Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Εντάξει, Μιβ. Μη φοβάσαι, δεν είσαι καθόοοολου ρατσιστής. :P
Φυσιολογικότατο είναι. Γιατί όχι; Ποιος λέει τί είναι φυσιολογικό και τί όχι; Άμα θέλουν, μπορούν. Άμα θέλουν, έχουν το δικαίωμα.


Καλά Evris7 δεν παίζεσαι. Τί σχέση έχεις εσύ με το τί κάνουν ομοφυλοφιλικά ζευγάρια; Δε μπορώ να συζητήσω άλλο σήμερα - έχω ένα τρομερό πονοκέφαλο. Κι εξάλλου, δε θα βγάλει τίποτα η συζήτησή μας, έχουμε αντίθετες απόψεις ακόμη και για το ρόλο του ανθρώπου στην κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσιολογικό δεν είναι διότι δεν απαντάται στη φύση. Πολύ απλό. Εκτός κι αν έχεις δει πολλά θηλυκά ζωάκια να τεκνοποιούν μεταξύ τους...
Δεν σου επιτρέπω να με χαρακτηρίζεις ρατσιστή ουτε καν χάριν αστεισμού. Έχω απλά μεγάλες επιφυλάξεις για κάτι που παρεκκλίνει απιστευτα από την πεπατημένη που υπαγορεύει η φύση, αλλά δεν σε τιμάει να μου κοτσάρεις ταμπελάκια, αν θέλεις να λέγεσαι προοδευτική. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Καλά Evris7 δεν παίζεσαι. Τί σχέση έχεις εσύ με το τί κάνουν ομοφυλοφιλικά ζευγάρια; Δε μπορώ να συζητήσω άλλο σήμερα - έχω ένα τρομερό πονοκέφαλο. Κι εξάλλου, δε θα βγάλει τίποτα η συζήτησή μας, έχουμε αντίθετες απόψεις ακόμη και για το ρόλο του ανθρώπου στην κοινωνία.

Πιστεύω δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να κατανοήσεις ότι το θέμα σχετικά με τους ομοφυλόφιλους δεν έχει να κάνει μόνο με το τί κάνουν οι ίδιοι στο κρεβάτι τους. Το θέμα εκτείνεται κυριώς κοινωνικά. Συνεπώς, θα υπάρξουν επιπτώσεις - θετικές ή αρνητικές, κανείς δεν το γνωρίζει πλήρως - τόσο στην κοινωνία, όσο και σε μένα τον ίδιο που είμαι μέλος αυτής της κοινωνίας (εκτός και αν το αμφισβητείς και αυτό).

Όσο για το τελευταίο που λες... φαίνεται ότι δεν έχεις κατανοήσει την σημασία του διαλόγου. Εγώ, πάντως, δε μπορώ να φανταστώ ότι θα έβγαινε κάτι θετικό αν όλοι συμφωνούσαμε σε όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Δεν σου επιτρέπω να με χαρακτηρίζεις ρατσιστή ουτε καν χάριν αστεισμού. Έχω απλά μεγάλες επιφυλάξεις για κάτι που παρεκκλίνει απιστευτα από την πεπατημένη που υπαγορεύει η φύση, αλλά δεν σε τιμάει να μου κοτσάρεις ταμπελάκια, αν θέλεις να λέγεσαι προοδευτική. ;)


Παρεξήγηση. Δε σε θεωρώ ρατσιστή, έτσι για να ξέρεις, μάλιστα σε εκτιμώ πολύ! απλά εντόπισα στο ποστ σου κάποιο φόβο μήπως φανείς ρατσιστής ... γι αυτό το είπα. Συγγνώμη.
:)

