Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
greekteo γιατι τετοια εμμονη με τους ομοφυλοφιλους ;:(

Εμμονη υπαρχει απο την πλευρα των ομοφυλοφιλων εναντια στην αλλη πλευρα.

Εγω εχω ξεκαθαρισει, δεν εχω κανενα προβλημα με τους ομοφυλοφιλους αφου εχουμε δημοκρατια εξαλλου. Δεν συμφωνω με τιποτα να κανουν θρησκευτικο γαμο και υιοθεσιες. Απο εκει και περα, ας κανουν οτι θελουν αλλα μεσα στο καβουκι τους. Οχι, αυτο που κανει το παραπανω ατομο.

Ξερεις με ποιους εχω προβλημα?? Με τους υπερβολικα φανατισμενους και στην προκειμενη περιπτωση εχεις εναν παραπανω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ρε παιδιά πολύ δεν το κουράζουμε το ζήτημα; Θέλω να πω, ποιός ο λόγος να ψάχνουμε το φυσιολογικό και το μη τη στιγμή που ο καθένας έχει το δικαίωμα επιλογής; Προσωπικά πιστεύω πως οι απόψεις και οι προτιμήσεις του καθενός, ακόμα και οι σεξουαλικές, πρέπει να αντιμετωπίζονται με σεβασμό. Αυτή είναι, για μένα, η ένδειξη παιδείας στην οποία αναφερθήκατε και οι δύο. Η δυνατότητα να δεχτείς τις απόψεις του συνομιλιτή σου και να εκφράσεις τις δικές σου χωρίς να χλευάσεις ή να κατακρίνεις.

Greekteo, μην είσαι απόλυτος και προπαντός μην επικαλείσαι κάτι τόσο γενικό και ευρύ όσο η ανθρώπινη λογική για να στηρίξεις προσωπικές σου απόψεις. Εσύ προτιμάς άτομα θηλυκού γένους σεξουαλικά, ο lesgaybitrans προτιμά άτομα αρσενικού. Δε βλέπω όμως που βγάζουν αυτές οι διαπιστώσεις και γενικά, που βγάζει αυτή η συζήτηση. Περιμένεις να τον πείσεις πως η επιλογή του είναι λανθασμένη θεωρώντας τη δική σου σωστή και γενικώς αποδεκτή; Μα το ίδιο ακριβώς πιστεύει και ο άλλος, πως η δική του άποψη είναι «σωστή».

Τέλος πάντων, προσωπικά λέξεις όπως «σωστό», «λάθος», «φυσιολογικό», «ομαλό» και «ανώμαλο» δεν τις χρησιμοποιώ ιδίως σε συγκεκριμένες συζητήσεις όπου λαμβάνουν την πιο υποκειμενική σημασία που μπορούν να λάβουν. Θα σου πρότεινα μάλιστα να κάνεις κι εσύ το ίδιο, όπως επίσης και να δεχθείς τη διαφορετικότητα που μας διακρίνει ως όντα. Έκανε την επιλογή του, κι εσύ τη δική σου. Ποιό το πρόβλημα;

Και για να κλείσω, παραθέτεις βλέπω ένα site στο οποίο αναφέρονται στον lesgaybitrans (ανεξακρίβωτο βέβαια μέχρι να το επαληθεύσει και ο ίδιος). Πραγματικά όμως, αν περιμένεις να λάβω, εγώ τουλάχιστον, σοβαρά υπόψη μου ένα site που για σύνθημά του έχει «ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ – ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ – ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ» και περιεχόμενο πάντα συνδεόμενο με θρησκευτικές πεποιθήσεις, μάλλον θα μείνεις να περιμένεις. Νομίζω ήταν η πιό ανούσια και άκυρη παραπομπή που θα μπορούσες να κάνεις ιδίως σε ένα θέμα που σχεδόν όλοι ξεκαθαρίσαμε εξ' αρχής πως οι θρησκευτικές αντιλήψεις κακώς επηρεάζουν και χαλιναγωγούν. Φιλικά πάντα. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Πάντως είδα το channel του τύπου στο YouTube, και είναι πολύ ψαγμένος ως προς τις επιλογές του...

