Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
ομοφυλο(φιλία)²;
Τι είναι αυτό, νέο φαινόμενο που αναφέρεται στα άτομα που έχουν ultra-super ομοφυλοφιλικές τάσεις; :lol:

Ομο(φυλο)²φιλία. Ναι, δεν το έχεις ξανακούσει; Πρόκειται για προχωρημένο στάδιο της κοινής ομοφυλοφιλίας. Συνήθως εμφανίζεται στους ομοφυλόφιλους με διετή, προχωρημένη και πλέον μόνιμη προτίμηση σε άτομα του ίδιου φύλου. :lol2:

Με μάθημα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης και αποκοπή θρησκείας - σχολείου (και κράτους- θρησκείας :P ), θα βελτιωθούμε πολύ σαν κοινωνία πιστεύω. Μέσα στην οικογένεια μπορεί να έχουν θέση τα στερεότυπα, η αμάθεια και οι προκαταλήψεις (ο καθένας άλλωστε μεγαλώνει το παιδί του "όπως θέλει"). Στην εκπαίδευση όχι.


-petros

Ναι, ακριβώς. Ωστόσο, αυτό που με προβληματίζει και το είπα και στο προηγούμενο μήνυμα, είναι η αποδοχή που θα δεχθούν οι αλλαγές. Είναι έτοιμος ο Έλληνας να πει στο παιδί του πως «εκεί έξω» υπάρχουν άνθρωποι διαφορετικοί, με διαφορετικές προτιμήσεις ο καθένας; Ή πως δεν υπάρχει μόνο ο Χριστιανισμός ως θρησκευτική πεποίθηση; Ή πως η γη δεν είναι επίπεδη κ.λπ;

Όχι, δεν έχει σημασία τελικά. Οι αλλαγές κάποτε πρέπει να έρθουν. Ποτέ δε θα συμφωνούν όλοι αυτό όμως δεν θα τις αποτρέψει κιόλας. Θα έχουμε μερικούς δυσαρεστημένους, τουλάχιστον όμως θα φτιάξουμε μια καλύτερη κοινωνία. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Απο τη στιγμη που δυο ομοφυλοι εχουν ερωτικες σχεσεις αυτο αναποφευκτα δεν οδηγει στο να θελουν να αποκτησουν και εκεινοι (καποια στιγμη) παιδι;:hmm:
οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοχι .
Αφου δεν μπορουν να κανουν , θα ''υποχρεωσουν'' το παιδι να εχει ομοφ. γονεις με το ζορι ?

Επισης θα ηταν καλυτερο αν οι ερευνες που αναλυουν την ψυχολογια των παιδιων σε ομοφ. ''οικογενειες'' , να γινονταν σε βαθος χρονου .
1-2 χρονια ερευνας δεν λενε κατι , αν ανελυαν πχ απο τα 5 του χρονια μεχρι τα 20 - 30χρονια θα ηταν καλυτερα και θα εβγαιναν ασφαλεστερα συμπερασματα .
Το θεμα της ερευνας δεν ειναι να ''στηριξουμε'' αυτην την πραξη , αλλα για να δουμε πραγματικα τι ''συνεπειες'' μπορουν να υπαρχουν .
Αλλιως το παιδι ειτε ειναι μικρο και δεν εχει καταλαβει τι συμβαινει πραγματικα , ειτε δεν το αφηνουν να καταλαβει θετοντας του την δικη τους οπτικη , περιοριζοντας το και αρα αφηνοντας το εκτεθειμενο σε μια κοινωνια που δεν ''πιανει'' τετοια ζητηματα .
Η φροντιδα , οποια και να ειναι απο ανθρωπους , και ας ειναι απο δυο αντρες ή γυναικες ειναι θεμιτη κινηση . Αλλο ομως αυτο να μεταφραζεται σε οικογενεια , ειναι κατι ατοπο .
Τα παιδια πανω απ'ολα πρπει να εχουν ψυχικη υγεια και να εχουν υποψιν μια ταυτοτητα .
Γυναικα - αναλογες σκεψεις .
αντρας - αναλογες σκεψεις .
Ο εκφυλισμος σημερα παει να πει εκσυγχρονισμος για καποιους .
Μερικα πραγματα ομως δεν ειναι πολιτικη , και αποτελουν σταθερες .

