Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Το να τα ρίχνουμε στην φύση όλα δεν είναι λογική!!! Και τους ομοφυλόφιλους δεν τους κάνει η φύση (τουλάχιστον δεν έχει αποδειχτεί ακόμα) αλλα κυρίως είναι θέμα κοινωνικών συνθηκών περιβάλλοντος κ.ο.κ.
Εντελως ατεκμηριωτη υποθεση , η συγχρονη επιστημη δεν εχει καταλαξει πουθενα οτι ειναι κυριως λογο κοινωνικων συνθηκων, , επισης εχουν βρεθει αποδειξεις που συνδεουν την αναπτυξη του εμβρυου μες τη μητρα με τις σεξουαλικες προτιμησεις.
Επισης πρεπει να εχω πει πολλες φορες (που εσυ δεν απαντας λογο ελλειψης επιχειρηματων) There is no consensus among scientists about the exact reasons that an individual develops a heterosexual, bisexual, gay, or lesbian orientation.The main reasons cited include genetic and environmental factors, likely in combination
Παρατα τα δεν βγαινεις πουθενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Αγαπητέ panp27. Από τη στιγμή που δεν έχεις επιχειρήματα που να στηρίζονται σε λογική ή σε αποδεκτά δεδομένα από ένα σχετικά λογικό κομμάτι της επιστημονικής κοινότητας καλύτερα να παραδεχτείς ή ότι κάνεις λάθος ή ότι θα το σκεφτείς περισσότερο (αλλά μάλλον κάτι τέτοιο δε χαραχτηρίζει την ιδεολογία σου). Σκέψου όμως πόσο κακό κάνεις και πόση βία ασκείς στην ψυχολογία κάποιων παιδιών ή νεαρών που είναι ομοφυλόφιλοι και δεν συμβιβάζονται μ' αυτήν την ιδέα ή δεν το έχουν αποδεχτεί λόγω (ευτυχώς σχεδόν αμελητέας πια) κοινονικής πίεσης. Το να ασκείς ψυχολογική βία σ'αυτά τα παιδιά ίσως να είναι συγκρίσιμο με ρατσιστικές ή χιτλερικές ιδεολογίες. Ο Θεός είναι αγάπη, κατάλαβέ το. "Όστις έλθει οπίσω μου ελθεί". Κάνεις κακό και στον χριστιανισμό με αυτά που λες. Ο χριστιανισμός είναι απεριόριστη και ανεξάντλητη αγάπη και κυρίως σε αυτούς που τους χλευάζουμε ή τους περιφρονούμε. Μήπως αυτοί είναι οι πραγματικοί σημερινοί άγιοι; Αυτοί που αντέχουν στα ειρωνικά σχόλια, τα άγρια βλέμματα, την αδιαφορία, την περιφρόνηση. Όσο μεγαλύτερο πόνο νοιώθει κάποιος τόσο και μεγαλύτερη είναι η αγάπη του Θεού γι' αυτόν. Οι ομοφυλόφιλοι χρειάζονται περισσότερο την αγάπη και την κατανόησή μας όπως και όλες οι μειονότητες γιατί απλούστατα πρέπει πάντα αγαπάμε τα άτομα με λιγότερη δύναμη ή ισχύ (αν θέλουμε να μας καταλάβουν και αυτά)...κάποια στιγμή!!

Συμφωνώ με όλα αυτά που λες!!!
Αλλά όπως ανέφερα στο απόσπασμα από ιατρικό βιβλίο του 2004 που έχουμε και στην σχολή ότι υπάρχουν περιπτώσεις όπου η ομοφυλοφιλική έλξη δεν συμβαδίζει με την έννοια του εγώ οπότε και θα πρέπει αυτά τα άτομα να βοηθηθούν να το ξεπεράσουν και όχι να ζήσουν σόνι και καλά μια ομοφυλοφιλική ζωή εφόσον και τα ίδια δεν το επιθυμούν. Μην φτάσουμε δηλαδή και στο άλλο άκρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν ευσταθεί η μία λογική σου, καταρρέι η άλλη. Υπάρχει πάθηση που είναι κοινωνικών και όχι παθολογικών αιτίων; Από πότε η Ιατρική μελετάει ως ασθένειες κοινωνικά φαινόμενα; Πότε ακριβώς ορίστηκαν τα αίτια της ομοφυλοφιλίας απ'τους καθ'υλην αρμοδίους και ποια είναι ακριβώς αυτά; Ποιες μεθόδους χρησιμοποιεί ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας; Ποια η σχέση του με το Συμβούλιο Ασφαλείας, πέραν του γεγονότος ότι ανήκουν και τα δύο στον ΟΗΕ πράγμα που αμφιβάλλω αν γνώριζες πριν στο πω εγώ, εξ'αιτίας του άσχετου σχολίου σου περί της πολιτικής του οργανισμού για τις υπερδυνάμεις;