Ρε παιδιά, όμως, ηρεμήστε λίγο... Εντάξει, δεν εχω διερευνήσει το θέμα, και επομένως δεν έχω σχηματίσει ολοκληρωμένη γνώμη, αλλά το πείσμα και από τις δύο πλευρές, μόνο να βλάψει μπορεί... Ας κάνουν οι ομοφυλόφυλοι ότι θέλουν, αρκεί να μη με ενοχλούν εμένα και να μην προσβάλλουν τη δημόσια αιδώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,026 μηνύματα.
Καλό θα ήταν να σταματήσουν οι προσωπικές επιθέσεις ώστε να μη βγουν off-topic τα μηνύματα. :)

Όσον αφορά την αποδοχή της ομοφυλοφιλίας από την ελληνική κοινωνία, ως γνωστών είμαστε σε καλό δρόμο. Αξίζει να παραταιθεί και αυτό το άρθρο της "Δράσης δρόμου". Πριν 10-15 χρόνια νομίζω ότι τα πράγματα πρέπει να ήταν τελείως διαφορετικά. :hmm:

Εγω εχω ξεκαθαρισει, δεν εχω κανενα προβλημα με τους ομοφυλοφιλους αφου εχουμε δημοκρατια εξαλλου. Δεν συμφωνω με τιποτα να κανουν θρησκευτικο γαμο και υιοθεσιες. Απο εκει και περα, ας κανουν οτι θελουν αλλα μεσα στο καβουκι τους. Οχι, αυτο που κανει το παραπανω ατομο.
Το θέμα είναι ότι λες ανακρίβειες και όχι το ότι δεν έχεις πρόβλημα και δε συμφωνείς με το θρησκευτικό γάμο & υιοθεσίες. :iagree:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Ρε παιδιά πολύ δεν το κουράζουμε το ζήτημα; Θέλω να πω, ποιός ο λόγος να ψάχνουμε το φυσιολογικό και το μη τη στιγμή που ο καθένας έχει το δικαίωμα επιλογής; Προσωπικά πιστεύω πως οι απόψεις και οι προτιμήσεις του καθενός, ακόμα και οι σεξουαλικές, πρέπει να αντιμετωπίζονται με σεβασμό. Αυτή είναι, για μένα, η ένδειξη παιδείας στην οποία αναφερθήκατε και οι δύο. Η δυνατότητα να δεχτείς τις απόψεις του συνομιλιτή σου και να εκφράσεις τις δικές σου χωρίς να χλευάσεις ή να κατακρίνεις.

Greekteo, μην είσαι απόλυτος και προπαντός μην επικαλείσαι κάτι τόσο γενικό και ευρύ όσο η ανθρώπινη λογική για να στηρίξεις προσωπικές σου απόψεις. Εσύ προτιμάς άτομα θηλυκού γένους σεξουαλικά, ο lesgaybitrans προτιμά άτομα αρσενικού. Δε βλέπω όμως που βγάζουν αυτές οι διαπιστώσεις και γενικά, που βγάζει αυτή η συζήτηση. Περιμένεις να τον πείσεις πως η επιλογή του είναι λανθασμένη θεωρώντας τη δική σου σωστή και γενικώς αποδεκτή; Μα το ίδιο ακριβώς πιστεύει και ο άλλος, πως η δική του άποψη είναι «σωστή».

Τέλος πάντων, προσωπικά λέξεις όπως «σωστό», «λάθος», «φυσιολογικό», «ομαλό» και «ανώμαλο» δεν τις χρησιμοποιώ ιδίως σε συγκεκριμένες συζητήσεις όπου λαμβάνουν την πιο υποκειμενική σημασία που μπορούν να λάβουν. Θα σου πρότεινα μάλιστα να κάνεις κι εσύ το ίδιο, όπως επίσης και να δεχθείς τη διαφορετικότητα που μας διακρίνει ως όντα. Έκανε την επιλογή του, κι εσύ τη δική σου. Ποιό το πρόβλημα;

Και για να κλείσω, παραθέτεις βλέπω ένα site στο οποίο αναφέρονται στον lesgaybitrans (ανεξακρίβωτο βέβαια μέχρι να το επαληθεύσει και ο ίδιος). Πραγματικά όμως, αν περιμένεις να λάβω, εγώ τουλάχιστον, σοβαρά υπόψη μου ένα site που για σύνθημά του έχει «ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ – ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ – ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ» και περιεχόμενο πάντα συνδεόμενο με θρησκευτικές πεποιθήσεις, μάλλον θα μείνεις να περιμένεις. Νομίζω ήταν η πιό ανούσια και άκυρη παραπομπή που θα μπορούσες να κάνεις ιδίως σε ένα θέμα που σχεδόν όλοι ξεκαθαρίσαμε εξ' αρχής πως οι θρησκευτικές αντιλήψεις κακώς επηρεάζουν και χαλιναγωγούν. Φιλικά πάντα. :bye:


Πριν παρεις την θεση του αντικειμενικου, επειδη εχω υπαρξει ως mod σε φορουμ, καλυτερα να εχεις μια πιο γενικη εικονα οσον αφορα μια κατασταση και μετα να συμπεραινεις! Φιλικη συμβουλη αυτο.
Τωρα απο εκει και περα τις θεσεις μου τις εχω ξεκαθαρισει. Δεν εχω ουτε λογο ουτε χρεος να "δικαιολογηθω" στον οποιοδηποτε εδω μεσα:bye:.