Υποθετικα μιλοντας :
αν δεν υπηρχαν παιδια για υιοθεσια , ποια λυση θα προτεινατε να υπαρχει ?
κατα παραγγελιαν παιδακια ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
για να δούμε κι αυτό, την θέση δηλαδή της επιστήμης με ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ αποδείξεις για την σοβαρή και εμμένουσα ομοφυλοφοβία:


https://www.youtube.com/watch?v=qcAcuS5aXMs
το πείραμα στο παραπάνω βίντεο έγινε το 1996. Εδώ και 13 χρόνια (!) το γνωρίζουμε. (για όλες εσάς τις ανίατες περιπτώσεις)

Κι αν αυτά δεν είναι αρκετά, θα γυρίσω και θα σας απαντήσω και θα λύσω τις απορίες σας. καληνύχτα

Αυτό που λέει το βίντεο στην αρχή-αρχή πάντα το πίστευα. Το είχα αναφέρει εδώ και παλαιότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
καλα αυτο το ξεραμε ουτως ή αλλως .
οι γκευ βριζουν τους αλλους για να μην τους καταλαβουν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
καλα αυτο το ξεραμε ουτως ή αλλως .
οι γκευ βριζουν τους αλλους για να μην τους καταλαβουν .
Ο ρατσισμός που τους ασκείται φταίει γι' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
καλα αυτο το ξεραμε ουτως ή αλλως .
οι γκευ βριζουν τους αλλους για να μην τους καταλαβουν .

εννοεις, οι ομοφοβικοι βριζουν τους γκέι για να μην καταλαβουν οτι ειναι και οι ιδιοι γκέι;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
εννοεις, οι ομοφοβικοι βριζουν τους γκέι για να μην καταλαβουν οτι ειναι και οι ιδιοι γκέι;:)

ναι . αυτο καταλαβα απο το βιντεο .
πχ ενας ενοχος θα πει πως αλλος ειναι ο ενοχος . Δεν θα παραδεχτει πχ πως εχει κανει καποιο εγκλημα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
lesgaibitrans@Σε έχω πετύχει σε πολλές φορές στο ίντερνετ από μπλογκς μέχρι να προπαγανδίζεις αυτό το θέμα.
Τι να πω δηλαδή έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
ναι . αυτο καταλαβα απο το βιντεο .
πχ ενας ενοχος θα πει πως αλλος ειναι ο ενοχος . Δεν θα παραδεχτει πχ πως εχει κανει καποιο εγκλημα .
Συγκρίνεις την ομοφυλία με το έγκλημα;:(
...................................................................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Συγκρίνεις την ομοφυλία με το έγκλημα;:(
...................................................................................

οχι ρε . εννοω πως οταν ειναι κατι επιλήψιμο ( ηθικα κτλ) λειτουργει η αντιστροφη ψυχολογια ,λες το αντιθετο απο οτι συμβαινει . Δεν λεω πως ειναι εγκλημα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
lesgaibitrans@Σε έχω πετύχει σε πολλές φορές στο ίντερνετ από μπλογκς μέχρι να προπαγανδίζεις αυτό το θέμα.
Τι να πω δηλαδή έλεος.

ποιος ειναια αυτος ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
οχι ρε . εννοω πως οταν ειναι κατι επιλήψιμο ( ηθικα κτλ) λειτουργει η αντιστροφη ψυχολογια ,λες το αντιθετο απο οτι συμβαινει . Δεν λεω πως ειναι εγκλημα .
Η ομοφυλία δεν είναι επιλήψιμη ηθικά.Βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ναι . αυτο καταλαβα απο το βιντεο .
πχ ενας ενοχος θα πει πως αλλος ειναι ο ενοχος . Δεν θα παραδεχτει πχ πως εχει κανει καποιο εγκλημα .