----


Εvris μάλλον εσύ δε γνωρίζεις ότι ο δημοκρατικός διάλογος γίνεται όταν και οι δύο (+) συνομιλητές έχουν πλήρη διαύγοια πνεύματος - όταν έχεις εδώ και τρεις μέρες πονοκέφαλο δε βοηθά και πολύ. Αλλά τέλοσπαντων. Ο καθείς έχει τις απόψεις του. Και ξέρω από πρώτο χέρι μέχρι πού εκτείνεται το θέμα των ομοφυλοφίλων.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι οι επιπτώσεις που μπορεί να έχει η υιοθεσία παιδιών στην κοινωνία. Ανάλυσέ μου το, σε παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ήταν φόβος. Ήταν δικαιολογημένη αντίδραση απέναντι σε ορισμένους που θεωρούν το σκεπτικιστή ρατσιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι, χωρίς σπερματοζωάρια. Είναι πλέον εφικτό.
Μπορείς να με λες Χριστίνα, ευχαριστώ.
Και βέβαια έχεις το δικαίωμα να εκφέρεις γνώμη, αλλά και βέβαια δε θα εμποδίσεις κάτι τέτοιο γιατί απλούστατα δε σ'αφορά όταν τελοσπάντων γίνει.

Μιβ, δε ΘΕΩΡΩ. Ισχύει. Έχει αποδεικτεί επιστημονικά.
Και δεν είναι δύο ωάρια. Είναι ένα ωάριο και υλικό από το μυελό των οστών την άλλης γυναίκας.


Ναι ισχυει,το ειχε δειξει και στην τηλεοραση μαλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Αν ο άλλος δεν κάνει σαν τελειωμένη τότε δεν έχω πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Εvris μάλλον εσύ δε γνωρίζεις ότι ο δημοκρατικός διάλογος γίνεται όταν και οι δύο (+) συνομιλητές έχουν πλήρη διαύγοια πνεύματος - όταν έχεις εδώ και τρεις μέρες πονοκέφαλο δε βοηθά και πολύ. Αλλά τέλοσπαντων. Ο καθείς έχει τις απόψεις του. Και ξέρω από πρώτο χέρι μέχρι πού εκτείνεται το θέμα των ομοφυλοφίλων.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι οι επιπτώσεις που μπορεί να έχει η υιοθεσία παιδιών στην κοινωνία. Ανάλυσέ μου το, σε παρακαλώ.

Διάλογος υπάρχει μόνο σε δημοκρατικά πολιτευμάτα. Και όταν λες ότι γνωρίζεις από πρώτο χέρι, πού εκτείνεται το θέμα των ομοφυλόφιλων, έμμεσα υπονοείς ότι αυτό που εσύ η ίδια πιστεύεις είναι η πλήρης αλήθεια, χωρίς να σηκώνεις κουβέντα. Αυτό λέγεται δογματισμός. Για αυτό που λες περί διαύγοιας πνεύματος, δε θα το σχολιάσω και ούτε αξίζει να το σχολιάσω.

Όσο αναφορά τις επιπτώσεις, δεν διατίθεμαι αυτή τη στιγμή να της παραθέσω. Όπως είναι λογικό, με μια τέτοια αλλαγή στο θεσμό της οικογένειας, θα ακολουθήσουν διάφορες διαφοροποιήσεις σε ποικίλους τομείς. (Επαναλαμβάνω: Δεν λέω ότι θα είναι αρνητικές, ούτε θετικές. Θα φανεί στην πορεία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Όχι, η Χριστίνα θεωρεί οτι μπορεί να δημιουργηθεί ζυγώτο μόνο απο ωάρια, κάτι πραγματικά που πρώτη φορά στη ζωή μου ακούω και φυσικά δεν έχει πραγματοποιηθεί ποτέ...

και ομως κατι εχουν κανει τα μεγαλα κεφαλια του κοσμου μας
αν και ειναι ακομα σε προϊμο σταδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Φυσιολογικό δεν είναι διότι δεν απαντάται στη φύση. Πολύ απλό. Εκτός κι αν έχεις δει πολλά θηλυκά ζωάκια να τεκνοποιούν μεταξύ τους...

