Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Μια έννοια παρεξηγημένη.
Ποιά ή άποψη σας ;
Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα αν είναι σωστοί πολίτες.
Και άλλωστε δεν με αφορούν οι σεξουαλικές προτιμήσεις ΚΑΝΕΝΟΣ.


--- Σημείωση συντονιστή ---
Η αρχική δημοσκόπηση αφαιρέθηκε μιας που δε μπορούσαν να προκύψουν ορθά συμπεράσματα. Αποτελέσματα προηγούμενης:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Έχω αρκετά κοντινό φίλο gay (και κανά 2 γνωστούς), αδιαφορώ για τις σεξουαλικές προτιμήσεις του άλλου.
Βέβαια δεν μπορείς εύκολα να κάνεις κουβέντα για κοπέλες αλλά νταξ, κάνεις για άντρες :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Γιατί όχι; Με ενοχλεί η άποψη ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι διαφορετικοί - ότι είναι διαφορετικοί είναι, οι αριθμοί μιλούν, όπως το ΚΚΕ και το ΠΑΣΟΚ είναι διαφορετικά το ένα από το άλλο :p- αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έχουν πρόβλημα συμπεριφοράς, ή οποιαδήποτε 'διαφορά' στην κοινωνική τους ζωή σε σχέση με τους ετεροφυλόφιλους.

Χαίρομαι πάντως που οι φίλες μου δεν έχουν κανένα από αυτά τα κόμπλεξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Είναι βλακεία να γίνεις γκέι στις μέρες μας. Απλά δεν λέει με τόσες ξελιγωμένες κοπέλες που τριγυρνάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε νταξ δεν είναι ακριβώς επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Πιστεύω ότι αυτό το ελάττωμα πρέπει να προσπαθήσουν όσο γίνεται περισσότερο να το εξαλείψουν και να ακολουθήσουν την πραγματική ανθρώπινη φύση η οποία λέει ότι υπάρχουν δύο φύλα. Ο άντρας (μέσα σε αντρικό σώμα) και η γυναίκα (μέσα σε γυναικείο σώμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Που ξέρεις εσύ οτι αυτή είναι η πραγματική ανθρώπινη φύση;
Ζώο είναι και ο άνθρωπος, και σε πολλά είδη ζώων παρατηρείται ομοφυλοφιλία στη φύση.
Αυτές είναι τελειώς σκοταδιστικές αντιλήψεις, όπως στον μεσαίωνα που θεωρούσαν τους αριστερόχειρες 'ελαττωματικούς' και τους επέβαλαν με το ζόρι να χρησιμοποιούν το δεξί χέρι, δημιουργώντας προβλήματα.

Γιατί έχω την εντύπωση οτι έχει ξαναγίνει αυτή η συζήτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, έχει ξαναγίνει στο messenger, όπου ο qwertyuiop, σαν μοντερνος άνθρωπος που ειναι ειχε πει οτι αν ο γιος του έβγαινε ομοφυλόφιλος, θα τον ανάγκαζε δια της βίας να...επανέλθει στο σωστό (?) δρόμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Ναι, θα τον γ... στο ξύλο :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εγω no prob έχω ούτε για το νομοσχέδιο που βγαίνει, δικαίωμα τους είναι. Η εκκλησία έχει δικαίωμα να μην τελεί τέτοιους γάμους μόνο στο χώρο της. Άλλωστε η Ελλάδα δεν έχει μόνο Χριστιανούς, συνεπώς δεν μπορεί η εκκλησία να καταδικάζει τέτοια ψηφίσματα.