υπαρχουν οντως τετοιοι παντως. Οχι ολοι νταξ, αλλα υπαρχουν ατομα που βριζουν τους ομοφυλοφιλους για να πεισουν τον αλλο οτι με την καμια δεν ειναι οι ιδιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lesgaybitrans

Νεοφερμένος

Ο lesgaybitrans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εγω ξερω οτι η λογικη λεει για τους ανθρωπους : Αρσενικο + Θηλυκο!
Τα αλλα δεν κολλανε. Οσο και να πλανταξεις :D
Οπως και να με χαρακτηρισεις με αφηνει εντελως αδιαφορο.
Η παιδεια φαινεται και απο τον χαρακτηρα btw.
Μηπως εκει ειχες No-Pass?;)


εισαι γνωστος παντως βλεπω γενικα εε??
https://fileleftheros.wordpress.com/2008/06/19/φαιδρότητες-και-ύβρεις-αρσενοκοιτών/

Προτιμω αυτον παντως:)
https://www.youtube.com/user/DeFreJus

καλά βλέποντας την αντιμετώπιση σου απο τους άλλους χρήστες σε αυτό το θέμα απλά σε λυπήθηκα.
Τεσπα. Κρίμα που η φύση επιτρέπει το θυληκο - θυληκό και αρσενικό - αρσενικό, για κάποιους εξελικτικούς/βιολογικούς ρόλους που ακόμα δεν γνωρίζουμε συγκεκριμένα. Και τι κρίμα που μάζεψες τέτοιο βαθμό και χαλάλι τα πτυχία σου, όταν μου ανάφερεις πυροβολημένους στόκους σαν τον ντεφρέζους. Ο συγκεκριμένος χρήστης έχει φάει τόσο κράξιμο μέσα στο γιουτιουμπ απο τόσους πολλούς χρήστες που αναγκάστηκε να κλείσει όλα τα σχόλια και στο κανάλι του και στο ασυνάρτητο μπλόγκ του. Μέχρι και κεί τον κυνήγησα και επειδή δεν άντεξε την θάντερ τάπα έκλεισε κι εκεί τα σχόλια - δεν μπλόκαρε μόνο εμένα, μπλόκαρε κάθε αντίθετη φωνή :) . Οπότε φαίνεται ποιος έχει επιχείρηματα και στην τελική 'δίκιο'. Εγώ ποτέ δεν φιμώνω μια αντίθετη φωνή, αρκεί να ξέρει να μιλάει ευγενικά και με κάτι ουσιώδες.

αλλά δεν περίμενα και κάτι καλύτερο να μου πείς. Ειδικά αυτό το gender confusion που ανέφερες αν θέλω να λέγομαι φίλος η φίλη, δείχνει για ακόμα μια φορά την κατασκευασμένη ενοχή που έχουνε κάποια αγόρια/άντρες μέσα τους με την θυληκή πλευρά που όλα τα αρσενικά έχουμε, καθώς επίσης και το δηλητήριο του κιναιδισμού της εκκλησίτσας σου, ότι δηλαδή οι γκέι ειναι όλες κραγμένες 'παθητικές' λούγκρες που ζητάνε μόνο την εφήμερη ηδονή (και που το κακό να είναι κάποιος γκέι έτσι βέβαια, κραγμένη παθητική λουγκρίτσα) και είναι παλιάνθρωποι με ψυχολογικά απο την παιδική τους ηλικία. Βέβαια δεν σου έχουνε πει (αρα δεν φταίς εσύ) οτι σε άλλες εποχές και κοινωνίες η αντρική συμπεριφορά (αυτό που εμείς καλούμε έτσι) ήτανε η θυληπρεπής (γαλλία, αναγέννηση, όπου οι άντρες αμα δεν βαφότανε και δεν βαζανε περουκες και πουδρα με κοκκινα μαγουλάκια δεν θεωρούτανε αρκετά άντρες για να μπούνε στην αυλή του βασιλιά).
Εκεί μπαίνουμε σε θέματα κοινωνικού φύλου, που δεν έχουνε απολύτως καμία σχέση με τον σεξουαλικό προσανατολισμό.
Και θα παραθέσω εδώ ένα λίνκ με ένα άρθρο που θέλω πολύ τα νέα παιδιά να το διαβάσουνε, που μιλάει για το κοινωνικό/ψυχολογικό φύλο:

