Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

riasam

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Παιδια?μα με τι πρότυπα θα μεγαλωσουν αυτά τα παιδια!με τι αξιές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valandil:
Γιατί να τον λένε Μπάμπη;:P
Ας τον λένε Βαγγέλη.
Όχι μπάμπη θα τον λένε πάει και τελείωσε μου χαλάς το σκηνικό:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Παιδια?μα με τι πρότυπα θα μεγαλωσουν αυτά τα παιδια!με τι αξιές!

Αυτό θα το κρίνει επιστήμονας/ψυχολόγος. Δεν μπορεί ο καθένας να ξέρει το μέλλον των σεξουαλικών του επιλογών.

Και δεύτερον, από ομόφυλους γονείς μπορεί να βγει ένας λαμπρός άνθρωπος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από halvas:
Αυτό θα το κρίνει επιστήμονας/ψυχολόγος. Δεν μπορεί ο καθένας να ξέρει το μέλλον των σεξουαλικών του επιλογών.

Και δεύτερον, από ομόφυλους γονείς μπορεί να βγει ένας λαμπρός άνθρωπος:)
Κοίτα δεν ξέρω πώς να το πώ αλλά ίσως να είναι "άδικο" για τα παιδιά αυτά. Σίγουρα θα γίνονται περίγελος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
πω πω κάτι ρεζίλια :!: γινόμαστε ρεζίλι διεθνώς που παντρεύουμε αδερφές και μετά τις βγάζουμε να παραπονιούνται ναζιάρικα στην τηλεόραση ότι πρέπει να νομιμοποιηθούν :!: ΑΙΣΧΟΣ :!:

Επειδή έχουμε την τάση να νομιζουμε οτι όλος ο κόσμος ειναι η Ελλάδα, σε πληροφορώ οτι ρεζίλι θα γινόμασταν αν ΔΕΝ τους παντρευε ο Δημαρχος. Και όχι μονο ηθικά ρεζίλι, αλλά και νομικά, επειδή θα παραπεμπόταν η Ελλάδα στο Διεθνές Δικαστήριο για παραβίαση ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Στο ιδιο δικαστήριο που συχνά βρίσκεται υπόδικη και η Τουρκία για παρόμοιες υποθέσεις. Συγγνώμη, αλλα δε με τιμάει καθόλου, σαν χώρα, να δικάζομαι μαζι με την οπισθοδρομική Τουρκία για θέματα παραβιασης ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Παιδια?μα με τι πρότυπα θα μεγαλωσουν αυτά τα παιδια!με τι αξιές!

Ενταξει, οι αξίες δεν έχουν σχέση με αυτό. Δηλαδη εννοώ το τι είδους άνθρωπος θα γίνει το παιδί. Τα πρότυπα, όμως, ναι, παίζουν πολυ μεγαλο ρόλο, ειδικά αν το παιδί υιοθετηθεί παρα πολύ μικρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Λοιπόν άκουσα γελοία πράγματα. Για κάποιο λόγο προσωπικό που ωστόσο δεν είμαι έτοιμη να "αποκαλύψω", σας λέω ότι έχετε προφανώς εσφαλμένη εντύπωση για τους ομοφυλόφιλους. ΚΙ ΕΓΩ κρατούσα τέτοια στάση μέχρι που κάτι πολύ συνταρακτικό συνέβηκε και μου άλλαξε την κοσμοθεωρία μου. Η αγάπη και ο έρωτας, παιδιά, έρχονται σε διάφορα σχήματα, χρώματα, φύλα. Για καθένα από εμάς. Δε σημαίνει ότι κάποιοι αγαπούν λιγότερο κάποιοι περισσότερο... Ότι κάποιων η αγάπη είναι 'αρρωστημένη' όπως κάποιος κάποτε μου είπε, και κάποιων άλλων είναι 'υγιής'.