θεωρεις δηλαδη οτι ο πολιτισμος και η τεχνολογικη εξελιξη ειναι κατι φυσιολογικο?
δεν απανταται στη φυση, μονο στον ανθρωπο και αυτος ειναι προθυμος να την καταστρεψει... ετσι και αλλιως το γεγονος οτι κατι δεν γινεται αυτη τη δεδομενη χρονικη στιγμη στιγμη στη φυση δεν σημαινει οτι δεν θα γινει και στο μελλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Διάλογος υπάρχει μόνο σε δημοκρατικά πολιτευμάτα. Και όταν λες ότι γνωρίζεις από πρώτο χέρι, πού εκτείνεται το θέμα των ομοφυλόφιλων, έμμεσα υπονοείς ότι αυτό που εσύ η ίδια πιστεύεις είναι η πλήρης αλήθεια, χωρίς να σηκώνεις κουβέντα. Αυτό λέγεται δογματισμός. Για αυτό που λες περί διαύγοιας πνεύματος, δε θα το σχολιάσω και ούτε αξίζει να το σχολιάσω.

Όσο αναφορά τις επιπτώσεις, δεν διατίθεμαι αυτή τη στιγμή να της παραθέσω. Όπως είναι λογικό, με μια τέτοια αλλαγή στο θεσμό της οικογένειας, θα ακολουθήσουν διάφορες διαφοροποιήσεις σε ποικίλους τομείς. (Επαναλαμβάνω: Δεν λέω ότι θα είναι αρνητικές, ούτε θετικές. Θα φανεί στην πορεία)

+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θεωρώ οτι ο πολιτισμός και η τεχνολογική εξέλιξη φτιάχτηκαν για να διευκολύνουν τη ζωή του ανθρώπου. Επειδή όμως σε όλα αυτά υπάρχει ένα φράγμα που λέγεται Ηθική, μερικές μορφές ανθρώπινων κατορθωμάτων είναι εξ'ορισμού αφύσικα. Κι όπως η τεχνολογική ικανότητα είναι κτήμα του ανθρώπου, για να φτάνει ένα βήμα παραπέρα, έτσι και η ηθική είναι ισάξιο κτήμα, για να ξέρει που πρέπει να σταματήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Θεωρώ οτι ο πολιτισμός και η τεχνολογική εξέλιξη φτιάχτηκαν για να διευκολύνουν τη ζωή του ανθρώπου. Επειδή όμως σε όλα αυτά υπάρχει ένα φράγμα που λέγεται Ηθική, μερικές μορφές ανθρώπινων κατορθωμάτων είναι εξ'ορισμού αφύσικα. Κι όπως η τεχνολογική ικανότητα είναι κτήμα του ανθρώπου, για να φτάνει ένα βήμα παραπέρα, έτσι και η ηθική είναι ισάξιο κτήμα, για να ξέρει που πρέπει να σταματήσει.
θεικοοο!!!μπραβο μιβ!!συμφωνω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Κρινεις το αφυσικο ως κατι κακό, προβληματικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κρίνω οτι είναι αφύσικο, συνεπώς δεν υπάρχει λόγος να εφαρμοστεί με συνθήκες της παρούσας ηθικής τάξεως. Το αν είναι καλό ή κακό δεν ξέρω, αντικειμενικά και η κτηνοβασία δεν κάνει κακό σε κάποιον, αλλά ηθικώς είναι απαράδεκτη.
Κι αν μη τι άλλο, στη συγκεκριμένη περίπτωση, ναι, θεωρώ πως η μηχανική τεκνοποίηση (εξαιρουμένων των περιπτώσεων που ο κανόνας είναι το φυσικό σεξ, αλλά υπάρχουν άλλα προβλήματα) είναι ηθικώς μη αποδεκτή γιατί θα εμπλέκεται, φυσικά, μέσα της και η τεχνολογία μωρού με επιλεγόμενα χαρακτηριστικά. Σαν το site της pizza hut. Τικάρετε τα υλικά που θέλετε και σε μισή ώρα η πίτσα στο χώρο σας. Τι να σου πω, για μένα ναι, προβληματικό είναι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Κρίνω οτι είναι αφύσικο, συνεπώς δεν υπάρχει λόγος να εφαρμοστεί με συνθήκες της παρούσας ηθικής τάξεως. Το αν είναι καλό ή κακό δεν ξέρω, αντικειμενικά και η κτηνοβασία δεν κάνει κακό σε κάποιον, αλλά ηθικώς είναι απαράδεκτη.
Κι αν μη τι άλλο, στη συγκεκριμένη περίπτωση, ναι, θεωρώ πως η μηχανική τεκνοποίηση (εξαιρουμένων των περιπτώσεων που ο κανόνας είναι το φυσικό σεξ, αλλά υπάρχουν άλλα προβλήματα) είναι ηθικώς μη αποδεκτή γιατί θα εμπλέκεται, φυσικά, μέσα της και η τεχνολογία μωρού με επιλεγόμενα χαρακτηριστικά. Σαν το site της pizza hut. Τικάρετε τα υλικά που θέλετε και σε μισή ώρα η πίτσα στο χώρο σας. Τι να σου πω, για μένα ναι, προβληματικό είναι αυτό.