https://www.freewebs.com/lesgaybitrans/blog.htm?blogentryid=3438698

Όσο για τον χαρακτήρα μου ούτε που τον γνωρίζεις ούτε και με ξέρεις για να εκφέρεις άποψη. Εγώ σε σχολίασα για τα λεγόμενα σου ( σε ένα φόρουμ μόνο γι αυτό μπορείς να αξιολογήσεις τον άλλον) και νομίζω οτι μίλησα αρκετά ευγενικά, παρόλο που την ακατάσχετη βλακεία που διαβάζω (απο υποτίθεται μορφωμένους ανθρώπους που βγάλανε και υψηλό βαθμό, που όταν θέλουνε μιλάνε για επιστήμη κι όταν θέλουνε στηρίζονται στις αηδίες που τους έχουνε εμφυτεύψει στο κεφαλάκι τους κάποιες κρυφές αδερφές σλας παπάδες - α που σαι έχω κάνει και σάιμπερ με πολλούς παπάδες ;) ) ώρες ώρες θέλω να σπάσω την οθόνη του πισί :nono:

Βλέπω και την ανυσηχία κάποιων για το αν θα αλλάξει η κατάσταση... Μα παιδιά, εσείς είστε το μέλλον (καλά κι εγώ 25 είμαι, ακόμα θεωρούμε 'μέλλον'). Απο σας θα εξαρτηθεί αν σε αυτήν την χώρα θα γίνουμε σαν την υπόλοιπη πολιτισμένη Ευρώπη η θα παραμείνουνε ένα ατελείωτο βουρδελάκι με μισθούς των 700 ευρώ. Και όχι μόνο στο θέμα των λοατ ανθρώπων. Σε όλες τις μειονότητες, εθνικές, φυλετικές, θρησκευτικές. Σε μια κοινωνία μπορούμε να συνυπάρξουμε όλοι μέσω της αλληλοανοχής και του αλληλοσεβασμού (όχι απαραίτητα αποδοχής, δηλαδή κι εγώ δεν αποδέχομαι πολλά γύρω μου αλλά τα σέβομαι και τα ανέχομαι).

Όσον αφορά το βιντεάκι, το συμπεράσμα που έχουνε καταλήξει όλες οι έγκυρες πήγες είναι οτι οι 4 στους 5 ομοφυλοφοβικούς έχουν η/και εξτρά επιθυμίες που δεν τις παραδέχονται. Το υπόλοιπο 1/5 οφείλεται αλλού σε μίσος λόγω θρησκείας πχ αλλά και πάλι αυτό το 1/5 δεν θα γυρίσει να βρίσει η να σκοτώσει έναν/μια γκέι η έναν/μια τράνς. Το πρόβλημα εστιάζεται στα πρώτα 4/5, με αυτούς που ουρλιάζουνε και λένε κάψτε τις αδερφές αλλά στύλ Πλεύρη και σία... Σε πολλά ψυχιατρεία της αμερικής έχουνε ήδη αρχίσει θεραπείες με αντιψυχωσικά, διότι μιλάμε πλέον περί ψύχωσης.