Το έχω μελετήσει αρκετά το θέμα της ομοφυλοφιλίας. Όντως, μπορεί κάποιος να επηρεαστεί από το περιβάλλον του, από κάποιο γεγονός στην παιδική του ηλικία, κάτι. Το πιο πιθανό όμως είναι ένα άτομο να επηρεαστεί από τις ίδιες ορμόνες που ορίζουν το φύλο. Ορμόνες, γονίδια, τέλοσπάντων. Και στις δύο περιπτώσεις το άτομο δε μπορεί να ορίσει το ίδιο τις σεξουαλικές του προτιμήσεις. Άρα δε φταίει σε τίποτα. Από την άλλη, αν θα λέγαμε ότι η ομοφυλοφιλία αποτελεί ένα είδος ψυχολογικού 'προβλήματος' ας δούμε τους ανθρώπους που πλασάρει η TV και τους καθιστά ως πρότυπα ομοφυλοφίλων. Καμία σχέση. Αυτοί οι άνθρωποι (βλ. ο Εθνικός Σταρ?!) προσβάλλουν τους υπόλοιπους ομοφυλόφιλους και δε θα έπρεπε να προβάλλονται. Αυτοί οι άνθρωποι έχουν προφανώς ζήσει κάτι άσχημο στη ζωή τους. Αυτοί όντως ίσως έχουν ψυχολογικά, είτε επειδή κάτι τους έκανε να γίνουν ομοφυλόφιλοι είτε επειδή καταπιέστηκαν με αποτέλεσμα να ξεσπάσουν! Υπό άλλες συνθήκες, η ομοφυλοφιλία είναι αυτό που λέμε "φυσιολογική".

ΕΞΑΛΛΟΥ, πρόσφατες μελέτες έδειξαν ότι δύο γυναίκες μπορούν να τεκνοποιήσουν. Επίσης : α) Τα παιδιά που μεγαλώνουν σε ετεροφυλόφιλες οικογένειες προφανώς και δεν είναι πάντα ετεροφυλόφιλα, με ποια λογική λοιπόν παιδιά ομοφυλοφιλων να είναι αυστηρώς ομοφυλόφιλα; Κι αν είναι, τί μ'αυτό; Δηλαδή τώρα θα γίνουμε σύγχρονοι Χίτλερ και θα προσπαθήσουμε να κρατήσουμε καθαρή την Αρία Φυλή των Ετεροφυλοφίλων;

Ο μόνος λόγος για τον οποίο είμαι λίγο διστακτική, είναι ότι δεν είναι έτοιμη ακόμα η κοινωνία μας να δεκτεί κάτι τέτοιο. Άτομα που θα κάνουν κάτι τέτοιο -και ΓΟΝΕΙΣ (και ούτε σε εισαγωγικά, ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ, γιατί οι άνθρωποι αυτοί για να ενδιαφέρονται να υιοθετήσουν ή να τεκνοποιήσουν, αισθάνονται έτοιμοι να γίνουν γονείς) και το παιδί- θα έχουν ν'αντιμετωπίσουν πολλά βλέμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Μα βρε παιδιά δεν θα λένε από δω η μάμα από δω ο μπαμπάς. Δήλαδη όταν ένα παιδί το μεγαλώνουν δυο φίλες τι λένε ; Από δω η μαμά μου η Μαρία και από δω ο μπαμπάς μου η Βαγγελιώ ; Αν μεγαλώσουν με ομοφιλόφιλους θα λένε από δω ο πατέρας μου και από δω ο θείος μου. Και να ξέρετε πως σε ένα κράτος που μόνο το 1% του πληθυσμού δέχεται τους γάμους ομοφυλόφιλων , έκει γίνονται οι πιο συχνές και αιματηρές συγκρούσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Μα βρε παιδιά δεν θα λένε από δω η μάμα από δω ο μπαμπάς. Δήλαδη όταν ένα παιδί το μεγαλώνουν δυο φίλες τι λένε ; Από δω η μαμά μου η Μαρία και από δω ο μπαμπάς μου η Βαγγελιώ ; Αν μεγαλώσουν με ομοφιλόφιλους θα λένε από δω ο πατέρας μου και από δω ο θείος μου. Και να ξέρετε πως σε ένα κράτος που μόνο το 1% του πληθυσμού δέχεται τους γάμους ομοφυλόφιλων , έκει γίνονται οι πιο συχνές και αιματηρές συγκρούσεις.