Τι θα γίνει ρε Crookshanks, θα με λογοκρίνεις για πολύ ακόμα; Η δική μου αρχοντιά είναι να λέω τα πράγματα όπως είναι, αν εσύ είσαι καθώς πρέπει σου θυμίζω ότι στο forum δεν είσαι moderator για να επιβάλλεις το δικό σου στυλάκι επικοινωνίας. Να επαναφέρεις το μήνυμα εκεί που ήταν, διαφορετικά θα το κάνω μόνος μου. Να σβήσεις, αν θέλεις, μόνο την τελευταία πρόταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν έχει αποδειχτεί ακόμα τίποτα σχετικά με γενετικά προκαθορισμένο σεξουαλικό προσανατολισμό.

Ούτε προς τη μία ούτε προς την άλλη κατεύθυνση.

Ηρεμήστε. Δε βγάζετε τίποτα με τους τσακωμούς, χαλάτε το τόπικ μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ούτε προς τη μία ούτε προς την άλλη κατεύθυνση.

Ηρεμήστε. Δε βγάζετε τίποτα με τους τσακωμούς, χαλάτε το τόπικ μόνο.

Το δικό σου στυλάκι κράτα το για την πάρτη σου. Αδιαφορώ για το τι θεωρείς εσύ ως ενδεδειγμένο τρόπο επικοινωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Αν ευσταθεί η μία λογική σου, καταρρέι η άλλη. Υπάρχει πάθηση που είναι κοινωνικών και όχι παθολογικών αιτίων; Από πότε η Ιατρική μελετάει ως ασθένειες κοινωνικά φαινόμενα; Πότε ακριβώς ορίστηκαν τα αίτια της ομοφυλοφιλίας απ'τους καθ'υλην αρμοδίους και ποια είναι ακριβώς αυτά; Ποιες μεθόδους χρησιμοποιεί ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας; Ποια η σχέση του με το Συμβούλιο Ασφαλείας, πέραν του γεγονότος ότι ανήκουν και τα δύο στον ΟΗΕ πράγμα που αμφιβάλλω αν γνώριζες πριν στο πω εγώ, εξ'αιτίας του άσχετου σχολίου σου περί της πολιτικής του οργανισμού για τις υπερδυνάμεις;

Τι θα γίνει ρε Crookshanks, θα με λογοκρίνεις για πολύ ακόμα; Η δική μου αρχοντιά είναι να λέω τα πράγματα όπως είναι, αν εσύ είσαι καθώς πρέπει σου θυμίζω ότι στο forum δεν είσαι moderator για να επιβάλλεις το δικό σου στυλάκι επικοινωνίας.

Εγώ δεν επέβαλα το δικό μου στυλακι, ούτε είχα σκοπό... αλλά και η δική μαγκια, υπεροψία κτλ... όχι μόνο απέναντι μου αλλά γενικα στο "στυλακι" σου δεν παν πίσω. Βέβαια ο moderator δεν τα βλέπει αυτά γιατι απλά βλέπει μόνο αυτά που θέλει... (ολες τις δικές σου ειρωνίες, του υπαινιγμούς και γενικά την σαρκαστική έναντι των άλλω διάθεση δεν τα βλέπει... αλλά εντάξει λογικό...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δε το θεωρώ εγώ, και μπορεί εσύ να αδιαφορείς, αλλά δεν είσαι εσύ η αυθεντία που τα ξέρει όλα, ούτε κι εγώ. Διάβασε τους κανόνες. ΓΡΑΦΕΙ 'Η ΔΕ ΓΡΑΦΕΙ ότι απαγορεύονται οι προσωπικές επιθέσεις και τα προσβλητικά μηνύματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Ούτε προς τη μία ούτε προς την άλλη κατεύθυνση.

Ηρεμήστε. Δε βγάζετε τίποτα με τους τσακωμούς, χαλάτε το τόπικ μόνο.