μαλιστα...
θα συμφωνησω μαζι σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Διάλογος υπάρχει μόνο σε δημοκρατικά πολιτευμάτα. Και όταν λες ότι γνωρίζεις από πρώτο χέρι, πού εκτείνεται το θέμα των ομοφυλόφιλων, έμμεσα υπονοείς ότι αυτό που εσύ η ίδια πιστεύεις είναι η πλήρης αλήθεια, χωρίς να σηκώνεις κουβέντα. Αυτό λέγεται δογματισμός. Για αυτό που λες περί διαύγοιας πνεύματος, δε θα το σχολιάσω και ούτε αξίζει να το σχολιάσω.

Όσο αναφορά τις επιπτώσεις, δεν διατίθεμαι αυτή τη στιγμή να της παραθέσω. Όπως είναι λογικό, με μια τέτοια αλλαγή στο θεσμό της οικογένειας, θα ακολουθήσουν διάφορες διαφοροποιήσεις σε ποικίλους τομείς. (Επαναλαμβάνω: Δεν λέω ότι θα είναι αρνητικές, ούτε θετικές. Θα φανεί στην πορεία)

Υπάρχει και αυτός που επιβάλλεται (και ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ διάλογος ενώ δεν είναι) - πχ όταν επιστρέψεις σπίτι με πονοκέφαλο και όλοι σου κάνουν ανάκριση. Αυτό ήθελα να πω τέλοσπαντων. Λάθος σύνταξη (; ) λάθος διατύπωση, λάθος μου.

Όχι. Όχι. Όχι.
Είπα ότι γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι η σχέση των ομοφυλόφιλων ζευγαριών δεν περιορίζεται στο κρεβάτι - ότι τελοσπάντων επεκτείνεται και στην κοινωνία (κακώς). [ΕΔΩ συμφώνησα μαζί σου, σε περίπτωση που δεν το έχεις καταλάβει] Κακώς επειδή θα έπρεπε να είχαμε μία κοινωνία στην οποία δε θα σ'ενδιέφερε το τί θα πει ο κόσμος - στην οποία ουσιαστικά ένα παιδί δε θα κρινόταν από την οικογένειά του. Κάτι το οποία δεν υφίσταται τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

Και βέβαια, Μιβ, είναι κάτι σχεδόν εξωφρενικό και για μένα - αυτή την περίοδο. Ειδικά στη χώρα μας. Απλά το παραθέτω ως παράδειγμα (ποιος μίλησε για δυνατότητα / δικαίωμα κάποιου να κάνει παιδιά; ε, αυτό τότε απαντά, δύο γυναίκες έχουν τη δυνατότητα να τεκνοποιήσουν, γιατί λοιπόν όχι και το δικαίωμα; ) Ένα παράδειγμα ήταν μόνο, για να δείξω ότι το δικαίωμα και η δυνατότητα δεν πάνε πάντα μαζί (και κατ'εμέ είναι άδικο).

Επίσης, ξέρω πολύ καλά ότι είναι πολύ νωρίς να γίνει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα. Είναι κρίμα όμως να είμαστε προϊδεασμένοι, προακατειλημμένοι.