Αυτό είναι καθαρά θέμα της κοινωνίας. Από τη στιγμή που δύο γυναίκες μπορούν να τεκνοποιήσουν και ν'αποκτήσουν παιδάκι χωρίς καν να υιοθετήσουν! είναι δικαίωμά τους να κάνουν οικογένεια. Και στην προσφώνηση θα κολλήσουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
ρε παιδια ανθρωποι ειναι και αυτοι... τι ρατσισμος υπαρχει σημερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δυο γυναικες μπορουν να τεκνοποιησουν χωρις καμια συμβολη ανδρικου σπέρματος;;; Αυτο ΔΕΝ γινεται. Ένα ομοφυλο ζευγαρι μπορεί να ειναι ζευγαρι, αλλά όχι γονεις. Σε αυτο ειμαι κάθετος. Το προτυπο πατερας-μητερα δεν μπορει να αλλαξει απο κανεναν και για κανενα λογο. Ειναι το θεμελιωδες προτυπο της ζωης και ειναι παραλογο ενα παιδι που δεν εχει διαμορφωσει την ταυτότητά του (κάτω των 5-6 ετών) να ζει με ενα τέτοιο πρότυπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Δυο γυναικες μπορουν να τεκνοποιησουν χωρις καμια συμβολη ανδρικου σπέρματος;;; Αυτο ΔΕΝ γινεται. Ένα ομοφυλο ζευγαρι μπορεί να ειναι ζευγαρι, αλλά όχι γονεις. Σε αυτο ειμαι κάθετος. Το προτυπο πατερας-μητερα δεν μπορει να αλλαξει απο κανεναν και για κανενα λογο. Ειναι το θεμελιωδες προτυπο της ζωης και ειναι παραλογο ενα παιδι που δεν εχει διαμορφωσει την ταυτότητά του (κάτω των 5-6 ετών) να ζει με ενα τέτοιο πρότυπο.

Kαι ποιος δημιούργησε αυτό το πρότυπο;

Και ποιος είσαι εσύ να αμφισβητήσεις την Επιστήμη; Είναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ. Δε χρειάζεται ανδρικό σπέρμα, ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
ρε ειμαστε σοβαροι??
δεν πρεπει να υπαρχει καν θεμα, μαμωτο μου...
λοιπον ο δημαρχος εκανε πολυ σωστα που τους παντρεψε...
ολοι ειναι ανθρωποι ...ολοι εχουν τα ιδια δικαιωματα γαμωτο...
υποβαθμιζουμε τη νοημοσυνη μας και το ανθρωπινο επιπεδο με το να μπαινουμε και μονο στη διαδικασια να το σκεφτουμε...φυσικα και ηταν σωστο που εγινε ο γαμος..
δηλαδη διαχωριζουμε τους ανθρωπους αναλογα με τις σεξουαλικες τους προτιμησεις??????σοβαρα???μηπως να τους διαχωρισουμε και με το χρωμα και το υψος τους????μηπως να τους κανουμε και σαπουνια????ελεος....δεν αναφερομαι σε ολους...σε αυτους που εχουν αυτες τις οπισθοδρομικες αντιληψεις...
στους πλευριανους καρατζαφεριατους...τους προβοκατορες της ανθρωποτητας..τους ρουφιανους....

για την υιοθεσια επισης συμφωνω...
το αν θα παρουν σωστα προτυπα και αλλες τετοιες μαλακιες που ακουσα...δεν το κρινει το αν ο πατερας/μανα ακολουθει πρωκτικη συνουσια....αν ειναι δυνατον...
ισα ισα η κοινωνια με αυτους τους διαχωρισμους δε δινει τα σωστα προτυπα...(δεν ειμαι απολυτος σε ολους)...

