Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Καλύτερα, αν και το να "ασκεί κανείς την σεξουαλική του προτίμηση" είναι κάτι περιττό να αναφερθεί. :D
(μιας που το να κάνει κανείς έρωτα με το φύλο που τον ελκύει είναι κάτι δεδομένο)



-petros

Μην το λες φίλε μου. Ξέρεις πόσοι ομοφυλόφιλοι αναγκάζονται να παντρευτούν με άτομα αντίθετου φύλου, μόνο και μόνο για να μην υποστούν τον ρατσισμό; Πολλοί τέτοιοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πρόβλημά τους. Αυτοί είναι κρυφοαδερφές που θέλουν να τα χουν όλα και το παίζουν στρέιτ, απαξιώνοντας τον ίδιο τους τον προσανατολισμό. Απέναντι σ'αυτούς δε νιώθω καμία ενοχή που τραβάν όσα τραβάν γιατί δε μπορούν να ομολογήσουν τι είναι. Αν δε σέβονται αυτοί τον εαυτό τους, μου ζητάν εμένα και της κοινωνίας να τον σεβαστούμε; Με τι θράσος;
Και για να μην κατηγορηθώ ως χαιρέκακος, αυτά τα λόγια είναι του γνωστού Παναγιώτη Χατζηστεφάνου (ομοφυλόφιλος), όχι δικά μου. ;)

Κι επειδή εγώ μιλάω με στοιχεία...


[ame]https://youtube.com/watch?v=53lfk_niwEk&feature=related[/ame]

Να κατέβουν στους δρόμους και να δηλώσουν οτι τον παίρνουν τώρα όλες τους. Αλλιώς δεν έχουν κανένα δικαίωμα. Δικαιώματα έχουν οι άνθρωποι, όχι οι στρουθοκάμηλοι που κρύβονται. Τελείωσε αυτό με τις παντρεμένες που κλαίγονται...

Εγραψε πάλι το άτομο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Πρόβλημά τους. Αυτοί είναι κρυφοαδερφές που θέλουν να τα χουν όλα και το παίζουν στρέιτ, απαξιώνοντας τον ίδιο τους τον προσανατολισμό. Απέναντι σ'αυτούς δε νιώθω καμία ενοχή που τραβάν όσα τραβάν γιατί δε μπορούν να ομολογήσουν τι είναι. Αν δε σέβονται αυτοί τον εαυτό τους, μου ζητάν εμένα και της κοινωνίας να τον σεβαστούμε; Με τι θράσος;

Δεν είπα ότι είναι δικό μας πρόβλημα! ;)

---------------------------------------------------------------------------------------
- Σε 88 ντεσιμπέλ χαμηλότερης φωνής....
- Τί είσαι μωρέ, ηχομετρητής, είσαι μαλάκω... Πες κανέναν επιχείρημα της προκοπής, νούμερο! ΧD :D

Έγραψε πραγματικά...! :no1:

υ.γ. - Τα μέλη τους να πάνε να κάνουνε σύνελευση σε ένα υπογειάκι στη Κυψέλη και να μας κλάσουν τα *** μας! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο Ζαμπρούνης ειναι αυτός ο γελοίος που πηγε να το παίξει επαναστάτης, κάνοντας έναν άκυρο "γάμο", το γνωστό της Τήλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
- Σε 88 ντεσιμπέλ χαμηλότερης φωνής....
- Τί είσαι μωρέ, ηχομετρητής, είσαι μαλάκω... Πες κανέναν επιχείρημα της προκοπής, νούμερο! ΧD :D
:jumpy::jumpy:καλα ο χατζηστεφανου δεν παιζεται..το ποσο τον παω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,857 μηνύματα.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Πρόβλημά τους. Αυτοί είναι κρυφοαδερφές που θέλουν να τα χουν όλα και το παίζουν στρέιτ, απαξιώνοντας τον ίδιο τους τον προσανατολισμό. Απέναντι σ'αυτούς δε νιώθω καμία ενοχή που τραβάν όσα τραβάν γιατί δε μπορούν να ομολογήσουν τι είναι. Αν δε σέβονται αυτοί τον εαυτό τους, μου ζητάν εμένα και της κοινωνίας να τον σεβαστούμε; Με τι θράσος;
Και για να μην κατηγορηθώ ως χαιρέκακος, αυτά τα λόγια είναι του γνωστού Παναγιώτη Χατζηστεφάνου (ομοφυλόφιλος), όχι δικά μου. ;)