Το site απλα βρηκα την "παιδεια" που εχει το πολυαγαπητο member διοτι αναφερθηκε περι "παιδειας".
Εσυ εχεις αλλη αποψη για τις θρησκευτικες πεποιθησεις, εγω αλλες.
Οπως εγω σεβομαι τις δικες σου, ετσι απαιτω να σεβαστεις εσυ τις δικες μου:)
-----------------------------------------
Το θέμα είναι ότι λες ανακρίβειες και όχι το ότι δεν έχεις πρόβλημα και δε συμφωνείς με το θρησκευτικό γάμο & υιοθεσίες. :iagree:


-petros

Για σενα ειναι ανακριβειες. Για οοολους οσοι ειναι κατα της ομοφυλοφιλιας ειναι λογικα επιχειρηματα. Μηπως κατι δεν παει καλα??:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ξερεις με ποιους εχω προβλημα?? Με τους υπερβολικα φανατισμενους και στην προκειμενη περιπτωση εχεις εναν παραπανω. :)
Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα τώρα.
Παρατηρώ πολύ υψηλή συσχέτιση μεταξύ θρησκοληψίας και ομοφοβίας πάντως, προφανώς δεν είναι τυχαίο. Αφήστε τον κόσμο να είναι ευτυχισμένος με όποιον τρόπο θέλει, εφ'όσον δεν ενοχλεί κανέναν, και σταματήστε να το παίζετε σωτήρες που θέλουν να "βοηθήσουν".
Δεν υφίσταται πρόβλημα που χρίζει επίλυσης, πάρτε το χαμπάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα τώρα.
Παρατηρώ πολύ υψηλή συσχέτιση μεταξύ θρησκοληψίας και ομοφοβίας πάντως, προφανώς δεν είναι τυχαίο. Αφήστε τον κόσμο να είναι ευτυχισμένος με όποιον τρόπο θέλει, εφ'όσον δεν ενοχλεί κανέναν, και σταματήστε να το παίζετε σωτήρες που θέλουν να "βοηθήσουν".
Δεν υφίσταται πρόβλημα που χρίζει επίλυσης, πάρτε το χαμπάρι.


Με την υιοθεσια αμφιβαλλω αν θα ισχυει κατι τετοιο. Εκει αρχιζουν και ενοχλουν για μενα. ;) Απο εκει και περα ας κανουν οτι καταλαβαινουν.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Όσον αφορά την αποδοχή της ομοφυλοφιλίας από την ελληνική κοινωνία, ως γνωστών είμαστε σε καλό δρόμο. Αξίζει να παραταιθεί και αυτό το άρθρο της "Δράσης δρόμου". Πριν 10-15 χρόνια νομίζω ότι τα πράγματα πρέπει να ήταν τελείως διαφορετικά. :hmm:


-petros


Έξυπνη πάντως η όλη αντιμετώπιση από το "πείραμα" αυτό... Καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,026 μηνύματα.
Για σενα ειναι ανακριβειες. Για οοολους οσοι ειναι κατα της ομοφυλοφιλιας ειναι λογικα επιχειρηματα. Μηπως κατι δεν παει καλα??:bye:
Απλά καλό θα ήταν πρώτα να ξεκαθαρίσεις τις έννοιες φυσιολογικό , σφάλμα φύσης και λογική προτού τις χρησιμοποιήσεις σε μία συζήτηση σαν αυτή (δλδ με την πραγματική τους έννοια και όχι την καταχρηστική που χρησιμοποιούμε σε χαλαρές - λαϊκές συζητήσεις).
Πιστεύω επίσης να έχεις ακουστά τις έννοιες μετριότητα και μαζοποίηση (έννοιες πολύ προσφιλείς στους Έλληνες).


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Εμμονη υπαρχει απο την πλευρα των ομοφυλοφιλων εναντια στην αλλη πλευρα.