Και σόρι αν επεκτάθηκα πάρα πολύ. Κάποιο γύρισαν και λένε οτι κάνω προπαγάνδα... Εγώ το αποκαλώ σωστή πληροφόρηση με την γνώση που έχει αποκτηθεί μέσω του επιστημονικού τρόπου σκέψης και της παρατήρησης φυσικών φαινομένων. Αν αυτό εσύ το λές προπαγάνδα, τότε ναι κάνω προπαγάνδα. Όπως κάνετε κι εσείς προπαγάνδα και βγαίνετε με περισσό θράσος και μιλάτε περί ασθένειας εν έτει 2009 στην ΕΕ (που έχουμε αναγνωριστεί πάντου, μόνο στην ελλάδα αλλά ήδη η κομισιόν είναι έτοιμη να στείλει κόκκινες γραμμούλες/οδηγίες). Όσο λοιπόν κάποιοι θα βγαίνετε και θα μιλάτε και θα λέτε λαλακίες (κοινώς να το πούμε έτσι), θα έρχετε αντίδραση.

αυτά, σας αφήνω για τώρα
-----------------------------------------
Και κάτι που ξέχασα να προσθέσω, επειδή διάβασα σε μια ερώτηση που έγινε, αν δηλαδή το συμπέρασμα για τους ομοφυλοφοβικούς άντρες ισχύει και για τις ομοφυλοφοβικές γυναικές.

Δεν έχει γίνει κάποια αντίστοιχο πείραμα. Δηλαδή δεν μπορούμε να μιλήσουμε για ΝΌΜΟ. ΑΛΛΑ: η θεωρία παραμένει.

Δεν θα σου δώσω στρέιτ απάντηση. Θα στο πάω πιο πλάγια.

Πρόσφατες έρευνες ενός ερευνητή βιολόγου για τον κοριτσίστικο εγκέφαλο δείξανε οτι η συντριπτική πλειψηφία των γυναικών αντιδρούνε σεξουαλικά με τα άτομα και των δύο φύλων. Και όχι μόνο δυνητικά (δηλαδή υποσυνείδητα, όπως συμβαίνει με ένα τεράστιο κομμάτι του πλυθησμού) αλλά συνειδητά. Βέβαια η γυναικεία ομοφυλοφυλία αντιμετωπίζεται πολύ διαφορετικά, είτε η αποκλειστική είτε με την μορφή της αμφιφυλοφυλίας. Οι στρέιτ άντρες καυλώνουνε, οι στρέιτ γυναίκες εξιτάρονται (για τους λόγους που σου ανέφερα), οι γκέι γυναίκες για τους ευνόητους λόγους, οι γκέι άντρες λόγω υποστήριξης.
Παρόλα αυτά, όταν σε ένα κορίτσι έχεις μάθει οτι να σου αρέσουνε η/και τα άλλα κοριτσάκια είναι κάτι ΚΑΚΟ η είναι ΑΜΑΡΤΙΑ (εδώ μπαίνει πάλι το δηλητήριο της περιβόητης εκκλησίτσας) λογικό ειναι να μισήσεις μέρος των επιθυμιών σου και να συμπεριφέρεσαι ομοφυλοφοβικά, για να αμυνθείς. Αλλά τπτ δεν είναι σίγουρο. Μπορεί απλά να είναι κολλημένη και φανατική με την θρησκεία και το παπαδαριό και να τα λέει όλα αυτά. Προσωπική μου άποψη; Κάτι τέτοιες γυναικούλες ειναι αμφί, και ο λόγος που ορίονται έτσι ειναι οι ενοχές τους. Έχω δει μια προσωπική - υποτίθεται - στρέιτ φίλη μου να κοιτάει δυο κοπέλες πιασμένες χέρα χέρι και να λέει υποτιμητικά: λεσβίες αυτέεεεεες! αλλά κατα τα άλλα, τις σκάναρε απο πάνω μέχρι κάτω με τόση λύσσα και λαγνεία (σαν να ήθελε να τις δαγκώσει δηλαδή :) ) που αμέσως κατάλαβα ότι απλά αμυνότανε. Έχω περάσει κι εγώ αντίστοιχες φάσεις. Δηλαδή όταν καταλάβαινα οτι μου αρέσουνε μόνο τα άλλα αγόρια και οτι κοιτάω μόνο προς τα εκεί, πολλές φορές αμυνόμουνα στρέφοντας αλλού το θέμα της συζήτησης η έλεγα κάτι τελείως άσχετο για να δικαιολογήσω το γεγονός ότι κοιτάω αυτόν (βέβαια περασμένα ξεχασμένα, δεν τα κάνω πλέον αυτά χαχα). Για μένα αυτή η φίλη μου είτε ειναι γκέι και αμύνθηκε, είτε είναι αμφί και δεν θέλει να παραδεχτεί οτι της αρέσουνε ΚΑΙ τα κορίτσια, οπότε και πάλι αμύνεται.