Υπαρχει λογος ομως που το κρυβουν, φοβουνται την κοινωνικη κατακραυγη, την ιδια που λες οτι θα εχει ενα παιδι που θα ειναι απο οικογενεια ομοφυλοφιλων (που λες οτι ουτε εσυ θα το δεχεσαι). Ουτε εμενα μου αρεσουν αυτες οι περιπτωσεις, ομως καταλαβαινω οτι υπαρχουν γιατι αυτοι οι ανθρωποι καταπιεζονται απο το περιβαλλον τους, απο την κοινωνια που δεν τους ανεχεται, ακομα και απο την οικογενεια τους και εχω διαβασει σχετικες περιπτωσεις.

Μιβ εσυ πιστευεις οτι το να κανει καποιος οικογενεια, ετεροφυλοφιλος, δεν ειναι δικαιωμα του; Και αν δεν ειναι τι ειναι; υποχρεωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το παιδί είναι παιδί όμως κι αν υποστεί κάτι τέτοιο θα είναι επειδή αναγκάστηκε απο κάποιους. Ο ενήλικας (και φυσικά μιλάω για ενήλικες) ομοφυλόφιλος έχει την ευθύνη της ζωής του. Κανένας κρυφο-χ (το χ μπορεί να είναι οτιδήποτε) δε μπορεί να σκίζεται για δικαιώματα. Γιατι πρώτον, κοροιδεύει τον κόσμο, ακόμη και χωρίς να το θέλει, δεύτερον, κοροιδεύει τον εαυτό του και τρίτον δεν είναι σε θέση ουτε καν ο ίδιος να υποστηρίξει την επιλογή του. Γιατί ναι μεν ο σεξουαλικός προσανατολισμός δεν είναι αποκλειστικά επιλογή, αλλά ο τρόπος ζωής (που δεν ειναι ανάγκη να περιστρέφεται γύρω απο τον οποιοδήποτε σεξουαλικό προσανατολισμό) είναι αποκλειστικά ατομική επιλογή. Πρώτα, λοιπόν, να σεβαστούν εκείνοι τις επιλογές τους και μετά ν'απαιτήσουν απο την κοινωνία να τις σεβαστεί κι αυτή.
Η δημιουργία οικογένειας (γονείς-παιδιά) είναι μια επιλογή της ζωής του ετεροφυλόφιλου. Δικαίωμα ανθρώπινο και θεμελιώδες, όπως το παρουσιάζουν κάποιοι, σιγά μην πρέπει να το κατοχυρώσουμε κιόλας. Απλά είναι κάτι που μπορεί να κάνει επειδή πληροί μερικές προδιαγραφές. Κάποιες απο τις οποίες είναι να υπάρχει αντρόγυνο, να υπάρχουν φυσικά ή θετά τέκνα, να υπάρχουν κάποια δυνατά συναισθήματα, να υπάρχει ετοιμότητα ανάληψης σοβαρών ευθυνών, να υπάρχει οικονομική ευρωστία κλπ. Όπως κάποιος ανειδίκευτος δε μπορεί να γίνει υπουργός Οικονομικών, έτσι και κάποιος που δεν πληροί τις προδιαγραφές αυτές που έτσι γουστάρει, στο κάτω-κάτω της γραφής και θέτει εν έτει 2008 η ελληνική κοινωνία, δε μπορεί να φτιάξει μια οικογένεια. Δεν πρόκειται περι ρατσισμού. Πρόκειται περι φυσικής ανομοιότητας κάθε πράγματος και όντος που υπάρχει. Οι προδιαγραφές