Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Τι ειδους αλλαγες εκαναν οι μονογονεϊκες οικογενειες;
Και πραγματικα θα ηθελα κι εγω να δω τι επιπτωσεις πιστευεις οτι θα υπαρξουν με τις ομοφυλοφιλικες οικογενειες

Είναι ηλίθιο να πιστεύεις οτι οι μονογονεϊκές οικογένειες δεν προκάλεσαν κανένα πρόβλημα (και δε νομίζω να το πιστεύεις). Εξάλλου για να είναι μια κοινωνία σωστά οργανωμένη, πρέπει όλες οι κοινωνικές ομάδες της να είναι και αυτές σωστά οργανωμένες.

Υ.Γ. Δεν θα αναφέρω τις αλλαγές. Πιστεύω είναι στο πεδίο αντίληψης σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Επεκτείνεις το πρόβλημα εκεί όπου δεν υπάρχει. Οι μονογονεικές οικογένειες υπήρχαν ανέκαθεν ως αποτέλεσμα θανάτων και τα τελευταία 50 χρόνια, λόγω διαζυγίων. Σε αυτές δεν απουσιάζει το πρότυπο του αντρόγυνου και φυσικά δεν προκαλούν προβλήματα. Οι ομοφυλοφιλικές οικογένειες είναι κάτι νέο, που στερείται εντελώς αυτού του προτύπου, το οποιο εγώ θεωρώ απαραίτητο και γι'αυτό δεν μπαίνει στο ίδιο μέτρο σύγκρισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Επεκτείνεις το πρόβλημα εκεί όπου δεν υπάρχει. Οι μονογονεικές οικογένειες υπήρχαν ανέκαθεν ως αποτέλεσμα θανάτων και τα τελευταία 50 χρόνια, λόγω διαζυγίων. Σε αυτές δεν απουσιάζει το πρότυπο του αντρόγυνου και φυσικά δεν προκαλούν προβλήματα. Οι ομοφυλοφιλικές οικογένειες είναι κάτι νέο, που στερείται εντελώς αυτού του προτύπου, το οποιο εγώ θεωρώ απαραίτητο και γι'αυτό δεν μπαίνει στο ίδιο μέτρο σύγκρισης.

Φυσικά και υπήρχαν ανέκαθεν. Απλώς τα τελευταία, η αυτή η μορφή οικογένειας γίνεται συχνό φαινόμενο. Ξέρω πολύ καλά πως είναι να ζεις με έναν γονέα..... και δε μπορείτε να λέτε ότι είναι το ίδιο με την "κανονική" οικογένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Είναι ηλίθιο να πιστεύεις οτι οι μονογονεϊκές οικογένειες δεν προκάλεσαν κανένα πρόβλημα (και δε νομίζω να το πιστεύεις). Εξάλλου για να είναι μια κοινωνία σωστά οργανωμένη, πρέπει όλες οι κοινωνικές ομάδες της να είναι και αυτές σωστά οργανωμένες.

Υ.Γ. Δεν θα αναφέρω τις αλλαγές. Πιστεύω είναι στο πεδίο αντίληψης σου...

Λυπαμαι αλλα το πιστευω, και αν εχει προκαλεσει προβληματα θα ηθελα να μου πεις ποια, ωστε να με διαψευσεις. Το ιδιο ισχυει και για τις αλλαγες λογω ομοφυλοφιλων οικογενειων. Περιμενω απαντηση. Αφου θεωρεις οτι θα προκαλεσουν προβληματα, γιατι δε μας λες και ποια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όταν η παιδεία του ενός γονέα είναι σωστή, τότε δεν υπάρχουν προβλήματα πέραν του οικονομικού που μπορεί να εμφανιστεί. Το γεγονός οτι ζεις με ένα γονέα δεν σημαίνει οτι δεν έχεις πατέρα ή μητέρα αντίστοιχα. Απλά ζεις με τον έναν απο τους δύο. Δεν απουσιάζει το πρότυπο του αντρόγυνου, απλά το ένα μέλος του τοποθετείται σε άλλη διάσταση. Δεν έχει καμία δουλειά αυτό με την ομόφυλη οικογένεια, όπου δεν υπάρχει καν το πρότυπο αυτό, οπότε δεν τα συσχετίζω σε καμία περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Όταν η παιδεία του ενός γονέα είναι σωστή, τότε δεν υπάρχουν προβλήματα πέραν του οικονομικού που μπορεί να εμφανιστεί. Το γεγονός οτι ζεις με ένα γονέα δεν σημαίνει οτι δεν έχεις πατέρα ή μητέρα αντίστοιχα. Απλά ζεις με τον έναν απο τους δύο. Δεν απουσιάζει το πρότυπο του αντρόγυνου, απλά το ένα μέλος του τοποθετείται σε άλλη διάσταση. Δεν έχει καμία δουλειά αυτό με την ομόφυλη οικογένεια, όπου δεν υπάρχει καν το πρότυπο αυτό, οπότε δεν τα συσχετίζω σε καμία περίπτωση.