Ελπίζω να σε κάλυψα για την καθηγήτρια σου. Πάντως αν την ξανα ακούσεις να ορίεται έτσι, γύρνα και κτύπα της αυτά που σου είπα. Θα θελα πολύ να μου πείς πως θα απαντήσει.
Πες της στην τελική οτι μπορεί να μην σας αρέσουνε οι γκέι γυναίκες/άντρες, αλλα δεν υπάρχει λόγος να μην ανέχεστε και να κάνετε ρητορική μίσους. Γιατί τόσο μένος πιά; μήπως σας πλήγωσε κανένα κοριτσάκι πιο παλία και σας έμεινε το 'κουσούρι' (χαχα, την έπιασες την ειρωνία έτσι). Εντάξει μην της το πείς έτσι, αλλά πίεσε την λίγο. Ίσως και να εκδηλωθεί :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
lesgaybitrans , διαβασα αυτα που εγραψες και συμφωνω.
Ομως μην νομιζεις οτι θα αλλαξεις μερικων τα μυαλα , απο την αρχη της συζητησης στηρίζονταν στο τιποτα , το ιδιο το τιποτα που ειναι τουτοι συνεχιζει να υπαρχει οτι και γραφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
καλά βλέποντας την αντιμετώπιση σου απο τους άλλους χρήστες σε αυτό το θέμα απλά σε λυπήθηκα
Χα ποιος μιλάει(ξέρω ότι δεν αναφέρεσαι σε μένα)
Έχεις ξεφτιλιστεί σε φόρουμς και μπλογκς.
Όσο και να προπαγανδίζεις όμως και να χτυπάς το κώλο σου κάτω μερικά πράγματα δεν αλλάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,850 μηνύματα.
lesgaybitrans , διαβασα αυτα που εγραψες και συμφωνω.
Ομως μην νομιζεις οτι θα αλλαξεις μερικων τα μυαλα , απο την αρχη της συζητησης στηρίζονταν στο τιποτα , το ιδιο το τιποτα που ειναι τουτοι συνεχιζει να υπαρχει οτι και γραφεις.
Δεν έχει σημασία, και η παράθεση όλων αυτών των πληροφοριών μπορεί να ενημερώσει όσους παρακολουθούν το θέμα και ενδιαφέρονται. :iagree:

Άλλωστε όταν τα επιχειρήματα σε αυτά τα μηνύματα είναι "φίλε έχεις ψάξει το θέμα ενώ εγώ αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν αντίστοιχα κείμενα που υποστηρίζουν το αντίθετο", καταλαβαίνουμε ότι δεν επιδιώκεται συζήτηση και διαφωνία με επιχειρήματα. Οι πληροφορίες αξίζει ωστόσο να παρατεθούν για τους σκεπτόμενους.
Χα ποιος μιλάει(ξέρω ότι δεν αναφέρεσαι σε μένα)
Έχεις ξεφτιλιστεί σε φόρουμς και μπλογκς.
Όσο και να προπαγανδίζεις όμως και να χτυπάς το κώλο σου κάτω μερικά πράγματα δεν αλλάζουν.
Δε μας ενδιαφέρει τι έχει κάνει σε άλλα μέρη του διαδικτύου. Τα μηνύματα του σε αυτό το θέμα είναι από τα πιο τεκμηριωμένα και φυσικά απαντάνε στις όποιες διαφωνίες, δε προπαγανδίζουν ανακρίβειες και δόγματα. Άλλωστε το "Έχεις ξεφτιλιστεί σε φόρουμς και μπλογκς" δεν είναι αντ-επιχείρημα. Κάτι επί της ουσίας δεν έχεις να πεις;