Σε παραπέμπω σε βιβλία αναπτυξιακής παιδοψυχιατρικής για να διαπιστώσεις ότι αναφέρονται μόνο σε περιβαλλοντικούς παράγοντες και σε κανενα γενετικό κληρονομικό κτλ... γιατί απλά δεν είναι επιστημονικά ούτε καν στατιστικά τεκμηριωμένοι!

Ακόμα ιατρικά βιβλία αναφέρονται σε περιστασιακή ομοφυλοφιλική συμπεριφορά σε εφήβους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ουτε οι κοινωνικοι παραγοντες ειναι αποδεδειγμενα υπευθυνοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Ουτε οι κοινωνικοι παραγοντες ειναι αποδεδειγμενα υπευθυνοι...
Λοιπόν Krou, το βιβλίο της ιατρικής του 2004 που εχουμε στο πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης "Μαθηματα αναπτυξιακής παιδιατρικής" αναφέρει: "οι περισσότεροι ερευνητές πιστεύουν και σήμερα ότι τα αίτια της ομοφυλοφιλίας στον άνθρωπο είναι ψυχολογικά και περιβαλλοντικά και όχι βιολογικά"
Αναφέρεται επίσης και σε βιολογικούς λόγους ομοφυλοφιλίας στα ζώα, τονίζοντας σημειόνοντας ότι είναι άγνωστο και ατεκμηρίοτο αυτό θα μπορούσε να συμβαίνει και στον άνθρωπο.
Συνοψίζοντας, έχω την εντύπωση ότι με το να λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του για ένα θέμα το οποίο ακομα ερευνάται επιστημονικά μόνο κακό μπορεί να κάνει. Και ειδικά όταν καποιο το παίζουν πιο "ειδικοί" και από την ίδια την επιστήμη. Παραδέχομαι ότι η γνώμη μου είναι υποκειμενική αλλα μην φτάσουμε στο άλλο άκρο όπου η "γνώμη" οποιουδήποτε υπερισχύει των επιστημονικά διατυπωμένων απόψεων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
οι περισσοτεροι ερευνητες πιστεουν, δεν εχουν αποδειξει κατι.
κι εσυ το μακρυ σου κ το κοντο σου ελεγες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
οι περισσοτεροι ερευνητες πιστεουν, δεν εχουν αποδειξει κατι.
κι εσυ το μακρυ σου κ το κοντο σου ελεγες...

και τα "επιχειρηματα" που λεει ο λογος της αλλης πλευρας παλι σε εικασιες στηριζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
και τα "επιχειρηματα" που λεει ο λογος της αλλης πλευρας παλι σε εικασιες στηριζονται.

Ναι προφανως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
και τα "επιχειρηματα" που λεει ο λογος της αλλης πλευρας παλι σε εικασιες στηριζονται.
καμια σχεση , εχω παρεθεσει αποδειξεις , ψαξε το καλυτερα το θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
καμια σχεση , εχω παρεθεσει αποδειξεις , ψαξε το καλυτερα το θεμα

Στειλτα εδω και τωρα. περιμενω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
τα εχω γραψει στο θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
τα εχω γραψει στο θεμα


λινκ, πολυ το καθυστερεις....
-----------------------------------------
Αλλα τον συμφερει να κανει πως δεν τα εχει δει.

η μαλλον καποιον αλλον τον συμφερει που δεν τα παρουσιαζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
καμια σχεση , εχω παρεθεσει αποδειξεις , ψαξε το καλυτερα το θεμα
που να ψαχνεις 120 σελιδες ποσταρετα παλι καλυτερα ως QUOTE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
οι περισσοτεροι ερευνητες πιστεουν, δεν εχουν αποδειξει κατι.
κι εσυ το μακρυ σου κ το κοντο σου ελεγες...

Ελεος!!! "Οι περισσότεροι ερευνητές πιστεύουν" αναφέρεται αν το ξαναδιαβάσεις στο ότι οι λόγοι είναι μόνο περιβαλλοντικοί και ψυχολογικοί και οχι βιολογικοί!!! (καθώς ακόμα κανένας βιολογικός παράγοντας δεν έχει αποδειχθεί στον άνθρωπο!!!)

Αυτό το ταλέντο της παραποίησης κάποιων είναι μοναδικό!!!


Από κει και πέρα άμα κάποιος διαφωνεί η επιστημονική κοινώτητα είναι ανοιχτή να δεχτεί τις αντιρήσσεις του καθενός!!! Αν θέλετε να σας δώσω και τα ονόματα των συγγραφεών να επικοινωνήσετε....

Ελεος!!! με αυτήν την κοροιδία πια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top