Και αν λειπει το προτυπο του αντρογυνου τι επιπτωσεις πιστευεις οτι θα εχει στην κοινωνια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έχω ξαναπεί και θα το επαναλάβω οτι το βασικό και μοναδικό πρότυπο αναπαραγωγής είναι βασική βιολογική ανατροφή κάθε παιδιού. Γιατί πριν ακόμη γίνει άνθρωπος, είναι ζώο κι επίσης πρέπει να έχει γονεικά ερεθίσματα κι απο τα δύο φύλα για να ολοκληρωθεί. Ακόμη κι όταν το ένα, ή τα δύο μέρη του δεν είναι χειροπιαστά, όπως συμβαίνει σε μη αρτιμελείς (αυτός είναι ο δόκιμος όρος, όχι μη κανονικός) οικογένειες, δεν σημαίνει οτι το πρότυπο αυτό ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ απόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγω ρωτησα τι θα γινει αν λειπει το προτυπο, οχι αν υπαρχει... Το να λες οτι ειναι βασικη βιολογικη ανατροφη καθε παιδιου δεν εξηγει απολυτως τιποτα. Με την εξηγηση που δινεις παρακατω, οτι πρεπει να εχει γονεϊκα ερεθισματα και απο τα δυο φυλα αναιρεις αυτο που ειπες για το οτι το προτυπο του αντρογυνου υπαρχει και οταν ειναι μονογονεϊκη η οικογενεια. Απο τη στιγμη που ειναι μονογονεϊκη το παιδι δεν εχει ερεθισμα απο τον αλλο του γονεα και οχι, το να ξερει οτι απλως υπαρχει δεν αποτελει κανενα ερεθισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Λυπαμαι αλλα το πιστευω, και αν εχει προκαλεσει προβληματα θα ηθελα να μου πεις ποια, ωστε να με διαψευσεις. Το ιδιο ισχυει και για τις αλλαγες λογω ομοφυλοφιλων οικογενειων. Περιμενω απαντηση. Αφου θεωρεις οτι θα προκαλεσουν προβληματα, γιατι δε μας λες και ποια;

Αν δεν υπήρχε η οικογένεια, ο άνθρωπος δε θα είχε ιδανικά και αρχές. Τώρα, όταν η οικογένεια δεν λειτουργει σωστά, έχει καταστρεπτικά αποτελέσματα για το άτομο και την κοινωνία, όπως ανηθικότητα, ναρκωτικά, απαισιοδοξία, βία, αναρχία, εγκληματικότητα, διεστραμμένες προσωπικότητες.

Όταν το παιδί μεγαλώνει, συχνά μπορεί να κατηγορήσει τους γονείς του για τον χωρισμό τους, που σημαίνει έλλειψη σεβασμού προς αυτούς. Συνεπώς, η οικογένεια αποδυναμώνεται από πολλές λειτουργίες της, όπως αγωγή και εκπαίδευση. Με την έλλειψη εσωτερικής επικοινωνίας των μελώς της οικιογένειας, δεν υπάρχει ούτε η αγάπη, ούτε και ο ψυχικός δεσμός μεταξύ τους.

Και, για να αποφύγω τις παρεξηγήσεις, δεν μιλώ για το σύνολο των μονογονεϊκών οικογενειών. Φυσικά και υπάρχουν υγιείς μονογονεϊκές οικογένειες, αλλά υπάρχουν και αυτές που αναφέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προφανώς αν λείπει δεν θα γίνει αυτό που γίνεται όταν υπάρχει. Τη διαφορά για τις μονογονεικές τη διευκρίνισα. Δεν είναι το ίδιο να ξέρεις οτι έχεις πατέρα, απλώς να μην είναι εκεί και να μην έχεις καθόλου πατέρα. Κι εδώ ν'ανοίξω μία παρένθεση. Αν υπάρχει κάποιος ετερόφυλος συγγενής ή φίλος που να μπορεί να αναπληρώσει το φύλο του γονέα που δεν υπάρχει, τότε ίσως μπορώ να είμαι πιο δεκτικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Προφανώς αν λείπει δεν θα γίνει αυτό που γίνεται όταν υπάρχει. Τη διαφορά για τις μονογονεικές τη διευκρίνισα. Δεν είναι το ίδιο να ξέρεις οτι έχεις πατέρα, απλώς να μην είναι εκεί και να μην έχεις καθόλου πατέρα.