Εγω εχω ξεκαθαρισει, δεν εχω κανενα προβλημα με τους ομοφυλοφιλους αφου εχουμε δημοκρατια εξαλλου. Δεν συμφωνω με τιποτα να κανουν θρησκευτικο γαμο και υιοθεσιες. Απο εκει και περα, ας κανουν οτι θελουν αλλα μεσα στο καβουκι τους. Οχι, αυτο που κανει το παραπανω ατομο.

Ξερεις με ποιους εχω προβλημα?? Με τους υπερβολικα φανατισμενους και στην προκειμενη περιπτωση εχεις εναν παραπανω. :)
Απο τη στιγμη που δυο ομοφυλοι εχουν ερωτικες σχεσεις αυτο αναποφευκτα δεν οδηγει στο να θελουν να αποκτησουν και εκεινοι (καποια στιγμη) παιδι;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πριν παρεις την θεση του αντικειμενικου, επειδη εχω υπαρξει ως mod σε φορουμ, καλυτερα να εχεις μια πιο γενικη εικονα οσον αφορα μια κατασταση και μετα να συμπεραινεις! Φιλικη συμβουλη αυτο.
Τωρα απο εκει και περα τις θεσεις μου τις εχω ξεκαθαρισει. Δεν εχω ουτε λογο ουτε χρεος να "δικαιολογηθω" στον οποιοδηποτε εδω μεσα:bye:.

Το site απλα βρηκα την "παιδεια" που εχει το πολυαγαπητο member διοτι αναφερθηκε περι "παιδειας".
Εσυ εχεις αλλη αποψη για τις θρησκευτικες πεποιθησεις, εγω αλλες.
Οπως εγω σεβομαι τις δικες σου, ετσι απαιτω να σεβαστεις εσυ τις δικες μου:)

Μάλλον με παρεξήγησες. Πάντα προσπαθώ να είμαι όσο γίνεται περισσότερο αντικειμενικός, και εδώ και στη ζωή μου γενικότερα. Και όταν μιλάς για τη «γενικότερη εικόνα» που πρέπει να έχω πού ακριβώς αναφέρεσαι; Τί, δηλαδή, δεν κατάλαβα καλά;

Δε σου ζήτησα να δικαιολογηθείς. Κανένας δεν δικαιολογείται για τις απόψεις του, όταν τις πιστεύει πραγματικά και δεν είναι απλό φερέφωνο. Ωστόσο, δεν είναι αυτό πάντα λύση, το «δεν πρέπει να δικαιολογηθώ, δεν πρέπει να εξηγήσω, δεν...».

Και αναφορικά με τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις, δε νομίζω να σε προσέβαλα πουθενά. Είπα απλά πως, προσωπικά, άρθρα που εξετάζουν γενικά θέματα, πόσο μάλλον ανάλογου περιεχομένου, με γνώμονα την θρησκεία με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Γιατί; Επειδή η θρησκεία είναι ένας απόλυτα προωπικός παράγοντας που σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να μας επηρεάζει και να μας «καθοδηγεί», πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Ναι, αλλά ότι και να κάνουμε αυτό προκαλεί την κοινωνία στο σύνολό της...

Πέρσυ το καλοκαίρι, που έγιναν οι γάμοι στην Τήλο, ο ΄δήμαρχος, ο Αλιφέρης, ήρθε στη Ρόδο και ένα τοπικό κανάλι τον σταμάτησε στο δρόμο για να του πάρει συνέντευξη... Πού να βλέπατε τι κακός χαμός έγινε...

Τον φτύνανε οι ηλικιωμένοι περαστικοί, τον βρίζανε, φωνάζανε... (Έτυχε να περνώ από εκεί και το είδα...)

Θέλω να πω... Η κοινωνία δε μπορεί να αλλάξει... Αυτές είναι στερεότυπες ιδέες, εμφυτευμένες βαθιά μέσα στα μυαλά των ανθρώπων...

Μόνο μέσα από προσωπικά βιώματα μπορεί να επέλθει η αλλαγή ρότας, ως προς τις ιδέες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ναι, αλλά ότι και να κάνουμε αυτό προκαλεί την κοινωνία στο σύνολό της...

Πέρσυ το καλοκαίρι, που έγιναν οι γάμοι στην Τήλο, ο ΄δήμαρχος, ο Αλιφέρης, ήρθε στη Ρόδο και ένα τοπικό κανάλι τον σταμάτησε στο δρόμο για να του πάρει συνέντευξη... Πού να βλέπατε τι κακός χαμός έγινε...

Τον φτύνανε οι ηλικιωμένοι περαστικοί, τον βρίζανε, φωνάζανε... (Έτυχε να περνώ από εκεί και το είδα...)