αυτές στο μέλλον μπορεί ν'αλλάξουν, φυσική ροή των πραγμάτων άλλωστε, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι επιμένουν αυτό να γίνει εδώ και τώρα με τον τσαμπουκά. Ε, δεν περνάει έτσι, πως να το κάνουμε. Στο τέλος χειρότερα προβλήματα ρατσισμού δημιουργεί, παρά λύνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το παιδί είναι παιδί όμως κι αν υποστεί κάτι τέτοιο θα είναι επειδή αναγκάστηκε απο κάποιους. Ο ενήλικας (και φυσικά μιλάω για ενήλικες) ομοφυλόφιλος έχει την ευθύνη της ζωής του. Κανένας κρυφο-χ (το χ μπορεί να είναι οτιδήποτε) δε μπορεί να σκίζεται για δικαιώματα. Γιατι πρώτον, κοροιδεύει τον κόσμο, ακόμη και χωρίς να το θέλει, δεύτερον, κοροιδεύει τον εαυτό του και τρίτον δεν είναι σε θέση ουτε καν ο ίδιος να υποστηρίξει την επιλογή του. Γιατί ναι μεν ο σεξουαλικός προσανατολισμός δεν είναι αποκλειστικά επιλογή, αλλά ο τρόπος ζωής (που δεν ειναι ανάγκη να περιστρέφεται γύρω απο τον οποιοδήποτε σεξουαλικό προσανατολισμό) είναι αποκλειστικά ατομική επιλογή. Πρώτα, λοιπόν, να σεβαστούν εκείνοι τις επιλογές τους και μετά ν'απαιτήσουν απο την κοινωνία να τις σεβαστεί κι αυτή.
Η δημιουργία οικογένειας (γονείς-παιδιά) είναι μια επιλογή της ζωής του ετεροφυλόφιλου. Δικαίωμα ανθρώπινο και θεμελιώδες, όπως το παρουσιάζουν κάποιοι, σιγά μην πρέπει να το κατοχυρώσουμε κιόλας. Απλά είναι κάτι που μπορεί να κάνει επειδή πληροί μερικές προδιαγραφές. Κάποιες απο τις οποίες είναι να υπάρχει αντρόγυνο, να υπάρχουν φυσικά ή θετά τέκνα, να υπάρχουν κάποια δυνατά συναισθήματα, να υπάρχει ετοιμότητα ανάληψης σοβαρών ευθυνών, να υπάρχει οικονομική ευρωστία κλπ. Όπως κάποιος ανειδίκευτος δε μπορεί να γίνει υπουργός Οικονομικών, έτσι και κάποιος που δεν πληροί τις προδιαγραφές αυτές που έτσι γουστάρει, στο κάτω-κάτω της γραφής και θέτει εν έτει 2008 η ελληνική κοινωνία, δε μπορεί να φτιάξει μια οικογένεια. Δεν πρόκειται περι ρατσισμού. Πρόκειται περι φυσικής ανομοιότητας κάθε πράγματος και όντος που υπάρχει. Οι προδιαγραφές αυτές στο μέλλον μπορεί ν'αλλάξουν, φυσική ροή των πραγμάτων άλλωστε, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι επιμένουν αυτό να γίνει εδώ και τώρα με τον τσαμπουκά. Ε, δεν περνάει έτσι, πως να το κάνουμε. Στο τέλος χειρότερα προβλήματα ρατσισμού δημιουργεί, παρά λύνει.