Μα και τα παιδιά που θα υιοθετήσουν οι ομοφυλόφιλοι θα έχουν και μητέρα και πατέρα. Απλώς θα λείπουν και οι δύο. Στις μονογονεικές, συμβαίνει να υπάρχει μόνο ο ένας.


Αν υπάρχει κάποιος ετερόφυλος συγγενής ή φίλος που να μπορεί να αναπληρώσει το φύλο του γονέα που δεν υπάρχει, τότε ίσως μπορώ να είμαι πιο δεκτικός.

Συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αν δεν υπήρχε η οικογένεια, ο άνθρωπος δε θα είχε ιδανικά και αρχές. Τώρα, όταν η οικογένεια δεν λειτουργει σωστά, έχει καταστρεπτικά αποτελέσματα για το άτομο και την κοινωνία, όπως ανηθικότητα, ναρκωτικά, απαισιοδοξία, βία, αναρχία, εγκληματικότητα, διεστραμμένες προσωπικότητες.

Όταν το παιδί μεγαλώνει, συχνά μπορεί να κατηγορήσει τους γονείς του για τον χωρισμό τους, που σημαίνει έλλειψη σεβασμού προς αυτούς. Συνεπώς, η οικογένεια αποδυναμώνεται από πολλές λειτουργίες της, όπως αγωγή και εκπαίδευση. Με την έλλειψη εσωτερικής επικοινωνίας των μελώς της οικιογένειας, δεν υπάρχει ούτε η αγάπη, ούτε και ο ψυχικός δεσμός μεταξύ τους.

Και, για να αποφύγω τις παρεξηγήσεις, δεν μιλώ για το σύνολο των μονογονεϊκών οικογενειών. Φυσικά και υπάρχουν υγιείς μονογονεϊκές οικογένειες, αλλά υπάρχουν και αυτές που αναφέρω.

Οπως υπαρχουν υγιεις και μη μονογονεϊκες οικογενειες, υπαρχουν υγιεις και μη πληρης οικογενειες. Δεν οδηγουμαστε σε ασφαλες συμπερσμα ετσι. Ισως τελικως δεν εχει σχεση η μορφη της οικογενειας, αλλα οι ανθρωποι που τις αποτελουν. Τα ναρκωτικα η βια και ολα αυτα που αναφερεις μπορει να προερχονται απο ολους τους τυπους των οικογενειων.


Αρχική Δημοσίευση από miv:
Προφανώς αν λείπει δεν θα γίνει αυτό που γίνεται όταν υπάρχει. Τη διαφορά για τις μονογονεικές τη διευκρίνισα. Δεν είναι το ίδιο να ξέρεις οτι έχεις πατέρα, απλώς να μην είναι εκεί και να μην έχεις καθόλου πατέρα. Κι εδώ ν'ανοίξω μία παρένθεση. Αν υπάρχει κάποιος ετερόφυλος συγγενής ή φίλος που να μπορεί να αναπληρώσει το φύλο του γονέα που δεν υπάρχει, τότε ίσως μπορώ να είμαι πιο δεκτικός.

Και ποιος σου λεει οτι τα παιδια σε ομοφυλοφιλικες οικογενειες δε θα γνωριζουν οτι υπαρχει καποιος πατερας ή μανα; Και επισης ποιος σου λεει οτι τα παιδια αυτα δε θα εχουν επαφη με συγγενεις και φιλους των ομοφυλοφιλων γονιων του; Δε νομιζω καποιος ομοφυλοφιλος που θελει να υιοθετησει να εχει την ψευδαισθηση οτι θα μεγαλωσει τα παιδια του λεγοντας τους οτι γεννηθηκαν απο δυο ατομα του ιδιου φυλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι φυσικοί γονείς δε με αφορούν, όπως και προφανώς δεν θα αφορούν το παιδί. Οι γονείς που το ανατρέφουν είναι το θέμα και αυτοί μονο ειναι οι ουσιαστικοί του γονείς. Άλλωστε τα παιδιά συνηθως υιοθετούνται πολύ μικρά απο ιδρύματα. Όταν μιλάω για ερέθισμα απο κάποιον συγγενή και φίλο δεν εννοώ μια απλή επαφή. Εννοώ ουσιαστική συμμετοχή στην ανατροφή, αναπληρώνοντας έτσι το φύλο που δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Και, για να αποφύγω τις παρεξηγήσεις, δεν μιλώ για το σύνολο των μονογονεϊκών οικογενειών. Φυσικά και υπάρχουν υγιείς μονογονεϊκές οικογένειες, αλλά υπάρχουν και αυτές που αναφέρω.

