευε κι έφευγε από το Βουκουρέστι. Από Έλληνες πραγματικά δεν περίμενα να την ακούσω.
Στα άκρα θα φτάσουμε για να λυθεί το πρόβλημα, όχι για να φτάσουμε στα άκρα. Αυτό το πολύ απλό εννοούσα όταν έλεγα οτι η απλή και μετριοπαθής διπλωματία, δεδομένης της σημερινής πραγματικότητας της FYROM, δεν κάνει τίποτα. Έγινα κατανοητός; Σας λύθηκαν όλες οι απορίες; Υπάρχει καμία ερώτηση;
Τώρα αυτά για τον Ψωμιάδη τα λές αλήθεια?? Μακάρι όλοι οι πολιτικοί να ήταν σαν και αυτόν? Και να ήταν πρώτο θέμα σε όλα τα μεσημεριανο-πρωινά , να παρακαλούσε για τηλεθέαση? Ο Ψωμιάδης είναι ένας από τους πολιτικούς που δείχνει το πρόσωπο αυτής της χώρας? Δεν πίστευα ότι κάποιος θα το έλεγε ποτέ αυτό. Πείτε απλά ότι οι Θεσσαλονικοις είμαστε βλάκες που τον ψηφίζουμε μόνο και μόνο για να τραβήξουμε την προσοχή και όχι επειδη αξίζει ή κάνει σοβαρά έργα.

Χαρακτήρισα τον Ψωμιάδη πατριδοκάπηλο και οτι το μόνο καλο πάνω του είναι οτι διεκδικεί όσα θέλει να διεκδικήσει. Δεν είδα πουθενά να τάσσομαι υπέρ των ακραίων θέσεών του περί της ονομασίας της ΠΓΔΜ και δεν θα το έκανα ποτέ, γιατί ο συγκεκριμένος άνθρωπος δεν είναι πατριώτης, είναι πατριδοκάπηλος. Το είπα, το ξαναλέω, προς λύσην των αποριών σας.
Αφού έχω ήδη απαντήσει, γιατί με βάζετε να ξαναπαραθέτω ήδη απαντημένα πράγματα? Διαβάστε και λίγο πριν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Το είχα ήδη γράψει όταν εσύ έγραψες απάντηση καταρχάς. Δεύτερον πιστεύω πώς απλά πας να σώσεις κάτι που έγραψες πριν και για αυτό βάζεις και την επεξήγηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Είμαι Έλληνας και στηρίζω και συμμερίζομαι την στάση που κρατά η Έλλαδα...Αλλα αδυνατώ να φανταστώ οτι κάποιος λογικός Έλληνας θα μιλά για πολεμική σύρραξη Ελλάδας και Σκοπίων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό που πιστεύεις είναι λάθος, γιατί δεν υποστηρίζω τις απόψεις του Ψωμιάδη και αν δε με πιστεύεις δε με αφορά. Ορισμένοι από το φόρουμ το γνωρίζουν πάντως, αλλά είναι δικαίωμά σου να είσαι καχύποπτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
εάν αυτό είναι αλήθεια ωφείλω να σου ζητήσω συγνώμη. Πάντα συνεχίζω να θεωρώ υπερβολή το να μιλάμε ακόμη για σύγκρουση Σκοπίων-Ελλάδας. Επειδή έχουμε κάποιες "μικρες" διαφορές δεν πρέπει να καταφέυγουμε κατευθείαν σε τέτοιες λύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είμαι Έλληνας και στηρίζω και συμμερίζομαι την στάση που κρατά η Έλλαδα...Αλλα αδυνατώ να φανταστώ οτι κάποιος λογικός Έλληνας θα μιλά για πολεμική σύρραξη Ελλάδας και Σκοπίων...