Θέλω να πω... Η κοινωνία δε μπορεί να αλλάξει... Αυτές είναι στερεότυπες ιδέες, εμφυτευμένες βαθιά μέσα στα μυαλά των ανθρώπων...

Μόνο μέσα από προσωπικά βιώματα μπορεί να επέλθει η αλλαγή ρότας, ως προς τις ιδέες.

Και εμείς δηλαδή πρέπει να συμβιβαστούμε με τις στερεότυπες αντιλήψεις, εμφυτευμένες βαθιά στα μυαλά των ηλικιωμένων περαστικών οι οποίες μάλιστα δε μπορούν και να αλλάξουν; Λυπάμαι αλλά νομίζω πως ακούω άλλον έναν ηλικιωμένο περαστικό τώρα, χωρίς παρεξήγηση.

Η αλλαγή ρότας όπως λες μπορεί όντως να είναι αδύνατη για τις παλαιότερες γενεές, όμως αυτό δε σημαίνει πως αδύνατη παραμένει και για εμάς. Στην τελική, στο χέρι μας είναι να αλλάξουμε και να προσαρμόσουμε αυτές τις προβληματικές και παγιωμένες αντιλήψεις στα μέτρα της σημερινής κοινωνίας η οποία, η αλήθεια είναι, δε μπορεί να συνεχίσει με τα στερεότυπα και τις προκαταλήψεις των «ηλικιωμένων περαστικών που φτύνουν». :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Και εμείς δηλαδή πρέπει να συμβιβαστούμε με τις στερεότυπες αντιλήψεις, εμφυτευμένες βαθιά στα μυαλά των ηλικιωμένων περαστικών οι οποίες μάλιστα δε μπορούν και να αλλάξουν; Λυπάμαι αλλά νομίζω πως ακούω άλλον έναν ηλικιωμένο περαστικό τώρα, χωρίς παρεξήγηση.

Η αλλαγή ρότας όπως λες μπορεί όντως να είναι αδύνατη για τις παλαιότερες γενεές, όμως αυτό δε σημαίνει πως αδύνατη παραμένει και για εμάς. Στην τελική, στο χέρι μας είναι να αλλάξουμε και να προσαρμόσουμε αυτές τις προβληματικές και παγιωμένες αντιλήψεις στα μέτρα της σημερινής κοινωνίας η οποία, η αλήθεια είναι, δε μπορεί να συνεχίσει με τα στερεότυπα και τις προκαταλήψεις των «ηλικιωμένων περαστικών που φτύνουν». :iagree:


:nono:Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω αυτές τις απόψεις... Πιστεύω όμως ότι είναι πολύ δύσκολο να αλλάξουν... Και σκέψου αυτό μόνο: αυτοί οι ηλικιωμένοι πώς αντιμετωπίζουν τους ομοφυλόφυλους όταν τους βλέπουν στην τηλεόραση και πώς μεταδίδουν αυτή τη συμπεριφορά στα εγγόνια τους για παράδειγμα?? Θες να πεις δηλαδή ότι οι παππούδες σου τους αντιμετωπίζουν ως κάτι τι φυσιολογικό? Εμένα πάλι, το αντίθετο... Γελάω όποτε καταλαβαίνω ότι φρικάρουν με κάτι τέτοια, αλλά επειδή δεν έχω αντιμετωπίσει ανοικτά και προσωπικά ένα τέτοιο θέμα, δεν μπορώ να εκφέρω αντικειμενικά άποψη. Απλώς δε με ενοχλούν ιδιαίτερα οι ομοφυλόφυλοι και τίποτε παραπάνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
:nono:Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω αυτές τις απόψεις... Πιστεύω όμως ότι είναι πολύ δύσκολο να αλλάξουν... Και σκέψου αυτό μόνο: αυτοί οι ηλικιωμένοι πώς αντιμετωπίζουν τους ομοφυλόφυλους όταν τους βλέπουν στην τηλεόραση και πώς μεταδίδουν αυτή τη συμπεριφορά στα εγγόνια τους για παράδειγμα?? Θες να πεις δηλαδή ότι οι παππούδες σου τους αντιμετωπίζουν ως κάτι τι φυσιολογικό? Εμένα πάλι, το αντίθετο... Γελάω όποτε καταλαβαίνω ότι φρικάρουν με κάτι τέτοια, αλλά επειδή δεν έχω αντιμετωπίσει ανοικτά και προσωπικά ένα τέτοιο θέμα, δεν μπορώ να εκφέρω αντικειμενικά άποψη. Απλώς δε με ενοχλούν ιδιαίτερα οι ομοφυλόφυλοι και τίποτε παραπάνω..