μιλαω σαν ιδεολογος...απλα...


ελευθερια σε ολους!!!!!!



Γιωργος Ιn Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
ρε ειμαστε σοβαροι??
δεν πρεπει να υπαρχει καν θεμα, μαμωτο μου...
λοιπον ο δημαρχος εκανε πολυ σωστα που τους παντρεψε...
ολοι ειναι ανθρωποι ...ολοι εχουν τα ιδια δικαιωματα γαμωτο...
υποβαθμιζουμε τη νοημοσυνη μας και το ανθρωπινο επιπεδο με το να μπαινουμε και μονο στη διαδικασια να το σκεφτουμε...φυσικα και ηταν σωστο που εγινε ο γαμος..
δηλαδη διαχωριζουμε τους ανθρωπους αναλογα με τις σεξουαλικες τους προτιμησεις??????σοβαρα???μηπως να τους διαχωρισουμε και με το χρωμα και το υψος τους????μηπως να τους κανουμε και σαπουνια????ελεος....δεν αναφερομαι σε ολους...σε αυτους που εχουν αυτες τις οπισθοδρομικες αντιληψεις...
στους πλευριανους καρατζαφεριατους...τους προβοκατορες της ανθρωποτητας..τους ρουφιανους....

για την υιοθεσια επισης συμφωνω...
το αν θα παρουν σωστα προτυπα και αλλες τετοιες μαλακιες που ακουσα...δεν το κρινει το αν ο πατερας/μανα ακολουθει πρωκτικη συνουσια....αν ειναι δυνατον...
ισα ισα η κοινωνια με αυτους τους διαχωρισμους δε δινει τα σωστα προτυπα...(δεν ειμαι απολυτος σε ολους)...

μιλαω σαν ιδεολογος...απλα...


ελευθερια σε ολους!!!!!!



Γιωργος Ιn Flames gn


:no1::no1::no1:
Με συγκινείς. :P
Πολύυυυ σωστός. Συμφωνώ σ'όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Kαι ποιος δημιούργησε αυτό το πρότυπο;

Και ποιος είσαι εσύ να αμφισβητήσεις την Επιστήμη; Είναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ. Δε χρειάζεται ανδρικό σπέρμα, ναι!

Αν όχι ο Θεός, γι'αυτους που δεν Τον πιστεύουν, το πρότυπο ειναι το μοναδικό και αρχεγονο πρότυπο ζωής. Η ζωή αναπαράγεται απο άνδρα και γυναίκα. Θέλω έρευνα που να αποδεικνύει αυτό που λες και περίπτωση που εμπράκτως να συνέβη. Εγω καταλαβαίνω οτι μάλλον εννοείς την εμφύτευση σπέρματος στη μήτρα, από Τραπεζα Σπέρματος. Αυτο δεν σημαίνει οτι δυο γυναίκες κάνουν παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
:no1::no1::no1:
Με συγκινείς. :P
Πολύυυυ σωστός. Συμφωνώ σ'όλα.


ευχαριστω...ειλικρινα ορισμενες φορες...δεν αξιζει να βλεπεις τηλεοραση..καποιοι (οχι ολοι) κανουν πραγματικα πλυση εγκεφαλου...
αυτα που ειδα και ακουσα χθες με ενοχλησαν αφανταστα...
ηθελα να μπουκαρω στην οθονη...
μα ελεος...
η η τηλεθεατοθηρια εχει και ορια...

βαζουν στο πλατο εναν αριστεροφρων με εναν ομοφυλοφιλο για να μιλησουν με πεντε ναζιστες οι οποιοι δεν τους αφηναν σχεδον καθολου...