Θα το ξαναπώ μία και τελευταία φορα, γιατί ή εγώ μιλάω καλιαρντά ή εσείς δεν ξέρετε να διαβάζετε. Η πολεμική συρραξη είναι το τελευταίο πράγμα. Ο όρος πόλεμος έχει να κάνει πολύ απλά με τη σταδιακή εγκατάλειψη της πολιτικής της διπλωματίας καλής θέλησης που δεν αποδίδει πλέον γιατί η αλλη πλευρά διοικείται από αδιαλλακτους νεοφασίστες. Αυτό πολύ απλά σημαίνει οτι αρχίζουμε να παίρνουμε πιο δραστικά μέσα για την επίλυση του προβλήματος που περιλαμβάνουν μέχρι και τακτικές εξαναγκασμού, όπως το εμπάργκο ή το βέτο σε είσοδο σε διεθνείς οργανισμούς, τακτικές που η Ελλάδα έχει ήδη ακολουθήσει και μακροπρόθεσμα της βγήκαν σε καλό, άσχετα αν στην αρχή κάποιοι μίλησα για όξυνση του κλίματος. Το εμπάργκο ανάγκασε σε αφαίρεση των ελληνικών συμβόλων από το νέο κράτος και τη μερική διακοπή των ευθείων αλυτρωτικών απειλών. Το βέτο στο ΝΑΤΟ έκανε τον ίδιο τον πρόεδρο της άλλης χώρας να μιλάει για αλλαγη πλεύσης και διαλλακτικότητα. Αυτά με την προυπόθεση οτι το ακροδεξιό vmro παραμείνει στην εξουσία και δεν ανέβει μία πιο μετριοπαθής κυβέρνηση που να έχει τη διάθεση να λύσει το πρόβλημα και με το καλό, δηλαδή με συμβατικό διπλωματικό διάλογο.
Νομίζω οι θέσεις μου είναι σαφέστατες και δεν σχετίζονται ούτε σε ένα σημείο με τις απόψεις του καταχραστή του δημοσίου αισθήματος, Παναγιώτη Ψωμιάδη. Οι παρωπίδες, εκτός των άλλων, υπάρχουν κι εκεί όπου οταν καποιος προσπαθεί να αναγνωρίσει τα καλά ενός ανθρώπου, πέφτει θύμα ενός ισοπεδωτισμού που του προσάπτει δήθεν ταυτιση με το πρόσωπο. Για να το πω λιανά, το ότι αναγνωρίζω τη μαχητικότητα του Ψωμιάδη δε με κάνει να ξεχνάω ούτε στο ελάχιστο το ποιος πραγματικά είναι. Και όχι μόνο αυτό, αλλά όπως οφείλατε να αντιληφθείτε, χρησιμοποιησα τον Ψωμιάδη για να θίξω πολιτικούς με προοδευτικές απόψεις που όμως δε μπορούν να βοηθήσουν την Ελλάδα σε μεγάλο βαθμό γιατί ακριβώς τους λείπει η μαχητικότητα. Όχι μόνο λοιπόν όσα είπα δε με κάνουν να αποδέχομαι τον Ψωμιάδη, αλλά ίσα ισα δείχνουν το ακριβώς αντίθετο.
Αυτό πιστεύω και οποιαδήποτε παρέκκλιση από τα ακριβή λόγια μου δεν θα είναι ευθύνη δικιά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
εάν αυτό είναι αλήθεια ωφείλω να σου ζητήσω συγνώμη. Πάντα συνεχίζω να θεωρώ υπερβολή το να μιλάμε ακόμη για σύγκρουση Σκοπίων-Ελλάδας. Επειδή έχουμε κάποιες "μικρες" διαφορές δεν πρέπει να καταφέυγουμε κατευθείαν σε τέτοιες λύσεις.


Εξήγησα στο παραπάνω μήνυμα τι ακριβώς εννοώ. Το γεγονός πάντως είναι οτι δεν είναι καθόλου μικρή η διαφορά του ονόματος. Πίσω από αυτήν κρύβονται ευθείες αλυτρωτικές απειλές που αν δε λυθεί το πρόβλημα μπορεί σε λίγα χρόνια να τεθεί υπο καθεστώς αμφισβήτησης ακόμη και η πόλη στην οποία κατοικείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ποτέ δεν είπα ούτε υπονόησα ότι μπορούν τα Σκόπια να πάρουν την ονομασία Μακεδονία. Αν είναι δυνατόν. (το μικρή το είχα σε εισαγωγικά, ειρωνικά το είπα αλλά τέλωςπάντων..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οκ, δεν αντιλήφθηκα το νόημα των εισαγωγικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Νέα στο θέμα που αποδεικνύουν πως η σκληρότητα τελικά, όταν έχεις ντουβάρια απέναντι και δεν υπάρχει ηπιότερη λύση αποδίδει. Πριν λίγο ο ίδιος ο, άλλοτε αδιάλλακτος και ακραίος, Gruevski, δήλωσε πως όταν συνέλθουν από το σοκ, όπως χαρακτηριστικά είπε, θα πάρουν αποφάσεις αν και ο Μπους συνεχίζει να τους υποστηρίζει ακόμη πιο ανοιχτά. Ελπίζουμε όλοι να βρεθεί μία άμεση λύση με τα χαρακτηριστικά που έχουμε διατυπώσει πολλές φορές ακόμη κι αν χρειαστεί, ελπίζουμε πως όχι, να φτάσει η Ελλάδα ακόμη και σε άμεσο εκβιασμό οτι θα εμποδίσει την ευρωατλαντική πορείας της ΦΥΡΟΜ και πάλι, αν δεν προβεί σε διάλογο για τη λύση του προβλήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top