Εντάξει, οι παππούδες μου έχουν διαφορετική άποψη και δικαιολογημένα, κατ' εμέ. Ωστόσο δεν την ενστερνίζομαι όπως επίσης δεν ενστερνίζομαι και ανάλογες απόψεις πολλών άλλων. Και εν πάση περιπτώσει, οι δικοί μου και οι δικοί σου παππούδες δεν αποτελούν το μέλλον της κοινωνίας μας. Και αν θέλουμε πραγματικά αυτή η κοινωνία να έχει μέλλον απαλλαγμένο από στερεότυπα και προκαταλήψεις, καλύτερα να επενδύσουμε σ' αυτό, στους νέους δηλαδή και στην απεξάρτησή τους(μας) από τα ίδια στερεότυπα και τις ίδιες προκαταλήψεις με τις οποίες δυστυχώς μεγαλώνουν(-ουμε). :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Εντάξει, οι παππούδες μου έχουν διαφορετική άποψη και δικαιολογημένα, κατ' εμέ. Ωστόσο δεν την ενστερνίζομαι όπως επίσης δεν ενστερνίζομαι και ανάλογες απόψεις πολλών άλλων. Και εν πάση περιπτώσει, οι δικοί μου και οι δικοί σου παππούδες δεν αποτελούν το μέλλον της κοινωνίας μας. Και αν θέλουμε πραγματικά αυτή η κοινωνία να έχει μέλλον απαλλαγμένο από στερεότυπα και προκαταλήψεις, καλύτερα να επενδύσουμε σ' αυτό, στους νέους δηλαδή και στην απεξάρτησή τους(μας) από τα ίδια στερεότυπα και τις ίδιες προκαταλήψεις με τις οποίες δυστυχώς μεγαλώνουν(-ουμε). :iagree:


:iagree: Συμφωνώ. Έκτός όμως από τους (νέους) γονείς που σίγουρα είναι πιο ανοικτόμυαλοι, μπορεί το σχολείο (το οποίο και αποτελεί ένα σημαντικό φορέα κοινωνικοποίησης για τα παιδιά) να δημιουργήσει τις κατάλληλες προϋποθέσεις κατάργησης των υπάρχοντων προκατάλήψεων με οποιονδήποτε τρόπο? Είτε μέσα από ένα συγκεκριμένο μάθημα (π.χ σεξουαλική αγωγή, το οποίο απουσιάζει) είτε με το γενικότερο τρόπο λειτουργίας του? Εγω δεν το νομίζω... Εδω υπάρχει ακόμα ο ρατσισμός προς τους αλλοδαπούς μαθητές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,026 μηνύματα.
:nono:Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω αυτές τις απόψεις... Πιστεύω όμως ότι είναι πολύ δύσκολο να αλλάξουν... Και σκέψου αυτό μόνο: αυτοί οι ηλικιωμένοι πώς αντιμετωπίζουν τους ομοφυλόφυλους όταν τους βλέπουν στην τηλεόραση και πώς μεταδίδουν αυτή τη συμπεριφορά στα εγγόνια τους για παράδειγμα?? Θες να πεις δηλαδή ότι οι παππούδες σου τους αντιμετωπίζουν ως κάτι τι φυσιολογικό? Εμένα πάλι, το αντίθετο... Γελάω όποτε καταλαβαίνω ότι φρικάρουν με κάτι τέτοια, αλλά επειδή δεν έχω αντιμετωπίσει ανοικτά και προσωπικά ένα τέτοιο θέμα, δεν μπορώ να εκφέρω αντικειμενικά άποψη. Απλώς δε με ενοχλούν ιδιαίτερα οι ομοφυλόφυλοι και τίποτε παραπάνω..
Οι απόψεις των ατόμων πολύ μεγάλης ηλικίας καθώς και αυτών που είτε δεν ενδιαφέρονται να διερευνήσουν το θέμα, είτε βασίζουν την αντίληψή τους σε δόγματα (θρησκευτικά, αρχές μιας εκάστοτε κοινωνικής περιόδου κτλ), δεν έχουν ελπίδα να αλλάξουν (εκτός κι αν δεχτούν ένα δυνατό shock όπως πχ γονείς μαθαίνουν για τη σεξουαλική ταυτότητα του παιδιού τους - έχει βγει και χαρακτηριστική ταινία βασισμένη σε πραγματική ιστορία αλλά δε θυμάμαι τίτλο τώρα).