Προφανως το γεγονος οτι φοβουνται οι ενηλικες να παραδεχτουν τη σεξουαλικοτητα τους εχει πολυ βαθυτερα αιτια και καλα θα ηταν να μην το αντιμετωπιζες τοσο ρηχα, γιατι ειναι κοινωνικο, οχι ατομικο προβλημα του καθενος.
Τα βαθυτερα αυτα αιτια μπορουν να βρισκονται φυσικα στο οικογενειακο περιβαλλον αλλα και στον κοινωνικο περιγυρο. Οταν ενα ομοφυλοφιλο αγορι, οταν ειναι ακομα μικρο, ακουει τους γονεις του να μιλανε ασχημα για τους ομοφυλοφιλους περιμενεις να το παραδεχτει οταν καταλαβει οτι ειναι ομοφυλοφιλο;;;


Ναι σαφως ειναι επιλογη, αλλα για να μπορει να ειναι επιλογη σημαινει οτι εχει το δικαιωμα να διαλεξει αν θελει να κανει οικογενεια ή οχι. Τωρα για τις προϋποθεσεις που λες, πιστευεις οτι η πλειοψηφια των οικογενειων τις τηρουν; Θα δεχομουν οτι δεν μπορει να υπαρχουν ομοφυλοφιλες οικογενεις αν αυτες οι προυποθεσεις που αναφερεις τηρουνται πραγματικα. Ουτε οι μισες ομως δεν τηρουνται. Ποσοι κανουν οικογενεια χωρις να μπορουν να πληρωσουν για τις βασικες αναγκες σιγουρα; Ποσοι κανουν οικογενεια και μετα χωριζουν; Ποσοι ειναι πραγματικα υπευθυνοι να μεγαλωσουν παιδια; Ποσοι γινονται βιαοι, τα χτυπουν κτλ; Οπως ειπε και καποιος πριν, ειναι τρομερα υποκριτικο να θεωρειται αφυσικη μια ομοφυλοφιλικη οικογενεια, οταν υπαρχουν τοσες αφυσικες ετεροφυλοφιλικες. Δυστυχως στους αμορφωτους ανθρωπους θεωρειται δεδομενο οτι πρεπει να κανουν παιδια, και τελικως αυτα καταληγουν δυστυχισμενα και η κατασταση ειναι χαλια. Θεωρω οτι ενα ομοφυλοφιλο ζευγαρι θα μπορουσε να κανει πολυ καλυτερες οικογενειες απο αυτους τους ανθρωπους, για τον απλουστατο λογο οτι θελει ψαξιμο και σοβαρη σκεψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θεωρώ απλώς οτι στην ηλικία που οι ομοφυλόφιλοι καταλαβαίνουν τον προσανατολισμό τους, τα χρονια που ακολουθούν ώσπου να γίνουν ενήλικοι, είναι σε θέση να υποστηρίξουν την επιλογή τους. Βασική αρχή για να σωθεί κάποιος είναι να το επιδιώξει πρώτος αυτός. Κι αυτό ισχύει παντού και πάντα. Ο μέσος άνθρωπος δεν έχει καμία υποχρέωση να κάτσει να σκάσει για τα δικαιώματα ενός που ουτε καν ο ίδιος δεν τα επιδιώκει. Αυτό με κάνει να το αντιμετωπίζω έτσι. Κατ'εσέ ρηχά, κατ'εμέ ειλικρινώς και κατάματα, όπως πραγματικά είναι.

Το γεγονός οτι οι βασικές οικογενειακές αρχές δεν τηρούνται απο μερίδα ετεροφύλων οικογενειών δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Δηλαδή είναι σα να λέμε οτι μια αρρωστημένη κατάσταση, όπως οι προβληματικές ετερόφυλες, αποτελούν δικαιολογία για να υπάρξουν, με το έτσι θέλω, και κοινωνίας αντιρρηκούσης, ομόφυλες οικογένειες. Νομίζω οτι η πραγματικότητα αυτη δεν σημαίνει καθόλου αυτό. Το άκρως αντίθετα θα έλεγα, σημαίνει να δώσουμε ουσιαστικό βάρος στο θεσμό της (κανονικής) οικογένειας, ώστε να γίνει καλύτερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Και για ποιά δικαιώματα μιλάμε; Οι ομοφυλόφιλοι θέλουν ξεχωριστά δικαιώματα; Τί είναι αυτοί; Μήπως από μόνοι τους προκαλούν αυτόν τον ρατσισμό; Εναν προβληματισμό θέτω...

Αυτό είναι -με συγχωρείς κιόλας- ό,τι πιο χαζό έχω ακούσει. Πιστεύεις ότι ένας άνθρωπος έχει φτάσει σε τέτοιο επίπεδο σαδομαζοχισμού ώστε να προκαλεί εσκεμμένα ρατσιστικά σχόλια / ρατσιστικές επιθέσεις (και κάτι πολύ πιο βασικό, το οποίο είναι η παρεξήγηση της δημοκρατίας!) προς το πρόσωπό του; Και βέβαια όπως είπε και η Κρου, δε ζητούν ξεχωριστά δικαιώματα αλλά ΙΣΑ. ΙΣΑ - μεγάλη διαφορά, δε νομίζεις;

Γενικα παντως δεν εχω προβλημα μαζι τους. Δεν με απασχολει τι κανουν. Αρκει να ειναι αξιοπρεπεις και να μην θελουν να προωθησουν τις προτιμησεις τους. Με λιγα λογια, εχω ενα μικρο προβλημα με τους 'ακτιβιστες' ομοφυλοφιλους που το φωναζουν, θελουν να διαφημισουν κατα ποιον τροπο την προτιμηση τους και ισοπεδωνουν τα παντα.