οπως υπαρχουν και μη υγειης πληρεις οικογενεις.
ας μη ξεχναμε οτι μετα απο την ηλικια των 4-5 χρονων το παιδι δεχεται πολλα ερεθισματα περαν απο την οικογενεια του. αρχιζει να ερχεται σε επαφη με αλλα παιδια κτλ. Δεν θεωρω δηλαδη υποχρεωτικη την υπαρξη και των δυο φυλων για την ανατροφη ενως παιδιου. οχι πλεον. ας μη ξεχνουμε και την υπαρξη οργανισμως και φορεων που μπορουν να βοηθησουν στην ανατροφη ενως παιδιου, υποστιριζοντας τους γονεις οταν αυτοι εχουν αναγκη και συμβουλευοντας τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Επισης μια ομοφυλοφιλικη οικογενεια δεν απορριπτει αμεσως την υπαρξη προτυπου μητερας ή πατερα. Σκεψου ως παραδειγμα μια οικογενεια τυπου μανα του παιδιου + συντροφος λεσβια, και ο πατερας να εχει επαφη με το παιδι. Ουσιαστικα σε ομοφυλοφιλη οικογενεια μεγαλωνει, αλλα γνωριζει και απο που προερχεται, εχει και τον πατερα στη ζωη του και ειναι ολοι ευχαριστημενοι.
Υπαρχουν τοσες περιπτωσεις μοντελων οικογενειων που μπορει να προκυψουν με βαση ενα ομοφυλοφιλο ζευγαρι, δεν ειναι αναγκη να απορριπτουμε αμεσως την υπαρξη τετοιων οικογενειων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν θίγω το θέμα μας, γενικά κουβεντιάζω, αλλά πραγματικά αξίζει να δείτε μέχρι που μπορεί να φτάσει η φρενίτιδα περί ανθρωπίνων & ατομικών δικαιωμάτων και κατά των διακρίσεων. Πραγματικά μπορεί να φτάσει σε γελοιότητες.

https://news.ert.gr/c/7/402632.asp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ε αυτο ειναι υπερβολικο φυσικα... και λιγο ασχετο με το θεμα μας. Αυτος ο δασκαλος δεν ελαβε αλλα πραγματα υποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, δεν είπα εγώ οτι θέλω να θίξω το θέμα. Απλώς ήθελα να δείξω για μία ακόμη φορά οτι κανενός είδους υπερβολή και φρενίτιδα δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή, ακόμη κι αν θεωρεί πως υπερασπίζεται ύψιστα πανανθρώπινα αγαθά. Μια γενική αναφορά κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αν προσπαθεις να συγκρινεις αυτο το γεγονος με την προσπαθεια ισοτητας ομοφυλοφιλων με ετεροφυλοφιλων λυπαμαι αλλα ειναι ατυχης συγκριση. Αλλιως δε βρισκω κανα λογο να αναφερεις αυτο το περιστατικο εδω περα, ειδικα απο τη στιγμη που ειναι κατι τελειως υπερβολικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καταδικάζω οποιονδήποτε φτάνει στα άκρα, με οποιαδήποτε πρόφαση. Δεν εναντιώνομαι σε κάποια συγκεκριμένη ιδέα που μπορεί όποιος θέλει να υπερασπίζεται. Απλώς το ανέφερα επειδή άκουσα πολλούς να σκίζονται για μερικά δικαιώματα, λες και μόνο αυτά εξασφαλίζουν την ανθρώπινη αξιοπρέπεια. Το ανέφερα διότι μερικά κλισέ πραγματάκια καταλήγουν σε παρανοικά πράγματα. Μέσα σε αυτά περιλαμβάνω και τους τύπους των αντίθετων άκρων, δεν θέλω να παρεξηγηθώ ούτε ως αντι-γκέι, ούτε ως πολέμιος του αγώνα τους για όσα θεωρούν σωστά και κακώς το έθεσες έτσι. Διαχωρίζω τη θέση μου, δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top