και οσο για τον πατερ Νεκταριο εχω να του πω...
ο Χριστος δεν ειπε ποτε οτι η ομοφυλοφιλια ειναι κατακριτεα...
ο Χριστος ειπε οτι ολοι ειναι ισοι και ανοιχτηκε σε ολα τα εθνη...
ειστε ενας αιρετικος...
και οπως ειπε ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ο Χατζηστεφανου:

"ο Θεος δε δημιουργησε μονο τον Αδαμ και την Ευα...
ο Θεος δημιουργησε και τον Αδαμ και την Ευα και τον Τακη και τον Μπαμπη..."

για αυτο καλυτερα να μασας ελιες παρα να μιλας...


η ομοφυλοφιλια ρε ηλιθιε Πλευρη δεν ειναι επιλογη οπως η πολυγαμικη δραστηριοτητα..ειναι εκ γενετης ορμονικος σεξουαλικος προσανατολισμος...δεν την περιοριζεις...



Γιωργος Ιn Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θα ήμουν σύμφωνος αν το παιδί μεγάλωνε κάπως έτσι:
"Ξέρεις, παιδί μου. Έχεις μια μαμά κι ένα μπαμπά που σε γέννησαν. Εγώ (ένας απο τους δύο του ομόφυλου ζευγαριού) σε υιοθέτησα. Θα μένουμε όλοι μαζί με τη φίλη μου/το φίλο μου, επειδή εγώ αυτόν/αυτήν αγαπάω."

Έτσι ναι, δεν παραβιάζεται το πρότυπο της αναπαραγωγής, απλά το παιδί μεγαλώνει σε ένα διαφορετικό περιβάλλον που προσωπικά δε μπορώ να πω αν ειναι καλύτερο ή όχι, δεν έχω προσωπική εμπειρία. Σε καμία περίπτωση όμως το παιδί, ιδίως όταν ειναι πολύ μικρό, δεν πρέπει να ανατραφεί με την ψευδαίσθηση οτι έχει δυο γονείς του ίδιου φύλου. Ο ένας θα ειναι ο γονιός και ο άλλος ο φίλος/η φίλη του γονιού και τίποτα παραπάνω. Και φυσικά η μορφή αυτη οικογένειας θα ειναι μονογονεική. Με τον ίδιο τρόπο που αν πχ. καποιος έμενε με το χωρισμένο πατέρα του και τη γκόμενά του, αυτη σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να ειναι η μητέρα του. Θα ηταν απλά η φίλη ή η νέα σύζυγος του πατέρα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
miv η Χριστίνα έχει δίκιο...Πρόσφατα άκουσα στην τηλεόραση οτι διαπιστώθηκε οτι το σπέρμα του άντρα δεν ειναι απαραίτητο για την αναπαραγωγή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Αν όχι ο Θεός, γι'αυτους που δεν Τον πιστεύουν, το πρότυπο ειναι το μοναδικό και αρχεγονο πρότυπο ζωής. Η ζωή αναπαράγεται απο άνδρα και γυναίκα. Θέλω έρευνα που να αποδεικνύει αυτό που λες και περίπτωση που εμπράκτως να συνέβη. Εγω καταλαβαίνω οτι μάλλον εννοείς την εμφύτευση σπέρματος στη μήτρα, από Τραπεζα Σπέρματος. Αυτο δεν σημαίνει οτι δυο γυναίκες κάνουν παιδί.


OXI δεν εννοώ αυτό. Δεν είμαι σίγουρη πώς γίνεται, πάντως παίρνουν γενετικό υλικό (;) από το μυελό των οστών. ΜΟΝΟ δύο γυναίκες χρειάζονται.
Και φυσικά δεν πιστεύω στο χριστιανικό θεό. Και να ήθελα να πιστεύω, οι πράξεις των 'εκπροσώπων' της θρησκείας αυτής έχουν πλέον ξεχάσει τί είναι η αγάπη και λειτουργούν αρκετά συχνά απάνθρωπα.

Γιώργο in flames gn, συμφωνώ με όλα όσα λες. Χαίρομαι που υπάρχουν άτομα με τις ίδιες πεποιθήσεις.