.
.
.

Π.χ. το να αποκτησεις παιδι ειναι δυνατοτητα που δεν χρησιμοποιουν και οχι δικαιωμα. ;)

Γενικώς , όταν διαχωρίζεις - βλέπε Χ-Ι-Τ-Λ-Ε-Ρ (αν σε βολεύει) διευκολύνεις οποιεσδήποτε πράξεις εναντίον αυτών που είναι η μειοψηφία. Kαι ειδικά σ'αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει λόγος διαχωρισμού, δηλαδή, δε μπορώ ν'αντιληφθώ τον τρόπο με τον οποίο σκέφτεσαι. Τί σε κάνει διαφορετικό από ένα ομοφυλόφιλο άντρα; Τόσο μεγάλη σημασία έχει η ερωτική(συναισθηματική, σεξουαλική, κτλ κτλ) ζωή στην κοινωνία και στην ΠΟΛΙΤΙΚΗ;

Βασικά, εντάξει... Δεν έχεις πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους (πφφφ, δεν σ'απασχολούν...) με την προϋπόθεση ότι: είναι "αξιοπρεπείς", όπως αυτό καθορίζεται αποκλειστικά από εσένα ουσιαστικά, κύριε νομοθέτα, να μην "προωθούν" τις προτιμήσεις τους λες κι είναι παράνομη διαφήμιση τσίχλων νικοτίνης (!) και τέλος -το πιο φρικιαστικό απ'όλα- να μην διεκδικούν τα δικαιώματά τους, να κρύβονται, να πεθαίνουν απ'τη ντροπή!

Δύο γυναίκες μπορούν να τεκνοποιήσουν - τί έχεις να πεις λοιπόν γι αυτό; Είναι τελικά δικαίωμα ή δυνατότητα;


----


Νομίζω ότι πολλοί έχετε παρεξηγήσει το ρόλο σας. Δηλαδή, θα λέγατε ποτέ σε ένα ομοφυλόφιλο φίλο σας να μην κάνει οικογένεια; Μόνο ιδεολόγοι -ραμμένοι στα μέτρα της κοινωνίας- είστε (όχι όλοι, εννοείται, λίγα από τα ποστς που διάβασα) και να σας πω κάτι; :P Έχετε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ παρεξηγήσει το ρόλο σας. Ποιοι είστε, δηλαδή, εσείς - να πείτε σ'ένα ζευγάρι (όποια δύο φύλα κι αν συνδυάζει- πάλι επαναλαμβάνομαι) ότι δε θα υιοθετήσουν/αποκτήσουν μωρό; Πραγματικά, απαντήστε μου. Τί σας κάνει να θεωρείτε τους εαυτούς σας αρμόδιους για μια τέτοια αποφαση;; :nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Θεωρώ απλώς οτι στην ηλικία που οι ομοφυλόφιλοι καταλαβαίνουν τον προσανατολισμό τους, τα χρονια που ακολουθούν ώσπου να γίνουν ενήλικοι, είναι σε θέση να υποστηρίξουν την επιλογή τους. Βασική αρχή για να σωθεί κάποιος είναι να το επιδιώξει πρώτος αυτός. Κι αυτό ισχύει παντού και πάντα. Ο μέσος άνθρωπος δεν έχει καμία υποχρέωση να κάτσει να σκάσει για τα δικαιώματα ενός που ουτε καν ο ίδιος δεν τα επιδιώκει. Αυτό με κάνει να το αντιμετωπίζω έτσι. Κατ'εσέ ρηχά, κατ'εμέ ειλικρινώς και κατάματα, όπως πραγματικά είναι.