Και Εvris, εξήγησε μου τις επιπτώσεις που θα έχει η κοινωνία αν η κοινωνία ξεπεράσει τα ταμπού και τη συνήθεια να καταδικάζει ομάδες ανθρώπων. Ίσως το παράδειγμα που είπα για την τεκνοποίηση να είναι υπερβολικό (σε λίγα χρόνια όμως θα είναι πραγματικότητα) όμως εσένα και την κοινωνία τί θα σε πείραζε αν ένα ομόφυλο ζευγάρι υιοθετούσε ένα παιδάκι και ο ένας από τους δύο παρουσιαζόταν ως ο/η σύντροφος του μπαμπά/της μαμάς; Δε βρίσκω τίποτα εξωφρενικό σ'αυτή τη "μέση" λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς όταν ζεις σε μία κοινωνία θα κρίνεσαι από τις κοινωνικές της οργανώσεις. Είτε αυτές λέγονται οικογένεια, είτε σχολείο, είτε επιχειρήσεις, είτε οτιδήποτε άλλο. Δε μπορεί να υπάρξει αποστειρωμένη προσωπική ζωή. Έχεις την εντύπωση οτι στην Ολλανδία δεν υπάρχει το...κουτσομπολιό; Απλά ό,τι δεν είναι χειρότερο, είναι καλύτερο. Δεν είναι και τέλειο όμως, γιατί το τέλειο ειναι ιδέα ανεφάρμοστη.
Τον προβληματισμό μου σχετικά με τον τεχνητό αυτό τρόπο τεκνοποίησης τον στήριξα πάνω σε μία ευρύτερη έννοια που λέγεται Ηθική, την οποία προσωπικώς ενστερνίζομαι και θεωρώ ότι μαζί με τους νόμους, καθορίζει τις κοινωνικές συνήθειες. Ο άνθρωπος μπορεί να κάνει εκατομμύρια, απίστευτα πράγματα, έχει τη δυνατότητα. Δεν θέλω όμως πραγματικά να σκέφτομαι που θα είχε καταλήξει αν ο νόμος και η Ηθική του επέτρεπαν να κάνει πράξη έστω τα μισά, σε μία τυχαία χρονική στιγμή. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Υπάρχει και αυτός που επιβάλλεται (και ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ διάλογος ενώ δεν είναι) - πχ όταν επιστρέψεις σπίτι με πονοκέφαλο και όλοι σου κάνουν ανάκριση. Αυτό ήθελα να πω τέλοσπαντων. Λάθος σύνταξη (; )

Αυτό που αναφέρεις, δεν είναι διάλογος. Αλλά οκ, δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Και Εvris, εξήγησε μου τις επιπτώσεις που θα έχει η κοινωνία αν η κοινωνία ξεπεράσει τα ταμπού και τη συνήθεια να καταδικάζει ομάδες ανθρώπων. Ίσως το παράδειγμα που είπα για την τεκνοποίηση να είναι υπερβολικό (σε λίγα χρόνια όμως θα είναι πραγματικότητα) όμως εσένα και την κοινωνία τί θα σε πείραζε αν ένα ομόφυλο ζευγάρι υιοθετούσε ένα παιδάκι και ο ένας από τους δύο παρουσιαζόταν ως ο/η σύντροφος του μπαμπά/της μαμάς; Δε βρίσκω τίποτα εξωφρενικό σ'αυτή τη "μέση" λύση.

Μα σαν μέλος της κοινωνίας, μπορεί να μη με ενδιαφέρει άμεσα, αλλά έμμεσα θα υποστώ τις όποιες επιπτώσεις. Και οι μονογονεϊκές οικογένειες μπορούν να θεωρηθούν "λύσεις", αλλά όπως βλέπεις κι εσύ, αυτού του είδους οι οικογένειες, προκάλεσαν αλλαγές στη δομή της κοινωνίας. Και αυτό δεν αμφισβητείται από κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τι ειδους αλλαγες εκαναν οι μονογονεϊκες οικογενειες;
Και πραγματικα θα ηθελα κι εγω να δω τι επιπτωσεις πιστευεις οτι θα υπαρξουν με τις ομοφυλοφιλικες οικογενειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top