Από ότι έχω διαβάσει δεν είναι επιλογή το να είναι κάποιος ομοφυλλόφιλος, συνεπώς είναι κάτι σαν γενετική ανωμαλία που συμβαίνει σε όλους τους ζωντανούς οργανισμούς. Είχα ακούσει πάντως ότι λόγω της μόλυνσης αυτές οι ανωμαλίες αυξάνονται. Τελικά όμως μπορούν να διορθοθούν. Επιστήμονες κατάφεραν να αλλάξουν τον σεξουαλικό προσανατολισμό των σκουληκιών. Κάτι τέτοιο λοιπόν θα μπορεί να γίνει και με τους ανθρώπους σε 20-30 χρόνια αν διευθετηθεί το θέμα. Αυτό θα ήταν πολύ σημαντικό, καθώς από τη στιγμή που θα γενιόμαστε όποιο σεξουαλικό προσανατολισμό και να έχει κάποιος, θα πέρνει το σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όπως λέει και ο (αντιπαθέστατος κατά τα άλλα) David Brent για το συγκεκριμένο θέμα:
"It's not the wrong way, it's a way."
Το οτι οι straight είναι πλειοψηφία δεν σημαίνει οτι οι gay είναι ανώμαλοι, είναι απλά διαφορετικοί.
Αλλιώς γιατί να μη "διορθώσουμε" όσους έχουν ομάδα αίματος ΑΒ-; Είναι λίγοι, άρα ανώμαλοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Πιστεύω ότι αυτό το ελάττωμα πρέπει να προσπαθήσουν όσο γίνεται περισσότερο να το εξαλείψουν και να ακολουθήσουν την πραγματική ανθρώπινη φύση η οποία λέει ότι υπάρχουν δύο φύλα. Ο άντρας (μέσα σε αντρικό σώμα) και η γυναίκα (μέσα σε γυναικείο σώμα).

Δεν είναι καθόλου ελάττωμα.
Είναι ενδιαφέρουσα η "λογική" σου, αλήθεια. Αλλά ποιος είπε ότι ο τρόπος που αναπαραγόμαστε δηλώνει και το ποιους "ερωτευόμαστε"; Όντως μιά γυναίκα κι ένας άντρας χρειάζονται για να κάνουν ένα παιδάκι με φυσικό τρόπο, αυτό όμως δε σημαίνει ότι ο άντρας πρέπει να είναι πάντοτε στρέιτ, ούτε ότι η γυναίκα πρέπει να είναι ! Απλά είναι ο τρόπος αναπαραγωγής. Άσε που -με τεχνητές μεθόδους- δύο κοπέλες μπορούν να κάνουν κοριτσάκι. Οι άντρες, όχι. Αλλά εξακολουθεί να είναι ένα παράδειγμα !!!



Είναι φυσικό να έχεις τις απόψεις που έχεις.
Όλοι οι άντρες στη νεαρή αυτή ηλικία -κάποιοι και αργότερα- έχουν σοβαρότατο κόμπλεξ με την ομοφυλοφιλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Όπως λέει και ο (αντιπαθέστατος κατά τα άλλα) David Brent για το συγκεκριμένο θέμα:
"It's not the wrong way, it's a way."
Το οτι οι straight είναι πλειοψηφία δεν σημαίνει οτι οι gay είναι ανώμαλοι, είναι απλά διαφορετικοί.
Αλλιώς γιατί να μη "διορθώσουμε" όσους έχουν ομάδα αίματος ΑΒ-; Είναι λίγοι, άρα ανώμαλοι;

Ανφέρθηκα ότι αυξανόνται λόγω της μόλυνσης του περιβάλλοντος, αυτή η διόρθωση θα αποσκοπούσε στο πως κάποιος πρέπει να είναι από τη φύση του και για να καταπολεμήσει τον ρατσισμό σε αυτά τα θέματα. Ούτως ή άλλως αν γινόταν αυτή η διόρθωση όταν κάποιος γενιέται δεν νομίζω να υπήρχαν προβλήματα. Το πρόβλημα που θα μπορούσε να συμβεί θα ήταν να κάνουν κάποιο ομοφυλόφιλο επίτηδες. Η ομοφυλοφιλία είναι κάτι σαν τις μεταλλάξεις. Είναι πρόβλημα, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα έπρεπε να θεωρούνται τα άτομα αυτά κατώτερα. Απλώς ανέφερα ένα τρόπο που θα μπορούσαν να προστατευτούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εγω no prob έχω ούτε για το νομοσχέδιο που βγαίνει, δικαίωμα τους είναι. Η εκκλησία έχει δικαίωμα να μην τελεί τέτοιους γάμους μόνο στο χώρο της. Άλλωστε η Ελλάδα δεν έχει μόνο Χριστιανούς, συνεπώς δεν μπορεί η εκκλησία να καταδικάζει τέτοια ψηφίσματα.