Κάθε γενιά "φιλτράρεται" όλο και περισσότερο από τις αναχρονιστικές αντιλήψεις. Είναι ένας σημαντικός παράγοντας κι αυτός, που βοηθά στην ανέλιξη της κοινωνίας.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
:iagree: Συμφωνώ. Έκτός όμως από τους (νέους) γονείς που σίγουρα είναι πιο ανοικτόμυαλοι, μπορεί το σχολείο (το οποίο και αποτελεί ένα σημαντικό φορέα κοινωνικοποίησης για τα παιδιά) να δημιουργήσει τις κατάλληλες προϋποθέσεις κατάργησης των υπάρχοντων προκατάλήψεων με οποιονδήποτε τρόπο? Είτε μέσα από ένα συγκεκριμένο μάθημα (π.χ σεξουαλική αγωγή, το οποίο απουσιάζει) είτε με το γενικότερο τρόπο λειτουργίας του? Εγω δεν το νομίζω... Εδω υπάρχει ακόμα ο ρατσισμός προς τους αλλοδαπούς μαθητές...

Χμμ για τους γονείς θα κρατούσα μια επιφύλαξη μιας και πολλές φορές η ίδια η οικογένεια είναι αυτή που προωθεί και αναπτύσσει τα στερεότυπα, με πολύ καλό παράδειγμα τον ρατσισμό που ανέφερες. Και αναφορικά με το σχολείο, φυσικά και μπορεί να δημιουργήσει τις απαιτούμενες συνθήκες για την σωστή καλλιέργεια των μαθητών. Γενικά, αν θέλουμε να χτίσουμε ορθώς το αύριο, ας κοιτάξουμε σήμερα να αναδιοργανώσουμε την εκπαίδευση, το μέσο παραγωγής πολιτών και συνείδητοποιημένων ανθρώπων, κατ' επέκταση. Η ομοφυλοφιλία κακά τα ψέματα απασχολεί πολλούς νέους σήμερα, ομοφυλόφιλους και μη. Το διαπιστώνει κανείς και από αυτό το θέμα μόνο του. Όπως επίσης διαπιστώνει κανείς την αμάθεια που μας διακατέχει λίγο πολύ όλους πάνω σε ανάλογα θέματα. Το σχολείο λοιπόν νομίζω πως μπορεί να καταπολεμήσει αυτήν την αμάθεια και τις προκαταλήψεις που τη συνοδεύουν είτε με την αναδιοργάνωση του προγράμματός του (μάθημα σεξουαλικής αγωγής όπως ανέφερες), είτε με την αναδιοργάνωση του προσωπικού του, είτε με την απεξάρτησή του από τη θρησκεία η οποία δυστυχώς επηρεάζει τις περισσότερες φορές αρνητικά είτε γενικά με την αλλαγή της νοοτροπίας της μάθησης η οποία σε καμία περίπτωση δε σχετίζεται με την απλή αποστήθιση γνώσεων. Και επιτέλους ας επανενταχθεί ο διάλογος, ο καθαρός και υγιής διάλογος στην εκπαίδευση. Αυτός μπορεί να προσφέρει πάρα πολλά, πολλές φορές περισσότερα και από τα ίδια τα μαθήματα. :iagree:

Συνεπώς, εγώ διαφωνώ. Πιστεύω πως το σχολείο μπορεί και πρέπει να αλλάξει πολλά. Σαφώς απαραίτητη είναι η υποστήριξη και η θέληση όλων μας αν και δυστυχώς για την ύπαρξη της δεύτερης δεν είμαι ακόμα σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,026 μηνύματα.
Χμμ για τους γονείς θα κρατούσα μια επιφύλαξη μιας και πολλές φορές η ίδια η οικογένεια είναι αυτή που προωθεί και αναπτύσσει τα στερεότυπα, με πολύ καλό παράδειγμα τον ρατσισμό που ανέφερες. Και αναφορικά με το σχολείο, φυσικά και μπορεί να δημιουργήσει τις απαιτούμενες συνθήκες για την σωστή καλλιέργεια των μαθητών. Γενικά, αν θέλουμε να χτίσουμε ορθώς το αύριο, ας κοιτάξουμε σήμερα να αναδιοργανώσουμε την εκπαίδευση, το μέσο παραγωγής πολιτών και συνείδητοποιημένων ανθρώπων, κατ' επέκταση. Η ομοφυλοφιλοφιλία κακά τα ψέματα απασχολεί πολλούς νέους σήμερα, ομοφυλόφιλους και μη. Το διαπιστώνει κανείς και από αυτό το θέμα μόνο του. Όπως επίσης διαπιστώνει κανείς την αμάθεια που μας διακατέχει λίγο πολύ όλους πάνω σε ανάλογα θέματα. Το σχολείο λοιπόν νομίζω πως μπορεί να καταπολεμήσει αυτήν την αμάθεια και τις προκαταλήψεις που τη συνοδεύουν είτε με την αναδιοργάνωση του προγράμματός του (μάθημα σεξουαλικής αγωγής όπως ανέφερες), είτε με την αναδιοργάνωση του προσωπικού του, είτε με την απεξάρτησή του από τη θρησκεία η οποία δυστυχώς επηρεάζει τις περισσότερες φορές αρνητικά είτε γενικά με την αλλαγή της νοοτροπίας της μάθησης η οποία σε καμία περίπτωση δε σχετίζεται με την απλή αποστήθιση γνώσεων. Και επιτέλους ας επανενταχθεί ο διάλογος, ο καθαρός και υγιής διάλογος στην εκπαίδευση. Αυτός μπορεί να προσφέρει πάρα πολλά, πολλές φορές περισσότερα και από τα ίδια τα μαθήματα. :iagree:
ομοφυλο(φιλία)²;
Τι είναι αυτό, νέο φαινόμενο που αναφέρεται στα άτομα που έχουν ultra-super ομοφυλοφιλικές τάσεις; :lol:

Με μάθημα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης και αποκοπή θρησκείας - σχολείου (και κράτους- θρησκείας :P ), θα βελτιωθούμε πολύ σαν κοινωνία πιστεύω. Μέσα στην οικογένεια μπορεί να έχουν θέση τα στερεότυπα, η αμάθεια και οι προκαταλήψεις (ο καθένας άλλωστε μεγαλώνει το παιδί του "όπως θέλει"). Στην εκπαίδευση όχι.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
LGBT φοβερή η παραπομπή που έδωσες για το πείραμα. Φαντάσου, τους είχαν ενημερώσει κιόλας ότι θα καταλάβουν αν τους άρεσε το υλικό ή όχι, και μετά δήλωσαν ότι δεν τους άρεσε καθόλου. :P Κι εγώ πάντα πίστευα ότι οι ομοφοβικοί (ειδικά στη σημερινή νεολαία που είναι αδικαιολόγητο) ίσως κρύβουν κάτι παραπάνω.

Ισχύει και για τις γυναίκες σε τόσο μεγάλο επίπεδο; :P Λέτε να είναι η Θεολόγος μου; Λέω να το κάνω κόπυ και να της το πάρω.

---------------------

GREEKTEO η ομοφοβική σου συμπεριφορά δεν έχει όρια... Με συγχωρείς αλλά φάσκεις και αντιφάσκεις. Λες μεν ότι δεν έχεις πρόβλημα με τους γκέι, λες όμως και να κάνουν ότι θέλουν "στο καβούκι τους". Δες το στρέιτ στόρι. Πολύ καλή ταινία, θα σε βάλει να σκεφτείς λίγο. Ακόμη και ν οι γκέι έχουν αντιπρόσωπο (που λογικά θα έπρπε να έχουν, θα έπρεπε να οργανωθούν αφού δεν απολαμβάνουν ίσα δικαιώματα), δεν μπορείς να τον απαξιώνεις. (Και προφανώς τον απαξιώνεις είτε επειδή εκπροσωπεί μεγάλη μερίδα των LGBT είτε επειδή είναι ο ίδιος γκέι)

--------------------

όσο για την προσβολή της δημοσίας αιδούς και καλά που άκουσα αρκετές φορές και εδώ και αλλού: αυτή σας η αντίληψη, ότι εύκολα δηλαδή θα γίνει αυτό από τους γκέι, προκαλείται από το γεγονός ότι τελικά ΕΧΕΤΕ πρόβλημα με τους γκέι όσο και αν λέτε ότι δεν έχετε, πιστεύοντας ότι είναι άνθρωποι - ζώα - ανώμαλοι, δεν ξέρω και γω τί... Δηλαδή τί δεν θέλετε, να κάνουν σεξ στο δρόμο; Φυσικά και δε θα το κάνουν. Είναι προσβλητικό να το λέτε έτσι.

Εκτός αν λέτε για φιλιά, χεράκια και αγκαλιές. Αυτά είναι όσο αποδεκτά είναι και μεταξύ ετερόφυλων, δεν συμφωνείτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top