Το γεγονός οτι οι βασικές οικογενειακές αρχές δεν τηρούνται απο μερίδα ετεροφύλων οικογενειών δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Δηλαδή είναι σα να λέμε οτι μια αρρωστημένη κατάσταση, όπως οι προβληματικές ετερόφυλες, αποτελούν δικαιολογία για να υπάρξουν, με το έτσι θέλω, και κοινωνίας αντιρρηκούσης, ομόφυλες οικογένειες. Νομίζω οτι η πραγματικότητα αυτη δεν σημαίνει καθόλου αυτό. Το άκρως αντίθετα θα έλεγα, σημαίνει να δώσουμε ουσιαστικό βάρος στο θεσμό της (κανονικής) οικογένειας, ώστε να γίνει καλύτερος.


Στην ηλικια που συνηθως καταλαβαινουν τον προσανατολισμο τους ειναι μικροι, τυπου δημοτικο. Μεχρι να μεγαλωσουν μπορει να περασουν απο ταμπου, να προσπαθησουν να το πολεμησουν, να καταπιεσουν τον εαυτο τους να αλλαξει κτλ. Η εποχη της εφηβειας ειναι πολυ ευαισθητη σε τετοια πραγματα, οταν η κοινωνια τους θεωρει ανωμαλους και εκεινοι δεν εχουν φταιξει σε τιποτα πως νομιζεις οτι νιωθουν; Δε θα θελουν να το κρυψουν;. Ε πως να μην εχει προβλημα καποιος οταν μεγαλωνει με τετοια καταπιεση;
Και, στην τελικη δεν υπαρχουν μονο αυτοι οι ομοφυλοφιλοι. Ειναι υπεκφυγη να λες οτι η κοινωνια δεν εχει λογο να τους σεβαστει αν ζητουν δικαιωματα, ενω ξερεις καλα πως δεν υπαρχουν μονο αυτοι οι ομοφυλοφιλοι.Το σημαντικοτερο βασικα ειναι οτι η κοινωνια δε τους σεβεται ετσι κι αλλιως, γι'αυτο γινονται "κρυφοαδερφες". Αν η κοινωνια τους σεβοταν δεν θα ειχαν κανενα λογο να κρυβονται.
Δε γινεται να εχεις μεγαλωσει με εναν συγκεκριμενο τροπο ζωης, καταπιεστικο, και να ξυπνησεις μια μερα και να πεις οτι δε φοβασαι πια να το εκδηλωσεις.


Δε το θεωρω δικαιολογια για να υπαρξουν οι ομοφυλοφιλες, αλλα οταν καποιος λεει οτι θα ειναι αυτες αφυσικες, γινεται υποκριτης γιατι αγνοει οτι οι πραγματικα αφυσικες υπαρχουν ηδη και ειναι πολυ χειροτερες γιατι υπαρχουν και δημιουργουνται απο ανθρωπους επειδη "πρεπει" να κανουν οικογενεια και εχουν μεγαλωσει με αυτη την νοοτροπια. Και πως θα δοθει βαρος στην "κανονικη" οικογενεια? Ο καθενας ο,τι θελει κανει σπιτι του, δε μπορεις να το ελεγξεις. Δε μπορεις να ξερεις που ειναι οι αρρωστες οικογενειακες καταστασεις και που οχι μεχρι να εκδηλωθουν που θα ειναι αργα, ή ποιοι ανθρωποι ειναι ικανοι να κανουν οικογενεια και ποιοι οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Δύο γυναίκες μπορούν να τεκνοποιήσουν - τί έχεις να πεις λοιπόν γι αυτό; Είναι τελικά δικαίωμα ή δυνατότητα;
Δεν μπορούν μόνες τους. Χρειάζονται σπερματοζωάρια. Βασικές γνώσεις βιολογίας.



Ποιοι είστε, δηλαδή, εσείς - να πείτε σ'ένα ζευγάρι (όποια δύο φύλα κι αν συνδυάζει- πάλι επαναλαμβάνομαι) ότι δε θα υιοθετήσουν/αποκτήσουν μωρό; Πραγματικά, απαντήστε μου. Τί σας κάνει να θεωρείτε τους εαυτούς σας αρμόδιους για μια τέτοια αποφαση;; :nono:

Κοπελιά, ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να εκφέρω γνώμη για αυτό, γιατί εγώ ανήκω σε αυτήν την κοινωνία και συνεπώς, θα συναντήσω μπροστά μου τις όποιες επιπτώσεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Χρειάζονται σπερματοζωάρια. Βασικές γνώσεις βιολογίας.
υπαρχουν και τραπεζες σπερματος..εδω θα κολλησουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
υπαρχουν και τραπεζες σπερματος..εδω θα κολλησουμε?