Ποια πράγματα δεν αλλάζουν; :hmm:

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flocki-@#!@$*

Νεοφερμένος

Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
~ Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι και νορμαλ αμα ηταν ετσι το φιλο δεν θα διαχοριζοταν θα ειμαασταν σαν τα σαλιγκαρια ( αιμαφροδυτοι ) ειναι ενα λαθος μπορει να φτεει η φυση οι καταστασεις που περασαν, δεν ειμαι ρατσιστεις, ουτε με ενοχλουν αυτοι οι ανθρωποι αλλα δεν μπορουν να απετουν την ιοθεσια παιδιων αυτα τι φτενε για πιο λογο να μεγαλονουν τοσο λαθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
~ Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι και νορμαλ αμα ηταν ετσι το φιλο δεν θα διαχοριζοταν θα ειμαασταν σαν τα σαλιγκαρια ( αιμαφροδυτοι ) ειναι ενα λαθος μπορει να φτεει η φυση οι καταστασεις που περασαν, δεν ειμαι ρατσιστεις, ουτε με ενοχλουν αυτοι οι ανθρωποι αλλα δεν μπορουν να απετουν την ιοθεσια παιδιων αυτα τι φτενε για πιο λογο να μεγαλονουν τοσο λαθος...
Δεν είναι λάθος είναι απλά μια διαφορετική προτίμηση.
Και πoυ ξέρει πωτα παιδιά θα μεγαλώσουν λαθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lesgaybitrans

Νεοφερμένος

Ο lesgaybitrans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Χα ποιος μιλάει(ξέρω ότι δεν αναφέρεσαι σε μένα)
Έχεις ξεφτιλιστεί σε φόρουμς και μπλογκς.
Όσο και να προπαγανδίζεις όμως και να χτυπάς το κώλο σου κάτω μερικά πράγματα δεν αλλάζουν.

Χαχα

τι λές βρε; σε ποια φόρουμς και μπλόγκς ακριβώς; των φασιστών; η των κνίτων; Μα δεν ασχολούμαι με μπλόγκς και άλλα φόρουμς.
μάλλον εσείς έχετε φάει τους αποκλεισμούς σε όλο το γιουτιουμπ. και δεν φτάνει μόνο αυτό. Έίστε και κλεισμένοι μέσα στο σπίτι όλη την ώρα και τα βλέπετε συνεχώς και δεν κάνετε και τπτ αλλο, οπότε σας καίει πιο πολύ.

δεν χτυπάω τπτ κάτω. μιλάω με επιχειρήματα και με αποδείξεις, κάτι που όπως σωστά είπε ο 'όμορφος χαμένος' ο εγκέφαλος σας δεν μπορεί να επεξεργαστεί. οσο για το αν θα έχει αλλάξει η κατάσταση για τους γκέι, η αν ήδη αλλάζει, βλέποντας τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, που έγινε ανάμεσα σε ΝΕΑ παιδιά, δεν γίνεται πάρα να είμαι αισιόδοξος οτι οχι μονο θα αλλάξουνε, αλλά θα είναι και φούλ αποδεκτό κάποια στιγμή στο μέλλον. Βέβαια εξαιρέσεις οι οποίες επιβεβαιώνουνε τον κανόνα πάντα θα υπάρχουνε, άτομα σαν εσένα δηλαδή, αλλά μην φοβάσαι, όταν θα επεκταθεί ο αντιρατσιστικός νόμος και στο διαδίκτυο(ως γνωστόν η ελλάδα είναι η μόνη χώρα της ΕΕ που είναι τόσο πίσω σε αυτά τα θέματα), τότε θα δούμε ποιος θα γελάει καλύτερα και ποιος θα κτυπάει κάτω τον πισινό του.
Μέχρι τότε, επειδή έχουμε και δουλείες να κάνουμε, σου στέλνω πολλά χαιρετίσματα. (επειδή μάλλον ψιλοκατάλαβα ποιος χρήστης εισαί στο γιουτιουμπ χαχα)