Κι επίσης σιχαίνομαι να βλέπω αυτά τα πρότυπα που δείχνουν στην τηλεόραση, καθώς και μικρά παιδάκια -κυρίως αγόρια- να αποκαλούν ο ένας τον άλλο 'π**στη'. Το γεγονός ότι τα κορίτσια δε συμπεριφέρονται μ'αυτό τον ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟ τρόπο, αποδεικνύει ότι όοοοολη η κοινωνία μας είναι στηριγμένη σε φαλλοκρατικά ιδανικά που θέλουν τον άντρα κυρίαρχο της γυναίκας και "ελεύθερο πουλί" να πετάει εδώ κι εκεί. Αυτή η κοινωνία, ρωτάω, είναι καλύτερη από μία οικογένεια στην οποία γονείς είναι δύο άτομα του ιδίου φύλου, πλήρως υπεύθυνα κι ευσυνείδητα, γεμάτα αγάπη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Θα ήμουν σύμφωνος αν το παιδί μεγάλωνε κάπως έτσι:
"Ξέρεις, παιδί μου. Έχεις μια μαμά κι ένα μπαμπά που σε γέννησαν. Εγώ (ένας απο τους δύο του ομόφυλου ζευγαριού) σε υιοθέτησα. Θα μένουμε όλοι μαζί με τη φίλη μου/το φίλο μου, επειδή εγώ αυτόν/αυτήν αγαπάω."

Έτσι ναι, δεν παραβιάζεται το πρότυπο της αναπαραγωγής, απλά το παιδί μεγαλώνει σε ένα διαφορετικό περιβάλλον που προσωπικά δε μπορώ να πω αν ειναι καλύτερο ή όχι, δεν έχω προσωπική εμπειρία. Σε καμία περίπτωση όμως το παιδί, ιδίως όταν ειναι πολύ μικρό, δεν πρέπει να ανατραφεί με την ψευδαίσθηση οτι έχει δυο γονείς του ίδιου φύλου. Ο ένας θα ειναι ο γονιός και ο άλλος ο φίλος/η φίλη του γονιού και τίποτα παραπάνω. Και φυσικά η μορφή αυτη οικογένειας θα ειναι μονογονεική. Με τον ίδιο τρόπο που αν πχ. καποιος έμενε με το χωρισμένο πατέρα του και τη γκόμενά του, αυτη σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να ειναι η μητέρα του. Θα ηταν απλά η φίλη ή η νέα σύζυγος του πατέρα του.

Δε μπορώ να πω ότι διαφωνώ! Θα ήταν μια καλή λύση για τα δεδομένα της εποχής μας. Ελπίζω βέβαια μετά από κάποια χρόνια να μην αναγκάζονται να κρύβονται στα ίδια τους τα παιδιά - γιατί με το να μεγαλώσεις ένα παιδί, ακόμη κι αν 'βιολογικά' δεν είναι δικό σου, γίνεται δικό σου, συναισθηματικά και πνευματικά... Όλα. Αλλά το βρίσκω ΟΚ, για την ώρα. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, αν το υιοθετήσεις, ανεξαρτήτως φύλου, ειναι ούτως ή άλλως παιδί σου. Σε καμία περίπτωση ομως δε μπορείς να πεις οτι θα έχει δυο ομοφυλους "γονεις". Εσυ θα εισαι ο γονέας και ο άλλος θα ειναι ο φιλος/φιλη σου και τίποτα παραπάνω. Αν αυτο συνοδεύεται με ξεκάθαρες κουβέντες, δηλαδή ποιοι ειναι οι πραγματικοι γονεις του παιδιου και γιατι το παιδι ζει στις συνθήκες αυτές, τότε ισως και να μην υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα της κοινωνίας, πάντως, παραμένει. Κι εγώ δεν θεωρώ σωστό να αναγκάζεις ενα παιδί να γινεται τοσο έντονα αντικείμενο ευρύτερου κοινωνικου σχολιασμού επειδή έτσι πιστεύεις οτι διεκδικεις καλύτερα τα δικαιώματα των γκέι. Το παιδι το ρώτησες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top