Απλώς μια διευκρύνηση, γιατί "μόνες" τους είναι λίγο δύσκολο έως αδύνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, η Χριστίνα θεωρεί οτι μπορεί να δημιουργηθεί ζυγώτο μόνο απο ωάρια, κάτι πραγματικά που πρώτη φορά στη ζωή μου ακούω και φυσικά δεν έχει πραγματοποιηθεί ποτέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Όχι, η Χριστίνα θεωρεί οτι μπορεί να δημιουργηθεί ζυγώτο μόνο απο ωάρια, κάτι πραγματικά που πρώτη φορά στη ζωή μου ακούω και φυσικά δεν έχει πραγματοποιηθεί ποτέ...

Θα το δοκιμάσει και θα μας ενημερώσει. Για να το λέει, κάτι παραπάνω θα ξέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Δεν μπορούν μόνες τους. Χρειάζονται σπερματοζωάρια. Βασικές γνώσεις βιολογίας.





Κοπελιά, ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να εκφέρω γνώμη για αυτό, γιατί εγώ ανήκω σε αυτήν την κοινωνία και συνεπώς, θα συναντήσω μπροστά μου τις όποιες επιπτώσεις!!!


Όχι, χωρίς σπερματοζωάρια. Είναι πλέον εφικτό.
Μπορείς να με λες Χριστίνα, ευχαριστώ.
Και βέβαια έχεις το δικαίωμα να εκφέρεις γνώμη, αλλά και βέβαια δε θα εμποδίσεις κάτι τέτοιο γιατί απλούστατα δε σ'αφορά όταν τελοσπάντων γίνει.

Μιβ, δε ΘΕΩΡΩ. Ισχύει. Έχει αποδεικτεί επιστημονικά.
Και δεν είναι δύο ωάρια. Είναι ένα ωάριο και υλικό από το μυελό των οστών την άλλης γυναίκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Όχι, χωρίς σπερματοζωάρια. Είναι πλέον εφικτό.
Μπορείς να με λες Χριστίνα, ευχαριστώ.
Και βέβαια έχεις το δικαίωμα να εκφέρεις γνώμη, αλλά και βέβαια δε θα εμποδίσεις κάτι τέτοιο γιατί απλούστατα δε σ'αφορά όταν τελοσπάντων γίνει.

Δε με αφορά;! Με αφορά, κοπελιά... δηλαδή Χριστινα, και με το παραπάνω. Όλοι μας ανήκουμε σε μία κοινωνία και όλα όσα συμβαίνουν σε αυτήν, επηρεάζουν όλα τα μέλη της.

Όσο αναφορά το μυελό των οστών και το ωάριο, δεν έχω να πω κάτι ιδιαίτερο, παρά: "Που βαδίζουμε πλέον;" Μετά από όλα αυτά λοιπόν, θα συνεχίσουμε να είμαστε φυσιολογικοί. Οκ! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ιατρική, τεχνητή γένεση; Κι αυτό μπορεί να θεωρηθεί φυσιολογικό; Δε μιλάω για ιδιάζουσες περιπτώσεις που λόγω προβλημάτων πρέπει να ξεφύγεις απ'τον φυσιολογικό (τεκνοποίηση δια σεξουαλικής επαφής) και να καταφύγεις σε εξωσωματική γονιμοποίηση. Αν όντως ισχύει αυτό που λες (αν και αμφιβάλλω γιατί πρώτη φορά το ακούω και δεν έχει αποδειχτεί πρακτικά), τότε είναι περισσότερο σαν κλωνοποίηση παρά σαν τεκνοποίηση. Δεν ξέρω κατα πόσο μπορώ να το θεωρήσω φυσιολογικό αυτό, όσο φυσιολογικές κι αν θεωρώ, πίστεψέ με, τις ομοφυλοφιλικές σχέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top