Από ότι έχω διαβάσει δεν είναι επιλογή το να είναι κάποιος ομοφυλλόφιλος, συνεπώς είναι κάτι σαν γενετική ανωμαλία που συμβαίνει σε όλους τους ζωντανούς οργανισμούς. Είχα ακούσει πάντως ότι λόγω της μόλυνσης αυτές οι ανωμαλίες αυξάνονται. Τελικά όμως μπορούν να διορθοθούν. Επιστήμονες κατάφεραν να αλλάξουν τον σεξουαλικό προσανατολισμό των σκουληκιών. Κάτι τέτοιο λοιπόν θα μπορεί να γίνει και με τους ανθρώπους σε 20-30 χρόνια αν διευθετηθεί το θέμα. Αυτό θα ήταν πολύ σημαντικό, καθώς από τη στιγμή που θα γενιόμαστε όποιο σεξουαλικό προσανατολισμό και να έχει κάποιος, θα πέρνει το σωστό.

Η άποψή μου, εκφρασμένη μέσα σε μία φράση. Δεν έχω να πω τίποτα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η άποψή μου, εκφρασμένη μέσα σε μία φράση. Δεν έχω να πω τίποτα παραπάνω.

Δεν σημαινει τιποτα αυτο. Και η θαλασσαιμια γενετικη ανωμαλια ειναι, αλλα τα ατομα που την εχουν δεν αντιμετωπιζουν κοινωνικα προβληματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Όλα όσα λέτε μου φαίνονται βάρβαρα, συγγνώμη.

Το να μου επιβάλουν, να μου "ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ" το σεξουαλικό προσανατολισμό μου! :/
Είτε είσαι στρέιτ είτε γκέι αγαπάς αυτούς που αγαπάς, σε ελκύουν αυτοί που σε ελκύουν και απ'εκεί και πέρα αυτά που λέτε είναι πολύ ψυχρά.... (Η απλά αποφάσισε να βρέξει τον Απρίλη :p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Κοιτάξτε , εγώ δέχομαι τους γκέι και δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους...


Απλώς κωλύομαι στο εξής π.χ...


Τώρα με το συμφωνητικό γάμου, θα γίνεται να υιοθετούν παιδιά ξέρω γω.. Τα παιδιά αυτά τα ρώτησε κανείς αν θέλουν για γονείς ομοφυλόφιλους;


Βέβαια, θα μου πείτε, μπορεί να πέσουν και σε γονείς ετερόφιλους , χαζούς...


Τέλος πάντων, μία επιφύλαξη και έναν προβληματισμό εκφράζω...


Κατά τα άλλα, όπως είπα, no problem!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,819 μηνύματα.
Τώρα με το συμφωνητικό γάμου, θα γίνεται να υιοθετούν παιδιά ξέρω γω.. Τα παιδιά αυτά τα ρώτησε κανείς αν θέλουν για γονείς ομοφυλόφιλους;


Βέβαια, θα μου πείτε, μπορεί να πέσουν και σε γονείς ετερόφιλους , χαζούς...


Τέλος πάντων, μία επιφύλαξη και έναν προβληματισμό εκφράζω...


Κατά τα άλλα, όπως είπα, no problem!
Τα ρώτησε όμως κανείς αν θέλουν να είναι στο ορφανοτροφείο; :P
Βασικά σε αυτή την ηλικία δε μπορεί ούτως η άλλος να κρίνει το παιδί. Και ούτε αργότερα πρόκειται να αισθανθεί άσχημα δεδομένου ότι θα τους έχει αγαπήσει ως γονείς.
Όσον αφορά την υιοθεσία, πιστεύω πως δεν είναι ακόμα έτοιμη η ελληνική κοινωνία. Ίσως σε 10-15 χρόνια τα πράγματα να είναι καλύτερα. Αναφέρομαι κυρίως στο ρατσισμό που μπορεί να αντιμετωπίσει το παιδί στο σχολείο από τους συμμαθητές του επειδή οι γονείς του θα είναι θετοί και ομοφυλόφιλοι.
Εδώ κάποτε τα παιδιά με θετούς γονείς ή με απουσία κάποιου από τους δύο γονείς αντιμετωπίζονταν αρνητικά από τους συμμαθητές τους.

Ευτυχώς πάντως που σε κάθε περίπτωση - απ όσο έχω ακούσει τουλάχιστον - οι υποψήφιοι γονείς περνάνε από αυστηρούς ελέγχους πριν τους δοθούν παιδιά. :iagree:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
-Μπαμπά, που είναι ο μπαμπάς να τον ρωτήσω κάτι για τα μαθηματικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Πήγε να αγοράσει σουτιέν παιδί μου... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top