Μέχρι τότε σου συνιστώ να επισκεφτείς τον πανεπιστημιακό νευρολόγο Μυλωνάκη. Μόνο που, όταν φύγεις απο το ιατρείο του, ίσως και να κουβαλάς ιατρική συνταγή στα χέρια σου. Για σένα! :lol:

Ευχαρίστω επίσης τον πέτρο για τα λεγόμενα του. Πιστέψτε με παιδιά δεν υπάρχει μεγαλύτερη ικανοποίηση να ακούω νέα παιδιά να μιλάνε έτσι. Πάντως σοβαρά, μόνο στο γιουτιουμπ δραστηριοποιουμαι πολύ. Σε κανένα μπλόγκ και σε κανένα άλλο φόρουμ. Ο μόνος λόγος που έγραψα εδώ είναι γιατί είναι ένα φόρουμ με νέα παιδιά, και μένα μόνο αυτό με καίει. Τους γέρους δεν τους αλλάζεις τα μυαλά με τίποτα, ούτε πχ και στο θέμα του δικομματισμού. Πως να αλλάξεις έναν ανθρωπο οταν επι χρόνια πάει και ψηφίζει τους ίδιους ανθρώπους που τον κλέβουνε μπροστά στα μούτρα του; ε; εσείς τα νέα παιδιά είστε που μετράτε γι αυτο και ασχολούμαι. Κι όταν εννοεί για πράγματα εννοεί για την καθημερινότητα των γκέι. δυστυχώς γι αυτόν, αλλάζουνε. Και στην αθήνα και γενικά στα μεγάλα αστικά κέντρα οι ελευθερίες είναι ατελείωτες. Θυμηθείτε και πριν 20 χρόνια της γυναίκας. κάπως έτσι ειναι και η θέση ενος/μια λοατ σήμερα. Ε σιγά σιγά, θα αλλάξει κι αυτό. Και ήδη φαίνεται εδώ μέσα!
-----------------------------------------
Δεν είναι λάθος είναι απλά μια διαφορετική προτίμηση.
Και πoυ ξέρει πωτα παιδιά θα μεγαλώσουν λαθος;

Γιατί πόστς σαν τα δικά του δηλώνουνε άγνοια, πλάνη, μη κατανόηση του τι σημαίνει ομοφυλοφυλία και ομοερωτικός σεξουαλικός προσανατολισμός, καθώς επίσης και σύγχηση για το τι ειναι το νορμάλ (σε βιολογικό, ηθικό και κοινωνικό επίπεδο).

Ο καθένας ότι θέλει λέει. Ωραία στην τελική. Υποκειμενικά είναι όλα. Η ανοχή όμως σε μια δημοκρατία δεν είναι σχετική, είναι απόλυτη. Ότι ειναι νόμιμο ειναι και δικαίωμα, αυτό λέει η ευρωπαική σύμβαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στην οποία υποτίθεται οτι ζούμε.
Για να τελειώνουμε δηλαδή. αν θεωρήσω οτι πρέπει να προσθέσω κι άλλα θα τα ποστάρω. Καταντάει κουραστικό, όπως είπε και ο όμορφος χαμένος, να λές και τα ίδια και τα ίδια και να αισθάνεσαι οτι μιλάς σε τοίχο. ακόμα και οι αληθινοί τοίχοι δεν έχουνε τόσο μπετό πια...

καλή επιτυχία να ευχηθώ σε όλα τα παιδιά της τρίτης λυκείου για τις εισαγωγές τους στις σχολές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top